PDA

View Full Version : KTEO εμπειρίες



Σελίδες : [1] 2

BLiTzER
17/03/2016, 20:24
Δεν είχα σκοπό να ανοίξω αυτό το θέμα, αφού, μέχρι χτες, θεωρούσα ότι έχω κι εγώ μερίδιο ευθύνης, αλλά μετά τη σημερινή μου εμπειρία, απλά επιβεβαιώθηκα.

Πριν λίγες μέρες ανακάλυψα ότι το μηχανάκι μου περνάει ΚΤΕΟ 1/2016 κι όχι 12/2016, όπως πίστευα. Έκλεισα ραντεβού για χτες σε γνωστό ΙΚΤΕΟ (ας μην αναφέρω όνομα) στον Ρέντη, επειδή είναι πολύ κοντά στο σπίτι μου και πήγα για τον έλεγχο και το προστιμάκι. Λίγο μετά, μου κάνει νόημα ο τεχνικός, πάω εκεί και μου ζητάει να βγάλω την πινακίδα μου από το σημείο που την έχω, γιατί "δε θα φανεί στις φωτογραφίες". Δεν έχω ιδέα τι εννοούσε, αφού η πινακίδα φαίνεται ξεκάθαρα από πίσω, αλλά δέχομαι ότι δεν είναι το προβλεπόμενο σημείο, οπότε του λέω "οκ, μήπως έχεις ένα κατσαβίδι;". 5 λεπτά μετά, φτάνει με ένα ίσιο κατσαβίδι, για τη σταυρόβιδα, η μύτη του οποίου έχει διπλάσιο πλάτος από το κεφάλι της βίδας. Το παλεύω 1-2 λεπτά, καταφέρνει να πάρει μερικές στροφές, αλλά εκνευρίζομαι αφάνταστα από το όλο σκηνικό, του δίνω το κατσαβίδι, πάω στη γραμματεία, τους αναφέρω - φανερά οργισμένος - το σκηνικό, παίρνω τα χαρτιά μου και φεύγω. Υπόψιν ότι το μηχανάκι είναι σε εξαιρετική κατάσταση.

Καταλαβαίνω ότι θα μου έκανε εξυπηρέτηση, αφού δεν είμαι προβλεπόμενος, αλλά, ρε μεγάλε, ολόκληρο ΚΤΕΟ, δεν έχετε ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ; Αλήθεια τώρα; Και βάζεις ΕΜΕΝΑ να ξεβιδώσω την πινακίδα, ενώ κάθεσαι και με κοιτάζεις; Ξαναλέω, καταλαβαίνω ότι είναι εξυπηρέτηση, αλλά κάν'τη. Θα σου πάρει 30 δευτερόλεπτα και θα κερδίσεις - τουλάχιστον - έναν πελάτη. Δηλαδή οκ, βγάζεις λεφτά από πελάτες, δεν τους κάνεις χάρη. Αδυνατώ να κατανοήσω το σκεπτικό. Και, επιπλέον, είμαι σίγουρος ότι έχουν κάνει ακριβώς το ίδιο, για μηχανάκια, δεκάδες φορές. Φυσικά δε με ενδιαφέρει πλέον, αφού δε θα ξαναπατήσω στη συγκεκριμένη εταιρεία. Ελπίζω να πείσω και άλλους να κάνουν το ίδιο, γιατί έχει παραγίνει με τους "επαγγελματίες".

Σήμερα, λοιπόν, έκλεισα ραντεβού στην Auteco. Ακόμα και το σύστημά τους εισόδου/εξόδου των οχημάτων είναι σαφώς πιο επαγγελματικό. Δε μου έκαναν την παραμικρή παρατήρηση, το παραμικρό σχόλιο για την πινακίδα. Ακριβώς στην ίδια θέση που ήταν και χτες. Το μηχανάκι πέρασε κανονικότατα. Μακρυά από κυρίους ΚΤΕΟ, λοιπόν.

LogOutGoRide
17/03/2016, 20:28
Εμένα μου είπαν πως κόπηκαν κάποιοι γιατί δεν είχαν πίσω φτερό.
Η πινακίδα μου φαίνεται από τον τελευταίο μπάτσο στο σπίτι του, αλλά φτερό δεν έχω.
Άκου φτερό...

theofilos888
17/03/2016, 20:29
Πηγαινα παλια στην auteco και δεν ειχα κανενα παραπονο. Λογω εγγυτητας στο σπιτι πλεον πηγαινω στην autovision. Κανενα παραπονο κ απολυτα επαγγελματικη συμπεριφορα.

BLiTzER
17/03/2016, 20:32
Εγώ μόνο καθρέφτες δεν είχα και δανείστηκα. Κατά τ'άλλα το μηχανάκι πήγε ακριβώς όπως το κυκλοφορώ καθημερινά. Μου είπαν μόνο για τα λάστιχα ότι πρέπει να αλλαχθούν κάποια στιγμή, αλλά ήταν ήδη στο πρόγραμμα.

LogOutGoRide
17/03/2016, 20:47
Και δεν είχαν ένα κατσαβίδι της προκοπής ε;
Και δεν μου λες, το μηχανάκι σου το αφήνεις να το πάρει άλλος; Ακόμη και αν είναι μπροστά σου για λίγα μέτρα; Και πατάει φρένα, γκάζι κλπ;
Εμένα με χαλάει πολύ αυτό.
Πολύ όμως.

Hell_Rider
17/03/2016, 20:54
Αυτο με τις φωτογραφιες τι ειναι ? καινουργιο ??? εμενα μεχρι και στον ελεγχο μαζι με αφησαν να ειμαι !!! :D

AggelakasK
17/03/2016, 20:59
το καλυτερο! εκει στου ρεντη ...
παω , ελεγχος φρενα κτλ...ειναι 3 τυποι, 2 κανονικοι σε υψος 175-180 και ενας μαλλον απογονος του Νικου Ριζου...
Λεω θα το παρουν τα παιδια και σκαει το στρουμφ και προσπαθει να ανεβει στην μηχανη με σκαλωσια ...
φωνες κακο του στυλ " ρε παιδια ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΑΝΕΙΕΙΕΙΕ!!! ...στα @ρχιδι@@@ τους ...με κοιταει ο τυπος εμφανως προσβεβλημενος και μου λεει μην αγχωνομαι ...το χει....μπαινω μπροστα του λεω "φιλε στοπ κατεβα πηγαινε να παιξεις αλλου", το παιρνω και φευγω με δικη μου ευθυνη κτλ ..πηγα autovision .
Ελεος με τον καθε πικραμενο που θελει να το παιζει pastrana
σημ. η μηχανη ktm 950s

AUFGEBRACHT
17/03/2016, 21:00
Το έχω αναφέρει και παλαιότερα νομίζω. Πέρναγε ο πατέρας μου ΚΤΕΟ το παλιό ΙΧ μου (Citroen Xsara) και τον έκοψε γιατί παρατήρησε πρόβλημα με την λειτουργία του ABS - λεπτομέρεια: το αμάξι ΔΕΝ ήταν εφοδιασμένο με ABS... Παλαιότερα, όταν είχε περάσει το δικό του αμάξι ΚΤΕΟ, ένα τζιμάνι "ανακάλυψε" ότι ο father στα 65 του την είχε δει με τις βελτιώσεις και είχε επέμβει στη μηχανή του αυτοκινήτου για να καταλήξει ότι η μηχανή είχε αλλάξει παράνομα με μεγαλύτερου κυβισμού χωρίς να δηλωθεί... :rolleyes:

BLiTzER
17/03/2016, 21:07
Και δεν είχαν ένα κατσαβίδι της προκοπής ε;
Και δεν μου λες, το μηχανάκι σου το αφήνεις να το πάρει άλλος; Ακόμη και αν είναι μπροστά σου για λίγα μέτρα; Και πατάει φρένα, γκάζι κλπ;
Εμένα με χαλάει πολύ αυτό.
Πολύ όμως.

Ήμουν μπροστά και ήταν κύριος. Γενικά, όχι, δε μου αρέσει, αλλά τι μπορείς να κάνεις; Νόμοι...


