PDA

View Full Version : Rainy with a chance of hurricane



Nikol1979
23/03/2016, 21:46
Καλησπερα...δεν ξερω αν τα μαθατε, η αν ηταν και αλλου τα ιδια χαλια, εδω Κρητη παντως απο χτες μεχρι σημερα απογευμα, μας πηρε και μας σηκωσε.
Θυελλωδεις νοτιαδες, ειχε βγει προειδοποιηση απο χτες, αλλα τι να σου κανει...

Εμενα χτες μου εριξε το μηχανακι κατω, εφυγε ο ενας καθρεφτης, στραβωσε ολοκληρο το συστημα του διακοπτη, κολλησε το γκαζι και εσπασε λιγο απο τη μασκα.
Πηγαινοντας στο Φωτη να τα φτιαξω, με εριξε πανω σε ενα αυτοκινητο, σταματημενο ευτυχως. Παιδια, ηταν πολυ τρομακτικο, απλα δε μπορουσα να κανω τιποτα! Εδω σταματημενη με το ενα ποδι κατω σε διασταυρωση και οταν οι ριπες σε χτυπουσαν πλαγια, με δυσκολια το κραταγες ορθιο.
Σημερα πηγαινα με το μηχανακι στη δουλεια, και ξαφνικα, φευγει απο ενα μπαλκονι δευτερου οροφου ενα τραπεζι εξαθεσιο πλαστικο μαζι με μια πλαστικη καρεκλα, τα βλεπω να πετανε στον αερα, και σκασανε στα πεντε μετρα απο μενα και γινανε χιλια κομματια.
Γενικα, σημερα δεν εβλεπες μικρα μηχανακια να κυκλοφορουν, πααααααρα πολλα μηχανακια πεσμενα κατω α λα ντομινο, καδοι στη μεση του δρομου, γλαστρες απο μπαλκονια διαλυμενες στα πεζοδρομια, χαμος...και πεζος ηταν δυσκολο να περπατησεις, για να μην πω κι επικινδυνο. Επεσαν πολλα δεντρα, ειχαμε καμποσες πυρκαγιες, και μια μεγαλη εδω στο ρεθυμνο το μεσημερι που δε μπορουσε η πυροσβεστικη να τη σβησει.

Εγω τα ακυρωσα τα ραντεβου μου στη δουλεια, οσοι πελατες μπορουσαν να με παρουν με αυτοκινητο πηγαινα, στους υπολοιπους ελεγα ξεκαθαρα "συγνωμη αλλα φοβαμαι, ας το κανουμε αλλη μερα". Ο ντελιβερας που μου εφερε τον καφε μου ειπε οτι το πρωι κρατουσε μα βαση στο μηχανακι με 3 καφεδες, και του πηρε τον εναν καφε (προσοχη οχι ολοκληρη τη βαση!!!) και τον πεταξε ψηλα στον αερα, και μετα και τον αλλο!! μα πως γινεται αυτο?

Κατα το απογευμα σταματησε να φυσαει τοσο επικινδυνα, και εμεινε μια σκονη απιστευτη, αμα βρεξει χαθηκαμε..

Το χειροτερο ολων οτι θρηνησαμε και θυματα με αυτον τον καιρο, στα Χανια επεσε ενας ευκαλυπτος στο δρομο (http://www.zarpanews.gr/%CF%87%CE%B1%CE%BD%CE%B9%CE%AC-%CE%B1%CF%80%CE%AF%CF%83%CF%84%CE%B5%CF%85%CF%84%CE%B7-%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%B3%CF%89%CE%B4%CE%AF%CE%B1-%CE%B4%CE%AD%CE%BD%CF%84%CF%81%CE%BF-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1/) και καταπλακωσε ενα αυτοκινητο, ο οδηγος σκοτωθηκε...

Το αστεροσκοπειο στο λασιθι κατεγραψε ριπες 155χλμ/ωρα.


(σιγουρα δεν ειναι η πιο αντιπροσωπευτικη, αλλα στις μεγαλες ριπες ειχα αλλο ζορι απο το να βγαζω φωτο..:a7: στο βαθος φαινεται και ο καπνος απο την πυρκαγια)
355439


Αφου σταματησε ο πολυς αερας.
αυτο ειναι ηλιος.
355440

και αυτο σκονη.
355441


Παιδια δεν ξερω...πολυ φοβηθηκα. Τετοιον αερα στη ζωη μου ποτε.

SHOOTER045
23/03/2016, 21:49
Εδώ δεν ειχαμε αέρα.
Βροχή με λάσπη μόνο,σαν να πέρασα τον στίβο μάχης ήμουν

mikes
23/03/2016, 22:20
σαν τον τυφωνα που εζησα στη λευκαδα τον οκτωβρη του 12 δεεεν.. όλα τα αλλα μπροστα του είναι απαλο αερακι...

amyroukai
23/03/2016, 22:30
Ναι αλλά άντεξες. Μία χαρά.

o_gavros
23/03/2016, 22:47
τα έλεγε (για την ακρίβεια τα τραγούδαγε) η Αννούλα η Βίσση πριν απο είκοσι χρόνια αλλά κάποια ζώα δε ντη μπιστεύανε

Μικe777
23/03/2016, 23:26
το περιμενα η Κρητη ειναι πιο κοντα απο ολους στην Αφρικη
τετοια σκονη προσωπικα δεν εχω ξαναδει στην Αθηνα ποτε

Nikol1979
23/03/2016, 23:29
Σκονη παντου, σε ολες τις επιφανειες, μεσα και εξω. Ειδα εναν ντελιβερα το πρωι με μασκα νοσοκομειου, σαν κινεζος ηταν. Οσοι πασχουν απο αλλεργιες δεν ξεμυτισαν καθολου αυτες τις μερες. Αλλα παλι καλα...τουλαχιστον εκοψε ο αερας.

daz
24/03/2016, 00:00
Μέσα στην πόλη καλά ήταν, που να δεις τι γινόταν στον δρόμο ρεθυμνο-χανιά!

Ευτυχώς που δεν είχα το κράνος με το γείσο! :cry:

taisteal
24/03/2016, 00:05
Μέσα στην πόλη καλά ήταν, που να δεις τι γινόταν στον δρόμο ρεθυμνο-χανιά!

Ευτυχώς που δεν είχα το κράνος με το γείσο! :cry:

Σκεψου να ειχες μηχανακι ελαφρυ,μπανιο στο Αιγαιο θα εκανες!!!

Σε εσωσε η yamapa :lol:

Εδω τα γεμισε ολα λασπη,αλλα ετσι ειναι η φυση,απροβλεπτη.

daz
24/03/2016, 00:07
Σκεψου να ειχες μηχανακι ελαφρυ,μπανιο στο Αιγαιο θα εκανες!!!

Σε εσωσε η yamapa :lol:

Εδω τα γεμισε ολα λασπη,αλλα ετσι ειναι η φυση,απροβλεπτη.

Ρε λέμε στους δρόμους κυκλοφορούσαν μόνο κάτι βαραντέρο και εγώ! :lol:

amyroukai
24/03/2016, 00:12
Ρε λέμε στους δρόμους κυκλοφορούσαν μόνο κάτι βαραντέρο και εγώ! :lol:

Τυρί στην αστακομακαρονάδα είχαν η το είχε πάρει ο αέρας;

taisteal
24/03/2016, 00:14
Ρε λέμε στους δρόμους κυκλοφορούσαν μόνο κάτι βαραντέρο και εγώ! :lol:

Τα ελεγε ο zopas αλλα καποια ζωα δεν τον Μπιστευανε


:cry::lol:

amyroukai
24/03/2016, 00:16
Τα ελεγε ο zopas αλλα καποια ζωα δεν τον Μπιστευανε


:cry::lol:

Θα φυσάει βοριάς εκατοπενηντα χιλιόμετρα και θα είναι σαν καλοκαιρινή αύρα.
Γέρων Βαραδέρειος.

taisteal
24/03/2016, 00:18
Θα φυσάει βοριάς εκατοπενηντα χιλιόμετρα και θα είναι σαν καλοκαιρινή αύρα.
Γέρων Βαραδέρειος.

:lol::lol::lol:

Παρμεζανα :lol:

Nikol1979
24/03/2016, 00:39
Μέσα στην πόλη καλά ήταν, που να δεις τι γινόταν στον δρόμο ρεθυμνο-χανιά!

Ευτυχώς που δεν είχα το κράνος με το γείσο! :cry:

Καλα,βλαμμενο εισαι? τι δουλεια ειχες στην εθνικη που ειναι ανοιχταδα???!!! απο πανοραμα δεν πηγαινε?


Ρε λέμε στους δρόμους κυκλοφορούσαν μόνο κάτι βαραντέρο και εγώ! :lol:

Αυτο αληθεια. Μονο μεγαλα, και ζοριστηκαν κι αυτοι.

toyar
24/03/2016, 05:51
banditοκαιρος...........:D

devil's animal
24/03/2016, 06:45
τι εγινε? βγηκε λιγο αερακι και ξετσουτσουνισαν ολα τα βαριδια?:lol:

yannis24
24/03/2016, 08:23
και εγω χθες που κατεβαινα Σαρωνιδα τα ειδα λιγο κοληομενα με τον αερα....
Η πλακα ειναι που σε μερικα σημεια, μου ερχοτανε πανω μου και "σπραυ" απο την θαλασσα που εσκαγε στα βραχια.....

Αρμύρα......παστος εγινα.........

azar41
24/03/2016, 11:38
Το 2002 που κατέβηκα πρώτη φορά Κρήτη,στρίβοντας δεξιά μετά τον Αγιο Νικόλαο για να βγεις Ιεράπετρα,εκει σε μια χαράδρα εχει μια μεγάλη γέγυρα,λίγο κατηφορική αν θυμάμαι καλά.Ενα βανάκι που μας προσπέρασε εκανε ζικ-ζακ σε όλο το πλάτος της γέφυρας οταν έφαγε τη ριπή.Κατέβηκα λοιπόν και πέρασα το CRM με τα πόδια κοντράροντας με δυσκολία απο το πλάι.Το μεσημέρι σταματήσαμε στο Μύρτο και συνεχίσαμε την επόμενη, δεν πήγαινε άλλο ,ακόμη και οι ντόπιοι τα είχαν χρειαστεί με 10 μποφώρ.

BLiTzER
24/03/2016, 12:45
Οποιαδήποτε υπηρεσία γίνετε σε σπίτι ή εκτός γραφείου. Γιατρός, νοσοκόμα, συμβολαιογράφος, δικηγόρος, μαθήματα κάθε είδους, πλασιέ, σύμβουλοι πωλήσεων και χίλια δύο άλλα.

Πολυτάλαντη.

daz
24/03/2016, 12:54
! απο πανοραμα δεν πηγαινε?


Που, Χανιά?

Nikol1979
24/03/2016, 13:55
τι δουλεια κανεις;
:confused:

Οποιαδήποτε υπηρεσία γίνετε σε σπίτι ή εκτός γραφείου. Γιατρός, νοσοκόμα, συμβολαιογράφος, δικηγόρος, μαθήματα κάθε είδους, πλασιέ, σύμβουλοι πωλήσεων και χίλια δύο άλλα.

...κοντα επεσε ο σκυλαρος με το τελευταιο. Μεσιτρια ειμαι εγω παιδια.


Που, Χανιά?

Αχα! σε πιασαμε! χανια πηγαινες........:p

dimmie_72
25/03/2016, 20:15
Παιδια δεν ξερω...πολυ φοβηθηκα. Τετοιον αερα στη ζωη μου ποτε.


- Ρε συ χτες πήγαινα με τη μηχανή σου λεω τωρα μπάλα
- Ναι και;
- Ειδες που φυσουσε τση ποτάνας;
- Ναι
- Ε, εκει που νομιζα οτι παω μπαλα με προσπερασε ενας καδος ρε μαλακα!

Μανολης67
25/03/2016, 20:28
Αμα ειχες Varkadero h XT 660 δεν θα καταλάβανες τίποτα, τα λέγαμε και μας κοροιδευαν, θα εχεται βάρκες αντί για μηχανάκια και θα είναι καλύτερα,

Nikol1979
25/03/2016, 20:39
- Ρε συ χτες πήγαινα με τη μηχανή σου λεω τωρα μπάλα
- Ναι και;
- Ειδες που φυσουσε τση ποτάνας;
- Ναι
- Ε, εκει που νομιζα οτι παω μπαλα με προσπερασε ενας καδος ρε μαλακα!

Ωπα...τι εγινε τωρα ρε παιδια?
Εμενα εννοας οτι προσπερνανε οι καδοι?? (btw :bawl:)
Γιατι εγω να ξες, παω ΚΑΙ ΜΕ 60χλμ αμα λαχει....ενταξει δε λαχαινει συχνα............................


UPDATE -Η φιλη μου ειχε κανει το λαθος να παρκαρει το αμαξι στο λιμανι, και της πηρε ο αερας την πορτα και τη γυρισε 180 μοιρες, 150 ευρω το μαλλι
-ολα τα συνεργεια γεματα με μηχανακια χτες, απο τους παθοντες των μηχανοντομινο (ευτυχως εμενα ο φωτης δε μου πηρε λεφτα, φιουυυυ)
-T max στη διπλη στεκα ενος γνωσου μου και το εριξε

amyroukai
25/03/2016, 22:11
Ντιμη όταν κλέβεις τον κυρ λαζαρο, ε ας αναφέρεται και η πηγή... Λέμε τώρα.

Pew
26/03/2016, 08:44
-T max στη διπλη στεκα ενος γνωσου μου και το εριξε

Στο διπλο οταν φυσαει το αποφευγουμε. Πεφτει ευκολοτερα καθως το κεντρο βαρους ειναι ψηλοτερα, η βαση στηριξης μικροτερη.