PDA

View Full Version : Πρωτη μηχανη για απειρο οδηγο μοτοσυκλετας;



Ulekin
20/03/2016, 00:01
Εχω διπλωμα οδηγησης αμαξιου και σκοπευω να παρω συντομα της μηχανης. Ειμαι 20 και ζυγιζω 95κιλα και υψος 1,86. Απο μηχανες δεν γνωριζω πολλα, ουτε εχω οδηγησει ποτε. (μονο ποδηλατο βουνου :P) Μονο συνεπιβατης αρκετες φορες. Οποτε θα ηθελα κατι ευκολο και ασφαλες μεχρι να μαθω καλα να οδηγαω (τελικο στοχο προς το παρων ειναι μια σχετικα μικρη πρωτη μηχανη 125-250cc και 2η μηχανη 600αρα). Δεν σκεφτομαι να κρατησω για πολυ την μικρη εκτος αν βγει τερατακι.

Για καθημερινες μετακινησεις στην πολη (ειτε λαρισα η θεσνικη) και στις 2 βδομαδες ενα ταξιδι λαρισα-θεσνικη και πισω.

Επισης πρεπει να χει πουλησει ο πατερας μου στον κολλητο του μια xt 660 ,πρεπει να ειναι αρκετα παλια μηχανη, δεν ξερω αν θα ηταν καλη ιδεα να την παρω αυτη για 1η-2η.

Τωρα περι αγορας και budget : ο θειος μου ειναι vstromakias οποτε θα εχει μηχανικο για να ελεγξω μια μεταχειρισμενη και μπατζετ θα ηθελα τουλαχιστον η πρωτη να εχει σχετικα χαμηλο. Μου ειπαν να παρω μια παλια καποιοι και να μην κοιταξω τα χιλιομετρα αν εχω σκοπο απλα να μαθω και να την σουταρω συντομα,ενω αλλοι μου ειπαν να παω αμεσως στα μεγαλα οπλα 500-600 κυβικα γιατι οι μικρου κυβισμου θα μου φανουν σαν "παιχνιδακια για παιδια" λογω του υψους και βαρους μου.

Τωρα απο προτιμησεις, νομιζω θα ηθελα σπορτ-sport standard-naked αλλα κανω και εξαιρεσεις φανταζομαι. Κυριως θελω να οδηγαω κατι που θα μου αρεσει και εμφανισιακα και στο οδηγημα και να εχει και καποια δυναμη.Και να εχει μια β ανεση γιατι λαρισα θεσνικη οσο να ναι ειναι 150-160 χιλιομετρα θα εχει καποια μικρη κουραση φανταζομαι.

Απο οδηγικη συμπεριφορα πιστευω ειμαι αψογος και οτι γνωριζω τις δυνατοτητες μου. Παντα πρωτα η ασφαλεια μου και των γυρων μου. Αντε καμια φορα στο αμαξι πχ να το δωσω λιγο παραπανω σε εθνικη οδο κλειστη ευθεια,αλλα αυτο μοναχα. Δεν κανω καφριλες και τετοια.

Pew
20/03/2016, 05:19
Κατ'αρχην επειδη ειμαι αμπαλος με τα τωρινα διπλωματα, τι διπλωμα βγαζεις στα 20?

(Λαρισαιος; Εαν ναι, ελα καμια βολτα με το ποδηλατο βουνου στον καφε που κανονιζουμε μερικες φορες εντος πολης ... να το παρω μια βολτα για κανα σουζιδι - εχω να οδηγησω ποδηλατο ΧΡΟΝΙΑ :D )

stam2
20/03/2016, 07:27
εισαι σχετικα ογκωδης οποτε πιστευω ενα μικρο μοτοσυκλετακι δρομου ισως να μην σε βολεψει. Θα προτεινα να κινηθεις παραλληλα.με τον θειο σου παιρνοντας ενα μικρο ονοφ. Ιδανικο κατα τη γνωμη μου για σενα το varadero125. εχει καλη οδικη συμπετιφορα και θα σου μαθει καποια πραγματα. Ειναι 125cc και αρα κανει για την κατηγορια σου, και τυπος κινητηρα v2 που σημαινει καλυτερη συμπεριφορα για επαρχιακους δρομους και μικρα ταξιδακια. Επισης εχει αρκετα μεγαλο ρεζερβουαρ15L και σε συνδυασμο με την χαμηλη του καταναλωση θα βγαζει μεγαλη αυτονομια. Πιστευω θα σε βολεψει αρκετα...

doctoras
20/03/2016, 07:35
εισαι σχετικα ογκωδης οποτε πιστευω ενα μικρο μοτοσυκλετακι δρομου ισως να μην σε βολεψει. Θα προτεινα να κινηθεις παραλληλα.με τον θειο σου παιρνοντας ενα μικρο ονοφ. Ιδανικο κατα τη γνωμη μου για σενα το varadero125. εχει καλη οδικη συμπετιφορα και θα σου μαθει καποια πραγματα. Ειναι 125cc και αρα κανει για την κατηγορια σου, και τυπος κινητηρα v2 που σημαινει καλυτερη συμπεριφορα για επαρχιακους δρομους και μικρα ταξιδακια. Επισης εχει αρκετα μεγαλο ρεζερβουαρ15L και σε συνδυασμο με την χαμηλη του καταναλωση θα βγαζει μεγαλη αυτονομια. Πιστευω θα σε βολεψει αρκετα...

thats what he said

δίπλωμα Α1(15hp) > 125cc > on/off

Ulekin
20/03/2016, 11:09
Pew, θεσσαλονικιος. Νομιζω 125 και μετα στα 21 γινεται απεριοριστο με επανεξεταση. Θελει λιγο σερβις το ποδηλατακι παρεπιπτοντως :P
Stam ευχαριστω πολυ για την προταση, αρκετα ενδιαφερον και εχω ακουσει αρκετα καλα λογια για τα honda, δεν ξερω αν ισχυουν, οτι ειναι τερατακια.

Ποια θα ηταν η γνωμη σας να επαιρνα 200-250 κυβικα και να το περπατουσα ενα χρονο στα "μουλωχτα"; Δεν ξερω αν επιτρεπεται να το συζηταμε αυτο εδω αλλα εχω ακουσει παρα πολλα ατομα που οδηγουν εκτος του διπλωματος τους. Τωρα το οτι με παιρνανε για 23-25 δεν πιστευω να εχει σημασια γιατι απο την στιγμη που θα ανοιχτει το διπλωμα και η ταυτοτητα θα καταλαβουν.

Tedvj23
20/03/2016, 11:22
Οτι παρεις νασαι νομιμος στα ολα σου δεν αξιζει ουτε να το σκεφτεσαι το ρισκο-παρανομια..:beer:

o_gavros
20/03/2016, 11:26
Τωρα απο προτιμησεις, ..... να μου αρεσει και αισθησιακα

ducati ή πεμβέ να πάρεις.
άκρως ερωτικά μηχανήματα :bawl:

Περα της πλάκας,δες μηπως βρεις κανα ΑΧ1, κάνα Sherow,τίποτα τετοιο.
και πολύ φτηνά και θα σε αντεχουν πιο ανετα και θα μάθεις.
τα σπορ κλπ, αμα βγει το μεγαλο διπλωμα.
Δεν είναι η εποχή πλέον για ινδιανιλίκια.

Ulekin
20/03/2016, 11:31
χαχχαχαχαχα εμφανισιακα ηθελα να γραψω. το αχ1 φαινεται τιμιο εργαλειο, αλλα οπως ειπε ο συναδελφος λεω να μεινω σε νομιμα πλαισια . και το sherow βγαινει εκτος κυβικων. Αν και αυτος το δινει 6 ευρω http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/3616104/ ειναι αρκετα δελεαστικη προσφορα :bawl: :bawl: :bawl:

Σε 125αρια τι θα προτεινατε περαν του varadero? κανα cbr/cbf τραβανε;

o_gavros
20/03/2016, 11:40
μαλακια είπα; δεν μου είναι και πολύ σαφές τι παίζει με τα διπλωματα,τοσο συχνα που τ'αλλάζουν.
νομιζα ότι σε καλύπτει το διπλωμα για 250αρακι με μικρό λόγο cc/hp.

Πάρε ένα παπάκι ρε φιλε τότε να το έχεις πουτανακι για πάντα, και μόλις με το καλό έρθει το κανονικό δίπλωμα ξανασκέψου για τα ερωτικά μηχανάκια που σου έγραψα πιο πάνω.
ρωτα το μέλος ταιστιλ να σου μιλήσει για το πόσο ερωτικά του μίλαγε του πεμβέ :bawl:

Ulekin
20/03/2016, 12:08
Not sure either γαυρε, ισως. Θα το τσεκαρω οσο πιο συντομα γινεται.

Edit: Τελικα στα 24 μπορεις να σηκωσεις απεριοριστο εμαθα τωρα, ή στα 22 αν εχεις διπλωμα απο τα 18. Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, ρωτησα φιλο μηχανοβιο

Ulekin
20/03/2016, 19:44
Γνωμη για αυτο παιδες; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6969884/ Η μηπως κουραζει στα ταξιδακια; Ειδαλλως θα χρησιμοποιειται για 10 -15 χιλιομετρα καθημερινα.και το 2βδομαδιαιο/μηνιατικο ταξιδι πανε ελα θεσνικη λαρισα.

Γενικα για cbf/cbr ποια η γνωμη σας. Τα yamaha εχω ακουσει δεν λενε πολλα,εχει ενας φιλος 125αρι και ζοριζοταν αρκετα δικαβαλετα. Αν και για τις μετακινησεις εντος πολης θα ειναι το δικαβαλο και αυτο σπανια.

Pan (dvs)
20/03/2016, 20:06
Γνωμη για αυτο παιδες; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6969884/ Η μηπως κουραζει στα ταξιδακια; Ειδαλλως θα χρησιμοποιειται για 10 -15 χιλιομετρα καθημερινα.και το 2βδομαδιαιο/μηνιατικο ταξιδι πανε ελα θεσνικη λαρισα.

Γενικα για cbf/cbr ποια η γνωμη σας. Τα yamaha εχω ακουσει δεν λενε πολλα,εχει ενας φιλος 125αρι και ζοριζοταν αρκετα δικαβαλετα. Αν και για τις μετακινησεις εντος πολης θα ειναι το δικαβαλο και αυτο σπανια.

Για την πολη μια χαρα ειναι ακομη και δικαβαλο οριακα.Για εκτος ,μηχανακι με 125 κυβ δεν λεει.

Μην παρει κατι μεγαλυτερο απ οτι σου οριζει το διπλωμα.Αμα γινει η στραβη θα τρεχεις και δεν θα φτανεις.Δεν ειναι εποχες για τετοια.

omega
20/03/2016, 20:14
Μιλάμε για την Α2 κατηγορία η οποία είναι από 20+
"Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας."

Νομίζω ότι ένα ΧΤ500 θα ήταν καλό σχολείο..

Pan (dvs)
20/03/2016, 20:16
Μιλάμε για την Α2 κατηγορία η οποία είναι από 20+
"Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας."

Νομίζω ότι ένα ΧΤ500 θα ήταν καλό σχολείο..

Ακομη δεν καβαλησε μηχανη,κατευθειαν στα 500?

omega
20/03/2016, 20:24
Ακομη δεν καβαλησε μηχανη,κατευθειαν στα 500?Πάνο είμαι υπέρ στο 250άρι.

Απλά το 500 θα τον κρατήσει σαν σωματότυπο.Δεν οργώνει και δεν θα τον τρομάξει επίσης.

Μυαλό στο κεφάλι να έχει είναι το ζητούμενο πρώτα απ'όλα.

Ulekin
20/03/2016, 20:28
Αλλοι μου λενε ως 300αρα μπορεις αν ειναι 55 αλογα,αλλοι λενε ως 38 αλογα. κανεις που να γνωριζει ρε μαγκες ακριβως τι μπορω να οδηγησω στα 20 χρονων με το διπλωμα υπαρχει; ξερω οτι εχει αλλαξει 20 φορες

Pan (dvs)
20/03/2016, 20:36
Πάνο είμαι υπέρ στο 250άρι.

Απλά το 500 θα τον κρατήσει σαν σωματότυπο.Δεν οργώνει και δεν θα τον τρομάξει επίσης.

Μυαλό στο κεφάλι να έχει είναι το ζητούμενο πρώτα απ'όλα.

20 χρονων ειναι.


Αλλοι μου λενε ως 300αρα μπορεις αν ειναι 55 αλογα,αλλοι λενε ως 38 αλογα. κανεις που να γνωριζει ρε μαγκες ακριβως τι μπορω να οδηγησω στα 20 χρονων με το διπλωμα υπαρχει; ξερω οτι εχει αλλαξει 20 φορες

Ρωτα ρε τον δασκαλο σου.Αν δεν ξερει αυτος ποιος αλλος θα το ξερει?

Ulekin
20/03/2016, 20:37
Οκ την τριτη θα ξερουμε σιγουρα. Πολυ πιθανο και αυριο

Φιλαρακι λεει και R3 παιρνεις με α2. χμμμμμμμμμμμμ

noodles
21/03/2016, 21:54
απο τη στιγμη που δεν εβγαλες το α1 στα 18, τωρα θα βγαλεις το α1. δεν νομιζω να ανανεωνεται μονο του σε α2. πρεπει να εχεις ηδη το α1 2 χρονια για να πας σε α2.
νομιμα μπορεις να οδηγησεις μεχρι 125 κυβικα και 12 αλογα. dinamik και crypton x δε μπορεις να οδηγησεις. αν δε σου αρεσουν τα παπια και θες μικρο μοτοσυκλετακι πουλαει φιλος ενα σε αριστη κατασταση στα 1200 ευρω.

μεγαλο ταξιδι με τοσο μικρο μηχανακι γινεται, αλλα το θεμα ειναι ποσο αντεχει ο κωλ@ς σου πανω στη θεση. τρελο γκαζι δεν εχει παντως να ξερεις. εχει φτιαχθει για οικονομια και ευκολια στην πολη, οχι για επιδωσεις.

George_Sp
21/03/2016, 21:58
2 χρόνια με το Α1 για να πας σε Α2. Οπότε μέχρι 125cc να μάθεις και να εξοικειωθείς.

Βάλε τα μυαλά μέσα στο κεφάλι και χαλάρωσε προς το παρόν.

Tedvj23
21/03/2016, 21:59
Και εγω μοτοσυκλετακι του ειπα να παρει 125 naked με τιμονι λογο σωματοτυπου με σελαρα(ναναι οσο το δυνατον ποιο ανετα..) να μαθει να ειναι νομιμος και με λιγα χρηματα και μετα το σουταρει και παει σε μηχαναρα...:beer:

George_Sp
21/03/2016, 22:01
wolf 125
ybr 125

DAYMAN
21/03/2016, 22:15
CB 500Χ η NX 700-750 μηχανακια για τον αρχαριο και οχι μονο.Στον τομεα αυτο η Honda ειναι μαεστρος.Δοκιμη στον Δαβανοπουλο η agio και ασε τα naget ss κτλ

με τα διπλωματα δεν ξερω ποιο καλυπτει τι θα σου πουν οι υπολοιποι.

doctoras
22/03/2016, 07:53
Γνωμη για αυτο παιδες; http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/6969884/ Η μηπως κουραζει στα ταξιδακια; Ειδαλλως θα χρησιμοποιειται για 10 -15 χιλιομετρα καθημερινα.και το 2βδομαδιαιο/μηνιατικο ταξιδι πανε ελα θεσνικη λαρισα.

Γενικα για cbf/cbr ποια η γνωμη σας. Τα yamaha εχω ακουσει δεν λενε πολλα,εχει ενας φιλος 125αρι και ζοριζοταν αρκετα δικαβαλετα. Αν και για τις μετακινησεις εντος πολης θα ειναι το δικαβαλο και αυτο σπανια.

μπορείς να πάρεις όποιο 125cc μέχρι 15hp όπως ορίζεται στο A1, εσένα ποιο σου αρέσει? καθημερινά να είσαι σίγουρος οτι θα είναι τέλειο, για την απόσταση που λες μπορείς να την κάνεις εάν αποφεύγεις την εθνική πηγάινοντας απο τον επαρχιακό( https://goo.gl/maps/KitLTSCqq5k ) ποσες φορές μπορεις να το κάνεις εξαρτάτε από σένα και τις αντοχές αλλα και 2-3 φορές τον χρόνο να το κανεις πάλι θα ικανοποιήσεις της επιθυμία σου να ταξιδεύψεις με μοτό, για τις υπολοιπες φορές βγάλε μια καρτούλα του οσε και θα φθάνεις πιο γρήγορά και πιο άνετα απο αυτοκινητο

υ.σ.επειδή είδα γράφεις λίγο απαξιωτικά είτε με ερωτηματικό γιατί έτσι σου είπανε, ένας κινητήρας 125cc μοτοσυκλέτας με συμπλεκτη σωστά συντηρημένος μπορεί να βγάλει 100,000χλμ χωρίς να χρειασθεί επισκευή, που σημαίνει εάν βρεις ένα καλό μη καγκουροποιημένο μπορείτε να συντοφεύσετε πολλά αξιόπιστα χρόνια μαζί

Vice
22/03/2016, 08:48
Γιατί Α1; 20 χρονών μπορείς να βγάλεις και Α2.

http://drivingschool.gr/diplomata/diploma-moto_a2.htm

bigfatbuddha
23/03/2016, 21:11
Μιλάμε για την Α2 κατηγορία η οποία είναι από 20+
"Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας."

Νομίζω ότι ένα ΧΤ500 θα ήταν καλό σχολείο..

ως κατοχος διπλωματος α2 να πω τι εμαθα με ερωτησεις στην τροχαια,σε κατι διαδες και στην σχολη οδηγων. Αν με σταματησουν με χαρλευ ιρον που καλυπτεται λογω ιπποδυναμης θα μου ζαλησουν τον ερωτα(λογικα δεν θα μου κανουν κατι) λογω κυβικων ενω αν με σταματησουν με ενα cbr400 που ξεπερνα την ιπποδυναμη που καλυπτει το διπλωμα θα με αφησουν γιατι ειναι οκ στα κυβικα. Δεν μιλησα με ασφαλιστικη αλλα σιγουρα θα βρουν το παραμικρο ελλατωμα για να μην πληρωσουν.παντως η εξηγηση που μου εδωσαν απο την σχολη οδηγων ειναι λογικη γιατι ενα μηχανακι 800ρι που ζυγιζει 200+ με 40 αλογα δεν οδηγιεται απο εναν απειρο πιο ευκολα απο ενα 250ρι 2χρονο 60+αλογα 140 κιλα απλα το δευτερο σκοτωνει. Να πω οτι εχω το ιδιο υψος με εσενα και ειμαι 83 κιλα. αν παρεις το α2 και εχεις την δυνατοτητα να βαλεις λεφτα παιρνεις ενα χτ660χ ή ενα χτ500-600.Αλλιως κανα honda bros σε γυμνο ή cb250-400

doctoras
24/03/2016, 09:26
ως κατοχος διπλωματος α2 να πω τι εμαθα με ερωτησεις στην τροχαια,σε κατι διαδες και στην σχολη οδηγων. Αν με σταματησουν με χαρλευ ιρον που καλυπτεται λογω ιπποδυναμης θα μου ζαλησουν τον ερωτα(λογικα δεν θα μου κανουν κατι) λογω κυβικων ενω αν με σταματησουν με ενα cbr400 που ξεπερνα την ιπποδυναμη που καλυπτει το διπλωμα θα με αφησουν γιατι ειναι οκ στα κυβικα. Δεν μιλησα με ασφαλιστικη αλλα σιγουρα θα βρουν το παραμικρο ελλατωμα για να μην πληρωσουν.παντως η εξηγηση που μου εδωσαν απο την σχολη οδηγων ειναι λογικη γιατι ενα μηχανακι 800ρι που ζυγιζει 200+ με 40 αλογα δεν οδηγιεται απο εναν απειρο πιο ευκολα απο ενα 250ρι 2χρονο 60+αλογα 140 κιλα απλα το δευτερο σκοτωνει. Να πω οτι εχω το ιδιο υψος με εσενα και ειμαι 83 κιλα. αν παρεις το α2 και εχεις την δυνατοτητα να βαλεις λεφτα παιρνεις ενα χτ660χ ή ενα χτ500-600.Αλλιως κανα honda bros σε γυμνο ή cb250-400

απο που προκείπτει αυτό με το cbr400? ο περιορισμός είναι τα 35kw(ή 47hp) και αφετέρου το βάρος της κατασκευής που πάει λογος ισχύς/βάρους, που συνεπάγεται μέγιστο βάρος μαζί με τα υγρά 175kg(χωρίς τον αναβάτη)
ή όπως τα λέει και εδώ (http://zografos.com/adeia-odhghshw/motosikletes-35kw/)
Κατηγορία Α2: Δικαίωμα οδήγησης για: Μοτοσικλέτες μέγιστης ισχύος 35 kW (46,94 hp) και με μέγιστο λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,2 kW/kg, που δεν προέρχονται από διασκευή άλλης μοτοσικλέτας, ισχύος μεγαλύτερης του διπλάσιου της ισχύος της διασκευασθείσας μοτοσικλέτας. Το ελάχιστο όριο ηλικίας για την απόκτησή του είναι το 20ο έτος και ισχύει για 15 έτη.

Ins_gr
24/03/2016, 10:19
Θα σου πρότεινα cbf 125 το οποίο και το κατέχω και είναι απίστευτα οικονομικό!
Επίσης δεν είναι τυχαίο που τα έχουν και στις σχολές οδηγών, βέβαια είναι 125 οπότε μην περιμένεις να πηγένεις σφαίρα αλλά για μέσα στην πόλη είναι ότι πρέπει και ειδικά από θέμα οικονομίας.
Εξάλου είναι και Honda ;)
Ότι και να επιλέξεις ride safe!

kalampokas
24/03/2016, 12:48
μια χαρά είναι το CBFάκι, για εκμάθηση και όντως πολύ οικονομικό

noodles
26/03/2016, 15:53
παιζει να εχει παρει 640lc4 το παιδι, και τσαμπα μιλαμε εμεις για διπλωματα και τετοια.:p