Αυτο με τις φωτογραφιες τι ειναι ? καινουργιο ??? εμενα μεχρι και στον ελεγχο μαζι με αφησαν να ειμαι !!! :D

Πιθανότατα το θέσπισαν επειδή είναι ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσουν ότι το μηχανάκι είναι (ή έστω δείχνει) αυτό που δηλώνεται.

anavatis19
17/03/2016, 21:49
το καλυτερο! εκει στου ρεντη ...
παω , ελεγχος φρενα κτλ...ειναι 3 τυποι, 2 κανονικοι σε υψος 175-180 και ενας μαλλον απογονος του Νικου Ριζου...
Λεω θα το παρουν τα παιδια και σκαει το στρουμφ και προσπαθει να ανεβει στην μηχανη με σκαλωσια ...
φωνες κακο του στυλ " ρε παιδια ΔΕΝ ΤΟ ΦΤΑΝΕΙΕΙΕΙΕ!!! ...στα @ρχιδι@@@ τους ...με κοιταει ο τυπος εμφανως προσβεβλημενος και μου λεει μην αγχωνομαι ...το χει....μπαινω μπροστα του λεω "φιλε στοπ κατεβα πηγαινε να παιξεις αλλου", το παιρνω και φευγω με δικη μου ευθυνη κτλ ..πηγα autovision .
Ελεος με τον καθε πικραμενο που θελει να το παιζει pastrana
σημ. η μηχανη ktm 950s

χχχαχαχα τι λες ρε φιλε τωρα? πανω στο κατσικι ηθελε να ανεβει ο ζουμπας? δεν παμε καθολου καλα..καλα ξηγηθηκες..και εγω εχω παρεξηγηθει πολλες φορες σε συνεργεια και κτεο οταν βλεπω οτι δεν ξερουν τι κανουν και να σου πω κ κατι? δεν δινω δεκαρα! κανουν μπαμ καποια πραματα οτι ειναι και τα κανουν λαθος..οχι ρε φιλε δεν θα κανουν οτι τους γουσταρει

lykourgi
17/03/2016, 21:49
Πιθανότατα το θέσπισαν επειδή είναι ο μόνος τρόπος να εξασφαλίσουν ότι το μηχανάκι είναι (ή έστω δείχνει) αυτό που δηλώνεται.
Και να εξασφαλίσουν επίσης ότι το όχημα πέρασε ΜΕΣΑ από το ΚΤΕΟ και όχι από κάπου τριγύρω. :winka:



(Όσο αφορά τη μετακίνηση της πινακίδας, έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται να κατσαβιδιάζουν τα οχήματα. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.)

BLiTzER
17/03/2016, 21:58
(Όσο αφορά τη μετακίνηση της πινακίδας, έχω την εντύπωση ότι απαγορεύεται να κατσαβιδιάζουν τα οχήματα. Δεν είμαι όμως απόλυτα σίγουρος.)

Προφανώς. Δεν είπε κανείς να βάλουν χέρι έτσι αυθαίρετα. Αλλά μπορούσε να με ενημερώσει, να με ρωτήσει, κάτι. Το "βρες εσύ κατσαβίδι και βάλ'τη εκεί" δε μπορώ να το δεχτώ.

virus
17/03/2016, 22:01
μου κανει εντυπωση το θεμα σου με την πινακιδα.

ενα εντουρακι το πηγα και περασε με την μια χωρις να πω τιποτα και χωρις να μου πουν τιποτα. λεπτομερεια: δεν δουλευανε τα φλας.

κι οχι σε αυτο που αναφερεις σε αλλο ιδιωτικο κτεο

και ποτε δεν κλεινω ραντεβου. παω ξερα και σε δεκα λεπτα εχω τελειωσει.

Ohm
17/03/2016, 22:05
φρυγανιά καβαλάω για να φοβάμαι μην την ακουμπήσει άλλος χωρίς να τον βλέπω;

lykourgi
17/03/2016, 22:07
Προφανώς. Δεν είπε κανείς να βάλουν χέρι έτσι αυθαίρετα. Αλλά μπορούσε να με ενημερώσει, να με ρωτήσει, κάτι. Το "βρες εσύ κατσαβίδι και βάλ'τη εκεί" δε μπορώ να το δεχτώ.
Εντάξει, δεν το 'χουν όλοι το χάρισμα της επικοινωνίας. Δυστυχώς.

teogtp
17/03/2016, 22:15
Παω το σκουτερ για έλεγχο με την πινακιδα κομμένη ψηλά ( ενα εκατοστό περιπου ως προς το μηκος της) αλλα αλφαδιασμενη με ντρεμελακι και τα διακριτικά της απειραχτα.
Την πρώτη φορά πέρασα χωρίς κουβέντα. Την δεύτερη μου εκαναν τον δύσκολο λογο "χαλασμενης "πινακιδας.
Το γελιο είναι οταν πηρε φορα ο τύπος και μου είπε ότι κακως με περασαν οι προηγούμενοι (νομιζοντας οτι το ειχα παει σε ανταγωνιστη τους) ,αλλα του κοπηκε η φορα οταν του έδειξα το περσυνο χαρτι που μου είχε υπογράψει ο ίδιος ως ελεγκτής. ......

amyroukai
17/03/2016, 22:17
Τρία ΚΤΕΟ, τρεις κόσμοι...

Ένα, μας πέρασε ένα F650GS που είχε θέμα με την μπαταρία ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΚΑΝ. Το μηχανάκι αν εξαιρέσεις την μπαταρία άριστο, αλλά πρακτικά δεν το έλεγξαν, θα μπορούσε να μην είναι. Καυσαέρια μετρούσαν από ένα παπί μόνιμα συνδεδεμένο στο μετρητή, ήχο δεν ασχολήθηκαν, φώτα το αυτό.

Δεύτερο, ξεψάχνισαν εξονυχιστικά το fazer. Χωρίς ραντεβού, μιά χαρούλα. Απλά ήταν ακριβοί. Και δεν νομίζω να χάριζαν κάστανα (τότε τουλάχιστον).

Τρίτο, έλεγξαν κανονικά το fazer (και τον πήγασο αργότερα), δεν θυμάμαι λεφτά, νομίζω φτηνότεροι του δεύτερου (στον πήγασο ήταν επανέλεγχος και στοίχισε κάτι σε κέρμα). Πιο ελαστικοί όμως και μαϊμούδιαζαν για να περάσει αν ήταν χρέπι (εντουράκι χωρίς φώτα/φλας/πινακίδα/εξάτμιση ότι να'ναι κλπ). Μου λέει να μετρήσουμε το δικό σου για καυσαέρια αν δεν περνάει αυτό και με πιάσανε γέλια...

Φωτογραφίες έβγαζαν όλοι και ανεβαίνουν real time είπαν στο υπουργείο. Στο εντουράκι είχε πέσει δεματικό και ταινία για να "κολλήσουν" φλασάκια και καθρέφτες προσωρινά, που είχε το μαγαζί για δάνειο στους πελάτες και είχαν και μαϊμουδοφώς για να περνάει και αυτός ο έλεγχος "σωστά".

teogtp
17/03/2016, 22:40
Και είμαι σίγουρος ότι οι κάτοχοι των χρεποειδων -μαιμουδιαρικων ,αλλα και οι κτεατζιδες είναι αγανακτισμενοι και αυτοι με την καταντια αυτης της χωρας......

SHOOTER045
17/03/2016, 22:56
Και είμαι σίγουρος ότι οι κάτοχοι των χρεποειδων -μαιμουδιαρικων ,αλλα και οι κτεατζιδες είναι αγανακτισμενοι και αυτοι με την καταντια αυτης της χωρας......

Γιατι δεν βάζουν ενα τέλος κάθε χρόνο?
Ας πούμε αν το ΚΤΕΟ είναι ανα διετία και το παράνομο 30 ευρο, ας βάλουν ενα τέλος 15 ευρο τον χρόνο να μη παιδευομαστε με κομπογιανιτες και τυχάρπαστους.
Αφού ουσιαστικός έλεγχος δεν γίνεται.

duke200
17/03/2016, 23:08
Δ
Καταλαβαίνω ότι θα μου έκανε εξυπηρέτηση, αφού δεν είμαι προβλεπόμενος, αλλά, ρε μεγάλε, ολόκληρο ΚΤΕΟ, δεν έχετε ΕΝΑ ΓΑΜΗΜΕΝΟ ΚΑΤΣΑΒΙΔΙ; Αλήθεια τώρα; Και βάζεις ΕΜΕΝΑ να ξεβιδώσω την πινακίδα, ενώ κάθεσαι και με κοιτάζεις; ΚΤΕΟ, λοιπόν.

νταξ ρε φιλος το παληκάρι δουλευε εκεί δεν είναι δικό του το ΚΤΕΟ, πως κανεις έτσ ρε παιδάκι μου!
Το σίγουρο είναι οτι στους φίλους σου θα σε λέει και λαλάκα.

SHOOTER045
17/03/2016, 23:12
νταξ ρε φιλος το παληκάρι δουλευε εκεί δεν είναι δικό του το ΚΤΕΟ, πως κανεις έτσ ρε παιδάκι μου!
Το σίγουρο είναι οτι στους φίλους σου θα σε λέει και λαλάκα.

