PDA

View Full Version : Suzuki DR650 ...κόλλησε;;;



dimitrisag
05/04/2016, 09:08
καλημέρα παιδιά!!

Έχωνα μεταφέρω ένα πρόβλημα από ένα φιλαράκι. Έχει ένα DR650 από ανακατασκευή το έχει πάρει. ΤΟ μηχανάκι είχε τα εξής θέματα: Έτρεχε λάδια από το πάνω καπάκι του μοτέρ στην αριστερή πλευρά του και παράλληλα ακουγόταν ένας ήχος μεταλλικός καθαρά. Σαν να χτυπούσαν οι βαλβίδες. Με τα πολλά προχθές όπως ήταν στο δρόμο άκουσε ένα τάκα τούκα, τράβηξε συμπλέκτη και το μηχανάκι έσβησε. Μετά η μανιβέλα δεν κατέβαινε με τίποτα κάτω... Σαν να είχε κολλήσει. Ένα μαστόρι στο μιλητό του είπε για 800-1000€ ζημιά στην καλύτερη.

Προφανώς, άμα δεν το δει κάποιος μάστορας δεν έχουμε να λέμε πολλά. Αλλά αν κάποιος έχει εμπειρία, τα € δεν είναι πααααρα πολλά ρε παιδιά; Επίσης δεν υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο;

Panos76
05/04/2016, 09:38
καλημέρα παιδιά!!

Έχωνα μεταφέρω ένα πρόβλημα από ένα φιλαράκι. Έχει ένα DR650 από ανακατασκευή το έχει πάρει. ΤΟ μηχανάκι είχε τα εξής θέματα: Έτρεχε λάδια από το πάνω καπάκι του μοτέρ στην αριστερή πλευρά του και παράλληλα ακουγόταν ένας ήχος μεταλλικός καθαρά. Σαν να χτυπούσαν οι βαλβίδες. Με τα πολλά προχθές όπως ήταν στο δρόμο άκουσε ένα τάκα τούκα, τράβηξε συμπλέκτη και το μηχανάκι έσβησε. Μετά η μανιβέλα δεν κατέβαινε με τίποτα κάτω... Σαν να είχε κολλήσει. Ένα μαστόρι στο μιλητό του είπε για 800-1000€ ζημιά στην καλύτερη.

Προφανώς, άμα δεν το δει κάποιος μάστορας δεν έχουμε να λέμε πολλά. Αλλά αν κάποιος έχει εμπειρία, τα € δεν είναι πααααρα πολλά ρε παιδιά; Επίσης δεν υπάρχει πιθανότητα να είναι κάτι άλλο;

Αν ήταν βαλβίδες λογικά θα τον ακούγατε σταδιακά τον θόρυβο και με την χρήση θα επιδεινωνόταν.

Φοβάμαι για μπιέλα, ρουλεμάν στροφάλου.

dimitrisag
05/04/2016, 10:14
Φαντάσου ότι δεν πήγενε ούτε μπροστά ούτε πίσω μετά.. Στην περίπτωση που είναι στρόφαλος; Τόσο πάει το μαλί;

PortisHead
05/04/2016, 10:22
Τι ακριβώς είχε γινει στην ανακατασκευή,ξέρουμε ???

Το DR650 ειναι πολύ σκυλί μηχανάκι, αν μαλιστα το αφηνες να τσιμπαέι και το λιγο λαδακι που τσίμπαγε απο γεννησιμιου του
δεν υπήρχε περιπτωση να κολλήσει μοτερ ποτε !

Panos76
05/04/2016, 10:27
Τι ακριβώς είχε γινει στην ανακατασκευή,ξέρουμε ???


Βασικά αυτό ήθελα να ρωτήσω και εγώ.

Καταρχήν τα προβλήματα που περιγράφεις προηγήθηκαν της ανακατασκευής ή προέκυψαν μετά (διαρροές, κλπ).

Για τιμές σε μεγάλο μηχανάκι δεν ξέρω αλλά φαντάζομαι η τάξη μεγέθους είναι αυτή που πρότεινε ο μάστορας, εφόσον τα αναλάβει όλα εκείνος.

zannisvel
05/04/2016, 10:49
Όλα ειναι πολυ σχετικα αν δεν ανοιχθει το μοτερ.
Αν εχει καρφωθει μια βαλβιδα στο πιστονι και ολα τα αλλα λογω τυχης ειναι οκ θα χρειαστει σιγουρα
πιστονι ελατηρια ~150€
επισκευη ο κυλινδρος ~30€
καδενα ~50€
φλατζες ~35€
1 βαβιδα (τσιμουχακια αφου ανοιχθηκε) ~50€
Λάδια-Φίλτρο ~35€
Εργασία ~150€

500€ - 600€

Δε νομιζω να ξεχναω κατι και ουτε θεωρω οτι ειμαι υπερβολικος με τις τιμες.

Τωρα αν πηρε και ο στροφαλος και η μπιελα μαλλον πρεπει να βρεθει μεταχερισμενο το ανταλακτικο η να βρεθει ενα μεταχειρισμενο μοτερ γιατι δε νομιζω να αξιζει η επισκευη.

dimitrisag
05/04/2016, 10:51
Απ όσο γνωρίζουμε ήταν μετά. Γιατί το μηχανάκι πουλήθηκε ανακατασκευασμένο. Όλο το μοτέρ. Τώρα τι ακριβώς... Πρέπει να απευθυνθεί στον προηγούμενο κάτοχό του.

mixalisvrc
05/04/2016, 11:12
για να μην κατεβαινε η μανιβελα λογικα κατι παιζει και με τον κυλινδρο και το πιστονι...ο ηχος μπορει να ητανε απο τις βαλβιδες αλλα μπορει και απο την μπιελα....ο ηχος απο τις βαλβιδες ειναι σχετικα πιο ελαφρυς απο τις μπιελας και πιο ενοχλιτικος η μπιελα κανει ενα πιο βαρυ θορυβο και πιο μονοτονο και ο ενας ηχος ειναι μπροστα και ο αλλος πισω ετσι...αυτο επρεπε να το ακουσει εκεινη την ωρα....τωρα οτι και να πουμε ειναι απλα λογια!!!αν εχει χτυπησει η βαλβιδα στο πιστονι αλλαζεις πιστονι βαλβιδα εμβολο και βλεπεις την ζημια του κυλινδρου ποση ειναι και τι χρειαζεται μπορει ενα γυαλισμα αλλα μπορει και να μην παιρνει αλλο ρεκτιφιε....γιατι ειναι μεχρι ενα συγκεκριμενο σταδιο νομιζω...ειδα ανακατασκευη για αυτο το λεω αυτο!!Τωρα αν εχει παρει μεντα και η μπιελα θα χρειαστεις σιγουρα μπιελα + ολα τα αλλα.....δεν ξερω αν συμφερει και τι ανταλακτικα θα βρεις παντως αν η ζημια ειναι μεχρι πισω τα λεφτα ειναι καλα πιστευω για ολα αν το προβλημα ειναι μπροστα πιστευω μεχρι 500 ευρω.....θα ητανε αρκετα!!!Φιλε μου αυτη ειναι η γνωμη μου....μπορει να πεφτω και εξω.....απλα αν δεν λυθει το μηχανακι να δεις τι εχει γινει δεν μπορεις να ξερεις τπτ!!αυτα ελπιζω να βοηθησα!!

OldMan
05/04/2016, 12:40
Επειδή με πετύχατε στις καλές μου, ψηφίζω φρακαρισμένα ρουλεμάν στροφάλου...!!

Panos76
05/04/2016, 12:53
Νοιώθω τεράστια τιμή που μπορεί να έπεσα μέσα - συμφωνούμε. :D

dimitrisag
05/04/2016, 12:55
Επειδή με πετύχατε στις καλές μου, ψηφίζω φρακαρισμένα ρουλεμάν στροφάλου...!!

Που σημαίνει;

Pan (dvs)
05/04/2016, 13:02
Που σημαίνει;

Κανα διακοσαρι αν δεν κανω λαθος,αν ειναι μονο τα ρουλεμαν.Απο εκει και περα...

OldMan
05/04/2016, 13:17
Που σημαίνει;
Ότι είπε ο ρεβυθοτυλιχτής...

Πιθανόν και λιγότερα, αν δεν εχουν αρπάξει οι φωλιές στα καρτερ..

buckley
05/04/2016, 13:50
Που σημαίνει;

Που σημαίνει ότι ψάχνεις για μοτέρ μάλλον (ευκαιρία μάλιστα να βρεις μιζάτο).

duke200
05/04/2016, 19:13
αμα δεν ανοιχτει η κεφαλή να δουμε τι έχει όλα τ' αλλα είναι εικασίες (για να το πω όμορφα)

σήκωσε το μηχανάκι, βάλε 5η και γύρνα την ρόδα. Αν γυρνάει, έστω και δύσκολα, το μοτερ μπορει να φτιάχνει και χωρις ανοιγμα. Αν δεν γυρνάει (οποτε έχει κολήσει κατι κινούμενο), θέλει άνοιγμα κεφαλή-κυλινδροπίστονο, σε πρώτη φάση.

Παρεμπιπτώντως ωραία ανακατασκευή έγινε.

OldMan
06/04/2016, 13:05
αμα δεν ανοιχτει η κεφαλή να δουμε τι έχει όλα τ' αλλα είναι εικασίες (για να το πω όμορφα)
Και άμα ανοιχτεί και δούμε ότι δεν έχει κατι, τι θα είναι..??
(για να το πω κι εγώ όμορφα..)

duke200
07/04/2016, 00:32
Και άμα ανοιχτεί και δούμε ότι δεν έχει κατι, τι θα είναι..??
(για να το πω κι εγώ όμορφα..)



Πλαινό καπάκι βγάλσιμο, ταφ 17αρι και γυρισμα. Αμα δεν γυρναει ο στρόφαλος και δεν έχει κολήσει καμια μίζα, θελει άνοιγμα, δεν φτιαχνει δια μαγείας.

dimitrisag
08/04/2016, 13:37
Το πήγε σε μάστορα τώρα. Βλέποντας παιδιά! Μακάρι να μην είναι τραγικά τα πράγματα. Πάντως και το μαστόρι αυτό απέκλεισε το ενδεχόμενο των 1000€ που είπε ο πρώτος. Ρε τι τύποι υπάρχουν ρε φίλε σε αυτή τη φάρα...

sapila racing
08/04/2016, 14:10
Το πήγε σε μάστορα τώρα. Βλέποντας παιδιά! Μακάρι να μην είναι τραγικά τα πράγματα. Πάντως και το μαστόρι αυτό απέκλεισε το ενδεχόμενο των 1000€ που είπε ο πρώτος. Ρε τι τύποι υπάρχουν ρε φίλε σε αυτή τη φάρα...

Kι όμως να δείς που τελικά καπου εκει θα παει η ζημια.

buckley
08/04/2016, 14:15
Kι όμως να δείς που τελικά καπου εκει θα παει η ζημια.

Καλά τότε άντε γεια dr μανιβελάτο...
http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7868882/

dimitrisag
08/04/2016, 16:21
Kι όμως να δείς που τελικά καπου εκει θα παει η ζημια.

Πάνω απ όλα αισιόδοξο πνεύμα!!!

thunder ace
08/04/2016, 16:41
Το πήγε σε μάστορα τώρα. Βλέποντας παιδιά! Μακάρι να μην είναι τραγικά τα πράγματα. Πάντως και το μαστόρι αυτό απέκλεισε το ενδεχόμενο των 1000€ που είπε ο πρώτος. Ρε τι τύποι υπάρχουν ρε φίλε σε αυτή τη φάρα...

ΑΝΤΕ !!!!!!!