PDA

View Full Version : me ti kritiria agorasate tin mixani sas?



sonic22
09/11/2005, 19:06
einai malon adikimeno ereunas tmimatos marketing alla exei endiaferon kai leie polla gia to atomo...

pera apo tis genikes katigories (eduro, on-off, street,ss, naked ktlp)
pia 3 xaraktiristika sas endiaferoun perisotero?

1. omorfia/emfanisi?
2. dinami/
3. timi? (metaxirismeno or kainourio?)
4. etairia/adalaktika/service?
5. odigiki simberifora/test ride?
6. kati allo?

telos mia akoma erwtisi..

poso kero meta tin agora arxisate tis epemvaseis stin emfanisi?
(autokolita, ajesouar, veltioseis ston kinitira ktlp...

:beer: :beer: :beer: :beer:

BELZEBOYLIS
09/11/2005, 20:46
GIA THN PROTI MOTO TA KRIRIRIA MOY HTAN


a. TIMH (ISA ISA TA MAZEPSA)
b. DINATOTITES ( TI MOU PROSFEREI)


GIA THN DEYTERH MOTO PROSTE8IJE KAI H EMFANISH!!!:a8:

Multi-Duc
09/11/2005, 22:11
Poly wraio thema Sonic .

Th prwth mou mhxanh , ena FANTIC CABALERO REGOLARITA to pira me gnwmona to kostos -50.000 draxmes- alla kai th xrhsh .
Fobero mhxanaki otan eisai 16 etwn gia na arxiseis na matheneis ta mystika tou xwmatos . Polles metatropes gia na vgazei perissotera xiliometra -gyrw sta 95 telikh me exatmish , filtro kai 19 delorto anti tou 14 mama - lastixa motocross kai bour gia ta xwmata . Axexasto mhxanaki !! (Para polles zhmies):D

Apo tote exw allaxei arketa ,ola eurwpaika , me exairesh ena XT250 otan phga 18 etwn . Mexri kai MZ250 eixa mia epoxh .
Apokoryfwma prin agorasw to Multistrada ,gia to opoio den exw apopsh epeidh eimai poly neos epanw tou, einai to Ducati 900 SS
me to opoio egrapsa polles dekades xiliades xiliometra se Ellada kai eurwph xwris to paramikro paratragoudo.
Polemiko ,apaixto sta kleista kommatia (p.x. Pentalofos), traino stis anoixtes kampes, frena ,plaisio, oikonomiko (4.5-5.0 lit ana 100 klm),oxi polla gazia alla trelles ropes apo xamhla(etsi ki alliws den eimai gazofonias, stis eytheies th vriskw kallitera na kyttaw to topio me kammia 140ria klm :) .

Anakefalaiwnontas tha elega oti mallon dialexa me vash th entonh proswpikothta ths mhxanhs, se sxesh me tis dynatothtes mou kai thn ikanopoihsh pou sou dinei anexarthta apo tis epidoseis .

Omws vevea prin apo ola h oikonomikh dynatothta einai to prwto pragma bash tou opoiou dialegoume oloi.

Doulepsa 18 mhnes sta 15 mou gia na parw to Fantic....kai auto me doseis .

Shmera eimai 42 etwn kai eytyxhs katoxos 2 DUCATI .


auta....
:wave2:

nikos force
10/11/2005, 00:35
αν εξαιρεσουμε το παπακι το πρωτο μου το μου μηχανακι ηταν μικρογραφια του δευτερου μεγαλου μου μοτο ερωτα,ηταν ενα ktm sting125 που ηταν ολοιδιο με το πρωτο δουκα και επειδη δεν ειχα ουτε τοσα λεφτα αλλα ουτε με αφηναν οι δικοι μου (16 ημουν τοτε)πηρα αυτο.το δευτερο μηχανακι ηταν ο πρωτος μου ερωτας , ενα χτ600,ηταν ενα μηχανακι που ανεκαθεν θαυμαζα.επειδη τα μαζεψα και το πηρα ντουκου αρχισα αμεσως τις μετατροπες(ποτε ως προς την εμφανιση και σε κανενα μηχανακι)εξατμισεις φιλτρα ζαντες τα παντα,μετα απο 4 χρονια το εχω ακομα και θα το εχω για πολυ ακομα.ως που περσι το καλοκαιρι και 22ετων με μονο κριτιριο τη καυ...α τον ερωτα και το δεος και χωρις κανανα συμβιβασμο πηρα το μηχανακι που υποθετω οτι οσα χρονια και αν περασουν αυτο και το χτ θα ειναι τα μονα που θα κυριευουν τη μνημη μου , ενα husaberg650 force,αυτο ακομα πρεαν απο εξατμιση ,ροικη στη κεφαλι και φιλτρο δεν εχω πειραξει τιποτα αλλο.γενικοτερα παντως μεχρι και σημερα αν εξαιρεσουμε λιγο το κτμακι ,δεν εχω κανει κανενα συμβιβασμο και σε τιποτα,παιρνω αυτο που οταν αντικρυσω θα μου κοπει η ανασα και θα νιωσω δεος. τιποτα αλλο

tifoefs
10/11/2005, 00:38
6. Auto pou me trwei .................................................
5. Odngikn sumperifora
2. duvamn
1. emfavisn
3. timn
4. etaireia

Meta apo 20000 xlm

:D

matmat
10/11/2005, 07:43
Εγώ ήθελα μια ψηλή ξανθιά γαλανομάτα
κατι σαν σουηδέζα ...
αλλά μου προέκειψε μαύρη χοντρή Αφρικάνα και βρώμικη
Ασχετο...
:eyepop: :hypnotize :eyepop:

div400
10/11/2005, 08:23
το diversion το πηρα με το κριτιριο (επιστημονικα τεκμηριομενο ) γιαυτομουφτανουνταλεφτα!
ηθελα επιτελους να παρω μηχανη, οποιοαδηποτε μηχανη καταβαση, ψαχνομουν για cb ή bros αλλα δεν μου φταναν τα χρηματα. βρικα ενα diversion σε καλη κατασταση και σε καλη τιμη και την πηρα. 5 χρονια και 58000χλμ (δικα μου το κοντερ λεει παραπανω) μετα ακομα εδω ειναι ΧΩΡΙΣ ΣΗΜΑΝΤΙΚΕΣ ζημιες ή φθορες.

το sv το πηρα γιατι παντα μου αρεσε, ολοι λεγαν καλα λογια, ηταν αξιοπιστο και το βρικα σε πολυ καλη τιμη για μεταχειρ.

αυτα

div400
10/11/2005, 08:25
η επομενη βεβαια θα ειναι αυτη που κανω κεφι και χωρις να υπολογισω το κοστος!!!!


BRITTEN V1000 !

δεν θα την παρω ποτε.........

:bigcry: :bawl: :sad:

sonic22
10/11/2005, 13:50
egw jekinaw pada apo tin emfanisi
meta erxete to varos (se analogia me tin dinami tou oximatos)... oso pio elafri kai dinato toso pio kala...

ara tha pigena gia kapoio vertemati, tm... :look:

alla to epomeno kritirio einai ta adalaxtika, ipostirixi... :wacko:

ara kataligw se KTM, husky isos kai sta iaponezika crfe, wrf

ela omws pou to epomeno kritirio einai i timi agoras kai geniko to kostos adalaxtikwn kai xrisis... :sick:

ara kataligw se Yamaha TTR mias kai ta leuta mou ftanoun isa isa gia auto... :bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

x-rider
10/11/2005, 14:06
,

H.A.Balafoutre
10/11/2005, 14:46
Σχέση τιμής-απόδοσης-λειτουργικότητας-αξιοπιστίας.

620
10/11/2005, 14:51
Basiko kritirio apotelese mia moun....ara pou douleye sto magazi pou eixe thn mhxanh :a48:

Tigas
10/11/2005, 14:52
Γιατί είναι πρώτο και καλύτερο:D


27866

Spazz
10/11/2005, 16:15
σιγουρα η εμφανιση παιζει πολυ σημαντικο ρολο ...σιγουρα και οι επιδοσεις αλλα σιγουρα και η τιμη.δε ξερω ποια σκατα ειναι τα κριτηρια μου.παντως αν με χαλαει η εμφανιση δε πα να ειναι η πιο καλη και η πιο φτηνη...δε προκειται να την παρω!!!

SAKIS.XT660X
10/11/2005, 17:24
ΟΛΕΣ ΟΙ ΜΟΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΑΝ ΚΡΙΤΗΡΙΟ ΕΒΑΖΑ ΠΑΝΤΑ ΤΗΝ ΚΑΥΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΟΣΟ ΓΙΑ ΕΠΕΜΒΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ 10 ΗΜΕΡΕΣ

startengine
10/11/2005, 18:13
Βασικοί παράγοντες επιλογής:
1.Εμφάνιση
2.Κόστος αγοράς
3.Δυνατότητα ταξιδιών (άρα street 600 τουλάχιστο)
και...





....κάτι πρωτότυπο...



χμμμ...




4.Να φτάνουν τα πόδια μου κάτω...:blush:

:lol: :lol: :lol:

Rezeguet
10/11/2005, 20:04
diploma

kostasnaoum
11/11/2005, 02:26
Ολες τις μηχανες που ειχα τις προτημησα γιατι
εκεινο τον καιρο ηταν αυτο που πραγματικα
χρειαζομουν συν την κ@υλ@ αλλα κυριως
τα ΦΡΑΓΚΑ.
:) :)

kostasnaoum
11/11/2005, 02:29
4.Να φτάνουν τα πόδια μου κάτω...:blush:







Ποσο σε καταλαβαινω(1.70m)
:( :sad:

matmat
11/11/2005, 07:24
:evil:

Ελα βρε παιδιά μην κάνεται έτσι !!
βα γγάλουν μηχανές με υδραυλικό σύστημα ( Πως ήταν τα παλιά citroen?)
ξεκινάς τσουπ σηκώνεται σταματάς τσουπ
χαμηλώνη...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

startengine
11/11/2005, 09:07
mat mat... πολύ βρώμικο το σχόλιό σου!
Σαν την χοντρή μαύρη καλλονή που οδηγείς.....
:D :D :D
:rotflmao:

Υπάρχει ζωή και κάτω από το 1.70 βρε!
:wave2:

sklir
12/11/2005, 09:10
:smokin:

Καυλα και μονο καυλα......
To Transalp ειναι το πρωτο μου....
Τι να πω ρε παιδια, το ηθελα αυτη τη μηχανη....
Και το χρωμα εκατσε γαντι....
Αυτα!
:beer: :beer: :beer: :sun:

MOZART
12/11/2005, 13:17
καυλα για το transalp?:sick: εγω την αγορασα και για τις 5 εκδοχες.Με λιγα λόγια δεν ειχα αλλη επιλογη

kinhsh
12/11/2005, 19:46
Ειχα το R1 2000 και ειχα δυσκολια να ακολουθησω το σουζουκι κ3,λογω κουνηματων. Με το zx10 ησυχασα τα κανει ολα μονο του χωρις κουνηματα.

Akefalos
13/11/2005, 04:59
Για μένα πιο σημαντικό είναι η εμφάνιση.Αν δε γουστάρεις αυτό που καβαλάς...Να το βλέπεις και να μένεις.Να είσαι σταματημένος σε φανάρι,στο πλάι να έχει τζαμαρία και αντί να ξεκινήσεις να χαζεύεις τη μηχανή που καθρεφτίζεται...

Δεύτερο αλλά εξίσου σημαντικό η απόδοση και οι δυνατότητες της μηχανής.Για μένα οι ταχύτητες πάνω απο 180 είναι άχρηστες(αφού δεν τις χρησιμοποιώ).Οπότε θέλω καλές ροπές στα χαμηλά και γενικά να τραβάει η μηχανή...

Τρίτο και λιγότερο σημαντικό η τιμή.Οι περισσότερες κυμαίνονται μέχρι 15000 το πολύ(οι μεγαλύτερες) εκτός κι αν είναι καμιά Duccati ή ΒΜW οι οποίες όμως δε μου πολυαρέσουν εμφανισιακά εμένα προσωπικά.Οπότε με λίγο σφιχτές οικονομίες και αν δεν έχεις υποχρεώσεις(παιδιά,γυναίκα) σε 2 χρονάκια τα μαζεύεις.(Αν έχεις σταθερό μισθό την παίρνεις και με δόσεις...)

Άρα καταλήξαμε
1.Εμφάνιση
2.Απόδοση
3.Τιμή

Για ανταλλακτικά κλπ δεν με απασχολεί καθώς όσο και να ναι απο αμάξι φθηνότερα θα ναι...

tsoukas77
13/11/2005, 17:35
Πιστευω οτι στην αποκτηση μοτοσυκλετας,δεν χωρουν ορθολογικα κριτηρια.
Προσωπικα,αγορασα αυτη που ειχε να μου "πει" τα περισσοτερα απο ολες...

magos.ag.ba
15/11/2005, 11:14
ΕΧΩ ΕΝΑ SOUPERFOUR 400 HONTA.
ΤΟ ΔΙΑΛΕΞΑ ΠΡΩΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ,ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΗΧΑΝΙΚΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ.
ΚΑΙ ΟΝΤΟΣ ΤΟ ΕΧΩ ΠΕΝΤΕ ΧΡΟΝΙΑ ΤΟ ΕΙΧΕ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΑΛΛΑ 3 ΚΑΙ ΕΧΩ ΑΛΑΞΕΙ ΜΟΝΟ ΔΙΣΚΟΥΣ, ΕΝΑΝ ΑΝΟΡΘΩΤΗ ΚΑΙ ΤΑ SERVICE ΠΟΥ ΤΟΥ ΚΑΝΩ.

Cpt. Haddock
15/11/2005, 11:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από matmat
:evil:

Ελα βρε παιδιά μην κάνεται έτσι !!
βα γγάλουν μηχανές με υδραυλικό σύστημα ( Πως ήταν τα παλιά citroen?)
ξεκινάς τσουπ σηκώνεται σταματάς τσουπ
χαμηλώνη...

:lol: :rotflmao: :lol: :rotflmao: :lol:

:mad: :mad: :mad: :mad:
:a29: :a018: :a023: :a45: :a52:

Εμένα πάντως το κριτήριο ήταν η τιμή !!!

(για το ύψος τα είπαμε)

bamboozler
16/11/2005, 14:38
Εχω ένα Cagiva Canyon 500.Το επέλεξα γιατί ήταν αυτό που ήξερα ότι αν ήθελα ποτέ να το πουλήσω δεν υπήρχε περίπτωση (δύσκολη εως απίθανη μεταπώληση),άρα αυτό το πανέμορφο μηχανάκι θα έμενε δικό μου για πάντα ακόμα και αν κάποτε έπαιρνα την λάθος απόφαση να το πουλήσω :wacko: :wacko: :wacko:

sonic22
16/11/2005, 15:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από bamboozler
άρα αυτό το πανέμορφο μηχανάκι θα έμενε δικό μου για πάντα ακόμα και αν κάποτε έπαιρνα την λάθος απόφαση να το πουλήσω

auti einai apandisi!! :beer: :beer: :beer: :beer:

mou aresei o tropos pou skeutese...

kai jana

:beer: :beer: :beer: :beer: