PDA

View Full Version : γ@@ τα μετζελερ γ@@



tzimidis
18/03/2016, 00:54
Αυτό που έζησα σήμερα , μόνο με την απόπειρα δολοφονίας κατά του οικουμενικού και διαγαλαξιακού γ.γ. πασών των τροχοφόρων μπορεί να συγκριθεί (ξέχασα την ονομασία του κλαμπ , αλλά θυμάμαι ότι πρέπει να είχε γραφεία στη ΔΕΘ).

πριν από ακριβώς 2 χρόνια είχα ανοίξει ΑΥΤΟ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140129) το θέμα , για ένα γαμημένο σκίσιμο στο πίσω λάστιχο. Metzeler tourance exp. 8/3/2014. Τα λάστιχα αλλάχτηκαν αμέσως μετά.


Σήμερα 17/3/2016 κινούμενος με σχετικά υψηλή ταχύτητα στον κηφισό , βγαίνοντας στον παράδρομο δεξιά για Καβάλας προς αθήνα , ξαφνικά ζω ένα tank slapping , tank φάππινγκ, αντίθετο countersteering, red bull X-fighter και rodeo 3 σε 1.
Η αιτία ?
ΞΑΝΑ σκίσιμο (σκάσιμο) στο πίσω λάστιχο , ΞΑΝΑ στο ίδιο σημείο του ελαστικού, ΞΑΝΑ με την ίδια μάρκα ελαστικών,
ΞΑΝΑ στα ιδια χιλιόμετρα, ΞΑΝΑ στον ίδιο χρόνο

Το ευτύχημα ότι είχα επιβραδύνει για την έξοδο, αλλιώς θα μύριζε η άσφαλτος ψημένο μπέϊκον μέχρι τη Λαμία.

νταξ, είπαμε όλα κινεζιές είναι πλέον, αλλα ρε γαμώ το σπίτι τους ΒΑΛΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ LOGO ΡΕ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ Η ΚΟΛΛΑ !!!!
355044

taisteal
18/03/2016, 00:59
Καλα,τα εχω κραξει απειρες φορες τα Metzeler..
Αχρηστα
Αλλα αφου ειχες την ατυχια την πρωτη φορα,γιατι ξαναεβαλες την ιδια μαρκα ελαστικων;;

Τουλαχιστον δεν χτυπησες,βασικο

giannis113
18/03/2016, 01:01
Αφου δεν επεσες....
Ερωτηση, παρατηρησες μηπως σε ολα αυτα τα 'ξανα' και τις δυο φορες περασες απο ιδιο σημειο; Μηπως λεω

tzimidis
18/03/2016, 01:03
Καλα,τα εχω κραξει απειρες φορες τα Metzeler..
Αχρηστα
Αλλα αφου ειχες την ατυχια την πρωτη φορα,γιατι ξαναεβαλες την ιδια μαρκα ελαστικων;;

Τουλαχιστον δεν χτυπησες,βασικο

γιατί λες πόσο γκαντέμης παίζει να είμαι να μου συμβεί 2 φορές η ίδια μαλακία? τουλάχιστον την πρώτη φορά τοείδα πριν σκάσει , τώρα παραλίγο να την πατήσω άσχημα.




Αφου δεν επεσες....
Ερωτηση, παρατηρησες μηπως σε ολα αυτα τα 'ξανα' και τις δυο φορες περασες απο ιδιο σημειο; Μηπως λεω

3 χρόνια την ίδια διαδρομή κάνω, από τα ίδια σημεία περνάω.
αλλά το άνοιγμα πιάνει από άκρη σε άκρη οπότε αποκλείω να πέρασα από κάτι τόσο μεγάλο και αιχμηρό χωρίς να το καταλάβω


Να δω και τι θα μου πει η μαμά μέτζελερ (μαλακία βέβαια που δεν πρέπει να έχω κρατήσει 2 και 4 χρονών αποδείξεις)

7Tolis
18/03/2016, 01:09
αρα οχι πια αυτή τη μάρκα.Δε σε θέλει πως το λένε.

virus
18/03/2016, 04:43
ΞΑΝΑ σκίσιμο (σκάσιμο) στο πίσω λάστιχο , ΞΑΝΑ στο ίδιο σημείο του ελαστικού, ΞΑΝΑ με την ίδια μάρκα ελαστικών,
ΞΑΝΑ στα ιδια χιλιόμετρα, ΞΑΝΑ στον ίδιο χρόνο




μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;

Corki
18/03/2016, 06:52
Μηπως οντως κάποιος στα εκοψε με κατι?

Μήπως στο γκαραζ σου βρισκουν/μαγκώνουν πουθενα στο μπες/βγες και οταν εχουν φτασει στα τελευταια τους τα λαστιχα δεν αντεχουν και κοβονται?

Αν σου συνεβει το ιδιο πραγμα.......με το ιδιο λαστιχο (τυπο) ......στα ιδια χλμετρα.......με το ιδιο μηχανακι.......τοτε το λιγοτερο που εχεις να κανεις ειναι να ενημερώσεις την Metzeler και τον έμπορο!

Ισως η αποθηκευση....ισως η παρτιδα....who knows!

SHOOTER045
18/03/2016, 07:12
Είχα το ίδιο πρόβλημα αλλά τα αλλαξα πριν παθω σαν τον τζιμιδη

doctoras
18/03/2016, 08:12
alemania (https://en.wikipedia.org/wiki/Metzeler) φίλε

απο την άλλη είναι πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο 2 φορές, αν βγάλουμε τον παράγοντα ελαττωματικής παρτίδας, μήπως(?) κάτι δε παει καλά με την γεωμετρία ή πίσω ανάρτηση και έχει άμεση επίδραση στο λάστιχο?

εάν έχεις κρατημένες τις αποδείξεις αγοράς κάνε ένα γράμμα official στην metzeler και απαιτείσαι να πάρουν θέση

amyroukai
18/03/2016, 08:37
Τον πήγασο τον είχα πάρει με τουράνς ούτε και ο ίδιος ήξερε από πότε τα φορούσε και πόσα χιλιόμετρα είχαν (εντόνως τετραγωνισμένα). Παρά το ότι πριν τα βγάλω έκανα και μερικές δοκιμές να δω τι τελική πιάνει, δεν είχαν τέτοιο ζήτημα.

stam2
18/03/2016, 09:15
μήπως κάποιος συνδυασμός κακής πίεσης αέρα, αρκετού καιρού αφημένα σε ακινησία, μεγάλο βάρος αναβάτη, ή επικίνδυνα καθαριστικά διαβρωτικά για το λάστιχο...???


alemania (https://en.wikipedia.org/wiki/Metzeler) φίλε

απο την άλλη είναι πολύ περίεργο να συμβαίνει κάτι τέτοιο 2 φορές, αν βγάλουμε τον παράγοντα ελαττωματικής παρτίδας, μήπως(?) κάτι δε παει καλά με την γεωμετρία ή πίσω ανάρτηση και έχει άμεση επίδραση στο λάστιχο?

εάν έχεις κρατημένες τις αποδείξεις αγοράς κάνε ένα γράμμα official στην metzeler και απαιτείσαι να πάρουν θέση

Η metzeler είναι αγορασμένη από την Pirelli όπως βλέπεις στο link που παραθέτεις, και η κυρίως παραγωγή της Pirelli έχει περάσει στην Κίνα και άλλες ασιατικές χώρες. Ειδικά για την Κίνα, γνωρίζω ότι ο ποιοτικός έλεγχος είναι εξαιρετικά μειωμένος, και το ποσοστό των δειγματοληψιών έχει πέσει, ενώ αντιθέτως τα ελάχιστα όρια ποιότητος έχουν ανέβει, με αποτέλεσμα να περνάνε πολλές αστοχίες στους καταναλωτές.
Παρ' όλα αυτά πρόκειται περί εξαιρετικής συμπτώσεως...

zopas
18/03/2016, 11:17
Ειχα αλλαξει 5 ζευγαρια ΕΧΡ και ητσν οτι καλυτερο εχω βαλει σε μοτο..εκπληκτικα κρατηματα παντου και φοβερη πληροφορηση παντου..και ολοι οσοι τα βαλαμε ημασταν καταευχαριστημενοι..λαστιχο μονο made in Germany πραγματικα απορω που ο φιλος εχει προβλημα..

