PDA

View Full Version : Μετα απο cbf 250 τι?(ή αλλιώς ξεμεινα απο μηχανή και θέλω βοήθεια)



nikos0104
16/03/2016, 17:38
Καλησπέρα σε όλους εδώ και ένα μήνα είμαι χωρίς μηχανή αφου το μεταχειρισμένο cbf που είχα είχε προβλημα στην κεφαλη και μας αφησε χρόνους (δεν μου έκανε εντύπωση το οτι το ειχα παρει 900 ευρω και παρα του οτι το πηγα σε μηχανικο πριν το παρω δεν είχε δει τη βλαβη) οποτε μετα απο 4 χρονια το εδωσα για ανταλλακτικα και πλεον ψαχνω το επομενο!
Απο την μέχρι τώρα αναζήτηση μου το δίλλημα μπαινει ως εξης

Μενω στα 250 cc η ανεβαίνω κυβικά?

Στα 250 μονη επιλογή μου προς το παρώ ειναι το wolf το οποιο λογικα 2ετιας -3ετίας θα το βρω κοντα στα 2500

Στα πιο ψηλά κυβικα μπαινει το KLE 500 το οποιο ειναι φιλου με πολλα χιλιομετρα μεν (66000) αλλα αρκετα καινουριο δε(1η αδεια 2010) και σε σουπερ τιμη <2000

Μετα παμε σε versys,er6,pegaso,cbf 600,transalp,v strom(αν και θα το εβαζα στις τελευταιες μου επιλογες) ισως και το mt-03

Το budget ειναι με μεγαλο ζορι στα 3000 ευρω αν και θα προτιμούσα να έχω ταβανι τα 2500

Η χρήση στη μηχανη είναι 95% χρηση πόλης και ενα 5% εκτος λεκανοπεδιου και παντα σε άσφαλτο η ταχύτητα δεν ειναι πρώτη μου προτεραιοτητα ισα ισα που τα πιο δυνατα μηχανακια με φοβιζουν
Θέλω όσο το δυνατόν να μην επισκεπτομαι συνεργεια (οπότε θα ήθελα να μου πειτε αν γνωρίζετε γνωστα προβλήματα κάποιων απο τα παραπανω προκειμένου να αποκλειστουν)και οταν τα επισκεπτομαι για λογους συντηρησης να μην πηγαινει ο κουκος αηδονι

Να μην έχει τρομερη καταναλωση πχ πανω απο 6 λιτρα στα 100 (φανταζομαι αυτο αποκλειει το τρανσαλπ)

Τα μεγέθη μου ειναι x large (προς όλες τις κατευθύνσεις 1.92 ύψος και 110 κιλα βαρος)
Εν κατακλείδη ψάχνω μία οικονομικη μηχανή να με πηγαινωφαίρνει στη δουλεια μου να μπορώ να την παρω στο νησι για διακοπες χωρις να γνωριστώ με τους μαστορες της περιοχής μου
Περιμενω τις αποψεις και τις προτάσεις σας

Ευχαριστώ προκαταβολικα

motoexelixis
16/03/2016, 17:44
μονο και μονο για το xl της υποθεσης, προτεινω την τελευταια σου επιλογη...

RIFF RAFF
16/03/2016, 17:45
Βάλε στις σκέψεις σου και το Vtr 250
Εξαιρετικό !!!!!

toyar
16/03/2016, 17:46
για το μεγεθος σου οχι 250
για τη χρηση που θες οχι τετρακυλινδρο
το χτ660 γιατι δεν ειναι στη λιστα σου;

buckley
16/03/2016, 17:56
Ψάξου καλά για φρέσκο τρανσαλπ όχι να πάρεις το πρώτο που θα δεις να γυαλίζει και που σαι σούπερ τιμή για kle είναι 8-9 κατοστάρικα...

basilis_k6
16/03/2016, 17:59
το χτ660 γιατι δεν ειναι στη λιστα σου;
+100

nikos0104
16/03/2016, 18:25
Ωπ τοσο άμεσα απαντήσεις δεν περίμενα να δώ να 'στε καλα!
@toyar Το xt δεν μου αρέσει σαν εμφανηση αλλα αν είναι η λύση στο πρόβλημα μου τοτε να το κοιταξω λιγο περισότερο!
Τα 250αρια γιατι να τα αφήσω?(δεδομένου οτι το cbf με ειχε βολεψει πολύ)
@buckley transalp μεχρι 3000 οσα έχω δει μου φαινονται πως θα χρειαστουν κανα χιλιαρικο ακομα σε μαζεματα χώρια που το θεμα καταναλωσης νομίζω με κανει να τα έχω χαμηλα στη λιστα μου οσο για το κλε ισως έχεις δικιο αλλα τα 800 μου ακουγονται λιγα για μηχανη 5ετίας μπορει και να κανω λαθος
@motoexelixis Ναι αλλα δεν παυει να ειναι τελευταια μου επιλογη κυριως γιατι στο budget μου βρισκω vstrom δεκαετιας

toyar
16/03/2016, 18:32
για το βαρος και το υψος σου τα 250αρια ειναι σχετικα μικρα και στο δικαβαλο θα ζοριζονται
ασε που εχεις περισοοτερες και αξιολογοτατες επιλογες σε παραπανω κυβικα με λιγα παραπανω χρηματα
στο λεω γιατι εχω cbf αλλα μου ριχνεις 10 ποντους και 25 κιλα

buckley
16/03/2016, 18:33
Ωπ τοσο άμεσα απαντήσεις δεν περίμενα να δώ να 'στε καλα!
@toyar Το xt δεν μου αρέσει σαν εμφανηση αλλα αν είναι η λύση στο πρόβλημα μου τοτε να το κοιταξω λιγο περισότερο!
Τα 250αρια γιατι να τα αφήσω?(δεδομένου οτι το cbf με ειχε βολεψει πολύ)
@buckley transalp μεχρι 3000 οσα έχω δει μου φαινονται πως θα χρειαστουν κανα χιλιαρικο ακομα σε μαζεματα χώρια που το θεμα καταναλωσης νομίζω με κανει να τα έχω χαμηλα στη λιστα μου οσο για το κλε ισως έχεις δικιο αλλα τα 800 μου ακουγονται λιγα για μηχανη 5ετίας μπορει και να κανω λαθος
@motoexelixis Ναι αλλα δεν παυει να ειναι τελευταια μου επιλογη κυριως γιατι στο budget μου βρισκω vstrom δεκαετιας

Τα kle ήταν στοκαδούρες και είχαν φάει χρόνια απούλητα στις αντιπροσωπείες πιθανόν.Απόφυγε μεταχειρισμένα μονοκύλινδρα αερόψυκτα γιατί τα καλά καλά τα αγαπούν και τα κρατάνε οι κάτοχοι τους και επιμένω ψάξου για ιδιώτη που βαρέθηκε το τρανσάλπ του και θέλει να μεγαλοπιαστεί με μεγάλο ον οφφ.
Με την κατανάλωσή του μην αγχώνεσαι πάει και χαλαρά ...

noodles
16/03/2016, 18:34
με το kle 500 που λες, δεν ξερω τι παιζει, μου φενεται λιγακι ακριβο. εισαι ψηλος και βαρυς και το 250αρι θα ξεχναει να ξεκινησει. πιστευω το χτ θα σου κατσει κουτι. ευκολο για πολη, δεν καιει, φθηνα σερβις και θα σου μεινουν και ρεστα απο το budget σου (αναλογα και τι θα παρεις βεβαια).:cool:

zannisvel
16/03/2016, 18:48
Και το mt-03, ΧΤ είναι απλα με άλλο στήσιμο. Προσωπικά ενα XTX660 νομιζω μπορεί να κανει όσα ζητάς. Αλλά και το mt επειδή δεν επιασε πολύ παιζει σε πολύ καλες τιμες. Βεβαια με το υψος σου δε ξέρω ποσο θα σε βολεψει.

lykourgi
16/03/2016, 18:52
Αν τα πράγματα είναι όπως τα λες για το KLE, πάρτο.
Το να γνωρίζεις τον ιδιοκτήτη και την ιστορία ενός μτχ, είναι το σημαντικότερο κριτήριο.
Για τη χρήση που θέλεις είναι σίγουρα κατάλληλο και στα λεφτά θα τα βρείτε.

Αν σου αρέσει βέβαια το μηχανάκι. Αν όχι, βρες πρώτα τι σου αρέσει και μετά διάλεξε.

nikos0104
16/03/2016, 18:57
Ενας άλλος λόγος που φοβαμαι το χτ ειναι γιατι πιστευω οτι ειναι μηχανες που θα ειναι "λιωμενες" απο τους προηγουμενους κατοχους
τωρα θα μου πειτε οτι αυτο ειναι φοβος σε ολα τα μοντελα και θα έχετε και δικιο αλλα το χτ και το τδμ τα έχω σε πιο ψηλη κατηγορια επικυνδυνοτητας για σακατεμα απο προηγουμενους ιδιοκτητες

toyar
16/03/2016, 19:14
ενα αλλο πολυ σοβαρο κριτηριο ειναι ο ιδιοκτητης
υπαρχουν ανθρωποι που και να μου χαριζαν το μηχανακι τους δεν το επαιρνα ειδικα πιτσιρικαδες

nikos0104
16/03/2016, 19:26
Συμφωνω απολυτα μαζί σου
Βλέπω αγγελιες με περιγραφες που δεν μπαινω καν στη διαδικασια να παρω τηλεφωνο!

Με βλέπεις διστακτικο στα περισοτερα κυβικα και αυτο είναι γιατι πολλές φορες παιρνουμε πραγματα που δεν είναι για εξυπηρέτηση των αναγκών μας αλλα τις παραυπερκαλυπτουν!
Πχ τα 650 που έχω στο αρχικο μου ποστ τα θεωρω πλεονεξία για τη χρήση που τα θέλω
Με το cbf έκανα περιπου 5000 χιλιομετρα το χρονο και ήταν το αποκλειστικο οχημα μετακινησης μου και δεν ενιωσα ποτε οτι ήθελα κάτι παραπανω εκτος απο ορισμενες φορες στην αττικη αλλα αυτες μετρημενες στα δαχτυλα!
Συγνωμη για το πρήξιμο ή την "ξεροκεφαλια" που δείχνω αλλα πραγματικα εχω μπερδευτει πολύ!

SHOOTER045
16/03/2016, 20:03
Dominator 650

MikeG
16/03/2016, 21:24
Θα κάνω την έκπληξη και θα πρότεινω Versys.
Αρκετά τίμιο μηχανάκι με χαμηλή κατανάλωση, αξιοπιστία και θα έλεγα αρκετά γραμμικό δούλεμα και σχετικα σύγχρονο σε σύγκριση με KlE, Transalp.

Ψάξε λίγο σε θέματα για αυτό.

Μανολης67
16/03/2016, 21:47
Και το mt-03, ΧΤ είναι απλα με άλλο στήσιμο. Προσωπικά ενα XTX660 νομιζω μπορεί να κανει όσα ζητάς. Αλλά και το mt επειδή δεν επιασε πολύ παιζει σε πολύ καλες τιμες. Βεβαια με το υψος σου δε ξέρω ποσο θα σε βολεψει.

1300 etsi
Ευτυχώς παιζουν πολλά και καλά μηχανάκια εδω,κοιτα και Versus kai Gladius

omega
16/03/2016, 22:22
Νομίζω ότι μετά το 250άρι CBF η καλύτερη επιλογή από πλευράς συντήρησης,αξιοπιστίας κλπ είναι το ξαδερφάκι του το CBF500.
Δικύλινδρο κι όχι τετρακύλινδρο σαν το 600 που επίσης είναι εξαιρετικό.Απλά η χρήση που θα του κάνεις υπερκαλύπτεται από το 500άρι.

