PDA

View Full Version : Επειγον προβλημα σε yamaha z



vasilisgeo
03/04/2016, 14:57
Καλησπερα παιδες,
λοιπον εχω ενα yamaha z 61mm και τις τελευταιες μερες εχω παρατηρηση οτι φευγουν μερικα λαδια απο την φλατζα που ειναι αναμεσα στον κυλινδρο και τα καρτερ.Επισης παρατηρησα οτι εχει φυγει και η φλατζα λιγο εξω και εχει κοπει.
Υπαρχει περιπτωση να μου κολλησει η κατι τετοιο?Επισης αμα λυσω τα κυλινδροπιστονα για να τιν αλλαξω πρεπει να αλλαξω και την φλατζα στην κεφαλη?

SHOOTER045
03/04/2016, 15:32
Προφανώς την πέταξε απο την συμπίεση.
Αν ανοιχτεί θέλουν αλλαγή όλες

vasilisgeo
03/04/2016, 15:42
υπαρχει ομως περιπτωση αμα το κυκλοφορω ετσι προς το παρων να μου κολλησει η να βγαλει καποιο αλλο προβλημα?
Χρειαζονται και φλατζοκολλα μετα για να βαλω μετα τις καινουργιες?

SHOOTER045
03/04/2016, 15:54
Το οτι χάνει συμπίεση και λάδια δεν σε προβληματιζει?
Πρεπει να κολλήσει για να ανησυχησεις?
Αν καθαρίσεις καλά τα μέταλλα απο υπολείματα φλατζας κτλπ και είναι οκ χωρίς χτυπήματα και τσαμποθκαδες δεν χρειαζεται φλατζοκολα

vasilisgeo
03/04/2016, 15:57
οκ,ευχαριστω πολλη για τις απαντησεις.
Αυριο μεθαυριο λογικα θα το φτιαξω!!!

bros400pgm
03/04/2016, 16:45
Ανάμεσα στον κύλινδρο κ τα κάρτερ δεν χάνει συμπίεση. Μόνο λάδια.

vasilisgeo
03/04/2016, 16:55
τα λαδια που φευγουν απο εκει ειναι τα λαδια που βαζω στην βενζινη?

bros400pgm
03/04/2016, 17:28
Σορυ, δικό μου λάθος. Νόμιζα ότι ήταν 4χρονο.
Έχει δικιο ο κύριος από πανω. Χάνεις συμπίεση κ ναι είναι λάδια που βάζεις στην τζινα.

vasilisgeo
03/04/2016, 17:41
Ωραια ευχαριστω παιδια για την βοηθεια σας!!! :D

kostaskk
03/04/2016, 17:59
εξαρτατε τον κυλινδρο σου. μερικα 2τ κυλινδρα βγαινουν χωρις να λυσεις κεφαλη και αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να αλλαξεις φλαντζα κεφαλης.
μπορει να κολλισει γιατι παιρνει αερα απο εκει και κανει το μιγμα ποιο φτωχο.
στις ποσες στροφες ειναι το ρελαντι σου? αν εχεις μεγαλη διαρροη λογικα το ρελαντι σου θα ειναι υψηλα ή οι στροφες δεν θα πεφτουν οσο γρηγορα πρεπει.
η φλαντζα αυτη ειναι φτηνη και μπορεις να φτιαξεις και μονο σου φλαντζα απο βελανιδοχαρτο με κοστος 1-2 ευρω (αρκει να βρεις στο σωστο παχος).
μπορεις να βαλεις και φλανζοκολλα αν θες για σιγουρια αλλα βαλε λιγη

duke200
03/04/2016, 18:09
οπως ειπανε και οι απωπάνω, να κολήσει,όχι δεν κολάει.Αλλα που θα πας με αυτο με τα λάδια να τρέχουν αβέρτα?. Θα τα πατησει και κανας χριστιανός πίσω σου και θα χυθεί στην άσφαλτο σαν λουκουμας.

kostaskk
03/04/2016, 18:36
οπως ειπανε και οι απωπάνω, να κολήσει,όχι δεν κολάει.Αλλα που θα πας με αυτο με τα λάδια να τρέχουν αβέρτα?. Θα τα πατησει και κανας χριστιανός πίσω σου και θα χυθεί στην άσφαλτο σαν λουκουμας.
κολλάει ανετα. 2τ μοτερ ειναι. ή παραμικρη διαρροη σε καρτερ-κυλινδρο,εισαγωγη κανει το μιγμα φτωχό αλλα χανεις και σε επιδώσεις καθος εχει μικροτερη συμπιεση στον στροφαλοθαλαμο.
αν εχεις προβλημα με διαρροη αερα τοτε το κολλημα ειναι σιγουρο, απλος θεμα χρόνου.

το λαδι που χανει ειναι ελαχιστο καθος στον στροφαλοθαλαμο εχει πολυ λιγο λαδι.
δεν πρεπει να χανει παρα μερικες σταγόνες

duke200
03/04/2016, 19:00
αμα χανει πολύ, συμφωνω μπορει και να κολήσει.

vasilisgeo
03/04/2016, 22:45
εξαρτατε τον κυλινδρο σου. μερικα 2τ κυλινδρα βγαινουν χωρις να λυσεις κεφαλη και αν ειναι ετσι δεν χρειαζεται να αλλαξεις φλαντζα κεφαλης.
μπορει να κολλισει γιατι παιρνει αερα απο εκει και κανει το μιγμα ποιο φτωχο.
στις ποσες στροφες ειναι το ρελαντι σου? αν εχεις μεγαλη διαρροη λογικα το ρελαντι σου θα ειναι υψηλα ή οι στροφες δεν θα πεφτουν οσο γρηγορα πρεπει.
η φλαντζα αυτη ειναι φτηνη και μπορεις να φτιαξεις και μονο σου φλαντζα απο βελανιδοχαρτο με κοστος 1-2 ευρω (αρκει να βρεις στο σωστο παχος).
μπορεις να βαλεις και φλανζοκολλα αν θες για σιγουρια αλλα βαλε λιγη

το ρελαντι δεν ξερω ακριβως ποσες στροφες ειναι γιατι δεν λειτουργει το στροφομετρο.
Οι στροφες ομως πραγματι δεν πεφτουν γρηγορα.
Το παχος πως θα μαθω ποσο ειναι?Αν παρω ετοιμη φλατζα θα ειναι το σωστο παχος?

vasilisgeo
03/04/2016, 22:47
Το μηχανακι γενικα δεν χανει πολλα λαδια απο εκει ισα ισα που εχουν φυγει μερικα και εχει λαδια στην περιοχη εκει περα.Δεν χανει παρα πολλα για νασταζει και κατω.
Επισης θελω να ρωτησω.Αν βγαλω τον κυλινδρο να αλλαξω φλατζα πρεπει να προσεξω τιποτα οταν θα τον ξαναβαλω?Οπως το τι θεση θα εχει το πιστονι.Αν θα ειναι τερμα πανω για παραδειγμα.

duke200
04/04/2016, 10:07
διαβασε το μανουαλ σου εξηγει πως θα αλλαξεις κυλινδρο.

καλό καθάρισμα στα σημεία επαφής με καθαριστικό σπρέυ και επίσις προεραιτικά ψέκασμα με σπρέυ χαλκού στις καινούργιες φλάντζες, πριν το δέσεις. Πρόσεξε μην παρασφίξεις τις βιδες και σου κλωτσήσουν. Το ελατηριο πιστονιού στα δίχρονα έχει συγκεκριμένη θέση που κουμπώνει οποτε δε θα μπερδευτεις. Επίσις πρόσεχε να βαλεις καλά και τις δύο ασφάλειες απο τον πίρο του πιστονιού.

vasilisgeo
04/04/2016, 10:39
Δεν θα πειραξω το πιστονι.Απλος θα λυσω τα κυλινδροπιστονα να αλλαξω τιν φλατζα του κυλινδρου.Θα χρειαστει και αλλαγει της φλατζας της κεφαλης?Αν δεν κανω λαθος ειναι μεταλλικη.
Επισης θελω να ρωτησω.Αν το λυσω και παω να ξαναβαλω τον κυλινδρο υπαρχει συγκεκριμενη θεση που πρεπει να ειναι το πιστονι?

duke200
05/04/2016, 07:18
αφου θα το λύσεις που θα το λύσεις, αλλαξε όλες τις φλάντζες. Εφόσον δεν θα αλλάξεις κυλινδροπίστονο, το σπρευ χαλκού είναι απαραίτητο στην κατω φλάντζα (απο εκεί που τρέχει) μιας και πιθανόν να έχει πετσικάρει το κυλινδροπίστονό σου και γιαυτο δεν στεγανοποιεί. εκτός και αν βρεις κομμένη τη φλάντζα οποτε μαλλον απο το κόψιμο έχανε και όχι απο το στραβό κυλινδροπίστονο.

vasilisgeo
05/04/2016, 09:36
Κομμενη φλατζα εχει γιατι την εχει πεταξει εξω.Φαινεται δηλαδη.

OldMan
05/04/2016, 12:50
Μην αγχώνεσαι για την θεση του πιστονιού...

duke200
05/04/2016, 19:18
Κομμενη φλατζα εχει γιατι την εχει πεταξει εξω.Φαινεται δηλαδη.

καλό αυτο, προχώρα με προσοχή και αφου διαβασεις το repair manual.

noodles
06/04/2016, 15:31
λυστο και αλλαξε και τις 2 φλατζες. 5-6 ευρω εχουν και οι 2 μαζι. αν το αφησεις ετσι μπορει να παθεις ζημια πολλων ευρω.

μονο να μη σου κολλησει φοβασαι? δεν εχει χασει συμπιεση? δεν εχει χασει δυναμη? δουλευει τελεια ετσι οπως ειναι? τι διαολο...

vasilisgeo
06/04/2016, 21:44
Το μηχανακι το αγορασα τα χριστουγεννα.Απο εκει ειχα παρατηρησει εχανε καπια λαδακια οχι παρα πολλα.Μετα με τον καιρο εχανε περισσοτερα οχι ομως μεγαλη διαφορα με πριν.Και απλος τωρα τελευαια αποφασησα να το φτιαξω.Γι 'αυτο δεν ξερω πως δουλευε πριν για να πω αμα εχει χασει δυναμη ή συμπιεση.
Επειδη εψαξα πολλη για φλατζες και δεν βρηκα σε αυτα τα χιλιοστα αποφασισα να αγορασω βελανιδοχαρτο και να φτιαξω μονος μου.Η φλατζα της κεφαλης ομως που ειναι μεταλλικη δεν βρηκα και ουτε μπορω να φτιαξω.Πειραζει να την βγαλω με προσοχη να μην στραβωσει και μετα να ξαναβαλω την ιδια μαζι με λιγο φλατζοκολλα?

duke200
07/04/2016, 00:15
πηγαινε στη γεμοφλαν (θηβων) με τις παλιές φλάντζες να σου φτιάξει ότι φάντζα θέλεις και σε όσα χιλιοστα πρέπει. Μη παιδεύεσαι άδικα. 20 ευρω και για τις δύο θα σου πάρει.

vasilisgeo
07/04/2016, 00:29
Ειμαι απο βολο η γεμοφλαν που λες πεφτει λιγω μακρυα
Το θεμα ειναι αμα μπορω να χρησιμοποιησω την παλια φλατζα της κεφαλης.Επειδη ειναι μεταλλικη.

duke200
07/04/2016, 00:34
παρε τηλεφωνο θα βρει αυτος τρόπο να στα στείλει. Μπορεί να έχει έτοιμα και τα πατρόν.

vasilisgeo
07/04/2016, 11:30
οκ εγινε ευχαριστω πολλη!!!

vasilisgeo
10/04/2016, 00:54
Λοιπον το μηχανακι το εφτιαξα αλλαξα φλατζα και εβαλα και φλατζοκολλα.
Σε σχεση με πριν εχει μια διαφορα,παει καλυτερα.
Αλλα παρατηρησα οταν ξαναεβγαλε απο εκει λαδι ,πολλη λιγο ομως,ισα ισα πανω στην φλατζα που εβγαινε λιγο εξω.Τι μπορει να ειναι?

duke200
10/04/2016, 08:44
οποτε μαλλον θέλει ένα "καθαρισμα" το κυλινδροπίστονο (είναι ελαφρά στραβούλα η επιφάνεια, ή εχει καποια βαθιά ρωγμή) Σπρευ χαλκού έβαλες στις φλάντζες? Γιατι το σπρευ χαλκού έχει την ιδιότητα να σφραγίζει καλά ότι δεν μπορει να σφραγίσει η μαμα φλάντζα, γι' αυτο σου πα να το βάλεις.

Αν δεν έχει ρωγμή και για να μην μπλέξεις με πλανίσματα μπορεις να βάλεις πανω σε ένα τζάμι ένα 120άρι ντουκόχαρτο νερού και να τρίψεις το κυλινδροπίστονο επάνω μέχρι να είναι όλη η επιφάνεια επαφής καθαρή. Θα ανεβάσει και λίγο συμπίεση έτσι, οποτε δεν θελει πολύ "κατέβασμα" με το τρίψιμο, ίσα μέχρι να βλεπεις οτι τρίβεται όλη η επιφάνεια απο τον κύλινδρο ομοιόμορφα.

bros400pgm
10/04/2016, 11:52
Μπορεί να βάλει κ μία παστα μπλε κ μετά να τριψει ώστε να δει εάν υπάρχει κάποιο σημείο πιο χαμηλό.

vasilisgeo
10/04/2016, 22:58
Οχι δυστηχως δεν ειχα βαλει σπρευ χαλκου που μου ειχες πει.Λαθος μου.Τελοσπαντων θα το ξαναλυσω για να βαλω και σπρευ χαλκου.Αμα βαλω το σπρευ αυτο μπορω να βαλω και φλατζοκολλα ή οχι?Επεισης αυτο που το βαζουμε?Πανω στην φλατζα?Απο τοτε που θα το δεσω μετα απο ποση ωρα στεγνωνει και μπορω να το βαλω μπροστα για να το δοκιμασω?Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι τωρα με εχετε βοηθησει παρα πολλη!!! :D
Θελω να ρωτησω και κατι ασχετο.Ποσα ml λαδια περνει το σασμαν για το yamaha z???

kerasaki
11/04/2016, 00:31
Οχι δυστηχως δεν ειχα βαλει σπρευ χαλκου που μου ειχες πει.Λαθος μου.Τελοσπαντων θα το ξαναλυσω για να βαλω και σπρευ χαλκου.Αμα βαλω το σπρευ αυτο μπορω να βαλω και φλατζοκολλα ή οχι?Επεισης αυτο που το βαζουμε?Πανω στην φλατζα?Απο τοτε που θα το δεσω μετα απο ποση ωρα στεγνωνει και μπορω να το βαλω μπροστα για να το δοκιμασω?Και παλι ευχαριστω για τις απαντησεις μεχρι τωρα με εχετε βοηθησει παρα πολλη!!! :D
Θελω να ρωτησω και κατι ασχετο.Ποσα ml λαδια περνει το σασμαν για το yamaha z???

πρέπει να το γράφει πάνω το κάρτερ, 750ml νομίζω

OldMan
11/04/2016, 13:11
Οχι δυστηχως δεν ειχα βαλει σπρευ χαλκου που μου ειχες πει.Λαθος μου.Τελοσπαντων θα το ξαναλυσω για να βαλω και σπρευ χαλκου.Αμα βαλω το σπρευ αυτο μπορω να βαλω και φλατζοκολλα ή οχι?Επεισης αυτο που το βαζουμε?Πανω στην φλατζα?Απο τοτε που θα το δεσω μετα απο ποση ωρα στεγνωνει και μπορω να το βαλω μπροστα για να το δοκιμασω?
Ή το ένα ή το άλλο...

Η φλαντζόκολλα σφραγιζει καλύτερα αλλα το σπρευ χαλκού είναι πιο θερμοαγώγιμο..

duke200
11/04/2016, 13:22
καλου-κακού κανε και αυτο που σου πα με το τζαμι, για να σιγουρευτείς οτι η επιφάνεια επαφής είναι τελείως ίσια.

kostaskk
11/04/2016, 21:41
o σωστος τροπος να ισιωσει ειναι να παει μηχανουργειο.'το γυαλοχαρτο ειναι προχειρος τροπος.

duke200
12/04/2016, 12:32
Το πιο σωστό έτσι είναι αλλα σε μηχανουργείο το 20αρικο για πλάνισμα δεν το γλυτώνεις. Δεν είναι καμια κεφαλή απο τετρακύλινδρο, ενα κυλινδράκι τόσο δα είναι, μια χαρά θα ισιώσει και έτσι. Το χω εφαρμόσει χωρίς ανεπιθύμητες ενέργειες, αλλιώς δεν θα το λεγα.