PDA

View Full Version : Μοτοσυκλετιστής του ΕΚΑΒ σώζει αναίσθητη ηλικιωμένη από ανακοπή (ΒΙΝΤΕΟ)



Ζεύκας
06/04/2016, 16:25
Μπράβο Τόλη, μπράβο McTalas, μπράβο σε όλους τους ΕΚΑΒίτες για τη σημαντική συνεισφορά τους στην κοινωνία.

https://www.youtube.com/watch?v=49SjuA5BV_o


Άξιος ο συναδελφός σας. Άπειρα ρισπέκτ :beer:

7Tolis
06/04/2016, 16:46
Ευχαριστούμε μεσιέ μου. Καλά ξηγηθηκε ο συνάδελφος όντως.

Κάνα ανταλλακτικό να βρούμε γιατί την κάνουν σιγά σιγά τα μηχανάκια.

YianPep
06/04/2016, 17:30
Χιλια μπραβο :beer:

taisteal
06/04/2016, 17:32
Ευγε στο παλληκαρι

:beer::beer:

amyroukai
06/04/2016, 18:01
Μπράβο.

Λίγο γέλασα με τους χορηγούς στην αρχή του βίντεο.

sapila racing
06/04/2016, 18:06
Πολλά μπράβο!
Αν δεν ηταν ο διασώστης με την μοτο ίσως να μην την προλάβαιναν.

Παρα λίγο να το χάσει στον πεζόδρομο στην μαρμαρινη λουριδίτσα!

sv1000s
06/04/2016, 18:19
Ευχαριστούμε μεσιέ μου. Καλά ξηγηθηκε ο συνάδελφος όντως.

Κάνα ανταλλακτικό να βρούμε γιατί την κάνουν σιγά σιγά τα μηχανάκια.

μπραβο σας ρε παλικαρια!

για τα ανταλακτικα ερανο και δωρεα απο ολους μας πρεπει να γινει!

7Tolis
06/04/2016, 18:29
Προχθές βγήκε ένας με στοπ και βαρεσε τον πίσω μου. Πάει το Tdm πήρε ορτσα καλάμια κτλ. Μπινιά.

Πριν κάνα μήνα ένας άλλος με ένα τζιπ ανατιναξε έναν άλλον στην Αθηνάς. Πριν 2 μήνες ένα ταξί βαρεσε έναν άλλον. Θα μας φάνε λάχανο λέμε.

theofilos888
06/04/2016, 18:37
Δε βαριεστε ομως ποτε!!!!! ;)

vaska
06/04/2016, 18:53
Νομίζω το "μπράβο" απλά ωχριά. Απίστευτος ο άνθρωπος, μου έκανε πολλή μεγάλη εντύπωση ο επαγγελματισμός του, ήταν 100% ακριβής σε ότι έκανε, ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να κάνει, που είχε τι, δεν έχασε καθόλου χρόνο να ψάχνει. Τα είχε κάνει όλα και όλα σωστά και το μόνο που έμενε να γίνει ήταν η διακομιδή από το ασθενοφόρο. Αυτό για μένα μεταφράζεται σε άπειρες ώρες εκπαίδευσης. Και βέβαια το αποτέλεσμα τον δικαίωσε, ένας άνθρωπος σώθηκε.

:a10::a10: Συγχαρητήρια !!

stamatisx
06/04/2016, 19:40
Πραγματικά συγκινητικό βίντεο, respect level over 9000....

zandesiro
06/04/2016, 20:00
Νομίζω το "μπράβο" απλά ωχριά. Απίστευτος ο άνθρωπος, μου έκανε πολλή μεγάλη εντύπωση ο επαγγελματισμός του, ήταν 100% ακριβής σε ότι έκανε, ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να κάνει, που είχε τι, δεν έχασε καθόλου χρόνο να ψάχνει. Τα είχε κάνει όλα και όλα σωστά και το μόνο που έμενε να γίνει ήταν η διακομιδή από το ασθενοφόρο. Αυτό για μένα μεταφράζεται σε άπειρες ώρες εκπαίδευσης. Και βέβαια το αποτέλεσμα τον δικαίωσε, ένας άνθρωπος σώθηκε.

:a10::a10: Συγχαρητήρια !!
Ακριβως αυτο...Τα λογια ειναι περιττα.:a012:

Christos ktm R
06/04/2016, 20:08
ηρωες.οτι κ να πουμε ειναι λιγο..

7Tolis
06/04/2016, 20:09
Το είδα με ηρεμία πάλι. Πραγματικά μια χαρά και πέραν καθηκοντολογίου a.k.a φιλότιμο.

Eversman
06/04/2016, 20:18
Προχθές βγήκε ένας με στοπ και βαρεσε τον πίσω μου. Πάει το Tdm πήρε ορτσα καλάμια κτλ. Μπινιά.

Μη μου πεις ότι χτύπησε ο προϊστάμενος! Είναι καλά? Σε ποιόν θα φτιάχνω τσάι τώρα?

7Tolis
06/04/2016, 20:20
Αυτός έχει klv και είναι μια χαρά.

DAYMAN
06/04/2016, 20:24
μεγαλη βοηθεια και ισως αυτο επαιξε ρολο ηταν και οι κυριες που προφανως εκαναν ΚΑΡΠΑ εως την αφιξη του ΕΚΑΒ και την απινίδωση.
Μπραβο στην αμεσοτητα και στην ταχυτητα χειρισμων συσκευης αμπου,γυρισμα γλωσσας και τοποθετηση ορου.
Εζησα για 2 ημερες ως εκπαιδευομενος και εμαθα αρκετα απο τους ανθρωπους αυτους και αυτο που μου εμεινε ηταν το παθος και η αγαπη για την δουλεια τους.
ΕΥΓΕ :beer:

MG-KTiNoS
06/04/2016, 20:25
:a013:

Bowleno
06/04/2016, 20:56
Είστε ωραίοι, ρε, πολλές :beer:

stynikop
06/04/2016, 21:22
Ηρωες! Αυτό τα λέει όλα.

Κι αν τους ρωτήσεις θα σου πουν "το καθήκον μας κάνουμε"

Much :a012:

sugariasgeorge
06/04/2016, 21:31
Συγχαρητήρια !!

foogr01
06/04/2016, 21:48
:a012:

George_M.
06/04/2016, 21:51
λιγη εχουν την γνωση κ την ψυχραιμια να σωζουν ζωες κ πρεπει να τους τιμουμαι κ να τους προσεχουμε!!
ευγε για τον επαγγελματισμο σας!

teogtp
06/04/2016, 21:53
:a18:

DoctoR_k6
06/04/2016, 23:15
Μπραβο σε ολους!!

McTalas
07/04/2016, 00:36
ενα μεγαλο μπραβο άλλα και τεραστιο respect στον συνδελφο και σε ολους οσους καθημερινα προσπαθουν να κανουν την "δουλεια" τους παρολες τις αντιξοοτητες.


Νομίζω το "μπράβο" απλά ωχριά. Απίστευτος ο άνθρωπος, μου έκανε πολλή μεγάλη εντύπωση ο επαγγελματισμός του, ήταν 100% ακριβής σε ότι έκανε, ήξερε ακριβώς τι έπρεπε να κάνει, που είχε τι, δεν έχασε καθόλου χρόνο να ψάχνει. Τα είχε κάνει όλα και όλα σωστά και το μόνο που έμενε να γίνει ήταν η διακομιδή από το ασθενοφόρο. Αυτό για μένα μεταφράζεται σε άπειρες ώρες εκπαίδευσης. Και βέβαια το αποτέλεσμα τον δικαίωσε, ένας άνθρωπος σώθηκε.

:a10::a10: Συγχαρητήρια !!
δεν ηθελα να αναφερθω (και ξερω πως μπορει να φανω μαλακας σε καποιους) αλλα με αφορμη τα λογια του Βασιλη να πω πως για εγκηκλοπαιδικους και μονο λογους, εγιναν πολλες παραληψεις και παρα πολλα λαθη. δεν εχει νοημα τι και πως το θεμα ειναι πως ολα πιγαν καλα, οποιος ομως θελει μπορουμε να κανουμε μια κουβεντουλα αλλου να σας επιχηριματολογισω.

vaska
07/04/2016, 01:07
ενα μεγαλο μπραβο άλλα και τεραστιο respect στον συνδελφο και σε ολους οσους καθημερινα προσπαθουν να κανουν την "δουλεια" τους παρολες τις αντιξοοτητες.


δεν ηθελα να αναφερθω (και ξερω πως μπορει να φανω μαλακας σε καποιους) αλλα με αφορμη τα λογια του Βασιλη να πω πως για εγκηκλοπαιδικους και μονο λογους, εγιναν πολλες παραληψεις και παρα πολλα λαθη. δεν εχει νοημα τι και πως το θεμα ειναι πως ολα πιγαν καλα, οποιος ομως θελει μπορουμε να κανουμε μια κουβεντουλα αλλου να σας επιχηριματολογισω.


Για να μη λέω βλακείες, ειδικός δεν είμαι και γνώσεις πέραν των βασικών σχετικά δεν έχω, αν λες εσύ που γνωρίζεις οφείλω να σε σεβαστώ απόλυτα. Μου έκανε όμως τρομερή εντύπωση το πόσο ακριβής ήταν με τις κινήσεις του και το ότι ήξερε μέσα στον κακό χαμό από υλικά κι εργαλεία στοιβαγμένα στον πολύ μικρό χώρο του σάκου, που ήταν τι.
Τέλος καλό όμως όλα καλά. Ο στόχος επετεύχθη!!

Και πάλι μπράβο σε όλους σας για το έργο που παράγετε.

virus
07/04/2016, 05:10
γνωστη η αγαπη μου για τους εκαβιτες παρα τις αντιξοοτητες που τραβανε. αλλη παστα οι ανθρωποι :beer::beer:

mariza
07/04/2016, 09:14
Ένα τεράστιο ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά αυτά :beer:
Αγαπάνε αυτό που κάνουνε και φαίνεται...
Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ πάνω απ'όλα με τεράστια καρδιά και ψυχή! :a18:

7Tolis
07/04/2016, 09:27
Είναι ΑΝΘΡΩΠΟΙ πάνω απ'όλα με τεράστια καρδιά και ψυχή! :a18:

μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.. :smokin:

skylaros
07/04/2016, 10:22
Εμένα πάντως δε το ανοίγει το βίντεο.

mariza
07/04/2016, 11:02
μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.. :smokin:

Βρε λές..... :evil::hmm::tooth:

McTalas
07/04/2016, 11:07
Εμένα πάντως δε το ανοίγει το βίντεο.

Λογικα το κατεβασε για να το μονταρει.
Εδω ειναι ενα αλλο https://youtu.be/CvCQubl-nss

McTalas
07/04/2016, 11:08
μη βάζεις και το χέρι σου στη φωτιά.. :smokin:

Παντου υπάρχουν επαγγελματίες και "επαγγελματίες"

7Tolis
07/04/2016, 11:26
Λογικα το κατεβασε για να το μονταρει.
Εδω ειναι ενα αλλο https://youtu.be/CvCQubl-nss


Εδώ Αθήνα πάντως δε περνάμε σωλήνα αλλά λαρυγγική μάσκα για νομικούς λόγους.
Παίζει τα τελευταία χρόνια και μια γαμάτη που είναι απο gel και δε χρειάζεται φούσκωμα.Ειναι χωρίς cuff δηλαδή.
Bεβαία ειναι πιο ακρίβή οπότε με τις απλές λαρυγγικές τη κάνουμε τη δουλειά αλλά δεν είναι ξεκάθαρο το νομικό πλαίσιο.

annateo
07/04/2016, 11:31
Εμένα πάντως δε το ανοίγει το βίντεο.


Λογικα το κατεβασε για να το μονταρει.
Εδω ειναι ενα αλλο https://youtu.be/CvCQubl-nss

είχε πολλά αρνητικά σχόλια και παρατηρήσεις για λάθη που είχε κάνει.
Για αρχή απενεργοποιησαν τα σχόλια και μετά ακολούθησε το κατέβασμα.

Μετά τα σχόλια που διάβασα δεν ξέρω κατά πόσο να πω μπράβο, πάντως το σίγουρο είναι οτι είχε σούπερ οργάνωση, ήξερε που είχε το καθε εργαλειο κ οι κινήσεις του έδειχναν ότι εμπιστεύεται τον εαυτό του

7Tolis
07/04/2016, 11:43
Δεν τα λες λάθη.Τα λες νομικά κενά.Πχ,διασωλήνωση ειναι να γίνει απο γιατρό.Ειναι ιατρική πράξη.Την κάνει διασώστης,νομικά δεν στέκει.Ηθικά,έσωσε έναν άνθρωπο.Τι είναι σωστό και τι είναι λαθος εδώ;
Ειναι κάποια πλαίσια κοντινά εδώ και μπερδευονται μερικές φορές.Σε περίπτωση δικαστηρίου όμως, ο δικαστής θα κοιτάξει τι λέει ο νόμος.Όμως,αν ξέρεις κάτι πως να το κάνεις και το κάνεις σωστά,το κάνεις ή όχι αν ξέρεις πως θα βοηθήσεις-σώσεις κάποιον.
Δε μιλάω για κάποιον περαστικό.Μιλάω για εξειδικευμένο προσωπικό.
Το να περάσεις μια φλέβα πχ.Ειναι και αυτό ιατρική πράξη.Στα πρωτόκολλα μας όμως την έχουμε αυτή την πράξη αλλά δεν είμαστε ιατροί.Εκει τι παίζει,τι κάνεις;
Κατι τέτοια πραγματάκια ειναι που μπορει να σταθεί κάποιος κακούλης :a9:

Panos76
07/04/2016, 11:58
Δυστυχώς είθισται στην κατηφόρα όλοι να είναι καλοί και στην ανηφόρα/στραβή να σταυρώνουμε.

Το θέμα είναι πως αν είσαι Άνθρωπος τα γράφεις όλα αυτά στα @ @ σου κ αναλαμβάνεις το ρίσκο και το τι σου υπαγορεύει η συνείδησή σου (να έχεις και τις γνώσεις βέβαια, σε αντίθετη περίπτωση κάνεις ότι μπορείς)

McTalas
07/04/2016, 11:59
Σιγουρα θα βρεθουν "πολλοι" μαγκες και γατονια και διασωσταρες που θα πουν οτι εκανε αυτο και αυτο και αυτο το λαθος, αλλα σε ρεαλ τάιμ εχω δει να παθαινουν κρισαρες και να βαζουν τα κλαματα!!!!
Απο τον καναπέ ολα ευκολα ειναι αλλα να δω αυτους τους "μαγκες" ποσο εξυπνοι και ψυχραιμοι θα ειναι στο ριαλ λαιφ!!!
Το μπράβο και τα συγχαρητήρια δεν μειώνονται απο τα λαθακια...
ασε που οι μισοι απο αυτους (τους ξερολες ντε) εχουν δει ανακοπη μονο στα βιβλια και σε βιντεακια...

Ζεύκας
07/04/2016, 12:23
Εγώ είδα έναν άνθρωπο να δρα τάχιστα και ψύχραιμα και να σώζει τη ζωή ενός συνανθρώπου του.
Τώρα αν επιτρέπεται να διασωληνώσει ή όχι δεν με απασχολεί.

Και πάλι μπράβο του, μπράβο σε όλους σας που κάθε μέρα λέτε στον Χάρο να πάει να γαμηθεί.

McTalas
07/04/2016, 12:24
ενας λογος που το βιντεο κατεβηκε ειναι πως χρειαζεται να μην φαινονται τα χαρακτηριστικα του θυματος, ειναι πιο ηθικο. σε αλλα βιντεακια τα εχει αλλοιωμενα.

7Tolis
07/04/2016, 12:51
Εγώ είδα έναν άνθρωπο να δρα τάχιστα και ψύχραιμα και να σώζει τη ζωή ενός συνανθρώπου του.
Τώρα αν επιτρέπεται να διασωληνώσει ή όχι δεν με απασχολεί.

Και πάλι μπράβο του, μπράβο σε όλους σας που κάθε μέρα λέτε στον Χάρο να πάει να γαμηθεί.

Βρε καλά έκανε. Λέμε τι θα έλεγε κάποιος κακοπροαίρετος. Σαφώς και καλά έκανε.

vaska
07/04/2016, 13:33
ενας λογος που το βιντεο κατεβηκε ειναι πως χρειαζεται να μην φαινονται τα χαρακτηριστικα του θυματος, ειναι πιο ηθικο. σε αλλα βιντεακια τα εχει αλλοιωμενα.


αυτό φαντάστηκα κι εγώ, αν φοβόταν τα σχόλια δεν θα το ανέβαζε ποτέ.

:beer:

alres
07/04/2016, 15:18
Γιατί να μην έχουμε άλλους 100 σαν και αυτόν ;

Και ας δουλεύει 8 μήνες το χρόνο και τους άλλους 4 διακοπές πληρωμένες.

Ο άνθρωπος είναι κουρδισμένος, τέτοιος συντονισμός σε τέτοιες συνθήκες πίεσης είναι απίστευτος.

Και όλο αυτό πρέπει να έχει τρελή φθορά, άλλο που δεν το βλέπουμε.

7Tolis
07/04/2016, 15:20
Θες το iban μου;

annateo
07/04/2016, 15:33
αυτό φαντάστηκα κι εγώ, αν φοβόταν τα σχόλια δεν θα το ανέβαζε ποτέ.

:beer:
απτην μια συμφωνώ μαζί σου.
απτην αλλη εγώ που δεν εχω ιδέα και βλέπω ενα σωρό αρνητικά σχόλια και παρατηρήσεις θα πω τι κάνει ο μαλακας.
όπως και να έχει
στο τέλος αυτός ξέρει τι έκανε και μπορεί να αισθάνεται περήφανος και να κοιμάται ήσυχα το βράδυ.

virus
07/04/2016, 16:16
7tolis kai mctalas χωρις παρεξηγηση και με φιλικη διαθεση...

αφηστε τα πρωτοκολα και τις διαδικαστικες λεπτομερειες. ας μενουν στον εκαβιτικο κοσμο. εμεις δεν χρειαζετε να ξερουμε λεπτομερειες και κανονισμους περι εκαβ. δεν ειναι παντα καλο διοτι εμεις οι πολιτες δεν ξερουμε πως δουλευει το ιατρικο συστημα και ειναι παρα πολυ δυσκολο να καταλαβουμε αυτα που λετε.

εγινε μια πραξη σωθηκε ενας ανθρωπος κι αυτο μετραει.

παντα να εισαστε δυνατοι :beer::beer::beer:

Pan (dvs)
07/04/2016, 21:01
:hmm:Σας κανει εντυπωση που καποιος κανει,αυτο που ετσι και αλλιως επρεπε να κανει?

skylaros
07/04/2016, 21:32
Αν θυμάμαι καλά (μπορεί να κάνω λάθος) είχαν γίνει προσλήψεις κάποτε και γιατρών σε μηχανές του ΕΚΑΒ ίσως να έτυχε τέτοια περίπτωση? Τα πρωτόκολλα καλά κάνουν και υπάρχουν και είναι εκεί για να προφυλάσσουν από μ@λακίες, την ίδια ώρα όμως τα όποια πρωτόκολλα υπάρχουν και για να αλλάζουν υπό συνθήκες αλλά και γενικά! Θεωρώ πως οι ίδιοι οι διασώστες θα πρέπει να ζητούν να γίνετε συνεχής εκπαίδευση για κάθε πιθανή περίπτωση και να απαιτούν να μπορούν και να τους επιτρέπεται αλλά και να γνωρίζουν άρτια στο πως θα παρεμβαίνουν. Οι άνθρωποι κάνουν μια πολύ σοβαρή δουλειά και πρέπει και η κοινωνία να επιδιώκει στο να γίνονται καλύτεροι αλλά και να ανταμείβονται για την προσφορά τους.

7Tolis
09/04/2016, 05:25
Και μιας και τα λέγαμε πιο πριν..
http://policenews.eu/archives/4999

@Pan dvs η είδηση είναι πως έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει και είχε αποτέλεσμα.Μια στις τόσες δλδ.Το οτι η δουλειά θα γίνει είναι δεδομένο.Το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο σε αυτές τις περιπτώσεις.

Pan (dvs)
09/04/2016, 06:14
Και μιας και τα λέγαμε πιο πριν..
http://policenews.eu/archives/4999

@Pan dvs η είδηση είναι πως έκανε αυτό που έπρεπε να κάνει και είχε αποτέλεσμα.Μια στις τόσες δλδ.Το οτι η δουλειά θα γίνει είναι δεδομένο.Το αποτέλεσμα δεν είναι εγγυημένο σε αυτές τις περιπτώσεις.

Eδω μιλαμε για αλλη περιπτωση,τα παλικαρια κανουνε υπερβαση.Τους αξιζει το μπραβο και με το παραπανω.

Ο μπατσος στην Πρεβεζα ,που ειχα ανεβασει σε αλλο θεμα αν θυμασαι,αξιζε πολλα μπραβο οχι γιατι εκοβε κλισεις σε οσους δεν φορουσανε κρανος,αλλα γιατι προσπαθουσε με αλλους τροπους (ακομη και να αγορασει κρανος σε καποιον) να κανει αυτο που θεωρουσε σωστο.

Οπως και αξιζουνε χιλια μπραβο σε νοσηλευτικο προσωπικο,που πανε και αγοραζουνε γαζες απο την τσεπη τους γιατι ξεμεινε το νοσοκομειο.

Φυσικα και στον μοτοσυκλετιστη του ΕΚΑΒ αξιζουνε,αλλα με διαφορετικο τροπο.