PDA

View Full Version : Αγορά διδυμου τροχου



theofilosI
23/03/2016, 22:29
Θελω να γυαλισω κάποια παλια νικελ κομμάτια απο μια φλορετα. Σκέφτομαι να παρω ενα δίδυμο τροχο και να του προσαρμοσω κάτι τέτοιο http://m.ebay.co.uk/itm/291392509813?_mwBanner=1
Θα εχω αποτελεσμα; επίσης καμία προταση για δίδυμο τροχο;

SHOOTER045
23/03/2016, 22:36
Νομιζω αυτές τις μέρες έχουν τα lidl στα 39-49 κάτι τέτοιο

daz
23/03/2016, 23:52
Ότι και να πάρεις κοίτα να έχει δύναμη. Η δύναμη είναι απ' τα κυριότερα στους δίδυμους.

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει το σετ γυαλίσματος για δίδυμους τροχούς αλλά σε ίνοχ μη βάλεις γωνιακό με πολλές στροφές γιατί θα στο μπλεδίσει.

DAN_DAN
24/03/2016, 03:57
Νομιζω αυτές τις μέρες έχουν τα lidl στα 39-49 κάτι τέτοιο
Τον έχω, δεν κάνει, είναι πολύ μικρός (200watt του lidl...)

MISKIN
24/03/2016, 05:48
Αυτοί με τα 150-200 W δε κάνουν, με το παραμικρό φρενάρουν. Μια οικονομική επιλογή είναι αυτός, (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4486) αλλά δε ξέρω τι ψάρια πιάνει. Ψάχνω και γω τροχό αλλά θέλω να είναι καλός, αν έχει κανείς καμιά πρόταση...

DAN_DAN
24/03/2016, 06:54
Ανεξάρτητα απ' την ισχύ, δείτε τη διάμετρο των τροχών και τη διάμετρο του άξονα. ( αν και για το τελευταίο υπάρχουν ανταπτορες). Μερικοί απ' αυτούς, έχουν κάτι περίεργες τιμές, και είναι δύσκολο να βρείτε τροχούς για αλλαγή.

duke200
24/03/2016, 07:51
εναλλακτικά μπορεις να τα γυαλίσεις με το χέρι. 1000 αρι γυαλόχαρτο με νερό, σε ένα μαλακό τριβείο χειρός, ή τελείως με το χέρι.

daz
24/03/2016, 12:58
Τον έχω, δεν κάνει, είναι πολύ μικρός (200watt του lidl...)

150-200 ίσως να κάνει για γυάλισμα αλλά σίγουρα δε θα κάνει τίποτε άλλο!
Δεν αξίζει, πεταμένα λεφτά!

stam2
24/03/2016, 13:02
ούτε για γυάλισμα, τον έχω. Βάζεις την πανόβουρτσα, ακουμπάς κάτι και μόλις το πιέσεις σταματάει...

για κανα ακόνισμα με τις πέτρες καλό είναι. Επίσης έχω "διαμορφώσει" διάφορα "ειδικά" εργαλεία με τις πέτρες. Μέχρι εκεί όμως...

borbos
24/03/2016, 13:23
Ότι και να πάρεις κοίτα να έχει δύναμη. Η δύναμη είναι απ' τα κυριότερα στους δίδυμους.

Δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει το σετ γυαλίσματος για δίδυμους τροχούς αλλά σε ίνοχ μη βάλεις γωνιακό με πολλές στροφές γιατί θα στο μπλεδίσει.

το αυτο...Αν δεν εχει δυναμη με το χερι σου τον σταματας....

theofilosI
24/03/2016, 16:52
Δηλαδή στα ποσα watt πιστευετε ότι θα είναι καλος; αυτος ο skill δε με ενθουσιάζει να σας πω την αλήθεια.

MISKIN
24/03/2016, 17:13
Εγώ αν είχα τα λεφτά δε θα κοιτούσα σε watt ........... αλλά σε ίππους! :eek: Έχουμε ένα στη δουλειά, ιταλικό δε θυμάμαι μάρκα αλλά είναι 2 HP :a2:

Alexandross
24/03/2016, 22:58
Αχιλλέα εσυ με τον τόρνο ανετα μπορεις να μετατρέψεις ενα μοτέρ μονοφασικό 2Hp Που θέλεις !Δεν νομιζω να ειναι κατι ιδιαιτερα δυσκολο .

virus
24/03/2016, 23:00
το θεμα ειναι να το εχει σπιτι του. στην δουλεια τι να το κανει.

MISKIN
25/03/2016, 10:46
Μάλλον εννοεί να μετατρέψω τον άξονα του μοτέρ έτσι ώστε να δέχεται τροχό. Αλεξ δεν αξίζει το κόπο και το χρόνο που πρέπει να διαθέσεις για να κάνεις τέτοια μετατροπή. Άσε που δεν έχω δει τέτοια μετατροπή μέσα σε μηχανουργείο ποτέ.

DAN_DAN
25/03/2016, 11:13
Το λέει και ο ίδιος ότι δεν αξίζει, παρόλα αυτά το έκανε:
https://m.youtube.com/watch?v=l1s-MMheYz8

Alexandross
25/03/2016, 11:47
Ναι κάτι τετοιο εννοούσα!!
Αχιλλέα κοίτα για μεταχειρισμένο ,μπορείς να βρεις με 100ε δυνατο μηχανημα που κοστιζει τα 4πλάσια καινούργιο.

vaska
26/03/2016, 09:46
Το λέει και ο ίδιος ότι δεν αξίζει, παρόλα αυτά το έκανε:
https://m.youtube.com/watch?v=l1s-MMheYz8


είναι τρελό τυπάκι ο φίλος και γουστάρει την κατασκευή όσο δεν πάει.
:a013::a013:

giannis21
26/03/2016, 12:00
355596
και κάνει μία χαρά δουλειά!

giannis21
26/03/2016, 12:01
355597

virus
29/03/2016, 20:57
δεν γνωριζω και πολλα πραματα απο εξειδικευμενα ηλεκτρικα αλλα το παλευω.

ερωτηση προς σχετικους με τα ηλεκτρικα.

εχω το παρακατω μοτερ και λεω να το κανω για δυδιμο τροχο με αξονα και ιμαντα.


355777

μια ιδεα ειναι η κατω φωτο

355776


τι θα χρειαστει για να δουλεψει; ινβερτερ η κατευθειαν ρευμα στην πριζα και φυγαμε;

DAN_DAN
29/03/2016, 22:41
δεν γνωριζω και πολλα πραματα απο εξειδικευμενα ηλεκτρικα αλλα το παλευω.

ερωτηση προς σχετικους με τα ηλεκτρικα.

εχω το παρακατω μοτερ και λεω να το κανω για δυδιμο τροχο με αξονα και ιμαντα.


355777

μια ιδεα ειναι η κατω φωτο

355776


τι θα χρειαστει για να δουλεψει; ινβερτερ η κατευθειαν ρευμα στην πριζα και φυγαμε;
Δεν χρειάζεται inverter (είναι μονοφασικό μοτέρ), το τροφοδοτείς κατευθείαν.
Πάντως, λυπάμαι που θα σε απογοητεύσω αλλά το μοτέρ αυτό δεν κάνει για τη δουλειά αυτή.
Είναι μοτέρ universal και αυτά έχουν πολλές στροφές (το δικό σου 13000, έχω δει και άλλα με 20000), αλλά το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν θα έχεις σταθερές στροφές υπό φορτίο ( δηλ. θα βάζεις κάτι στην πέτρα και θα "γονατίζει", εκτός αν μπλέξεις με κάτι τέτοιο (http://www.onsemi.com/pub_link/Collateral/TDA1085C-D.PDF)). Επίσης δεν μπορείς να αλλάξεις άξονα, ο άξονας των κινητήρων αυτών έχει συλλέκτη, ψύκτρες και περιέλιξη... πολλά τα μείον, η κατασκευή θα σου βγεί ακριβότερη από το να πάς σε ένα μαγαζί να πάρεις έναν ταινιολειαντήρα.:wave2:

virus
30/03/2016, 22:05
σευχαριστω dan dan θα ψαχτω και θα δω

παντως ταινιολειαντηρας του ειδους αυτου ειναι ακριβος και απαγορευτικος για ερασιτεχνες σαν αγορα ;)

DAN_DAN
31/03/2016, 05:13
Δεν ξέρω αν το έχεις δει, μήπως πάρεις καμια ιδέα:
http://www.garagejournal.com/forum/showthread.php?t=271667

virus
31/03/2016, 05:33
ουπς ... εκει ειχα ξεχασει να ψαξω :D

θενξ dan :beer:

απο εδω εχω παρει ιδεες (http://www.beaumontmetalworks.com/shop/item.aspx?itemid=11) για κατασκευη. δεν το λες και δυσκολο απλα με τα ηλεκτρικα δεν το εχω. εδω ελλαδα δεν καθομαι να ψαξω διοτι δεν τους εχουν σε υποληψη. και δεν τους εχω δει πουθενα.

η βαση παντως ειναι το μοτερ και απο εκει ξεκιναει το θεμα. νομιζα οτι θα εκανε αλλα κατατοπιστικα με αυτα που ειπες. πρεπει να εχω κι αλλο ενα μοτερ ενος ιππου. θα ψαξω να δω που το εχω.

Vasilis_Strom
08/09/2016, 23:57
Εγώ τροχό αγόρασα πριν από κανένα 3μηνο αυτόν εδώ:

365538

450W στα 115€

Μέχρι στιγμής Ok. Πριν είχα πάρει έναν Parkside από τα Lidl, περίπου στα 200W αν θυμάμαι καλά, αλλά δεν μπορούσε να λιμάρει ούτε τα νύχια μου :lol:

motomaniac
09/09/2016, 23:24
εχω εναν einhil 400w με τους μεγαλου δισκους. το εχω ξεσκισει. εχω γυαλισει απειρα πραγματα με πανοβουρτσα απο παππου γανωματη. βαραγε ρουλεμαν απο καινουριος ειναι ξεζυγιστος στα σιγουρα. παρολαυτα κανει δουλεια. αγορασμενος απο εδω αν θυμαμαι καλα.. http://www.baxevanos.gr/

motomaniac
09/09/2016, 23:26
η πανοβουρτσα παντος γονατιζει ευκολα ακομα και τα 400βατ.. εχει πολλη τριβη.. αν παρεις διδυμο παρε με μεγαλους δισκους. να παιρνει και την μεγαλη συρματοβουρτσα. κι οσο πιο μαλακη βρεις. κανει θαυματα. εγω βρηκα τοσο μαλακη που θελει επιμονη για να φαει το φλατζοχαρτο απο τα καρτερ και φυσικα δεν πληγωνει καν τον αλουμινιο...

Alexandross
11/09/2016, 18:02
ουπς ... εκει ειχα ξεχασει να ψαξω :D

θενξ dan :beer:

απο εδω εχω παρει ιδεες (http://www.beaumontmetalworks.com/shop/item.aspx?itemid=11) για κατασκευη. δεν το λες και δυσκολο απλα με τα ηλεκτρικα δεν το εχω. εδω ελλαδα δεν καθομαι να ψαξω διοτι δεν τους εχουν σε υποληψη. και δεν τους εχω δει πουθενα.

η βαση παντως ειναι το μοτερ και απο εκει ξεκιναει το θεμα. νομιζα οτι θα εκανε αλλα κατατοπιστικα με αυτα που ειπες. πρεπει να εχω κι αλλο ενα μοτερ ενος ιππου. θα ψαξω να δω που το εχω.



Γιαννη τελευταια σχεδιασα εν μερη το βασικο προβλημα ενος ταινιολειαντήρα που θελεις να φτιάξεις και ειναι η απολυτη ευθυγράμμιση ηλεκτροκινητήρα και ράουλων ωστε η ταινια ναι μην εχει παιξίματα κατα την διαρκεια της λειανσης αριστερα δεξιά.
Τι υλικό θα δουλευεις;
Αν χρειαζεσαι ταυτόχρονα και ταινία ζιρκόνιου που απαιτει πολυ υψηλες στροφές αλλα και να δουλευεις αλλο υλικο θα πας σε inverter για να εχεις μεταβλητες στροφες.
Εδω θα προσεξεις γιατι υπαρχουν καποιοι περιορισμοι ,εκτος και αν δεν σε ενδιαφερει το οικονομικο :D
Αν μιλαμε για μονοφασικη παροχη ,πρεπει να ταιριαξεις το μοτερ με το μεγεθος του ινβερτερ γιατι καθε αυξηση στα kw του ρυθμιστη στροφων κοστιζουν αρκετα ευρω.
Το μεγιστο μονοφασικο μοτερ που ευκολα θα βρεις ειναι 2hp /2800rpm στα 120 ευρω & inverter 1.5kw στα 220ευρω περιπου.

virus
11/09/2016, 20:32
βασικα σιδερο κι αλουμινιο ειναι τα πιο συχνα υλικα. το ζιρκονιο θα το προτιμουσα λογω μη ευκολης φθορας της ταινιας. το βλεπουμε ομως.

cofi time ;)

teogtp
07/03/2017, 09:27
Με αφορμή το γαργαλιστηρι @@ που έβαλε ο βασκας από τα λιντλ θυμήθηκα ότι θέλω ένα τροχό (; ) για να ακονιζω ένα ματσακονι για χάραξη μυλοπετρων.
Το ματσακονι. ....

379447

Για πείτε προτάσεις.

MISKIN
07/03/2017, 09:42
Μη πάρεις του Λιντλ, θα τον φρενάρεις με αυτό το ματσακόνι. Θες και μεγάλη διάμετρο τροχού, γιατί με τη μικρή σα το δικό μου (https://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=147625&page=48&p=2840699&viewfull=1#post2840699) θα δυσκολευτείς ίσως. Μεγαλύτερος τροχός, περισσότερα watt, ανεβαίνεις πολύ σε λεφτά. Εκτός αν πας σε ένα κινέζικο με 50€. (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3359) Τη Skil (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=4486#texnika) την εμπιστεύομαι περισσότερο και μου φαίνεται πιο ποιοτικός.

lykourgi
07/03/2017, 17:07
Υπάρχουν τροχοί ειδικοί για ακονίσματα, με πέτρα που γυρνάει με χαμηλή ταχύτητα μέσα σε νερό. Είναι όμως ακριβοί (έως πολύ ακριβοί, βλ. Tormek).

Πάρε κάποιον κοινό τροχό με αρκετή ισχύ για να κάνεις και άλλες δουλειές. Βάλε δίπλα ένα δοχείο με νερό όπου θα βουτάς συνεχώς το ματσακόνι, ώστε να μην το ξεβάψεις.

Nektarios2016
07/03/2017, 17:57
Μιας και πιασατε τα ακονισματα θελω να ακονισω μερικα καλεμια που εχω καθως και μαχαιρια, οχι κουζινας αλλα για οικοδομικες εργασιες.
Αυτοι οι διδυμοι τροχοι καμουν δουλεια? Να τιμησω τον του lidl?

ΥΣ. Βασικα, τα καλεμια αν ακονιστουν χανουν τη σκληροτητα τους?

teogtp
07/03/2017, 18:14
Υπάρχει δίδυμος τροχός που ασφαλιζει στον πάγκο με δεστρα (για βγάλε βάλε);
Δεν έχω χώρο εύκαιρο για μονιμη εγκατάσταση.

MISKIN
07/03/2017, 18:39
Μιας και πιασατε τα ακονισματα θελω να ακονισω μερικα καλεμια που εχω καθως και μαχαιρια, οχι κουζινας αλλα για οικοδομικες εργασιες.
Αυτοι οι διδυμοι τροχοι καμουν δουλεια? Να τιμησω τον του lidl?

ΥΣ. Βασικα, τα καλεμια αν ακονιστουν χανουν τη σκληροτητα τους?

Του λιντλ είναι μάπα, τρυπάνι τρόχιζα και φρέναρε. Πεταμένα λεφτά. Όσο για τα καλέμια εξαρτάται το καλέμι. Όλα κάποια στιγμή θα χάσουν τη σκληρότητά τους από το τρόχισμα, αλλά αν είναι καλός ο χάλυβας δε θα καταλάβεις σημαντική διαφορά.
Αν είναι από το λιντλ που είναι βούτυρο...


Υπάρχει δίδυμος τροχός που ασφαλιζει στον πάγκο με δεστρα (για βγάλε βάλε);
Δεν έχω χώρο εύκαιρο για μονιμη εγκατάσταση.
Δεν νομίζω να υπάρχει λόγω κανόνων ασφαλείας, αλλά αν είσαι αρκετά γενναίος μπορείς να τον πιάσεις στη μέγγενη αν έχεις ή με κάποιο σφικτήρα.

MISKIN
08/03/2017, 09:43
Μιας και πιασατε τα ακονισματα θελω να ακονισω μερικα καλεμια που εχω καθως και μαχαιρια, οχι κουζινας αλλα για οικοδομικες εργασιες.
Αυτοι οι διδυμοι τροχοι καμουν δουλεια? Να τιμησω τον του lidl?



Τώρα είδα ότι του λιντλ είναι 200W και όχι 150W, οπότε φαίνεται να έχει λίγο δύναμη παραπάνω. Δοκίμασέ τον και αν δε σου κάνει τον γυρνάς πίσω.

DAN_DAN
08/03/2017, 11:40
Εχω εγω τον 200W του Lidl, δεν κάνει, μην τον πάρεις, φρενάρει με το παραμικρό

Nektarios2016
08/03/2017, 16:38
Τώρα είδα ότι του λιντλ είναι 200W και όχι 150W, οπότε φαίνεται να έχει λίγο δύναμη παραπάνω. Δοκίμασέ τον και αν δε σου κάνει τον γυρνάς πίσω.


Θα προσπαθησω να τον παρω. Αν και με 200w, οπως λετε, το κοβω για ψοφιμι.

MISKIN
08/03/2017, 16:40
Θα προσπαθησω να τον παρω. Αν και με 200w, οπως λετε, το κοβω για ψοφιμι.

Μπα, ο δικός μου που είναι 200 w output δε μπορείς να τον φρενάρεις τροχίζοντας.

Nektarios2016
08/03/2017, 16:41
Εχω εγω τον 200W του Lidl, δεν κάνει, μην τον πάρεις, φρενάρει με το παραμικρό

:beer:

Και αυτος 150 w ειναι αλλα ως επωνυμος να ειναι και αυτος ψοφιος?

http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=142_147&product_id=6029
Αλλιως παω εδω ...

http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=142_147&product_id=6454

stefanos
08/03/2017, 17:16
Μπα, ο δικός μου που είναι 200 w output δε μπορείς να τον φρενάρεις τροχίζοντας.

Υπάρχουν τα κανονικά Watt και τα κινέζικα...
Σε κινέζικο 250 W ακονίζεις 10αρι τρυπάνι και πρέπει να σταματάς να πάρει φόρα.
Δεν μπαίνω σε λεπτομέρειες όπως στραβές πέτρες κλπ...

camen
06/08/2017, 20:25
Και για πείτε μου να καταλάβω... Ο ίδιος δίδυμος τροχός μπορει να πάρει διαμόρφωση και με πέτρες και με πάνινες βούρτσες και συρματοβουρτσες ? Όλοι οι τροχοί το κανουν αυτο ?

MISKIN
06/08/2017, 22:07
Και για πείτε μου να καταλάβω... Ο ίδιος δίδυμος τροχός μπορει να πάρει διαμόρφωση και με πέτρες και με πάνινες βούρτσες και συρματοβουρτσες ? Όλοι οι τροχοί το κανουν αυτο ?

Απ' όσο ξέρω ναι. Αρκεί να ξέρεις τις διαστάσεις που ταιριάζουν στο τροχό σου. Εγώ π.χ. στο δικό μου έβγαλα τη μια πέτρα και έβαλα συρματόβουρτα.

387344

387345

387346

camen
07/08/2017, 01:46
Και υπάρχει πιο σύνηθες νούμερο ας το πουμε ? Πχ 125mm? Το ίδιο ισχύει και για να βαλεις πανό βούρτσες ? Η κουμπώνουν σε άλλον άξονα?


Και τελος πάντων ποιον τροχό να παρω? Ερασιτεχνική χρήση αραιά κ που αλλα πάντα προτιμώ να παρω κατι που να υπερκαλύπτει τις τωρινες ανάγκες μου παρά κατι που μελλοντικά να μου ειναι λιγο...καμια πρόταση ?

MISKIN
07/08/2017, 06:30
Νομίζω ότι οι πάνινες δε μπαίνουν σε δίδυμο. Υποψιάζομαι ότι θέλουν πολύ ισχύ, μεγαλύτερο μοτέρ. Τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ.

Για τροχό, γράψε χρήση και διαθέσιμα χρήματα. Επιλογές υπάρχουν.

camen
07/08/2017, 08:17
Νομίζω ότι οι πάνινες δε μπαίνουν σε δίδυμο. Υποψιάζομαι ότι θέλουν πολύ ισχύ, μεγαλύτερο μοτέρ. Τουλάχιστον αυτές που έχω δει εγώ.

Για τροχό, γράψε χρήση και διαθέσιμα χρήματα. Επιλογές υπάρχουν.

Χρήση τελείως ερασιτεχνική, αλλα ας ειναι καποιο πιο σοβαρό μηχάνημα οχι της πλάκας.
Τιμή δε ξερω που κυμαίνονονται, να πω γύρω στο 100αρικο? Θα ηθελα όμως να παιρνει κ πανό βούρτσες , να κουμπώνουν τουλάχιστον και ας υστερεί λιγακι το μοτέρ σε δύναμη. Δεν κανω γυάλισματα επι καθημερινής βάσεις αλλα μια στο τοσο θελω να γυαλίςω ενα σκατολοιδη ...

MISKIN
07/08/2017, 14:41
Χρήση τελείως ερασιτεχνική, αλλα ας ειναι καποιο πιο σοβαρό μηχάνημα οχι της πλάκας.
Τιμή δε ξερω που κυμαίνονονται, να πω γύρω στο 100αρικο? Θα ηθελα όμως να παιρνει κ πανό βούρτσες , να κουμπώνουν τουλάχιστον και ας υστερεί λιγακι το μοτέρ σε δύναμη. Δεν κανω γυάλισματα επι καθημερινής βάσεις αλλα μια στο τοσο θελω να γυαλίςω ενα σκατολοιδη ...

Δεν έχω ιδέα για πανόβουρτσες, η λογική μου όμως λέει ότι το αλουμίνιο για να γυαλίσει θέλει πίεση στη βούρτσα, τουλάχιστον έτσι το έκανα εγώ πριν χρόνια που βρέθηκα μπροστά σε μια τέτοια. Αν κάποιος γνωρίζει περισσότερα ας μας λύσει την απορία.

Με 100€ παίρνεις πολύ καλό(;) και δυνατό κινέζικο. Νομίζω ότι για να πάρεις ένα δυνατό επώνυμο επαγγελματικό θες ένα 200αρι.

Nektarios2016
16/04/2018, 18:20
https://www.amazon.co.uk/Metabo-DS-150-Bench-Grinder/dp/B003U3U2PM
Αυτος αξιζει, η να παω για ιταλικο femi?
Στα 120€, κινεζικης κατσκευης by metabo.

Hunter
16/04/2018, 20:22
Πολυ σωστά...
Εξαρτάται από το μέγεθος του εξαρτήματος που θέλεις να γυαλίσεις αλλά γενικά όσο πιο ισχυρό μοτέρ τόσο το καλύτερο...

JNP
16/04/2018, 20:51
Προσωπικά το φθηνότερο που θα έπαιρνα είναι αυτό το ερασιτεχνικό metabo στα 170 ευρώ. Έχει 350w και δίσκους 15εκ διάμετρο :
http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=142_147&product_id=7288

Nektarios2016
16/04/2018, 21:32
Πολυ σωστά...
Εξαρτάται από το μέγεθος του εξαρτήματος που θέλεις να γυαλίσεις αλλά γενικά όσο πιο ισχυρό μοτέρ τόσο το καλύτερο...
Δεν εχω πολλες απαιτησεις.


Προσωπικά το φθηνότερο που θα έπαιρνα είναι αυτό το ερασιτεχνικό metabo στα 170 ευρώ. Έχει 350w και δίσκους 15εκ διάμετρο :
http://www.ergaliomihaniki.gr/index.php?route=product/product&path=142_147&product_id=7288

Μα σε αυτο αναφερομαι.

stefanos
16/04/2018, 21:55
Στη δουλειά έχουμε αυτό http://toolspro.gr/page/default.asp?id=64&la=1&prID=189#.WtT52dSLRE4
Αυτό που ζηλεύω στο συγκεκριμένο μηχάνημα συγκριτικά με το κινέζικο δικό μου είναι το:
"Σταθερές, ρυθμιζόμενες βάσεις εναπόθεσης των κομματιών προς επεξεργασία"
Κατά τα άλλα στιβαρό ισχυρό χωρίς κραδασμούς ,όπως πρέπει να είναι ένα ανάλογο μηχάνημα.

JNP
17/04/2018, 07:18
Στη δουλειά έχουμε αυτό http://toolspro.gr/page/default.asp?id=64&la=1&prID=189#.WtT52dSLRE4
Αυτό που ζηλεύω στο συγκεκριμένο μηχάνημα συγκριτικά με το κινέζικο δικό μου είναι το:
"Σταθερές, ρυθμιζόμενες βάσεις εναπόθεσης των κομματιών προς επεξεργασία"
Κατά τα άλλα στιβαρό ισχυρό χωρίς κραδασμούς ,όπως πρέπει να είναι ένα ανάλογο μηχάνημα.

Ακόμα καλύτερο το bosch: 500w, 17,5εκ διάμετρος τροχών, επαγγελματική σειρά μπλε.
Μικρη η διαφορά χρημάτων, αν μπορείς να φτάσεις μέχρι τόσο μην το σκέφτεσαι.
Εγώ πριν χρόνια πλήρωσα σχετικά ακριβά ένα μεγάλο επαγγελματικό Ανατολικής Γερμανίας και δεν το μετάνιωσα.* Ακόμα και μετά τριάντα χρόνια η λειτουργία του δεν έχει τον παραμικρό κραδασμο.
*Όπως δεν μετάνιωσα για όλα τα μπλε bosch και metabo που ακριβοπληρωσα.

JNP
17/04/2018, 07:34
Και υπάρχει πιο σύνηθες νούμερο ας το πουμε ? Πχ 125mm? Το ίδιο ισχύει και για να βαλεις πανό βούρτσες ? Η κουμπώνουν σε άλλον άξονα?


Και τελος πάντων ποιον τροχό να παρω? Ερασιτεχνική χρήση αραιά κ που αλλα πάντα προτιμώ να παρω κατι που να υπερκαλύπτει τις τωρινες ανάγκες μου παρά κατι που μελλοντικά να μου ειναι λιγο...καμια πρόταση ?

Χωρίς να ξέρω τι δουλειές θέλεις να κάνεις και τι άλλα εργαλεια έχεις θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την αγορά ενός καλού γωνιακου τροχου με ρυθμιζόμενες στροφές. Ένας καλός 125χιλ στα 200 ευρώ κόβει, τριβει και γυαλιζει με τα κατάλληλα εξαρτήματα.

camen
17/04/2018, 08:20
Χωρίς να ξέρω τι δουλειές θέλεις να κάνεις και τι άλλα εργαλεια έχεις θα σου πρότεινα να σκεφτείς και την αγορά ενός καλού γωνιακου τροχου με ρυθμιζόμενες στροφές. Ένας καλός 125χιλ στα 200 ευρώ κόβει, τριβει και γυαλιζει με τα κατάλληλα εξαρτήματα.

Τι δουλειες θελω να κανω...Αυτο ειναι κ το βασικό ερώτημα...

Δεν τροχιζω μαχαίρια, δεν τροχιζω τρυπάνια κλπ κλπ...
Εναν δίδυμο τροχό θα τον χρησιμοποιούσα πιο πολυ για καθαρισμούς με συρματοβουρτσα/πανοβουρτσα. Κατι που μπορεις να κανεις με ενα δράπανο και τα κατάλληλα εξαρτήματα δλδ.

Σε παρόμοια φιλοσοφία πολυ πιο χρήσιμο θα μου ηταν ενα disc sander ,δε ξερω πως να το πω ελληνικά, αυτο με τον μεγαλο δίσκο στη φάτσα που παιρνει γυαλοχαρτο! Άμα ηταν κ σε συνδιασμο με ταινιολειαντηρα ακομη καλυτερα.
Αλλα τέτοιου είδους μηχανήματα νομίζω ειναι καλυτερα να τα φτιάξεις ο ίδιος.

SciTeF
17/04/2018, 12:46
Και η Ιταλική Nebes έχει αξιόλογα μηχανήματα και διάφορες σειρές ποιοτικά. Και νομίζω έρχονται Ελλάδα.

virus
17/04/2018, 17:50
.......Αλλα τέτοιου είδους μηχανήματα νομίζω ειναι καλυτερα να τα φτιάξεις ο ίδιος.

εσυ οσο πας και καλυτερευεις ;)

:beer:

camen
17/04/2018, 18:29
εσυ οσο πας και καλυτερευεις ;)

:beer:

Το προβλημα ειναι πως το οτι καλυτερευω το λες εσυ όποτε στην πραγματικότητα μαλλον χειροτερεύω!

vaska
07/06/2018, 17:23
Βρίσκω τον Metabo DS175 στα 170 με τιμολόγιο, αξίζει τον κόπο?? Τον θέλω για τυπικές ερασιτεχνικές δουλειές αλλά η λογική μου είναι να παίρνω κάτι περισσότερο από τις τωρινές απαιτήσεις μου για να μην χρειαστεί στο μέλλον ν' αλλάζω εργαλεία. Για πείτε οι γνώστες.

JNP
07/06/2018, 18:43
Βρίσκω τον Metabo DS175 στα 170 με τιμολόγιο, αξίζει τον κόπο?? Τον θέλω για τυπικές ερασιτεχνικές δουλειές αλλά η λογική μου είναι να παίρνω κάτι περισσότερο από τις τωρινές απαιτήσεις μου για να μην χρειαστεί στο μέλλον ν' αλλάζω εργαλεία. Για πείτε οι γνώστες.

Πιστεύω ότι θα σε καλύψει και σε απαιτητικές ερασιτεχνικες δουλειές.
Με ένα λίγο πιο ζόρικο Ανατολικής Γερμανιας έφτιαξα 60μ κάγκελα μασιφ 14χιλ.Τι παραπάνω να φτιάξει ο ερασιτέχνης;

JNP
09/06/2018, 13:19
396286
Αυτός είναι ο δικός μου.
Έκατσα και κοίταξα την ισχύ και την διάμετρο τροχών και είναι περίπου ίδια με τον Metabo που παρεθεσες vaska.Η τιμή του πολύ καλη. Άρα προχωρα είναι άριστος για ερασιτεχνικη χρηση.
Εγώ τον έχω τοποθετήσει σε σιδερενια βάση από κοιλοδοκο πακτωμενη στον τοίχο και το ποτηράκι μπροστά είναι για να κρυωνω στο νερό τα ζεσταμενα σίδερα.

daz
09/06/2018, 14:23
Είσαι οργανωμένος βλέπω! :beer:

JNP
09/06/2018, 15:33
Είσαι οργανωμένος βλέπω! :beer:

Αποστολε όταν είσαι νέος έχεις όρεξη και δυνάμεις για πολλα πράγματα.:a46:

vaska
09/06/2018, 20:09
γμτ τον χώρο μου γ@μώ. Κείνος ο αλήτης ο camen το έσιαξε όμορφα και νοικοκυρεμένα, σε λίγο θα πετάξει και τον πατέρα έξω από το γκαράζ και ποιος την χάρη του.

dimitrisinside
09/06/2018, 22:21
Α
Εγώ πριν χρόνια πλήρωσα σχετικά ακριβά ένα μεγάλο επαγγελματικό Ανατολικής Γερμανίας και δεν το μετάνιωσα.* Ακόμα και μετά τριάντα χρόνια η λειτουργία του δεν έχει τον παραμικρό κραδασμο.


Εχεις καμια φωτο απο το ταμπελακι με τα τεχνικα χαρακτηριστικα ?
Σε τι τιμη το πηρες ?
Σκεφτομαι να παρω ενα παλιο Elektra Beckum Typ SLE 220 με ισχυ 0.9 ιππους

JNP
09/06/2018, 22:25
Εχεις καμια φωτο απο το ταμπελακι με τα τεχνικα χαρακτηριστικα ?
Σε τι τιμη το πηρες ?
Σκεφτομαι να παρω ενα παλιο Elektra Beckum Typ SLE 220 με ισχυ 0.9 ιππους

Αύριο θα βάλω φωτό.

virus
10/06/2018, 08:13
γμτ τον χώρο μου γ@μώ.

μια χαρα ειναι ο χωρος σου φτιαξε μια βασουλα και θασαι jet. φανταζομαι τον θες για ξεσκουριασμα motherboards οποτε μην παρεις μεγαλο :beer:

camen
10/06/2018, 08:32
γμτ τον χώρο μου γ@μώ. Κείνος ο αλήτης ο camen το έσιαξε όμορφα και νοικοκυρεμένα, σε λίγο θα πετάξει και τον πατέρα έξω από το γκαράζ και ποιος την χάρη του.

Απο δω τον παω απο εκει τον παω,το χει καταλαβει ο κιορατας κ δε το κουναει γμτ!
Με βλεπω ν ριχνω δευτερο οροφο:D

JNP
10/06/2018, 12:37
Εχεις καμια φωτο απο το ταμπελακι με τα τεχνικα χαρακτηριστικα ?
Σε τι τιμη το πηρες ?
Σκεφτομαι να παρω ενα παλιο Elektra Beckum Typ SLE 220 με ισχυ 0.9 ιππους

396318
396319
396320
Τιμή φυσικά δεν θυμάμαι ούτε και έχει σημασία μετά από 30 χρόνια.
Αυτός που θα πάρεις αν είναι μεταχειρισμενος επαγγελματικά, σύμφωνα με τις οδηγίες του δικού μου, θα χρειαστει λυσιμο να φτάσεις τα δυο ρουλεμαν που έχουν εσωτερικα στο μεταλλικό περίβλημα του μοτερ.Γρασσαρισε τα (απαραίτητο κάθε 3000 ωρες εργασίας) ή ακόμα καλύτερα αλλαξε τα με καινούργια. Προσοχή στους καινούργιους τροχούς αν βάλεις να είναι ζυγοσταθμισμενοι.

dimitrisinside
10/06/2018, 16:15
396318
396319
396320
Προσοχή στους καινούργιους τροχούς αν βάλεις να είναι ζυγοσταθμισμενοι.

Τι ακριβως εννοεις ?
Πως να ξερω αν ειναι ζυγοσταθμισμενοι ?

JNP
10/06/2018, 16:19
Τι ακριβως εννοεις ?
Πως να ξερω αν ειναι ζυγοσταθμισμενοι ?

Στο εγγυάται η εταιρεία κατασκευής ή το κατάστημα πώλησης αν είναι αξιόπιστο.

Hunter
10/10/2019, 22:40
Ψάχνω να πάρω ένα δίδυμο τροχό (για συρματόβουρτσα)...
Μεταχειρισμένο φυσικά με αρκετή δύναμη (1+ ίππους) , μονοφασικό...
Έχει πάρει το μάτι κανενός κανένα αξιόλογο πουθενα ?:winka:

Ευχαριστώ

dimitrisinside
20/10/2019, 02:29
Ψάχνω να πάρω ένα δίδυμο τροχό (για συρματόβουρτσα)...
Μεταχειρισμένο φυσικά με αρκετή δύναμη (1+ ίππους) , μονοφασικό...
Έχει πάρει το μάτι κανενός κανένα αξιόλογο πουθενα ?:winka:

Ευχαριστώ

για τι διαμετρο βουρτσας ?

Hunter
23/10/2019, 19:50
Καλησπέρα,

Περίπου 200χιλ ?

Ευχαριστώ!

dimitrisinside
23/10/2019, 20:22
για τι διαμετρο βουρτσας ?

1 Ιππο και μονοφασικο δυσκολα θα βρεις εως αδυνατο.
Παρε τριφασικο και δουλεψε το με μια φαση

vaska
26/10/2019, 22:57
1 Ιππο και μονοφασικο δυσκολα θα βρεις εως αδυνατο.
Παρε τριφασικο και δουλεψε το με μια φαση
Όχι σε όλα τα μοτέρ και υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει αυτό. Επίσης ο τριφασικός κινητήρας, που θα συνδεθεί σε μονοφασική παροχή, έχει κατά την κανονική λειτουργία του περίπου το 70% της ροπής που θα είχε αν συνδεόταν στην ονομαστική του τριφασική παροχή, ενώ κατά την εκκίνηση μπορεί να είναι και κάτω από το 20% της ονομαστικής ροπής.

dimitrisinside
26/10/2019, 23:21
Όχι σε όλα τα μοτέρ και υπό προϋποθέσεις μπορεί να γίνει αυτό. Επίσης ο τριφασικός κινητήρας, που θα συνδεθεί σε μονοφασική παροχή, έχει κατά την κανονική λειτουργία του περίπου το 70% της ροπής που θα είχε αν συνδεόταν στην ονομαστική του τριφασική παροχή, ενώ κατά την εκκίνηση μπορεί να είναι και κάτω από το 20% της ονομαστικής ροπής.

Σωστα ! Εχω δει σε καποια βιντεακια κατα την εκκινηση του τροχου, να τον βοηθαει να περιστραφει με το χερι .
Οι τριφασικοι θελουν εξωτερικο πυκνωτη για να δουλεψουν μονοφασικα _?

sv9cvk
26/10/2019, 23:43
1 Ιππο και μονοφασικο δυσκολα θα βρεις εως αδυνατο.
Παρε τριφασικο και δουλεψε το με μια φαση

Δεν ειναι η καλυτερη λυση εδω μαλιστα που θελεις να εχεις ροπη ! Η παιρνει μονοφασικο στην ισχυ που θελει , η αν δεν βρει ,τοτε η σωστη λυση ειναι τριφασικος με ινβερτερ και μονοφασικη παροχη !! Θα ρυθμιζει και στροφες !! ;)

dimitrisinside
26/10/2019, 23:53
Δεν ειναι η καλυτερη λυση εδω μαλιστα που θελεις να εχεις ροπη ! Η παιρνει μονοφασικο στην ισχυ που θελει , η αν δεν βρει ,τοτε η σωστη λυση ειναι τριφασικος με ινβερτερ και μονοφασικη παροχη !! Θα ρυθμιζει και στροφες !! ;)

Τιμη του ινβερτερ ?

Hunter
27/10/2019, 21:55
Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας και τις χρήσιμες πληροφορίες.

Υπάρχει σε ένα εργοτάξιο ένας παρατημένος τριφασικός 20 ετίας αγνώστων στοιχείων αλλά είναι 6 ίππους και πολύ βαρύς...
Σκέφτομαι να τον πάρω απλά για να μην πάει ανακύκλωση αλλά το βλέπω σχεδόν αδύνατο να δουλέψει τόσο μεγάλο μοτέρ με ινβέρτερ ???

Τι λέτε ?

sv9cvk
27/10/2019, 22:03
Τιμη του ινβερτερ ?

Περιπου 180 με 200€ νομιζω ! (δεν ειναι φτηνο !)




Σας ευχαριστώ όλους για την βοήθεια σας και τις χρήσιμες πληροφορίες.

Υπάρχει σε ένα εργοτάξιο ένας παρατημένος τριφασικός 20 ετίας αγνώστων στοιχείων αλλά είναι 6 ίππους και πολύ βαρύς...
Σκέφτομαι να τον πάρω απλά για να μην πάει ανακύκλωση αλλά το βλέπω σχεδόν αδύνατο να δουλέψει τόσο μεγάλο μοτέρ με ινβέρτερ ???

Τι λέτε ?

Μεχρι 4 ιππους αν θυμαμαι καλα υπαρχει ινβερτερ με μονοφασικη εισοδο και τριφασικη εξοδο

vaska
27/10/2019, 23:51
Περιπου 180 με 200€ νομιζω ! (δεν ειναι φτηνο !)


Νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου κάποιο με γύρω στα 120 αλλά μου φάνηκε κινεζια καμαρωτη και το προσπέρασα. Σε κάθε περίπτωση ανεβαίνει το κόστος και καθιστά το όλο κονσεπτ ασύμφορο. Νομίζω.!!!!!

sv9cvk
28/10/2019, 23:27
Νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου κάποιο με γύρω στα 120 αλλά μου φάνηκε κινεζια καμαρωτη και το προσπέρασα. Σε κάθε περίπτωση ανεβαίνει το κόστος και καθιστά το όλο κονσεπτ ασύμφορο. Νομίζω.!!!!!

Ναι Βασιλη , βρισκεις και φτηνοτερο αλλα δεν νομιζω να αξιζει τον κοπο.
Το κοστος ειναι σιγουρα ασυμφορο !!

lazarefa
31/07/2020, 08:41
Καλημέρα. Επειδή κοιτούσα αυτές τις μέρες για δίδυμο τροχό και διαβάζοντας τη συζήτηση εδώ είδα ότι κάποιοι φίλοι ψάχνονται για σοβαρό μηχάνημα, βρήκα τροχούς της εταιρείας Elmag (μάλλον αυστριακή) οι οποίοι φαίνονται σοβαρά μηχανήματα (τόσο σαν κατασκευές όσο και σαν χαρακτηριστικά) σε τιμή κάτω από 200 ευρώ αν παραγγελθούν από Ευρώπη (συμπεριλαμβανομένων ταχυδρομικών). Ενδεχομένως να βρίσκονται και στην Ελλάδα. Η σελίδα τους είναι αυτή:
https://www.elmag.at/de/doppelschleifmaschine-3117ba2a-fb08-43aa-8ee5-e5153f6117d5.html

STF
31/07/2020, 21:27
Μου θυμίζει αρκετά αυτούς της Metabo. Ο ίδιος προμηθευτής πιθανόν να τα φτιάχνει. Μπορεί να κάνω και λάθος.