PDA

View Full Version : DAYTONA SPRINTER 50CC ΒΟΗΘΕΙΑ ΜΕ ΤΟΝ ΦΩΤΙΣΜΟ!!



nikosT50
28/03/2016, 19:12
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΧΩ ΕΝΑ DAYTONA SPRINTER 50CC!!ΤΙ ΛΑΜΠΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΑΛΩ??ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΜΙΑ ΛΑΜΠΑ ΤΥΠΟΥ ΞΕΝΟΝ Η4 55W ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΜΑ ΚΑΝΕΙ!!ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ

7Tolis
29/03/2016, 06:42
Οι ζηνον λάμπες απαγορευονται φίλε. Εκτός αυτού, σκέτη αυτή η λάμπα δε πρόκειται να παίξει σωστά με το κατοπτρο και θα τυφλωνεις κόσμο. Δες στο Manual σου τι τύπο λάμπας έχει το μηχανάκι και προτίμησε κάτι όπως xtreme vision της Philips πχ.

panagiotis1974
29/03/2016, 14:16
Μια χαρά φώτα έχει το σπριντεράκι.Μια λαμπίτσα καλύτερη θα σου δώσει ελάχιστη διαφορά αλλά παπί είναι δε χρειάζεται παραπάνω.

Acacius
29/03/2016, 23:42
Οι *τύπου* ξένον αν και ελαφρά σπαστικές επειδή μπλεδίζουν, δεν τυφλώνουν όπως τα κανονικά ξένον. Δεν έχουν πρόβλημα με το κάτοπτρο, αλλά δεν είμαι σίγουρος ότι είναι 100% νόμιμες.

Όσον αφορά τη βασική ερώτηση: ο καλύτερος τρόπος για να δεις αν σου κάνει η λάμπα, αφού την έχεις ήδη αγοράσει, είναι να βγάλεις την παλιά. Δεν ξέρω από παπιά αλλά νομίζω ότι τα περισσότερα χρησιμοποιούν λάμπες ba20d/H6 οπότε H4 δε θα κάνει. Αν θες περισσότερο φως κοιτάς για philips xtreme vision όπως έγραψε ο 7Tolis ή osram night breaker, αν υπάρχουν σε αυτόν τον τύπο.

nikosT50
30/03/2016, 21:10
η λαμπα που παιρνει ειναι S2 αλλα επειδη εχω ηδη αγορασει μια τυπου ξενον H4 υπαρχει καποιος ανταπτορας ωστε να την κουμπωσω πανω??δεν θελω παραπανω φωτισμο μια χαρα ειναι και με αυτην την λαμπα απλως θελω λιγο να μπλεδιζει!!στο μανουαλ δεν αναφερει κατι για λαμπα γιαυτο πηρα την H4 γιατι ειδα σε κατι αλλα forum οτι παιρνει Η4 :) Σας ευχαριστω και για τις απαντησεις :beer:

panagiotis1974
31/03/2016, 07:07
Η Η4 είναι μονή λάμπα (μία σκάλα) του παπιού είναι με δύο σκάλες.
Πάρε αυτό και τέλος http://saveltrade.gr/lampa-moto-s2-philips-moto-vision-30

Acacius
03/04/2016, 22:50
Οι H4 έχουν δύο σκάλες και όχι μία. Το θέμα είναι ότι ακόμα κι αν μπαίνει με αντάπτορα, πιθανολογώ ότι υπάρχει κίνδυνος να λιώσει το κάτοπτρο ή να γονατίσει τη μπαταρία.

Επίσης, δεν είμαι βέβαιος αλλά νομίζω ότι S2 και ba20d είναι ο ίδιος τύπος.