Για κοιταξε για ελαττωματικη ζαντα..επισης τα εχρ εχουν αποσυρθει περιπου 3 χρονια..ποσο καιρο τα εχεις;αν τα λαστιχα σου ειναι 4-5 ετων, δεν φταιει το λαστιχο..

tzimidis
18/03/2016, 12:21
Ειχα αλλαξει 5 ζευγαρια ΕΧΡ και ητσν οτι καλυτερο εχω βαλει σε μοτο..εκπληκτικα κρατηματα παντου και φοβερη πληροφορηση παντου..και ολοι οσοι τα βαλαμε ημασταν καταευχαριστημενοι..λαστιχο μονο made in Germany πραγματικα απορω που ο φιλος εχει προβλημα..

Για κοιταξε για ελαττωματικη ζαντα..επισης τα εχρ εχουν αποσυρθει περιπου 3 χρονια..ποσο καιρο τα εχεις;αν τα λαστιχα σου ειναι 4-5 ετων, δεν φταιει το λαστιχο..

Agorasmena martio 2014.
Thymamai oti itan fresko dot.ara ta eixa 2 xronia kai an itan kai 1 xrono se apothiki milame gia lastixo 3etias

Cpt. Haddock
18/03/2016, 12:27
Πολυ γκαντεμια ρε Τζιμιδη. Εχω βαλει Metzeler πολλες φορες (και τουρανς αλλα και Ζ6, Ζ8) και ποτέ δεν ειχα θεμα. Τι να πω.

Παντως, στη φωτο φαινονται λιγο ταλαιπωρημενα. Ποσα χλμ εχεις με αυτα;

tzimidis
18/03/2016, 12:32
12-15.000 xlm kai sta dyo zeygaria.

George_Sp
18/03/2016, 12:37
Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.

2 στα 2 και μετά από τα ίδια χιλιόμετρα δεν είναι και πολύ τυχαίο πράγμα αδερφέ.

vaska
18/03/2016, 12:37
Κατά πρώτον ευτυχώς που δεν χτύπησες, κατά δεύτερον ανέκαθεν δεν μου άρεσε το λάστιχο, από εποχές παπιού που όλοι τα είχαν για Θεϊκά εμένα δεν μου άρεσαν. Τα είχα φορέσει πολύ παλιότερα και στο VFR που είχα και πάλι δεν μου άρεσαν. Αλλάχτηκαν σχετικά γρήγορα με κάποια AVON που τελικά αποδείχτηκαν κλάσεις ανώτερα.

Πάντως ότι και να λέμε εμείς φαντάζομαι τώρα δεν θα ξαναβάλεις metzeler ούτε σε ποδήλατο.

RizlaPlusPlus
18/03/2016, 12:39
μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;

To αυτο. Ο,τι και να λεμε για τα εργοστασια, το πιο πιθανο ειναι να φταιει το τελευταιο χερι πριν απο σενα. Ξεκινα απο κει.

vaska
18/03/2016, 13:04
Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.

2 στα 2 και μετά από τα ίδια χιλιόμετρα δεν είναι και πολύ τυχαίο πράγμα αδερφέ.

Δεν δικαιολογείται ρε Γιώργο αυτό το χάλι λίγο χαμηλότερη πίεση, θα έπρεπε να είναι τελείως ξεφούσκωτα για να πάθουν τόση ζημιά ή να τα κοπανάει συνέχεια σε κοφτερά πεζοδρόμια - λακούβες κλπ. Ο άνθρωπος λέει ότι κάνει την ίδια διαδρομή 3 χρόνια και δεν είδε κάτι περίεργο στον δρόμο.

George_Sp
18/03/2016, 13:06
Δεν δικαιολογείται ρε Γιώργο αυτό το χάλι λίγο χαμηλότερη πίεση, θα έπρεπε να είναι τελείως ξεφούσκωτα για να πάθουν τόση ζημιά ή να τα κοπανάει συνέχεια σε κοφτερά πεζοδρόμια - λακούβες κλπ. Ο άνθρωπος λέει ότι κάνει την ίδια διαδρομή 3 χρόνια και δεν είδε κάτι περίεργο στον δρόμο.

Βασίλη λέω το εξής απλό.
Μετά από 15.000χλμ σε καθένα από τα 2 σετ ελαστικών.....αν οι πιέσεις ήταν χαμηλότερες έστω και κατά 4psi μέσο όρο....και τα κιλά αναβάτη όχι 75κιλά...αλλά ας πούμε 100....και κάποιες φορές δικάβαλο ή φορτωμένο με μπαγάζια...πόσα χιλιόμετρα ζωής με τέτοιες πιέσεις δίνεις σε ένα ελαστικό?

vaska
18/03/2016, 13:21
Βασίλη λέω το εξής απλό.
Μετά από 15.000χλμ σε καθένα από τα 2 σετ ελαστικών.....αν οι πιέσεις ήταν χαμηλότερες έστω και κατά 4psi μέσο όρο....και τα κιλά αναβάτη όχι 75κιλά...αλλά ας πούμε 100....και κάποιες φορές δικάβαλο ή φορτωμένο με μπαγάζια...πόσα χιλιόμετρα ζωής με τέτοιες πιέσεις δίνεις σε ένα ελαστικό?

Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) ότι 4psi κάτω και + 25kg πάνω κάνουν τόση ζημιά. Για μένα είναι καθαρή αστοχία υλικού ή έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.

George_Sp
18/03/2016, 13:25
Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) ότι 4psi κάτω και + 25kg πάνω κάνουν τόση ζημιά. Για μένα είναι καθαρή αστοχία υλικού ή έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.

έδωσα ένα παράδειγμα τιμών.
υποθέσεις κάνουμε.
η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει μιας και δεν έχουμε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα μέχρι τώρα.

αλλά αν θες την άποψή μου...

15.000χλμ παρατεταμένης χρήσης με λάθος πιέσεις και παραπάνω βάρος, ναι μπορούν να καταστρέψουν ένα ελαστικό. Ακόμα πιο εύκολα ένα "τακουνάτο" που τρώει ανομοιόμορφες δυνάμεις στις γωνίες των "πλακιδίων" του.

vaska
18/03/2016, 13:38
έδωσα ένα παράδειγμα τιμών.
υποθέσεις κάνουμε.
η πραγματικότητα μπορεί να διαφέρει μιας και δεν έχουμε απάντηση στα ερωτήματα που έθεσα μέχρι τώρα.

αλλά αν θες την άποψή μου...

15.000χλμ παρατεταμένης χρήσης με λάθος πιέσεις και παραπάνω βάρος, ναι μπορούν να καταστρέψουν ένα ελαστικό. Ακόμα πιο εύκολα ένα "τακουνάτο" που τρώει ανομοιόμορφες δυνάμεις στις γωνίες των "πλακιδίων" του.

Χαμηλές (πολύ χαμηλές) πιέσεις βάζουμε στα χωματερά μηχανάκια όταν πάμε σβέλτες βόλτες στα βουνά. Το κοπάνημα στις πέτρες είναι εντός σχεδίου κι αν εξαιρέσεις κάποια άθλια λάστιχα που έχω δει να χάνουν τακούνια τα υπόλοιπα μια χαρά τα πάνε. Κι εγώ είμαι και βαρύς αναβάτης και το μηχανάκι μου (DR650) βαρύ μηχανάκι. Βέβαια δεν κάνουμε 15Κ χιλιόμετρα αλλά η καταπόνηση και τα ζόρια που τρώνε τα λάστιχα είναι μπόλικη

George_Sp
18/03/2016, 13:42
Χαμηλές (πολύ χαμηλές) πιέσεις βάζουμε στα χωματερά μηχανάκια όταν πάμε σβέλτες βόλτες στα βουνά. Το κοπάνημα στις πέτρες είναι εντός σχεδίου κι αν εξαιρέσεις κάποια άθλια λάστιχα που έχω δει να χάνουν τακούνια τα υπόλοιπα μια χαρά τα πάνε. Κι εγώ είμαι και βαρύς αναβάτης και το μηχανάκι μου (DR650) βαρύ μηχανάκι. Βέβαια δεν κάνουμε 15Κ χιλιόμετρα αλλά η καταπόνηση και τα ζόρια που τρώνε τα λάστιχα είναι μπόλικη

μη μου συγκρίνεις τις πιέσεις ενός τακουνάτου ελαστικού για enduro με το δρομίσιο τακουνάτο και την παρατεταμένη χρήση σε ταχύτητες μεγάλων δρόμων ή ταξιδιού.

άλλο λάστιχο το ένα άλλο το άλλο.
θες από τεχνολογία κατασκευής? από αντοχή τοιχωμάτων?
δεν έχουν επαφή τα 2 αυτά.

WiSe
18/03/2016, 15:38
Μισελεν και ας ποναει η τσεπη!

DrEvil
18/03/2016, 15:52
Δεν νομίζω (είμαι σίγουρος) έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
+1
Δικη μου αισθηση ειναι οτι στο μαγαζι δεν αποθηκευονται σωστα, μεχρι την πωληση.

George_M.
18/03/2016, 15:58
ποστ 16 (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=140129&page=2)...:wave2:


εγω τα ΕΧΡ τα κρατησα στο ΤΑ650 3 χρονια χωρις αναλογο προβλημα,σαφως οπως αναφερω φανηκε η ενωση καποια στιγμη χωρις ομως να επεκταθει.
16-17.000χιλ .ηταν οτι καλυτερο εχω βαλει.

noodles
18/03/2016, 17:28
δεν ξερω που μπορει να οφειλεται, δεν νομιζω να ειναι τυχαιο παντως. γιατι ομως το κανουν στα 12-15κ χλμ και οχι πχ στα 3κ η στα 7κ? ειναι λιγακι περιεργο. μηπως δεν ειναι λαστιχο για πολλα χλμ? τι να πω. στειλει ενα mail στην εταιρια μηπως και βγαλεις ακρη.

η γνωμη μου ειναι πως τα metzeler ειναι τα χειροτερα λαστιχα για μοτο. εδω που τα λεμε ουτε σε καροτσι οικοδομης δε θα τα εβαζα, αλλα οκ. ειναι φθηνα και κακης ποιοτητας με τα οποια κινδυνευεις πανω στο μηχανακι. να φανταστεις καποιοι τα βαζουν σε ss (240ε το ζευγαρι) γιατι ειναι τα φθηνοτερα, σκεψου τι μυαλο κουβαλανε...

George_M.
18/03/2016, 17:36
μην κρινεις ολα το ιδιο,μπορει οντως να βρισκεις ζευγος για ss στα 240 ευρω με οτι αυτο συνεπαγεται στην ποιοτητα
αλλα στο αντιποδα υπαρχουν τα Metzeler Sahara τα οποια εδω κ 15 χρονια οποιος τα εχει βαλει σε ON-OFF μονο θετικες εντυωσεις ειχε.

mikes
18/03/2016, 21:40
μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;


To αυτο. Ο,τι και να λεμε για τα εργοστασια, το πιο πιθανο ειναι να φταιει το τελευταιο χερι πριν απο σενα. Ξεκινα απο κει.
δλδ σε τι μπορει ακριβως να φταιει ο εμπορος οσον αφορα τη ποιοτητα του ελαστικου? δεν τα φτιαχνει αυτος ξερετε.. δεν είναι καφες...

mikes
18/03/2016, 21:45
Για μένα είναι καθαρή αστοχία υλικού ή έστω κάκιστη αποθήκευση για μακρό χρονικό διάστημα με ότι αυτό συνεπάγεται.
+1
Δικη μου αισθηση ειναι οτι στο μαγαζι δεν αποθηκευονται σωστα, μεχρι την πωληση.

δεν παιζει κατι τετοιο... σε εσωτερικο χωρο είναι μη εκτεθειμένα στον καιρο.. και ειδικα αμα είναι και φρεσκα dot δεν υπαρχει θεμα.. αυτά τα περι αποθηκευσης αφορα σε μακροχρονια αποθηκευση μηνων, όχι σε μερικων ημερων η 4-5 εβδομάδων.. τα πολύ κινησιμα νουμερα δεν μενουν ουτε ένα μηνα στο μαγαζι οποτε θεμα αποθηκευσης δεν υπαρχει! ειδικα αν το μαγαζι δεν είναι τρωγλη..
στις δε αποθηκες της ιντραμοτο (επίσημος αντιπρόσωπος) ουτε κατά διανοια αυτό το πραγμα...

κατ'αρχην φιλε και συνδημοτη τζιμιδη, εισαι 1000% σιγουρος ότι για το κλαταρισμα φταιει το σκισιμο και όχι άλλος παραγοντας? νταξ υπαρχει αυτό το ανοιγμα μεν και το εχω δει σε παρα πολλα μετζελερ, αλλα ποτε δεν εχω συναντησει περιπτωση που να ευθυνεται αυτό για κλαταρισμα.. μπορει να φταιει από το ότι ισως κατι πατησες στο δρομο και στο τρυπησε, μεχρι να ανοιξε η σαμπρελα μονη της καποιο λογο.. δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια, αλλα βαση εμπειριας λεω...
ο λαστιχας που το ειδε τι ειπε? σαν επομενη αλλαγη παντως προτείνω να δοκιμασεις ντανλοπ.. η αν ξαναβαλεις μετζελερ, μη βαλεις τα exp αλλα τα απλα tourance..

vaska
19/03/2016, 06:13
δεν παιζει κατι τετοιο... σε εσωτερικο χωρο είναι μη εκτεθειμένα στον καιρο.. και ειδικα αμα είναι και φρεσκα dot δεν υπαρχει θεμα.. αυτά τα περι αποθηκευσης αφορα σε μακροχρονια αποθηκευση μηνων, όχι σε μερικων ημερων η 4-5 εβδομάδων.. τα πολύ κινησιμα νουμερα δεν μενουν ουτε ένα μηνα στο μαγαζι οποτε θεμα αποθηκευσης δεν υπαρχει! ειδικα αν το μαγαζι δεν είναι τρωγλη..
στις δε αποθηκες της ιντραμοτο (επίσημος αντιπρόσωπος) ουτε κατά διανοια αυτό το πραγμα...

κατ'αρχην φιλε και συνδημοτη τζιμιδη, εισαι 1000% σιγουρος ότι για το κλαταρισμα φταιει το σκισιμο και όχι άλλος παραγοντας? νταξ υπαρχει αυτό το ανοιγμα μεν και το εχω δει σε παρα πολλα μετζελερ, αλλα ποτε δεν εχω συναντησει περιπτωση που να ευθυνεται αυτό για κλαταρισμα.. μπορει να φταιει από το ότι ισως κατι πατησες στο δρομο και στο τρυπησε, μεχρι να ανοιξε η σαμπρελα μονη της καποιο λογο.. δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια, αλλα βαση εμπειριας λεω...
ο λαστιχας που το ειδε τι ειπε? σαν επομενη αλλαγη παντως προτείνω να δοκιμασεις ντανλοπ.. η αν ξαναβαλεις μετζελερ, μη βαλεις τα exp αλλα τα απλα tourance..

δεν είναι τιουμπλες αυτά??

SHOOTER045
19/03/2016, 06:33
δεν είναι τιουμπλες αυτά??

Ναι
Αλλά μπαίνουν σε μηχανάκι με ακτίνες με σαμπρέλα

vaska
19/03/2016, 06:46
Ναι
Αλλά μπαίνουν σε μηχανάκι με ακτίνες με σαμπρέλα

Είχα εστιάσει στο λάστιχο και δεν πρόσεξα ότι ο τροχός είναι με ακτίνες.
:beer:

AUFGEBRACHT
19/03/2016, 09:01
Μισελεν και ας ποναει η τσεπη!

Η στραβή δεν κοιτάει μάρκες... Όταν πριν 4 χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα ρώτησα και για τα Michelin Anakee και ο μάστορας μου είπε επί λέξει ότι τα συγκεκριμένα δεν τα έφερνε (σημειωτέον δούλευε κυρίως μόνο Michelin) μετά από αυτά που είχε δει. Είχε βάλει καινούρια Anakee σε πελάτη του τα οποία εν κινήσει ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ με αποτέλεσμα άσχημη πτώση. Όταν του έτυχε και δεύτερη περίπτωση με φθορά σε καινούριο λάστιχο σταμάτησε να τα δουλεύει. Όχι όλα τα Michelin, μόνο τα Anakee. Από την άλλη, είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άτομα τα οποία πίνουν νερό στο όνομα των Anakee και της Michelin και δεν το αμφισβητώ, αλλά όπως προείπα, η στραβή είναι πιθανή σε όλες τις μάρκες.

AUFGEBRACHT
19/03/2016, 09:03
νταξ, είπαμε όλα κινεζιές είναι πλέον, αλλα ρε γαμώ το σπίτι τους ΒΑΛΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ LOGO ΡΕ ΝΑ ΠΙΑΝΕΙ Η ΚΟΛΛΑ !!!!

Πάντως όσα Metzeler έχω βάλει ήταν κατασκευασμένα σε Γερμανία και μόνο μια φορά το πίσω ήταν Made in Brazil. Κινέζικο Metzeler δεν μου έχει τύχει.

RaGe_Raptor
19/03/2016, 09:06
Πάντως όσα Metzeler έχω βάλει ήταν κατασκευασμένα σε Γερμανία και μόνο μια φορά το πίσω ήταν Made in Brazil. Κινέζικο Metzeler δεν μου έχει τύχει.

δεν έχω δει επώνυμο λάστιχο μοτο made in china. brazil,spain,germany,france. δε λέω δεν υπάρχουν,εγώ δεν έχω δει.

duke200
19/03/2016, 09:14
απο την αλλη δεν τα λες και λιγα 15000 χλμ σε λαστιχο, ειδικα αν δεν δουλευονταν και με σωστες πιεσεις.

MG-KTiNoS
19/03/2016, 09:47
Με το μπαρδόν.... 15000 έκανε.
Πόσα έπρεπε ν αντέξει????

SHOOTER045
19/03/2016, 10:58
Η στραβή δεν κοιτάει μάρκες... Όταν πριν 4 χρόνια ήρθε η ώρα να αλλάξω λάστιχα ρώτησα και για τα Michelin Anakee και ο μάστορας μου είπε επί λέξει ότι τα συγκεκριμένα δεν τα έφερνε (σημειωτέον δούλευε κυρίως μόνο Michelin) μετά από αυτά που είχε δει. Είχε βάλει καινούρια Anakee σε πελάτη του τα οποία εν κινήσει ΔΙΑΛΥΘΗΚΑΝ με αποτέλεσμα άσχημη πτώση. Όταν του έτυχε και δεύτερη περίπτωση με φθορά σε καινούριο λάστιχο σταμάτησε να τα δουλεύει. Όχι όλα τα Michelin, μόνο τα Anakee. Από την άλλη, είμαι σίγουρος πως υπάρχουν άτομα τα οποία πίνουν νερό στο όνομα των Anakee και της Michelin και δεν το αμφισβητώ, αλλά όπως προείπα, η στραβή είναι πιθανή σε όλες τις μάρκες.

Για τα Μixhelin anakee2 και εγώ δεν έχω να πω τα καλύτερα.
Χωρίς σκάσιμο - σκισιμο κτλπ
Αλλά τα 3 είναι κορυφή
Όλα στο ίδιο μηχανάκι ΤΑ 700

LogOutGoRide
19/03/2016, 11:10
Κάποια M3 που είχα βάλει, μία χαρά ήταν. Έκανα ταξίδι, πίστα και ότι μου κατέβαινε. Μία χαρά ήταν και γρήγορα έπιανε θερμοκρασία και κρατούσε τον κ@λο του. Τι να πω.
Μετά δοκίμασα και Dunlop και δύσκολα να αλλάξω.

Μανολης67
19/03/2016, 11:14
δεν έχω δει επώνυμο λάστιχο μοτο made in china. brazil,spain,germany,france. δε λέω δεν υπάρχουν,εγώ δεν έχω δει.

Το δικό μου Metzeler sahara ειναι Brazil,
Εχουν 10.000 χλμ και τώρα τελευταία γλιστρούν επικίνδυνα σε άσφαλτο, λάθος μου οτι τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό) αλλά τα προηγούμενα Τourance είχαν ξεραθεί.

koma72
19/03/2016, 12:56
ετος 1992, METZELER ENDURO 1 αν θυμαμαι σωστα σε XL500R, δυο μηνες μετα το φορεμα των ελαστικων και κινουμενος ΠΑΝΤΑ στην εθνικη αθ. λαμιας παρατηρησα τοτε ενα ωραιοτατο σκισιμο οπως ακριβως στην πρωτη φωτο στην αρχη του ποστ. Αστοχια υλικου ειπα και αλλαξα το πισω με ενα μετζελερ παλι του ιδιου τυπου. Ξανα εθνικη και ξανα σκισιμο επειτα απο εξι μηνες,ακριβως το ιδιο!! Ακομα στο 2016 η ιδια ιστορια?? Και νομιζα οτι τα IRC που εβαζε η χοντα τοτε οτι ηταν μαπα...

koma72
19/03/2016, 12:59
α θυμηθηκα οτι η σαμπρελλα ηταν μια χαρα και φουσκωμενη κανονικα οταν το λαστιχο ηταν σκισμενο, και τοτε ηταν μειντ ιν τζερμανι παρακαλω,,...

motoexelixis
19/03/2016, 14:18
για τα anakee 3 ( τα 2 ηταν απλως για πεταμα, η απλως για να μη παταει σκετη η ζαντα κατω) λογω πειρας, εχω να πω οτι πρεπει να ξερεις τι να περιμενεις απο αυτο το λαστιχο για να μην απογοητευτεις.

Ας πουμε σε βρεγμενο δε κανει ουτε για ζητω, μιλαμε για μηδενικες κλισεις και μια ασαφεια αλλο πραγμα, σε στεγνο παλι και αφου κανει και κανα χιλιομετρο για να ζεσταθει,οχι κατι ιδιαιτερο, πιανει εξαιρετικα, και μπαινεις σαν ανθρωπος και κατι παραπανω.

Ολα τα παραπανω σε vstrom 650, bmw gs 1200 adv,transalp 700 με τις ιδιες ακριβως ενστασεις απο ολους,και οχι απαραιτητα απο 3 μηχανακια μονο.

Τα metzeler απο την αλλη ποτε δε τα συμπαθησα οχι επειδη εχω κατι με τη μαρκα, αλλα επειδη ποτε δεν ηταν προκοπης απο αποψη αντοχης.

Ειναι παμπολα τα περιστατικα σχισιματος χρονια τωρα, και οπως το παλικαρι ποιο πανω πιστευα οτι πλεον δεν υφισταται, αλλα να που δεν.

Τα next μου καναν ενα κλικ σε δοκιμη σαν κρατημα στο στεγνο παντα, αλλα μεχρι τα 100 περιπου εχουν μια ασαφεια αλλο πραγμα και ενοειται σε μηχανακι με ζαντες ολοισιες,ζυγοσταθμισμενα λαστιχα και χωρις κανενα προβλημα που να δικαιολογει τετοια συμπεριφορα.

Δινουν μια αισθηση σαν να εχες βαλει 80 psi εμπρος πισω...ενω δουλευεις εννοειται κανονικη πιεση.

SHOOTER045
19/03/2016, 14:23
Για το anakee 3 σε ΤΑ700 έχω αντίθετη άποψη για βρεγμένο και ζεσταμα.
Δοκιμαστεί λίγη πίεση αέρα παραπάνω

mikes
19/03/2016, 16:12
λάθος μου οτι τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό) αυτό μπορεις λιγάκι να μου το τεκμηριώσεις τεχνικα?? γιατι εγω ως λαστιχας το θυεωρω τη μεγαλυτερη μαλακια που εχει ποτε κυκλοφορησει...

AUFGEBRACHT
19/03/2016, 17:21
αυτό μπορεις λιγάκι να μου το τεκμηριώσεις τεχνικα?? γιατι εγω ως λαστιχας το θυεωρω τη μεγαλυτερη μαλακια που εχει ποτε κυκλοφορησει...

Κι εγώ κι ας μην είμαι λαστιχάς...

Specialized
19/03/2016, 17:21
Έχω τα Τουράνς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω 14000 χλμ και είναι μια χαρά.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τον φίλο στο αρχικό μήνυμα: με πόσα πήγαινε; Και γενικά με πόσα πάει; Το λάστιχο είναι υποτίθεται ενδιάμεσο, δεν είναι για υψηλές ταχύτητες παρατεταμένα.

tzimidis
19/03/2016, 17:45
Pao to poly me 100-120 , zitima na ta ksepernao kathe 2 mines se kanena kontino taksidi.

To brady molis pao sto pc tha kano ena multiple quote gia tis ypoloipes apantiseis.

Bridgestone battlewing ebala. 240 euro
Alla mallon to mprostino mpike anapoda. Tha to tsekaro to brady ston 24/h lastixa sti lenorman.

cityfly
19/03/2016, 18:00
Pao to poly me 100-120 , zitima na ta ksepernao kathe 2 mines se kanena kontino taksidi.

To brady molis pao sto pc tha kano ena multiple quote gia tis ypoloipes apantiseis.

Bridgestone battlewing ebala. 240 euro
Alla mallon to mprostino mpike anapoda. Tha to tsekaro to brady ston 24/h lastixa sti lenorman.

Και γιατί να πας στο λαστιχά; Κάπου πρέπει να έχει ένα βελάκι (ή και δύο) στο λάστιχο ψάξτο

Αλλά αν αυτό που σε κάνει να νομίζεις ότι μπήκε ανάποδα είναι ότι οι χαρακιές του είναι ανάποδα από το πίσω τότε μάλλον έχει μπει σωστά (ή έχουν μπει και τα δύο ανάποδα :p)

http://s550.photobucket.com/user/dirtyboydeadly/media/27012012150.jpg.html

tzimidis
19/03/2016, 18:04
Και γιατί να πας στο λαστιχά; Κάπου πρέπει να έχει ένα βελάκι στο λάστιχο ψάξτο

Αλλά αν αυτό που σε κάνει να νομίζεις ότι μπήκε ανάποδα είναι ότι οι χαρακιές του είναι ανάποδα από το πίσω τότε μάλλον έχει μπει σωστά (ή έχουν μπει και τα δύο ανάποδα :p)

http://s550.photobucket.com/user/dirtyboydeadly/media/27012012150.jpg.html

Ta eida ta belakia.
to piso einai ok, alla to mprostino grafei front only kai to belaki otan einai sti deksia pleyra sto kato meros, deixnei mprosta.


???????

cityfly
19/03/2016, 18:07
Ta eida ta belakia.
to piso einai ok, alla to mprostino grafei front only kai to belaki otan einai sti deksia pleyra sto kato meros, deixnei mprosta.


???????

Τότε μην πας στο 24ωρο πήγαινε σε αυτόν που στα έβαλε, αλλά κράτα του κι ένα ζευγάρι γυαλιά.
Ούτε επίτηδες όμως με τα λάστιχα...

https://www.canadasmotorcycle.ca/mwpi/wp-content/uploads/2015/03/directional-arrows-750px-350px.jpg

http://venturers.org/Tech_Library/attachments/Tire_Markings.jpg

foogr01
19/03/2016, 18:08
Οπότε όταν είναι πάνω δείχνει πίσω.
Εγώ λέω να πας σε αυτόν που στα έβαλε, αλλά κράτα του κι ένα ζευγάρι γυαλιά.
Ούτε επίτηδες όμως με τα λάστιχα...

Μα κιόλας... σε ένα τόσο απλό πράγμα να την πατήσει...

zopas
19/03/2016, 18:13
metzeler και παλι metzeler..τωρα φοραω τα ΝΕΧΤ και σε 2-3 μηνες που θα τα αλλαξω από σημερα παλι τα ιδια θα βαλω...το κρατημα των μετζελερ στους ελληνικους δρομους είναι μοναδικο και δεν πρόκειται να τα αλλαξω με κατι άλλο..αντίθετα η προσωπικη μου εμπειρια με μισελεν ηταν τελειως τραγικη..απλα απορω με το συμβαν του φιλου...

SHOOTER045
19/03/2016, 18:21
metzeler και παλι metzeler..τωρα φοραω τα ΝΕΧΤ και σε 2-3 μηνες που θα τα αλλαξω από σημερα παλι τα ιδια θα βαλω...το κρατημα των μετζελερ στους ελληνικους δρομους είναι μοναδικο και δεν πρόκειται να τα αλλαξω με κατι άλλο..αντίθετα η προσωπικη μου εμπειρια με μισελεν ηταν τελειως τραγικη..απλα απορω με το συμβαν του φιλου...

Μια και μοναδική τούμπα με το 700 φορώντας metzeler.
Απο την ίδια στροφή εχω περάσει 100αδες φορές.
Και πολύ ποιο γρήγορα κτλπ
Οπότε ΠΟΤΕ ξανά metzeler

teo_g7
19/03/2016, 18:34
Μια και μοναδική τούμπα με το 700 φορώντας metzeler.
Απο την ίδια στροφή εχω περάσει 100αδες φορές.
Και πολύ ποιο γρήγορα κτλπ
Οπότε ΠΟΤΕ ξανά metzeler

Εγώ έχω πέσει με καμιά δεκαριά μάρκες! Τι προτείνεις να βαλω;

SHOOTER045
19/03/2016, 18:48
Αν και κανείς πλάκα.
Εν τούτοις θα απαντησω σοβαρά.
Μιλάμε για
α)ίδιο μηχανάκι πάντα
β)για την ίδια διαδρομή συνέχεια
γ)έλεγχος συχνα πίεσης
δ)σε όλες τις καιρικές συνθήκες


1)δεν θέλω να ξαναδώ anakee2
2)μοναδική τούμπα με τα metzeler
3)τα batle wing τελειώνουν απότομα στα 5-6.χιλ
4)επιφυλακτικά πήγα με τα anakee3,αλλά εμεινα απόλυτα ικανοποιημένος σε στεγνό, βρεγμένο αντοχή, διάρκεια, ευκολία σε ιδανική θερμοκρασία κτλπ.
Αρνητικό η αργή κορώνα τους.
5)dunlop tr91,πλεον trailsmart.τα θεωρω ιδανικά πανω στο ΤΑ 700σε όλες τις συνθήκες δεν με πρόδωσαν ουτε με απογοήτευσαν ποτέ, κρατάνε ακόμα και στο τέλος της ζωής τους .
Μοναδική μείον η γρήγορη φθορά

teogtp
19/03/2016, 18:52
Εγώ έχω πέσει με καμιά δεκαριά μάρκες! Τι προτείνεις να βαλω;

Μυαλο;
:tooth:


Μητσο .......καταλαβες οτι δεν στέκει αυτό που εγραψες ετσι;

SHOOTER045
19/03/2016, 18:58
Γιατί?

7Tolis
19/03/2016, 19:02
Τα anakee 2 τα έχουμε στα KLR και βρίζουν όλοι. Όλο γλυστράει η μαλακία. Στο ισωμα φρενάροντας.

daz
19/03/2016, 19:22
Εγώ έχω πέσει με καμιά δεκαριά μάρκες! Τι προτείνεις να βαλω;

Βοηθητικές? :D

teogtp
19/03/2016, 19:36
Γιατί?

Για να υποστηριξεις οτι εφταιγε το ελαστικο πρεπει να αποκλεισεις οοολους τους παραγοντες που μπορει να επαιξαν ρολο στην πτωση.
Υγρασια οδοστρωματος,θερμοκρασια οδοστρωματος,ρυθμιση αναρτησης και και και.....
Ενα μη καταληλο ελαστικο για την μοτο μας,πιστευω οτι δειχνει σημαδια που ειναι τα "ορια" του αρκει να μπορει ο αναβατης να τα αντιληφθει.

SHOOTER045
19/03/2016, 19:54
Για να υποστηριξεις οτι εφταιγε το ελαστικο πρεπει να αποκλεισεις οοολους τους παραγοντες που μπορει να επαιξαν ρολο στην πτωση.
Υγρασια οδοστρωματος,θερμοκρασια οδοστρωματος,ρυθμιση αναρτησης και και και.....
Ενα μη καταληλο ελαστικο για την μοτο μας,πιστευω οτι δειχνει σημαδια που ειναι τα "ορια" του αρκει να μπορει ο αναβατης να τα αντιληφθει.

Επειδή απο το συγκεκριμένο σημείο έχω περάσει 100αδες φορές, αρα συνθήκες όσο το δυνατόν πλησιέστερες με εκείνης της μέρας όσο να ναι κάποια στιγμή θα βρήκα.
Το χάσιμο που έφαγα απο το μπροστινό τότε δεν περιγράφεται

o_gavros
19/03/2016, 20:21
τα κινέζικα Μετζελερ εχουν όντως υποδεέστερες προδιαγραφές.
αλλαξα 2 ζευγάρια Μ3 με το δευτερο το κινέζικο,να βγάζει πολύ πολύ συντομότερα (6000χλμ νωριτερα απο το γερμανικο) τα λινά του,εχοντας και τα δυο την ιδια χρηση.

Το ευτυχημα είναι που δεν επαθες εσυ ζημιά Τζιμιδη.

mikes
19/03/2016, 20:40
:a014: :a014:

tzimidis
20/03/2016, 22:36
alemania (https://en.wikipedia.org/wiki/Metzeler) φίλε
το ξέρω, οι αμερικάνοι είναι ποιητική αναφορά στον Τζιμάκο


Τις πιέσεις κάθε πότε τις κοιτάς?
Είναι οι σωστές για τα κιλά που μεταφέρουν?
Αν δηλαδή σου λέει 31-33 με αναβάτη 75κιλών και δεν είσαι 75κιλα, το να μην τα έχεις έστω 31-33 αλλά επειδή δε δίνεις σημασία να παίζουν κυρίως στο 25-28 τα καταπονείς απίστευτα πολύ και μπορεί να είναι μια εξήγηση.

η suzuki δίνει μπρος/πίσω 25/29 για solo riding 25/33 για δικάβαλο.

λόγω κιλών (135:blush:) ταξιδέυω ΠΑΝΤΑ μονός , αλλά έχω πιέσεις για διπλό. έλεγχος όχι πολύ συχνά , αλλά ποτέ δεν έπεφτε κάτω από 30 πίσω


..... φαντάζομαι τώρα δεν θα ξαναβάλεις metzeler ούτε σε ποδήλατο.
ούτε σε πατίνι


μηπως τα αγορασες ξανα απο τον ιδιο εμπορο την δευτερη φορα;
ναι , από τον ίδιο.
Οπως και τα προηγούμενα 5 σετ (τουρανς ΕΧΡ και κάτι πιρέλλι παλαιότερα) και ποτέ δεν είχα θέμα, ούτε με περισσότερα χλμ


δλδ σε τι μπορει ακριβως να φταιει ο εμπορος οσον αφορα τη ποιοτητα του ελαστικου? δεν τα φτιαχνει αυτος ξερετε.. δεν είναι καφες...
σαφώς και δεν τα φτιάχνει αυτός , αυτός όμως ξέρει από που τα αγοράζει καθώς επίσης πόσο και πως τα αποθηκεύει.



κατ'αρχην φιλε και συνδημοτη τζιμιδη, εισαι 1000% σιγουρος ότι για το κλαταρισμα φταιει το σκισιμο και όχι άλλος παραγοντας? νταξ υπαρχει αυτό το ανοιγμα μεν και το εχω δει σε παρα πολλα μετζελερ, αλλα ποτε δεν εχω συναντησει περιπτωση που να ευθυνεται αυτό για κλαταρισμα.. μπορει να φταιει από το ότι ισως κατι πατησες στο δρομο και στο τρυπησε, μεχρι να ανοιξε η σαμπρελα μονη της καποιο λογο.. δεν βαζω και το χερι μου στη φωτια βεβαια, αλλα βαση εμπειριας λεω...
ο λαστιχας που το ειδε τι ειπε? σαν επομενη αλλαγη παντως προτείνω να δοκιμασεις ντανλοπ.. η αν ξαναβαλεις μετζελερ, μη βαλεις τα exp αλλα τα απλα tourance..

δεν μπορώ να είμαι σίγουρος για το τι έφταιξε. Μέχρι και δολιοφθορά υποψιάστηκα καθώς έχω δεχθεί αρκετές -ΣΟΒΑΡΕΣ- απειλές κατά καιρούς από διάφορα καλόπαιδα.
Λαστιχάς δεν τα είδε , οδική βοήθεια και συνεργείο αμέσως για αλλαγή.
Πάντως το ότι έχεις δει αυτό το σκίσιμο σε πάρα πολλά μετζελερ κάτι λέει....


Πάντως όσα Metzeler έχω βάλει ήταν κατασκευασμένα σε Γερμανία και μόνο μια φορά το πίσω ήταν Made in Brazil. Κινέζικο Metzeler δεν μου έχει τύχει.
κι εγώ για made in brazil τα ήξερα . αλλά πλεόν το "made in" δεν σημαίνει απολύτως τιποτα. μα τίποτα.
Το οτιδήποτε μπορεί να είναι made in τάδε , αλλά με υλικά από prc ή αλλού, συνήθως το made ιn δηλώνει ΠΟΥ συναρμολογήθηκε , και όχι την ορίτζιναλ προέλευση.

Στο προηγούμενο σετ είχα ρωτήσει τη μέτζελερ γιατί είναι περίεργη η σφραγίδα dot στο ελαστικό,υποψιαζόμουν μπινιά
355224355225
αλλά μου απάντησαν Leider ist anhand der Bilder ( unscharf, Auflösung, ) eine Aussage über eine mögliche nachträgliche Manipulation der Beschriftung /Wochenstempel nicht möglich,
δηλαδή δεν μπορούμε να πάρουμε θέση λόγω θολής φωτό.


Το δικό μου Metzeler sahara ειναι Brazil,
Εχουν 10.000 χλμ και τώρα τελευταία γλιστρούν επικίνδυνα σε άσφαλτο, λάθος μου οτι τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό) αλλά τα προηγούμενα Τourance είχαν ξεραθεί.
μέχρι το τέλος δεν είχα θέματα κρατήματος/πρόσφυσης/grip



τα ειχα βάλει καινούργια Μαιο , (οχι σωστή εποχή για καινούργιο ελαστικό)
αυτό μπορεις λιγάκι να μου το τεκμηριώσεις τεχνικα?? γιατι εγω ως λαστιχας το θυεωρω τη μεγαλυτερη μαλακια που εχει ποτε κυκλοφορησει...
ούτε εγώ.
εκτός κι αν είσαι από αυτούς που μόλις αλλάξει ο ήλιος κατεβαίνεις να αλλάξεις θέση πάρκινγκ για να μην το χτυπάει ο ήλιος (το έχω δει ζωντανά και δεν το πίστευα!!!!) και βάζεις και χαρτόνια στα λάστιχα στερεωμένα με τούβλα για να μην τα βλέπει ο ήλιος (ναι , αυτοί οι τύποι υπάρχουν ακόμα)


Έχω τα Τουράνς και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχω 14000 χλμ και είναι μια χαρά.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω τον φίλο στο αρχικό μήνυμα: με πόσα πήγαινε; Και γενικά με πόσα πάει; Το λάστιχο είναι υποτίθεται ενδιάμεσο, δεν είναι για υψηλές ταχύτητες παρατεταμένα.
Freewind είναι φίλε , με πόσα πιστεύεις ότι μπορεί να πάει??

Εγώ το πηγαίνω 100-120 km/h το πολύ και για λίγο.
αντε κάθε δίμηνο να βγαίνω εκτός αθηνών και να πιάνω 140-150 , πάλι για λίγο (το εργαλείο δεν είναι για περισσότερα άλλωστε)

mikes
20/03/2016, 23:06
αυτό με τις ημερομηνίες να ξερεις ότι όταν το λαστιχο βγει από το καλουπι/φουρνο, δεν εχει ημερομηνια επανω.. η ημερομηνια πρεσσαρεται μετα στο χερι με ειδικο μηχανημα/σφραγιδα..
οποτε είναι δυνατον καποια να τους ξεφυγουν και να μη κατσει καλα το μαρκαρισμα...

ενδεικτικα..: https://www.youtube.com/watch?v=a-bWaBss9vE

foogr01
20/03/2016, 23:18
αυτό με τις ημερομηνίες να ξερεις ότι όταν το λαστιχο βγει από το καλουπι/φουρνο, δεν εχει ημερομηνια επανω.. η ημερομηνια πρεσσαρεται μετα στο χερι με ειδικο μηχανημα/σφραγιδα..
οποτε είναι δυνατον καποια να τους ξεφυγουν και να μη κατσει καλα το μαρκαρισμα...

ενδεικτικα..: https://www.youtube.com/watch?v=a-bWaBss9vE

Καλά αυτό το κάνουν με το χέρι για κάθε ένα ελαστικό; Δηλ. δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα να μπαίνουν τα ελαστικά π.χ. με έναν ιμάντα και να βγαίνουν "σφραγισμένα"; Ρωτάω απλά.

Επίσης, παίζει να έχουν δεχθεί κάποια "ανακατασκευή" (λόγω παλαιότητας π.χ.) και να αλλάξανε μετά τη σφραγίδα ;

teogtp
20/03/2016, 23:20
Ενα σχισιματακι βρήκα και εγω στα δικα μου M5.
Τυχαιο;
Ποιος ξέρει

mikes
21/03/2016, 07:21
Καλά αυτό το κάνουν με το χέρι για κάθε ένα ελαστικό; Δηλ. δεν υπάρχει κάποιο μηχάνημα να μπαίνουν τα ελαστικά π.χ. με έναν ιμάντα και να βγαίνουν "σφραγισμένα"; Ρωτάω απλά.

Επίσης, παίζει να έχουν δεχθεί κάποια "ανακατασκευή" (λόγω παλαιότητας π.χ.) και να αλλάξανε μετά τη σφραγίδα ; ε δεν το κανει μονο ενας με ένα μηχανημα.. μπορει να υπαρχουν και 50 ατομα που κανουν αυτή τη δουλεια ταυτόχρονα..
οσο για την "ανακατασκευή" που λες γινεται μερικη, μονο σε φορτηγισια ελαστικα, σε επιβατικα χρησιμοποιουν μονο το σωμα για να χτισουν πανω του ειδικου τυπου πελματα.. πχ παιρνουν το σωμα από ένα ασφαλτινο λαστιχο και πανω του χτιζουν ένα λασπης... οποτε παλι νεα γομα αρα παλι καινουριο λαστιχο!

daz
21/03/2016, 07:46
κι εγώ για made in brazil τα ήξερα . αλλά πλεόν το "made in" δεν σημαίνει απολύτως τιποτα. μα τίποτα.
Το οτιδήποτε μπορεί να είναι made in τάδε , αλλά με υλικά από prc ή αλλού, συνήθως το made ιn δηλώνει ΠΟΥ συναρμολογήθηκε , και όχι την ορίτζιναλ προέλευση.



Για να μαρκαριστεί κάτι made in τάδε υπάρχουν συγκεκριμένοι όροι (όχι ένας ή δύο) και ο πέλεκυς αν δεν τηρηθούν είναι βαρύς. Παρόλα αυτά ειναι πιο ελαστικοί απ' ότι παλαιότερα. Πχ παλιά στην Αμερική για να μπει το made in USA έπρεπε το προιόν να είναι κατασκευασμένο 100% στο USA. Τώρα μαρκάρεται με την τελευταία χώρα στην οποία έγινε κάποια εργασία που να επηρεάζει σε καθοριστικό βαθμό τη λειτουργικότητά του. Και όχι η συναρμολόγηση δεν είναι μια απ' αυτές τις εργασίες. Επίσης πρέπει πάλι ένα ποσοστό της συνολικής κατασκευής να προέρχεται απ' αυτή τη χώρα κ.α. που δεν τα γνωρίζω ακριβώς.

Σίγουρα πάντως δεν αφορά το που συναρμολογήθηκε.

zopas
21/03/2016, 07:54
Ποσο υποκειμενικα ειναι τα πραγματα..

Προσωπικα το 2014 εψαχνα σαν τρελλος να βρω ΕΧΡ για τη χοντρουλα μου σε αθηνα- επαρχια και ολοι οι λαστιχαδες μου λεγανε οτι αν ειχαν 100 ζευγαρια ακομα θα τα δινανε σε αμειλιτεο χφονο..τετοια ζητηση ειχαν και τα λαστιχα ειχαν ηλιθιωδως κσταγηρθει απο την εταιρια..εδινα μαλιστα 350 ευρω για ενα ζευγαρι καινουργιο ΕΧΡ και δυστυχως δεν βρηκα πουθενα..τοσο ευχαριστημενος ημουν..

Dunlop ειχα βαλει τα d 67 νομιζω,η χοτρουλσ μου επλεε απο το κουνημα και στα 800 χλμ συνολο πεταχτηκανε και μπηκαν ξανα τα exp οπου βρηκα την υγεια μου..

Μισελεν δεν το συζηταω..ενσ 10% των συνολικων χλμ μου εοχα κανει με μισελεν και μεσα μονο σε αυτο το ποσοστο ειχα 4 ασχημεε πτωσεις με τη μια περιπτωση να ειναι σοβαρη..ειδικα το ανακι δεν θελω να το βλεπω..

Μανολης67
02/04/2016, 14:57
Metzeler Sahrara made in Brazil

ουτε ενας χρόνος και 10.000 χλμ. τωρα γλιστράν πολύ και στην ασφαλτο, ειδικά πίσω

Ιδέες? απο τι προέκυψε?
356016

SHOOTER045
02/04/2016, 15:26
Eιναι metzeler

zopas
02/04/2016, 16:06
8 χρονια μετζελερ ( ΕΧΡ & ΝΕΧΤ) βαζω στο κητος μου, όλα made in germany( δυστυχως ο σοιμπλε είναι εδώ) και δεν εχω το παραμικρο παραπονο...δεν τα αλλαζω με τιποτα..

mikes
02/04/2016, 19:15
Metzeler Sahrara made in Brazil

ουτε ενας χρόνος και 10.000 χλμ. τωρα γλιστράν πολύ και στην ασφαλτο, ειδικά πίσω

Ιδέες? απο τι προέκυψε?
356016 πιθανοτατα προκειται για ανοιγμα από κατι αιχμηρο που βρεθηκε στο διαβα σου..

o_gavros
02/04/2016, 21:19
8 χρονια μετζελερ ( ΕΧΡ & ΝΕΧΤ) βαζω στο κητος μου, όλα made in germany( δυστυχως ο σοιμπλε είναι εδώ) και δεν εχω το παραμικρο παραπονο...δεν τα αλλαζω με τιποτα..

Ως "made in Germany" όντως πολύ καλα.
ΔΥστυχώς όμως πλέον παίζει made in China (και με πολύ μικρά γράμματα,αρκετα δυσκολο να βρεις που το λεει) και η διάρκεια είναι άκρως αμφισβητούμενη.
Μιλαω για χρήση τους με δυο διαφορετικά μηχανακια (παπί & Ζ750).

cityfly
02/04/2016, 22:13
αυτό με τις ημερομηνίες να ξερεις ότι όταν το λαστιχο βγει από το καλουπι/φουρνο, δεν εχει ημερομηνια επανω.. η ημερομηνια πρεσσαρεται μετα στο χερι με ειδικο μηχανημα/σφραγιδα..
οποτε είναι δυνατον καποια να τους ξεφυγουν και να μη κατσει καλα το μαρκαρισμα...

ενδεικτικα..: https://www.youtube.com/watch?v=a-bWaBss9vE
Βρε άστε τα μαρκαρίσματα.
Το λάστιχο σφαίρα το είδατε; :a30::a30:
http://youtu.be/RHpxuwcNJfo

askianos
09/04/2016, 14:18
exp ειχα και εγω στο δικο μου εκανα 45,000χλμ..:smokin:.αψογα μου βγηκαν.
εβαλα τα next μετα και εχω κανει 10,000χλμ.
αμα εβαζα ξανα αλλα λαστιχάκια exp δαγκωτο παλι...κατι εχει παιχτεί που λενε και τα παιδια παραπανω.

Xlitos
10/04/2016, 01:16
Ελαττωματικη παρτιδα

Τα ιδια τραβηξαμε παλιοτερα εγω κι ενα αλλο παλικαρι με dunlop.

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=11651

vaska
24/04/2016, 07:30
Michelin Pilot Road 4 από το φβ
357426

357427

SHOOTER045
24/04/2016, 08:35
Το είδα χτες πραγματικά ανατριχιαστικό.
Είδα όλες τις φώτο και δεν είναι μονο τα pilot road,έχει και anakee 3

spyrakos35
24/04/2016, 09:25
Michelin Pilot Road 4 από το φβ
357426

357427

gp technology

vaska
24/04/2016, 12:54
Το είδα χτες πραγματικά ανατριχιαστικό.
Είδα όλες τις φώτο και δεν είναι μονο τα pilot road,έχει και anakee 3

Εγώ τα ανακί τα 3 τα πέταξα σχεδόν απάτητα, δεν πρέπει να είχαν πάνω από 1500 - 2000 χιλιόμετρα. Το είχα γράψει και παλιότερα. Πάντως δεν την περίμενα με τπτ αυτήν την εικόνα από την Γαλλίδα κυρία. Πάντα την είχα σε εκτίμηση αλλά τελευταία με αυτά που βλέπω και που ακούω και μετά τις γλίστρες που μου έδωσαν τα ανακί ΙΙΙ δεν την ματαξαναεμπιστεύομαι. Χαώδης η διαφορά από τα ανακί ΙΙ στα ανακί ΙΙΙ.

Nostradamus
24/04/2016, 18:34
Εγώ τα ανακί τα 3 τα πέταξα σχεδόν απάτητα, δεν πρέπει να είχαν πάνω από 1500 - 2000 χιλιόμετρα. Το είχα γράψει και παλιότερα. Πάντως δεν την περίμενα με τπτ αυτήν την εικόνα από την Γαλλίδα κυρία. Πάντα την είχα σε εκτίμηση αλλά τελευταία με αυτά που βλέπω και που ακούω και μετά τις γλίστρες που μου έδωσαν τα ανακί ΙΙΙ δεν την ματαξαναεμπιστεύομαι. Χαώδης η διαφορά από τα ανακί ΙΙΙ στα ανακί ΙΙΙ.

καποιον μαλλον πρεπει να ειναι ΙΙ :lol:

vaska
24/04/2016, 20:16
καποιον μαλλον πρεπει να ειναι ΙΙ :lol:
fixed

SHOOTER045
24/04/2016, 20:26
fixed

Το αντίθετο εγώ τα 2 με τα 3

duke200
26/04/2016, 14:22
ειναι να μην σου τυχει το θεμα με τα λάστιχα...

tzimidis
11/05/2017, 08:58
The sequel

Εχω περάσει ακριβώς 1 χρόνο με τα bridgestone battlewing,
και επειδή ξαφνικά αντιμετωπίζω ένα ελαφρύ τρεμούλιασμα στο τιμόνι,
πήγα σε 4 διαφορετικά μαστόρια.
αφού αλλάξαμε ρουλεμάνια, σφίξαμε αλυσίδες, ελέγξαμε δισκόπλακες,
και διάφορα άλλα, όλοι μα όλοι μου έκανα την εξής παρατήρηση :
Θεόξερα τα λάστιχά σου, είσαι για αλλαγή άμεσα.

Dot 26/15 , τοποθετημένα μάρτιο 2016.
δηλαδή 8 μήνες στην αποθήκη και 1 χρόνο σε χρήση, αντέξανε 6-7000 χλμ.

με τις υγείες μας, πάμε γι'άλλα.

power hornet
11/05/2017, 10:43
αφου δεν επαθες κατι παλι καλα. τωρα οσο αφορα για τα μετζελερ πρωτη φορα ακουω κάτι τέτοιο. εχω βάλει 3 φορές τα m3 στο παλιο Χόρνετ που ειχα και βγαζανε γυρω στα 17.000 ταξιδια και γρηγορες βόλτες. στο καινουργιο χορνετ m3 παλι με ταξιδια πιστα τρακ ντει γυρω στις 7 γύρους και μετα ταξίδι ιταλια γερμανια φουλ φορτωμένος δικαβαλο στα 14.000χλμ και δεν μασισε μια, εχω βάλει m5 και τωρα φοραω m7 ειμαι υπερ ευχαριστημένος.

gory
04/07/2017, 21:26
Τζιμήδη, το μοτόρι που το παρκάρεις όταν είσαι σπίτι;

Πρόπερσι πήρα μεταχείρο το cbf-ακι μου, είχε πάνω Pirelli του 2013 (υποτίθεται περασμένα 5 μήνες πριν την αγορά μου) και ήταν κατάξερα, βέβαια μου βγάλανε 2 χρόνια (μάλλον είμαι τυχερός που ζώ).
Έχω, τώρα, από Μάρτιο ένα φρέσκο ζευγάρι Pirelli και το μηχανάκι κατά κόρον κάθεται στη σκιά όταν δεν κινείται. Τα λάστιχα δείχνουν ακόμη σε εξαιρετική κατάσταση.

Επίσης μία ερώτηση: Διάβασα σε προηγούμενα post σχέση πίεσης ελαστικών/κιλών αναβάτη, υπάρχει κάποιο post/οδηγός κλπ που να μπορώ να ενημερωθώ σχετικά;

Coyote.V
04/07/2017, 21:52
Ρε tzimidi νόμιζα πως εγώ ήμουν γκαντέμης... κάθε φορά που αλλάζω λάστιχα αρπάζω και μια πρόκα στο πίσω λάστιχο την πρώτη εβδομάδα. Μα κάθε φορά!!!

Περνάω κορδόνι και τα λιώνω ως τα 15.000 χωρίς προβλήματα στην συνέχεια.

zopas
05/07/2017, 08:08
στην τελευταια αλλαγη δεν εβαλα τα αγαπημενα μου μετζελερ επειδη πλεον ειναι κινεζικα και τα φοβηθηκα και εβαλα την νεα ατραξιον τα πιρελλι τρειλ 2..τι τοθελα..χαζογλυστρηματακια, σαν να υδρολισθαινει στο βρεγμενο, με μια παραξενη αισθηση σαν να θελει να γλιστραει συνεχεια, μηδεν απορροφητικοτητα σε κραδαμους...και δυστυχως ακομα ειναι καινουργια...μια στραβη να μου κανουν εχουν παει στα τσακιδια και επιστρεφω σε αυτο που εμπιστευομουν παντα...μετζελερ και παλι μετζελερ...ποτε πια κατι αλλο..

sugariasgeorge
05/07/2017, 19:02
στην τελευταια αλλαγη δεν εβαλα τα αγαπημενα μου μετζελερ επειδη πλεον ειναι κινεζικα και τα φοβηθηκα και εβαλα την νεα ατραξιον τα πιρελλι τρειλ 2..τι τοθελα..χαζογλυστρηματακια, σαν να υδρολισθαινει στο βρεγμενο, με μια παραξενη αισθηση σαν να θελει να γλιστραει συνεχεια, μηδεν απορροφητικοτητα σε κραδαμους...και δυστυχως ακομα ειναι καινουργια...μια στραβη να μου κανουν εχουν παει στα τσακιδια και επιστρεφω σε αυτο που εμπιστευομουν παντα...μετζελερ και παλι μετζελερ...ποτε πια κατι αλλο..
και τα μετζελερ , της πιρελι ειναι απο το 1986...
και το 1989 η πιρελι ιδρυσε την Metzeler Reifen GmbH