PDA

View Full Version : Κατασκευή DC Τροφοδοτικού 12V, 5V και 3.3V



borbos
18/03/2016, 11:49
Κατασκευή DC Τροφοδοτικού 12V, 5V και 3.3V

Εχω που λετε ένα φορτιστή μπαταριών για το τηλ/να μοντέλα και χρειάστηκα νέο τροφοδοτικό. Οι ανάγκες του νεου φορτιστή μεγαλύτερες πάνω από 30Amp. Οι τιμές για μένα ακριβές μέχρι που έπεσα στην λύση του τροφοδοτικού ATX υπολογιστή. Το κόστος (εκτός από το παλιο σας τροφοδοτικό) 6-10 εουρω.

Υλικα
X2 330Ohm αντιστάσεις (για τα led)
X2 Led 5mm
X1 διακοπτη
Χ1 αντίσταση 10 Ohm 10watt (για να μην κλείνει το ATX)
Χ4 θηλυκά” banana conectors (1 μαυρο 3κοκκινα )
Θερμοσυστελομενα
Κοσακια


Λοιπόν έχουμε και λέμε, αν έχετε ένα παλιό pc που να έχει τροφοδοτικό μην το πεταξετε.

Ανοίγουμε το τροφοδοτικό και κόβουμε ΟΛΕΣ τις φισες.
Ομαδοποιούμε τα καλώδια.
Όλα τα μαύρα μαζί, όλα τα κόκκινα μαζι κλπ.
Τους βάζουμε κοσακια για τα “θηλυκά” banana conectors” (1 kos ανα 4-5 καλωδια)
Κάνουμε την παρακάτω συνδεσμολογία.

355060

Το μαύρο σας λοιπόν θα είναι το (-) και μετά βάζοντας το (+) στην ανάλογη θύρα banana θα παίρνουμε 12, 5, 3.3V (κίτρινο 12Ω κόκκινο 5 και πορτοκαλί 3.3)

Στο νετ θα βρείτε άπειρες τετοιες κατασκευές και με το ανάλογο cystomazation. Το δικό μου είναι αυτό.

355061

OldMan
18/03/2016, 13:39
Γιατί 10mA στα LED σου..??

Αν είναι κλασσικά 5mm και με λιγότερο από 1mΑ φεγγουν ικανοποιητικά..
(ας λενε τα datasheets για 20mA nominal..)

Επίσης, αν δεν προκειται να τροφοδοτήσεις ολοκληρωμένα, ειναι περιττή η συμμετρική τροφοδοσία..

Last but no least:
Τα 30Α είναι το μεγιστο ρευμα που μπορεί να δώσει το τροφοδοτικό από ΜΙΑ έξοδο μόνο - συνήθως από τα 3.3V
(τα 5V έχουν max 28A, τα 12V έχουν max 15A, τα -12V έχουν max 300mA)

vaska
18/03/2016, 14:26
355060

Το μαύρο σας λοιπόν θα είναι το (-) και μετά βάζοντας το (+) στην ανάλογη θύρα banana θα παίρνουμε 12, 5, 3.3V (κίτρινο 12Ω κόκκινο 5 και πορτοκαλί 3.3)

Στο νετ θα βρείτε άπειρες τετοιες κατασκευές και με το ανάλογο cystomazation. Το δικό μου είναι αυτό.

355061

a) προφανώς και θέλεις να πεις 12 V

b) αν στον διακόπτη σου (τον εξωτερικό που έβαλες εσύ) κατέληγες το πράσινο (ή καφέ) καλώδιο από την 24άρα φύσα στο ένα άκρο και στο άλλο μια οποιαδήποτε γη, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα (να ανοίγει και να κλείνει το τροφοδοτικό) χωρίς εξτρα αντιστάσεις. Ακόμα καλύτερα αν βραχυκύκλωνες αυτά τα 2 καλώδια μόνιμα και δούλευες το τροφοδοτικό από τον δικό του ενσωματωμένο διακόπτη.

c) περιττό όλο αυτό το καλωδιομάνι μέσα στο τροφοδοτικό, θα μπορούσες και με λιγότερα καλώδια οπότε θα σου έμενε και χώρος για να χρησιμοποιήσεις τον δικό του ανεμιστήρα και όχι εξωτερικό.

borbos
18/03/2016, 15:17
a) προφανώς και θέλεις να πεις 12 V

b) αν στον διακόπτη σου (τον εξωτερικό που έβαλες εσύ) κατέληγες το πράσινο (ή καφέ) καλώδιο από την 24άρα φύσα στο ένα άκρο και στο άλλο μια οποιαδήποτε γη, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα (να ανοίγει και να κλείνει το τροφοδοτικό) χωρίς εξτρα αντιστάσεις. Ακόμα καλύτερα αν βραχυκύκλωνες αυτά τα 2 καλώδια μόνιμα και δούλευες το τροφοδοτικό από τον δικό του ενσωματωμένο διακόπτη.

c) περιττό όλο αυτό το καλωδιομάνι μέσα στο τροφοδοτικό, θα μπορούσες και με λιγότερα καλώδια οπότε θα σου έμενε και χώρος για να χρησιμοποιήσεις τον δικό του ανεμιστήρα και όχι εξωτερικό.

@vaska
Είσαι σωστός ναι 12V είναι και οχι ohm.
Ο δικος του ειναι απλα τον εβγαλα απ'εξω :D

@OldMan
Δεν ειναι single rail αλλα dual. λέει πάνω στο τροφοδοτικο οτι στα 12v εχει τα 30Amp:D

Κοιτάξτε, κάτι (βασικά πράγματα) ξέρω απο ηλεκτρονικά δεν είμαι και κανας γκουρου εσεις προφανώς ξέρετε παραπάνω απο μένα, πάντως εμένα αυτό με βόλεψε και μου κάνει τον δουλειά που θέλω και το μοιράστηκα μαζι σας.

Εχω αλλο ενα σπιτι για φτιαξιμο.

OldMan
21/03/2016, 12:13
αν στον διακόπτη σου (τον εξωτερικό που έβαλες εσύ) κατέληγες το πράσινο (ή καφέ) καλώδιο από την 24άρα φύσα στο ένα άκρο και στο άλλο μια οποιαδήποτε γη, θα είχες το ίδιο αποτέλεσμα (να ανοίγει και να κλείνει το τροφοδοτικό) χωρίς εξτρα αντιστάσεις.
Εννοείς να χρησιμοποιεί το τύλιγμα του ανεμιστήρα σαν αντίσταση φορτίου εκκίνησης, τρελοφρυγαδέλι μου..???:beer:

vaska
21/03/2016, 12:28
Εννοείς να χρησιμοποιεί το τύλιγμα του ανεμιστήρα σαν αντίσταση φορτίου εκκίνησης, τρελοφρυγαδέλι μου..???:beer:


ΕπειδήΣ το έχεις ξαναπεί αυτό θα σου πω. Δεν ξέρω αν και γιατί χρειάζεται φορτίο εκκίνησης στο ΑΤΧ παλμοτροφοδοτικό αυτό που γνωρίζω είναι ότι αν θέμε να ξεκινήσει ένα ΑΤΧ του βραχυκυκλώνουμε ένα καλώδιο χρώματος πράσινου (ή καφέ) με μια γη και το @ρχίδι αρχίζει να δουλεύει για όσο υπάρχει το βραχυκύκλωμα. Τώρα αν αυτό είναι το τύλιγμα του ανεμιστήρα δεν το ξέρω αλλά εύκολα μπορώ να το μάθω αν αποσυνδέσω τον ανεμιστήρα και κάνω το βραχυκύκλωμα. Αν δεν δουλέψει έχεις δίκιο αν συνεχίσει να δουλεύει κάτι άλλο μαγικό συμβαίνει. Πάντως όλοι κατασκευαστές τροφοδοτικών το καλώδιο αυτό το ονομάζουν PS ON και θεωρούσα πάντα ότι δεν χρειάζεται τπτ άλλο για να ξεκινήσει το τροφοδοτικό.
Κάπου είχα ξανα βάλει μια φωτό με τα καλώδια που βραχυκυκλώνουμε, να δω που είναι και να την ανεβάσω πάλι

355256

vaska
21/03/2016, 12:44
Το Test έγινε και το τροφοδοτικό δουλεύει κανονικά και χωρίς ανεμιστήρα που σημαίνει ότι ο κατασκευαστής ενδεχομένως να έχει προβλέψει κάπου ένα ωμικό φορτίο για να ξεκινάει το μοτόρι.

Αυτά γνωρίζω, μέχρις εδώ φτάνουν οι γνώσεις μου. Να διευκρινίσω ότι μιλάω πάντα για τροφοδοτικό ATX για PC.

κίσιζζζζ

borbos
21/03/2016, 14:44
σο ωραιος... thnks :beer::beer::beer:

borbos
19/04/2016, 07:59
Ετοιμο και η δευτερη εκδοση και συμφωνα με τον vaska δεν μπηκε η 10ohm αντισταση και οντως δεν κλεινει.
enjoy the fotos
ps το κουτατι με τα led και διακοπτη ειναι απο adsl spliter, και της πρωτης κατασκευης απο μια lipo μπαταρια.
357058
357059
357060

borbos
19/04/2016, 08:01
357061

357062

rouvasi
19/04/2016, 08:10
Ωραία κατασκευή, έχω φτιάξει και εγώ ένα πρίν 2-3 χρόνια και δουλεύει ακόμα.

vaska
19/04/2016, 09:20
357061

357062

Εξακολουθώ να θεωρώ υπερβολικό τον διακόπτη που έβαλες εξωτερικά, πολύ πιο όμορφα και μαζεμένα θα ήταν να μπεί μπουτονάκι κάπου πάνω στο σασί του τροφοδοτικού που θα έκανε το βραχυκύκλωμα που έλεγα πιο πάνω. Από τον διακόπτη δεν περνάει ρεύμα οπότε θα μπορούσε να είναι πολύ μικρότερος και πιο κομψός κάτι ανάλογο με αυτόν τον on off push button
357063

Πιο διακριτικός και εύκολα μπαίνει κάπου πάνω στο κουτί. Γενικά είμαι αντίθετος στις κατασκευές που όλο κάτι προεξέχει, προτιμώ τα πάντα όλα μέσα στο κουτί.

borbos
19/04/2016, 09:23
Αυτος ο "ρετρο" διακοπτης τυχαινει να μου αρεσει καλυτερα...
Αν κατσει, στην επομενη κατασκευη θα τον δοκιμασω.

OldMan
19/04/2016, 12:56
Γενικά είμαι αντίθετος στις κατασκευές που όλο κάτι προεξέχει, προτιμώ τα πάντα όλα μέσα στο κουτί.

Μόλις πατενταρεις τον πτυσσόμενο δονητή, θα κονομήσεις τρελά..:beer: