PDA

View Full Version : Ερώτηση για πατέντα με μεγαλύτερη μπαταρία σε παπί.



typhoon
29/03/2016, 10:50
Η ιστορία έχει ως εξής. Το παπάκι (fx125) έχει αδύναμα φώτα που δεν με καλύπτουν κατά την νυκτερινή μετακίνηση. Έχω ήδη πατεντάρει τα εξής: έξτρα προβολέα led(κινεζιά) , τον έχω στηρίξει στις βάσεις για καλαθάκι που έχει μπροστά και τον έχω κάνει εντελώς αυτόνομο απο το ηλεκτρικό κύκλωμα της μηχανής με μια έξτρα μπαταρία τοποθετημένη μόνιμα στη μπαγκαζιέρα και τραβηγμένη γραμμή με δικό της διακόπτη.
Το σύστημα λειτουργεί υπερ του δέοντος καλά , ειδικά για το κόστος της όλης πατέντας. Επειδή το προβόλι είναι αρκετά δυνατό το χρησιμοποιώ πλεον και την ημέρα ως έξτρα προστασία του "σόρυ φιλαράκι δεν σε είδα".

Στις αρχές της εγκατάστασης είχα δοκιμάσει να τραβήξω ρεύμα απευθείας απο την μπαταρία του παπιού, αλλά στο τέταρτο την ξελίγωνε εμφανώς και όσο και να δούλευε η γεννήτρια δεν προλάβαινε να την γεμίσει.
Οπότε κατέφυγα σε έξτρα μπαταρία τοποθετημένη στην μπαγκαζίερα. Η μπαταρία που χρησιμοποιώ είναι μια κλειστού τύπου απο harley.Εννοείται μεταχειρισμένη και εννοείται ότι το παιδί την είχε για πέταμα καθότι δεν είχε πλεόν τα ampere εκκίνησης για να βάλει μπροστά το αμερικάνικο μοτόρι.Βέβαια για την δουλειά που την ήθελα είναι ταμάμ μιας και τα led δεν χρειάζονται μεγάλες εντάσεις ρεύματος.

Το μειονέκτημα της πατέντας είναι ότι χρειάζεται να φορτίζεις καθημερινά την έξτρα μπαταρία με φορτιστή.

Επειδή ψιλοβαριέμαι το βάλε - βγάλε καθε μέρα η σκέψη και η ερώτηση μου είναι η εξής. Σκέφτηκα να καταργήσω την μπαταρία του παπιού και να ηλεκτροδοτήσω το παπί απο την μπαταρία της μπαγκαζιέρας. Η γεννήτρια θα μπορεί να γεμίσει την μεγαλύτερη μπαταρία ή θα της προκαλέσω πρόβλημα??

Όπως έγραψα και παραπάνω δεν προλάβαινε καλά καλά να γεμίσει την μικρή. Αν του έχω την μεγάλη επάνω αλλά το λειτουργώ χωρίς τον προβολέα αναμμένο θα γεμίζει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, πχ 45 λεπτά διαδρομή?

Η μπαταρία της harley είναι η εργοστασιακή και δεν έχει ετικέτα απ έξω με στοιχεία χωρητικότητας κλπ

sapila racing
29/03/2016, 10:56
Αν του έχω την μεγάλη επάνω αλλά το λειτουργώ χωρίς τον προβολέα αναμμένο θα γεμίζει σε κάποιο εύλογο χρονικό διάστημα, πχ 45 λεπτά διαδρομή?


Οχι.