PDA

View Full Version : Ποτέ στο σάκο πλάτης σκληρά αντικείμενα



MG-KTiNoS
18/03/2016, 07:46
Φωτογραφικές μηχανές, εργαλεία και γενικά σκληρά και άκαμπτα αντικείμενα
Ο κίνδυνος τραυματισμού στην σπονδυλική στήλη είναι μεγάλος
και οι ζημιές... ας τα να πάνε (όχι πάντα ιάσημες)

-μακριά από μας-

:)

theofilos888
18/03/2016, 07:53
Συμφωνω μαζι σου. Επισης απαγορευεται να καβαλας μηχανη, αν περασεις τα 30 ή αν εχεις σοβαρο προβλημα υγειας (στο μυαλο ή στο σωμα). Επισης οταν και αν καβαλας μοτοσυκλετα οφειλεις να εισαι πληρως εξοπλισμενος σαν αστακος και οχι κρανακι μπουφαν και παμε. Επισης να πω, πως ειναι μεγιστο λαθος να εχει βαλιτσα η μοτοσυκλετα, γιατι σε περιπτωση ατυχηματος πολυ πιθανο να σε παρασυρει μαζι με το οχημα και να μην μπορεις να απεμπλακεις απο αυτο.

Και μετα πας στο φαρμακοτριφτη της αρεσκειας σου για τα περαιτερω!
:wave2:

DAYMAN
18/03/2016, 08:52
επειδη τυχαινει να ειμαι ξυραφι σε οτι εχει να κανει με την φωτογραφικη (με τον ΚΤΙΝΟ τα εχουμε πει) :( αν δεν χρησιμοποιεις τσαντα πλατης η φωτογραφικη δεν εχει ασφαλεια στο tankbag μεσα στην θηκη της;Δηλαδη εξασφαλιζεται με τον τροπο αυτο η ευαισθησία της σε οτι εχει να κανει με κραδασμους; Πως αλλιως μπορει καποιος να μεταφερει την φωτογραφικη του στην μοτο;Για την τσαντα πλατης και την μεταφορα σκληρων εχω και εγω καποιους ενδοιασμους μετα απο ενα περιστατικο που εχω δει.

mariza
18/03/2016, 09:06
Επίσης πέρα απο τον σάκο πλάτης,ένα άλλο μεγάλο λάθος που κάνουμε,βάζοντας και τον εαυτό μου μέσα,είναι να βάζουμε στις τσέπες του μπουφάν μας κλειδιά ή γυαλιά...
Είναι μία συνήθεια πολλών και δικιά μου,η οποία καλό είναι να την αποφεύγουμε.
Και να πώ οτι ήταν απο τα πρώτα που μας τόνισαν στο riding school.

RaGe_Raptor
18/03/2016, 09:30
Να χρησιμοποιήτε τσάντες μηχανόβιες μόνο. Μια Kappa που έχω έχει ειδικά σχεδιασμένη πλάτη με σκληρή προστασία ούτως ώστε να μη σε τραυματίσει οποιοδήποτε αντικείμενο κουβαλάς.

kostas777
18/03/2016, 09:36
Να χρησιμοποιήτε τσάντες μηχανόβιες μόνο. Μια Kappa που έχω έχει ειδικά σχεδιασμένη πλάτη με σκληρή προστασία ούτως ώστε να μη σε τραυματίσει οποιοδήποτε αντικείμενο κουβαλάς.

Επίσης να φοράτε προστατευτικό πλάτης πάντα.

7Tolis
18/03/2016, 11:09
επίσης να πλένετε τα δόντια σας.
Εχει δίκιο ο χτήνος.Πίσω στη μέση και στη πλάτη μην αφήνετε να προεξέχει τίποτα.Δείτε ζητάδες και διάδες,όλα στις άκρες είναι.Απο την άλλη δεν έχω δει ποτέ τραυματισμό απο κλειδί ή απο κάτι που ήταν στη τσέπη αλλά πιστευω είναι σωστό αυτό που έγραψε η Μαρίζα.

sniper
18/03/2016, 11:12
επίσης να πλένετε τα δόντια σας.
Εχει δίκιο ο χτήνος.Πίσω στη μέση και στη πλάτη μην αφήνετε να προεξέχει τίποτα.Δείτε ζητάδες και διάδες,όλα στις άκρες είναι.Απο την άλλη δεν έχω δει ποτέ τραυματισμό απο κλειδί ή απο κάτι που ήταν στη τσέπη αλλά πιστευω είναι σωστό αυτό που έγραψε η Μαρίζα.

Μας είχε αναφερθεί περιστατικό στα Μέγαρα, όπου έβγαλαν αναπτήρα από την κοιλιακή χώρα.

7Tolis
18/03/2016, 11:13
Μπα δεν έχει να κάνει με το riding school.
Eνα κλειδί απο πόρτα ασφάλειας θα μπορούσε να σε τραυματίσει στη σωστή γωνία.Τωρα αν βάλεις στην εξίσωση και κάτι μπρελόκ υπερπαραγωγές η κάκωση μαλακών μορίων είναι στο τσεπάκι κυριολεκτικά.

Bladerunner
18/03/2016, 11:17
Μας είχε αναφερθεί περιστατικό στα Μέγαρα, όπου έβγαλαν αναπτήρα από την κοιλιακή χώρα.

Ακριβώς! Επίσης ο 7Tolis κάτι παραπάνω θα έχει δει λόγω δουλειάς.

Υπάρχουν θέματα στο καφενείο που προσφέρονται για πιο χαλαρωτική κουβεντούλα. Αν κάποιος δεν έχει να προσφέρει κάτι ουσιαστικό στην κουβέντα δεν υπάρχει λόγος να γράψει. Ο πολύς μαϊντανός κουράζει ξέρετε.

Edit: Εννοείται ότι το παραπάνω σχόλιο αφορά μηνύματα που έχουν διαγραφεί.

THEOD
18/03/2016, 11:21
Επισης να πω, πως ειναι μεγιστο λαθος να εχει βαλιτσα η μοτοσυκλετα, γιατι σε περιπτωση ατυχηματος πολυ πιθανο να σε παρασυρει μαζι με το οχημα και να μην μπορεις να απεμπλακεις απο αυτο.



:nono: Διαφωνώ εκ προσωπικής εμπειρίας... Κάπου το 2002 φορούσα στο FZS600 μια Givi 52άρα που ψιλοεξείχε στα πλαινά... Σε χαζοπτώση (φρένα) των 40-50 χιλιομέτρων η βάση και το κούμπ0ωμά της αποδείχτηκαν τόσο γερά που η βαλίτσα έμεινε στην θέση της και άντεξε να πάρει πάνω της όλο το σούρσιμο του πίσω μέρους. Αποτέλεσμα το μεν πόδι μου ΔΕΝ εγκλωβίστηκε κάτω από το μοτέρ (μιας και η μηχανή σούρθηκε μισοξαπλωτή) το δεν πίσω μέρος του FZS δεν ήρθε καν σε επαφή με την άσφαλτο και κανένα πλαστικό δεν έπαθε τίποτα... Τα πλαινά της Givi έγιναν μεν ψιλοχάλια από την τριβή, αλλά ευτυχώς υπήρχαν ανταλλακτικά πλαινά φιλέττα και με πολύ λίγα χρήματα (σαφώς πολύ-πολύ λιγότερα απ' ότι θα μου στοίχιζαν ουρά + πλαστικά της μηχανής) εγινε πάλι σαν καινούργια... Ουσιαστικά λειτούργησε σαν "μανιτάρι" του πίσου μέρους και προφύλαξε τα πάντα. Σε εμένα τουλάχιστον και στην συγκεκριμένη περίπτωση μου βγήκε σε καλό και ακόμα την μακαρίζω... :wave2:

theofilos888
18/03/2016, 11:26
Διαφωνώ εκ προσωπικής εμπειρίας... Κάπου το 2002 φορούσα στο FZS600 μια Givi 52άρα που ψιλοεξείχε στα πλαινά... Σε χαζοπτώση (φρένα) των 40-50 χιλιομέτρων η βάση και το κούμπ0ωμά της αποδείχτηκαν τόσο γερά που η βαλίτσα έμεινε στην θέση της και άντεξε να πάρει πάνω της όλο το σούρσιμο του πίσω μέρους. Αποτέλεσμα το μεν πόδι μου ΔΕΝ εγκλωβίστηκε κάτω από το μοτέρ (μιας και η μηχανή σούρθηκε μισοξαπλωτή) το δεν πίσω μέρος του FZS δεν ήρθε σε επαφή με την άσφαλτο και κανένα πλαστικό δεν έπαθε τίποτα... Τα πλαινά της Givi έγιναν μεν ψιλοχάλια από την τριβή, αλλά ευτυχώς υπήρχαν ανταλλακτικά πλαινά φιλέττα και με πολύ λίγα χρήματα (σαφώς πολύ-πολύ λιγότερα απ' ότι θα μου στοίχιζαν ουρά + πλαστικά της μηχανής) εγινε πάλι σαν καινούργια...

Αυτο που περιγραφεις ειναι η χρηση της βαλιτσας αντι για μανιταρια ή καγκελα. Εγω μιλαω για την περιπτωση που πεφτοντας φυγει η μοτοσυκλετα απο κατω μας και η βαλιτσα μας παρασυρει μαζι. Δεν ειναι λιγες οι περιπτωσεις. Και αν ερχεται αμαξι, γκρεμος, μπαριερα απο την αλλη δε μπορεις να φυγεις.

THEOD
18/03/2016, 11:30
Περιγράφω αυτό ακριβώς που συνέβη σε εμένα, και τα συμπεράσματα που έβγαλα...Από εκεί και πέρα δέχομαι ότι κάθε ατυχημα είναι διαφορετικό και μπορεί να επιφέρει διαφορετικές συνέπειες.
Δεν μπορώ όμως να δεχτώ ότι ισχύει η προτροπή σου ότι η βαλίτσα είναι "γενικά" επικίνδυνη σε ατύχημα... :wave2:

STOYBI
18/03/2016, 11:38
Ειναι πολυ σωστη η επισημανση του MG-KTiNoS ....

Τωρα το να αρχιζετε την ειρωνεια καποιοι επειδη δεν σας εχει συμβει και σας φαινετε απιθανο....

Τι να πω...???

Για τα αλλα αντικειμενα που λετε.....

Και βαλιτσα και κλειστες χουφτες... Ολα μπορει να κανουν ζημια .....

Αυτο παντως που παρατηρω σε πτωσεις ειναι οτι ...την ζημια την κανει πρωτα απο ολα το κλειδωμα των χεριων στα γκριπ .....

Οταν θα μαθουμε οτι σε πτωσεις βαζουμε δυναμη να φυγουμε μακρυα απο την μοτο, και οχι να ειμαστε αγκαλια μαζι της ....

Τοτε σχεδον δεν υφιστατε θεμα απο καμμια βαλιτσα κλπ....

7Tolis
18/03/2016, 11:39
γαμώ τις ζημιες κάνουν οι μαρσπιέδες.

theofilos888
18/03/2016, 11:45
Επειδη πηγα μαρτυρας σε δικαστηριο μετα απο ατυχημα, το οποιο ειδα μπροστα μου στην κηφισιας, με λιγα χιλιομετρα, δεν αρχισα την ειρωνεια. Εσπασε σασμαν σε αυτοκινητο στην αριστερη λωριδα και το μηχανακι επεσε φρεναροντας με το πλαι στο πισω μερος του αυτοκινητου. Εφυγε το χερι του παλικαριου απο το συμπλεκτη και το μηχανακι προχωρησε μονο του. Η βαλιτσα τους κρατησε πανω στη σελα και τους πατησε το οχημα της διπλανης λωριδας. Ευτυχως εζησαν και οι δυο.

Bowleno
18/03/2016, 12:00
γαμώ τις ζημιες κάνουν οι μαρσπιέδες.

Αυτό ξαναπέστο....εκεί, το μακρινό 1999 που δούλευα σε διανομές φαρμάκων και κατέβαινα μια ωραία πρωία την αρχή της Αχαρνών (από κέντρο προς Πατήσια) με χτυπάει ένα γιούγκο από τα δεξιά παραβιάζοντας το στοπ (έβγαινε στην Αχαρνών από στενάκι, πόσο πιο ηλίθιος μπορούσε να ήταν; :a31: ) όλως περιεργως αντί να πέσω από τα αριστερά όπως και θα ήταν το λογικό έπεσα από δεξιά το πόδι εγκλωβίστηκε κάτω από το παπί (yamaha krypton 105) και ο μαρσπιές του οδηγού χώθηκε μέσα από το παπούτσι και τρύπησε το 2ο δάχτυλο του ποδιού με απότέλεσμα κάταγμα εκει και 9 ράμματα.......

Ηθικόν δίδαγμα; τα πάντα μπορούν να προκαλέσουν ζημιές και τα πάντα μπορούν να σε σώσουν.....

STOYBI
18/03/2016, 12:00
Επειδη πηγα μαρτυρας σε δικαστηριο μετα απο ατυχημα, το οποιο ειδα μπροστα μου στην κηφισιας, με λιγα χιλιομετρα, δεν αρχισα την ειρωνεια. Εσπασε σασμαν σε αυτοκινητο στην αριστερη λωριδα και το μηχανακι επεσε φρεναροντας με το πλαι στο πισω μερος του αυτοκινητου. Εφυγε το χερι του παλικαριου απο το συμπλεκτη και το μηχανακι προχωρησε μονο του. Η βαλιτσα τους κρατησε πανω στη σελα και τους πατησε το οχημα της διπλανης λωριδας. Ευτυχως εζησαν και οι δυο.


Koiταξε ...Μα για αυτο ακριβως ξεχωρισα το θεμα με τα διαφορα αξεσουαρ μοτοσυκλετας με τα... Σακιδια τσαντακια.

Απο τα μεν αξεσουαρ της μοτο "μπορεις" να απεμπλακεις στην πτωση, αλλα απο τα αξεσουαρ σωματος οχι..

Το καθε ατυχημα οπως ειπε καποιος παραπανω εχει την ιδιαιτεροτητα του..

Αλλους οι βαλιτσες τους πηραν μαζι , αλλους τους εσωσαν....Ολοι εκαναν ενα λαθος ... Δεν απεμπλακησαν ( οσο ειναι δυνατον αυτο απο την μοτο τους.

Μηπως ξερετε ( και δεν κανω πλακα ) οι κεφαλες των boxer τι ποδια εχουν φαει..???


Αλλα και τι ποδια εχουν σωσει..??

gior-gos
18/03/2016, 12:30
Μηπως ξερετε ( και δεν κανω πλακα ) οι κεφαλες των boxer τι ποδια εχουν φαει..???

Ω ναι. Και ακομα χειροτερα αν η μηχανη φοραει καγκελα. Κι οχι μόνο σε πτωση. Αν κανεις οπισθεν και δεν προσεξεις στο φαγε το καλαμι..

due
18/03/2016, 13:05
Άσχετο με τις τσάντες, σχετικό με την κουβέντα που ακολούθησε.
Μάστορ γνωστός (με "μου" και χωρίς), μου έλεγε ότι ότι όσα χρόνια φτιάχνει On-Off:

-όποτε του έχουν φέρει μηχανάκια με κάγκελα, οι ζημιές είναι μικρότερες, αλλά 8/10 φορές ο οδηγός κλινήρης με σπασμένο πόδι (+ότι άλλο).
-σε αντίθετη περίπτωση η μηχανή είναι κουρέλι, αλλά ο αναβάτης 8/10 καλά (από πόδι τουλάχιστον).

Αλήθεια ή ψόμματα, δεν μπορώ να το ελέγξω...

SHOOTER045
18/03/2016, 14:11
επίσης να πλένετε τα δόντια σας.
Εχει δίκιο ο χτήνος.Πίσω στη μέση και στη πλάτη μην αφήνετε να προεξέχει τίποτα.Δείτε ζητάδες και διάδες,όλα στις άκρες είναι.Απο την άλλη δεν έχω δει ποτέ τραυματισμό απο κλειδί ή απο κάτι που ήταν στη τσέπη αλλά πιστευω είναι σωστό αυτό που έγραψε η Μαρίζα.

Αυτό για τις ζώνες και τα παρελκόμενα αφορά ΜΟΝΟ ένστολους,δεν νομιζω να κυκλοφορειται με γκλομπ χειροπέδες φακό,πιστόλι ,περασμένα σε ζώνη στην μέση.
Είναι κανόνας πάντως οτι κατα μήκος της σπονδυλικής στήλης δεν τοποθετούμε ΤΙΠΟΤΑ σκληρός μεταλλικό κτλπ

stynikop
18/03/2016, 16:16
...

Μηπως ξερετε ( και δεν κανω πλακα ) οι κεφαλες των boxer τι ποδια εχουν φαει..???


Αλλα και τι ποδια εχουν σωσει..??

Αυτό ξανά πες το! Γνωρίζω άτομο στο οποίο 2 φορές έπεσε από το πλάι πάνω του αυτοκίνητο και έσωσε το πόδι χάρη στον μποξερ...

Φυσικα δεν ασχολείται πλέον με μηχανές!