PDA

View Full Version : gsxr600 για πρωτη μηχανη



jorge2
06/04/2016, 20:07
Καλησπερα παιδια , ειμαι νεος στο φορουμ κ θα ηθελα τη γνωμη σας για την αγορα μιας gsxr 600
οδηγαω ενα beverly 200 εδω κ δυο χρονια , κ σκεφτηκα κατα το καλοκαιρι να αλλαξω λιγο.
Αυτο π με ενδιαφερει κυριως ειναι το τι θα πρεπει να ξερω για μια μηχανη αυτης της κατηγοριας(ss)
τι μοντελο θα προτεινετε? (k7,k8....)
το ποσο που διαθετω ειναι απο 5-7 χιλιαρικα
σερβις και γενικα συντηρηση κοστος?
και γενικοτερα οτι πληροφοριες θα μου ηταν χρησιμες
Ευχαριστω :) ^_^

Ζεύκας
06/04/2016, 20:37
Άμα είσαι διατεθειμένος να πάρεις φουλ δερμάτινο εξοπλισμό, καλό κράνος, γάντια, μπότες και να πας να κάνεις κανά σχολείο ασφαλούς οδήγησης προχώρα.

άμα το θες για ανοίγματα, καφετέρια, άντε καμιά βόλτα στο Σούνιο με τζινάκι και αθλητικό παπούτσι ή μείνε στο σκούτερ ή πάρε καμιά μικρή μοτοσυκλέτα.

jorge2
06/04/2016, 20:57
Άμα είσαι διατεθειμένος να πάρεις φουλ δερμάτινο εξοπλισμό, καλό κράνος, γάντια, μπότες και να πας να κάνεις κανά σχολείο ασφαλούς οδήγησης προχώρα.

άμα το θες για ανοίγματα, καφετέρια, άντε καμιά βόλτα στο Σούνιο με τζινάκι και αθλητικό παπούτσι ή μείνε στο σκούτερ ή πάρε καμιά μικρή μοτοσυκλέτα.


ναι ειμαι διατεθιμενος
απο κρανος ελεγα κανενα της icon η μετα της agv γυρω στα 300
μπουφανακι ειμαι λιγο ασχετος γτ ακουω πολλα για τα 4ων εποχων κλπ κλπ (αμα μπορεις προτεινε μου καποιο)
γαντια εννοειτε
μποτακια λιγοο... κολαω αλλα ενταξει
τωρα οσο αφορα τις καγκουριες ισα ισα πιστευω κ μακαρι να ισχυσει ακομα κ να την παρω τη μηχανη πιστευω θα τη σεβομαι δλδ δν θα τη συμπεριφερομαι ουτε με αγριοτητα τουλαχιστον μεχρι να τη μαθω
και να την καβαλαω κ οχι να με καβαλαει

Pan (dvs)
06/04/2016, 21:06
Ειναι λιγο "νευρικο",θελει εμπειρια η επιφυλακτικοτητα για να μην την πατησεις.Μπουφαν θα παρεις κοντο λογικα.Οσο για μποτες κοιταξε να εχουνε καλες προστασιες,γιατι αμα σου παρει τα ποδια απο κατω,την εκατσες.

ΝIKOLTSOS
06/04/2016, 21:06
Tι χρήση έχεις στο μυαλό σου να κάνεις το gsxr600....?

Hayate
06/04/2016, 21:15
Tι χρήση έχεις στο μυαλό σου να κάνεις το gsxr600....?

Με πρόλαβες ρε συ...Ούτε τα μποτάκια να κολλήσεις ούτε τπτ,το συγκεκριμένο μηχανάκι και γενικότερα τα μεγάλα μηχανάκια έχουν κάποια "απαραίτητα" .

Αν το θες για καθημερινότητα απο προσωπική εμπειρία δε στο συνιστώ,ή τουλάχιστον κράτα και το αυτόματο.Θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα λυπάσαι τα λεφτά που δίνεις για την συντήρηση του να το τρώει η 1η-2α κάθε μέρα και αυτό θα "μπουκώσει".

jorge2
06/04/2016, 21:17
Με πρόλαβες ρε συ...Ούτε τα μποτάκια να κολλήσεις ούτε τπτ,το συγκεκριμένο μηχανάκι και γενικότερα τα μεγάλα μηχανάκια έχουν κάποια "απαραίτητα" .

Αν το θες για καθημερινότητα απο προσωπική εμπειρία δε στο συνιστώ,ή τουλάχιστον κράτα και το αυτόματο.Θα φτάσεις σε ένα σημείο που θα λυπάσαι τα λεφτά που δίνεις για την συντήρηση του να το τρώει η 1η-2α κάθε μέρα και αυτό θα "μπουκώσει".

ναι εννοειτε θα το κρατησω κ το αυτοματο
το θελω ουσιαστικα για το βασικο μου μεσο μεταφορας τοσο εντος θεσσαλονικης (θεσσαλονικος ειμαι) οσο και εκτος.

ΝIKOLTSOS
06/04/2016, 21:25
ναι εννοειτε θα το κρατησω κ το αυτοματο
το θελω ουσιαστικα για το βασικο μου μεσο μεταφορας τοσο εντος θεσσαλονικης (θεσσαλονικος ειμαι) οσο και εκτος.

Aν κρατήσεις το αυτόματο κάτι γίνεται...
Πόλη + ss = θηρίο στο κλουβί... γίνεται αλλά δεν λέει για πολλούς λόγους...

Εκτός τι εννοείς ταξίδια...???

jorge2
06/04/2016, 21:44
Aν κρατήσεις το αυτόματο κάτι γίνεται...
Πόλη + ss = θηρίο στο κλουβί... γίνεται αλλά δεν λέει για πολλούς λόγους...

Εκτός τι εννοείς ταξίδια...???

υπαρχει μια πιθονοτητα για μετακομιση στην κομοτηνη οποτε μια φορα τη βδομαδα θα εχει ταξιδακι κομοτηνη-θεσαλονικη για 2ημερο

jorge2
06/04/2016, 21:46
υπαρχει μια πιθονοτητα για μετακομιση στην κομοτηνη οποτε μια φορα τη βδομαδα θα εχει ταξιδακι κομοτηνη-θεσαλονικη για 2ημερο

επισης εγω μενω πολυ εκτος θεσσαλονικης οποτε ανετα βγαινω και εθνικη για τις πιθανες μου μετακινησεις.Δηλαδη στο κεντρο κεντρο με το σταματα ξεκινα πιο σπανια

PetranGR
06/04/2016, 21:49
τι ηλικία έχεις; (για τα αρθριτικά μιλάω :P )

jorge2
06/04/2016, 21:51
τι ηλικία έχεις; (για τα αρθριτικά μιλάω :P )

χαχαχαχα οχι 20 στα 21 ειμαι αντεχω ακομα ??

ΝIKOLTSOS
06/04/2016, 21:52
Είναι το μόνο μηχανάκι που γουστάρεις?
ίσως υπάρχουν άλλα που θα σε βολέψουν πιο πολύ...

Η διαδρομή δεν είναι καθόλου άσχημη...
:smokin:

πίστα δεν θες?

jorge2
06/04/2016, 21:58
Είναι το μόνο μηχανάκι που γουστάρεις?
ίσως υπάρχουν άλλα που θα σε βολέψουν πιο πολύ...

Η διαδρομή δεν είναι καθόλου άσχημη...
:smokin:

πίστα δεν θες?

δεν το εχω σκεφτει καθολου με την πρωτη ευκαιρια βεβαια θα το δοκιμασω!!!
απο αλλο μηχανακι εννοεις αλλη κατηγορια? γτ ss ειναι αυτο που μου αρεσει που με ενθουσιαζει να στο πω ετσι

ΝIKOLTSOS
06/04/2016, 21:58
χαχαχαχα οχι 20 στα 21 ειμαι αντεχω ακομα ??

Αν το θωρείς τον εαυτό σου έστω και λίγο ινδιάνο... μακριά...
Στο λεω από προσωπική εμπειριά είμαι 25 και πολύ χαρούμενος που δεν είχα στα 18, 19, 21 ένα τέτοιο όπλο... αν και τότε ήμουν μέσα στα νεύρα που δεν είχα λεφτά...
Ορισμένα μηχανήματα θέλουν μυαλό αλλιώς πολύ τύχη...
Αν είσαι 10000000000000% σίγουρος για τον εαυτό σου με το καλό.... αλλιώς πρόσεχε...

ΝIKOLTSOS
06/04/2016, 22:00
δεν το εχω σκεφτει καθολου με την πρωτη ευκαιρια βεβαια θα το δοκιμασω!!!
απο αλλο μηχανακι εννοεις αλλη κατηγορια? γτ ss ειναι αυτο που μου αρεσει που με ενθουσιαζει να στο πω ετσι

ναι άλλη κατηγορία.... ή πιο μικρό....

jorge2
06/04/2016, 22:07
ναι άλλη κατηγορία.... ή πιο μικρό....

μμμ.. κοιτα πιστευω οτι ειμαι σιγουρος για τον εαυτο μου, βεβαια αμα γινει ποτε κ το παρω θα φανει οταν το εχω κατω απ τα ποδια μου το εργαλειο ποσο σιγουρος ημουν.Το μονο που μπορω να πω με σιγουρια ειναι οτι ακομα και τωρα που δεν το εχω το ψιλο φοβαμαι θα ελεγα οποτε αμα ανεβω επανω δεν νομιζω να το δινω και τα σχετικα

Οσο αφορα την αλλη κατηγορια η πιο μικρο.Μετα σκεφτομουν το mt07-mt09 που μου αρεσουν πολυ και το tdm αλλα μονο μικροτερα δν τα λες αυτα :') :')

George_Sp
06/04/2016, 22:21
20 στα 21 με τι δίπλωμα είσαι?

jorge2
06/04/2016, 22:32
20 στα 21 με τι δίπλωμα είσαι?

με α2 κ του χρονου το απεριοριστο

George_Sp
06/04/2016, 22:34
με α2 κ του χρονου το απεριοριστο

το 600άρι θα το πάρεις πριν το απεριόριστο?

jorge2
06/04/2016, 22:37
το 600άρι θα το πάρεις πριν το απεριόριστο?