Με μια πρόχειρη ματιά είδα 4 κομμάτια τα οποία φαίνονται σε καλή κατάσταση.2 Αθήνα και 2 Ήπειρο.Τα 3 στα λεφτά που κοιτάς και κάτω,το 4ο είναι καινούργιο και ζητάει παραπάνω.Γνώμη μου να τα τσεκάρεις σαν αγγελίες.

Αν σε αγγίξει κάτι από Ήπειρο να ξέρεις ότι έχεις κόσμο να τρέξει. ;)

Panos76
17/03/2016, 09:31
Στρώμα 10ετίας http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7733243/

Αγαπημένο μηχανάκι http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7672821/

Μόνο για μερακλήδες! http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7632230/

Ένα klr http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/4075907/

Ωραία και τα shiver http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6713499/

nikos0104
17/03/2016, 17:18
Ωραιο το cbf500 δεν μου είχε περάσει απο το μυαλό!Μαλλόν θα το ψάξω λίγο περισσότερο για εκει!
Απο εκει και μετα νομίζω versys και er6 ισως να με καλυπταν με το βαρος να πεφτει στο γυμνο λόγω 2κ
Σας ευχαριστώ πολύ παντως με έχτε βοηθήσει αρκετα!!!!!!

George_Sp
17/03/2016, 17:35
Η σωματοδομή σου λέει οτι θα είσαι άνετος μόνο σε Versys, Transalp, Vstrom, KLE. Στα υπόλοιπα θα δεις οτι η γεωμετρία τους δε θα σε καλύψει στο ένα ή στο άλλο.

Αν τα οικονομικά σου πήγαιναν πιο πάνω θα σου έλεγα απευθείας Versys ή Vstrom αλλά με ζόρι 3000 δε θα βρεις κάτι προσεγμένο, ειδικά αν θες και ABS στο πακέτο.

Αν ο φίλος είναι ψείρας και τον εμπιστεύεσαι οτι θα σου δώσει σωστά συντηρημένα 66.000χλμ πάρτο.
Στη πορεία μαζεύεις λίγα παραπάνω και δίνοντας το KLE μπορεί να τσιμπήσεις κάποιο λουξάτο Versys ή Vstrom.

nikos0104
17/03/2016, 18:53
Δεν έχει τύχει να οδηγήσω κάποιο απο τα παραπάνω για να δώ πως κουμπώνω σε αυτα αλλα και στο 250αρι που είχα μια χαρα ενιωθα και δεν με προβληματισε η σταση σωματος (ισως επειδή δεν είχα "δει" τα καλυτερα???) ακομα και σε διαδρομες κοντα στο 3ωρο σεριδεν ενιωσα να πιάνωμαι!
Για αυτο το λόγο θεώρησα πως καποια γυμνα χαμηλα θα επρεπε να ειναι μεσα στις επιλογές μου!
Ασε που μου αρεσε το ρημαδι το γυμνο!...
Επισης για το μονο απο τις επιλογές μου που δεν μου έχετε πει κατι ειναι για τον πήγασο!
Μοτερ ιδιο με το χτ και μονοκύλινδρο
Μηπως πρεπει να τα βλέπω πιο ζεστα?????

nikos0104
21/03/2016, 16:08
Kαλησπέρα και πάλι νομίζω πως κατέληξα σε 2 μοντελα και πλεον θα ψαξω μονο αυτα

1)Απριλια πηγασο στραδα

2)Καβασακι ερ6ν

Θα θελα αν μπορείτε να μου πείτε κυρίως οι χρήστες που "πονανε" αυτα τα μηχανακια και κυρίως τι να προσέξω κατα τον έλεγχο που θα κανω (ο μηχανικος δηλαδη) στο μηχανακι

Σας υπερευχαριστώ ολους

SHOOTER045
21/03/2016, 19:38
Τα pegaso όπως και τα ΧΤ 660 είχαν θεματακια με tps,και κάτι τσαφ-σβησιματα στα φανάρια.
Απο εκεί και πέρα τίποτα, το είχα 1,5 χρόνο