PDA

View Full Version : Πρόβλημα με κάρτα ήχου.



Ζεύκας
05/04/2016, 13:43
Creative SB Audigy 2 ZS (WDM) (http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?prodID=149&prodName=Audigy%202) & Windows 10.

Ναι είναι παλιά η κάρτα και δεν παίζει driver για W10. Αλλά το σύστημα την αναγνωρίζει κανονικά.
Και όπως φαίνεται στο screenshot από κάτω. Το θέμα είναι ότι ήχος δεν βγαίνει.

Εννοείται ότι έχω τσεκάρει καλώδια, ανοιχτό&λειτουργικό ενισχυτή, ηχεία κτλ

Καμιά ιδέα τι κάνουμε;

356240

vaska
05/04/2016, 14:47
Τσεκάρισε αν έχει προεπιλεγμένη συσκευή αναπαραγωγής ήχου κάποια άλλη πχ της κάρτας video και απλά δεν στέλνει ήχο στην ZS

Ζεύκας
05/04/2016, 14:52
Τι εννοείς; αφού το γράφει στο screenshot ότι είναι default device

amyroukai
05/04/2016, 15:00
Μην να δεις το spdif που λέει; Με οπτικό καλώδιο νομίζω αυτό είναι το σωστό, το άλλο είναι αναλογικό.

kalgeorge
05/04/2016, 15:05
Creative SB Audigy 2 ZS (WDM) (http://support.creative.com/Products/ProductDetails.aspx?prodID=149&prodName=Audigy%202) & Windows 10.

Ναι είναι παλιά η κάρτα και δεν παίζει driver για W10. Αλλά το σύστημα την αναγνωρίζει κανονικά.
Και όπως φαίνεται στο screenshot από κάτω. Το θέμα είναι ότι ήχος δεν βγαίνει.

Εννοείται ότι έχω τσεκάρει καλώδια, ανοιχτό&λειτουργικό ενισχυτή, ηχεία κτλ

Καμιά ιδέα τι κάνουμε;

356240


ψαξου και εγκατεστησε συνεχώς οσο πιο καινούριους drivers μπορεις.
παιξε και με αυτους που λενε, συμβατοι με win10

ειαχ το ιδιο πρόβλημα με καρτα γραφικων σε υπολογιστή, εβαλα καποιους που εκαναν μονο για win7 και μετα από 2 restart λειτουργησαν κανονικα.
Επισης ψαξου μηπως εστω και ένα update δεν το εχεις εγκαταστήσει.

μου ετυχε σε άλλο, να εχω θεμα με καρτα ήχου, το εβαλα να κανει ενημερωση και μου εβγαλε ότι υπαρχει μια prof εκδοση για εγκατασταση.
Την έβαλα και όλα οκ

Ζεύκας
05/04/2016, 15:11
δν ξέρω τι μαλακία μπορεί να έχει παιχτεί.
έβγαλα τον ενισχυτή και τώρα δεν βγαίνει ήχος ούτε από τα ηχεία της οθόνης.

λολ δεν έχω καθόλου ήχο πια από τον υπολογιστή.


Μην να δεις το spdif που λέει; Με οπτικό καλώδιο νομίζω αυτό είναι το σωστό, το άλλο είναι αναλογικό.

έχω αναλογικό ενισχυτή. δεν μπορώ να τον συνδέσω με οπτικό καλώδιο.


ψαξου και εγκατεστησε συνεχώς οσο πιο καινούριους drivers μπορεις.
παιξε και με αυτους που λενε, συμβατοι με win10

ειαχ το ιδιο πρόβλημα με καρτα γραφικων σε υπολογιστή, εβαλα καποιους που εκαναν μονο για win7 και μετα από 2 restart λειτουργησαν κανονικα.
Επισης ψαξου μηπως εστω και ένα update δεν το εχεις εγκαταστήσει.

μου ετυχε σε άλλο, να εχω θεμα με καρτα ήχου, το εβαλα να κανει ενημερωση και μου εβγαλε ότι υπαρχει μια prof εκδοση για εγκατασταση.
Την έβαλα και όλα οκ

οι drivers είναι up to date

το σύστημα έχει κάνει όλα τα updates

Hayate
05/04/2016, 15:14
Για κοίτα ρε μπαμπίνο παλιά αυτές οι κάρτες είχαν ένα καλωδιάκι πανω στην πλακέτα τους που πήγαινες κ το κούμπωνες πάνω στο AC'97 Chipsetaki της μητρικής.Για δες μήπως έχει ξεκουμπώσει.παλαιότερα μου το έχει κάνει αυτό το κουλό και δεν έβγαζε η κάρτα ήχου καθόλου σήμα στα ηχεία.Κανονικά αφού είναι PCI θα έπρεπε να παίζει.Δοκίμασε αν έχει κ η motherboard σου πηγές να βγάλεις σήμα απο εκεί.Κάνε λίγο πειραματισμό

kalgeorge
05/04/2016, 15:15
οι drivers είναι up to date

το σύστημα έχει κάνει όλα τα updates

δεν ειπα οτ δεν είναι.
πηγαινε device manager , right click, properties και παιξε με προσθαφαίρεση οδηγων.
δοκιμασε καποιους από την λιστα... μπες στο σαιτ της εταιρειας και κατεβασε οποιους παραπλήσιους βρεις.

εμενα ετσι μου εκατσε

Ζεύκας
05/04/2016, 16:17
Καλγιώργη είχες απόλυτο δίκιο. Ενώ σύμφωνα με τα παραθύρια ο driver ήταν up to date, χειροκίνητα εγκατέστησα τον τελευταίο χρονικά driver.

Όλα καλά τώρα. Σε κάποιες φάσεις φαίνεται σαν να χάνει επαφή ο ήχος, θα το ψάξω εκτενέστερα. θενκς :beer:

kalgeorge
05/04/2016, 19:23
Καλγιώργη είχες απόλυτο δίκιο. Ενώ σύμφωνα με τα παραθύρια ο driver ήταν up to date, χειροκίνητα εγκατέστησα τον τελευταίο χρονικά driver.

Όλα καλά τώρα. Σε κάποιες φάσεις φαίνεται σαν να χάνει επαφή ο ήχος, θα το ψάξω εκτενέστερα. θενκς :beer:

κανουμε και ένα επαγγελμα κύριος! :D

glad to help :beer:

noodles
06/04/2016, 15:28
αν εχεις το cd της καρτας κανε εγκατασταση το driver-ers που εχει μεσα. πιθανων θα δουλεψει ο driver για τα windows 7 και δε θα εχεις προβλημα.