ναι λογικα :/ δεν μου το συστηνεις κ πολυ απ οτι καταλαβα ε?

George_Sp
06/04/2016, 22:45
ναι λογικα :/ δεν μου το συστηνεις κ πολυ απ οτι καταλαβα ε?

τους λόγους τους ξέρεις ή θες ανάλυση?

jorge2
06/04/2016, 22:53
τους λόγους τους ξέρεις ή θες ανάλυση?

οο ναιι... :/

George_Sp
06/04/2016, 22:54
οο ναιι... :/

άρα μένεις με το Beverly ως του χρόνου και κλείνουμε το θέμα. σωστά?

jorge2
06/04/2016, 22:56
τους λόγους τους ξέρεις ή θες ανάλυση?

απλα δεν διαθετω τα χρηματα για να παρω ενα για το διπλωμα μου
και στη συνεχεια να παρω το κατι μεγαλυτερο :(

George_Sp
06/04/2016, 23:09
απλα δεν διαθετω τα χρηματα για να παρω ενα για το διπλωμα μου
και στη συνεχεια να παρω το κατι μεγαλυτερο :(

άρα αφού δε μπορείς να αγοράσεις μια Α2 μηχανή να γίνεις παράνομος, ανασφάλιστος και σε περίπτωση στραβής να κλείσεις το δικό σου σπίτι ή κανενός άτυχου που θα έχει την τύχη να πέσει πάνω σου.
ωραία λογική.

Ζεύκας
06/04/2016, 23:15
με α2 κ του χρονου το απεριοριστο


του χρόνου το ξανασυζητάμε. μέχρι τότε κάτσε με αυτό που έχεις.

ptc
06/04/2016, 23:49
απλα δεν διαθετω τα χρηματα για να παρω ενα για το διπλωμα μου
και στη συνεχεια να παρω το κατι μεγαλυτερο :(

Αφου λες πως εχεις λεφτα για το gixxer πού το προβλημα σου; Παρε κανα μικροτερο να σε καλυπτει και μετα το πουλας και πας στο επομενο. Αντε να χασεις και κανα 2 κατοσταρικα στην τραμπα. Αν και με λιγο ψαξιμο παραπανω μεχρι και να βγαλεις λεφτα μπορεις, αναλογα με την εποχη της αγορας και πωλησης.

macedonas
07/04/2016, 10:19
Εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο για αρχή .....
Μια πολύ καλή μέση λύση ανάμεσα σε αυτό που θές και αυτό που πρέπει.....
Με πολύ καλή μεταπώληση για αργότρα !!!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7720223/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7680632/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7878577/

Ohm
07/04/2016, 13:26
άμα θες το gsxr600, παρ'το και ο θεός μαζί σου...

αν όμως θες να οδηγάς μηχανή και όχι να σε πάει αυτή, ξεκίνα από κάτι με κάπως πιό αργή συμπεριφορά, κανα cb500 και μετά μαθήματα, να μάθεις πως κουμαντάρεται η μηχανή (γιατί όπως υποψιάζεσαι, για το δίπλωμα μαθαίνεις ίσα-ίσα τα βασικά)

και γω στα ~21 μου κοίταγα το r1 (http://www.totalmotorcycle.com/photos/2002models/2002-Yamaha-R1-YZFR1a.jpg) αλλά τώρα στα 36 μου και αμφιβάλλω αν μπορώ να κουμαντάρω μηχανή με τα μισά άλογα

αν μετά δεις ότι το cb500 σου φαίνεται λίγο... κοίτα σε πιό αγωνιάρικο

και δεν στα λέω αυτά με το σκεπτικό "άντε πάρε κανα χρέπι ρε που μας θες και gsxr χααααχαχαχα." αλλά με το σκεπτικό "πρό-σε-χε! μηχανή μπορείς να αλλάξεις πιό μετά όταν δεις ότι η μικρή δεν σου φτάνει"

jorge2
07/04/2016, 14:21
Εγώ θα πρότεινα κάτι τέτοιο για αρχή .....
Μια πολύ καλή μέση λύση ανάμεσα σε αυτό που θές και αυτό που πρέπει.....
Με πολύ καλή μεταπώληση για αργότρα !!!

http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7720223/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7680632/
http://www.car.gr/classifieds/bikes/photos/7878577/

ναι το εχω υπο οψην μου και αυτο και το 300 το νιντζα
απλα δυστυχως δεν ειμαι φαν :/ Και καταννοω οτι ετσι ειναι καλυτερα δηλαδη πρωτα μια πιο μικρη κ μετα στη μεγαλη

jorge2
07/04/2016, 14:28
άμα θες το gsxr600, παρ'το και ο θεός μαζί σου...

αν όμως θες να οδηγάς μηχανή και όχι να σε πάει αυτή, ξεκίνα από κάτι με κάπως πιό αργή συμπεριφορά, κανα cb500 και μετά μαθήματα, να μάθεις πως κουμαντάρεται η μηχανή (γιατί όπως υποψιάζεσαι, για το δίπλωμα μαθαίνεις ίσα-ίσα τα βασικά)

και γω στα ~21 μου κοίταγα το r1 (http://www.totalmotorcycle.com/photos/2002models/2002-Yamaha-R1-YZFR1a.jpg) αλλά τώρα στα 36 μου και αμφιβάλλω αν μπορώ να κουμαντάρω μηχανή με τα μισά άλογα

αν μετά δεις ότι το cb500 σου φαίνεται λίγο... κοίτα σε πιό αγωνιάρικο

και δεν στα λέω αυτά με το σκεπτικό "άντε πάρε κανα χρέπι ρε που μας θες και gsxr χααααχαχαχα." αλλά με το σκεπτικό "πρό-σε-χε! μηχανή μπορείς να αλλάξεις πιό μετά όταν δεις ότι η μικρή δεν σου φτάνει"

Μου εβαλες ιδεες μετο cb500 αλλα που κοιταω στο car ειναι λιγο ακριβουτσικο (6χιλ). και δν εχει μεταχειρισμενα :/
μετα σκεφτομαι κ το αλλο αμα το παρω μεν και σε 1-2 χρονια θελω να παω στο 600 θα χασω σιγουρα 1-2 χιλιαρικα στη μεταπωληση (αμα θελω να το πουλησω ).Οποτε μετα για το 600 μειωνετε το ποσο π μπορω να διαθεσω αρα και η ποιοτητα της πιθανης αγορας

Lioulios
07/04/2016, 17:49
Μην κανεις το λαθος να παρεις μηχανη που θα πουλησεις του χρονου για να παρεις αυτη που πραγματικα θες.
θα παρεις αυτη που θες , γιατι οταν θα πας να πουλησεις την πρωτη , ή που δεν θα την δωσεις οσο γρηγορα νομιζεις ή που θα χασεις πολλα λ7 για να φυγει γρηγορα.

...Αλλα ή που θα την παρεις του χρονου που θα εισαι οκ με τα διπλωματα ή που θα την παρεις τωρα και μιας και εισαι κοντα στην πιστα, κρατα την εκτος δρομου , να την βαλεις στην πιστα , να σου κανουν ενα σχολειο , να το μαθεις και το μηχανακι καλυτερα κτλ κτλ .

Εναν καυλωμενο για το 600αρι που θες ξερω που το πηρε και τον ξαναειδαβμε αλλη μηχανη .
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ,που ειναι το 600?
-ασε φιλε , η μεση μου .

Πιασε βρες ενα , κατσε πανω και αν γινεται κανε το ξια βολτα να δεις τι ακριβως πας να αγορασεις

omega
07/04/2016, 18:14
Πες σε έναν 20άρι που τα έφτιαξε με μια κουκλάρα να πηγαίνει μόνο σινεμά για πορτοκαλάδα και ποπ κορν..

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση.-

jorge2
07/04/2016, 22:06
Μην κανεις το λαθος να παρεις μηχανη που θα πουλησεις του χρονου για να παρεις αυτη που πραγματικα θες.
θα παρεις αυτη που θες , γιατι οταν θα πας να πουλησεις την πρωτη , ή που δεν θα την δωσεις οσο γρηγορα νομιζεις ή που θα χασεις πολλα λ7 για να φυγει γρηγορα.

...Αλλα ή που θα την παρεις του χρονου που θα εισαι οκ με τα διπλωματα ή που θα την παρεις τωρα και μιας και εισαι κοντα στην πιστα, κρατα την εκτος δρομου , να την βαλεις στην πιστα , να σου κανουν ενα σχολειο , να το μαθεις και το μηχανακι καλυτερα κτλ κτλ .

Εναν καυλωμενο για το 600αρι που θες ξερω που το πηρε και τον ξαναειδαβμε αλλη μηχανη .
-ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ,που ειναι το 600?
-ασε φιλε , η μεση μου .

Πιασε βρες ενα , κατσε πανω και αν γινεται κανε το ξια βολτα να δεις τι ακριβως πας να αγορασεις

θα κρατηθω να μη το βγαλω δρομο η θα λιωσω την πιστα καθε μερα ?? ::lol: ::lol:::lol:

jorge2
07/04/2016, 22:07
Πες σε έναν 20άρι που τα έφτιαξε με μια κουκλάρα να πηγαίνει μόνο σινεμά για πορτοκαλάδα και ποπ κορν..

ΔΕΝ υπάρχει περίπτωση.-

Δεν σε καταλαβα :/

Lioulios
07/04/2016, 22:12
ενοει πως πως δεν γινεται να χεις το μελι και να μην το γλυφεις .

slzr
07/04/2016, 22:47
Πάρε ένα TDM :D

jorge2
08/04/2016, 00:17
ενοει πως πως δεν γινεται να χεις το μελι και να μην το γλυφεις .

χαχαχαχα τωρα σε καταλαβα κ συμφωνωω:lol:

anavatis19
08/04/2016, 01:11
μαζεψε ακομα περισσοτερα χρηματα και παρτο του χρονου...ευκαιριες υπαρχουν απειρες. σε καταλαβαινω πως νιωθεις..και εγω ετσι ηθελα μηχανη πριν 2 μηνες εδω και τωρα.βεβαια εγω ειμαι 29..το προβλημα ηταν η τραπεζα που δεν μου εδινε το δανειο και ειχα τα νευρα της ζωης μου. οταν ηρεμησα και ειπα αντε στο διαολο, τοτε μπορεσα και την πηρα ως δια μαγειας..λες και με παρακολουθουν χαχαχαχα

slzr
08/04/2016, 01:18
Φίλε από scooter ΔΕΝ πας σε GSXR...απλά.. ! Πήγαινε σε κάτι πιο ήπιο για να γουστάρεις! Αυτά!

jorge2
08/04/2016, 09:24
μαζεψε ακομα περισσοτερα χρηματα και παρτο του χρονου...ευκαιριες υπαρχουν απειρες. σε καταλαβαινω πως νιωθεις..και εγω ετσι ηθελα μηχανη πριν 2 μηνες εδω και τωρα.βεβαια εγω ειμαι 29..το προβλημα ηταν η τραπεζα που δεν μου εδινε το δανειο και ειχα τα νευρα της ζωης μου. οταν ηρεμησα και ειπα αντε στο διαολο, τοτε μπορεσα και την πηρα ως δια μαγειας..λες και με παρακολουθουν χαχαχαχα

χαχαχα :D :D δυστυχως ετσι παειι...
κανεις βεβαια δν μου ειπε διαφορα πραγματα που θα πρεπει να γνωριζω (πραγματα που αφορουν τη συγκεκριμενη μηχανη)
καθως και τα σερβις του κ οποιαδηποτε βλαβη αμα συμβει αν το κοστος ειναι ακριβο
απο καταναλωση πως παει? (ξερω οτι τα ss καταπινουν αλλα ρωταω κ με μια ομαλη ταχυτητα πχ 130-140 στην εθνικη , αλλα και μες την πολη)

omega
08/04/2016, 11:12
Για την κατηγορία σου έχει πολύ καλά μηχανάκια νέα και παλιότερα.Κοίτα να μπεις στην νοοτροπία του σωστού και τα πολλά γκάζια θα έρθουν στην ώρα τους..
Τα 1000 ή 2000 που σκεφτεσαι ότι μπορεί να χάσεις ίσως σου προσφέρουν πολύ περισσότερα σε τομείς που τώρα έχεις θαμένους πολύ πίσω στο κεφάλι σου.

DAYMAN
08/04/2016, 11:49
ναι εννοειτε θα το κρατησω κ το αυτοματο
το θελω ουσιαστικα για το βασικο μου μεσο μεταφορας τοσο εντος θεσσαλονικης (θεσσαλονικος ειμαι) οσο και εκτος.

λαθος επιλογη για την χρηση που θελεις να κανεις.Φυσικα το μαρουλι και η επιλογη δικη σου.

jorge2
13/04/2016, 15:17
μια αλλη απορια
τα 600αρια διαθετουν modes? (Amode Bmode) ??:rolleyes:

George_Sp
13/04/2016, 15:49
μια αλλη απορια
τα 600αρια διαθετουν modes? (Amode Bmode) ??:rolleyes:

τι εννοεις modes?

A1 mode A2 mode?

τελικά δε μας απάντησες. Θα κυκλοφορήσεις το 600άρι με δίπλωμα που δε το καλύπτει ή θα περιμένεις μια χρονιά να βγάλεις το Α?

jorge2
13/04/2016, 19:21
μμ.. πως να σου το εξηγησω στον a mode σου δινει το 100% στο b mode σου δινει πχ το 70% (οπως το mt09 ενα πραμμα π εχει a mode, standard, b mode)

ακομα δεν ξερω, δεν εχω αποφασισει παντως οσο μπορω το καθυστερω και κρατιεμαι και μαθαινω περισσοτερα πραγματα για τη μηχανη αυτη.
ΥΓ αμα βρω καμια μεγαλη ευκαιρια (που δεν μπορεις να κρατηθεις) μαλλον θα το τσιμπησω

lykourgi
13/04/2016, 19:40
ΥΓ αμα βρω καμια μεγαλη ευκαιρια (που δεν μπορεις να κρατηθεις) μαλλον θα το τσιμπησω
Αν η ευκαιρία είναι ΠΟΛΥ μεγάλη, φυλάξου.

jorge2
13/04/2016, 20:13
Αν η ευκαιρία είναι ΠΟΛΥ μεγάλη, φυλάξου.

