PDA

View Full Version : Για τους δυτες:



Σελίδες : [1] 2

Μανολης67
28/03/2016, 19:53
Ενα καλό νεο για τους Diver



Έναν νέο τρόπο να εξερευνήσουν το βυθό, χωρίς να χρειαστεί να κάνουν κατάδυση, προσφέρει στους λάτρεις της θάλασσας μια νέα τεχνολογία αναπνευστήρα θαλάσσης, που ονομάζεται Triton και επιτρέπει ομαλή αναπνοή κάτω από την επιφάνεια του νερού για έως 45 λεπτά κολύμπι.Πρόκειται για το πρώτο αναπνευστήρα στο είδος του, ο οποίος υπόσχεται ξέγνοιαστα μακροβούτια σε βάθος μέχρι 15 πόδια και αναμένεται να αλλάξει τα δεδομένα στις υποβρύχιες εξερευνήσεις.
Χρησιμοποιεί την πρωτοπόρα τεχνολογία "τεχνητών βραγχίων" μέσω μικροπορωδών ινών (Microporous Hollow Fiber), η οποία δεν απαιτεί βαρύ εξοπλισμό, εκπαίδευση αλλά ούτε και περίπλοκες διαδικασίες ασφαλείας. Οι τρύπες των ινών είναι μικρότερες από τα μόρια του νερού και έτσι το συγκρατούν εκτός της αναπνευστικής οδού επιτρέποντας την είσοδο οξυγόνου. Στη συνέχεια ο μικροσυμπιεστής εξάγει και αποθηκεύει το οξυγόνο, επιτρεποντας στο χρήστη να αναπνέει με άνεση μέσα στο νερό. Ο μικροσυμπιεστής αυτός λειτουργεί με μπαταρία.Η χρήση του είναι εύκολη και το μέγεθός του δεν ξεπερνά το μήκος ενός παραδοσιακού αναπνευστήρα.Ο χρήστης, αντί να μεταφέρει μαζί του τον βαρύ εξοπλισμό καταδύσεων, θα χρειάζεται απλώς να εφαρμόσει το στόμα του σε ένα πλαστικό σημείο και να ξεκινήσει τις εξορμήσεις του στο βυθό της θάλασσας.


Μένει να δούμε και τιμή,
Πηγη:
http://www.tornosnews.gr/permalink/16329.html

7Tolis
28/03/2016, 20:00
Θα χρειάζεσαι αποσυμπίεση μετά από βάθος με αυτό; Πολύ καλό ακούγεται.

Grafton 505
28/03/2016, 20:06
σε βάθος μέχρι 15 πόδια


Θα χρειάζεσαι αποσυμπίεση μετά από βάθος με αυτό; Πολύ καλό ακούγεται.

Τι αποσυμπίεση να χρειάζεται σε 5 μέτρα βάθος ;

Μανολης67
28/03/2016, 20:10
Μεχρι τα 10 μετρα δεν χρειάζεσαι αποσυμπίεση, τα 15 πόδια ειναι 5 μετρα, οπότε δεν θέλει τίποτα, ακουγεται πολύ καλό γιατί το 90% της ταλαιπωρίας της κατάδυσης ειναι ο εξοπλισμός ειδικά το καλοκαίρι, λένε για 300 δολάρια, δηλαδή λιγότερα σε κόστος απο τον εξοπλισμο (φιάλη-ρυθμιστής-τζάκετ)
Βέβαια 5 μέτρα λίγα, αλλά μπορεί σιγά σιγά να το βελτιώσουν,

DAYMAN
28/03/2016, 20:13
Τι αποσυμπίεση να χρειάζεται σε 5 μέτρα βάθος ;

κανονικα θελεις σταση ασφαλειας (Safety Stop) στα 3 μετρα αν βουτας απο 0 εως 24 m για χρονο 30 min.

yes-u
28/03/2016, 20:17
Στα 5 μ αρκεί να αναδύεσαι πιο αργά από τις φυσαλλίδες σου.. το σκεφτόμουν για ψαροντούφεκο, αλλά στα 5μ δε βρίσκεις πια ούτε πεταλίδες...

Grafton 505
28/03/2016, 20:21
κανονικα θελεις σταση ασφαλειας (Safety Stop) στα 3 μετρα αν βουτας απο 0 εως 24 m για χρονο 30 min.

Αυτό δεν το ήξερα. Θεωρούσα τα 5 μέτρα μικρό βάθος. :beer:


Στα 5 μ αρκεί να αναδύεσαι πιο αργά από τις φυσαλλίδες σου..

Καλό κόλπο αυτό.

7Tolis
28/03/2016, 20:23
Ανα 3 μέτρα ειναι και ενα bar νομιζω γιαυτο ρωτησα για αποσυμπίεση.Με κάλυψαν οι αποπάνω.

skylaros
28/03/2016, 20:30
Στα 5 μ αρκεί να αναδύεσαι πιο αργά από τις φυσαλλίδες σου.. το σκεφτόμουν για ψαροντούφεκο, αλλά στα 5μ δε βρίσκεις πια ούτε πεταλίδες...

Απαγορεύετε να κάνεις ψαροντούφεκο με μέσα τέτοια. ;)

Στα πέντε μέτρα είναι θεωρώ άχρηστο για τον περισσότερο κόσμο. Αν ήταν 15 θα ήταν αλλιώς, ας ελπίσουμε σε βελτίωση. Αν και λογικά μετά θα θέλει και την τυπική εκπαίδευση, οπότε μάλλον στους τουρίστες στοχεύει. Έχω μια υποψία ότι θα μπάζει νερά συνέχεια αλλά είναι απλά δική μου ιδέα.

kostaskk
28/03/2016, 20:39
μια χαρα ειναι τα 5 μετρα συνεχόμενα κατω για 45 λεπτα.
θεωριστικα θα μπορεις να πας οσο βαθια θελεις αρκει να φτανει ο χρωνος για να κανεις αποσυμπιεση στην άνοδο

byron
28/03/2016, 21:02
κανονικα θελεις σταση ασφαλειας (Safety Stop) στα 3 μετρα αν βουτας απο 0 εως 24 m για χρονο 30 min.

Safety stop χρειάζεσαι αν παραμείνεις μέχρι 30 min και σε βάθος που δεν φτάνεις με αυτό. Υπάρχουν οι πίνακες με τα No decompression times που ακολουθούνται στις καταδύσεις.
Πρακτικά, η ανάγκη αποσυμπίεσης ξεκινάει από τα 8 μέτρα, και εφόσον η παραμονή ξεπεράσει τα 240 λεπτά (τεράστιος χρόνος).
Εννοείται πως το βάθος και τα ND times λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα.

Για ψαροντούφεκο, εκτός του ότι είναι απαγορευμένο κλπ, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μιας και σε όλες αυτές τις συσκευές, ο ρυθμιστής δίνει αέρα υπό την αντίστοιχη πίεση του βάθους που βρίσκεσαι.
Η γρήγορη ανάδυση που γίνεται στο ελεύθερο ψαροντούφεκο μαζί με την αγωνία μην χαθεί το ψαρι, αν συνδυαστεί με απουσία εκπνοης κατά την άνοδο εύκολα γίνεται επικίνδυνο (εμβολη αέρα).

7tolis, ανά 10m η πίεση αυξάνει κατά 1 ΑΤΜ.

DAYMAN
28/03/2016, 21:33
Safety stop χρειάζεσαι αν παραμείνεις μέχρι 30 min και σε βάθος που δεν φτάνεις με αυτό. Υπάρχουν οι πίνακες με τα No decompression times που ακολουθούνται στις καταδύσεις.
Πρακτικά, η ανάγκη αποσυμπίεσης ξεκινάει από τα 8 μέτρα, και εφόσον η παραμονή ξεπεράσει τα 240 λεπτά (τεράστιος χρόνος).
Εννοείται πως το βάθος και τα ND times λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα.

Για ψαροντούφεκο, εκτός του ότι είναι απαγορευμένο κλπ, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μιας και σε όλες αυτές τις συσκευές, ο ρυθμιστής δίνει αέρα υπό την αντίστοιχη πίεση του βάθους που βρίσκεσαι.
Η γρήγορη ανάδυση που γίνεται στο ελεύθερο ψαροντούφεκο μαζί με την αγωνία μην χαθεί το ψαρι, αν συνδυαστεί με απουσία εκπνοης κατά την άνοδο εύκολα γίνεται επικίνδυνο (εμβολη αέρα).

7tolis, ανά 10m η πίεση αυξάνει κατά 1 ΑΤΜ.

30 min γραφω για 0-24 m.15 δεν παει αυτο;

R43
28/03/2016, 21:44
Safety stop χρειάζεσαι αν παραμείνεις μέχρι 30 min και σε βάθος που δεν φτάνεις με αυτό. Υπάρχουν οι πίνακες με τα No decompression times που ακολουθούνται στις καταδύσεις.
Πρακτικά, η ανάγκη αποσυμπίεσης ξεκινάει από τα 8 μέτρα, και εφόσον η παραμονή ξεπεράσει τα 240 λεπτά (τεράστιος χρόνος).
Εννοείται πως το βάθος και τα ND times λειτουργούν αντιστρόφως ανάλογα.

Για ψαροντούφεκο, εκτός του ότι είναι απαγορευμένο κλπ, χρειάζεται ιδιαίτερη προσοχή μιας και σε όλες αυτές τις συσκευές, ο ρυθμιστής δίνει αέρα υπό την αντίστοιχη πίεση του βάθους που βρίσκεσαι.
Η γρήγορη ανάδυση που γίνεται στο ελεύθερο ψαροντούφεκο μαζί με την αγωνία μην χαθεί το ψαρι, αν συνδυαστεί με απουσία εκπνοης κατά την άνοδο εύκολα γίνεται επικίνδυνο (εμβολη αέρα).

7tolis, ανά 10m η πίεση αυξάνει κατά 1 ΑΤΜ.




Σωστά τα λές!
Μιλώντας πάντα για αυτόνομη κατάδυση και όχι ελεύθερη, για να καταφέρεις να αναπνεύσεις στα 5μ χρειάζεσαι αέρα με τουλάχιστον 1,5bar (κάθε 10μ αυξάνεται η πίεση κατά 1bar, επιπλέον του ενός bar της επιφάνειας). Με σύστημα φιαλών, είναι απαραίτητη προϋπόθεση η παροχή αέρα με πίεση τουλάχιστον ίση του περιβάλλοντος για να καταφέρεις να αναπνεύσεις. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέτει όχι μόνο συμπιεστή αλλά και ικανοποιητικό απόθεμα αέρα. Αν σκεφτούμε ότι μία βαθιά εισπνοή απαιτεί περίπου 7-8 λίτρα αέρα στα 5μέτρα, γεννιέται το ερώτημα που και σε ποια πίεση θα αποθηκευτεί ο αέρας.
Φυσικά μιλάμε πάντα για αέρα και όχι για οξυγόνο.
Αν το συγκεκριμένο σύστημα έχει καταφέρει την παροχή καθαρού οξυγόνου (ηλεκτρόλυση?), τότε μιλάμε για κάτι περισσότερο από επανάσταση στην διαχείριση των αερίων. Φυσικά ούτε αυτό είναι ακίνδυνο. Εκτός της εμβολής (ρήξη πνευμόνων), τα 5μ είναι ιδιαίτερα κοντά στο μέγιστο βάθος για κατάδυση με καθαρό οξυγόνο.

byron
28/03/2016, 21:46
30 min γραφω για 0-24 m.15 δεν παει αυτο;

Κάτι χάνω... τι σημαίνει 15?

Γενικά, οι χρόνοι μετράνε με την παραμονή στο μέγιστο βάθος. Δλδ ένα πλάνο βουτιάς στα 25 σημαίνει κατάδυση στα 25 και παραμονή πάνω κάτω σε αυτό το βάθος. Στα 25 μέτρα, ναι 30 λεπτά περίπου είναι.

Τα τελευταία χρόνια, συνήθως οι οργανωμένες καταδύσεις ή οι σοβαροί ερασιτέχνες χρησιμοποιούν dive computers που υπολογίζει με μεγάλη ακρίβεια τους χρόνους και την αποσυμπίεση, ανεξαρτήτως του πλάνου βουτιάς.

Όσο τα θυμάμαι δλδ, μιας και έχω 2ο αστέρι CMAS αλλά η αυτόνομη κατάδυση δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Του ελεύθερου ήμουν.

byron
28/03/2016, 21:51
τα 5μ είναι ιδιαίτερα κοντά στο μέγιστο βάθος για κατάδυση με καθαρό οξυγόνο.

Σωστά όλα τα παραπάνω, απλά αν δεν κάνω λάθος, το όριο κατάδυσης με καθαρό οξυγόνο είναι τα 10 μέτρα.
Τουλάχιστον τόσο ήξερα πως ήταν στις συσκευές κλειστού κυκλώματος που χρησιμοποιούν ΟΥΚ και ειδικές δυνάμεις.
Ίσως τα "πολιτικά" μοντέλα να έχουν μικρότερο όριο για λόγους ασφαλείας.

DAYMAN
28/03/2016, 21:58
Κάτι χάνω... τι σημαίνει 15?

Γενικά, οι χρόνοι μετράνε με την παραμονή στο μέγιστο βάθος. Δλδ ένα πλάνο βουτιάς στα 25 σημαίνει κατάδυση στα 25 και παραμονή πάνω κάτω σε αυτό το βάθος. Στα 25 μέτρα, ναι 30 λεπτά περίπου είναι.

Τα τελευταία χρόνια, συνήθως οι οργανωμένες καταδύσεις ή οι σοβαροί ερασιτέχνες χρησιμοποιούν dive computers που υπολογίζει με μεγάλη ακρίβεια τους χρόνους και την αποσυμπίεση, ανεξαρτήτως του πλάνου βουτιάς.

Όσο τα θυμάμαι δλδ, μιας και έχω 2ο αστέρι CMAS αλλά η αυτόνομη κατάδυση δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα. Του ελεύθερου ήμουν.

αυτοδυτης και εγω.Λεω κατι διαφορετικο;30 min παραμονης απο 0 ως 24 m safety stop στα 3 m σωστα; Αυτο λεει οτι εχει δυνατοτητα 15 m για 45 min σωστα; Επομενως εισαι μεσα στα ορια αυτα;Ναι εισαι.

Μανολης67
28/03/2016, 21:59
Σωστά τα λές!
Μιλώντας πάντα για αυτόνομη κατάδυση και όχι ελεύθερη, για να καταφέρεις να αναπνεύσεις στα 5μ χρειάζεσαι αέρα με τουλάχιστον 1,5bar (κάθε 10μ αυξάνεται η πίεση κατά 1bar, επιπλέον του ενός bar της επιφάνειας). Με σύστημα φιαλών, είναι απαραίτητη προϋπόθεση η παροχή αέρα με πίεση τουλάχιστον ίση του περιβάλλοντος για να καταφέρεις να αναπνεύσεις. Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να διαθέτει όχι μόνο συμπιεστή αλλά και ικανοποιητικό απόθεμα αέρα. Αν σκεφτούμε ότι μία βαθιά εισπνοή απαιτεί περίπου 7-8 λίτρα αέρα στα 5μέτρα, γεννιέται το ερώτημα που και σε ποια πίεση θα αποθηκευτεί ο αέρας.
Φυσικά μιλάμε πάντα για αέρα και όχι για οξυγόνο.
Αν το συγκεκριμένο σύστημα έχει καταφέρει την παροχή καθαρού οξυγόνου (ηλεκτρόλυση?), τότε μιλάμε για κάτι περισσότερο από επανάσταση στην διαχείριση των αερίων. Φυσικά ούτε αυτό είναι ακίνδυνο. Εκτός της εμβολής (ρήξη πνευμόνων), τα 5μ είναι ιδιαίτερα κοντά στο μέγιστο βάθος για κατάδυση με καθαρό οξυγόνο.



Σωστά,μένει να διευκρινιστεί, τι παρέχει η συσκευή? αέρα η καθαρό οξυγόνο? αν παρέχει καθαρό οξυγόνο μειώνεται το βάθος λόγω δηλητηρίασης οξυγόνου, αν παρέχει αέρα δηλαδή Οξυγόνο και άζωτο, τότε το βάθος περιορίζεται απο την δυνατότητα του μικροσυμπιεστή .

byron
28/03/2016, 22:02
αυτοδυτης και εγω.Λεω κατι διαφορετικο;30 min παραμονης απο 0 ως 24 m safety stop στα 3 m σωστα; Αυτο λεει οτι εχει δυνατοτητα 15 m για 45 min σωστα; Επομενως εισαι μεσα στα ορια αυτα;Ναι εισαι.

Δεν λέει 15m. 15 ft λέει. :lol:

DAYMAN
28/03/2016, 22:06
Δεν λέει 15m. 15 ft λέει. :lol:

ναι σωστος κεκτημενη ταχυτητα.:lol:

daz
28/03/2016, 22:06
Στα 5 μέτρα κάνω 45 λεπτά aquato χωρίς συσκευή! :smokin:

R43
28/03/2016, 22:07
Σωστά όλα τα παραπάνω, απλά αν δεν κάνω λάθος, το όριο κατάδυσης με καθαρό οξυγόνο είναι τα 10 μέτρα.
Τουλάχιστον τόσο ήξερα πως ήταν στις συσκευές κλειστού κυκλώματος που χρησιμοποιούν ΟΥΚ και ειδικές δυνάμεις.
Ίσως τα "πολιτικά" μοντέλα να έχουν μικρότερο όριο για λόγους ασφαλείας.

Συνήθως, για 1,6 ppO2 έχεις μέγιστη παραμονή 45 λεπτά και για 1,5 120 λεπτά. Είναι προφανές ότι αποκλείεται το καθαρό οξυγόνο σε ερασιτεχνική χρήση.
Νομίζω ότι στην ΜΥΚ το επιχειρησιακό βάθος ήταν 7μ.

byron
28/03/2016, 22:13
Συνήθως, για 1,6 ppO2 έχεις μέγιστη παραμονή 45 λεπτά και για 1,5 120 λεπτά. Είναι προφανές ότι αποκλείεται το καθαρό οξυγόνο σε ερασιτεχνική χρήση.
Νομίζω ότι στην ΜΥΚ το επιχειρησιακό βάθος ήταν 7μ.


Δίκιο έχεις, δεν νομίζω να τα θυμάμαι και πολύ καλά. Φαντάσου ότι εκπαίδευση έκανα στο λιμανάκι της Βουλιαγμένης μιας και απαγορευόταν σχεδόν παντού.

R43
28/03/2016, 22:21
Δίκιο έχεις, δεν νομίζω να τα θυμάμαι και πολύ καλά. Φαντάσου ότι εκπαίδευση έκανα στο λιμανάκι της Βουλιαγμένης μιας και απαγορευόταν σχεδόν παντού.

Τότε, στα πέτρινα χρόνια..........
β' λιμήν Βουλιαγμένης, μία περιοχή στην Κέρκυρα και φυσικά όλη η Μύκονος.
Ποια σχολή τελείωσες;

byron
28/03/2016, 22:31
Τότε, στα πέτρινα χρόνια..........
β' λιμήν Βουλιαγμένης, μία περιοχή στην Κέρκυρα και φυσικά όλη η Μύκονος.
Ποια σχολή τελείωσες;

Νομίζω πως επιτρεπόταν και στο Φιλαράκι (Ρόδος).
Τα σχολεία τα διοργάνωνε το Big Blue που έχουν τα apnea, σε συνεργασία νομίζω με τον Τζανουδάκη (ή Ποζιδη? δεν θυμάμαι).

Όλα τα λεφτά ήταν η βουτιά στην τρύπα. Ο βυθός, λάσπη τελείως.

R43
28/03/2016, 22:51
Όλα τα λεφτά ήταν η βουτιά στην τρύπα. Ο βυθός, λάσπη τελείως.

Μετά το πλέγμα της τρύπας, ήταν τα δύσκολα. Δυστυχώς κάποιους τους κράτησε κοντά της, όπως (πολύ περισσότερους βέβαια) και η λίμνη της Βουλιαγμένης.
Πλέον τα έχω παρατήσει, αλλά δεν έχω παράπονο. Την έζησα την Θάλασσα πολλά χρόνια.

byron
28/03/2016, 23:01
Μετά το πλέγμα της τρύπας, ήταν τα δύσκολα. Δυστυχώς κάποιους τους κράτησε κοντά της, όπως (πολύ περισσότερους βέβαια) και η λίμνη της Βουλιαγμένης.
Πλέον τα έχω παρατήσει, αλλά δεν έχω παράπονο. Την έζησα την Θάλασσα πολλά χρόνια.

Δεν μπήκε κανείς μετά το κάγκελο βέβαια. Είχαν προηγηθεί τα ατυχήματα, τελευταίο των Αμερικανων νομίζω, και υπήρχε κάγκελο.

Απλά ήταν εντυπωσιακό να βλέπεις την κατάμαυρη τρύπα, όπως και η αίσθηση του σωλήνα που είχε όσο κατεβαινες.
Επίσης περίεργο μου είχε φανεί που ήταν φωτεινη μέσα.

Ούτε εγώ έχω παράπονο. Εκατοντάδες βουτιές σε υπέροχους βάθους σε όλη την Ελλάδα, μιας και είχα κολλήσει πολλά χρόνια με το ψαροντούφεκο.

Μόνο snorkeling τώρα, αντε και καμιά βουτιά μέχρι τα 15 με μαγιό και πεδιλακια της πλάκας για να μαζέψω κανένα κέλυφος από ποντικό.

tsompanis
28/03/2016, 23:21
Ούτε εγώ έχω παράπονο. Εκατοντάδες βουτιές σε υπέροχους βάθους σε όλη την Ελλάδα, μιας και είχα κολλήσει πολλά χρόνια με το ψαροντούφεκο.

.

μια απο τα ίδια αλλά εκτός ψαροντούφεκου.Ήμουν της παρατήρησης :lol:

ΝIKOLTSOS
29/03/2016, 03:54
Στα 5 μ αρκεί να αναδύεσαι πιο αργά από τις φυσαλλίδες σου.. το σκεφτόμουν για ψαροντούφεκο, αλλά στα 5μ δε βρίσκεις πια ούτε πεταλίδες...

ντροπή μόνο που το σκέφτηκες...
ασε τις πεταλίδες στην ηρεμία τους...
αν δεν μπορείς να βουτήξεις στα 5 μέτρα ή πούλα τα όπλα σου ή καλύτερα πάνε σε ένα σχολείο ελεύθερης κατάδυσης...
:beer:

sahara
29/03/2016, 07:44
Δεν το βλεπω να προχωραει τετοια συσκευη. Ετσι κι αλλιως για να καταδυθεις θελεις και αλλα πραγματα. Ζωνη βαρων , πεδιλα , ισως καποιο τζακετ για να μπορεις να ελεγξεις πλευστοτητα, στολη, καποια backup διαταξη ασφαλειας κτλ. Ολα αυτα για να κανεις μια βουτια στα 5 μ.; Δεν νομιζω.
Μεγαλη πορωση οι καταδυσεις παντως αλλα θελουν ρεγουλα και καλη εκπαιδευση. Απο τα 20μ. και μετα ξεκινανε τα ωραια...

Bowleno
29/03/2016, 08:23
Ούτε εγώ έχω παράπονο. Εκατοντάδες βουτιές σε υπέροχους βάθους σε όλη την Ελλάδα,

Βυθούς.... πού είναι ο Blitz όταν τον χρειαζόμαστε; :D

byron
29/03/2016, 08:46
Βυθούς.... πού είναι ο Blitz όταν τον χρειαζόμαστε; :D

Αυτά τα σατανικά τηλέφωνα με τα Τ9 μου έχουν κάνει τα νεύρα κρόσσια...

DAYMAN
29/03/2016, 08:50
Αυτά τα σατανικά τηλέφωνα με τα Τ9 μου έχουν κάνει τα νεύρα κρόσσια...

προγραμμάτισε μια βουτια για χαλαρωση :)

Aνεμος
29/03/2016, 09:06
Κάτω απο τα 6 m με μερική πίεση Ο2 1,6 το 100% οξυγόνο γίνεται τοξικό .Χρησιμοποιείται κυρίως σαν μίγμα αποσυμπίεσης μετα απο βαθιά βουτιά με υποχρεωτική αποσυμπίεση, συνήθως σε stage (μπουκάλα με ρυθμιστή δικό της) που κρέμεται απο την αλυσίδα του σκάφους στα 3-4m, ωστε να μειωθούν οι χρόνοι αποσυμπίεσης-αποβολής αζώτου απο το αίμα. Συνήθως η ύπαρξη του εξυπηρετεί σκοπούς ασφαλείας-αχρείαστη να είναι- (χορήγηση 100 % οξυγόνου, ) σε περιπτώσεις "στραβής".Πρακτικά το 100 % είναι μίγμα που δεν μπορεί να εξυπηρετήσει πολλές εφαρμογές λόγω του μικρού ορίου βάθους λόγω μερικής πίεσης.
Χρόνο υποχρεωτικής αποσυμπίεσης μπορείς να "γράψεις" και σε περιβάλλον κατάδυσης αναψυχής, αν δεν τηρήσεις τα όρια χρόνου-βάθους.
Σήμερα η χρήση nitrox κάνει αρκετά ασφαλέστερη την κατάδυση αναψυχής και ελλατώνει αρκετά τον κίνδυνο νόσου.

Το πηγάδι στα Λιμανάκια είναι εντυπωσιακή βουτιά-αυτη η αισθηση του σωλήνα που γράφει και ο byron- αλλα γνωρίζοντας τι εχει συμβεί εκεί καθώς και τα κάγκελα και η πινακίδα δημιουργούν μια φρικουλιάρικη αίσθηση.
....Την Κυριακή απολαύσαμε γαμώ τις βουτιές στην Κάρυστο , βαθύτερη προσωπική και επιτέλους έβγαλα καλές φωτό :D

daz
29/03/2016, 09:24
Δεν το βλεπω να προχωραει τετοια συσκευη. Ετσι κι αλλιως για να καταδυθεις θελεις και αλλα πραγματα. Ζωνη βαρων , πεδιλα , ισως καποιο τζακετ για να μπορεις να ελεγξεις πλευστοτητα, στολη, καποια backup διαταξη ασφαλειας κτλ. Ολα αυτα για να κανεις μια βουτια στα 5 μ.; Δεν νομιζω.
Μεγαλη πορωση οι καταδυσεις παντως αλλα θελουν ρεγουλα και καλη εκπαιδευση. Απο τα 20μ. και μετα ξεκινανε τα ωραια...

Και όμως ακόμα και στα 5 μέτρα η αίσθηση είναι απίστευτη.
Και στα 3 και στα 4!

Το καλοκαιράκι με το θερμοκλινές πολύ χαμηλά, με ένα σορσάκι και ένα σακάκι ή τουλάχιστον ένα γιλέκο, μπορείς να παρατηρείς το βυθό λίγο πια βαθιά απ' ότι κάνεις με τον αναπνευστήρα επιφανείας.
Και υπάρχουν πολλά μέρη σε αυτά τα βάθη για να εξερευνήσει κάποιος και πολλά πράγματα να δει αυτός που δεν έχει δει στη ζωή του ούτε χάνο.

Το θέμα είναι ότι θα μπορεί να το πάρει και αυτός που δεν ξέρει ούτε εξίσωση να κάνει και ο λαυρακοκυνηγός και ο βραδινός ψαροντουφεκάς.

Aνεμος
29/03/2016, 09:44
Το θέμα είναι ότι θα μπορεί να το πάρει και αυτός που δεν ξέρει ούτε εξίσωση να κάνει και ο λαυρακοκυνηγός και ο βραδινός ψαροντουφεκάς.

Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλό . Αφήνοντας απέξω τους ψαροντουφεκάδες -που έτσι κι αλλιώς δεν πρέπει να χρησιμοποιούν καμία μέθοδο "αναπνοής" κάτω απο το νερό-αθέμιτος ανταγωνισμός προς τα ψάρια -, δημιουργεί και θέμα ασφαλείας για τον εντελώς άσχετο, γιατι μια χαρά πνευμοθώρακα αποκτάς αναδυόμενος σφεντόνα στην επιφάνεια απο τα πέντε μέτρα με φουλ γεμάτα πνευμόνια....

Στο τεχνικό του μέρος, μοιάζει αρκετά στην λογική των rebreathers , αλλα έχω απορία για το πώς θα είναι η αίσθηση αντίστασης κατα την εισπνοή χωρίς να αποθηκεύει κάπου τον αέρα. ¨Οπως και να έχει είναι μια ενδιαφέρουσα εξέλιξη στον τομέα...

daz
29/03/2016, 09:52
Αυτό δεν είναι ιδιαίτερα καλό .

Δεν είναι καθόλου καλό.
Σαν αρνητικά τα ανέφερα!

Aνεμος
29/03/2016, 10:01
Δεν είναι καθόλου καλό.
Σαν αρνητικά τα ανέφερα!
:beer:
(εμπλουτισμένες nitroxoμπυρες :lol::lol: )

byron
29/03/2016, 10:46
Το πηγάδι στα Λιμανάκια είναι εντυπωσιακή βουτιά-αυτη η αισθηση του σωλήνα που γράφει και ο byron- αλλα γνωρίζοντας τι εχει συμβεί εκεί καθώς και τα κάγκελα και η πινακίδα δημιουργούν μια φρικουλιάρικη αίσθηση.
....Την Κυριακή απολαύσαμε γαμώ τις βουτιές στην Κάρυστο , βαθύτερη προσωπική και επιτέλους έβγαλα καλές φωτό :D

Και που να δεις πως είναι η αίσθηση όταν βούτηξα πρώτη φορά ελεύθερο στο πηγάδι. Ένα μαύρο στόμα που κατεβαινες στο κέντρο του...:lol:
Πρώτη φορά βούτηξα ελεύθερο εκεί, κατά την εκπαίδευση του 1ου αστεριού μαζί με φίλους που βοηθούσαν στο σχολείο.

Μακράν όμως η πιο απόκοσμη βουτιά/ες που έχω κάνει, είναι στο ναυάγιο του Serenade στον κόλπο του Ναβαρίνου. Ο κόλπος έχει σχεδόν πάντα πολύ χαμηλή ορατότητα, και ενώ κατεβαίνεις στο πουθενά βλέπεις μπροστά στη μάσκα σου τα σίδερα της γέφυρας.
Spooky εντελώς...

Για την κατάδυση σου, photos or it didn't happen...:D

Για το βάθος, θα συμφωνήσω με τον daz. Στα 5 μέτρα μπορείς να δεις πολλά και όμορφα χωρίς να χάνονται τα χρώματα.
Η συσκευή που συζητάμε, όντως δεν ξέρω τι παραπάνω προσφέρει. Η τεχνολογία της και τυχόν εφαρμογή της σε βαθύτερες καταδύσεις μπορεί να είναι ενδιαφέρουσα πάντως.

yannis24
29/03/2016, 11:12
Για την κατάδυση σου, photos or it didn't happen...:D


355724

355725

απο παλαιοτερες καταδυσεις στο εξωτερικο.......
Στην ελλαδα περα απο καποια μικρα ναυαγια που ποσες φορες να τα βουτηξεις πια, δεν εχω δεςι κατι αξιοσημειωτο.....

απλα η ηρεμια που εχεις εκει κατω, και οτι το μοναδικο που ακους ειναι οι μπουμπουληθρες σου......ειναι πραγματικα κατι το φοβερο !!

vaska
29/03/2016, 11:57
απλα η ηρεμια που εχεις εκει κατω, και οτι το μοναδικο που ακους ειναι οι μπουμπουληθρες σου......ειναι πραγματικα κατι το φοβερο !!

ότι πιο χαλαρωτικό έχω κάνει στην ζωή μου. Το άγχος άρχιζε στο ανέβα που φοβόσουν μην σε κουρέψει κανένας προπελάκιας από αυτούς που όλοι οι ωκεανοί είναι δικοί τους και δεν δίνουν καμία σημασία σε σημαιάκια και πλωτήρες.

Κάπου κοντά στην Παναγοπούλα σε μια καλή ρίβα έπαιζα επί 30 μινς τουλάχιστον με μία πίνα τεράστια στο ταπεινό βάθος των 35 μέτρων. Είναι εκπληκτικό πως τόσο μικρό καβουράκι κινεί και κλείνει με απίστευτη δύναμη τα 2 κελύφη του.


Στο θέμα μας τώρα, μπαταρία και συσκευή αναπνοής για μένα είναι μη αποδεκτά όσες δικλείδες ασφαλείας κι αν έχουν οι συσκευές.

R43
29/03/2016, 13:19
Δεν μπήκε κανείς μετά το κάγκελο βέβαια. Είχαν προηγηθεί τα ατυχήματα, τελευταίο των Αμερικανων νομίζω, και υπήρχε κάγκελο.



Είχαμε προτείνει στην Αμερικάνικη πρεσβεία, να τους βγάλουμε (τουλάχιστον τους δύο) αλλά τους θεωρούσαν "θαμμένους στην θάλασσα" και ευγενικά μεν, επιτακτικά δε, μας το απαγόρευσαν. Δυστυχώς, στις επόμενες επισκέψεις μου διαπίστωνα ότι κάποιοι θεωρούσαν τρόπαιο κάποιο κομμάτι από τον εξοπλισμό των νεκρών και φρόντιζαν να τους απαλλάξουν. Τελικά έμειναν μόνο στολές και σκελετοί. Αυτά πρίν 20 χρόνια περίπου.

byron
29/03/2016, 14:50
Είχαμε προτείνει στην Αμερικάνικη πρεσβεία, να τους βγάλουμε (τουλάχιστον τους δύο) αλλά τους θεωρούσαν "θαμμένους στην θάλασσα" και ευγενικά μεν, επιτακτικά δε, μας το απαγόρευσαν. Δυστυχώς, στις επόμενες επισκέψεις μου διαπίστωνα ότι κάποιοι θεωρούσαν τρόπαιο κάποιο κομμάτι από τον εξοπλισμό των νεκρών και φρόντιζαν να τους απαλλάξουν. Τελικά έμειναν μόνο στολές και σκελετοί. Αυτά πρίν 20 χρόνια περίπου.

Έχω την εντύπωση πως οι δυο τουλάχιστον, βγήκαν πριν κάποια χρόνια. Λάθος θυμάμαι;

Με ποιο τρόπο μπαίνατε μέσα; δεν είχε μπει το κάγκελο; Δενόσαστε με κάποιο σχοινί πριν μπείτε; ξέρατε πότε αλλάζει το ρεύμα;

Από όσο ξέρω, αυτά που είχα διαβάσει δηλαδή, είχε αποδειχθεί πως το πηγάδι επικοινωνούσε με την λίμνη και δημιουργούσε με τις κατάλληλες συνθήκες ένα σιφόνι από το οποίο ήταν πολύ δύσκολο να βγεις.
Έτσι δεν πνίγηκαν και οι τελευταίοι Αμερικάνοι (όλοι δηλαδή);

tsompanis
29/03/2016, 14:54
Τελικά μαζευόμαστε μπόλικοι:lol:
Να κάνουμε καμία βουτηχταδικη σιδεροκωλη? :D

Τα τσαμπραγκαλα τα έχω ακόμη να μου θυμίζουν καλες και ένδοξες εποχές

byron
29/03/2016, 16:17
Είχαμε προτείνει στην Αμερικάνικη πρεσβεία, να τους βγάλουμε (τουλάχιστον τους δύο) αλλά τους θεωρούσαν "θαμμένους στην θάλασσα" και ευγενικά μεν, επιτακτικά δε, μας το απαγόρευσαν. Δυστυχώς, στις επόμενες επισκέψεις μου διαπίστωνα ότι κάποιοι θεωρούσαν τρόπαιο κάποιο κομμάτι από τον εξοπλισμό των νεκρών και φρόντιζαν να τους απαλλάξουν. Τελικά έμειναν μόνο στολές και σκελετοί. Αυτά πρίν 20 χρόνια περίπου.

http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%91%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC-3-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF-78.30290/

R43
29/03/2016, 17:31
Έχω την εντύπωση πως οι δυο τουλάχιστον, βγήκαν πριν κάποια χρόνια. Λάθος θυμάμαι;

Με ποιο τρόπο μπαίνατε μέσα; δεν είχε μπει το κάγκελο; Δενόσαστε με κάποιο σχοινί πριν μπείτε; ξέρατε πότε αλλάζει το ρεύμα;

Από όσο ξέρω, αυτά που είχα διαβάσει δηλαδή, είχε αποδειχθεί πως το πηγάδι επικοινωνούσε με την λίμνη και δημιουργούσε με τις κατάλληλες συνθήκες ένα σιφόνι από το οποίο ήταν πολύ δύσκολο να βγεις.
Έτσι δεν πνίγηκαν και οι τελευταίοι Αμερικάνοι (όλοι δηλαδή);

Στην δεξιά πλευρά του πλέγματος υπήρχε ένα μικρό κενό. Συνήθως έπρεπε να βγάλεις τον εξοπλισμό για να περάσεις. Φυσικά μόνο με σχοινιά και φρένα έμπαινες, αν ήθελες να ξαναβγείς. Το ρεύμα, μετά το πλέγμα, ήταν τόσο δυνατό που, με ιδανικές συνθήκες, οριακά μπορούσες κολυμπήσεις αντίθετα με όλον τον εξοπλισμό. Οπότε σκέψου τι γινόταν όταν είχαμε πανσέληνο, παλίρροιες κτλ. Έχοντας κάνει αρκετές βουτιές στο σημείο, ποτέ δεν είδα ρεύμα προς τα έξω. Μετά από περίπου 60μ, κατά προσέγγιση, είναι αδύνατο να προχωρήσεις λόγω του ότι. όχι μόνο στενεύει αρκετά, αλλά είχε συσσωρευτεί ένας μεγάλος όγκος από σκουπίδια και σχοινιά. Να διευκρινίσω, ότι το βάθος μετά το πλέγμα, δεν ξεπερνά τα 35μ.

Δεν γνωρίζω αν τελικά τους έβγαλαν, αλλά αν έγινε θα πρέπει να έγινε μετά το 2000. Οι αναφορές μιλάνε για τρία άτομα, εκ των οποίων το ένα δεν βρέθηκε ποτέ.

Η επικοινωνία με την λίμνη, τουλάχιστον μέχρι το 2001 που βούταγα στην περιοχή, μόνο σε εικασίες βασιζόταν. Φυσικά αν υπάρχει επικοινωνία, θα είναι με τα σπήλαια και όχι με την λίμνη. Η λίμνη, η οποία βρίσκεται ψηλότερα από την στάθμη της θάλασσας, με μέγιστο βάθος λιγότερο από 10μ και λασπώδη βυθό, θεωρώ ότι θα είχε εμφανή σημεία εισόδου νερού. Βέβαια να μην ξεχνάμε ότι το νερό της λίμνη μάλλον αλμυρό το λές (δεν είναι θάλασσα), ενώ το νερό των σπηλαίων είναι καθαρά υφάλμυρο. Οπότε, από κάπου μπαίνει η θάλασσα.

R43
29/03/2016, 17:51
http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%91%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC-3-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF-78.30290/

Δυστυχώς, ήμουν παρών όταν πνίγηκε Τζωρτζάτος και αν δεν τους περίμενε εξω από το πλέγμα η Σου Παπαδάκου για να δώσει αέρα στον δεύτερο, πιθανότατα να είχαμε και άλλον νεκρό. Είναι στιγμές που δεν τις ξεχνάς ποτέ, αν και τις έζησα από την επιφάνεια μέχρι το νοσοκομείο.

Aνεμος
29/03/2016, 21:59
Για την κατάδυση σου, photos or it didn't happen...:D













pics



355780

355786

byron
29/03/2016, 22:10
pics



355780

355786

Ωραίος ο ψαρης :beer:

Πέδιλα ελεύθερης φοράει ο δεξιά;

Aνεμος
29/03/2016, 22:14
355787

355788

355789

karellen
29/03/2016, 22:24
Ελάτε στη Μάνη να δείτε υποβρύχια σπήλαια,ειδικά μεταξύ Στούπας-Καρδαμύλης είναι το ονομαζόμενο Βαθύ Σκαμνί. Ακτή-ελαφρά κατωφέρεια και ξαφνικά ένα χάσιμο στα 30+ μέτρα.Στήρες κι άγιος ο Θεός.

Aνεμος
29/03/2016, 22:29
κατι παλιότερες, ναυαγιο Καλή τύχη,Βόλος

355790

355791

355792

Aνεμος
29/03/2016, 22:47
355795

355796

355798

Aνεμος
29/03/2016, 23:11
κάπου,δεν θυμάμαι γιατι εχω το αρχειο ψιλομπάχαλο

355799

355800

Aνεμος
29/03/2016, 23:17
[QUOTE=byron;2729202]Ωραίος ο ψαρης :beer:

Πέδιλα ελεύθερης φοράει ο δεξιά;[/QUOTΕ]

:beer:

αυτονομης ειναι, cressi, μακρια σαν ελευθερης αλλα λίγο πιο κοντα και με υποδοχη για μποτάκι

annoula1981
29/03/2016, 23:30
Πάντα θα συνεχίζει να με εκπλήσσει αυτό το φόρουμ.. πολυτάλαντοι, πολυπράγμονες και άρτιες γνώσεις επί παντός επιστητού!
Bravo! :beer:

SHOOTER045
29/03/2016, 23:47
http://www.avsite.gr/forum/threads/%CE%91%CE%BD%CE%AD%CF%83%CF%85%CF%81%CE%B1%CE%BD-%CF%84%CE%B1-%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%AC-3-%CE%91%CE%BC%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BA%CE%B1%CE%BD%CF%8E%CE%BD-%CF%87%CE%B1%CE%BC%CE%AD%CE%BD%CF%89%CE%BD-%CF%84%CE%BF-78.30290/

Αυτόhttps://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.onalert.gr/stories/to-mystririo-tis-vouliagmenis-opou-exoun-xathei-kai-stratiotikoi/42171&ved=0ahUKEwjI-4D67ubLAhXKXBoKHYz4AvoQFggdMAE&usg=AFQjCNExVQ7puRO3E7USuviGWOpK9skP1g&sig2=nj41JY2RxUTLRLiKyZN50Q
Το θυμάμαι σαν τώρα

skylaros
30/03/2016, 00:14
Ελάτε στη Μάνη να δείτε υποβρύχια σπήλαια,ειδικά μεταξύ Στούπας-Καρδαμύλης είναι το ονομαζόμενο Βαθύ Σκαμνί. Ακτή-ελαφρά κατωφέρεια και ξαφνικά ένα χάσιμο στα 30+ μέτρα.Στήρες κι άγιος ο Θεός.

Εγώ πάλι νομίζω πως στη Μάνη δεν έχει τίποτα πλέον. Ούτε ανατολικά ούτε και δυτικά. Το ψάρεμα με δυναμίτη ακόμα πάει σύννεφο, τα καΐκια το χειμώνα ψαρεύουν από την ακτή. Ότι λιβάδι Ποσειδωνίας υπήρχε πήγε καλιά του. Καμένοι βυθοί που από παράδεισοι έγιναν λασπότοποι. Στο ψάρεμα η μπουκάλα πάει σύννεφο. Karellen στη μεριά που λες είχε κάποτε κάτι εκπληκτικές πεζούλες που μάζευαν ροφούς, στήρες, σκορπίνες και πέρκες. Την τελευταία φορά που πήγα καλοκαίρι πριν 16-17 χρόνια για ψάρεμα, γύρο μου ψάρευαν άλλοι 10. Δε ξαναπήγα. Επειδή έζησα τη μείωση του αριθμού των ψαριών σταμάτησα να ψαρεύω και εγώ (καλά πλέον δε μου κάνει και τίποτα πέρα από τα πέδιλα :p ). Είναι κρίμα για την περιοχή και γενικά για την Ελλάδα αυτό που συμβαίνει και έχω και τύψεις γιατί στα 13 την πρώτη μου χρονιά που κατάφερα να οπλίσω λάστιχα δύο φορές έριξα χλωρίνη. Νομίζαμε ότι η θάλασσα τα έχει όλα ατελείωτα και βγάζαμε τόσα όσα μπορούσαμε να κουβαλήσουμε λίγο πολύ όλοι. (Δυστυχώς κανείς κοντινός μου δε βούταγε οπότε δεν είχα και σωστά ερεθίσματα) Αν μιλήσεις με γέρους θα σου πουν πως σχεδόν με τα χέρια βγάζαν τα ψάρια και αν βγάλεις και λίγο το στοιχείο της υπερβολής τους πιστεύω γιατί έχουν γίνει έρευνες που δείχνουν για πάνω από 90% μείωση παγκόσμια από το 1950 και μετά... Τέλος πάντων, αν είσαι από εκεί κοιτάξτε να την προστατέψετε την περιοχή είναι κρίμα υπέροχα μέρη... αν ήμουν νομοθέτης θα απαγόρευα το ψάρεμα παντού για 3-5 χρόνια.


ps: Δυο φορές έχω κινδυνέψει να πνιγώ τη μια φορά από στήρα (καλά από μλκ δικιά μου) στην περιοχή μεταξύ Παγανέα και Καμάρες

ps2: Η περιοχή της Καλαμάτας έχει βγάλει αρκετούς καλούς σε ελεύθερη κατάδυση.

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 00:59
Μόνο μπουκαλάκιδες έχουμε???
Ελεύθερη κανείς???

355802

355803

:cool:

byron
30/03/2016, 08:02
Εγώ πάλι νομίζω πως στη Μάνη δεν έχει τίποτα πλέον.

+990 skylare. Ετσι ακριβώς ειναι τα πράγματα στη Μάνη.


Μόνο μπουκαλάκιδες έχουμε???
Ελεύθερη κανείς???


Εγώ έκανα πολλά χρόνια ελεύθερη για ψαροντούφεκο όμως, μέχρι +30m περίπου. Για πολλά χρόνια φεύγαμε σχεδόν κάθε ΣΚ με τράυλερ και εξοπλισμό κυρίως για Πελοπόννησο. Απνοια (γιατί αυτό εννοείς μάλλον), δεν με συγκίνησε ποτέ ιδιαίτερα. Βαρετή ως διαδικασία μου φαινόταν...
Εγραφα για 3-4 χρόνια άρθρα περιστασιακά σε περιοδικό του χώρου, έκανα και ένα πέρασμα από 3 αγώνες του Γλαύκου (λυπηρή ιστορία οι αγώνες, σιχάθηκα).

Ενα παραλίγο μοιραίο περιστατικό υποξίας στο ζευγάρι μου (και κολλητό μου), σε συνθήκες που αρκεί να πω, πως οι φύλακες άγγελοι μας έκαναν υπερωρίες για να μην πνιγούμε και οι δύο, επαναπροσδιόρισε ΠΟΛΥ την σχέση μου με την θάλασσα, μιας και τις στιγμές που έζησα μέχρι να τον βγάλω και να δω σημεία ζωής...ούτε στον εχθρό μου.
Σιγά σιγά απομακρύνθηκα από το βαθύ ψάρεμα, μέχρι που έγινε 1-2 βουτιές το καλοκαίρι. Χορτάτος είμαι όμως.

Αντε βάζω και μια φωτό με ψάρια, αλλά μικρά και τραγανά. Τα μεγάλα τα κρύβω για να μην μας κυνηγήσει η WWF :lol:
Είναι από τον χειμερινό αγώνα "Αλκυώνη" του Γλαύκου που είχε γίνει στον Σαν Τζώρτζη τον Γενάρη του 96. Ωραίος αγώνας, είχα πάρει την 2η θέση σε 25 ομάδες κυνηγώντας κυρίως σαργούς (συν ένα λαβράκι, μια σάλπα και ένα μελανούρι) από τα 30 cm μέχρι τα 2-3 μέτρα :lol:

355804

και μια φωτό με το στοκ τότε SRX καθ' οδόν για Σαμοθράκη (επιστροφή δικάβαλλο από Αλεξανδρούπολη... :cry:).
Οι προσεκτικοί θα διακρίνουν τα όπλα κατά μήκος του srx και τα πέδιλα ελεύθερης. :tooth:
Μεγάλο πακέτο είχα φάει τότε με την Σαμοθράκη επειδή δεν είχα βάρκα...έρημοι βυθοί και ατελείωτη αμμουδιά.

355806

R43
30/03/2016, 09:34
Εντυπωσιακό νομίζω!
https://www.youtube.com/watch?v=4HgD1Nv36X8&list=PLCzftMMoTeeDhxaeOQlaxpuQ4i-qH8aHd

R43
30/03/2016, 09:40
Και για όσους νομίζουν ότι οι πισίνες είναι ρηχές για ελεύθερη κατάδυση.....

https://www.youtube.com/watch?v=vAMlgyGqhAw

byron
30/03/2016, 09:46
Αυτόhttps://www.google.gr/url?sa=t&source=web&rct=j&url=http://www.onalert.gr/stories/to-mystririo-tis-vouliagmenis-opou-exoun-xathei-kai-stratiotikoi/42171&ved=0ahUKEwjI-4D67ubLAhXKXBoKHYz4AvoQFggdMAE&usg=AFQjCNExVQ7puRO3E7USuviGWOpK9skP1g&sig2=nj41JY2RxUTLRLiKyZN50Q
Το θυμάμαι σαν τώρα

Ναι...το θυμάμαι και εγώ καλά. Νομίζω πως ήταν και πολύ έμπειροι δύτες.

Η σπηλαιοκαταδυση είναι άλλη ιστορία. Δεν απευθύνεται σε απλά έμπειρους δυτες, αλλά σε εξειδικευμένους σε τέτοιες εξερευνήσεις.
Εξαιρετικά επικίνδυνη κατάδυση, που χωρίς ομάδα και εξοπλισμό παίζεις με την ζωή σου.

byron
30/03/2016, 09:59
Εντυπωσιακό νομίζω!
https://www.youtube.com/watch?v=4HgD1Nv36X8&list=PLCzftMMoTeeDhxaeOQlaxpuQ4i-qH8aHd

Χαχαχα, πολύ εντυπωσιακό !! Δεν το είχα δει.
Προφανώς επηρεασμένο (σκηνοθετικά) από τον Guillaume (γράφει και στους τίτλους Never be Nery :lol:) αλλά με χιούμορ.

Το video του Nery Guillaume είναι αυτό : https://m.youtube.com/watch?v=uQITWbAaDx0&feature=player_embedded

OK, έχουν ξεφύγει εντελώς τα άτομα...τι να λέμε. Εγώ μεγάλωσα με το big blue και διαβάζοντας για τον J.Mayol και αυτοί έχουν γίνει πλέον υποβρύχια. :uplate:

Aνεμος
30/03/2016, 10:30
το never be Nery είναι πολύ ωραίο-όπως και το πρωτότυπο του Nery Guillaume και τα υπόλοιπά του...:)

Πραγματικά έχουν φτάσει σε τρελά επίπεδα με την ελεύθερη.
Η σπηλαιοκατάδυση είναι η πιο εξειδικευμένη μορφή κατάδυσης και απαιτεί ανάλογη εκπαίδευση, εξοπλισμό , εμπειρία , ψυχραιμία καθώς έχει άπειρες παραμέτρους που μπορει να στραβώσουν.Θα γίνει ενα σχολείο cavern -όχι cave- μέσα στον Απρίλιο στην λίμνη Βουλιαγμένης αλλα εγω μάλλον δεν το βλέπω να το παρακολουθώ για φέτος.Μελλοντικά θα ήθελα να το δοκιμάσω, αν και τα συναισθήματα μου για τα υποβρύχια σπήλαια είναι ανάμικτα. Απο την μια η απόλυτη μαυρίλα , οι άπειρες παράμετροι , απο την άλλη η ομορφιά ειναι απίστευτη https://www.youtube.com/watch?v=5VwCj72vDLg

Βύρωνα, Ναυαρίνο δεν έχω καταφέρει να βουτήξω, όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι εμπειρία δυνατή...

byron
30/03/2016, 11:00
Βύρωνα, Ναυαρίνο δεν έχω καταφέρει να βουτήξω, όσο έχω διαβάσει πρέπει να είναι εμπειρία δυνατή...

Ως ομορφιά βυθού, είναι ασύγκριτα καλύτερη η θάλασσα έξω από τον κόλπο. Πήγαινα σε κάποια σημεία, βραχώδης βυθός περίπου 2 μίλια αριστερά απ΄την Πύλο, αλλά όλη η περιοχή όπως και η Μεθώνη έχει όμορφο βυθό.

Το Ναυαρίνο, (εκτός για ψάρεμα) δεν θα το επέλεγα για κατάδυση, κυρίως λόγω της θολούρας που έχει. Αν έχω βουτήξει 10 φορές, είναι ζήτημα αν 1-2 είχε ορατότητα μεγαλύτερη από 3-4-5 μέτρα. Στο ψάρεμα δεν είναι ιδιαίτερο πρόβλημα, αρκεί να είσαι γρήγορος μιας και όπως εμφανίζονται εξαφανίζονται, αλλά το Serenade ήταν μάλλον το μόνο σημείο (γενικά) που με έχει κάνει να νιώσω πολύ άβολα.
Το ναυάγιο είναι τεράστιο, καθισμένο στον βυθό με το πιο ρηχό σημείο (κάγκελα, κεραίες πάνω απ΄τη γέφυρα) στα 17-18 μέτρα και το βαθύ του (ύφαλα) στα 45.
Το κατάστρωμα (25-28m κάπου εκεί) είναι γεμάτο σωλήνες (tanker ήταν), και κοντά στην πλώρη απ΄την αριστερή μεριά μπορείς να διακρίνεις την τεράστια τρύπα που προκάλεσε η έκρηξη.

Απόκοσμο ναυάγιο, και έχω βουτήξει σε κάποια που είναι μέσα στο βεληνεκές της ελεύθερης χωρίς να έχω αυτή την αίσθηση.

byron
30/03/2016, 11:14
Απ΄οτι διαβασα μόλις, το Irenes Serenade είναι το μεγαλύτερο ναυάγιο της Μεσογείου. 110.000 τόνοι, 300 μέτρα μήκος και 77 πλάτος.
Τεράστια οικολογική καταστροφή τότε, αλλά και αρχαιολογική μιας και βούλιαξε πάνω στην τουρκοαιγυπτιακή ναυαρχίδα που είχε βρεθεί 3 χρόνια πριν στο σημείο.

https://youtu.be/6yq15ZnfJ-k
https://youtu.be/trC0t7HosjY

daz
30/03/2016, 11:50
Μόνο μπουκαλάκιδες έχουμε???
Ελεύθερη κανείς???



:D




έκανα πολλά χρόνια ελεύθερη...
Εγραφα για 3-4 χρόνια άρθρα περιστασιακά σε περιοδικό του χώρου...

355806

Βύρωνα ήσουν πολύ προχωρημένος ε! Ωραίος! Εγώ είχα την τύχη να έχω όλη τη γνώση για την ελεύθερη που αποκομίσατε εσείς οι παλιότεροι.

Ακόμα κάνω αλλά όχι όπως παλιότερα. Όσο έμεινα στην Κω ήμουν χειμώνα καλοκαίρι στη θάλασσα και στην πισίνα. Ήθελα να πάω και στους αγώνες σκανταλόπετρας στη Κάλυμνο αλλά δε μπόρεσα.

Ποια η γνώμη σου, με δυο λόγια, για το αγωνιστικό?



Yanniς και άνεμος ωραίες φωτογραφίες. :beer:

Cpt. Haddock
30/03/2016, 12:21
Πάντα θα συνεχίζει να με εκπλήσσει αυτό το φόρουμ.. πολυτάλαντοι, πολυπράγμονες και άρτιες γνώσεις επί παντός επιστητού!
Bravo! :beer:

Να φανταστεις οτι καποιοι οδηγάμε και μοτοσυκλετες :lol:

R43
30/03/2016, 12:51
Μακάρι όλα τα μηχανάκια να είχαν την ίδια τύχη!!!
355813

nikos_abel
30/03/2016, 13:01
Να πω πρώτα (πριν σας το χαλάσω) ότι πραγματικά ζηλεύω τις εμπειρίες σας, καθώς πάντα ήθελα να μάθω - πότε δεν το επέτρεψαν οι συγκυρίες.


Η μόνη μου εμπειρία ήταν ένα καλοκαίρι που δούλευα σε νησί ντι τζέις και από την ώρα που ξύπναγα
μέχρι κανα 2ωρο πριν τη δουλειά, βουτούσα με ένα εξίσου άσχετο κολλητό για ψαροντούφεκο.

Το αστείο είναι ότι είχαμε κολλήσει και οι 2 γαστρεντερίτιδα (τώρα το χαλάω) και μόλις βγαίναμε μετά τις
ατελείωτες ώρες, με καμμένες τις πλάτες, ο πόνος kicked in και τα σωθικά μας κυλούσαν στη τουαλέτα
με δάκρυ.

Και μόλις συνερχόμασταν την άλλη μέρα, τα ίδια - πως δε πεθάναμε :lol:

tsompanis
30/03/2016, 13:15
Μου ξυπνησατε πολλά !
Τους ήχους από τα καλαμάρια σε μεγάλα βάθη τους ακούγαμε από το σόναρ. Όπως επίσης και τα δελφίνια που έκαναν κόντρα με το υποβρύχιο στα 45 μέτρα ή κάτι απροσδιοριστους ήχους που περνούσαν από το σόναρ σε μεγάλο βάθος πάνω από τα 200 μέτρα στα αχανή βάθητου Ιονίου. Εκατσα 4,5 χρόνια στο Υ/Β Τρίτων και Αμφιτριτη. Μετά μια μέρα τους είπα. ...δηλώνω παραίτηση καιθαα πάω στο χωριό μου να βάλω πρόβατα χαχαχαχα

gior-gos
30/03/2016, 13:25
Ελεύθερη κανείς???

Ασχολουμουν αρκετα χρονια με ψαροντουφεκο, για καποιους λογους ομως (μεταξυ αυτων και ιγμοριτιδα) σταματησα.

@skylaros Πραγματι, δυναμιτης - μπουκαλα - νυχτερινο εχουν μετατρεψει σε κρανιου τόπο πολλους και πολυ πλουσιους βυθους. Θυμαμαι με ποση λαχταρα βουτηξα στα Κουφονησια το 2003 και.. νεκρος βυθος. Δε μπορω να φανταστω τωρα πως θα ειναι. Τους ντοπιους δεν τους νοιαζει. Οτι φαμε κι οτι πιουμε..

Μία απο Αμοργο το 2002

355814

taisteal
30/03/2016, 13:29
Μπραβο θαλασσινα ταλεντα που εχουμε :)

:beer::beer:

sniper
30/03/2016, 13:29
Δεν αφήνετε τη θάλασσα στα ψάρια της;

gior-gos
30/03/2016, 13:39
Δεν αφήνετε τη θάλασσα στα ψάρια της;

Σωστο αλλά..

για να γινει αυτο μηπως δεν πρεπει να αγοραζουμε ψαρια ουτε απο τον ψαρα; Ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια; Ο επαγγελματιας ή ο ερασιτεχνης;

Μεγαλη και διαχρονικη συζητηση.. ;)

:)

byron
30/03/2016, 13:49
Μακάρι όλα τα μηχανάκια να είχαν την ίδια τύχη!!!
355813

Χα, πολύ ωραίο κολάζ !!! Σε ευχαριστώ. :beer:


:D
Ποια η γνώμη σου, με δυο λόγια, για το αγωνιστικό?


Χμμμ... όχι η καλύτερη. Καταρχήν δεν υπάρχει "αγώνας" και "άθλημα" εφόσον υπάρχει κυνήγι ζωντανού οργανισμού. Τεσπά, ψιλά γράμματα θα πεις, και προσωπικές εκτιμήσεις.

Δεν είχα κάποια ιδιαίτερη εμπειρία, για να έχω ολοκληρωμένη άποψη. Ο πρώτος μου αγώνας ήταν ένας στην Αίγινα, πριν το Πανελλήνιο το 95. Δεν είχα κάνει τίποτα, σπουδαίο, στο χαβαλέ το είχα πάρει...σαν να πήγαινα για ψάρεμα. Μου είχε κάνει άσχημη εντυπωση ο ξεκατίνιασμα στο ζύγισμα των ψαριών για την κατάταξη, τσαμπουκάδες, ενστάσεις, κατηγορίες για ψάρια που είχαν βρωμίσει (δλδ χτυπήθηκαν την προηγούμενη ημέρα) κλπ.

Οκ, δεν είχα δώσει και πολύ σημασία, μέχρι που πήγα στον επόμενο διήμερο στην Κύθνο. Εκεί ήταν όλα τα βαριά ονόματα (τότε), η ομάδα μου είχε μια αξιοπρεπή εμφάνιση 7/23...ΑΛΛΑ, αυτά που είδα μάλλον με φρίκαραν. Από χτισμένα θαλάμια ροφού πριν τον αγώνα και μονάγκιστρα έξω από το θαλάμι για να μην μπορεί να βραχώσει, μπουκάλες στην αναγνώριση, πέτρες μέσα στα στομάχια των μεγάλων ψαριών, ενστάσεις κάργα κλπ. Μέχρι μια σπάθα που είναι γνωστό πως δεν πιάνεται από ψαροντούφεκο είχαν φέρει στους σάκους, κάπου την είχαν βρεί πεταμένη από ψαράδικο και την έφεραν στην επιτροπή.

Και φυσικά, τεράστια ζημιά στην περιοχή. Παρόλο που το ελεύθερο δεν θεωρείται κατακριτέο στα μάτια που κόσμου, 50 άτομα (άνω του μετρίου) σε μια περιοχή κάνουν πολύ μεγάλη ζημιά.

3ος και τελευταίος, ήταν η Αλκυώνη. Εκεί δεν είχε παρατράγουδα, αφού λόγω εποχής και μορφολογίας το κυνήγι περιοριζόταν σε άσπρα ψάρια.

Γενικά οι αγώνες, πάσχουν από τα ίδια προβλήματα που πάσχουν οι...αγώνες. Η ανάγκη αυτοπροβολής και καταξίωσης, οδηγεί σε καφρίλες.
Προσωπικά, δεν νομιζω πως προσφέρουν κάτι ουσιαστικό μιας και δεν είναι άθλημα. Επομένως δεν θα με στεναχωρούσε αν σταματούσε η διεξαγωγή τους.

skylaros
30/03/2016, 14:05
Σωστο αλλά..

για να γινει αυτο μηπως δεν πρεπει να αγοραζουμε ψαρια ουτε απο τον ψαρα; Ποιος κανει μεγαλυτερη ζημια; Ο επαγγελματιας ή ο ερασιτεχνης;

Μεγαλη και διαχρονικη συζητηση.. ;)

:)

Δεν υπάρχει μεγαλύτερη ή μικρότερη ζημιά και οι δύο κάνουν ζημιά. Θέλει προσπάθεια από όλους γιατί πραγματικά καταρρέει το σύστημα. Για να μην έχουμε αμφιβολίες ακόμα και σε αυτό τον τομέα η Ευρώπη έχει δύο ταχύτητες. Η Βόρεια Ευρώπη ανακάμπτει ενώ η Μεσόγειος τον πίνει. Από τη στιγμή μάλιστα που το όλο θέμα ανέλαβε το Ελληνικό κράτος (είναι μια πενταετία και νομίζω πως τώρα κάτι άλλαξε) η μόνη που προσπάθησε να κάνει κάτι ήταν η αντιπαθέστατη η Δαμανάκη. Στη βόρεια θάλασσα που παίζουν και απίστευτα οικονομικά μεγέθη κατάφεραν να έχουν θετικό πρόσημο σε αποθέματα ψαριών εδώ και 2-3 χρόνια! Ο ξιφίας, ο αστακός, η κωλοχτύπα ίσως και ο ροφός παίζει να μη καταφέρουν να ανακάμψουν ποτέ όπως πάει.

DAYMAN
30/03/2016, 14:24
ψαροντουφεκο με οχι μεγαλες επιτυχιες εκανα για μια 5ετια.Ζουσα στην Ροδο τοτε και μαθαινα απο ενα φιλο που ηταν δεινος ψαροντουφεκας.Οταν η επιθυμια για συνεχης βουτιες σχεδον καθε μερα με εκανε να αψηφησω βασικους κανονες,ετσι λοιπον μια μερα καπου στην περιοχη Πρασονησι (νοτια Ροδος) βουτηξα μονος μονο με μαγιο σακουλα και ζωνη.Το λιγο ακομα, λιγο ακομα εχασα τον χρονο και χωρις στολη (εστω το φορμακι) επαθα υποθερμια σε σημειο να μην μπορω να λυγισω τα ακρα μου με υπερπροσπαθεια βγηκα εξω (ειχα ανοιχτει αρκετα σε ενα ριφι) κατι που εκανε πολυ δυσκολη.Οταν εφτασα εκει που σκαει το κυμα φωναξα την κοπελια που ειχε φαει τα ποδια της απο την βαρεμαρα να με βοηθησει να βγω εξω.Με την βοηθεια της σκεπαστηκα ολοκληρος με αμμο μεχρι που συνηλθα.Πηγα στο κεντρο υγειας για προληπτικες εξετασεις και ολα καλα.Ο φιλος με ξεχεσε πατοκορφα γιατι βουτηξα μοναχος χωρις στολη και για περιπου 4 ωρες.Απο τοτε αραιωσαν οι βουτιες εως που σταματησα.Ο εξοπλισμος υπαρχει ακομα συσκευασμενος μεσα στον σακο απλα να μου θυμιζει τις περιπετειες.Αργοτερα ασχοληθηκα με την καταδυση οπου με δασκαλο τον Γιωργο Φαναριωτη στην σχολη του Σειτανιδη Βυθος.Απο την εμπειρία μου αυτη της καταδυσης νομιζω οτι ειναι ενα απο τα πιο χαλαρωτικα ομορφα και γαληνια που μπορει καποιος να κανει.

daz
30/03/2016, 14:45
Χμμμ... όχι η καλύτερη. Καταρχήν δεν υπάρχει "αγώνας" και "άθλημα"...

Thanks! Χαίρομαι που συμφωνούμε.
Έχω διαβάσει τόσα και τόσα σε διάφορα περιοδικά που έπεφταν στα χέρια μου αλλά και στο greekdivers και οι απόψεις ήταν κυρίως θετικές.

gior-gos
30/03/2016, 14:54
Η Βόρεια Ευρώπη ανακάμπτει ενώ η Μεσόγειος τον πίνει.

Στη βόρεια θάλασσα που παίζουν και απίστευτα οικονομικά μεγέθη κατάφεραν να έχουν θετικό πρόσημο σε αποθέματα ψαριών εδώ και 2-3 χρόνια!

Μηπως γιατι τα κλεβουν απ τους φτωχους (http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2010-2011/228-klevontas-apo-tous-ftoxous);

"Η Ευρωπαϊκή Ένωση συνιστά τη μεγαλύτερη αγορά, καθώς είναι ο πρώτος εισαγωγέας αλιευτικών προϊόντων στον κόσμο."

"Έχοντας εξαντλήσει τα ιχθυαποθέματα στις δικές της θάλασσας, η Ε.Ε. αναζητά το πολύτιμο ψάρι στους μεγάλους ωκεανούς, και ειδικά στις θάλασσες της Δυτικής Αφρικής, όπου βρίσκεται ένα από τα πιο πλούσια θαλάσσια οικοσυστήματα του κόσμου."

"«Γι’ αυτό προτάσσουμε το ειρωνικό σλόγκαν, η Αφρική ταΐζει την Ευρώπη!», σημειώνει η Φάρα Ομπάϊτουλα, απ’ το διεθνές τμήμα της Greenpeace."

Δες και το ντοκιμαντερ αν εχεις χρονο :)

Οταν εγω, εσυ, ο οποιοσδηποτε αγοραζει ψαρι (ειτε στον ψαρα ειτε στην ταβερνα) δεν μπορει να ξερει το ψαρι αυτο με ποιόν πραγματικα τροπο και που εχει αλιευτει.

Όσο αυξανει η ζητηση τοσο αυξανει και η προσφορα.

Και σιγουρα την ζητηση δεν την καλυπτουν τα (καποια) κιλα ψαριου του ερασιτεχνη.

DAYMAN
30/03/2016, 15:43
Μηπως γιατι τα κλεβουν απ τους φτωχους (http://www.exandasdocumentaries.com/gr/documentaries/chronologically/2010-2011/228-klevontas-apo-tous-ftoxous);

"Η Ευρωπαϊκή Ένωση συνιστά τη μεγαλύτερη αγορά, καθώς είναι ο πρώτος εισαγωγέας αλιευτικών προϊόντων στον κόσμο."

"Έχοντας εξαντλήσει τα ιχθυαποθέματα στις δικές της θάλασσας, η Ε.Ε. αναζητά το πολύτιμο ψάρι στους μεγάλους ωκεανούς, και ειδικά στις θάλασσες της Δυτικής Αφρικής, όπου βρίσκεται ένα από τα πιο πλούσια θαλάσσια οικοσυστήματα του κόσμου."

"«Γι’ αυτό προτάσσουμε το ειρωνικό σλόγκαν, η Αφρική ταΐζει την Ευρώπη!», σημειώνει η Φάρα Ομπάϊτουλα, απ’ το διεθνές τμήμα της Greenpeace."

Δες και το ντοκιμαντερ αν εχεις χρονο :)

Οταν εγω, εσυ, ο οποιοσδηποτε αγοραζει ψαρι (ειτε στον ψαρα ειτε στην ταβερνα) δεν μπορει να ξερει το ψαρι αυτο με ποιόν πραγματικα τροπο και που εχει αλιευτει.

Όσο αυξανει η ζητηση τοσο αυξανει και η προσφορα.

Και σιγουρα την ζητηση δεν την καλυπτουν τα (καποια) κιλα ψαριου του ερασιτεχνη.

στη Σομαλια τα ιδια εκαναν καποιοι........ονοματα δεν λεμε και βγηκαν στην πειρατια οι Σομαλοι.

Μανολης67
30/03/2016, 15:57
στη Σομαλια τα ιδια εκαναν καποιοι........ονοματα δεν λεμε και βγηκαν στην πειρατια οι Σομαλοι.

Ειδα τυχαία στο Γιου τιουμπ τον οικονομολόγο Καζάκη που έλεγε ακριβως αυτό,

RizlaPlusPlus
30/03/2016, 16:11
Κουραστηκα να ψαχνω ποστς. Ενδιαφερον θρεντ, αλλα η συσκευη ειναι σκαμ. Και μαλιστα, ειναι απαραδεκτο που αναδημοσιευτηκε απο ειδησεογραφικο μεσο (και δη ελληνικο), 2 χρονια μετα την αποκαλυψη της απατης. (https://gearjunkie.com/triton-artificial-gills-breathe-underwater)

EDIT: Λαθος λινκ, αυτο εδω ειναι του '14: http://www.deepseanews.com/2014/01/triton-not-dive-or-dive-not-there-is-no-triton/

Μανολης67
30/03/2016, 16:16
Κουραστηκα να ψαχνω ποστς. Ενδιαφερον θρεντ, αλλα η συσκευη ειναι σκαμ. Και μαλιστα, ειναι απαραδεκτο που αναδημοσιευτηκε απο ειδησεογραφικο μεσο (και δη ελληνικο), 2 χρονια μετα την αποκαλυψη της απατης. (https://gearjunkie.com/triton-artificial-gills-breathe-underwater)

EDIT: Λαθος λινκ, αυτο εδω ειναι του '14: http://www.deepseanews.com/2014/01/triton-not-dive-or-dive-not-there-is-no-triton/



Φίλε μου μάλλον έχεις δίκιο, το λάθος εν μέρει και δικό μου, που άνοιξα το θρεντ , ειδα το θέμα και εδωσα βάση,,,,,:confused:

BLiTzER
30/03/2016, 16:17
EDIT: Λαθος λινκ, αυτο εδω ειναι του '14: http://www.deepseanews.com/2014/01/triton-not-dive-or-dive-not-there-is-no-triton/

Ασχέτως θέματος, εξαιρετικό ανάγνωσμα. Μπύρες στον κ. Dove (fitting).

tsompanis
30/03/2016, 17:20
Φίλε μου μάλλον έχεις δίκιο, το λάθος εν μέρει και δικό μου, που άνοιξα το θρεντ , ειδα το θέμα και εδωσα βάση,,,,,:confused:

Αυτό δεν πειράζει καθόλου. Μια χαρά περάσαμε:)

daz
30/03/2016, 18:05
Το έσωσαν Βυρωνας, Άνεμος, R43, Yannis.

byron
30/03/2016, 18:06
Ειδα τυχαία στο Γιου τιουμπ τον οικονομολόγο Καζάκη που έλεγε ακριβως αυτό,

Το scam θέμα το συγχωρούμε. Το ότι παρακολουθείς Καζακη όμως, με τίποτα.

:lol:

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 18:48
Byron γενικά για την ..... των ψαροντουφεκάδων συμφωνώ... και για την συμπεριφορά, σε αγώνες και μη, μπορούμε να λέμε για πάντα...

Δεν θα σε βάλω στα δύσκολα να μου ορίσεις τη είναι <<άθλημα>> και τι <<αγώνας>>, δεν το λέω για να σε προσβάλω αλλά αν διαβάσεις πέρα από ένα λεξικό θα δεις ότι δεν έχουν απλό ορισμό...

Ούτε να σου δείξω θηράματα να σου πέσει το σαγόνι... για να κάνω τον γ$%@#$% όπως όλοι οι ψαροντουφεκάδες!!!

Αλλά θα προσπαθήσω να σου δείξω ένα νέο <<ρεύμα>> που νομίζω ότι υπάρχει στο ψαροντούφεκο και στο ψάρεμα τα τελευταία χρόνια...
και γιατί ο ερασιτέχνης δεν έχει καμία σχέση με τον επαγγελματία και που ευθύνεται το κράτος (και εμείς οι ίδιοι για την κατάντια μας αλλά όχι η φύση του αθλήματος)


Γιατί οι υποβρύχιοι κυνηγοί χρειάζονται τους αγώνες;
(και γιατί οι αγώνες οφείλουν να βελτιωθούν κι άλλο).
Από τον Μανώλη Γιάνκο,

Μέρος 1:

Έχοντας αφιερώσει μεγάλο κομμάτι του ελεύθερου χρόνου μου εδώ και χρόνια στην επαφή με την θάλασσα και έχοντας θορυβηθεί από τον ντόρο που γίνεται τον τελευταίο καιρό γύρω από το ψαροντούφεκο, αγωνιστικό και μη, θεώρησα υποχρέωσή μου να παραθέσω την άποψή μου πάνω στο θέμα, παρά τις αντιδράσεις και τα σχόλια που μπορεί να προκύψουν προς το πρόσωπό μου.
Εξ' άλλου αυτός είμαι εγώ, προσπαθώ να κάνω ότι καλύτερο μπορώ γι' αυτά που αγαπώ, εκθέτοντας τον εαυτό μου και παραβλέποντας ένα πιθανό προσωπικό κόστος .

Πριν ξεκινήσω το κείμενο αυτό, θα παρακαλέσω αυτόν που θα αφιερώσει λίγο από τον πολύτιμο χρόνο του για να το διαβάσει, να το κάνει με προσοχή και να κρίνει αυτά που θα πω χωρίς να μπερδεύει τα πράγματα και τις καταστάσεις .

Ας ξεκινήσω με κάποια δεδομένα για να προχωρήσω έπειτα σε πιο θεωρητικά σημεία .

Είτε το θέλουμε είτε όχι, η αγωνιστική έκφραση μιας δραστηριότητας αποτελεί για το ευρύ κοινό την εικόνα της προς έξω. Αν σε αυτό συνυπολογίσουμε και το γεγονός ότι εμείς συγκαταλεγόμαστε στις “extreme” δραστηριότητες, τότε το φαινόμενο αυτό μεγεθύνεται . Ούτε λίγο ούτε πολύ θέλω να πω ότι με την κατάσταση έτσι όπως είναι διαμορφωμένη αν πάψει να υπάρχει το αγωνιστικό ψαροντούφεκο , για το ευρύ κοινό που δεν ασχολείται με την θάλασσα , το απλό ψαροντούφεκο άπλα δεν θα έχει θέση στην συνείδησή τους , δηλαδή δεν θα υπάρχει

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 18:48
Γιατί οι υποβρύχιοι κυνηγοί χρειάζονται τους αγώνες;
(και γιατί οι αγώνες οφείλουν να βελτιωθούν κι άλλο).
Από τον Μανώλη Γιάνκο,

Μέρος 2:

Αυτές οι σκέψεις από μόνες τους μας οδηγούν στο συμπέρασμα ότι το να καταδικάζει κανείς ανοιχτά και επιθετικά το αγωνιστικό ψαροντούφεκο, είναι σαν να θέλει να σβήσει από την συνείδηση της κοινωνίας την υπόσταση του απλού καθημερινού υποβρυχίου κυνηγίου, με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό σε προσωπικό και κοινωνικοπολιτικό επίπεδο . Και για να το κάνω και λίγο πιο κατανοητό....Η απάντηση στην ερώτηση τι κερδίζει το ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο, είναι οντότητα στα μάτια “των έξω” , φωνή και εκπροσώπηση από αυτούς που οργανώθηκαν απέναντι σε αυτούς που το χτυπάνε για τα συμφέροντά τους.


Πέραν τούτου μεσώ του αθλητισμού και της προβολής αυτού, περνάμε το μήνυμα ότι η δραστηριότητά μας πρέπει να διέπεται από κανόνες και να γίνεται πάντα υπό συνθήκες . Μας δίνεται η δυνατότητα να γαλουχήσουμε γενιές και να τις κάνουμε να ευαισθητοποιηθούν σε θέματα που μας απασχολούν όλους . Με την σειρά μας, τους δίνουμε την ευκαιρία να μάθουν από τα λάθη που κάναμε εμείς και τους ωθούμε να στρέψουν την προσοχή τους προς την εξέλιξη της δραστηριότητάς, για όφελος δικό τους και των επόμενων γενεών .

Επίσης ένα αρκετά σημαντικό σημείο είναι το γεγονός ότι η αγωνιστική έκφραση μιας δραστηριότητας, είναι αυτή που δίνει το έναυσμα για εξέλιξη της σε τεχνικό και υλικό επίπεδο . Γιατί πως να το κάνουμε , αν δεν υπήρχαν οι αγώνες αυτοκινήτου, ακόμη τα οχήματά μας θα ήτανε απαρχαιωμένα σε σύγκριση με αυτά που χρησιμοποιούμε σήμερα .Σαν αντίποδας όλου αυτού , το να υφίσταται μια κακή εικόνα του αγωνιστικού ψαροντούφεκου, περισσότερο κακό κάνει σε εμάς τους απλούς ψαροκυνηγούς παρά καλό .
Ευθύνη για τα παραπάνω, δεν έχουν μόνο οι πολέμιοι της αγωνιστικής έκφρασης της δραστηριότητας μας, άλλα αυτοί που μένουν αδρανείς και οι σκεπτόμενοι το προσωρινό και προσωπικό όφελος . Γιατί αυτός που κάνει κακεντρεχή κριτική από τον καναπέ του, με όπλο του το πληκτρολόγιο και την ανωνυμία , δεν ήταν εκεί για να ψηφίσει υπέρ της αλλαγής του αγωνιστικού κανονισμού που έκανε τον ροφό ένα ανά ημέρα και πάνω από 5 κιλά , δεν ήταν εκεί για να ψηφίσει υπέρ της αλλαγής του ορίου κατώτατου βάρους , δεν ήταν εκεί για να ψηφίσει υπέρ της κατάργησης του φακού κ.ο.κ . Ουσιαστικά δεν νοιάζεται για το αν θα μπορούν να ψαρεύουν αύριο τα παιδιά του, παρά μόνο το πώς θα κάνει αυτός σήμερα .

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 18:49
Γιατί οι υποβρύχιοι κυνηγοί χρειάζονται τους αγώνες;
(και γιατί οι αγώνες οφείλουν να βελτιωθούν κι άλλο).
Από τον Μανώλη Γιάνκο,

Μέρος 3:

Ένα σεβαστό μερίδιο ευθύνης έχει και ο Τύπος για την υπάρχουσα διαμορφωμένη κατάσταση . Ο ειδικός Τύπος στην προσπάθεια να ικανοποιήσει τους αναγνώστες του, καταφεύγει σε θριαμβολογίες και εστιάζει στα βάθη και στα θηράματα, χωρίς να κάνει δίνει ξεκάθαρη εικόνα για την πραγματικότητα με αποτέλεσμα να ερεθίζει την ήδη οξυμένη κατάσταση . Το υλικό αυτό που χρησιμοποιείται από τον ειδικό Τύπο, κατόπιν γίνεται τροφή για τους απλούς δημοσιογράφους και τους ψευτοοικολόγους, που έχουν σαν σκοπό στα πλαίσια μιας δήθεν οικολογικής συνείδησης να βάλουν κατά του ψαροντούφεκου για να εξυπηρετήσουν προσωπικά η κατευθυνόμενα συμφέροντα .
Τελικά όμως πως θα πείσουμε τον κόσμο για τα αυτονόητα, όταν εμείς οι ίδιοι αδρανούμε μπροστά στις εξελίξεις, θυσιάζοντας έτσι το μέλλον της αγαπημένης μας δραστηριότητας ;


Τα τελευταία χρόνια οι άνθρωποι που βρίσκονται πίσω από το αγωνιστικό ψαροντούφεκο, προσπαθούν να περάσουν στην κοινωνία μια πιο ευαισθητοποιημένη εικόνα αυτού . Μια εικόνα που αντικατοπτρίζει με μεγαλύτερη σαφήνεια τα στοιχεία συμπεριφοράς και νοοτροπίας που προσπαθεί να προάγει ο συγκεκριμένος θεσμός .

Στα πλαίσια αυτά γίνονται κινήσεις, για να βοηθηθούν οι ασθενέστερες οικονομικά ομάδες πληθυσμού των τοπικών κοινωνιών οπού λαμβάνουν χώρα οι διοργανώσεις . Αυτό επιτυγχάνεται μεσώ της δωρεάς του συνόλου των αλιευμάτων σε ιδρύματα , με την ενίσχυση των τοπικών μονάδων τουρισμού που φιλοξενούν το σύνολο των συμμετεχόντων, με την ενίσχυση των τοπικών εμπορικών επιχειρήσεων που προμηθεύουν υλικά για την οργάνωση, με τις τοπικές επιχειρήσεις διαφήμισης κοκ . Επίσης με την συνεχή αναπροσαρμογή των κανονισμών που είναι προσανατολισμένοι στην επιλεκτικότητα και την οικολογία, επιτυγχάνεται η προαγωγή της οικολογικής συνείδησης των νέων που ασχολούνται με την υποβρύχια αλιεία και την θάλασσα γενικότερα .
Αν ο νέος που ξεκίνησε πρόσφατα την ενασχόλησή του, βλέπει ότι ο “καλύτερος” υποβρύχιος κυνηγός της περιοχής του που παίρνει μέρος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα έχει το δικαίωμα να πάρει μόνο ένα ροφό, πάνω από 5 κιλά και τα υπόλοιπα θηράματα του υπόκεινται σε αυστηρούς περιορισμούς, τι νομίζεται ότι θα του εντυπωθεί για το προσωπικό του ψάρεμα ; Η εποχή των ανεξέλεγκτων υπερψαριών των διαφόρων αλιευτικών μεθόδων, έχει περάσει ανεπιστρεπτί έχοντας δώσει την θέση της στην επιλεκτικότητα . Και ο επιλεκτικότερος τρόπος αλιείας όλων είναι το ψαροντούφεκο.
Σε αυτό το σημείο για να είμαι ακριβοδίκαιος, πρέπει να αναφέρω ότι υπάρχουν κάποιοι σύλλογοι ελεύθερης κατάδυσης και υποβρύχιας αλιείας, που δεν θέλουν για δικούς τους λογούς να υποστηρίξουν τον αγωνιστικό θεσμό, προφανώς μη πιστεύοντας σε αυτόν, χωρίς αυτό όμως να σημαίνει πως δεν έχουν την πρόθεση να κάνουν κινήσεις για την ανάπτυξη του ψαροντούφεκου .

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 18:50
Γιατί οι υποβρύχιοι κυνηγοί χρειάζονται τους αγώνες;
(και γιατί οι αγώνες οφείλουν να βελτιωθούν κι άλλο).
Από τον Μανώλη Γιάνκο,

Μέρος 4:

Εν κατακλείδι, θέλω να πω πως οι αγώνες αποτελούν ένα πολύ δυνατό χαρτί στην διαπραγματευτική ισχύ υπέρ του απλού ψαροντούφεκου και η κατάργηση ή υπονόμευση τους, μόνο κακό κάνει και οδηγεί στο να ωθηθεί μια μεγάλη μερίδα ερασιτεχνών μακριά από την φύση με ότι μπορεί να συνεπάγεται αυτό .


Για το τέλος έχω κρατήσει κάποιες απαντήσεις σε χαζά επιχειρήματα, που χρησιμοποιούνται για να πείσουν τους αδαείς κατά του ψαροντούφεκου και δεν ήθελα να τα βάλω στο σώμα του κυρίως κειμένου.

1) Υπερψαριές .Τι αναλογεί κάθε μέρα σε κάθε αθλητή; Σπανιότατα ξεπερνιέται το νόμιμο όριο κατά μέσω όρο. Επίσης η πράξη αποδεικνύει ότι μόνο οι 2-3 καλύτεροι και πιο προετοιμασμένοι σε κάθε διοργάνωση έχουν την δυνατότητα να συλλάβουν περισσότερα ψάρια από τον μέσο όρο.

2) Κάποιοι υποστηρίζουν ότι οι περιοχές επιβαρύνονται αλιευτικά σε μεγάλο βαθμό. Εγώ σε αυτό έχω να αντιτάξω πως υπέρμετρη επιβάρυνση και επιλεκτικότητα, είναι έννοιες που δεν συμβαδίζουν.

3) Σε αυτούς που λένε ότι οι ντόπιοι ψαράδες ερεθίζονται όταν βλέπουν το σύνολο των αλιευμάτων και σχηματίζουν άσχημη εικόνα για το ψαροντούφεκο, θα απαντήσω ότι κακώς κάνουν και ενοχλούνται, πολύ απλά γιατί δεν υπολογίζουν ότι τα αλιεύματα αυτά που είναι μέσα στα νόμιμα πλαίσια, προέρχονται από τους καλύτερους υποβρύχιους κυνηγούς της χώρας που έχουν προετοιμαστεί για αρκετό καιρό στην περιοχή και που ακόμη και έτσι δεν κατάφεραν να πλησιάσουν καν το όριο του νόμου . Αυτό το γεγονός από μόνο του, κάνει πασιφανές το ποιον του ψαροντούφεκου και την επιβάρυνση που μπορεί να προκαλέσει υπό κανονικές συνθήκες στο υποθαλάσσιο περιβάλλον .

4) Γι 'αυτούς που βιάζονται να δώσουν χαρακτηρισμούς σε όλους τους αθλητές υποβρυχίου κυνηγιού με άπνοια, θα πω ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ότι από μόνο του το γεγονός ότι μπορεί να έχω την δυνατότητα να διαπράξω κάτι, δεν σημαίνει αυτόματα ότι το κάνω κιόλας .

5) Τους πραγματικά ευαισθητοποιημένους για το περιβάλλον, θα τους αφήσω τελειώνοντας να λογιστούν την απάντηση στην ερώτηση, τι θα συμβεί αν οδηγηθούν οι ερασιτέχνες μακριά από την φύση ;

virus
30/03/2016, 18:56
ειχα ασχοληθει λιγο με καταδυση καποτε. ειχα βαλει μπρος να παρω και το πρωτο διπλωμα αλλα δεν.......

ο λογος..

συζηταγαμε περι καταδυσεων και καποτε φτασαμε στην ναυαρχιδα των καταδυσεων την σπηλαιοκαταδυση. εγω πωρομενος κι εξω απο τον χορο τα εβλεπα ολα μαγικα και ροδινα. ε και μου κανει προταση ενας μαλακας τοτε, παμε σε μια σπηλια που ειναι προσβασιμη με μασκα να δεις τον βυθο. δηλαδη η σπηλια ηταν ανοιχτη και πηγαινες απλα με βατραχοπεδιλα κι αναπνευστηρα. μπηκαμε μεσα κι ο φακος του εμεινε απο μπαταρια. οσο χαρηκα και ξετρελαθηκα απο οτι εβλεπα μετα χωρις φακο αγριευτικα παρα πολυ. με επιασε πανικος για καναδυο λεπτα. ομως σκεφτηκα οτι πρεπει να ηρεμησω για να βγω απο την δυσκολη κατασταση. εκανα υπερανθρωπες προσπαθειες να ειμαι ηρεμος και τσουκου τσουκου βγηκαμε εξω.

την επομενη μερα εδινα εξετασεις για το διπλωμα αλλα το κοκομπλοκο το ειχα φαει και δεν περασα. το παρατησα δυστυχως. παντα ομως ειναι μια μεγαλη μου αδυναμια. στο μελλον ισως.

οσο για τον μαλακα ουτε τον ξαναδα μετα. τοσο πολυ :moutza:



ειναι ενα πολυ ωραιο χομπι για μενα και παραμενει ακομα :beer:

R43
30/03/2016, 19:01
Το έσωσαν Βυρωνας, Άνεμος, R43, Yannis.

Αφου το ξεκινήσαμε, θα έλεγα να συνεχίσουμε με Pressure Swing Absorption, Differentially Permeable Membrane και διαχωρισμό του οξυγόνου με Μοριακή Διήθηση ώστε να έχουμε τις βάσεις για το επόμενο στάδιο, που δεν είναι άλλο από την δημιουργία μιγμάτων TRIMIX, που με την σειρά τους θα μας επιτρέψουν να καταδυθούμε (επιτέλους) στον ΒΡΕΤΑΝΝΙΚΟ.
Πώς ακούστηκε;:lol::lol::lol:

Πέρα από την πλάκα, με γυρίσατε πίσω 25+ χρόνια, όταν είχα κάνει το χόμπι επάγγελμα.

byron
30/03/2016, 19:48
Byron γενικά για την ..... των ψαροντουφεκάδων συμφωνώ... και για την συμπεριφορά, σε αγώνες και μη, μπορούμε να λέμε για πάντα...

Δεν θα σε βάλω στα δύσκολα να μου ορίσεις τη είναι <<άθλημα>> και τι <<αγώνας>>, δεν το λέω για να σε προσβάλω αλλά αν διαβάσεις πέρα από ένα λεξικό θα δεις ότι δεν έχουν απλό ορισμό...

Ούτε να σου δείξω θηράματα να σου πέσει το σαγόνι... για να κάνω τον γ$%@#$% όπως όλοι οι ψαροντουφεκάδες!!!

Αλλά θα προσπαθήσω να σου δείξω ένα νέο <<ρεύμα>> που νομίζω ότι υπάρχει στο ψαροντούφεκο και στο ψάρεμα τα τελευταία χρόνια...
και γιατί ο ερασιτέχνης δεν έχει καμία σχέση με τον επαγγελματία και που ευθύνεται το κράτος (και εμείς οι ίδιοι για την κατάντια μας αλλά όχι η φύση του αθλήματος)


[B]Γιατί οι υποβρύχιοι κυνηγοί χρειάζονται τους αγώνες;
(και γιατί οι αγώνες οφείλουν να βελτιωθούν κι άλλο).
Από τον Μανώλη Γιάνκο,


NIKOLTSO, δεν ξέρω εσύ για ποιο λόγο υποστηρίζεις τους αγώνες ψαροντούφεκου, ο Γιανκος φαντάζομαι πως έχει τους λόγους του.

Δεν τον ξέρω προσωπικά, είναι μεταγενεστερη φουρνιά από τη δική μου. Γνωρίζω πως είναι ο πιο (ή από τους πιο) χαρισματικούς απνειστες που το γύρισαν στο ψαροντούφεκο.

Το κείμενο του, είναι το τίποτα. Ή ο Γιανκος δεν λέει τα πράγματα όπως είναι, ή η καρδιά του είναι πολύ αδολη.
Τα δε επιχειρήματα του, καταρρίπτονται για πλάκα από τους γνωρίζοντες τον χώρο, απευθυνομενος μάλλον στους ρομαντικούς του απέξω. Προφανώς διαφωνώ με κάθε σημείο που τονίζει...

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα, για να τους αναπτύξω.

ΥΓ. Αυτό που ονομάζεις "Νέο ρεύμα" και αναλύει ο Γιανκος, δεν είναι καθόλου νέο. Αυτή την μορφή αγώνων είχε εφαρμοστεί από τον Γλαυκο (ο καλύτερος σύλλογος ελεύθερου ψαροντούφεκου τότε, ίσως ακόμα) με το όνομα εναλλακτικός αγώνας (ψαρευες είδη, όχι ποσότητα). Ο αγώνας της Κύθνου που ανέφερα τέτοιος ήταν.

Μανολης67
30/03/2016, 20:18
Μια και ξεκίνησα το θέμα ας πω και εγω μερικά, με ψαροτουφεκο δεν ασχολήθηκα ποτέ, εκανα ελεύθερη απο μικρός, αλλά ποτε ψαροντουφεκο, πριν αρκετά χρόνια ξεκίνησα αυτόνομη στην Σχολή του Βασίλη Μυλωνά στο Επταπύργιο Θεσσαλονίκης (τωρα εκλεισε και ο Βασίλης δουλεευει στον Περσικό για τους πετρελαιάδες, )
Συνέχισα κανά δυο χρόνια χειμώνα καλοκαίρι με όλες της βουτιές Χαλκιδική, κάποιο Μάιο με έπιασε αλλεργική κρίση άσθματος σε αποσυμπίεση οχι σε μεγάλο βάθος δηλαδή, και ούτε κάτι επικίνδυνο, αλλά εν πάσι περίπτωσή με χάλασε λιγάκι,
Ξαναβούτηξα κανα δυο φορές,αλλά δεν ξανασχολήθηκα.
Τωρα εχω τον εξοπλισμό και κάθεται.
Για όσους ασχολούνται καλές βουτιές, και για τους καινούργιες εχω να πω ότι είναι τρομερή εμπειρία!

ΝIKOLTSOS
30/03/2016, 21:37
NIKOLTSO, δεν ξέρω εσύ για ποιο λόγο υποστηρίζεις τους αγώνες ψαροντούφεκου, ο Γιανκος φαντάζομαι πως έχει τους λόγους του.

Δεν τον ξέρω προσωπικά, είναι μεταγενεστερη φουρνιά από τη δική μου. Γνωρίζω πως είναι ο πιο (ή από τους πιο) χαρισματικούς απνειστες που το γύρισαν στο ψαροντούφεκο.

Το κείμενο του, είναι το τίποτα. Ή ο Γιανκος δεν λέει τα πράγματα όπως είναι, ή η καρδιά του είναι πολύ αδολη.
Τα δε επιχειρήματα του, καταρρίπτονται για πλάκα από τους γνωρίζοντες τον χώρο, απευθυνομενος μάλλον στους ρομαντικούς του απέξω. Προφανώς διαφωνώ με κάθε σημείο που τονίζει...

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα, για να τους αναπτύξω.

ΥΓ. Αυτό που ονομάζεις "Νέο ρεύμα" και αναλύει ο Γιανκος, δεν είναι καθόλου νέο. Αυτή την μορφή αγώνων είχε εφαρμοστεί από τον Γλαυκο (ο καλύτερος σύλλογος ελεύθερου ψαροντούφεκου τότε, ίσως ακόμα) με το όνομα εναλλακτικός αγώνας (ψαρευες είδη, όχι ποσότητα). Ο αγώνας της Κύθνου που ανέφερα τέτοιος ήταν.

Καμία σχέση αυτό που λέω νέο ρεύμα...
Το νέο ρεύμα για να στο πω και αλλιώς δεν θα πείραζε για κανένα λόγο τα ψάρια που έβαλες στην φωτογραφία (δεν θέλω να σε προσβάλω)...
ίσως από την άλλη να μην υπάρχει νέρο ρεύμα και απλά να έχουμε φτιάξει ένα δίκτυο ανθρώπων...

Δεν πιστεύω σε καμία αγνή πρόθεση κανενός συλλόγου...αλλά αγώνες πρέπει να υπάρχουν, απλά όχι στην τωρινή τους μορφή...

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα, για να τους αναπτύξω

Συμφωνώ και αν θες το συνεχίζουμε με pm.
:beer:

byron
30/03/2016, 22:05
Κρίμα που μένεις Λέσβο και δεν έκανες ψαροντούφεκο. :lol:

Έχω όμορφες αναμνήσεις από το νησί, και ίσως μια από τις 2-3 καλύτερες και αλησμόνητες εικόνες που δεν ξεχνάς ποτέ.

1992, Βατερα, κάβος Αγ.Φωκά. Καρτέρι στη μύτη του κάβου και ξαφνικά ασημί παντού. 100 δεν ξέρω πόσες συναγριδες, πάντως ήταν τελικά το μεγαλύτερο κοπάδι που είδα πότε. Και ανάμεσα τους, πίσω πίσω η μεγαλύτερη που (τελικά) είδα στη ζωή μου. Οι 3-5κιλες με είχαν περικυκλώσει, αλλά εγώ κοίταγα την μια.
Θεωρώ πως το ψάρι ήταν πάνω από 15-17 κιλά και δεν υπερβάλλω.
Φυσικά η μαντάμ με κοίταξε αφ'υψηλού (κυριολεκτικά), γύρισε και μαζί της όλο το κοπάδι. Δεν πήρα καμιά βέβαια.

Ερεσσος, Σιγρι, Σκάλα Συκαμιας, Βατερα και Ταρτι που είχα ψαρέψει, ήταν ονειρεμένα μέρη.

SHOOTER045
30/03/2016, 22:20
Πλεον ποιο πολύ ωρα χαζευω τον βυθό και μαζεύω όστρακα.
Το ψαροντούφεκο το έχω σαν πρόφαση.

byron
30/03/2016, 22:48
Καμία σχέση αυτό που λέω νέο ρεύμα...
Το νέο ρεύμα για να στο πω και αλλιώς δεν θα πείραζε για κανένα λόγο τα ψάρια που έβαλες στην φωτογραφία (δεν θέλω να σε προσβάλω)...
ίσως από την άλλη να μην υπάρχει νέρο ρεύμα και απλά να έχουμε φτιάξει ένα δίκτυο ανθρώπων...

Δεν πιστεύω σε καμία αγνή πρόθεση κανενός συλλόγου...αλλά αγώνες πρέπει να υπάρχουν, απλά όχι στην τωρινή τους μορφή...

Δεν νομίζω πως ενδιαφέρει κάποιον εδώ μέσα, για να τους αναπτύξω

Συμφωνώ και αν θες το συνεχίζουμε με pm.
:beer:

Το νέο ρεύμα που λες, ίσως είναι διαφορετικό από αυτό που λέει ο Γιανκος. Αυτό που λέει όμως, είναι ένα όριο 5 κιλών στους ροφους (ήταν 3), και ψάρεμα ειδών και όχι ποσότητας.

Γιαυτό σου είπα πως μοιάζει με το εναλλακτικό αγώνα του Γλαυκου.
Αυτό που δεν λέει ο Γ, είναι πως όλοι (99% αντε) οι top ψαροντουφεκαδες, πουλάνε ψάρια.

Αυτό που δεν λέει ο Γ, είναι πως οι 50-70 top ψαροντουφεκαδες που θα κάνουν μια-δύο εβδομάδες αναγνώριση στην τράπεζα του αγώνα, λόγω του μαρκαρισματος των καλών σημείων, επιστρέφουν μετά τον αγώνα για να πάρουν ότι δεν βρήκαν στον αγώνα.

Αυτό που δεν λέει ο Γ, είναι πως η κοινωνική προσφορά σε κοινωνικά ιδρύματα, είναι ολίγον στάχτη στα μάτια.

Αυτό που δεν λέει ο Γ, είναι πως κανένας νεολαιος δεν θα ασχοληθεί με το ψαροντούφεκο εξαιτίας της αγωνιστικής αμυλας που προβάλλουν οι αγώνες. Με την θάλασσα ασχολείσαι από αγάπη, όχι επειδή είδες τον Γιανκο να χτυπάει σφυρίδα στα 60.

Και άλλα μπορώ να πω, αλλά βαριέμαι. Sorry.

ΥΓ. Δεν προσβάλλομαι από αυτό που είπες για τα ψάρια της φώτο. Πιθανότατα δεν γνωρίζεις τα είδη, ή σε ξεγελάει η φωτογραφία. Μιας και ήταν από επίσημο (χειμερινό, έχει σημασία) και όχι ότι γράφω από το κεφάλι μου, στον αγώνα το όριο ήταν τα 250gr.
Η ψάρια ήταν 18 ψάρια/12 κιλά και μέσα σε αυτά υπήρχαν 3 σαργοι κιλού, 1 λαβράκι 1,3 kg, και πολλοί σαργοι 0.5-0.7
Ακόμα και το μικρο που φαίνεται στο κέντρο, είχε μετρήσει.