PDA

View Full Version : Αγορά Μηχανής για καθημερινή χρήση



Ins_gr
28/03/2016, 21:29
Καλησπέρα για άλλη μια φορά :cool:

Θέλω να αγοράσω λίαν συντόμως μία μηχανή για καθημερινή χρήση και για καμία μικρή βόλτα προς τα έξω τα σαββατοκύριακα. Το budget μου είναι γύρω στα 7χιλ. Ενδιαφέρομαι για καινούργια η ελαφρώς μεταχειρισμένη έως 700 κυβικά το πολύ. Δεν με νοιάζει να πιάνει τα 200 αλλά να έχει δύναμη όταν χρειαστεί (πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι χαμηλές στροφές) και καλό θα ήταν να είναι και λίγο οικονομική στα service κτλπ.
Προσωπικά σκεφτόμουν κάτι σε ΜΤ07 ή cb500x ή Diversion. Οδηγώ 4 χρόνια μηχανή και θα είναι η πρώτη μου μεγάλη αν και οδηγώ συχνά πυκνά μεγάλες μηχανές φίλων όπως Z750, xtx600.
Προς τα πού θα με καθοδηγούσατε εσείς?

Προτιμώ 500cc και πάνω, με άνεση και οικονομία στα συν (δεν με νοιάζει να είναι τέρας οικονομίας, απλά οικονομική μου κάνει) για καθημερινή χρήση όπως και ευκολία ανάμεσα σε κίνηση.Προτιμώ επίσης ABS στην μηχανή.
Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στο Style της μηχανής αν και προτιμώ τις naked μηχανές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τα φώτα σας για άλλη μια φορά! :a15:

Μανολης67
28/03/2016, 21:33
MT 03 αλλά δεν έχει ABS, και το καινουργιο Versus h Gladius που εχουν, και τα μηχανάκια που πρότεινες μια χαρά ειναι, το CB πιο οικονομικό και το ΜΤ 07 πιο δυνατό,

Sapadak
28/03/2016, 23:02
nc700?

anavatis19
28/03/2016, 23:54
nc750, Versys 650, cb500x, v-strom?? πολλες επιλογες..προτιμησε καινουργιο οτι παρεις να εχεις το κεφαλι σου ησυχο

nick_VFR
29/03/2016, 00:20
NC700 ή 750 από μένα.



(αυτό τον χώρο αποθήκευσης που έχει αντί για ρεζερβουάρ πολύ θα τον ήθελα...) :rolleyes:

sahara
29/03/2016, 07:58
Μt 07
Nc 750x
Cb 500x
Συγχρονα μηχανακια ,στα λεφτα σου, οικονομικα , φιλικα για αρχαριο, με μικρες απαιτησεις συντηρησης.
Εγω θα ανεβαζα λιγο το μπατζετ στα 7000 και κατι, και θα επερνα το nc 750.

zannisvel
29/03/2016, 08:27
Θα συμφωνησω με τους απο πανω απλα να προσθεσω
Er6n
Er6f
Sv650

Εγω μαλλον προς το Versys θα κοιτουσα. ;)

zopas
29/03/2016, 13:01
Nc750x με τα μπουνια..συζητουσα σημερα με ενα κατοχο της..οικονομικοτατη, φιλικοτατη,πολυ ευελικτη εχει δυναμη παρα πολυ χαμηλα πιανει τα 150 σφαιρα και με προυποθεσεις μπορει και να διακοσαρισει και κυριως εινσι χοντα που σημαινει ξεχνας συνεργεια..

alex14
29/03/2016, 13:55
.... και με προυποθεσεις μπορει και να διακοσαρισει ..

Δυσκολο. Στην Αμερικη που εχει συχνους τυφωνες, ισως. Στην Ελλαδα δυσκολο :lol:

Ins_gr
29/03/2016, 14:59
Η nc750x είναι πολύ ωραία μηχανή και ο χώρος που έχει στο ντεπόζιτο βολεύει πολύ, το έχω δει και από κοντά, το θέμα είναι ότι μου λένε είναι λίγο βαρετή μηχανή αν και θα τα κάνει όλα χωρίς περετέρο δράματα..
Η ΜΤ07 είναι πανέμορφη μηχανή και σίγουρα αν την πάρω θα της βάλω ανεμοθώρακα αλλά δεν ξέρω πόσο θα με καταπωνεί ως naked.
Η versys δεν μαρέσει με την καινούργια μάσκα, προτιμούσα την παλιά.
Η cb500x είναι ώραία αλλά δεν ξέρω πόσο θα με περιορίσουν τα 500κυβικά της.
Πολλά δηλήματα :/

basilis_k6
29/03/2016, 15:09
μεταχειρισμένο street triple.

Ζεύκας
29/03/2016, 15:17
Καλησπέρα για άλλη μια φορά :cool:

Θέλω να αγοράσω λίαν συντόμως μία μηχανή για καθημερινή χρήση και για καμία μικρή βόλτα προς τα έξω τα σαββατοκύριακα. Το budget μου είναι γύρω στα 7χιλ. Ενδιαφέρομαι για καινούργια η ελαφρώς μεταχειρισμένη έως 700 κυβικά το πολύ. Δεν με νοιάζει να πιάνει τα 200 αλλά να έχει δύναμη όταν χρειαστεί (πιο πολύ με ενδιαφέρουν οι χαμηλές στροφές) και καλό θα ήταν να είναι και λίγο οικονομική στα service κτλπ.
Προσωπικά σκεφτόμουν κάτι σε ΜΤ07 ή cb500x ή Diversion. Οδηγώ 4 χρόνια μηχανή και θα είναι η πρώτη μου μεγάλη αν και οδηγώ συχνά πυκνά μεγάλες μηχανές φίλων όπως Z750, xtx600.
Προς τα πού θα με καθοδηγούσατε εσείς?

Προτιμώ 500cc και πάνω, με άνεση και οικονομία στα συν (δεν με νοιάζει να είναι τέρας οικονομίας, απλά οικονομική μου κάνει) για καθημερινή χρήση όπως και ευκολία ανάμεσα σε κίνηση.Προτιμώ επίσης ABS στην μηχανή.
Δεν έχω ιδιαίτερη προτίμηση στο Style της μηχανής αν και προτιμώ τις naked μηχανές.

Ευχαριστώ προκαταβολικά και περιμένω τα φώτα σας για άλλη μια φορά! :a15:


Η nc750x είναι πολύ ωραία μηχανή και ο χώρος που έχει στο ντεπόζιτο βολεύει πολύ, το έχω δει και από κοντά, το θέμα είναι ότι μου λένε είναι λίγο βαρετή μηχανή αν και θα τα κάνει όλα χωρίς περετέρο δράματα..
Η ΜΤ07 είναι πανέμορφη μηχανή και σίγουρα αν την πάρω θα της βάλω ανεμοθώρακα αλλά δεν ξέρω πόσο θα με καταπωνεί ως naked.
Η versys δεν μαρέσει με την καινούργια μάσκα, προτιμούσα την παλιά.
Η cb500x είναι ώραία αλλά δεν ξέρω πόσο θα με περιορίσουν τα 500κυβικά της.
Πολλά δηλήματα :/

μου φαίνεται πως τα έχεις μπλέξει κάπως στο μυαλό σου.

άμα δεν τα ξεκαθαρίσεις πρώτα χοντρικά τι έχεις στο μυαλό σου, εδώ
μέσα θα σου πούμε από gsxr750 με καρατιμόνα έως tenere750 του '92.

Ins_gr
29/03/2016, 15:47
Έχεις δίκιο απλά τα λεφτά τα μάζεψα με κόπο και δεν θέλω να μετανιώσω για την αγορά μου.Είναι λιγάκι δύσκολα τα οικονομικά μου :/
Ευχαριστώ και πάλι για τις γνώμες σας και τις ιδέες σας, βοηθούν πολύ, πραγματικά!

basilis_k6
29/03/2016, 16:03
αφου ειναι δυσκολα δωσε 5κ. παιρνεις το μισο καρ με αυτα τα λεφτα.

sahara
29/03/2016, 16:11
Φιλε μου βαρετες μοτο δεν υπαρχουν. Ολα εξαρτωνται απο το τι θελουμε να κανουμε και με ποιο τροπο. Εκει εστιασε για την ωρα , για να κανεις καλη επιλογη....
Και μη φοβασαι οι Ελληνικοι δρομοι, ειδικα εντος πολης, θα σου δωσουν αρκετες δωσεις αδρεναλινης οτι και αν παρεις...