Γιατι ?? O.o

nick_VFR
13/04/2016, 20:16
Αν κάτι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, συνήθως απλά ΔΕΝ είναι καλό! Καθόλου όμως!! ;)

lykourgi
13/04/2016, 20:24
Ακριβώς γι' αυτό.

jorge2
13/04/2016, 20:29
Αν κάτι φαίνεται πολύ καλό για να είναι αληθινό, συνήθως απλά ΔΕΝ είναι καλό! Καθόλου όμως!! ;)

αα χαχαχα οκευυ
παντως πριν προεβω σε καμια αγορα θα συμβουλευτω απο εδω για να μη χτυπαω το κεφαλι μου

ΝIKOLTSOS
13/04/2016, 23:33
αα χαχαχα οκευυ
παντως πριν προεβω σε καμια αγορα θα συμβουλευτω απο εδω για να μη χτυπαω το κεφαλι μου

1) Δίπλωμα - Εξοπλισμός.
2) Μηχανή - Ασφάλεια.

atom_smasher
14/04/2016, 15:39
Δεν ξεκινάς να οδηγήσεις πρώτα καμιά μηχανή - δηλαδή όχι σκούτερ - να δεις ότι μπορείς και μετά να πάς σε "όπλο"; Αφού πάρεις το δίπλωμα.

motoexelixis
14/04/2016, 19:15
Αφου ο ανθρωπος το εχει παρει αποφαση ρε παιδια το το συζηταμε; Σκασιλα του για διπλωματα και αλλα τετοια ανεδαφικα, το μηχανακι του αρεσει και αν βρει ευκαιρια θα το παρει παει και τελειωσε..

Φιλαρακο, δεν εχει modes το 600, σαν το 1000 δηλ, ειναι πολυ καλο, σαν μηχανακι, με το καλο να το παρεις.....

Ασε διπλωματα και αλλα τετοια για κανα φλωρο, που δε ξερει.

Καλοστριφτο και καλοταξιδο αδερφε....

Δεινόσαυρος
14/04/2016, 21:00
Φίλε από scooter ΔΕΝ πας σε GSXR...απλά.. ! Πήγαινε σε κάτι πιο ήπιο για να γουστάρεις! Αυτά!

Αυτό μόνο.

===

Για το παράνομο ούτε το συζητάμε.

Κατά τα άλλα ξανασκέψου το, να δεις τι ακριβώς θες.
Θες πιστιάρικο; Πάρε ένα μικρό και αν δεν δεινοπαθήσει ο κώλος σου και δεν βαρεθείς τις ψηλες στροφές και την καθημερινή άβολη οδήγηση στην πόλη, πάρε μεγαλύτερο ΟΤΑΝ έχεις πάρει τον αέρα του μικρού. Θες μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσεως; πάρε κάτι βολικό, κανα GSF/GSXF - ξέρω γω - ή ψάξε κάτι που οδηγείται περιορισμένο με Α2, και που μπορείς να "απελευθερώσεις" όταν έχεις το δίπλωμα.


+++

Τώρα που το σκέφτομαι, το GSX650F είναι πολύ καλή επιλογή. Περιορισμένο οδηγείται νόμιμα με Α2. Όταν βγάλεις δίπλωμα το ελευθερώνεις (αν αισθάνεσαι έτοιμος) και προπονείσαι με αυτό. Μετά κανα-δύο χρονάκια, αν ακόμα το λέει η καρδούλα σου, πας σε GSX-R. Με μικρότερη πιθανότητα να κλάψει η μανούλα σου.

jorge2
15/04/2016, 10:05
Αφου ο ανθρωπος το εχει παρει αποφαση ρε παιδια το το συζηταμε; Σκασιλα του για διπλωματα και αλλα τετοια ανεδαφικα, το μηχανακι του αρεσει και αν βρει ευκαιρια θα το παρει παει και τελειωσε..

Φιλαρακο, δεν εχει modes το 600, σαν το 1000 δηλ, ειναι πολυ καλο, σαν μηχανακι, με το καλο να το παρεις.....

Ασε διπλωματα και αλλα τετοια για κανα φλωρο, που δε ξερει.

Καλοστριφτο και καλοταξιδο αδερφε....

οκευ σε ευχαριστω για την πληροφορια!! του 2016 εχει modes βεβαια που βλεπω κατι βιντεακια στο ιντερνετ, αλλα το ασχημηναν οι πουσ....δες... τι φαναρι ειναι αυτο μπροστα

jorge2
15/04/2016, 10:08
Αυτό μόνο.

===

Για το παράνομο ούτε το συζητάμε.

Κατά τα άλλα ξανασκέψου το, να δεις τι ακριβώς θες.
Θες πιστιάρικο; Πάρε ένα μικρό και αν δεν δεινοπαθήσει ο κώλος σου και δεν βαρεθείς τις ψηλες στροφές και την καθημερινή άβολη οδήγηση στην πόλη, πάρε μεγαλύτερο ΟΤΑΝ έχεις πάρει τον αέρα του μικρού. Θες μοτοσυκλέτα καθημερινής χρήσεως; πάρε κάτι βολικό, κανα GSF/GSXF - ξέρω γω - ή ψάξε κάτι που οδηγείται περιορισμένο με Α2, και που μπορείς να "απελευθερώσεις" όταν έχεις το δίπλωμα.


+++

Τώρα που το σκέφτομαι, το GSX650F είναι πολύ καλή επιλογή. Περιορισμένο οδηγείται νόμιμα με Α2. Όταν βγάλεις δίπλωμα το ελευθερώνεις (αν αισθάνεσαι έτοιμος) και προπονείσαι με αυτό. Μετά κανα-δύο χρονάκια, αν ακόμα το λέει η καρδούλα σου, πας σε GSX-R. Με μικρότερη πιθανότητα να κλάψει η μανούλα σου.

