PDA

View Full Version : carburetors lifting



Dalt0n
21/03/2016, 00:18
Γνωρίζει κάποιος την δουλειά του τρίτου καταχονιασμενου ζιγκλερ?
το ένα είναι το main με νούμερο 125 το άλλο είναι του ρελαντί με νούμερο 60 νομίζω
το άλλο?
355241355241

DrBig
21/03/2016, 06:16
Λογικά θα ειναι το pilot jet

toyar
21/03/2016, 06:46
pilot AIR jet
http://xjbikes.com/forums/threads/mikuni-carbs-part-1-exploded-view-with-pics.31061/

duke200
21/03/2016, 07:00
οπως είπανε και οι άλλοι. Καλό είναι να μην τα πειράζεις αυτά άμα δεν έχεις διαβάσει καλά το manual του carburator.

nickald
21/03/2016, 07:40
οπως είπανε και οι άλλοι. Καλό είναι να μην τα πειράζεις αυτά άμα δεν έχεις διαβάσει καλά το manual του carburator.

Σε ποιον τα λες αυτά? Θα τους αλλαξει τα πετρελαια όχι απλα θα τα πειραξει.....

OldMan
21/03/2016, 12:05
Κύριοι......!!!!:smokin:

Dalt0n
22/03/2016, 18:16
κύριοι γνωρίζει κανείς πως μπορούμε να αναγνωρίσουμε πόσα mm είναι το καρμπυρατερ που φοράμε? 38 39 34 πχ?

Μανολης67
22/03/2016, 18:32
Το γραφει επανω, διαφορετικά βγαλσιμο και φιλερ

Dalt0n
22/03/2016, 19:07
Το γραφει επανω, διαφορετικά βγαλσιμο και φιλερ

Σε πιο σημείο αναγράφεται αν τα καρμπυρατερ είναι 38αρια πχ. ? (μιλάμε για τετράδα)

Μανολης67
22/03/2016, 19:49
Ειναι μανήσια? αν ναι κοιτα manual, συνηθως το γραφει στο πλαι σε ευδιάκριτο σημείο.

Dalt0n
22/03/2016, 20:11
Ειναι μανήσια? αν ναι κοιτα manual, συνηθως το γραφει στο πλαι σε ευδιάκριτο σημείο.

από το εργοστάσιο φοράει mikuni 38άρια. Μετά από κάτι ψιλό μπινιες υποψιάζομαι πως του έχουν φορέσει μικρότερα. mikunia φοράει πάλι. θα κοιτάξω στο πλάι να δω αν γράφει τίποτα. .Αν δεν γράφει τι μετράμε για να καταλάβουμε πόσο είναι?

Dalt0n
22/03/2016, 22:14
κανείς ρ παιδιά? ?
Μην το λύνω ξανά και τρέχω στο συνεργείο 50 χλμ μακριά για να δει αν είναι 38αρι

Tedvj23
22/03/2016, 22:28
Απο την μερια που παει το καρμπυρατερ μετρας...
355389

stefanos
22/03/2016, 22:31
Αν βρείς τίποτα κωδικούς πάνω και με ψάξιμο στο ιντερνετ.
Με μέτρημα δεν βγάζεις άκρη.

Dalt0n
22/03/2016, 22:49
Ευχαριστώ παιδιά θα κοιτάξω αύριο το πρωί για κωδικούς και αν δεν βγάλω άκρη θα τα βγάλω να τα μετρήσω.
κάτι άσχετο τώρα,σε τι εξυπηρετεί το σωληνάκι που έρχεται χαμηλά απ τον στρόφαλο θάλαμο και κουμπωνει στο φίλτροκουτι? και τι επιπτώσεις έχουμε αν δεν το κουμπωσουμε?

SHOOTER045
22/03/2016, 22:54
Ευχαριστώ παιδιά θα κοιτάξω αύριο το πρωί για κωδικούς και αν δεν βγάλω άκρη θα τα βγάλω να τα μετρήσω.
κάτι άσχετο τώρα,σε τι εξυπηρετεί το σωληνάκι που έρχεται χαμηλά απ τον στρόφαλο θάλαμο και κουμπωνει στο φίλτροκουτι? και τι επιπτώσεις έχουμε αν δεν το κουμπωσουμε?

Αναθυμιάσεις είναι για να {βρέχει}το φίλτρο και να κολλάνε τυχών σκόνες και να μην περνάνε στο Κάρμο και το μοτέρ

teogtp
22/03/2016, 22:56
Αναθυμιάσεις είναι για να {βρέχει}το φίλτρο και να κολλάνε τυχών σκόνες και να μην περνάνε στο Κάρμο και το μοτέρ

Και να εκτονωνεται η εσωτερικη πιεση του στροφαλοθαλαμου.

stefanos
22/03/2016, 23:02
και αν δεν βγάλω άκρη θα τα βγάλω να τα μετρήσω.


Χαράς το κουράγιο σου.

SHOOTER045
22/03/2016, 23:05
Και να εκτονωνεται η εσωτερικη πιεση του στροφαλοθαλαμου.

Ο μαστορας -dalton εννοεί(μαλλον)για το αν πρέπει η όχι να το βάλει στην θέση τού.
Όχι γιατί το έφτιαξε ο κατασκευαστής.
Εκείνος ήξερε
Ο dalton όχι





Μπινιααααα......

Dalt0n
22/03/2016, 23:18
Ο μαστορας -dalton εννοεί(μαλλον)για το αν πρέπει η όχι να το βάλει στην θέση τού.
Όχι γιατί το έφτιαξε ο κατασκευαστής.
Εκείνος ήξερε
Ο dalton όχι





Μπινιααααα......

Φίλε μ shooter άκου πρώτα τι αντιμετωπίζω και ψάχνομαι και μετά trollare :beer:
Στο fzr κάηκε η αντλία βενζινης μέχρι να πληρωθώ θα το δουλεύω με γεμάτο τεπόζιτο και χωρίς αντλία. Όταν το κρατήσω για λίγη ώρα σε υψηλές στροφές μου κάνει διακοπές (λογικό ).το αφήνω να ηρεμήσει λίγο κατεβάζει βενζίνη και όλα καλά. .
Αλλά το μηχανάκι δεν έχει το νεύρο που είχε και αυτό γίνεται πιο αισθητό στην 1η.

Dalt0n
22/03/2016, 23:26
Δεν μ κάνει διακοπές όπως πχ αν ανοίξω 3η 4η 5η. .ανοίγει ομαλά αλλά δεν πάει όπως πήγαινε. .έχει αισθητή διαφορά. .οταν άνοιγα 1η ξεκινούσε τις μπάντες τώρα όχι.

SHOOTER045
22/03/2016, 23:28
Δεν μ κάνει διακοπές όπως πχ αν ανοίξω 3η 4η 5η. .ανοίγει ομαλά αλλά δεν πάει όπως πήγαινε. .έχει αισθητή διαφορά. .οταν άνοιγα 1η ξεκινούσε τις μπάντες τώρα όχι.

Μισο
Η αντλία είναι απο 750 η απο 1000?


είναι αυτή



http://www.motorsloop.com/index.php?main_page=product_info&products_id=31511&cPath=0&language=en

Dalt0n
22/03/2016, 23:33
Μισο
Η αντλία είναι απο 750 η απο 1000?

Δεν ξέρω .όταν δούλευε άνοιγε καλά τώρα υστερεί. .Όταν το ανοίγω για ώρα το βρίσκω λογικό να μ κάνει διακοπές γιατί κατεβαίνει η στάθμη στα λεκανακια και δεν προλαβαίνει να αναπληρώσει. .Όταν όμως δεν το έχω ζορίσει και ανοίγω 1η ανοίγει ομαλά χωρίς διακοπές αλλά όχι όπως όταν είχα την αντλία

Dalt0n
23/03/2016, 00:49
στο ebay έψαξα για αντλία Fzr1000 και δίνει πίεση 2-5 bar και 9 gallons per hour. αν βρω αυτοκινήτου με λίγα παραπάνω bar θα είναι πρόβλημα?

toyar
23/03/2016, 02:25
2-5 bar σε καρμπυρατερ;:confused:

Dalt0n
24/03/2016, 09:02
2-5 bar σε καρμπυρατερ;:confused:

sorry 3psi max λέει

motoexelixis
24/03/2016, 10:37
αντλια βενζινης, καρμπυρατερ, σταθμη καυσιμου, ανοιγματα πρωτης με κυκλοφορια βενζινης δια της βαρυτητας, μυριζομαι πυρηνικο ολοκαυτωμα, αντιστοιχο της φουκουσιμα.....
Δωσε πονο averel!

355455

nickald
24/03/2016, 11:08
κοιτα να δεις προβλήματα που βγαζει η μηχανη αν αφαιρέσεις την αντλια βενζίνης...... ποιος θα το φανταζοταν....

Dalt0n
24/03/2016, 12:56
Βρήκα Japan 115 ευρώ το βράδυ θα την έχω.
κάτι άλλο τώρα. Θέλω να τοποθετήσω δύο φίλτρα βενζίνης αντί για ένα που είχε γιατί το τεπόζιτο έχει λίγη σκουριά, να τα τοποθετήσω και τα δύο πριν την αντλία ή ένα πριν και ένα μετά? Αν το τοποθετήσω μεταξύ αντλίας και καρμπυρατερ θα έχω πτώση της πίεσης προς τα καρμπυρατερ?

Dalt0n
24/03/2016, 13:04
αντλια βενζινης, καρμπυρατερ, σταθμη καυσιμου, ανοιγματα πρωτης με κυκλοφορια βενζινης δια της βαρυτητας, μυριζομαι πυρηνικο ολοκαυτωμα, αντιστοιχο της φουκουσιμα.....
Δωσε πονο averel!

355455

μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο απλά. Ας υποθέσουμε ότι εχουμε την προβλεπόμενη στάθμη στα λεκανακια και ανοίγουμε πρώτη είναι λογικό να μην έχει έχει το νεύρο που είχε? Όταν ξεχειλωνω το γκάζι για αρκετή ώρα είναι λογικό νομίζω να μου κάνει διακοπές και να μην ανεβάζει σωστά γιατί δεν προλαβαίνουν να γεμίσουν τα λεκανακια. ..

toyar
24/03/2016, 14:09
το φιλτρο μπαινει πριν την τρομπα
δευτερο δεν θα κανει τιποτα εκτος αν ειναι ψιλοτερο απο το πρωτο

Dalt0n
24/03/2016, 14:49
το φιλτρο μπαινει πριν την τρομπα
δευτερο δεν θα κανει τιποτα εκτος αν ειναι ψιλοτερο απο το πρωτο

δηλαδή αν βάλω δύο σε σειρά δν θα περνάει η βενζίνη από μέσα?

stefanos
24/03/2016, 15:07
δηλαδή αν βάλω δύο σε σειρά δν θα περνάει η βενζίνη από μέσα?
Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να βάλεις 2 σε σειρά.Μόνο ζημιά θα κάνεις μειώνοντας την παροχή.

Dalt0n
24/03/2016, 15:29
Δεν έχει κανένα απολύτως νόημα να βάλεις 2 σε σειρά.Μόνο ζημιά θα κάνεις μειώνοντας την παροχή.

Σ ωραίος αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω. Ίσως γιαυτό να μου κάνειδιακοπές τώρα που δεν έχω αντλία και έχω βάλει δύο φίλτρα σε σειρά, (Το δεύτεροείναι ποιο ψηλά απ το πρώτο. Το δεύτερο είναι πάντα γεμάτο βενζίνη ενώ το πρώτο έχει πάντα λίγη.
το ότι μειώνεται η παροχή το κατανοώ. αλλά τι εννοείς πως το δεύτερο δεν χρειάζεται?νομίζω πως θα φιλτράρεται_καθαρίζεται καλύτερα η βενζίνη αν περνάει από δύο φίλτρα παρά απο ένα

stefanos
24/03/2016, 17:02
Σ ωραίος αυτό ήθελα να επιβεβαιώσω. Ίσως γιαυτό να μου κάνειδιακοπές τώρα που δεν έχω αντλία και έχω βάλει δύο φίλτρα σε σειρά, (Το δεύτεροείναι ποιο ψηλά απ το πρώτο. Το δεύτερο είναι πάντα γεμάτο βενζίνη ενώ το πρώτο έχει πάντα λίγη.
το ότι μειώνεται η παροχή το κατανοώ. αλλά τι εννοείς πως το δεύτερο δεν χρειάζεται?νομίζω πως θα φιλτράρεται_καθαρίζεται καλύτερα η βενζίνη αν περνάει από δύο φίλτρα παρά απο ένα

