PDA

View Full Version : Μουσείο Ελληνικού παιχνιδιού!!!



omega
05/04/2016, 01:39
..κι εκεί που ψάχνεις μια φωτογραφία από ένα παλιό και ζηλευτό Ελληνικό τηλεκατευθυνόμενο,ξαφνικά ανοίγεται μπροστά σου ένας ολόκληρος κόσμος παιδικών αναμνήσεων.

Δεν γνωρίζω αν έχει ανέβει κάτι ανάλογο στο παρελθόν(δεν βρήκα μέσω της αναζήτησης).

Φίλες και φίλοι σας παρουσιάζω το Μουσείο Ελληνικού Παιχνιδιού www.toymuseum.gr
Έναν εκπληκτικό χώρο όπου θα βρείτε φωτογραφίες και κείμενα παρουσίασεις Ελληνικών παιχνιδιών του παρελθόντος. Εταιρίες σαν τον Mister P,Lyra,el-greco,ΕΠΑ,Polfi Toys,Ananiadis κ.α που άφησαν εποχή.
Θα πάθετε πλάκα..
Από ότι κατάλαβα υπάρχει υποστήριξη από την Λέσχη φίλων Ελληνικού παιχνιδιού καθώς και χώρος στην Ρόδο που φιλοξενεί τις συγκεκριμένες κατασκευές.

Τα πολλά λόγια είναι φτώχεια.. Καλό "παιχνίδι.."

kalgeorge
05/04/2016, 01:53
pw pw file ti les twra.......

dakrusa.......

:beer::beer::beer::beer::beer::beer:

Red Rider
05/04/2016, 08:13
Μεγάλο κεφάλαιο η ρετρολαγνεία....
Τσεκάρετε και το retromaniax.gr και ξεθάψτε πράγματα που είχατε ξεχασει:D

SHOOTER045
05/04/2016, 08:39
Ειχα κάνα δυο τηλεκατευθυνόμενα -με καλώδιο-mister p.
Ενα τανκς και ενα τζιπ...

Panos76
05/04/2016, 09:28
Μεγάλο κεφάλαιο η ρετρολαγνεία....
Τσεκάρετε και το retromaniax.gr και ξεθάψτε πράγματα που είχατε ξεχασει:D

;) Έως και καταστροφικό θα έλεγα.


Ειχα κάνα δυο τηλεκατευθυνόμενα -με καλώδιο-mister p.
Ενα τανκς και ενα τζιπ...

Μήτσο σε είχα για μεγαλύτερο :D

Από playmobil πως πάμε;

Επίσης, όποιος έχει οτιδήποτε σε Κάστρα και Πολιορκητές και δεν τα θέλει, μπορώ να τα υιοθετήσω και σας εγγυώμαι πως θα βρίσκονται σε πολύ καλά χέρια :D .


Για όσους δεν πρόλαβαν (https://vintagetoys.gr/blog/%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-vintage-toys-2016/), διαβάστε το άρθρο (http://memorylifegr.blogspot.gr/2016/04/blog-post.html?spref=tw)

buckley
05/04/2016, 09:36
Μεγάλο κεφάλαιο η ρετρολαγνεία....
Τσεκάρετε και το retromaniax.gr και ξεθάψτε πράγματα που είχατε ξεχασει:D

Το καλύτερο που μου χουν πει σε μια αναζήτηση παλιάς μοτό από έναν συνταξιούχο πριν καιρό ήταν "τι και συ οστεοφύλακας είσαι ? ".
Εγώ τότε αυτόματα βέβαια θυμήθηκα τον Σκευοφύλακα της ΑΕΚ ,οπότε καταλαβαίνετε...

SHOOTER045
05/04/2016, 09:47
;) Έως και καταστροφικό θα έλεγα.



Μήτσο σε είχα για μεγαλύτερο :D

Από playmobil πως πάμε;

Επίσης, όποιος έχει οτιδήποτε σε Κάστρα και Πολιορκητές και δεν τα θέλει, μπορώ να τα υιοθετήσω και σας εγγυώμαι πως θα βρίσκονται σε πολύ καλά χέρια :D .


Για όσους δεν πρόλαβαν (https://vintagetoys.gr/blog/%CE%AD%CE%BA%CE%B8%CE%B5%CF%83%CE%B7-vintage-toys-2016/), διαβάστε το άρθρο (http://memorylifegr.blogspot.gr/2016/04/blog-post.html?spref=tw)

Τα παλιά δικά μου playmobil αγνοούνται.
Τα πιτσιρικια μου έχουν εναν σκασμο

kalgeorge
05/04/2016, 15:07
όποιος έχει οτιδήποτε σε Κάστρα και Πολιορκητές και δεν τα θέλει, μπορώ να τα υιοθετήσω και σας εγγυώμαι πως θα βρίσκονται σε πολύ καλά χέρια :D .

[/URL]

παιζουμε ακομα με αυτά κυριος... σιγα μη στα δωσουμε.

που να δεις και το πρωταθλημα subutteo.... ρε μπας και ψηνεστε τιποτα τρελοι εδώ να φτιαξουμε κανα πρωταθληματακι?
:lol:

AUFGEBRACHT
05/04/2016, 19:04
Ειχα κάνα δυο τηλεκατευθυνόμενα -με καλώδιο-mister p.
Ενα τανκς και ενα τζιπ...

Εγώ αυτό:

356276

Δεινόσαυρος
05/04/2016, 19:28
Αυτά τα τσίγκινα τα ηλεκτρικά βγάζαν μια μυρουδιά τόσο χαρακτηριστική, δεν ξέρω τι ήταν - το μοτεράκι; το λάδι του; ο ίδιος ο τσίγκος; (αυτό πιστεύω οτι ήταν γιατί και τα κουρδιστά έτσι μύριζαν) - αλλά η ανάμνηση και μόνο μου την φέρνει αμέσως στα ρουθούνια.... μετά από τόσες δεκαετίες... σαν να τάχα στα χέρια μου.

Τώρα που το σκέφτομαι, σίγουρα το ίδιο το μέταλλο ήταν γιατί έτσι μύριζαν και εκείνα τα "αυτόματα" κουρδιστά - αυτά που δεν είχαν κλειδί, αλλά τα έσπρωχνες δυο-τρεις φορές και μάζευαν ενέργεια σε ένα βολάν που είχαν μέσα. Σβν, σβιν, ζζζζβββββιν. Αλήθεια, βγαίνουν ακόμα, έστω σε Κινέζικο;





ΟΚ, πάμε στα σοβαρά τώρα:
Ποδήλατο που έβασες φρένο με πισωπεταλιά ποιός είχε; Τα γ*μ*μ*να - με αυτά έμαθα και μετά με πήρε πολύ καιρό να συνηθίσω όταν άρχισαν να βγαίνουν τα κανονικά με φρένο στο χέρι και καστάνια στην πίσω ρόδα... έμοιαζε τόσο αφύσικο...

kalgeorge
05/04/2016, 19:33
Αυτά τα τσίγκινα τα ηλεκτρικά βγάζαν μια μυρουδιά τόσο χαρακτηριστική, δεν ξέρω τι ήταν - το μοτεράκι; το λάδι του; ο ίδιος ο τσίγκος; (αυτό πιστεύω οτι ήταν γιατί και τα κουρδιστά έτσι μύριζαν) - αλλά η ανάμνηση και μόνο μου την φέρνει αμέσως στα ρουθούνια.... μετά από τόσες δεκαετίες... σαν να τάχα στα χέρια μου.




ΟΚ, πάμε στα σοβαρά τώρα:
Ποδήλατο που έβασες φρένο με πισωπεταλιά ποιός είχε; Τα γ*μ*μ*να - με αυτά έμαθα και μετά με πήρε πολύ καιρό να συνηθίσω όταν άρχισαν να βγαίνουν τα κανονικά με φρένο στο χέρι και καστάνια στην πίσω ρόδα... έμοιαζε τόσο αφύσικο...
oloi eixame... ta kalutera frenarismata kai kolies ekanan.... eixame faei kati toubes sto xwma....
wraies epoxes

zandesiro
05/04/2016, 20:22
:a32::a18:

SHOOTER045
05/04/2016, 21:47
oloi eixame... ta kalutera frenarismata kai kolies ekanan.... eixame faei kati toubes sto xwma....
wraies epoxes

Κόντρα το λέγανε.
Έτσι πατησα ενα παιδί ,πήγα να κάνω κόντρα μπροστά τού αλλά ο Μαλέας ο αδερφός μου δεν μου είπε οτι την είχε χαλάσει...

kalgeorge
05/04/2016, 21:49
Κόντρα το λέγανε.
Έτσι πατησα ενα παιδί ,πήγα να κάνω κόντρα μπροστά τού αλλά ο Μαλέας ο αδερφός μου δεν μου είπε οτι την είχε χαλάσει...

nai re gamwto eseis oi batsoi den to exete me ta ditroxa
:bawl:
:beer:

taisteal
05/04/2016, 21:49
Εγώ αυτό:

356276

Αυτο το ειχαν παρει οι δικοι μου στον αδερφο μου,και του το εριξα απο την ταρατσα :lol:

Mpatsoi jumping κι ετς

:bawl::bawl:

kalgeorge
05/04/2016, 21:51
Mpatsoi jumping κι ετς

:bawl::bawl:

eklapsa
:bawl:

SHOOTER045
05/04/2016, 22:21
nai re gamwto eseis oi batsoi den to exete me ta ditroxa
:bawl:
:beer:

Ναι ρε γμτ,ήταν καθιστός κάτω και εγώ πήγαινα τέρμα γκάζι, και όταν εκανα πρός τα πίσω την κόντρα και αρχισε τα κρακακρακ δεν προλαβαινα να στριψω,και έτσι πέρασα απο πανω τού