Απλα βλεποντας και βιντεακια απο το εξωτερικο που εκει ενταξει μπορουν να οδηγουν μπουσα απο τα 17 , βλεπω ρε παιδι μου αν θα ηταν καλη επιλογη για πρωτη μηχανη 600cc και παρα πολλοι λενε οτι ναι αρκει να εχεις μυαλο, και λενε οτι μπορεις να κουμανταρεις τη δυναμη του.Τωρα εδω στην ελλαδα μαλλον επειδη εχει γεμισει ο τοπος καγκουρες που θελουν να παρουν ss μονο κ μονο για rollin burnout κ για σουζες πολυ πιθανον ειναι τα στερεοτυπα να αλλαζουν. Εγω με βλεπω στο μελλον με καμια στολη πχ πανω στο gixxer μου :D:D (make dreams be happy)

Ohm
15/04/2016, 12:31
εστίασε σε ένα πράμα και ένα πράμα μόνο: να καβαλάς τη μηχανή με ασφάλεια. Το γράφει και το manual της honda: "η οδήγηση μηχανής είναι άσκηση αυτοσυγκράτησης"

αυτό σημαίνει: ξέχνα πως φαίνεται η μηχανή, ξέχνα τι χαρακτηριστικά έχει η μηχανή (άλογα κτλ).

Εγώ πήγα για πρώτο μάθημα φέτος, που θα κλείσω τα 36 μου.

εσύ που είσαι 20 ακόμα, είσαι αρκετά νέος, έχεις περιθώριο να φας ένα και δύο χρόνια να μάθεις να οδηγάς πάρα πολύ καλά.

η μηχανή που θα πάρεις φέτος δεν θα είναι η πρώτη σου

αυτό που προσπαθούμε να αποφύγουμε σε σένα, είναι να γίνει η τελευταία σου για οποιοδήποτε λόγο (φτουφτουχτύπαξύλο)

Για αρχή πάρε ένα 250άρι μεταχειρισμένο φτηνό, αρκεί να είναι μηχανικά σε καλή κατάσταση. Ας έχει σπασμένα πλαστικά και φαγωμένα καπάκια. Αρκεί ο μηχανικός να το δει και να πει "είναι κομπλέ".

πάρε το Inazuma (https://www.youtube.com/watch?v=ss75j7UD3hg) τέλος πάντων.

Πάρε και φουλ σετ κράνος γάντια μπότες επιγονατίδες παντελόνι και μπουφάν

Με αυτά θα πας για μαθήματα

Και ΤΟΤΕ στέκει να κοιτάξεις 600άρι.

Αν θες να το δεις σοβαρά και προοδευτικά, έτσι θα το κανεις

Το "θέλω αυτό το μηχανάκι, πάω να το πάρω και τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε στην πορεία." με το συμπάθειο, δεν θα το έλεγα αυτοσυγκράτηση.

Και το μόνο που θέλουμε για σένα όλοι εδώ μέσα, ακόμα και οι πιο χοροπηδηχταράδες κάγκουρες, είναι να καβαλάς τη μηχανή σου, όχι να έχεις τη μηχανή που σου γυάλισε στο μάτι.

Και να στο πω αλλιώς. Σε 5 χρόνια, το gsx θα σου αρέσει, λες; Μπορεί ναι, μπορεί όχι... Σήμερα, σου αρέσουν πολλά πράματα που σου άρεσαν όταν ήσουν 15?

DrIoannis
15/04/2016, 13:19
Πραγματικά σε καταλαβαίνω όταν στην ηλικία σου θέλεις να πάρεις GSXR ή κάποια άλλη SS, το ίδιο ήθελα και εγώ. Ευτυχώς για εμένα, δεν πήρα. Κατάφερα και το αγόρασα στα 30 μου και αφού είχα με μικρότερα κάποια εμπειρία. Θα σου πρότεινα:
1. Πάρε κάποιο μικρότερο συμβατό με το δίπλωμά σου για 1-2 χρονάκια
2. Κάνε κάποια μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.
3. Αγόρασε τον απαραίτητο εξοπλισμό.
4. Μην βιάζεσαι γιατί χρόνο έχεις μπροστά σου να κάνεις ότι θες.
5. Σε 2 χρόνια ξανασυζητάμε αν είσαι ακόμη οπαδός της κατηγορίας αυτής.
6. ...αφού βγάλεις κατάλληλο δίπλωμα.

Πραγματικά όλοι εδώ σου το λένε επειδή γνωρίζουν κάτι περισσότερο από εσένα και όχι για να σε αποτρέψουν. Πρέπει να μπεις ομαλά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ στον όμορφο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Το GSXR και οποιοδήποτε SS είναι απόλυτα μηχανάκια που δεν συγχωρούν λάθη. Έχουν γκάζι αλλά και πολύ φρένο και το λάθος γίνετε πολύ εύκολα από κάποιον χωρίς την κατάλληλη εμπειρία.

harris_x
15/04/2016, 13:29
Πραγματικά σε καταλαβαίνω όταν στην ηλικία σου θέλεις να πάρεις GSXR ή κάποια άλλη SS, το ίδιο ήθελα και εγώ. Ευτυχώς για εμένα, δεν πήρα. Κατάφερα και το αγόρασα στα 30 μου και αφού είχα με μικρότερα κάποια εμπειρία. Θα σου πρότεινα:
1. Πάρε κάποιο μικρότερο συμβατό με το δίπλωμά σου για 1-2 χρονάκια
2. Κάνε κάποια μαθήματα ασφαλούς οδήγησης.
3. Αγόρασε τον απαραίτητο εξοπλισμό.
4. Μην βιάζεσαι γιατί χρόνο έχεις μπροστά σου να κάνεις ότι θες.
5. Σε 2 χρόνια ξανασυζητάμε αν είσαι ακόμη οπαδός της κατηγορίας αυτής.
6. ...αφού βγάλεις κατάλληλο δίπλωμα.

Πραγματικά όλοι εδώ σου το λένε επειδή γνωρίζουν κάτι περισσότερο από εσένα και όχι για να σε αποτρέψουν. Πρέπει να μπεις ομαλά και με ΑΣΦΑΛΕΙΑ στον όμορφο κόσμο της μοτοσυκλέτας. Το GSXR και οποιοδήποτε SS είναι απόλυτα μηχανάκια που δεν συγχωρούν λάθη. Έχουν γκάζι αλλά και πολύ φρένο και το λάθος γίνετε πολύ εύκολα από κάποιον χωρίς την κατάλληλη εμπειρία.
+675

μπορείς να πάρεις ένα CBR250, να κάνεις και ένα CSS ή Riding School και όταν το δίπλωμά σου είναι ok, το βλέπεις για μεγαλύτερο.

noodles
15/04/2016, 17:25
σκεψου πως ακομα και οι παγκοσμιοι ξεκινανε απο μικρα και αναβαινουν κυβικα σιγα σιγα οποτε καλο ειναι να κανεις και εσυ το ιδιο.
παρε κατι που σε καλυπτει το διπλωμα (το zx250, cbr 250) ειναι 2 πολυ καλα μηχανακια για να ξεκινησεις.
σε 2-3 χρονια το πουλας (εχουν καλη μεταπωλητικη αξια) και παιρνεις το 600 που θελεις.
εννοειται πως ο εξοπλισμος (κρανος-μπουφαν-γαντια) ειναι απαραιτητος οσα κυβικα και να ειναι το μοτο.

τα gsxr 600 διαθετουν mode χαρτη απο 2008 και μετα, αλλα δε σε πολυνοιαζει ομως, μονο στη βροχη χρησιμευει αυτο.

basilis_k6
15/04/2016, 19:03
για πρωτη μηχανη ειναι μια χαρα επιλογη. αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας καλα και οταν το παρεις να το πας αντι να σε παει αυτο θα πρεπει να ξεκινησεις απο χαμηλοτερα.

Δεινόσαυρος
15/04/2016, 20:30
για πρωτη μηχανη ειναι μια χαρα επιλογη. αλλα αν θες να μαθεις να οδηγας καλα και οταν το παρεις να το πας αντι να σε παει αυτο θα πρεπει να ξεκινησεις απο χαμηλοτερα.

Αυτό ακριβώς είναι το θέμα.
Και να μπορείς να το πας (και γιατί να μην μπορείς; ) ΔΕΝ θα μπορείς να το πας καλά, και το κυριότερο: ΔΕΝ θα σου χρησιμεύσει σαν σχολείο το μηχανάκι, δεν θα μάθεις όπως πρέπει εν πορεία.
Θα σε πηγαίνει αυτό, θα το φοβάσαι συνέχεια, μια λάθος κίνηση σε στροφή να κάνεις, με το γκάζι και τις φρενάρες που έχει, θα σε τουμπάρει. Τελικά δεν θα σου χρησιμεύσει για να γίνεις καλύτερος οδηγός, μπορεί να σε πάει και πίσω.

Ακού εδώ τι σου λένε τα παιδιά. Μιλάν απο εμπειρία. Εκμεταλεύσου την. CBR / Ninja 250 είναι μια χαρά, αν ντε και καλά θες εξακοσάρι πάρε το GSXF (περιορισμένο σε Α2), που φέρνει κιόλας σε GSXR, αλλά έχε υπ' όψιν, πάλι πολύ μεγάλο θα σου είναι.

Τέλος πάντων, καλά μυαλά και εύχομαι να μην προβείς σε κίνηση που θα μετανοιώσεις πολύ σύντομα.

jorge2
16/04/2016, 10:05
Σας ευχαριστω πολυ τελικα "μου βαλατε μυαλο" θα ελεγα.Κοιταω τα νιντζα τα 250 -300 κ ειανι αρκετα χαμηλες οι τιμες και εμφανισιακα τουλαχιστον μια χαρα μενει μονο το μηχανικο κομματι!!!!!

ΥΓ το cbr500f με Α2 οδηγιεται?