Ναι γιατί είχε αδειο τον εργαλείο φορέα του drz.

lonerider
17/03/2016, 23:13
Εμένα ψιλοπελαγωσανε με τα φρένα cbs την πρώτη φορά ....κάτι μου λέγανε να τα κοιτάξω. ....:)

Acacius
17/03/2016, 23:42
Εγώ περιμένω να μπει στο θέμα ο Dalton...

teogtp
17/03/2016, 23:53
Εγώ περιμένω να μπει στο θέμα ο Dalton...

Κατσε περίμενε. .......
Ακόμη θα ψαχνει να βρει τι είναι αυτη η μοντα στα μηχανακια που λέγεται ΚΤΕΟ.....

sugariasgeorge
18/03/2016, 00:20
Κατσε περίμενε. .......
Ακόμη θα ψαχνει να βρει τι είναι αυτη η μοντα στα μηχανακια που λέγεται ΚΤΕΟ.....
.
γιατι το κανεις τωρα αυτο???? ----->>>>......-------->>>>>......---> (ΜΠΙΝΙΑΑΑΑ)εεεε???? για πες????
γιατι????
...
......
αλλα , καλα κανεις!!!!!!!:D
:beer::evil:
.
εγω :a014:!!!!
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

Dalt0n
18/03/2016, 01:28
Εγώ περιμένω να μπει στο θέμα ο Dalton...

Με ξέρουν και τα τσιμέντα στο ιδιωτικό
Πινακίδες κρεμασμένες απ την ουρά με κορδόνια
Καθρέφτες (σπασμενους ) ίσα ίσα να στέκονται πάνω στο τιμόνι
Περνούσα επανελενχο το cbr πριν το πουλήσω με κομμένη ντιζα γκαζιου. .την τραβούσα με το χέρι για να ανοίγει το γκάζι :lol:

sugariasgeorge
18/03/2016, 01:33
:lol::lol::lol::lol::lol:
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:

toyar
18/03/2016, 05:00
ο αλλος την αλλη φορα ρωταγε εδω μεσα που να συνδεσει ενα εξωτερικο καλωδιο για να αναψει τα φωτα μονο για το κτεο:a13:

low pass
18/03/2016, 07:30
ο αλλος την αλλη φορα ρωταγε εδω μεσα που να συνδεσει ενα εξωτερικο καλωδιο για να αναψει τα φωτα μονο για το κτεο:a13:

:eek: Βάλε λινκ να διαβάσουμε! Μη το αφήνεις έτσι!

BLiTzER
18/03/2016, 08:24
νταξ ρε φιλος το παληκάρι δουλευε εκεί δεν είναι δικό του το ΚΤΕΟ, πως κανεις έτσ ρε παιδάκι μου!
Το σίγουρο είναι οτι στους φίλους σου θα σε λέει και λαλάκα.

Είμαι στο τσακ να πάω από εκεί και να κάνω φασαρία. Για την εταιρεία ή τον υπάλληλο, όποιος είναι πιο μαλάκας, δε δίνω δεκάρα.


Ναι γιατί είχε αδειο τον εργαλείο φορέα του drz.

Φίλος, γιαπωνέζικο μηχανάκι έχω. Ούτε χαρτοταινία δε χρειάζομαι.

Εξάλλου η εργαλειοθήκη του DRZ μπαίνει εδώ:

355047

Καταργήθηκε πριν καν το πάρει χαμπάρι.

spyrval
18/03/2016, 08:46
Εγώ πάντως από τότε που μπροστά μου έφυγε ένα GS 1150 από τη ράμπα όταν παραπάτησε ο υπάλληλος που πήγε να κατεβάσει το σταντ, στέκομαι δίπλα τους σε όλο τον έλεγχο. Το gs έγινε κwλος και ευτυχώς ο άνθρωπος δε χτύπησε αφού πρόλαβε να πηδήξει στο πλάι πριν τον πλακώσει η μηχανή.

toyar
18/03/2016, 08:49
:eek: Βάλε λινκ να διαβάσουμε! Μη το αφήνεις έτσι!
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148167&highlight=%CE%BA%CF%84%CE%B5%CE%BF+%CF%86%CF%89%CF%84%CE%B1

PortisHead
18/03/2016, 09:03
Στον...κυριο ΚΤΕΟ (ευτυχως blitzer που δεν το αποκαλυψες :lol:) παω ολα τα χρονια τα οχήματα.
Δεν ειχα κανενα παραπονο περαν του οτι καθυστερουν χωρις λογο.
Σαββατο μεσημερι εγω κι ενα τζιπακι ford σε ολο το KTEO και καναμε μισή ωρα να τελειωσουμε.
Ειχε βαλει τον μετρητη καυσαεριων στο αμαξι κι εφυγε για 20 λεπτα...τοση ώρα μέτραγε ?

Επισης αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι....πως πληρώνεις στις κοπέλες προκαταβολικα ???
Τοσο σίγουροι ειναι οτι θα περασει τον έλεγχο ?

BLiTzER
18/03/2016, 09:24
Technically, δεν αποκάλυψα τίποτα :p Κι εγώ εκεί πήγαινα πάντα και δεν αντιμετώπισα ποτέ πρόβλημα, αλλά μετά από αυτή τη συμπεριφορά, λυπάμαι, έχασαν.

Ο έλεγχος χρεώνεται, είτε είναι οκ το όχημα, είτε όχι. Αν δεν είναι οκ, σου δίνουν μια βδομάδα (ή 2) να αποκαταστήσεις τις ελλείψεις και επανελέγχεσαι, με έξτρα χρέωση φυσικά (πολύ μικρή, όμως).

pektis
18/03/2016, 10:47
Θυμάμαι οταν ειχα παει να περασω την μηχανη, ειχε ακολουθησει ο εξης διαλογος...
-Αφηστε κυριε εδω την μηχανη και περαστε στην γραμματεια να δωσετε τα απαραιτητα εγγραφα...
-Εχχμ...ξερετε θελω να την περασω ο ιδιος απο τον ελεγχο
-Αυτο δεν γινεται κυριε, απαγορευεται.
-Ωραια, μπορειτε να μου εγγυηθείτε ότι θα την περασετε χωρις καποιο ''ατυχημα'';; Δεν ειναι παπακι
-Ναι, μεινετε ησυχος...

Μεχρι να την περασει ημουν σ' αναμμένα καρβουνα που λενε!
:lol:

Ohm
18/03/2016, 10:58
πήγα, μου ζήτησαν να πληρώσω. Τους ρωτάω τί γίνεται αν τυχόν αποτύχει, αν θα πρέπει να ξαναπληρώσω, μου είπανε ο επανέλεγχος κοστίζει ένα αστείο ποσό (τόσο μικρό που το ξέχασα).
Όσο έκαναν τον έλεγχο η μηχανή ήταν σε κοινή θέα.
Στο τέλος μου μίλησε ο ίδιος που την έλεγξε (πέρασε τον έλεγχο) και με συμβούλεψε (άσχετα με τον έλεγχο του κτεο) να ρίξω μια ματιά στην ανάρτηση και στα φώτα.
Ούτε δράμα, ούτε καθυστερήσεις, ούτε τίποτα.

STOYBI
18/03/2016, 11:13
Τωρα ... Το να πηγαινετε με ελαφρες ελειψςις στο κτεο και να το κανετε θεμα γιατι οι κοπανοι σας περασαν ......Ειλικρινα δεν παλευεστε....!!!:lol:


Φιλε BLiTzER .... Αφου δεν ειχες την πινακιδα στην προβλεπομενη θεση ( και το φωναζει..) Γιατι δεν μεριμνησες..???

Η πινακιδα σου που λες οτι φαινετε..... Εχει φωτισμο στην πανω πλευρα της..???

Εαν οχι.... Εχεις κοπει φιλε μου και χωρις να σου δωσουν κανενα κατσαβιδι....;)

Απο την μια σας πειραζουν τα ταιραπ και οι μονοτικες για τους καθρεφτες που προοριζονται για τις φωτο ... Και απο την αλλη σας πειραζει οταν σας κοβουν και σας πανε επανελεγχο.....!!!

Αποφασιστε....!

GFawkes
18/03/2016, 11:37
Συμφωνώ με Stoybi

γιατι δεν εχετε το οχημα σας,
απο το οποιο κρέμεται η ζωη σας στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...

BLiTzER
18/03/2016, 11:49
Μα δε με πέρασε. Ούτε με έκοψε. Μου είπε να βρω κατσαβίδι και να βγάλω την πινακίδα από εκεί που είναι. Πήγα σε ΙΚΤΕΟ, στο οποίο θα ΠΛΗΡΩΝΑ για να μου κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο και ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είπε στον ΠΕΛΑΤΗ να βρει εργαλείο και να ξεβιδώσει την πινακίδα του. Δεν ξέρω αν έβαλα αρκετά κεφαλαία για να κάνω σαφές αυτό που λέω. Αν με έκοβε και μου έλεγε "έλα σε 5 μέρες με την πινακίδα στο σωστό σημείο για να σε περάσω" θα ήταν πολύ πιο επαγγελματικό και ειλικρινές. Και δε θα μπορούσα να πω κουβέντα.

Όπως και να'χει, σε άλλο ΙΚΤΕΟ πέρασε κανονικά, οπότε ήταν απλά μαλάκας και έλεγε μαλακίες. Δηλαδή στο 2ο δεν έβγαλαν φωτογραφίες;


Συμφωνώ με Stoybi

γιατι δεν εχετε το οχημα σας,
απο το οποιο κρέμεται η ζωη σας στην καλύτερη δυνατή κατάσταση...

Είναι αλήθεια ότι έχω κινδυνέψει πολλές φορές λόγω θέσης πινακίδας. Αλλά το ρισκάρω.

7Tolis
18/03/2016, 12:00
ζεις επικίνδυνα.
εκει είχα περάσει και εγώ.Το ίδιο με τη πινακίδα αλλά η πινακίδα δεν έβγαινε.Ειχε πάρει τα βάγια η βίδα οπότε εμεινε για πάντα έτσι και πέρασε τον έλεγχο.

buckley
18/03/2016, 12:03
Μα δε με πέρασε. Ούτε με έκοψε. Μου είπε να βρω κατσαβίδι και να βγάλω την πινακίδα από εκεί που είναι. Πήγα σε ΙΚΤΕΟ, στο οποίο θα ΠΛΗΡΩΝΑ για να μου κάνουν τον απαραίτητο έλεγχο και ο ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ είπε στον ΠΕΛΑΤΗ να βρει εργαλείο και να ξεβιδώσει την πινακίδα του. Δεν ξέρω αν έβαλα αρκετά κεφαλαία για να κάνω σαφές αυτό που λέω. Αν με έκοβε και μου έλεγε "έλα σε 5 μέρες με την πινακίδα στο σωστό σημείο για να σε περάσω" θα ήταν πολύ πιο επαγγελματικό και ειλικρινές. Και δε θα μπορούσα να πω κουβέντα.

Όπως και να'χει, σε άλλο ΙΚΤΕΟ πέρασε κανονικά, οπότε ήταν απλά μαλάκας και έλεγε μαλακίες. Δηλαδή στο 2ο δεν έβγαλαν φωτογραφίες;



Είναι αλήθεια ότι έχω κινδυνέψει πολλές φορές λόγω θέσης πινακίδας. Αλλά το ρισκάρω.

Ρε συ μην επιμένεις και άσε τα κεφαλαία ,σου είπε να την βάλεις στη προβλεπόμενη θέση για να τελειώνεις και να μην χρειαστεί να ξαναπάς.
Ούτε υποχρεωμένος ήταν να το κάνει αυτός ,βάστα και μην λες ότι θα προτιμούσες να σε διώξει (πιο επαγγελματικό) και να ξανατρέχεις έστω και σε άλλο μαγαζί.
Εντάξει έκανες ένα λάθος τουλάχιστον δεν ήταν ορθογραφικό .
Άντε ρε και για να σου περάσει σου βάζω αρθράκι με την αγαπημένη μάρκα τουτού...
http://www.newsauto.gr/mia-alfa-romeo-istoria-84-eton/

sniper
18/03/2016, 12:05
Τα ΚΤΕΟ όπως έχουμε όλοι καταλάβει τα τελευταία 20-25 χρόνια κόβουν κάποια αμαξια ή μηχανές στο όριο της κατάρρευσης.

Όλα τα υπόλοιπα περνάνε, κι οι εισπράξεις πάνε στην επιχείρηση και στο ΥΠΟΙΚ.

Τώρα, ιστορίες για αγρίους κλπ και αν θα με σώσουν οι καθρέφτες ή η πινακίδα ή αν φρενάρει το πίσω φρένο (που παίζει να το έχω πατήσει μόνο στην πίστα σε συνθήκες λιγο πριν τον θάνατο) ή τα db της εξάτμισης (που μου εχει σώσει τη ζωή τη ζωή δεκάδες φορές απο "τυφλούς" οδηγους) ας τα αφήσουμε στην άκρη.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το όχημα που καβαλάει και τη ζωή του.

Ichigo
18/03/2016, 12:06
Τωρα ... Το να πηγαινετε με ελαφρες ελειψςις στο κτεο και να το κανετε θεμα γιατι οι κοπανοι σας περασαν ......Ειλικρινα δεν παλευεστε....!!!:lol:


Φιλε BLiTzER .... Αφου δεν ειχες την πινακιδα στην προβλεπομενη θεση ( και το φωναζει..) Γιατι δεν μεριμνησες..???

Η πινακιδα σου που λες οτι φαινετε..... Εχει φωτισμο στην πανω πλευρα της..???

Εαν οχι.... Εχεις κοπει φιλε μου και χωρις να σου δωσουν κανενα κατσαβιδι....;)

Απο την μια σας πειραζουν τα ταιραπ και οι μονοτικες για τους καθρεφτες που προοριζονται για τις φωτο ... Και απο την αλλη σας πειραζει οταν σας κοβουν και σας πανε επανελεγχο.....!!!

Αποφασιστε....!

Αν πηγαίνανε σε κανένα γερμανικό ΚΤΕΟ όχι μόνο οι δικοί μας δίτροχοι αλλά και φορτηγατζήδες και όλοι οι "δεν-εχει-γάλα-το-παιδί-μου" οπότε γράφω στα @@ μου ασφάλειες και συντήρηση οχήματος τώρα θα χαμε πανελλήνιο πρωτάθλημα στο κλάμα. Άλλα φευ... αυτή τη μπανανία δε θέλουμε να την αλλάξουμε με τίποτα. :a39:

BLiTzER
18/03/2016, 12:08
Ρε συ μην επιμένεις και άσε τα κεφαλαία ,σου είπε να την βάλεις στη προβλεπόμενη θέση για να τελειώνεις και να μην χρειαστεί να ξαναπάς.
Ούτε υποχρεωμένος ήταν να το κάνει αυτός ,βάστα και μην λες ότι θα προτιμούσες να σε διώξει (πιο επαγγελματικό) και να ξανατρέχεις έστω και σε άλλο μαγαζί.


Το ανέφερα εξ αρχής ότι το δέχτηκα ότι δεν ήμουν προβλεπόμενος. Δεν είμαι χαζός. Ξέρω σε τι είμαι απολύτως νόμιμος και σε τι όχι. Και αν είχε το γαμημένο εργαλείο, θα έβγαζα και την πινακίδα. Ούτε αυτό με πείραξε. Το όλο σκηνικό, όμως, ήταν απαράδεκτο. Μη λέω πάλι τα ίδια. Διαβάστε το πρώτο ποστ γιατί.

Έτσι κι αλλιώς ξανάτρεξα, οπότε δε θα άλλαζε κάτι για μένα.

Αλλά αυτό το thread δεν είναι ούτε για μένα, ούτε για το πού βάζω την πινακίδα μου. Αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Αφήστε τα μαθήματα για κάναν άλλον και πείτε τις ιστορίες σας ^^

Τέλος, καταλαβαίνετε ότι δε μιλάμε για χρέπι, για ασυντήρητο όχημα, χωρίς φώτα και με 500 θέματα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, αλλά για ένα απολύτως άψογο όχημα που δεν έχει την πινακίδα του στον λασπωτήρα, έτσι; Απλά ρωτάω. Ρητορικά.

Pew
18/03/2016, 12:18
ΙΚΤΕΟ Εβρου .... προτεινει να σφιξω το πισω φρενο γιατι ειναι αδυναμο. (Suzuki GSR 600).


ΟΚ!! :D

teogtp
18/03/2016, 12:19
Το ανέφερα εξ αρχής ότι το δέχτηκα ότι δεν ήμουν προβλεπόμενος. Δεν είμαι χαζός. Ξέρω σε τι είμαι απολύτως νόμιμος και σε τι όχι. Και αν είχε το γαμημένο εργαλείο, θα έβγαζα και την πινακίδα. Ούτε αυτό με πείραξε. Το όλο σκηνικό, όμως, ήταν απαράδεκτο. Μη λέω πάλι τα ίδια. Διαβάστε το πρώτο ποστ γιατί.

Έτσι κι αλλιώς ξανάτρεξα, οπότε δε θα άλλαζε κάτι για μένα.

Αλλά αυτό το thread δεν είναι ούτε για μένα, ούτε για το πού βάζω την πινακίδα μου. Αυτό είναι δικό μου πρόβλημα. Αφήστε τα μαθήματα για κάναν άλλον και πείτε τις ιστορίες σας ^^

Τέλος, καταλαβαίνετε ότι δε μιλάμε για χρέπι, για ασυντήρητο όχημα, χωρίς φώτα και με 500 θέματα ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ, αλλά για ένα απολύτως άψογο όχημα που δεν έχει την πινακίδα του στον λασπωτήρα, έτσι; Απλά ρωτάω. Ρητορικά.

Αντε ρε ψευτη!
Που είναι η εργαλειοθηκη οεο;:D

amyroukai
18/03/2016, 12:20
Τα ΚΤΕΟ όπως έχουμε όλοι καταλάβει τα τελευταία 20-25 χρόνια κόβουν κάποια αμαξια ή μηχανές στο όριο της κατάρρευσης.

Όλα τα υπόλοιπα περνάνε, κι οι εισπράξεις πάνε στην επιχείρηση και στο ΥΠΟΙΚ.

Τώρα, ιστορίες για αγρίους κλπ και αν θα με σώσουν οι καθρέφτες ή η πινακίδα ή αν φρενάρει το πίσω φρένο (που παίζει να το έχω πατήσει μόνο στην πίστα σε συνθήκες λιγο πριν τον θάνατο) ή τα db της εξάτμισης (που μου εχει σώσει τη ζωή τη ζωή δεκάδες φορές απο "τυφλούς" οδηγους) ας τα αφήσουμε στην άκρη.

Ο καθένας είναι υπεύθυνος για το όχημα που καβαλάει και τη ζωή του.

Σύμφωνα με θεωρία συνωμοσίας που διάβαζα το φθινόπωρο που είχε γίνει πανικός, τα ΚΤΕΟ ανήκουν όλα σε ξένους ομίλους και τα έσοδα καρπώνονται... "Οι δανειστές" και όχι το κράτος ή έστω ελληνική επιχείρηση. Και η επιμονή να περάσουν τα οχήματα που δεν είχαν περάσει ποτέ ήταν ακόμα ένα σχέδιο αφαίμαξης του λαού από τους κακούς ξένους. Δεν μπόρεσα να το διασταυρώσω (δεν το έψαξα και πάρα πολύ κιόλας). Το ιδιοκτησιακό καθεστώς, όχι το σχέδιο.

BLiTzER
18/03/2016, 12:47
Που είναι η εργαλειοθηκη οεο;:D

Δε νομίζω ότι υποχρεούται να φέρει εργαλειοθήκη. Τα αυτοκίνητα πρέπει να έχουν φαρμακείο, πυροσβεστήρα και τρίγωνο.

GFawkes
18/03/2016, 12:47
αυτο που μια παρατήρηση για το λογικο και το νομιμο
προκαλεί μένος και ειρωνεία,
την ιδια στιγμη που οι ιδιοι που ειρωνεύονται παραπονιούνται για το αχρηστο, ανικανο κρατος
και την αδιαφορια των "αλλων-τριτων" πολιτων για το σωστο και το τυπικο (διοτι μαλλον τους επηρεάζει) κλπ
με ξεπερναει.

Η κοινωνια ειμαστε εμεις….

Αλα καρτ νομιμοτητα δεν υπαρχει.

BLiTzER
18/03/2016, 12:57
Το κράτος είναι ένα μπουρδέλο και δεδομένου του ότι δε μπορεί να κάνει τίποτα σωστά, προτιμώ να "κόβει" αυτούς που κυκλοφορούν με φθαρμένα ελαστικά, φρένα, χωρίς φώτα, ανασφάλιστοι και με μοτέρ που έχουν να κάνουν σέρβις 5 χρόνια, παρά αυτούς που έχουν aftermarket εξάτμιση και στραβή πινακίδα.

Είναι αστείο να μιλάμε για "λογικό", "νόμιμο" και "ελληνικό κράτος" στην ίδια πρόταση.

Παρ'όλα αυτά, για 89η φορά μέσα σε 4 σελίδες, δεν είναι αυτό το θέμα. Γνωρίζουμε όλοι ποιο είναι το νόμιμο. Υπάρχει γραπτώς. Ευχαριστούμε.

SHOOTER045
18/03/2016, 12:57
Είμαι στο τσακ να πάω από εκεί και να κάνω φασαρία. Για την εταιρεία ή τον υπάλληλο, όποιος είναι πιο μαλάκας, δε δίνω δεκάρα.



Φίλος, γιαπωνέζικο μηχανάκι έχω. Ούτε χαρτοταινία δε χρειάζομαι.

Εξάλλου η εργαλειοθήκη του DRZ μπαίνει εδώ:

355047

Καταργήθηκε πριν καν το πάρει χαμπάρι.

Και εγώ στο XR τοτε είχα .
Δεν την κατήργησα όμως

BLiTzER
18/03/2016, 13:00
Και εγώ στο XR τοτε είχα .
Δεν την κατήργησα όμως

Κολλητός μου αστυνομικός κυκλοφορούσε χρόνια χωρίς δίπλωμα και, προφανώς, ασφάλεια. Εγώ δεν έχω κυκλοφορήσει ποτέ χωρίς δίπλωμα.

See what I did there?

Ohm
18/03/2016, 14:05
άμα βάλεις εξάτμιση ήσυχη
ή έστω να μη θυμίζει αντιαεροπορικό
θα σε κεράσω καφεδάκι

George_Sp
18/03/2016, 14:11
άμα βάλεις εξάτμιση ήσυχη
ή έστω να μη θυμίζει αντιαεροπορικό
θα σε κεράσω καφεδάκι

με καφεδάκι δε κάνεις τίποτα στον Χορχόδειλα.

Ξαναδοκίμασε με κάνα σετ ελαστικών ή FCR ή άντε κάνα σετ κλατσατύμπανα :D

Pan (dvs)
18/03/2016, 14:33
Μια χαρα σου εξηγηθηκαν και δεν ειναι υποχρεωμενοι να εχουνε εργαλεια για να διορθωνουνε τις παραβασεις μας.

Στα δυο ΚΤΕΟ που πηγαινω λειτουργουνε πολυ σωστα.Κανουνε σοβαρο ελεγχο,ειναι ευγενικοι,αν υπαρχει κατι που μπορει να διορθωθει σε στελνουνε στο συνεργειο να το φταξεις αντι να σε κοψουνε και ξαναπληρωνεις..Με τις μηχανες ασχολουνται ατομα που εχουνε μηχανες και ξερουνε που να εστιασουνε και τι να σου πουνε.

Φυσικα ακουγονται κατα καιρους διαφορα,για οχηματα που περνανε νυχτα,αλλα δεν εχω δει κατι στα χερια μου και δεν μπορω να μιλησω.

BLiTzER
18/03/2016, 16:43
Αγαπητέ Pandvs, ένας λασπωτήρας, 2 καθρέφτες, μια τάπα εξάτμισης είναι πράγματα που μπορούν ΠΟΛΥ εύκολα να μπουν για τον έλεγχο και να βγουν το επόμενο δευτερόλεπτο. Δεν αποτελούν θέμα ασφάλειας, ούτε βλάβη, ούτε καν πρόβλημα. Οπότε γιατί μας παιδεύουν χωρίς λόγο; Υποκριτικό δεν είναι;

Καλά κάνουν και τους στέλνουν στο συνεργείο να διορθώσουν τα θέματά τους. Κι εγώ μαζί τους (με τους κτεατζήδες, εννοώ)!!

SHOOTER045
18/03/2016, 17:09
Κολλητός μου αστυνομικός κυκλοφορούσε χρόνια χωρίς δίπλωμα και, προφανώς, ασφάλεια. Εγώ δεν έχω κυκλοφορήσει ποτέ χωρίς δίπλωμα.

See what I did there?

Ρε για την εργαλειοθήκη λέγαμε ,την εργαλειοθήκη εννοώ.

Και βγηκανε και οι βρουμερς να αναθεματισουν με βρουμ τον φιλο σου αστυνομικό που κυκλοφορούσε χρόνια χωρις δίπλωμα

Pan (dvs)
18/03/2016, 17:49
Αγαπητέ Pandvs, ένας λασπωτήρας, 2 καθρέφτες, μια τάπα εξάτμισης είναι πράγματα που μπορούν ΠΟΛΥ εύκολα να μπουν για τον έλεγχο και να βγουν το επόμενο δευτερόλεπτο. Δεν αποτελούν θέμα ασφάλειας, ούτε βλάβη, ούτε καν πρόβλημα. Οπότε γιατί μας παιδεύουν χωρίς λόγο; Υποκριτικό δεν είναι;

Καλά κάνουν και τους στέλνουν στο συνεργείο να διορθώσουν τα θέματά τους. Κι εγώ μαζί τους (με τους κτεατζήδες, εννοώ)!!

Mε την ιδια λογικη καποιος μπορει να το κανει αυτο με τα λαστιχα και παει λεγοντας.Αυτοι πρεπει εκει να σε δουνε ενταξει.Αν υποθεσουμε οτι τους ερχεται ελεγχος,δυσκολα μεν αλλα ποτε δεν ξερεις,τη στιγμη που εχεις παρει κανονικα τα χαρτια σου και διαπιστωσουνε παρατυπιες το ΚΤΕΟ εχει επιπτωσεις.

Τα σοβαρα ΚΤΕΟ προσεχουνε παρα πολυ σε τετοιες περιπτωσεις.Τωρα το αν ειναι καποια πραγματα τυπικα η οχι,δεν θα διαφωνησω.Αλλα αυτοι κοιταζουνε οσο γινεται να εχουνε τον κ@λο τους καλυμμενο.

noodles
18/03/2016, 19:39
σε αρκετα κτεο εχουν καθρευτες και φλας για να περνανε τους παρανομους και δεν ειχανε ενα κατσαβιδι? με ενα μεσαιο σταυροκατσαβιδο ξεβιδωνεις 7/10 βιδες σε μηχανακια, κουτια, πισι, δενξερωτιαλλο.

οι περισσοτεροι υπαλληλοι ειναι γνωστοι/βυσματικοι και ξερουν πως και στα @@ να ειναι ολη μερα δε θα απολυθουνε, γι' αυτο κανουν οτι κανουν (να μην αναφερω πως καποιοι δεν εχουν πτυχια τεχνικων/οτι χρειαζεται να εισαι σε αυτη τη δουλεια, δεν ξερουν να οδηγουνε κτλ).

καγκουρακος υπαλληλος με ρωταγε τι τελικο να βαλει και οταν του προτεινα racetech, μου απαντησε πως δεν τη γνωριζει τη μαρκα...
γατακια ειναι οι υπολοιποι μπροστα του. :lol: :lol: :lol:

@Blitzer πως ακριβως την εχεις την πινακιδα. εδω οσοι εχουν ψηλοφτερα τη βαζουν με λαμακια κατω απο το φτερο (στο ιδιο σημειο με την εργοστακη βαση) και δεν ειχανε ποτε προβλημα.

BLiTzER
18/03/2016, 20:05
Ρε για την εργαλειοθήκη λέγαμε ,την εργαλειοθήκη εννοώ.

Και βγηκανε και οι βρουμερς να αναθεματισουν με βρουμ τον φιλο σου αστυνομικό που κυκλοφορούσε χρόνια χωρις δίπλωμα

Ναι, ρε σουτεράκο. Μιλάς για την εργαλειοθήκη, η οποία δεν είναι ΚΑΝ υποχρεωτική από τον νόμο, είναι; Ο άλλος μιλάει για τα χρέπια που κυκλοφορούν στους δρόμους. Ο άλλος μιλάει για το κράτος!!11 Ο καθένας λέει ό,τι του κατέβει, παντελώς άσχετα με το θέμα. Είπα να πω κι εγώ τη μαλακία μου.


Mε την ιδια λογικη καποιος μπορει να το κανει αυτο με τα λαστιχα και παει λεγοντας.Αυτοι πρεπει εκει να σε δουνε ενταξει.Αν υποθεσουμε οτι τους ερχεται ελεγχος,δυσκολα μεν αλλα ποτε δεν ξερεις,τη στιγμη που εχεις παρει κανονικα τα χαρτια σου και διαπιστωσουνε παρατυπιες το ΚΤΕΟ εχει επιπτωσεις.

Τα σοβαρα ΚΤΕΟ προσεχουνε παρα πολυ σε τετοιες περιπτωσεις.Τωρα το αν ειναι καποια πραγματα τυπικα η οχι,δεν θα διαφωνησω.Αλλα αυτοι κοιταζουνε οσο γινεται να εχουνε τον κ@λο τους καλυμμενο.

Δηλαδή θεωρείς ότι κάποιος θα αγοράσει ή θα δανειστεί καινούρια λάστιχα για να περάσει ΚΤΕΟ και μετά θα τα επιστρέψει. Ή θα αλλάξει τις καμένες λάμπες του με καινούριες για τον έλεγχο και μετά θα ξαναβάλει τις καμένες. Μμμ... οκ... λέμε ακριβώς το ίδιο τότε.

Ναι, προφανώς τους ενδιαφέρει να είναι καλυμμένοι. Αλλά από την άλλη γιατί να νοιαστούν αν μεθαύριο θα σε πιάσουν χωρίς καθρέφτες ή με ξετάπωτη εξάτμιση; Μπορούν κάλλιστα να ισχυριστούν ότι στον έλεγχο ήσουν προβλεπόμενος. Όλα αυτά αλλάζουν σε μερικά λεπτά. Και είμαι σίγουρος ότι όλοι το κάνουν. Από τα 20 μηχανάκια που βλέπω στον δρόμο, τα 5 δεν έχουν καν πινακίδα και 3 από αυτά την έχουν στο "σωστό" σημείο. Και αν.



@Blitzer πως ακριβως την εχεις την πινακιδα. εδω οσοι εχουν ψηλοφτερα τη βαζουν με λαμακια κατω απο το φτερο (στο ιδιο σημειο με την εργοστακη βαση) και δεν ειχανε ποτε προβλημα.

Την έχω για να προστατεύει την πίσω ανάρτηση από τις λάσπες :p Αλλά είναι τελείως κάθετα και φαίνεται πεντακάθαρα, ακόμα και με μένα πάνω.

omega
18/03/2016, 20:11
@Blitzer πως ακριβως την εχεις την πινακιδα. εδω οσοι εχουν ψηλοφτερα τη βαζουν με λαμακια κατω απο το φτερο (στο ιδιο σημειο με την εργοστακη βαση) και δεν ειχανε ποτε προβλημα.Έτσι είναι.
Δεν θυμάμαι 100% αν προβλέπεται το φωτάκι πάνω από την πινακίδα για το βράδυ όμως.Σαν παράβαση ΚΟΚ..

motoexelixis
18/03/2016, 20:13
Η πινακιδα πρεπει να βρισκεται σε εμφανες σημειο του οχηματος και ΦΩΤΙΣΜΕΝΗ......

omega
18/03/2016, 20:15
Η πινακιδα πρεπει να βρισκεται σε εμφανες σημειο του οχηματος και ΦΩΤΙΣΜΕΝΗ......Ευχαριστώώώ.. :beer:

BLiTzER
18/03/2016, 20:29
Ναι, το φωτάκι είναι απαραίτητο. Επίσης η ταχύτητα εντός πόλης δε μπορεί να ξεπερνάει τα 50χλμ/ώρα.


Η πινακιδα πρεπει να βρισκεται σε εμφανες σημειο του οχηματος και ΦΩΤΙΣΜΕΝΗ......

Αν θυμάμαι καλά, δεν είναι τόσο απλό. Έχει κι άλλες προδιαγραφές (να μη βρίσκεται μπροστά από την ουρά πχ), τις οποίες βαριέμαι να ψάχνω τώρα. Αλλά ακόμα και φωτισμένη να την είχα στο συγκεκριμένο σημείο, θα ήμουν παράνομος.

SHOOTER045
18/03/2016, 20:45
Ναι, το φωτάκι είναι απαραίτητο. Επίσης η ταχύτητα εντός πόλης δε μπορεί να ξεπερνάει τα 50χλμ/ώρα.



Αν θυμάμαι καλά, δεν είναι τόσο απλό. Έχει κι άλλες προδιαγραφές (να μη βρίσκεται μπροστά από την ουρά πχ), τις οποίες βαριέμαι να ψάχνω τώρα. Αλλά ακόμα και φωτισμένη να την είχα στο συγκεκριμένο σημείο, θα ήμουν παράνομος.

Άρθρο 90


https://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.glavopoulos.gr/kok/&ved=0ahUKEwij_MWH_8rLAhXD1xoKHdylDo4QFggcMAE&usg=AFQjCNHMQBfS6TY0c6TPMjewYqRV1jtH1A&sig2=KPJahfspqFne94MTCOEAOg

andreaspetr
19/03/2016, 00:01
Στον...κυριο ΚΤΕΟ (ευτυχως blitzer που δεν το αποκαλυψες :lol:) παω ολα τα χρονια τα οχήματα.
Δεν ειχα κανενα παραπονο περαν του οτι καθυστερουν χωρις λογο.
Σαββατο μεσημερι εγω κι ενα τζιπακι ford σε ολο το KTEO και καναμε μισή ωρα να τελειωσουμε.
Ειχε βαλει τον μετρητη καυσαεριων στο αμαξι κι εφυγε για 20 λεπτα...τοση ώρα μέτραγε ?

Επισης αυτο που δεν εχω καταλαβει ειναι....πως πληρώνεις στις κοπέλες προκαταβολικα ???
Τοσο σίγουροι ειναι οτι θα περασει τον έλεγχο ?


Πρεπει το οχημα να μεινει μεσα για τουλαχιστον 20 λεπτα(τοσο θεωρει το υπουργειο οτι διαρκει ο ελεγχος.)

GsDakar
19/03/2016, 09:48
Στο Δαχτυλιδι Κηφισίας ευγενικοτατοι η Μοτο περασε με τα μπουνια και σπαστηκα γιατι εβαλε το αυτοκολητο τανασκελα..το βαζεις που το βαζεις βαλτο ισια ρε διαολε....α εχουν και εκπτωση οι ενστολοι....

teogtp
19/03/2016, 09:54
Στο Δαχτυλιδι Κηφισίας ευγενικοτατοι η Μοτο περασε με τα μπουνια και σπαστηκα γιατι εβαλε το αυτοκολητο τανασκελα..το βαζεις που το βαζεις βαλτο ισια ρε διαολε....α εχουν και εκπτωση οι ενστολοι....

Τι εννοείς ανάσκελα;
Το αυτοκόλλητο το κολλάνε με τον μηνα του επόμενου ελέγχου να είναι στον ορίζοντα.

GsDakar
19/03/2016, 09:56
αα δεν το ηξερα οκ τοτε....το παιρνω πισω :)

devil's animal
19/03/2016, 10:01
τι πλακα εχετε μερικοι...
:a014::a014:

toyar
19/03/2016, 10:36
https://www.carcontrol.gr/news/nomothesia/item/126-ti-einai-to-stroggulo-shmataki-sthn-pinakida

LogOutGoRide
19/03/2016, 10:38
Το εστε μου θύμισε rotting Christ, δεν ξέρω γιατί, άσχετο.

Pan (dvs)
20/03/2016, 09:34
.............

Δηλαδή θεωρείς ότι κάποιος θα αγοράσει ή θα δανειστεί καινούρια λάστιχα για να περάσει ΚΤΕΟ και μετά θα τα επιστρέψει. Ή θα αλλάξει τις καμένες λάμπες του με καινούριες για τον έλεγχο και μετά θα ξαναβάλει τις καμένες. Μμμ... οκ... λέμε ακριβώς το ίδιο τότε.

Ναι, προφανώς τους ενδιαφέρει να είναι καλυμμένοι. Αλλά από την άλλη γιατί να νοιαστούν αν μεθαύριο θα σε πιάσουν χωρίς καθρέφτες ή με ξετάπωτη εξάτμιση; Μπορούν κάλλιστα να ισχυριστούν ότι στον έλεγχο ήσουν προβλεπόμενος. Όλα αυτά αλλάζουν σε μερικά λεπτά. Και είμαι σίγουρος ότι όλοι το κάνουν. Από τα 20 μηχανάκια που βλέπω στον δρόμο, τα 5 δεν έχουν καν πινακίδα και 3 από αυτά την έχουν στο "σωστό" σημείο. Και αν.

Την έχω για να προστατεύει την πίσω ανάρτηση από τις λάσπες :p Αλλά είναι τελείως κάθετα και φαίνεται πεντακάθαρα, ακόμα και με μένα πάνω.

Δεν θεωρω,γραφω κατι που γινεται.Λαστιχα,εξατμισεις,καθρεφτες και αλλα πολλα και καλα.Ενταξει τις λαμπες δεν τις ξαναβγαζουνε.

Ο ελεγχος ,αν τους γινει,γινεται σε καποια αποσταση απο το ΚΤΕΟ.Αρα οτι και να ισχυριστουνε δεν θα το δεχτουνε.Στα δικα μας ΚΤΕΟ βγαζουνε και φωτογραφιες για να ειναι και τυπικα ενταξει.Αν τον τσιμπησουνε μετα απο μια ωρα,το ΚΤΕΟ,δεν εχει επιπτωσεις.Τα ΚΤΕΟ δεν μπορουνε να αλλαξουνε τον κοσμο ολο και την νοοτροπια μας.Αυτοι κανουνε αυτο που πρεπει (οσαοι τον κανουνε) και απο εκει και περα ας κανει ο καθενας αυτο που θεωρει σωστο.

Τωρα η πινακιδα δικη σου ειναι,βαλτην οπου θελεις.Να ρωτησω απο περιεργεια και μονο,εκει που την βαζεις φωτιζεται το βραδυ?

Ohm
20/03/2016, 10:35
αφού σου κοιτάνε το αμάξι/μηχανάκι σε ημερομηνία που ξέρεις και μία φορά στα πόσα χρόνια, τί να το κάνεις;

θα καταφέρναμε κάτι, αν ο έλεγχος γινότανε τυχαία, στο δρόμο, επί τόπου.

καυσαέρια εκτός ορίων; ακινητοποίηση. Δε θα ρισκάρει ο κάθε ανεύθυνος τη δημόσια υγεία.

γιατί το λέω αυτό; γιατί ένα αμάξι που το μοτέρ του έχει πρόβλημα, μέσα σε λίγη ώρα (να μην πω λίγες μέρες ή μήνες...) έχει αμολήσει τόσο καρκίνο στον αέρα που ακυρώνει ό,τι οικολογικές παπαριές έχουν όλα τα άλλα αμάξια στο δρόμο.

BLiTzER
20/03/2016, 11:48
Τωρα η πινακιδα δικη σου ειναι,βαλτην οπου θελεις.Να ρωτησω απο περιεργεια και μονο,εκει που την βαζεις φωτιζεται το βραδυ?

Δεν ξέρω. Συνήθως είμαι πάνω στο μηχανάκι όταν καβαλάω :p Πολύ πιθανό να φωτίζεται, πάντως, γιατί το led φανάρι, που έχω πίσω, στέλνει και μια λευκή δέσμη προς τα εμπρός, η οποία φτάνει σχεδόν μέχρι τον μπροστινό τροχό μου. Όταν πρωτοπήρα το μηχανάκι, έλεγχα κάθε λίγο πίσω μου, νομίζοντας ότι με πάει προφυλακτήρα αμάξι με xenon.

Σε περίπτωση που δεν το διάβασες στα προηγούμενα ποστς μου, πήγα σε άλλο ΚΤΕΟ και πέρασα ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Και έβγαλαν τις φωτογραφίες τους και δε μου έκαναν το παραμικρό σχόλιο. Είχα πάει προετοιμασμένος, βέβαια, με εργαλεία για να την ξεβιδώσω αν χρειαστεί, αλλά κανείς δε με ενόχλησε. Λες να φωτοσοπάρουν την πινακίδα στην κανονική της θέση ή απλά να έχουν το ελεύθερο από το υπουργείο, εφόσον εκεί στέλνονται οι φωτογραφίες; Ή απλά θα σκάσουν ειδικές δυνάμεις σπίτι μου να με μπαγλαρώσουν, που διαπράττω τέτοιο έγκλημα;

Pan (dvs)
20/03/2016, 13:32
Δεν ξέρω. Συνήθως είμαι πάνω στο μηχανάκι όταν καβαλάω :p Πολύ πιθανό να φωτίζεται, πάντως, γιατί το led φανάρι, που έχω πίσω, στέλνει και μια λευκή δέσμη προς τα εμπρός, η οποία φτάνει σχεδόν μέχρι τον μπροστινό τροχό μου. Όταν πρωτοπήρα το μηχανάκι, έλεγχα κάθε λίγο πίσω μου, νομίζοντας ότι με πάει προφυλακτήρα αμάξι με xenon.

Σε περίπτωση που δεν το διάβασες στα προηγούμενα ποστς μου, πήγα σε άλλο ΚΤΕΟ και πέρασα ΚΑΝΟΝΙΚΑ. Και έβγαλαν τις φωτογραφίες τους και δε μου έκαναν το παραμικρό σχόλιο. Είχα πάει προετοιμασμένος, βέβαια, με εργαλεία για να την ξεβιδώσω αν χρειαστεί, αλλά κανείς δε με ενόχλησε. Λες να φωτοσοπάρουν την πινακίδα στην κανονική της θέση ή απλά να έχουν το ελεύθερο από το υπουργείο, εφόσον εκεί στέλνονται οι φωτογραφίες; Ή απλά θα σκάσουν ειδικές δυνάμεις σπίτι μου να με μπαγλαρώσουν, που διαπράττω τέτοιο έγκλημα;

Το διαβασα και δεν μου εκανε καμμια εντυπωση.Υπαρχουνε ΚΤΕΟ που δεν πας καν τη μηχανη και σε περνανε.

BLiTzER
20/03/2016, 14:10
Δε νομίζω ότι ισχύει πλέον αυτό. Αφού απαιτούν φωτογραφίες... Ένιγουει δε με ενδιαφέρει. Δεν ήταν καν αυτό το θέμα. To θέμα ήταν η συμπεριφορά/αντιμετώπιση. Έχω βαρεθεί να το λέω :p

motoexelixis
20/03/2016, 19:28
Λες να φωτοσοπάρουν την πινακίδα στην κανονική της θέση ή απλά να έχουν το ελεύθερο από το υπουργείο, εφόσον εκεί στέλνονται οι φωτογραφίες; Ή απλά θα σκάσουν ειδικές δυνάμεις σπίτι μου να με μπαγλαρώσουν, που διαπράττω τέτοιο έγκλημα;

αδερφε ζεις στα ορια,τρομερα επικινδυνα !!!:D

Grafton 505
20/03/2016, 20:04
Τι εννοείς ανάσκελα;
Το αυτοκόλλητο το κολλάνε με τον μηνα του επόμενου ελέγχου να είναι στον ορίζοντα.

:nono:
κάθετα και στην ''ώρα 12''.

teogtp
20/03/2016, 20:10
:nono:
κάθετα και στην ''ώρα 12''.

Λαθος διατύπωση μου.
:)

Grafton 505
20/03/2016, 20:29
Λαθος διατύπωση μου.
:)


No harm done :beer:

sahara
20/03/2016, 21:15
Δεν ξέρω. Συνήθως είμαι πάνω στο μηχανάκι όταν καβαλάω :p Πολύ πιθανό να φωτίζεται, πάντως, γιατί το led φανάρι, που έχω πίσω, στέλνει και μια λευκή δέσμη προς τα εμπρός, η οποία φτάνει σχεδόν μέχρι τον μπροστινό τροχό μου. Όταν πρωτοπήρα το μηχανάκι, έλεγχα κάθε λίγο πίσω μου, νομίζοντας ότι με πάει προφυλακτήρα αμάξι με xenon.


Τι μηχανακι εχεις για να εχω ολοκληρωμενη εικονα απο αυτο...:bawl:

BLiTzER
20/03/2016, 22:12
355227

duke200
20/03/2016, 22:28
ολα καλά καιόμορφα. Το χριστουγεννο στη ζάντα τι το ήθελες? Αλλα θαμου πεις σε βλέπουνε καλύτερα το βράδυ οποτε κάτι είναι και αυτο.

taisteal
20/03/2016, 22:30
:lol::lol:

Σωστος.
Σαν πανηγυρι ειναι το εργαλειο ρε blitzer

sugariasgeorge
20/03/2016, 23:00
:lol::lol:

Σωστος.
Σαν πανηγυρι ειναι το εργαλειο ρε blitzer
:rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao::rotflmao:
ευτυχως που τα ΚΤΕΟ δεν δουλευουν βραδυ !!!:eek::eek::eek:

panagiotis1974
21/03/2016, 16:08
https://www.youtube.com/watch?v=Lw5ErRQtwLQ

BLiTzER
21/03/2016, 19:34
Παιδιά, νομίζω ότι κοροϊδεύετε, αλλά το μηχανάκι γυρνάει πολλά κεφάλια! Ειδικά θηλυκά!!!

Pew
21/03/2016, 19:38
Παιδιά, νομίζω ότι κοροϊδεύετε, αλλά το μηχανάκι γυρνάει πολλά κεφάλια! Ειδικά θηλυκά!!!
Αυτο ειναι προβλημα.
....αν σκεφτεις το κοριτσακι απο την ταινια εξορκιστη.

SHOOTER045
21/03/2016, 19:39
Παιδιά, νομίζω ότι κοροϊδεύετε, αλλά το μηχανάκι γυρνάει πολλά κεφάλια! Ειδικά θηλυκά!!!

Εσένα βλέπουν ,όχι το μηχανάκι ρε

lonerider
28/03/2016, 21:54
Κοίταζα πριν λίγο το χαρτί του κτεο και αριστερά στις παρατηρήσεις γράφει ένδειξη χιλιόμετρητη προηγούμενου δελτίου τεχνικού ελέγχου 60329.
Όταν πήγα την μηχανη για κτεο τα χιλιομετρα ήταν 55221 τα οποία και τα γράφει πάνω στο χαρτί,.Το χαρτί του προηγούμενου κτεο από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη που πέρασε κτεο το 13 το είχα διαβάσει και έγραφε περίπου 5 0000 χλμ, προφανώς έχουν κάνει λάθος στο κτελ και έγραψαν χιλιόμετρα προηγούμενου κτεο 60 χιλιάδες κάτι αντί 50 χιλιάδες κάτι. Ερώτηση. ..μπορει να διωρθωθει?

Pan (dvs)
30/03/2016, 12:00
Παω στο συνεργειο για μιζα και φευγοντας με ρωταει ο μαστορας γιατι δεν εχω αυτοκολλητο ΚΤΕΟ.Ρε του λεω ειναι καινουργιο το αμαξι,θελω κανα τριμηνο για την πενταετια.Να μην τα πολυλογω ισχυουνε τεσσερα αντι για πεντε χρονια και κυκλοφορουσα κανα 10μηνο χωρις ΚΤΕΟ.

Πηγα φυσικα αμεσως και το περασα,εσκασα καμμια 60ρια ευρω σε προστιμο,αλλα κυκλοφορω πλεον με το κεφαλι ψηλα και την τσεπη αδεια. :D

Στο διαστημα που κυκλοφορουσα αΚΤΕΟτος με ειχανε σταματησει 2-3 φορες,αλλα ευτυχως δεν το προσεξανε.Για ριξτε μια ματια και εσεις στις ημερομηνιες σας.Ητε εχεται προθεση,ητε οχι το προστιμο ειναι το ιδιο.

BLiTzER
30/03/2016, 12:03
Πάντα 4 ήταν για καινούρια οχήματα, όσο θυμάμαι τουλάχιστον. 2 για τα υπόλοιπα.

Τα πρόστιμα για ΙΧ έχουν ως εξής:

* Έως 30 ημέρες, 16€.
* Έως 6 μήνες, 33€.
* Αλλιώς 65€.

10€, 20€ και 41€ αντίστοιχα για τις μοτοσυκλέτες.

Pan (dvs)
30/03/2016, 12:06
Πάντα 4 ήταν για καινούρια οχήματα, όσο θυμάμαι τουλάχιστον. 2 για τα υπόλοιπα.

Παλια ητανε 5.Στην Αθηνα που ρωτησα καποια στιγμη μου ειχανε πει το ιδιο,αλλα μαλλον κανανε λαθος λογω κεκτημενης ταχυτητας.Φυσικα η αδεια μου το αναφερει κανονικα,εγω δεν το ειχα προσεξει.


Νομιζω στο αλλιως 69.

Christos ktm R
30/03/2016, 18:55
εχω καταθεσει πινακιδες κ μολις τις παρω πισω θα εχει περασει η διωρια του κτεο κατα 5 μηνες.θα πρεπει να εχω αντιγραφο απο το χαρτι της εφοριας που τις κατεθεσα για να αποφυγω το προστιμο ή το βλεπουν αυτοματα στο συστημα?οι πινακιδες ειναι κατατεθιμενες λιγοτερο απο 1 χρονο.

motoexelixis
30/03/2016, 19:05
πηγαινε με το αντιγραφο της ακινησιας, σιγα μη το δουν στο συστημα. Εχεις μια εβδομαδα περιθωριο να ξερεις απο τη στιγμη που θα το ξαναθεσεις σε κινηση!

anavatis19
30/03/2016, 20:16
και για τις μηχανες 4ετια ειναι αν εχουν αγοραστει κουτα?

BLiTzER
30/03/2016, 20:27
Ναι.

Pew
30/03/2016, 21:40
και για τις μηχανες 4ετια ειναι αν εχουν αγοραστει κουτα?

True! Το αναφερει και στην αδεια κυκλοφοριας.

virus
30/03/2016, 23:08
εχω καταθεσει πινακιδες κ μολις τις παρω πισω θα εχει περασει η διωρια του κτεο κατα 5 μηνες.θα πρεπει να εχω αντιγραφο απο το χαρτι της εφοριας που τις κατεθεσα για να αποφυγω το προστιμο ή το βλεπουν αυτοματα στο συστημα?οι πινακιδες ειναι κατατεθιμενες λιγοτερο απο 1 χρονο.


οσο ειναι το οχημα σε ακινησια δλδ κατατεθειμενες πινακιδες δεν εχεις καθολου θεμα με κτεο. ακομα και αν η ακηνησια ειναι πανω απο χρονο. ΟΜΩΣ σαν παρεις τις πινακιδες απο την εφορια πρεπει μεσα σε ενα μηνα να περασεις κτεο. και περνας κτεο χωρις προστιμα ;)