PDA

View Full Version : Tα 20 καλύτερα αυθαίρετα (και νόμιμα;;;) στην Ελλάδα



Billymuse
28/03/2016, 07:56
Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι απλα απολαύστε (http://www.tilestwra.com/20-exofrenikes-aftheretes-kataskeves-pou-vriskonte-stin-ellada/)..εγω προσωπικά ψηφίζω το #1 και το 7#


355659


kαι..


355660

AristidisZ
28/03/2016, 08:15
Μερικά δε μου φαίνονται και πολύ αυθαίρετα, μάλλον κακόγουστη αρχιτεκτονική θα το έλεγα...

Εδώ (http://www.michanikos.gr/topic/321-%CE%91%CF%83%CF%84%CE%B5%CE%AF%CE%B1-%CE%BA%CE%B1%CF%84%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B5%CF%85%CE%B1%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%BB%CE%AC%CE%B8%CE%B7/)έχει μερικά απίστευτα διαμάντια :lol:

MG-KTiNoS
28/03/2016, 08:17
:a08:

George_M.
28/03/2016, 08:47
γατακια ολοι τους...ας ερθουν στην Λουτσα να δουν τον ορισμο του αυθαιρετου...:lol:

DAYMAN
28/03/2016, 09:27
το σπιτι διοδια επρεπε να εχει κατεδαφιστει αλλα δεν ξερω που εχει σκαλωσει η αποφαση δεδομενου οτι ο ιδιοκτητης αποζημιωθηκε μετα τον χαρακτηρισμο εντος σχεδιου πολεως και χαραξη του δρομου και το εχει εγκαταλειψει.Παρομοιες περιπτωσεις αρκετες στην χωρα με σπιτια και διαφορα κτισματα εντος δρομων.

lykourgi
28/03/2016, 09:45
Δεν χρειάζεται να γράψω κάτι απλα απολαύστε (http://www.tilestwra.com/20-exofrenikes-aftheretes-kataskeves-pou-vriskonte-stin-ellada/)..εγω προσωπικά ψηφίζω το #1 και το 7#
To No7 (πολυκατοικία στη Βούλα) δεν ξέρω αν είναι αυθαίρετο, αλλά είναι κακόγουστο. Από κοντά δε είναι ακόμη χειρότερο, διότι είναι τεράστιο και επιβλητικό κτίσμα.

stam2
28/03/2016, 09:48
ελλειπές το βρίσκω το άρθρο...

ξεχνά? να βάλει το μεγαλύτερο αυθαίρετο...

355664

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/apofash-ste-akyrh-h-oikodomikh-adeia-toy-the-mall-athens.2358585.html

Hayate
28/03/2016, 09:51
Ρε Qφάλα αφού το 2ο είναι το εξοχικό σου γιατί το κρύβεις; :lol:

nikos_abel
28/03/2016, 09:57
Στο Νο 17 έχω κάνει διακοπές.....

omega
28/03/2016, 10:20
Μπολντοζα δεν ειδα σε κατασκευη ματσωμενου ή βισματια.
Πολλοι οι πρωτοι,ακομα περισσοτεροι οι δευτεροι.
Αυτο που με τρελενει ειναι οτι τοσοι ταλαιπωροι τιμιοι γιατι αντιμετωπιζονται το ιδιο η και χειροτερα απο τους απο πανω;;
Επειδη ΤΟΛΜΗΣΑΝ να ειναι τυπικοι/σωστοι;

amyroukai
28/03/2016, 10:36
To No7 (πολυκατοικία στη Βούλα) δεν ξέρω αν είναι αυθαίρετο, αλλά είναι κακόγουστο. Από κοντά δε είναι ακόμη χειρότερο, διότι είναι τεράστιο και επιβλητικό κτίσμα.

Το 7 έχει κάνει την έννοια "συντελεστής δόμησης" ανέκδοτο....

zannisvel
28/03/2016, 10:55
ΤΟ 12 τι εγινε?

Έπεσε σύρμα?

amyroukai
28/03/2016, 11:55
ΤΟ 12 τι εγινε?

Έπεσε σύρμα?

Είχε αυθαιρέτως αναρτηθεί και διεγράφη από τον μοντερέιτορ.

sergiosm
28/03/2016, 11:57
το σπιτι διοδια επρεπε να εχει κατεδαφιστει αλλα δεν ξερω που εχει σκαλωσει η αποφαση δεδομενου οτι ο ιδιοκτητης αποζημιωθηκε μετα τον χαρακτηρισμο εντος σχεδιου πολεως και χαραξη του δρομου και το εχει εγκαταλειψει.Παρομοιες περιπτωσεις αρκετες στην χωρα με σπιτια και διαφορα κτισματα εντος δρομων.

Άρα δεν είναι αυθαίρετο

Άλλο ένα άρθρο ... επιπέδου της δημοσιογραφίας του internet.

Το 18 πάντως είναι στα Φάρσαλα. Ανήκε σε έναν από τους μεγαλύτερους παρασκευαστές χαλβά και μετά το θάνατό του το δώρισε στο Δήμο.

amyroukai
28/03/2016, 15:58
Άρα δεν είναι αυθαίρετο

Άλλο ένα άρθρο ... επιπέδου της δημοσιογραφίας του internet.

Αν έχει εκδοθει και αναληφθεί η αποζημίωση για την απαλλοτρίωση και την κατεδάφιση...

Και με δεδομένο ότι ισχύει το σχέδιο πόλης σήμερα και με το ότι έχει γίνει όλη η διαδικασία για την κατεδάφιση χωρίς να εκκρεμεί άλλη απόφαση ή να υπάρχει προσβολή της ισχύουσας, είναι αυθαίρετο αφού βρίσκεται καταμεσής της οδού...! Και έχει ευθύνη ο φορέας που δεν έχει προβεί στην κατεδάφιση ακόμα. Με δεδομένο βέβαια ότι (αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που έβγαλα την τελευταία) η άδεια κατεδάφισης ισχύει για έξι μήνες, φαντάζομαι έληξε με το σπίτι όρθιο και ουδείς ενδιαφέρεται για επανέκδοση και εκτέλεση... Ποιός φίλος του δημάρχου θα πάρει τη μίζα για την εργολαβία; Σοβαρό θέμα...

sergiosm
28/03/2016, 17:03
Αν έχει εκδοθει και αναληφθεί η αποζημίωση για την απαλλοτρίωση και την κατεδάφιση...

Και με δεδομένο ότι ισχύει το σχέδιο πόλης σήμερα και με το ότι έχει γίνει όλη η διαδικασία για την κατεδάφιση χωρίς να εκκρεμεί άλλη απόφαση ή να υπάρχει προσβολή της ισχύουσας, είναι αυθαίρετο αφού βρίσκεται καταμεσής της οδού...! Και έχει ευθύνη ο φορέας που δεν έχει προβεί στην κατεδάφιση ακόμα. Με δεδομένο βέβαια ότι (αν δεν έχει αλλάξει κάτι από τότε που έβγαλα την τελευταία) η άδεια κατεδάφισης ισχύει για έξι μήνες, φαντάζομαι έληξε με το σπίτι όρθιο και ουδείς ενδιαφέρεται για επανέκδοση και εκτέλεση... Ποιός φίλος του δημάρχου θα πάρει τη μίζα για την εργολαβία; Σοβαρό θέμα...

Τί σχέση έχει η συντέλεση ή όχι της απαλλοτρίωσης με το αν είναι αυθαίρετο.
Ένα σπίτι είναι αυθαίρετο αν χτίστηκε χωρίς άδεια όλο ή εν μέρει.

el_hymador
29/03/2016, 22:24
Beyond κιτς. Βγάζεις τα μάτι σου και τα πετάς στην ψησταριά.


Αυτό στο Πήλιο στην παραλία σηκώνει πολύ ξύλο όμως. Με καδρόνια να μην μείνει κόκκαλο άσπαστο.

gior-gos
29/03/2016, 22:37
Το χει το Πηλιο μαλλον.. Χορευτό

355794

amyroukai
29/03/2016, 23:20
Ένα σπίτι είναι αυθαίρετο αν χτίστηκε χωρίς άδεια όλο ή εν μέρει.

Αν έχει χτιστεί με άδεια προ της έγκρισης του σχεδίου πόλεως και με δεδομένο ότι ο γερακας είναι σχετικά "νέο" προάστιο δεν το ξέρουμε. Επειδή ήταν περιοχή "αγρια" οι πιθανότητες να είχε άδεια είναι μικρές. Δεν ξέρουμε και πότε χτίστηκε, πχ κάποιες άδειες του βασιλείου της ελλαδος καταργήθηκαν μετα την μεταπολίτευση. Ή αν είναι προγενέστερο του 55.

Θεωρώ πως δεν ήταν νόμιμο, με βάση την εμπειρία από ένταξη στο σχέδιο άλλων περιοχών. Δεν έχω δει ποτέ να χαράζεται δρόμος μέσα από σπίτι, ακόμα και σε αυθαιρετοβριθή χωριά όπως η Λούτσα. Αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη θα μου πεις.

Επίσης ο τρόπος που είναι κατασκευασμένο (ότι φαίνεται από το μπετόν) δεν δείχνει να έχει σχεδιαστεί από μηχανικό, αλλά από "άσε, ξέρω" μάστορα. Ούτε αυτό είναι απόδειξη θα μου πεις.

Ας το κλεισουμε λοιπόν μενοντας στο ότι κακώς στέκει, αφού δεν έχουμε άλλα στοιχεία, μία που έπρεπε να έχει κατεδαφιστεί, να αναπνεύσουν και οι κάτοικοι στις νεόδμητες μεζονέτες αριστερά στη φωτό. Έτσι και αλλιώς είναι από μία χιουμοριστική σελίδα στο φεισμπουκ, δεν περιμένεις την απόλυτη επιστημονική ακρίβεια στις περιγραφές των έργων τέχνης της μπιενάλε αυθαιρέτων.

amyroukai
29/03/2016, 23:24
Το χει το Πηλιο μαλλον.. Χορευτό

355794

Εκεί το αίσχος δεν είναι η εγκαταλελειμμένη κατοικία, είναι το γιουσουρουμ τσαντηρομάνι σκουπιφογυφταριό πίσω από το λοφάκι, στην δεύτερη παραλία. Οι εναλλακτικοί παραθεριστές φρι λαβ και βυζιτ γκρις θέλουν φάπες.

stam2
30/03/2016, 08:08
από όλα τα μέρη της Ελλάδος πιστεύω ότι το Πήλιο έχει τους πιο νοικοκύρηδες ανθρώπους. Είναι όλα τόσο όμορφα και αρμονικά φτιαγμένα, ακόμα και σύγχρονες κατασκευές φτιάχνονται με γνωμωνα την κλασσική παραδοσιακή αρχιτεκτονική. Και δεν βλέπεις πουθενά μισοτελειωμένα γιαπιά, στα μπετά ή στα τούβλα, κλπ...
ακόμα και το συγκεκριμένο εικονιζόμενο στο χορευτό, είναι περιποιημένο. (ΑΝ είναι αυθαίρετο, που ίσως και να μην είναι, αφού ενδεχομένως να είναι πριν το 55 εκεί....

teogtp
30/03/2016, 08:14
#18
Ο πυργος του χαλβά.
Φαρσαλα.
Και το αστείο(μακάβριο ) είναι στο νεκροταφείο η αντίστοιχη κατασκευή του ιδίου. ......

teogtp
30/03/2016, 08:22
#19
Αγριλης Φιλιατρων.
Πυργος των παραμυθιων απο τον Φουρναρακη.
Διπλα εχει και 2 αγάλματα με τον Ποσειδώνα. (Νομιζω)
Ο ίδιος εχει φτιάξει και τον γνωστό πυργο του αηφελ στην εισοδο της πολης, αλλα και την λιγότερο γνωστή περιστρεφομενη υδρογειο λιγο πιο μεσα, έξω απο το σχολείο.

Pan (dvs)
30/03/2016, 08:31
Βαρυγδουπος τιτλος για καποια κακογουστα κτιρια.Αντε κανα δυο απο αυτα μπορει να ειναι και αυθαιρετα.

sergiosm
30/03/2016, 09:41
Αν έχει χτιστεί με άδεια προ της έγκρισης του σχεδίου πόλεως και με δεδομένο ότι ο γερακας είναι σχετικά "νέο" προάστιο δεν το ξέρουμε. Επειδή ήταν περιοχή "αγρια" οι πιθανότητες να είχε άδεια είναι μικρές. Δεν ξέρουμε και πότε χτίστηκε, πχ κάποιες άδειες του βασιλείου της ελλαδος καταργήθηκαν μετα την μεταπολίτευση. Ή αν είναι προγενέστερο του 55.

Θεωρώ πως δεν ήταν νόμιμο, με βάση την εμπειρία από ένταξη στο σχέδιο άλλων περιοχών. Δεν έχω δει ποτέ να χαράζεται δρόμος μέσα από σπίτι, ακόμα και σε αυθαιρετοβριθή χωριά όπως η Λούτσα. Αλλά αυτό δεν είναι απόδειξη θα μου πεις.

Επίσης ο τρόπος που είναι κατασκευασμένο (ότι φαίνεται από το μπετόν) δεν δείχνει να έχει σχεδιαστεί από μηχανικό, αλλά από "άσε, ξέρω" μάστορα. Ούτε αυτό είναι απόδειξη θα μου πεις.

Ας το κλεισουμε λοιπόν μενοντας στο ότι κακώς στέκει, αφού δεν έχουμε άλλα στοιχεία, μία που έπρεπε να έχει κατεδαφιστεί, να αναπνεύσουν και οι κάτοικοι στις νεόδμητες μεζονέτες αριστερά στη φωτό. Έτσι και αλλιώς είναι από μία χιουμοριστική σελίδα στο φεισμπουκ, δεν περιμένεις την απόλυτη επιστημονική ακρίβεια στις περιγραφές των έργων τέχνης της μπιενάλε αυθαιρέτων.

:a013:

gior-gos
30/03/2016, 12:21
από όλα τα μέρη της Ελλάδος πιστεύω ότι το Πήλιο έχει τους πιο νοικοκύρηδες ανθρώπους. Είναι όλα τόσο όμορφα και αρμονικά φτιαγμένα, ακόμα και σύγχρονες κατασκευές φτιάχνονται με γνωμωνα την κλασσική παραδοσιακή αρχιτεκτονική. Και δεν βλέπεις πουθενά μισοτελειωμένα γιαπιά, στα μπετά ή στα τούβλα, κλπ...
ακόμα και το συγκεκριμένο εικονιζόμενο στο χορευτό, είναι περιποιημένο. (ΑΝ είναι αυθαίρετο, που ίσως και να μην είναι, αφού ενδεχομένως να είναι πριν το 55 εκεί....

Ετσι ειναι. Αυθαιρετα ή οχι υπαρχουν πολυ καλογουστα και μερακλιδικα σπιτια. Οπως και πολυ κακογουστα και οτι να ναι.

Τη φωτογραφια την τραβηξα γιατι μου αρεσε το σπιτι αλλά και ο συνδυασμός του με την τοποθεσια που αυτο βρισκοταν.

Βλέποντάς το απο κοντα λεω 'καλα, καρααυθαιρετο του κερατα'. Δε γνωριζω ομως αν ειναι πραγματικα αυθαιρετο.

spyro
30/03/2016, 12:41
you know Ιπποκράτειος Πολιτεία?

how about Θρακομακεδόνες?

amyroukai
30/03/2016, 13:59
ακόμα και το συγκεκριμένο εικονιζόμενο στο χορευτό, είναι περιποιημένο. (ΑΝ είναι αυθαίρετο, που ίσως και να μην είναι, αφού ενδεχομένως να είναι πριν το 55 εκεί....

Δεδομένης της θέσης του στην ζώνη αιγιαλού, ακόμα και αν αποδείξει ότι είναι προ του 55 δύσκολα θα πάρει άδεια για να συνδεθεί με ΔΕΚΟ.
Τα ζω με ταβέρνα του 30κάτι, ενός πελάτη. Εν έτει 2016 θυμήθηκαν ότι από τις 4 ταβέρνες πάνω στο κύμα κυριολεκτικά, η μία (η αρχαιότερη) είναι ύποπτη... Λολ.