PDA

View Full Version : Επισκευή μπροστινής ανάρτησης CB600 hornet 08



borbos
02/04/2016, 19:29
Και ναι λοιπόν το η μπροστινή ανάρτηση χρειάζεται επισκευή γιατι είδα κάποιες διαρροές στο χθεσινό πλύσιμο.
Ξέρει κανείς για Ηρακλειο κάνα μαγαζί? (μη μου πείτε αυτόν στην Ιερολοχιτών απλά δεν ξανάπαω).
Και από τιμές να υπολογισω 100-150?
Λαδι ιξωδες?

Θα το ήθελα ένα κλικ ποιο σκληρό (hornet 08 χωρίς ρυθμιζόμενα πιρούνια)
Με ενδιαφέρει η γνώμη κάποιου που να εχει κάνει κατι αντίστοιχο λιγο ποιο σκληρό, ισως με πιο παχύ λαδι ή έστω και προφορτησης, και όχι με αλλαγή ελατηρίου.

ποπαϋ
02/04/2016, 20:07
Στο "επίσημο" της χόντα στην Ίκαρου, στην mototec στην μικρή Παπαναστασίου και στον Χρονακηπίσω από τα McDonald's. Τιμές ρωτάς εσύ.
Όσο για την αλλαγή του ιξώδους στείλε ένα πμ στο μέλος michaliscr να σου πει που το εχει κάνει.

borbos
05/04/2016, 07:38
Ρωτησα 2-3μαστορια και μου ειπαν ολοι να μην αλλαξω το ιξωδες γιατι θα αλλαξει και η διαδρομη. Ισχυει κατι τετοιο?ειχα την εντυπωση οτι θα ειναι ποιο σκληρη η αποσβεση.

doctoras
05/04/2016, 08:38
η διαδρομή δεν αλλάζει, η απόσβεση παίζει να γίνει πιο αργή, οι διαφορές θα είναι μικρές εφόσον αλλάξεις ιξώδες μέχρι 5w(αντε10)+ παραπάνω υπάρχει φόβος να ξεράσει η τσιμούχα λόγο μεγαλύτερης πίεσης.
στην Κρήτη όμως γιατί να το κάνεις αφού (όπως και στην υπόλοιπη χώρα) δε υπάρχουν δρόμοι με κρατήματα για να οδηγήσεις περισσότερο σπορ
αυτό που έχει δοκιμάσει ο κατασκευαστής είναι πιο κοντά σε οτιδήποτε συνδυάζοντας ισορροπία μεταξύ μπρος πισω ανάρτησης και άνεσης στην οδήγηση

borbos
05/04/2016, 08:45
η διαδρομή δεν αλλάζει, η απόσβεση παίζει να γίνει πιο αργή, οι διαφορές θα είναι μικρές εφόσον αλλάξεις ιξώδες μέχρι 5w(αντε10)+ παραπάνω υπάρχει φόβος να ξεράσει η τσιμούχα λόγο μεγαλύτερης πίεσης.
στην Κρήτη όμως γιατί να το κάνεις αφού (όπως και στην υπόλοιπη χώρα) δε υπάρχουν δρόμοι με κρατήματα για να οδηγήσεις περισσότερο σπορ
αυτό που έχει δοκιμάσει ο κατασκευαστής είναι πιο κοντά σε οτιδήποτε συνδυάζοντας ισορροπία μεταξύ μπρος πισω ανάρτησης και άνεσης στην οδήγηση
Αρα καλα τα εχω μαθει... δεν θελω να γινει κουτσουρο ενα κλικ θελω ποιο σκληρο...anyway...
Θα δω τι θα κανω...κατσε να μαζευτει και το κασερι πρωτα...

OldMan
05/04/2016, 13:02
Ρωτησα 2-3μαστορια και μου ειπαν ολοι να μην αλλαξω το ιξωδες γιατι θα αλλαξει και η διαδρομη. Ισχυει κατι τετοιο?
ΜΟΝΟ στην περιπτωση που αυξήσεις δραματικά το ιξώδες, οπότε η αναρτηση δεν θα "προλαβαίνει" να χρησιμοποιήσει όλη την ωφέλιμη διαδρομή της..
(κοινώς, θα είναι τόσο "αργή" και στην συμπίεση και στην επαναφορά που, θα "τερματίζει" χρονικά..)

OldMan
05/04/2016, 13:06
παραπάνω υπάρχει φόβος να ξεράσει η τσιμούχα λόγο μεγαλύτερης πίεσης.
Η υδραυλική πίεση είναι συγκεκριμένη (και μεσοσταθμικά σταθερή σε όλη την διαδρομή του εμβόλου), ασχέτως ιξώδους του υγρού απόσβεσης...
(δεν μιλάμε για ταχύτητες ρευστών που εμφανίζονται τυρβώδεις ροές..)

borbos
05/04/2016, 13:17
ΜΟΝΟ στην περιπτωση που αυξήσεις δραματικά το ιξώδες, οπότε η αναρτηση δεν θα "προλαβαίνει" να χρησιμοποιήσει όλη την ωφέλιμη διαδρομή της..
(κοινώς, θα είναι τόσο "αργή" και στην συμπίεση και στην επαναφορά που, θα "τερματίζει" χρονικά..)
Λογικο...

OldMan
05/04/2016, 13:19
Λογικο...
Με εκνευρίζεις...

borbos
15/04/2016, 19:20
Τα λαδια μπηκαν λιγο παραπανω συμφωνα με το μανουαλ και το χαμηλωσαμς 2mm. Oldman ειχες δικιο...κι ας σε εκνευρισαμε λιγο....thnks anyway

borbos
15/04/2016, 19:24
Ααααα και μου εδωσε και το μανουαλ....οποιος το θελει μου λεει...

powerglove
07/08/2016, 20:07
εάν είναι το service manual θα το ήθελα !

AristidisZ
07/08/2016, 20:30
Είναι 252 mb, αν έχεις dropbox πες μου να σου στείλω με pm το link...