Ένα φίλτρο έχει δυνατότητα να συγκρατεί, ανάλογα με το υλικό που φτιάχνεται, τα σωματίδια που είναι μεγαλύτερα από Α (ας πούμε)
Μια λεπτή σίτα είναι ουσιαστικά.
Εάν κάτι (μικρότερο από Α) περάσει από το πρώτο θα περάσει και από το δεύτερο.
Αν βουλώσει το πρώτο απο την βρώμα δεν θα περνάει τίποτα στο δεύτερο οπότε πάλι άχρηστο.
Αν αρχίσεις να ψάχνεις λεπτότερο φίλτρο από το πρώτο για να καθαρίζεις καλύτερα την βενζίνη είσαι "σπασίκλας".
Ουσιαστικά αυτό που χρειάζεται είναι μεγάλο φίλτρο για να υπάρχει όσο δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια φιλτραρίσματος για να αντέχει πολύ βρώμα και να έχει μικρή αντίσταση στη ροή.

Dalt0n
24/03/2016, 17:23
Ένα φίλτρο έχει δυνατότητα να συγκρατεί, ανάλογα με το υλικό που φτιάχνεται, τα σωματίδια που είναι μεγαλύτερα από Α (ας πούμε)
Μια λεπτή σίτα είναι ουσιαστικά.
Εάν κάτι (μικρότερο από Α) περάσει από το πρώτο θα περάσει και από το δεύτερο.
Αν βουλώσει το πρώτο απο την βρώμα δεν θα περνάει τίποτα στο δεύτερο οπότε πάλι άχρηστο.
Αν αρχίσεις να ψάχνεις λεπτότερο φίλτρο από το πρώτο για να καθαρίζεις καλύτερα την βενζίνη είσαι "σπασίκλας".
Ουσιαστικά αυτό που χρειάζεται είναι μεγάλο φίλτρο για να υπάρχει όσο δυνατόν μεγαλύτερη επιφάνεια φιλτραρίσματος για να αντέχει πολύ βρώμα και να έχει μικρή αντίσταση στη ροή.

Με διαφωτισες.
355501

Dalt0n
24/03/2016, 18:22
Η αντλία μόλις ήρθε. πως θα γίνει να καταλάβω που να συνδέσω το σωληνάκι απ το τεπόζιτο και που το σωληνάκι για τα καρμπυρατερ?

motoexelixis
24/03/2016, 18:44
μπορείς να μου το κάνεις λίγο πιο απλά. Ας υποθέσουμε ότι εχουμε την προβλεπόμενη στάθμη στα λεκανακια και ανοίγουμε πρώτη είναι λογικό να μην έχει έχει το νεύρο που είχε? Όταν ξεχειλωνω το γκάζι για αρκετή ώρα είναι λογικό νομίζω να μου κάνει διακοπές και να μην ανεβάζει σωστά γιατί δεν προλαβαίνουν να γεμίσουν τα λεκανακια. ..

Επειδη σε απολαμβανω ρε μπαγασα, απλως θα σου πω οτι δεν εχει πιεση η παροχη, οποτε λογικο ειναι να μη φτανει για τιποτα,επομενως σταματα τα ανοιγματα γιατι το προβλημα σου δεν ειναι η σταθμη στα λεκανακια, αυτη ειναι νορμαλ μονο στο ρελαντι και αν δηλ.....

συμπερασματικα, βρες μια αντλια με την πιεση που προβλεπεται, και βαλτη επανω να κανεις τη δουλεια σου.

Σε διαφορετικη περιπτωση, εγω θα συνεχισω να σε καμαρωνω!

SHOOTER045
24/03/2016, 18:57
Η αντλία μόλις ήρθε. πως θα γίνει να καταλάβω που να συνδέσω το σωληνάκι απ το τεπόζιτο και που το σωληνάκι για τα καρμπυρατερ?

Αν της δωσεις ρεύμα θα καταλάβεις που ρουφάει και που βγάζει

Dalt0n
24/03/2016, 19:02
shooter με κοψοχολιασε το μήνυμα σου. περίμενα μνμ απ τα κτελ για την αντλία που μ στείλανε και έκανα την κατάθεση το πρωί στην τράπεζα και διαβάζοντας το δικό σ μνμ ζαλίστηκα :lol: