PDA

View Full Version : Fazer s2 2007 VS R6 2003 (σκεψεις)



WiSe
22/03/2016, 13:16
Οχι δεν θα κοντραρω R6 στο δρομο αλλα στο μυαλο μου....

Εχω ηδη την fz6 S2 του 2007 και επειδη εδω και αρκετο καιρο τα ενστικτα μου εχουν αγριεψει ελαφρως λεω να μπω λιγο δυναμικοτερα στο "θεμα" με κανα california κλπ κλπ.... δινει ενας φιλος μια R6 του 2003 σε σχετικα καλη κατασταση και σκεφτομαι να κανουμε ανταλλαγη με τη δικη μου +1000€ απο μεριας του.

Ο λογος ειναι οτι θελω να παιζω λιγο ευκολοτερα λιγο πιο διασκεδαστικα και λιγο πιο μαχιμα.... τι λετε αξιζει?

Η δευτερη επιλογη ειναι να κρατησω την all around fazer μου η οποια ειναι σε τελεια κατασταση να βαλω γομες, καλυτερες αναρτησεις κανα σταμπιλιζατερ αλλα μαρσπιε γιατι "βρισκω" με αυτα και να παιξω με αυτην χωρις να μπω σε μπελαδες ιδιαιτερους.....

:confused::confused::confused:

yiannis172
22/03/2016, 13:22
Αν το R6 ειναι σε ''σχετικα καλη'' κατασταση και το δικο σου σε αριστη,για μενα δεν αξιζει η αλλαγη,ασχετως υψους διαφορας χρηματων.
Οταν εχεις κατι αψεγαδιαστο ειναι κακη η αισθηση της αλλαγης του με κατι υποδεεστερο ακομα και αν ειναι ανωτερο σε πολλα αλλα σημεια.
Απο'κει και περα το μοτερ το ξερεις,ειναι απο τα πιο αξιοπιστα αν ειναι καλοσυντηρημενο,με καλα γκαζια και φρενα/κρατηματα.
Σιγουρα απο οδικης αποψεως αξιζει η αλλαγη ασυζητιτι το ιδιο ισχυει και για τις επιδοσεις.Οσον αφορα ανεση τα ξερεις....
Ποιοτητα κατασκευης,βαφης και περιφερειακων πολυ καλη οπως και το φινιρισμα.

*Τα παραπανω ισχυουν αν ειναι οντως '03 (δηλαδη το πρωτο ψεκαστο) και οχι ''03'' δηλαδη βαφτισμενο καρμπυρατερ με μεταγενεστερη αδεια.Εκει τα πραγματα αλλαζουν προς το πολυ σκουρο....

Αυτο ελπιζω να ειναι το μοντελο για το οποιο μιλας...
355342

spyrakos35
22/03/2016, 13:35
Εγω θα λεγα πηγαινς στο πεωτο καλιφορνια, δες αν σε καλυπτει το μηχανακι σου και μετα πραξε αναλογα....

o_gavros
22/03/2016, 13:52
+1 στο Σπυρακο.
κι αν πια φτασεις να εξαντλείς τα όρια του φζ, τότε είτε βελτιωνεις όπως λες αναρτησεις ή πας για αλλαγή ουσιαστικότερη.

επισης Σπύρο μη γράφεις μεθυσμένος στα ιντερνετς :p

giannis113
22/03/2016, 14:30
Αν ελεγες για το r6 2005 θα ελεγα ναι. Αυτο με το αναποδο μπροστινο και το αλλο καλο ειναι αλλα σκεψου και το fazer το ιδιο μοτερ εχει.

yiannis172
22/03/2016, 14:51
Το '05 με το '03 εχει μοναδικη διαφορα το μπροστινο και τα σωματα ψεκασμου.

omega
22/03/2016, 16:06
Το Fazer μπορεί να μην σου δώσει το σχεδόν απόλυτο του R6 στην πίστα αλλά σου δίνει όλα τα υπόλοιπα για τα οποία το επέλεξες και τα οποία με το R6 θα κάνεις πολλούς συμβιβασμούς έστω και για να τα πλησιάσεις.

Δεν σε μπέρδεψα έτσι;;

Βάλε τα τώρα κάτω και λογάριασε.


Η δευτερη επιλογη ειναι να κρατησω την all around fazer μου η οποια ειναι σε τελεια κατασταση να βαλω γομες, καλυτερες αναρτησεις κανα σταμπιλιζατερ αλλα μαρσπιε γιατι "βρισκω" με αυτα και να παιξω με αυτην χωρις να μπω σε μπελαδες ιδιαιτερους.....:a13:

WiSe
22/03/2016, 16:58
Παιδες με βοηθατε πολυ και ευχαριστω!

Ειναι το 2003 οπως εδειξε και στη φωτο παραπανω ο Γιαννης... Ειναι οντως σε "σχετικα καλη" Κατασταση πιο πολυ εξωτερικα, ενω με διαβεβαιωνουν ολοι οτι ειναι πενα μηχανικα. Το δικο μου εχει 54000χλμ ενω το ρ6 εχει 87000... Οσο αφορα το εμφανισιακο κομματι θελει φουλ βαψιμο ολο αλλαγη ζελατινας και περιποιηση ακομα και το μοτερ το οποιο εχει ξεφλουδισει το χρωμα σε καποια σημεια.

Με εχει μπριζωσει η παρεα μου η οποια αποτελειται απο μεγαλους ηλικιακα ανθρωπους που εχουν περασει 1 και 2 καλιφορνια και μου λενε οτι θα ηταν καλη κινηση για μενα... Εγω κλεινω στην αποψη να φτιαξω το φειζερακι μου το οποιο σε ολα τα υπολοιπα οπως προειπατε δε προκυται να το φτασει το ρ6.

Στις βολτες που κανουμε ειναι λιγο δυσκολο μηχανακι το φζ6 στην σωστη γρηγορη οδηγηση με σωστα σκυψιματα και πλαγιασματα αλλα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθιας.


Το ιδανικοτερο τελικα ισως να ειναι να ειχα 2000 να τα εδινα και να το επαιρνα σαν 2ο.

Sapadak
22/03/2016, 17:14
Παιδες με βοηθατε πολυ και ευχαριστω!

Ειναι το 2003 οπως εδειξε και στη φωτο παραπανω ο Γιαννης... Ειναι οντως σε "σχετικα καλη" Κατασταση πιο πολυ εξωτερικα, ενω με διαβεβαιωνουν ολοι οτι ειναι πενα μηχανικα. Το δικο μου εχει 54000χλμ ενω το ρ6 εχει 87000... Οσο αφορα το εμφανισιακο κομματι θελει φουλ βαψιμο ολο αλλαγη ζελατινας και περιποιηση ακομα και το μοτερ το οποιο εχει ξεφλουδισει το χρωμα σε καποια σημεια.

Με εχει μπριζωσει η παρεα μου η οποια αποτελειται απο μεγαλους ηλικιακα ανθρωπους που εχουν περασει 1 και 2 καλιφορνια και μου λενε οτι θα ηταν καλη κινηση για μενα... Εγω κλεινω στην αποψη να φτιαξω το φειζερακι μου το οποιο σε ολα τα υπολοιπα οπως προειπατε δε προκυται να το φτασει το ρ6.

Στις βολτες που κανουμε ειναι λιγο δυσκολο μηχανακι το φζ6 στην σωστη γρηγορη οδηγηση με σωστα σκυψιματα και πλαγιασματα αλλα πιστευω οτι ολα ειναι θεμα συνηθιας.


Το ιδανικοτερο τελικα ισως να ειναι να ειχα 2000 να τα εδινα και να το επαιρνα σαν 2ο.

Αν ειχες 2κ, καλύτερα να τα έριχνες στο φαζερ (αναρτήσεις, εξατμίσεις, προγράμματα κτλ) και άσε το ρ6

spyrakos35
22/03/2016, 21:25
Ρε συ γουαιζ......

Οι φιλοι σου, ξερουν καλυτερα απο σενα;
Θελω να πω, πριν αρχισουν το ψηστηρι για το ρ6, εσυ, απο μονος σου, σκεφτοσουν να το αλλαξεις το φειζερακι;

Αν ναι, προχωρα, αν οχι, κατσε στ αυγα σου....

Νο οφενς του γιορ φριεντς παντα

ptc
22/03/2016, 22:00
Μιας και περασα αναλογη φαση προσφατα (βλ. http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=146969) και τελικα εκανα την αντιστοιχη αλαγη (απο gsr600 σε ZX-6R) νομιζω πως μπορω να συνεισφερω.

Αν η χρηση που κανεις με τη μηχανη ειναι κυριως για "γουστα", δλδ στροφιλικια, γρηγορες βολτες και πιστα τοτε πηγαινε στο r6. Αν η χρηση της μηχανης ειναι μικτη , δλδ την εχεις και ως καθημερινο μεσο μετακινησης, για μενα καλυτερα κρατα το Fazer. Προσωπικα δεν το μετανιωσα που εκανα την αλλαγη, αλλα πραγματικα η χρηση που κανω πλεον στη μηχανη ειναι καθαρα χομπιστικη (αν διαβασεις το παραπανω νημα θα καταλαβεις).

Για να καταληξω λοιπον, αν ενα μεγαλο μερος της χρησης που κανεις με τη μηχανη σου θα μπορουσε να καλυφθει και απο ενα παπι, μεινε στο Fazer. Αν παλι εχεις μπει σε πιο σκληροπυρηνικες καταστασεις, προχωρα αφοβα. Εχει αρκετες υποχωρησεις το ss αλλα αυτη η αισθηση που σου δινει οταν περνας στα πενταψηφια νουμερα του στροφομετρου ειναι σκληρο ναρκωτικο! ;)

giannis113
23/03/2016, 02:20
Το συγκεκριμενο ξεχνα το. Λες οτιεχει ξεφλουδησει ακομα και το μοτερ... 87000 χλμ σε 600αρι ss....

Δε θα το εκανα σε καμια περιπτωση.. Εχεις μια μηχανη με παρομοιο μοτερ του R6 ριξτου λιγα ευρω και καντο για πιστα.

lmb990
23/03/2016, 03:03
Εγω θα ελεγα οχι στο συγκεκριμενο (ξεφλουδισμενο με 87000) r6... αμα σκεφτεσαι να χωσεις κανα 1500-2000€ στο fazer πουλα το, βαλε και αυτα τα λεφτα, και παρε ενα πιο καινουριο ss με λιγοτερα χλμ και σε καλυτερη κατασταση... τωρα παλι αν κανεις δικαβαλος ταξιδακια και φορτωμενος και πολη κτλ κρατα το fazer... αμα σε τρωει να το αλλαξεις αλλαξε το... δεν θα το παντρευτεις κιολας..

DAYMAN
23/03/2016, 08:02
η απορια ειναι γιατι δεν πας στο CSS η track day με το fazer;

WiSe
23/03/2016, 08:05
Ειναι μικτη η χρηση καθως απο επιλογη δε θελω να εχω αυτοκινητο, εχει η γυναικα. Μενω εκτος Αθηνας οποτε μια μεγαλη μηχανη σαν και αυτη με βοηθαει στις μεγαλες αποστασεις (Αττικη οδο-παραλιακη). Ταξιδακια κανω 1-2 το χρονο δικαβαλος με πλανες βαλιτσες.

Τελικα απο οτι φαινεται θα καταληξω να ριξω καποια χρηματα στη δικια μου και σιγα σιγα και δεν θα το ρισκαρω.

Ειδα και κατι γομες της Bridgestone και ψηθηκα για αγορα μολις γυρισει ο μηνας....


η απορια ειναι γιατι δεν πας στο CSS η track day με το fazer;

Φυσικα και θα παω, απο φθινοπωρο και μετα.

Vice
23/03/2016, 08:21
Οχι δεν θα κοντραρω R6 στο δρομο αλλα στο μυαλο μου....

Σταμάτησα να διαβάζω εδώ.... :lol:


Κράτα το Fazer, βάλε λάστιχο σε στύλ D211 GP Racer, κάνε ένα σερβις τις αναρτήσεις (αν χρειάζεται) και ξέχνα το συγκεκριμένο R6.

Δεν έχει πολλά περισσότερα να σου προσφέρει πέρα απο το αισθητικό κομμάτι.

noodles
26/03/2016, 16:53
το συγκεκριμενο ρ6 καλυτερα να το ξεχασεις. μηπως εντελως τυχαια ο πωλητης ειναι γνωστος απο καποιο φιλο σου? ;)

για μενα κρατα το φαζερ και μαθε να το οδηγας. εχεις ακομα μεχρι να το φτασεις στα ορια του και να θες κατι παρισσοτερο απο τις αναρτησεις, τα λαστιχα, η παραπανω γκαζι=αλλο μηχανακι.

επισης δεν εχει λογικη να δωσεις ενα μοτο 07 και να παρεις ενα 03 ας ειναι και καλα καλυτερο. μπορει να σου βγαλει ενα σωρο προβληματα και στο τελος να σου στοιχιζει 2πλασια λεφτα. αν θελεις οπωςδηποτε ςς καλυτερα να παρεις το ρ6 απο 06+. ;)