PDA

View Full Version : Η ΠΙΠΑ.........



bulmont
27/03/2016, 18:04
Το μικρό δίχρονο μοτέρ ούρλιαξε, καθώς άνοιξα τέρμα το γκάζι, βγαίνοντας με ‘’όσα’’, από την φουρκέτα της επαρχιακής οδού Αρεόπολης – Καλαμάτας, πιέζοντάς το όσο το δυνατόν περισσότερο, γιά να προλάβω, να μην με πιάσει η επερχόμενη καταιγίδα, πάνω στα βουνά. Εμεναν περίπου 20 ακόμα χλμ μέχρι το κάμπινγκ, όπου είχαμε κατασκηνώσει, με μιά κοπελιά έξω από την Καλαμάτα τον Ιούλιο του 1985 (ή μήπως 1986;;;;;) κι’ επιστρέφαμε από μιά μονοήμερη εξόρμηση στα Σπήλαια του Διρού και οι πρώτες σταγόνες της βροχής άρχισαν να πέφτουν ………

Τα εμπρός ΒΕΤΟR ξαναβούλιαξαν στα φρένα, καθώς έριξα την μοτοσυκλέττα αριστερά και όπως αρχισα να φορτώνω τρίτη-τέταρτη-πέμπτη και ξανά φρένα, άνοιξαν οι ουρανοί…Ο δρόμος κατηφόριζε πρός την γέφυρα του φαραγγιού της Κοσκαράγγας και καθώς την διέσχιζα (την γέφυρα) διέκρινα μέσα από τα μισόκλειστα μάτια μου, μιά σπηλιά στην δεξιά μερια του βουνού. Η προστασία από το γείσο του ΝΟΛΑΝ Ν19 ανύπαρκτη και οι σταγόνες της βροχής έτσουζαν, καθώς με χτυπούσαν με μανία, μιάς και ο εξοπλισμός περιλάμβανε σορτσάκι, κοντομάνικο και σαγιονάρες (από τις καλές γνήσιες SOLVE αυτές με το δάχτυλο…)

Σταμάτησα και τρέξαμε τουρτουρίζοντας από το κρύο, να προφυλαχτούμε από την βροχή, στην σπηλιά στην πλαγιά του βουνού, καμιά εικοσαριά μέτρα, από την άκρη της γέφυρας. Μετά από κάνα μισάωρο, η βροχή σταμάτησε και βγαίνοντας από την σπηλιά καβαλάμε να φύγουμε.

Η ώρα είναι περίπου 8 και σε λίγο θα σκοτείνιαζε και η κοπελιά κρύωνε (κι’ εγώ έτρεμα από το κρύο, βρεμένος μέχρι το κόκαλο-αλλά εγώ είμαι άντρας, δεν γκρινιάζω) και η ΜΟΝΤΕΣΑ μουλάρωσε και δεν επαιρνε μπροστά κι΄εγώ άρχισα να φοβάμαι, τι σκατά θα κάνω μόνος μου βρεμένος, με μια αγχωμένη, γκρινιάρα γκόμενα, με μια μηχανή που δεν παίρνει μπροστά, πάνω στα βουνά και το σκοτάδι να πλησιάζει…….

Ανοιξα την σέλλα, πήρα τα εργαλεία, και έβγαλα την πίπα και το μπουζί να το καθαρίσω από νερά και υγρασίες. Τοποθέτησα κι’ ένα καινούριο μπουζί, αλλά τίποτα…..η μηχανή δεν έλεγε να δουλέψει, παρά τις απελπισμένες μανιβελιές που βαρούσα. Μια προσπάθεια στην κατηφόρα σπρωχτή και με ταχύτητα, δεν…..μιας και τα Πιρέλι PENTACROSS ήταν τσακωμένα με την βρεγμένη άσφαλτο…..Δεν μπορούσα να το πιστέψω, η πιστή μου μοτοσυκλέττα να μου βγάλει πρόβλημα (και τι να ‘ταν άραγες αυτό) σε μια τόσο κρίσιμη και δύσκολη κατάσταση……..

Κοιτώντας γύρω μου με απελπισία, βλέπω να πλησιάζει αγροτικό, κόκκινο, (μάλλον Ντατσούν) μ’ ένα ζευγάρι νεαρά παιδιά μέσα. Τους κάνω σήμα, σταματάνε, τους εξηγώ το πρόβλημα και δέχονται να φορτώσουν την μοτοσυκλέττα κι’ εμάς στην καρότσα, (τότε δεν υπήρχαν κάν διπλοκάμπινα αγροτικά) και να μας μεταφέρουν, μέχρι την είσοδο του κάμπινγκ που είχαμε κατασκηνώσει, λίγο πρίν από την Καλαμάτα..

Ο νεαρός αγρότης, (καλή του ώρα), ανοίγει την πόρτα της καρότσα του αγροτικού κι’ εγώ πηγαίνω την μοτοσυκλέττα σπρωχτή προς τα εκεί, για να φορτωθεί. Καθώς σκύβουμε να πιάσουμε τις μπότες από την εμπρός ανάρτηση για ν’ αρχίσουμε το φόρτωμα τον ακούω να μου λέει:


ΤΗΝ ΠΙΠΑ ΡΕ ΠΑΛ’ΚΑΡ’ ΔΕΝ ΕΧ’Σ ΒΑΛ’ ΤΗΝ ΠΙΠΑ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


Ορκίστηκα να μην ξανανιώσω τόσο μαλάκας ποτέ μου πιά………………………………….



και μιά φώτο από το ταξίδι.....:



355642

akis_trevor
27/03/2016, 18:14
:beer::beer::beer:

taisteal
27/03/2016, 18:18
Αν και προτιμω να τις ακουω απο κοντα..

:beer::beer::beer:

slzr
27/03/2016, 18:27
ΠΑΛ’ΚΑΡ’ ωραία ιστορία!!! :beer:

BLiTzER
27/03/2016, 18:39
Η ώρα είναι περίπου 8 και σε λίγο θα σκοτείνιαζε και η κοπελιά κρύωνε (κι’ εγώ έτρεμα από το κρύο, βρεμένος μέχρι το κόκαλο-αλλά εγώ είμαι άντρας, δεν γκρινιάζω) και η ΜΟΝΤΕΣΑ μουλάρωσε και δεν επαιρνε μπροστά κι΄εγώ άρχισα να φοβάμαι, τι σκατά θα κάνω μόνος μου βρεμένος, με μια αγχωμένη, γκρινιάρα γκόμενα, με μια μηχανή που δεν παίρνει μπροστά, πάνω στα βουνά και το σκοτάδι να πλησιάζει…….

Ως εδώ καλά το πήγαινες. Περίμενα εναγωνίως το πώς καταλήξατε στην πίπα. Μετά μου το χάλασες.

amyroukai
27/03/2016, 18:51
ΘΕΟΥΛΗΣ.

Από άλλη πίπα δεν το βλέπω να συνέβαινε με το κρύο του θέρους του 85 και την τρομοκρατημένη γκόμενα... Βαγγελάκη ένα κοκκαλάκι μητσοτακαίϊκιο με τις γκόμενες το έχεις ναταλέμεαυτά.

bulmont
27/03/2016, 18:53
ΘΕΟΥΛΗΣ.

Από άλλη πίπα δεν το βλέπω να συνέβαινε με το κρύο του θέρους του 85 και την τρομοκρατημένη γκόμενα... Βαγγελάκη ένα κοκκαλάκι μητσοτακαίϊκιο με τις γκόμενες το έχεις ναταλέμεαυτά.


και το συνέχισα με την σύζυγο................................:bawl::bawl:

teogtp
27/03/2016, 18:54
Ωραια ιστορία!
Και πιπα είχε αλλά και σπρώξιμο. ......:D

Βαγγέλη :beer:

Μανολης67
27/03/2016, 18:54
Και εγω ελεγα κοιμόταν ο Admin και πέρασε η ιστορία,!!
Παντως πολύ ωραία ιστορία φίλε! το 1986 ειχα και εγω Fantic και ενω ολα διαλύθηκαν, το μοτέρ δεν τα επαιξε ποτε.....

sapila racing
27/03/2016, 19:24
:beer: :beer:

MG-KTiNoS
27/03/2016, 19:49
kai gamv ta mixanakia!!!!!!

:beer:


YG
έΒΑΖΕς από κάτω τα πάντα...
<Λάσπες πέτρες πεζοδρόμια γριές...
τα πάντα όλα...

taisteal
27/03/2016, 19:51
έΒΑΖΕς από κάτω τα πάντα...
<Λάσπες πέτρες πεζοδρόμια γριές...
τα πάντα όλα...

Εσυ τελικα δεν αγορασες τυχαια TDM...

:lol:

jimmis5
27/03/2016, 19:55
:beer:beer:
Σε παραδεχομαι φιλος ως ο πιο καψουρης αναβατης!!!

DAYMAN
27/03/2016, 20:00
ωραιος :beer:

toyar
27/03/2016, 20:17
θηλυκα και μηχανες εχουν πικρες και χαρες :beer:

buckley
27/03/2016, 20:20
Κουφ@λ@ Βάγκο το κίτρινο Nolan το βλέπω (εγώ είχα Nava ίδιο χρώμα) οι σαγιονάρες όμως άφαντες...
Ωραίος .

skylaros
27/03/2016, 20:21
Ωραία ιστορία :) πολύ ιδιαίτερη διαδρομή (αλλά όχι για να τρέχεις, υποθέτω ούτε και τότε αλλά ούτε και τώρα) και εγώ περίμενα κάνα βουκολικό σκηνικό εκεί στη σπηλιά... τελικά μας την έκανες γυριστή με τα ηλεκτρικά !

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

virus
27/03/2016, 20:21
μες την βιασυνη ξεχναμε τα σημαντικα. οντως...........

:beer::beer:

devil's animal
27/03/2016, 20:43
:beer::beer::beer:

dimmie_72
27/03/2016, 20:51
Κουφ@λ@ Βάγκο το κίτρινο Nolan το βλέπω (εγώ είχα Nava ίδιο χρώμα) οι σαγιονάρες όμως άφαντες...
Ωραίος .

Nova βρε! :D

μη μου πεις ότι είχαμε το ίδιο, εκείνο με τη ροδέλα κάτω που σήκωνε τη ζελατίνα... :lol:

spyrakos35
27/03/2016, 20:52
Μα την πιπα ρε μιναρα;

Την πιπα;

Ξεχνιετ' η πιπα;

:moutza:

bulmont
27/03/2016, 20:53
Κουφ@λ@ Βάγκο το κίτρινο Nolan το βλέπω (εγώ είχα Nava ίδιο χρώμα) οι σαγιονάρες όμως άφαντες...
Ωραίος .


Γιά κοίτα καλύτερα.........



355643

bulmont
27/03/2016, 20:58
Μα την πιπα ρε μιναρα;

Την πιπα;

Ξεχνιετ' η πιπα;

:moutza:




Οχι ρε είναι σαν το ποδήλατο......

Μιά φορά άμα τα καταφέρεις είσαι κομπλέ γιά μιά ζωή.......

amyroukai
27/03/2016, 21:01
Οχι ρε είναι σαν το ποδήλατο......

Μιά φορά άμα τα καταφέρεις είσαι κομπλέ γιά μιά ζωή.......

Έτσι και ο ΑΠόστολος αυτά έλεγε, μία φορά και μετά θες και άλλο και άλλο... Καίει πολύ ο ήλιος στην αραπιά...

GiorgosLa
27/03/2016, 21:08
Επιτέλους. Μετά από καιρό, μια ιστορία χωρίς αντιπαράθεση για τα κοινωνικοπολιτικοθρησκευτικά δρώμενα. Χωρίς αντιπαράθεση για την μάρκα και την προέλευση του μηχανακίου. Και βασικά με πολλές αναμνήσεις, για πολλούς (φαντάζομαι) από μας.
(Μέρες τώρα, μεταξύ σοβαρού και αστείου, βγαίνει μια γκρίνια από πολλούς και για όλα, νομίζω)

Ωραίος. :beer: :beer:

Aggelos_SV
27/03/2016, 21:11
Καταγγέλω τον τίτλο του θρεντ ως αποπροσανατολιστικό,επαχθή και επονείδιστο για τον αναγνώστη :lol:

:beer:

buckley
27/03/2016, 21:58
Nova βρε! :D

μη μου πεις ότι είχαμε το ίδιο, εκείνο με τη ροδέλα κάτω που σήκωνε τη ζελατίνα... :lol:

Αει βρε με τη ροδέλα σου να ούμε.
Δες το enduro, εγώ είχα το ΜΧ σε κίτρινο.

355650

granazi
27/03/2016, 22:08
Πρέπει οι μόντ να βρούν ένα παρόμοιο τρόπο ώστε να ξέρουμε πριν μπούμε να διαβάσουμε, αν δεν έχει Χ να προσπερνάμε, εεεεε μα :smokin:


https://www.youtube.com/watch?v=M2QjKa-b8Kk

DAYMAN
27/03/2016, 22:10
Αει βρε με τη ροδέλα σου να ούμε.
Δες το enduro, εγώ είχα το ΜΧ σε κίτρινο.

355650
ρε συ που τις εχεις αυτες τις φωτο 35 χρονια πριν;Εβγαζες φωτο εως και τα κρανη που αγοραζες την ωρα της αποσυσκευασιας;:D
ενα GBL που ειχα τοτε οχι φωτο αλλα ουτε απο που το πηρα θυμαμαι!

Billymuse
27/03/2016, 22:29
Οπως παντα :beer:

GiorgosLa
27/03/2016, 23:02
Κουφ@λ@ Βάγκο το κίτρινο Nolan το βλέπω (εγώ είχα Nava ίδιο χρώμα) οι σαγιονάρες όμως άφαντες...
Ωραίος .

Εγώ το είχα σε γαλάζιο. Το πρώτο μου κράνος μετά από πολλά χρόνια στα μηχανάκια. Το φυλάγω ακόμα με ευλάβεια. :)


355653

ggs
27/03/2016, 23:05
Βαγγο.... :beer::beer::beer::beer:

irinia
27/03/2016, 23:19
ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΟΡΙ ΡΕ ΘΗΡΙΟ..??



Να βάλω φωτό..??
Αναμνήσεις με λάδια......:wave2::lol:
Τα ίδια μου έκανε μια μέρα χωρίς βέβαια να ξεχάσω την πίπα
και το κατέβασα πεζός από το Χορτιάτη.

foogr01
27/03/2016, 23:56
Βαγγο.... :beer::beer::beer::beer:

κι από μένα :beer::beer::beer::beer:

skylaros
28/03/2016, 02:08
Εγώ το είχα σε γαλάζιο. Το πρώτο μου κράνος μετά από πολλά χρόνια στα μηχανάκια. Το φυλάγω ακόμα με ευλάβεια. :)


[ATTACH=CONFIG]/ATTACH]

Αυτό από πίσω είναι και το πρώτο σου pc ? :p

bulmont
28/03/2016, 05:47
ΕΙΧΑΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΜΟΤΟΡΙ ΡΕ ΘΗΡΙΟ..??



Να βάλω φωτό..??
Αναμνήσεις με λάδια......:wave2::lol:
Τα ίδια μου έκανε μια μέρα χωρίς βέβαια να ξεχάσω την πίπα
και το κατέβασα πεζός από το Χορτιάτη.



ακόμα το έχω..........................................

daz
28/03/2016, 08:27
Άλλη μια υπερπαραγωγή απ' το Βάγγο. :beer:

teogtp
28/03/2016, 09:25
Αυτό από πίσω είναι και το πρώτο σου pc ? :p

:bawl:

vaska
28/03/2016, 10:19
Μα να ξεχάσεις την πίπα?? Την πίπα μωρέ?? Ξεχνιέται η πίπα??

Με απογοητεύεις σφόδρα Βαγγέλη να ξες.

:lol:

buckley
28/03/2016, 11:28
Μα να ξεχάσεις την πίπα?? Την πίπα μωρέ?? Ξεχνιέται η πίπα??

Με απογοητεύεις σφόδρα Βαγγέλη να ξες.

:lol:

Που μυαλό για τη μπουζόπιπα όταν είχε κατά νου την άλλη...

GiorgosLa
28/03/2016, 11:58
Αυτό από πίσω είναι και το πρώτο σου pc ? :p

Όχι το τελευταίο. (Το πρώτο ήταν αμίγκα) Αυτό μόλις 16 χρονάκια το έχω. ;)

GFawkes
28/03/2016, 12:13
Που μυαλό για τη μπουζόπιπα όταν είχε κατά νου την άλλη...

:beer:

Μερακλης ο Βαγγος!

chillipf
28/03/2016, 12:17
Το 82 είχα το Η6 & η μεγαλύτερη διαδρομή που πήγα, ήταν Βριλήσσια - Ασπρόπυργο.
Θυμάμαι φύσαγε πολύ εκείνη τη μέρα.
Έκαψε 1 (ολογράφως ένα) τεπόζιτο.

Όχι να πάω και διακοπές, ούτε σκέψη :nono:

congate7
28/03/2016, 12:46
Πολύ ωραία ιστορία, με ανατρεπτικό σενάριο. :beer:

Δε μας είπες όμως, μετά την πίπα δούλεψε το μηχανάκι ή ήταν κάτι άλλο;

Antonisss
28/03/2016, 13:20
Μετά την πίπα δηλαδή όλα πήραν μπρος!! Αυτό ήθελε να πει ο ποιητής!

Bowleno
28/03/2016, 13:43
Μετά την πίπα δηλαδή όλα πήραν μπρος!! Αυτό ήθελε να πει ο ποιητής!

Μα μετά την πίπα πάντα δεν παίρνουν όλα....μπρος; :D

Antonisss
28/03/2016, 13:56
Μα μετά την πίπα πάντα δεν παίρνουν όλα....μπρος; :D

Είθισται!