PDA

View Full Version : wr200 για απειρο



pakman
03/04/2016, 14:59
Γεια σας παιδια σκεφτομαι να παρω ενα wr200 96 απλα δεν εχω εμπειρια στν οδηγηση μηχανης(μονο κατι παπακια και αυτα απο λιγο)διαβασα πολλα καλα σχολιο για το συγκεκριμενο μηχανακι αλλα και πολλα αρνητικα.Θα ηθελα οποιος ξερει να μ πει την γνωμη του αν ειναι καλο για πρωτο μηχανακι και αν γενικα αξιζει η αγορα του και αν οχι τι αλλο μου προτεινετε.Η χρηση που το θελω ειιναι βολτες στο βουνο και λιγο πολη....Ευχαριστω

SHOOTER045
03/04/2016, 15:31
Άσχετα αν είναι παλιό είναι αρκετά αξιόπιστο και εύκολο σε οδήγηση συντήρηση κτλπ.
Υπάρχει λινκ η φωτό?

pakman
03/04/2016, 16:01
Άσχετα αν είναι παλιό είναι αρκετά αξιόπιστο και εύκολο σε οδήγηση συντήρηση κτλπ.
Υπάρχει λινκ η φωτό?

356058
356059
356060

SHOOTER045
03/04/2016, 17:51
Απο που είσαι λεβεντημ?
Κάτι μου θύμιζε η φωτό .
Αυτό το μηχανάκι το είχα προτείνει σε κάποιον που έψαχνε εντούρο.
Καθαρουτσικο φαίνεται,και σε καλη κατάσταση(σχετικά)
Θέλει τα μαζεματακια του όμως.
Αν το μοτέρ είναι καλό μην φοβάσαι να ασχοληθεις με τα περιφερειακά.
Μοτερικα είναι σχεδόν ίδιο με το DT,αρα ανταλλακτικά θ
Έχει άφθονα.
Τωρα αυτό.που λέει χωρις άδεια εμένα λίγο με προβληματίζει, τα WR 200/250 που θυμαμαι έβγαζαν πινακίδα. Αρα τα έχει παραδώσει και έχει γίνει οριστική διαγραφή.
Οποτε το έχεις (αν το πάρεις) σαν ΜΧ,αποκλειστικά για βουνό και εξω απο τον αστικό κύκλο

pakman
03/04/2016, 18:05
Εγω Φιλε μου ειμαι απο πτολεμαιδα αλλα το μηχανακι απο κατερινη...και εμενα μ προβληματισε το θεμα με τ χαρτια.Σ περιπτωση που θελω δεν μπορω ν το βγαλω πινακιδες?Σαν πρωτο μηχανακι πιστευεις θα με βολεψει πιστευεις?Ειμαι 1.70 70 κιλα...Σ ρωταω γιατι καποιοι π μιλησα μ ειπαν οτι ειναι αρκετα δυνατο μηχανακι γ πρωτο

SHOOTER045
03/04/2016, 18:16
Ρώτησε τον πρώτα για τα χαρτιά.
Μπορεί να χρωστάει απλα τέλη .
Το οτι δίνει υπεύθυνη δήλωση είναι ενα +
Τσεκαρε στην δήλωση να αναγράφονται τα σωστα νούμερα πλαισίου-μοτερ.
Για χρηση καθαρά βουνού δεν θα σε προβληματίσει δεν είναι και τέρας.
Βρες κάποιον η κάποιους να βγαινετε παρέα στο βουνό.
Επίσης και πολύ σημαντικό μην ξεχάσεις τον προστατευτικό εξοπλισμό

pakman
03/04/2016, 18:30
Να σαι καλα φιλε για τις συμβουλες..Ευχαριστω που ασχοληθηκες

motoexelixis
03/04/2016, 19:01
το συγκεκριμενο δειχνει οτι ενω ειχε τρομπα λαδιου, την εχει αφαιρεσει. τα dt 200wr ειχαν κανονικα τρομπα λαδιου και δεν ηταν premix.

Εχει κανει μοντα με υδραυλικο συμπλεκτη,κατι το οποιο δε νομιζω οτι χρειαζεται και τοσο,μιας που το wr ειχε μια χαρα μαλακο συμπλεκτη απο τη μανα του.

