PDA

View Full Version : Προβλήματα R1200 gs-μοντέλο με δύο εκκεντροφόρους



lookylook
22/03/2016, 11:12
Εκτός από το πρόβλημα με την ανάρτηση (που δεν γνωρίζω ακριβώς τι ήταν), τα μοντέλα με τη WP, και τους δύο εκεντροφόρους (τα μοντέλα τέλος 10' και μετά) έχουν παρουσιάσει προβλήματα; Ευχαριστώ

oti nanai
22/03/2016, 17:35
στην ανάρτηση έσκαγε η κάτω τσιμούχα . ψηλοπροβληματακια έχουν ακουστεί αλλά όχι σημαντικά και μεμονωμένα . σε μερικά adv δεν δουλεύει σωστά η ένδειξη βενζίνης . σε μένα έχουν αλλάξει 3 αισθητήρες βενζίνης και δεν το δίνω σημασία

amyroukai
22/03/2016, 20:59
Η τελευταίο γενιά δεν είχε βγάλει ιδιαίτερα ζητήματα.

Αρκετές αναρτήσεις στις 50,000 χαλασμένες και τραγικά ακριβές στην αλλαγή, ο σύνδεσμος του ψαλιδιού εμπρός λίγο ευαίσθητος, διαβάζω (και από συζητήσεις με κατόχους) ότι θέλει τακτικό γρασαρισμα. Ευαισθησίες στην λαστιχένια φλαντζα στην αρθρωση του άξονα κοντά στην ρόδα και στο ρουλεμάν του άξονα. Την ανάκληση της πλάκας έδρασης πίσω τροχού που έγινε πέρυσι να δεις αν έχει γίνει.

Δύο ιδιοκτήτες adv που είχαμε συνταξιδεψει δεν ήταν χαρούμενοι με την ποιότητα γενικά "για αυτά τα λεφτά έπρεπε να είναι πιο φροντισμένο" έλεγαν.

Θα πρότεινα να δεις και στο advrider, έχει κατηγορία για τα μποξερ, γιατί στα εδώ φόρα έχουμε το κακό του να ωραιοποιούμε την αγορά μας.

Εμένα μου αρέσει πολύ. Πιθανώς αν το εφτανα οικονομικά με περιθώριο έστω ψυχολογικό για την ζημιά που μπορεί να έρθει (και που μπορεί να μην έρθει και ποτέ) δεν θα το συζητούσα πολύ. Τα κάνει όλα και τα κάνει απολαυστικά.

lookylook
22/03/2016, 21:35
Αρκετές αναρτήσεις στις 50,000 χαλασμένες και τραγικά ακριβές στην αλλαγή..

Αυτό συμβαίνει και με τις WP αναρτήσεις?

amyroukai
22/03/2016, 21:36
Με τις στοκ.

Γνώρισα άνθρωπο που έχασε τα λάδια εν κινήσει. Ακόμα βρίζει...

oti nanai
22/03/2016, 21:41
Αυτό συμβαίνει και με τις WP αναρτήσεις?

όχι μόνο με τις πρώτες νομίζω ήταν sowa αλλά στους ποιο πολλούς την άλλαξαν στην εγγύηση .
wp έβαλαν στα μοντέλα από το 11 και μετά.
για τον μπροστινό σύνδεσμο μην σε νοιάζει και να χαλάσει η φούσκα την αλλάζεις με 8 ευρώ αν πιάνουν τα χέρια σου βέβαια

oti nanai
22/03/2016, 21:42
Με τις στοκ.

Γνώρισα άνθρωπο που έχασε τα λάδια εν κινήσει. Ακόμα βρίζει...

απο το 11 και μετα η στοκ ειναι wp

lookylook
22/03/2016, 21:57
αν είναι μόνο αυτά, και μιας και πάω για μοντέλο του 11' μου φαίνονται πταίσματα..Σε κάτι manual που έριξα μια ματιά μου φαίνεται απλός στη συντήρηση ο boxer.

oti nanai
22/03/2016, 22:03
αν είναι μόνο αυτά, και μιας και πάω για μοντέλο του 11' μου φαίνονται πταίσματα..Σε κάτι manual που έριξα μια ματιά μου φαίνεται απλός στη συντήρηση ο boxer.

είναι πάρα πολύ απλός μόνο τα λάδια να βλέπεις γιατί ψηλοκαιει ποτέ δεν το αφήνεις στον πλαγιοστατη και να δουλεύει το μοτέρ .
κοντά στις 100.000 χλμ ανάλογα την χρήση βέβαια αρχίζουν τα δύσκολα και το χέρι μπαίνει βαθια στην τσέπη τα πιο πολλά εκεί βγάζουν άξονα και συμπλεκτη

lookylook
22/03/2016, 22:04
Ένας κολλητός μου έχει το triple black του 11' Δεν του έχει βγάλει τίποτα. Εδώ με την γενικότερη αίσθηση που είχα περίμενα να γράψουν σεντόνια όταν ρώτησα για ζημιές..
Περίεργη η ανθρώπινη φυλή..:)

lookylook
22/03/2016, 22:05
μόνο τα λάδια να βλέπεις γιατί ψηλοκαιει...

είχα δύο ktm..οπότε..:smokin:

amyroukai
22/03/2016, 22:08
Χα χα.

Τα μηχανικά μην τα φοβάσαι πολύ, σχετικά απλό μοτέρ. Τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά, εκεί μην σου λάχει...

kordix
22/03/2016, 22:23
To εχει ενα τύπος που γνώρισα σε γειτονικό φόρουμ. Το πάει κομμάτια σε χώμα και σε άσφαλτο, όταν λέμε κομμάτια εννοώ τάπα, και εχει φτάσει κάπου 60.000 Km χωρίς να του βγάλει τίποτα.

Το εχει σε λευκό με τα επετειακά χρώματα της ακατονόμαστης, είναι πολύ όμορφο.

DAYMAN
22/03/2016, 23:05
στην ανάρτηση έσκαγε η κάτω τσιμούχα . ψηλοπροβληματακια έχουν ακουστεί αλλά όχι σημαντικά και μεμονωμένα . σε μερικά adv δεν δουλεύει σωστά η ένδειξη βενζίνης . σε μένα έχουν αλλάξει 3 αισθητήρες βενζίνης και δεν το δίνω σημασία

δεν δινεις σημασια με τα χρηματα που εχεις δωσει για την αγορα του μονο χωρις να ξερω τι αλλο εχεις πληρωσει για περαιτερω;
ειναι απορια μου και οχι προκληση.Συμπαθαμε κιολας.

oti nanai
22/03/2016, 23:10
Χα χα.

Τα μηχανικά μην τα φοβάσαι πολύ, σχετικά απλό μοτέρ. Τα ηλεκτρικά/ηλεκτρονικά, εκεί μην σου λάχει...

ούτε τα ηλεκτρικά βγάζουν πρόβλημα στα καινούργια μοντέλα . πρόβλημα έβγαζαν μέχρι και το 2007 που είχαν το σεβροφρενο αλλά και πάλι λόγο κακής συντήρησης ο άξονας είναι το πρόβλημα που τον κόβει κοντά στις 100 χιλ χλμ και κανα διαφορικό αν είσαι καγκουρας και το έχεις σουζα μπαντα

oti nanai
22/03/2016, 23:13
δεν δινεις σημασια με τα χρηματα που εχεις δωσει για την αγορα του μονο χωρις να ξερω τι αλλο εχεις πληρωσει για περαιτερω;
ειναι απορια μου και οχι προκληση.Συμπαθαμε κιολας.

δεν έχω πληρώσει κανέναν , όλους τους έχω αλλάξει στην εγγύηση και γιαυτό δεν δίνω σημασία , αν ήταν να πληρώσω σιγά μην το εφτιαχνα

DAYMAN
23/03/2016, 07:58
δεν έχω πληρώσει κανέναν , όλους τους έχω αλλάξει στην εγγύηση και γιαυτό δεν δίνω σημασία , αν ήταν να πληρώσω σιγά μην το εφτιαχνα

δεν μιλαω για τους αισθητηρες αλλα για την αγορα της μηχανης.Τελος παντων οκ.:)

oti nanai
23/03/2016, 09:10
δεν μιλαω για τους αισθητηρες αλλα για την αγορα της μηχανης.Τελος παντων οκ.:)

συγνώμη αλλά δεν μπορώ να καταλάβω την απορία σου