PDA

View Full Version : Πόσα χλμ έχετε κάνει με το Cbf250(σας) και τί χρειάστηκε να αλλάξετε-επιδιορθώσετε ;



ΙΠΠΕΑΣ
09/11/2005, 21:00
:p

SnakeMJK
10/11/2005, 19:28
4.100km

μόνο το service της εγγύησης στα 1.000km.

Rezeguet
10/11/2005, 21:01
ekana 2000xlm kai allaksa
(anasa)
depozito, timoni, empros fanari, empros flasakia deksia-aristera, vaseis fanariou, konter (3 kommatia), kalamia anartiseon, aksonas mprostinou troxou, marspiedes, levies frenou, lastixa.......

aytaaaaaa

:p :p :p

ΙΠΠΕΑΣ
10/11/2005, 21:13
:look: :eyepop:

Γ ι α τ ί

άλλαξες όλα αυτά τα εξαρτήματα ;

oulas
10/11/2005, 22:59
Γιατι πηρε αγκαλιτσα ενα τουτου!

johnpan
10/11/2005, 23:03
Ιππέα μην αγχώνεσαι τόσο πολύ ρε συ... :confused: :confused: ... προσπάθησε να ξεπεράσεις το σοκ από την προηγούμενη μηχανή σου. Κι εγώ το ξεπέρασα, κι εμένα το ΑΧ ζήτησε μπιέλα (δεν του την έδωσα :lol: ). Πάρε μια ανάσα, φιλική συμβουλή

Rezeguet
11/11/2005, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
:look: :eyepop:

Γ ι α τ ί

άλλαξες όλα αυτά τα εξαρτήματα ;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

poiotita HONDA leme

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
11/11/2005, 20:39
Δεν ξέρω ! Παιδιά τα σημάδια(ουγκ !! ) δειχνουν ότι η Honda δεν μας τα λέει καλά.

jasper
13/11/2005, 01:03
5300km. Βασικά η φλάτζα κεφαλής έχανε αρκετά λάδια από τα πρώτα km. Μου την έχουν κολλήσει με σιλικόνη και έχουν παραγγείλει (εγγύηση γαρ) άλλη.

oulas
13/11/2005, 01:38
Εχω αλλαξει βολαν, το οποιο εκανε 3 μηνες να ερθει, και το καλυψε η εγγυηση. Το προβλημα υπηρξε απο την αγορα της μηχανης. Δεν φορτιζε σωστα η μπαταρια, με αποτελεσμα να καταστραφει μετα απο ενα τρημινο αναμονης και η μπαταρια και να μου βαλουν αλλη. Δεν πληρωσα τπτ αλα μεσα στην εγγυηση.

ΙΠΠΕΑΣ
30/11/2005, 16:26
Υπάρχει κάποιος ο οποίος να έχει κάνει πάρα πολλά χιλιόμετρα για να του κάνω κάποιες ερωτήσεις :look: :D .

johnpan
30/11/2005, 17:20
Πάλι τα ίδια!:beer: Όλο άγχος είσαι αδερφέ μου! Αντε ρώτα. 13.800 είναι αρκετά?

ΙΠΠΕΑΣ
30/11/2005, 18:12
Ήθελα να βρω κάποιον που έχει βγάλει καμιά 30.000 για να των ρωτήσω για έξοδα συντήρησης

* Αν αρχίσε να τσιμπάει λάδια μετά από 20-30.000χλμ ;

* Κόστος αλλαγής ελλαστικών

* Κόστος αλλαγής φρένων εμπρός πίσω

* Αν έχεις οδηγήσει σε χώμα με άλλα λάστιχα πιο χωμάτινα να μου πεις αν πηγαίνει έστω και με 40 ή υπάρχει κίνδυνος αν το βάλει κάποιος σε τέτοια διαδρομή να το σπάσει :sick: . Αυτό που με προβληματίζει είναι η σκληρότητα των αναρτήσεων του γιατί λάστιχα θα του βάλω λίγο πιο χωμάτινα για να μην μου γλυστρήσει σε καμία κατηφόρα. Το πρόβλημα σε σχέση με το τελευταίο είναι ότι ενώ οδηγάω στην Αθήνα 1000χλμ/μήνα στο εξωχικό μου στην Επαρχία κάνω εξορμήσεις σε παραλιακά χωριά με χωμάτινους δρόμους. Ναι μεν τα χλμ είναι λίγα στο χώμα αλλά θα πρέπει να τα κάνω οπωσδήποτε.

Το τελευταίο βέβαια είναι δευτερεύον και δεν θα είναι o καθοριστικός παράγοντας για την αγορά της μηχανής αυτής.

oulas
30/11/2005, 23:22
Ιππεα μας εχεις εξοντωση με τις ερωτησεις σου, για ενα μηχανακι που υπαρχη μια πιθανοτητα να αγορασεις σε 2-3 χρονια! Αν δεις τι ρωτας, τα ιδια ακριβως τα εχεις ξαναρωτησει και σε διαφορετικα ποστς. Πουλα το ρημαδι σου, γιατι σου λεω εισαι τερμα καυλωμενος! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
01/12/2005, 01:56
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν λέτε ευχαριστώ καλύτερα, αχάριστοι !!! :lol:

Πείτε μου σε ποιό topic υπάρχει μέλος που να έχει ψάξει τόσο πολύ τα υπέρ και τα κατά ενός μοντέλου ; :D

Αν δει η Honda να αυξάνονται οι πώλήσεις CBF250 από τα μέλη του φόρουμ μας, που ξέρετε μπορεί και να πάω να τους κλαφτώ να μου δώσουν κανένα ποσοστό :D

Και μετά ξύπνησα :lol: :lol:

Άσε oula πάνω που είχα καταλήξει σε 1-2 μηχανάκια το πράγμα ξαναμπέρδεψε. :D :lol:

Ένας συνάδελφος πήγε και πήρε το KLE500 '04 και ανέβηκα πάνω οπότε και διαπίστωσα ότι ακουμπάει σχεδόν όλο μου το πέλμα και για τα δύο πόδια :p . Είχα την εντύπωση ότι κανένα ΟΝ-OFF δεν θα με βόλευε σε αυτό το θέμα. Οπότε τώρα "παίζει" και άλλο μοντέλο για τη μελλοντική μου επιλογή.

Το σίγουρο είναι ότι τελικά η αγορά θα γίνει όπως είπες και εσύ σε 2+ χρόνια καθώς μίλησα με άτομο στο βενζινάδικο που πάω συνήθως το οποίο είχε και αυτός το supra. Μου είπε ότι είχε κάνει 67.000 και το σκυλόπαπο δεν έκαιγε λάδια. Του έβαζε όπως και εγώ συνθετικά λάδια και τα άλλαζε κάθε 1.000 χλμ. Εγώ είμαι στα 40.000 και αναμένεται να μην εμφανιστεί πρόβλημα στο δικό μου για άλλα δύο χρόνια, σύμφωνα με τα λεγόμενα του(κάνω 10000 κάθε χρόνο). :smilea:

Οπότε έχει πολλά ψωμιά ο ντάφυ ντακ για να μας αφήσει χρόνους :lol:

Δείτε πάντως το προηγουμενο μου post και όποτε μπορέσετε ρίξτε καμία απάντηση. Σε αυτά δεν έχετε απαντήσει. Βέβαια ούτε τα 30.000χλμ έχετε φτάσει ούτε έχετε αλλάξει λάστιχα . Άστα να υπάρχουν εκεί για να μην τα ξεχάσω :p

Alexander
01/12/2005, 09:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Μου είπε ότι είχε κάνει 67.000 και το σκυλόπαπο δεν έκαιγε λάδια. Του έβαζε όπως και εγώ συνθετικά λάδια και τα άλλαζε κάθε 1.000 χλμ.
Πώς είναι δυνατόν να κάψει λάδια αν τα αλλάζει τόσο συχνά;
Και πόσο οικονομικό είναι κάτι τέτοιο;
Εφόσον σκέφτεσαι να κάνεις την αγορά για μετά από 2+ χρόνια γιατί δεν κάνεις τη μελέτη σου τότε που θα έχουν βγει νέα μοντέλα...
Έχεις μηχανή ρε αδερφέ, άσε το κεφάλι σου ήσυχο...

:beer:

akaposto
01/12/2005, 10:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ


Το σίγουρο είναι ότι τελικά η αγορά θα γίνει όπως είπες και εσύ σε 2+ χρόνια καθώς μίλησα με άτομο στο βενζινάδικο που πάω συνήθως το οποίο είχε και αυτός το supra. Μου είπε ότι είχε κάνει 67.000 και το σκυλόπαπο δεν έκαιγε λάδια. Του έβαζε όπως και εγώ συνθετικά λάδια και τα άλλαζε κάθε 1.000 χλμ. Εγώ είμαι στα 40.000 και αναμένεται να μην εμφανιστεί πρόβλημα στο δικό μου για άλλα δύο χρόνια, σύμφωνα με τα λεγόμενα του(κάνω 10000 κάθε χρόνο). :smilea:

Οπότε έχει πολλά ψωμιά ο ντάφυ ντακ για να μας αφήσει χρόνους :lol:


η πάπια honda/kawasaki/yamaha?
αν είναι μια από αυτές,και περιμένεις πότε θα τα φτύσει για να πάρεις μηχανή ,
απλά δεν θα πάρεις :rotflmao:

Αμα δεν τους βάλεις χέρι , απλά δεν χαλάνε!!!

Με κάποιο μαγικό τρόπο τα παπιά πάνε
ακόμα και με τηγανόλαδο!!! :eyepop:
Αν κάποια στιγμή αρχίσει η πάπια να τσιμπάει λαδάκι,αυτό δεν είναι πρόβλημα
because ζει μια χαρά
και χωρίς αυτό :lol:

συνθετικά κάθε 1000km??? περιττά έξοδα !!!

johnpan
01/12/2005, 10:39
πεταμένα λεφτά σε παπάκι αλλαγή λαδιών κάθε 1000 και μάλιστα συνθετικά? μη σου πω ότι είναι καλύτερα για το παπί να μη βάζεις συνθετικά αλλά ημί. Να σου το πει ο OldMan που έιναι πιο έμπειρος.

πάντως η γνώμη μου είναι να πας για ON-OFF

Μέχρι τότε που θα πάρεις, μπορεί να έχουν βγάλει πάλι κανένα 250-300 on-off

:beer:

aaa```
01/12/2005, 11:43
PAIDIA EPIDH LETE GIA LADIA KAI KATHE POTE THELEI ALLAGH

EBAZA STO MHXANAKI BP VISKO 2000 15W50 FTYNA KAI STHN ALLAGH STA 1500 XIL. EBGENAN MAYRA ASXETA POY TO MHXANAKI DEN EIXE KAI THN ROPH POY EPREPE NA EXEI

TWRA BAZW CASTROL MAGNETIC 10W40 PAIDIA MILAME GIA POLY KALO LADI. ALAGH STA 2000 XIL KAI TO XRWMA EINAI LIGO POIO SKOYRO APO OTI EINAI OTAN TO BAZEIS. ALLA PERA APO AYTO TO MHXANAKI PHRE ANASES. MEGALH DIAFORA STO GKAZI. POLY PERISOTERH ROPH.

oulas
02/12/2005, 08:45
πάντως η γνώμη μου είναι να πας για ON-OFF

Εσενα προδωτη εχουν φανει οι ον-οφ ικες σου τασεις και σε αλλα ποστ! Ασε τα παιδακια να γινουν στρηταδες:wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ΙΠΠΕΑΣ
02/12/2005, 11:48
Έχει δίκιο ο moderaτορας :D ,
δεν γίναμε δα και μοντεκάρλο, ούτε Μιλάνο. Έχει κάτι λακούβες στο δρόμο :uplate: :uplate: αστα να πάνε. Εμένα με μύησε στα στριταδικα ο ξάδερφος μου που είναι και αυτός κάτω από 1.80 οπότε έχει πρόβλημα να πατήσει με τα δύο πόδια και όλο το πέλμα για κάθε on off που σκεφτόταν να πάρει. Τα μόνα on off που σίγουρα δεν θα είχα και δεν θα είχε πρόβλημα και αυτός είναι κάτι μπέμπες που όντως είναι on 0ff και έχουν πολύ χαμηλή τη σέλα. Τι να το κάνεις όμως που με τα ίδια χρήματα αγοράζεις αυτοκίνητο :eyepop: :sad: .

Αυτός πάντως το πρόβλημα του το έλυσε, καθώς πήγε εξωτερικό και αγόρασε το κλασσικό CB - 1300 :smokin: και δεν θα παιδευτεί να το ξεχρεώσει γιατί εκεί οι μισθοί είναι αλλιώτικοι :beer: .

Εγώ έμεινα εδώ να τα σκέφτομαι από χίλιες μπάντες, πως θα παντρέψω τις οικονομικές μου δυνατότητες, με την εθνική Κορίνθου-Τριπόλεως και τις κακοτράχαλες χωμάτινες κατηφόρες στο δρόμο της εύρεσης μιας αξιοπρεπούς παραλίας :lol: Πάντως το CBF250 για Αθήνα είναι τέλειο. Ο χρόνος θα δείξει τι θα με φωτίσει να κάνω ...

Βγάλτε 400αααααααααααααα ρ ιααααααααααααα

Cpt. Haddock
02/12/2005, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ

Βγάλτε 400αααααααααααααα ρ ιααααααααααααα

Πουλιούνται on-off 400άρια πάντως.... πληροφορίες εντός - σοβαρά μιλάω
:wave2:

johnpan
02/12/2005, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από oulas
Εσενα προδωτη εχουν φανει οι ον-οφ ικες σου τασεις και σε αλλα ποστ! Ασε τα παιδακια να γινουν στρηταδες:wave2:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


Δεν έχω αποκλειστικά ον-οφφ τάσεις, όλα μου αρέσουν, εκτός από τα τσόπερ. Κάθε εβδομάδα φτιαχνω ένα pps με 3-4 μηχανές που θα ήθελα, εκεί να δεις αντιφάσεις από εβδομάδα σε εβδομάδα...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Αλλά τα ον-οφφ είναι πιο ασφαλή πως να το κάνουμε