Τωρα αδειες και τα λοιπα, εννοειται οτι εβγαζε κανονικα το 200, και ισως οπως σου ειπαν ποιο πανω να το εχει κανει διαγραφη.

Ομως αλλο ειναι αυτο που θα επρεπε να σε προβληματισει, 200αρι διχρονο καπου στα 33, 35 αλογακια αν ειναι σε καλη κατασταση,κι εσυ μικρη εμπειρια και αυτη απο παπακια, ειναι λιγο εκρηκτικος συνδιασμος, δε σου λεω να μη το παρεις, αλλα θελει πολυ προσοχη.

pakman
03/04/2016, 19:36
Λες δηλαδη πως ειναι το dt/wr και οχι το καθαρο wr εε?Για 700 (συζητησιμη) που το δινει λες δεν αξιζει?να κοιταξω κατι αλλο?π.χ xr250

pakman
03/04/2016, 19:42
Λες δηλαδη πως ειναι το dt/wr και οχι το καθαρο wr εε?Για 700 (συζητησιμη) που το δινει λες δεν αξιζει?να κοιταξω κατι αλλο?π.χ xr250

Η αγγελια ειναι αυτη
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7856490/

alex14
03/04/2016, 19:46
Λες δηλαδη πως ειναι το dt/wr και οχι το καθαρο wr εε?Για 700 (συζητησιμη) που το δινει λες δεν αξιζει?να κοιταξω κατι αλλο?π.χ xr250

Εγω το ειχα (dr200wr) και το εδωσα για dr250.
Γνωμη μου κοιτα για τετραχρονο xr,tt, dr, klx κτλ. Καλο και ασπαστο το wr, αλλα θα σε δυσκολεψει.

Μανολης67
03/04/2016, 21:00
Πολύ καλό! και χωρίς τρόμπα δηλαδη Premix ακόμα καλύτερο! 33 αλογάκια αλλά δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα! με λίγη προσοχή στο γκάζι θα εισαι μια χαρά!
Με το καλό και σιδερένιο!

balakia
04/04/2016, 12:09
μια χαρα ειναι για αρχη και για συνεχεια αυτο το μηχανακι,εκτος και αν θες να ανεβεις επιπεδο στο εντουρο αργοτερα οποτε θα παρεις ενα 2010 μοντελο και μετα.
το wr ειναι και οχι το dt-wr,η αντλια λειπη απο την μανα του οπως και η βασεις για μασπιε συνοδηγου.
η πατεντουλα με τον υδραυλικο συμπλεκτη,αν κανει δουλεια,ειναι πολυ καλη,μετα απο κανα 2 ωρες σφιχτα μονοπατια με κουραζε ο συμπλεκτης του,εβαλα ενα εξαρτηματακι που υποτιθεται τον μαλακωνει αλλα δεν....
ανταλακτικα με το κιλο,θεσσαλονικη τουλαχιστον,αλλα νομιζω και στο σαιτ αγγελιων.

Pan (dvs)
04/04/2016, 13:01
Για τα λεφτα που ζηταει μια χαρα ειναι.Αλλα ξεχνα την πολη,αν σου κατσει η στραβη την εκατσες.

Allst@rf
04/04/2016, 13:31
:beer:

ΧαρηςΚ46
04/04/2016, 23:23
Μια χαρα μηχανακι ειχα το Dt200 wr 94' κ τι δε του χα κανει μεχρι κ ταξιδι στη Θηβα δικαβαλο πηγα!!! και το μηχανακι σκυλι μαυρο!Πολυ καλο για αρχαριο ευκολοδηγητο ωραια θεση οδηγησης ωραιο αποβαρο καλο γκαζακι για αρχαριο αξιοπιστο με την συντηρηση που πρεπει σε ενα 2Τ ζημιες δε μου χε βγαλει καθολου!Το κακο ειναι οτι εχει παλιωσει αρκετα πια με οτι αυτο συνεπαγεται!!! Αλλα για εναν αρχαριο κ ξεκινημα με λιγα λεφτα για αγορα το θεωρω μια απο τις πολυ καλες λυσεις! Ελπιζω να σε βοηθησα...

pakman
05/04/2016, 12:38
Ευχαριστω πολυ παιδια θα παρω ολες τις γνωμες σας και τις συμβουλες υποψιν μου πριν την αγορα....να στε καλαα

Μανολης67
05/04/2016, 15:33
Μια χαρα μηχανακι ειχα το Dt200 wr 94' κ τι δε του χα κανει μεχρι κ ταξιδι στη Θηβα δικαβαλο πηγα!!! και το μηχανακι σκυλι μαυρο!Πολυ καλο για αρχαριο ευκολοδηγητο ωραια θεση οδηγησης ωραιο αποβαρο καλο γκαζακι για αρχαριο αξιοπιστο με την συντηρηση που πρεπει σε ενα 2Τ ζημιες δε μου χε βγαλει καθολου!Το κακο ειναι οτι εχει παλιωσει αρκετα πια με οτι αυτο συνεπαγεται!!! Αλλα για εναν αρχαριο κ ξεκινημα με λιγα λεφτα για αγορα το θεωρω μια απο τις πολυ καλες λυσεις! Ελπιζω να σε βοηθησα...

Τα ιδια ακριβως, YAMAHA DT 200 μοντ 1990 σκυλί μαυρο, 80.000 χλμ του ήπια το αιμα και δεν εκανε κιχ, δεν πηγα σε συνεργείο ΠΟΤΕ. μεχρι που το έκλεψαν, το βρήκα σε χαλια κατάσταση μετα δυό μήνες, το πούλησα (λάθος μου) και το μηχανάκι επισκευάστηκε και περπατά ακόμη.

askianos
09/04/2016, 15:31
wr 200 ειχα παρει πριν 3 χρονια και το εχω ακομη...κορυφη..τιποτα ζημιες.. πολύ ευκολο στην χρηση του και πολύ φιλικο για διχρονο για ένα αρχαριο..ένα μειον εχει ότι καει κατι παραπανω..αλλα 2 χρονο είναι...κατά τα αλλα θα το ευχαριστηθείς.

vstrider
11/04/2016, 09:27
2χρονο, εικοσαετίας. Οπότε πλέον μιλάμε για πολύ διχρονολαδίλα..
Το είχα το ΄95. Πολύ καλό γιατί το είχα πάρει του κουτιού.
Δεν νομίζω ότι είναι για αρχάριο. Προτιμητέο θα ήταν 4τ 250άρι. Ο,τι πάρεις, προσοχή και καλά χλμ!

motoexelixis
11/04/2016, 14:37
ηθελα να ξερα, μονο εγω βλεπω λιγο καπως , το να παρει ενα παιδι( που δηλωνει την οποια απειρια του σε μοτοσυκλετες,ξεκαθαριζει οτι εχει κανει βολτα μονο παπακια και αυτο απο λιγο), ενα διχρονο 20ετιας με καμια 30αρια νευρικα αλογα; Εγω γιατι πιστευω οτι δε θα τα κανει καλα,οχι οτι ειναι πολλα, οχι οτι δεν ειναι καλο το μηχανακι, αλλα επειδη το παιδι ισως δεν ειναι ακομη ετοιμο για αυτο;

askianos
11/04/2016, 21:42
ηθελα να ξερα, μονο εγω βλεπω λιγο καπως , το να παρει ενα παιδι( που δηλωνει την οποια απειρια του σε μοτοσυκλετες,ξεκαθαριζει οτι εχει κανει βολτα μονο παπακια και αυτο απο λιγο), ενα διχρονο 20ετιας με καμια 30αρια νευρικα αλογα; Εγω γιατι πιστευω οτι δε θα τα κανει καλα,οχι οτι ειναι πολλα, οχι οτι δεν ειναι καλο το μηχανακι, αλλα επειδη το παιδι ισως δεν ειναι ακομη ετοιμο για αυτο;

σωστα μιλας..
ενταξει αυτό είναι προσωπικο θεμα του κάθε ένα..
μετριαζεις τις δυνατότητες σου και βλέπεις αμα σε παιρνει.....αμα το καταφέρνεις που λεμε...