PDA

View Full Version : ερωτηση για yaris



koufaloni
09/11/2005, 18:25
ρε παιδια σορυ που ξαναρωταω ασχετο θεμα σε μοτο-φορουμ αλλα αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι. Ειναι να αγορασω ενα toyota yaris 1000cc/2002 7000E αλλα δεν εχει υδραυλικο τιμονι. Επειδη δεν εχω οδηγησει ποτε χωρις υδραυλικο(και γενικα μετρημενες ειναι οι φορες που εχω οδηγησει τουτου) φοβαμαι μη με δυσκολεψει. Ειναι προβλημα η ελλειψη αυτη? Στο παρκαρισμα πχ.
Ειναι τοσο σημαντικο το υδραυλικο τιμονι ωστε να μην το παρω?
Αν εχει καποιος το μοντελο ας βοηθησει και ας με πει τι να προσεξω.

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:

zzr2005
09/11/2005, 18:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni
ρε παιδια σορυ που ξαναρωταω ασχετο θεμα σε μοτο-φορουμ αλλα αυτο ξερω αυτο εμπιστευομαι. Ειναι να αγορασω ενα toyota yaris 1000cc/2002 7000E αλλα δεν εχει υδραυλικο τιμονι. Επειδη δεν εχω οδηγησει ποτε χωρις υδραυλικο(και γενικα μετρημενες ειναι οι φορες που εχω οδηγησει τουτου) φοβαμαι μη με δυσκολεψει. Ειναι προβλημα η ελλειψη αυτη? Στο παρκαρισμα πχ.
Ειναι τοσο σημαντικο το υδραυλικο τιμονι ωστε να μην το παρω?
Αν εχει καποιος το μοντελο ας βοηθησει και ας με πει τι να προσεξω.

:smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea: :smilea:
είναι λίγο πακέτο για το παρκάρισμα ...κατα τα άλλα δεν είναι μεγάλο πρόβλημα..βέβαια δεν έχω οδηγήσει το συγκεκριμένο αλλά το rally το παλιό χωρίς υδραυλικό που έχω οδηγήσει είχε κα΄λύτερη πληροφόρηση από ότι άλλα ιχ με υδραυλικό...βέβαια στην πόλη είναι λίγο πακέτο..και σαν αυτοκίνητο πόλης που το είναι yaris εγώ θα προτιμούσα να έχει υδραυλίκό...τώρα αν είναι ευκαιρία πό πλευρά τιμής τι να σου πω...

nemethon
09/11/2005, 18:45
Εισαι σίγουρος οτι δεν έχει υδραυλ. τιμόνι; εγω νομίζω οτι όλα τα yaris το έχουν στάνταρ.

Τωρα εαν δεν έχει υδραυλικό θα έχει υδραυλική υποβοήθηση.Η μόνη διαφορά τους είναι οτι αυτό με την υδ. υποβοήθηση χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να το στρίψεις οταν είσαι σταματημένος. Άρα εαν είσαι δυνατό αγόρι και τρώς όλο το φαγάκι σου δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. :)

Dodok edessa
09/11/2005, 19:10
:nono: :nono: αν δε εχει υδραυλικο ,ειναι ενοικιαζομενο η με leasing,η το ειχε καμμια φαρμακοβιομηχανια,3Ε ,coca cola κτλ.Αυτο λεεε απο μόνο του μακρυα,προσεχε γιατι τα περισσοτερα ειναι και χωρις ηλεκτρικα παραθυρα ,χωρις μεταλλικο χρωμα κτλ.
Εγω λέω ΟΧΙ εκτος και αν η τιμη ειναι του σκοτωμού:nono: :wave2:
Δωσε αρ.πινακιδας να σου πω τι ειναι:a13: :a13:

koufaloni
09/11/2005, 19:29
Ειναι το βασικο μοντελο χωρις ηλεκτρικα παραθυρα/αεροσακο συνοδηγου. Αυτος που μου το πουλαει τα εμπορευεται λεει (αλλα δεν ειναι μαντρα, συνεργειο ειναι) κ λεει οτι ειναι απο τα κατασχεθεντα. Εχει 14000χιλ και οντως φαινεται ολοκαινουριο.

Τωρα για πινακιδες δεν ειδα πανω του...και δεν μπορω να καταλαβω γιατι πολλοι εμποροι τις βγαζουν...και μα αυτα που λες dodok με προβληματιζεις...

οποτε αν ειναι leasing δεν ισχυει και η εγγυηση αν δεν κανω λαθος...ενω κανονικα εχει για αλλα 3χρονια...

afroula
09/11/2005, 19:40
den psaxneis kai gia kati allo?

padws to mh ydrauliko den einai provlhma..apla tha kaneis mpratsa!!!!!:lol:

Dodok edessa
09/11/2005, 19:43
δυο φορες τοτε προσοχη,αν ειναι συνεργειο.πολλες φορες συνεργεια συνεργαζονται με εταιριες leasing ,κανουν συμφωνιες στα 10αυτοκινητα που φτιαχνουν πληρώνονται σε είδος (στην προκειμένη περίπτωση σε ιχ.).
Ζητα την άδεια κυκλοφορίας και δες τα νούμερα .Αν ξεκινάνε από Ζ άστο είναι από εταιρία .Αν είναι ΗΡΚ ΡΟΗ κτλ πάλι ξανά μανά άστο. Πιστεύω ότι με 7000 ευρω μπορείς να πάρεις κάτι σε 1400 cc – με a/c υδραυλικό τιμόνι, ηλεκτρικά παράθυρα κτλ.
Στα λέω γιατί η δεύτερη μου δουλεία είναι στα ιχ και έρχομαι Αθηνα και παίρνω αυτοκίνητα από εταιρία leasing .
Δεν μπορείς να φανταστείς τι έχουν δει τα υπέροχα μπιρμπιλοτα ματάκια μου κάτω στην Αθήνα στο θέμα αυτοκίνητο.
:eyepop: :uplate: :hypnotize :bigcry:

afroula
09/11/2005, 19:46
pare ena ibiza na vreis thn ygeia sou !!!!!:)

Dodok edessa
09/11/2005, 19:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από afroula
pare ena ibiza na vreis thn ygeia sou !!!!!:)



:a14:


27766

afroula
09/11/2005, 19:52
:a26: xaxaxxaa
den katalava..den sou aresoun ta ibiza????:a21:

Dodok edessa
09/11/2005, 19:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από afroula
:a26: xaxaxxaa
den katalava..den sou aresoun ta ibiza????:a21:


:lol: καλα κατάλαβες :lol: :wave2:


:a9:νόμιζα οτι μιλούσαμε για αυτοκίνητα :a9:

afroula
09/11/2005, 20:00
:a29:
xixixixixixixi ta logia einai perita......
den asxoloume me italous !!!!:lol:

Dodok edessa
09/11/2005, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από afroula
:a29:
xixixixixixixi ta logia einai perita......
den asxoloume me italous !!!!:lol:

:a07: :a07: εσυ χάνεις:a07: :a07:

koufaloni
09/11/2005, 20:06
γαμ@ το μου, ξεκινησα να ψαχνω για μεταχειρισμενο με 3-4 χιλιαρικα και ειναι ολα χρεπια. Αντε λεω να βαλω κατι παραπανω και σιγα σιγα λεω να δωσω 7000ε για ενα χιλιαρακι...και ολο ακουω οτι εχει γεμισει η αγορα απο μεταχειρισμενα απο leasing. Ενω εβλεπα σε μια μαντρα χτες αυτοκινητα...με τραβηξε η περιεργεια να δω τι γινεται στην πισω πλευρα που ειναι το συνεργειο...Ειδα κουτσουρεμενα αυτοκινητα χιλιοτρακαρισμενα και ολα αυτα τα βαφουν τα φτιαχνουν και τα φερνουν μετα μπροστα. Σηκωθικα και εφυγα και ειπα δεν ψωνιζω απο δω.

και τωρα με βλεπω να οδηγουμε στο καινουριο να εχω το κεφαλι μου ισυχο και να πληρωνω δοσεις για τα επομενα 3 χρονια. Γαμωτο. Εγω τα λεφτουδακαι μου θελω να τα χωσω σε μηχανατσια και οχι σε κουτια!

dodok αν ξερεις και καμια αλλη πινακιδα εκτος απο ΡΟΗ, ΗΡΚ ριχτειν...Σευχαριστω

Αν και με βλεπω να οδηγουμε στο νεο Nissan Micra και ελπιζω να ειναι αξιοπιστο...

Οσο για τα impriza...ισπανοι ειναι καλοι μονο στις κανταδες....:lol: :rotflmao: :lol:

Dodok edessa
09/11/2005, 20:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από koufaloni

dodok αν ξερεις και καμια αλλη πινακιδα εκτος απο ΡΟΗ, ΗΡΚ ριχτειν...Σευχαριστω

Αν και με βλεπω να οδηγουμε στο νεο Nissan Micra και ελπιζω να ειναι αξιοπιστο...

Οσο για τα impriza...ισπανοι ειναι καλοι μονο στις κανταδες....:lol: :rotflmao: :lol:


ρε συ κουφαλονι τωρα ειδα οτι εισαι βόρειος.εχει καλά αυτοκινητα στα λεφτα που εχεις .αν θελεις για πινακιδα δες και πες μου αν θες να σου πω ποιος το ειχε.:a13:
θα σου εβρισκα εγω καλό 1400αρι αλλα αν μας παρει χαμπαρι κανενας old οτι πουλαω απο εδω μέσα αλλιμονο μου:lol: :rotflmao: :lol: :wave2:

koufaloni
09/11/2005, 20:14
γερος ανθρωπος ειναι σιγα μην καταλαβει...:lol: :lol: :lol:

koufaloni
09/11/2005, 20:19
δεν με ειπες τι προτεινεις να ψαξω....σε Αξιοπιστο japan...?

Dodok edessa
09/11/2005, 20:26
σημερα ολα αξιοπιστα ειναι.Το θέμα ειναι τι σου αρεσει εσενα.
206 ,ιimpiza .corsa,golf:yuck: punto,146 ts. clio,εχει πολλα.αν ειναι 2001-2005 μοντελα ολα καλα ειναι.να βρεις ενα να σου κανη την ζωη ευκολη(clima.abs,a/b,συναγερμος,υδραυλικο-οπωςδηποτε κτλ)

η δικια μου η γνωμη δεν μετραει γιατι ειμαι alfistas,και δεν θα επαιρνα τιποτα αλλο εκτος απο αυτο:nono:

afroula
09/11/2005, 20:29
vasika prin pareis kati na skefteis gia ti eidous ''xrhsh'' to thes.
thes ena autokinhto oikonomiko apla na phgaineis sth douleia? thes kati pio gaziariko? eisai anthrwpos ths eitheias h ths strofhs? thes kati oikogeneiako h single ???
einai polla auta pou prepei na skefteis prin thn agora!!!!

koufaloni
09/11/2005, 20:41
Θελω ενα μικρο αξιοπιστο να με πηγαινει στη δουλεια οταν βρεχει...:rotflmao: αντε να ειναι το πολυ 1300 να με πηγαινει και καμια Χαλκιδηκη αμα θελει η γυναικα να κουβαλαει το σπιτι μαζι της:lol: :lol: :lol: κατα τα αλλα κραταω τα ονειρα μου για ενα ομορφο hornet που και θα στρυβει και θα γουσταρω....
η πλακα ειναι οτι καθε μερα μετα τη δουλεια πηγαινει σε μαντρες για αυτοκινητο και στο τελος καταληγω σε μαγαζια με μηχανες...
Αμα ειναι για μηχανακι ξερω τη θελω ΤΩΡΑ :smokin: ευκολη υποθεση

afroula
09/11/2005, 20:45
an phgaineis gia amaksi kai katallhgeis se mhxanes...den se vlepw na agorazeis amaksi!!!!!:p

Dodok edessa
09/11/2005, 20:49
ΧΩΡΙΣΕ ΤΗΝ :winka: .......ΤΗΝ ΓΥΝΑΙΚΑ ΟΧΙ ΤΟ ΑΜΑΞΙ:lol: :lol:

Tigas
10/11/2005, 08:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από nemethon
Εισαι σίγουρος οτι δεν έχει υδραυλ. τιμόνι; εγω νομίζω οτι όλα τα yaris το έχουν στάνταρ.

Τωρα εαν δεν έχει υδραυλικό θα έχει υδραυλική υποβοήθηση.Η μόνη διαφορά τους είναι οτι αυτό με την υδ. υποβοήθηση χρειάζεται περισσότερη δύναμη για να το στρίψεις οταν είσαι σταματημένος. Άρα εαν είσαι δυνατό αγόρι και τρώς όλο το φαγάκι σου δεν πιστεύω να έχεις πρόβλημα. :)

Φιλε μου κορυφαίο αυτο που είπες :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tigas
10/11/2005, 08:27
Λοιπόν επειδή δούλευα 5 χρόνια στην ΤΟΥΟΤΑ άκου τα έξης.
Yaris 1000 υπάρχει χωρίς υδραυλικό τιμόνι και δέν θα έχεις πρόβλημα πουθενά ουτε στο παρκάρισμα , δεν χρειάζεται να είσαι ο ΑΡΝΙ για να παρκάρεις.

Τα πρώτα Yaris που ήρθαν στήν χώρα μας το 1999(διορθωση) είχαν 13΄ ζάντες και απο το 2000 και μετα έβαλαν 14΄, αυτό σαν παρατήρηση για να δέις πόσο παλιό είναι το αμάξι.
Τα πρώτα παρουσίαζαν τα εξής προβλήματα που τα άλλαζαν στην εγγύηση
1.Βαλβιδα θερμοκρασια(έδειχνε ότι το αυτοκίνητο είναι στα κόκκινα συνέχεια)
2.Ταμπούρα πίσω(πάρα πολλές φορές κάνανε θόρυβο και μερικές φορές φρακάρανε σπάνια βέβαια άλλα έχει συμβεί)
3.Κατανεμητής φρένων.

Το μοτεράκι του δέν παθαίνει ποτέ τίποτα, βέβαια είναι πολύ ψοφίμι και θέλει συμπλεκτάρισμα σε μια μικροανηφόρα για να ξεκινήσει.
Γνώμη μου δώσε κάτι παραπάνω και πάρε το 1300 ή αλλιώς υπάρχει και το starlet του 1999 το οποίο δέν μασάει τίποτα και έχει και πολύ καλό γκάζι.

alex14
10/11/2005, 09:10
Το δικο μου (1000) εχει 14' ζαντες και ειναι του '99.
Οσον αφορα τα προβληματα που αναφερει ο SCBR1000RR, ετσι ειναι και εχει γινει ανακληση για ελεγχο.

Το βασικο (και πολυ σπαστικο) προβλημα των Yaris ειναι τα τριξιματα. Ειδικα τον χειμωνα το αυτοκινητο κανει σαν κουδουνιστρα.

Το μοτερακι ομως δεν ειναι καθολου ψοφιμι για 1000 cc.

:wave2:

Tigas
10/11/2005, 09:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από alex14
Το δικο μου (1000) εχει 14' ζαντες και ειναι του '99.
Οσον αφορα τα προβληματα που αναφερει ο SCBR1000RR, ετσι ειναι και εχει γινει ανακληση για ελεγχο.

Το βασικο (και πολυ σπαστικο) προβλημα των Yaris ειναι τα τριξιματα. Ειδικα τον χειμωνα το αυτοκινητο κανει σαν κουδουνιστρα.

Το μοτερακι ομως δεν ειναι καθολου ψοφιμι για 1000 cc.

:wave2:

Τρίξιμο σε ΤΟΥΟΤΑ :confused: :confused:
Μάλλον πρέπει να είσαι άτυχος γιατί πρώτη φορά το ακούω.
Άν είχες ή έχεις ακόμα πές μου να σου πώ που να πάς να το δούνε απευθείας το αυτοκίνητο σου.

ΥΓ. έχει βγεί καινούργιο Yaris και το είδα εχθές στην έκθεση και δέν είναι καθόλου πλέον τόσο μικρό.
Μοτέρ στο εκθεσιακό μοντέλο έχει των 1000cc και αποδίδει κοντά στα 70hp.

alex14
10/11/2005, 10:03
Σταυρο, μπες www.yarisclub.gr να δεις ποσοι εχουν προβλημα με τα τριξιματα. (Μιλαμε παντα για εσωτερικο)
Εχουν γεμισει το αυτοκινητο με σφουγκαρακια.
Εαν θελεις μου λες που να παω να του ριξουν μια ματια.
Κατα τα αλλα το αυτοκινητο ειναι super.

:wave2: