PDA

View Full Version : Του βγαλα τα μάτια....



MG-KTiNoS
06/04/2016, 20:20
Λέω να γράφουμε εδώ όλες τις αποτυχημένες επισκευές που κατέληξαν σε καταστροφή, μπας και τις αποφύγουν άλλοι....
Οι επισκευές λοιπόν είναι σαν το φροντιστήριο...
Πληρώνεις και μαθαίνεις

MG-KTiNoS
06/04/2016, 20:23
Έβαλα την μπαταρία του ΤΔΜ στο φορτιστή του Λιντλ.
Είδα ότι άναψε πράσινο αλλά είπα, δεν την αφήνω όλη νύχτα για πιο καλά.
Να γίνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ....
Έγινε αεροπλάνο!
Ανατινάχτηκε!
78ε...
:uplate:

bulmont
06/04/2016, 20:26
Ρε μπουρλοτιέρη η 25 Μαρτίου πέρασε....πάνε 10 μέρες τώρα........



:bawl::bawl::bawl:



(μεταξύ μας δεν ανατινάζεις και το παλιοΤΔΜ να γλυτώσεις;;;;;;;;;;;;;;)

congate7
06/04/2016, 20:28
Έβαλα την μπαταρία του ΤΔΜ στο φορτιστή του Λιντλ.
Είδα ότι άναψε πράσινο αλλά είπα, δεν την αφήνω όλη νύχτα για πιο καλά.
Να γίνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ....
Έγινε αεροπλάνο!
Ανατινάχτηκε!
78ε...
:uplate:

Ρε φίλε δεν αφήνεις ποτέ μπαταρία να φορτίζει χωρίς να είσαι στον χώρο. Θέλει πολύ προσοχή και δεν φταίει ο φορτιστής του λιντλ.

lykourgi
06/04/2016, 20:32
Όταν σε σκασμένη σαμπρέλα βάλουμε fast (ή οποιονδήποτε αντίστοιχο αφρό), δεν προσθέτουμε αέρα εκ των υστέρων. Μόνο αφρό, μέχρι να μπορέσουμε να αντικαταστήσουμε τη σαμπρέλα (το συντομότερο).
Ο αέρας θα διαλύσει τον αφρό και θα ξανανοίξει το σκάσιμο.

Είναι κάτι που "πλήρωσα", για να το μάθω.

devil's animal
06/04/2016, 20:32
Ρε φίλε δεν αφήνεις ποτέ μπαταρία να φορτίζει χωρίς να είσαι στον χώρο. Θέλει πολύ προσοχή και δεν φταίει ο φορτιστής του λιντλ.



με τον ctek δεν ειχα ποτε προβλημα...

τον εχω αφησει και 5ωρο και 6ωρο πανω στην μπαταρια για να την τουμπανιασει...και σε αμαξι και σε μηχανη...
το θεμα ειναι να ειναι καλος ο φορτιστης...μολις την τουμπανιαζει, μπαινει στο mode συντηρησης και μπορεις να τον αφησεις (θεωρητικα) για παντα....

byron
06/04/2016, 20:34
με τον ctek δεν ειχα ποτε προβλημα...

τον εχω αφησει και 5ωρο και 6ωρο πανω στην μπαταρια για να την τουμπανιασει...και σε αμαξι και σε μηχανη...
το θεμα ειναι να ειναι καλος ο φορτιστης...μολις την τουμπανιαζει, μπαινει στο mode συντηρησης και μπορεις να τον αφησεις (θεωρητικα) για παντα....

Το αυτό και με optimate.

lykourgi
06/04/2016, 20:35
Το αυτό και με optimate.
+1
(για μέρες, όχι ώρες).

congate7
06/04/2016, 20:37
με τον ctek δεν ειχα ποτε προβλημα...

τον εχω αφησει και 5ωρο και 6ωρο πανω στην μπαταρια για να την τουμπανιασει...και σε αμαξι και σε μηχανη...
το θεμα ειναι να ειναι καλος ο φορτιστης...μολις την τουμπανιαζει, μπαινει στο mode συντηρησης και μπορεις να τον αφησεις (θεωρητικα) για παντα....

Στο manual σίγουρα λέει όμως ότι δεν αφήνεις μπαταρία να φορτίζει χωρίς επίβλεψη.
Και εγώ για τα rc μου έχω φορτιστή που μπαίνει στη «συντήρηση» αλλά το manual το γράφει ξεκάθαρα.
:wave2:

daz
06/04/2016, 20:39
Ο cteck πρέπει να ειναι τώρα κανα δυο μήνες στο αμάξι. Προχθές τον έβγαλα για να το βάλω μπροστά. Θα την μετρήσω να δω πόσο κρατάει και θα δω αν αξίζει να τον ξαναβάλω.

byron
06/04/2016, 20:40
Έβαλα την μπαταρία του ΤΔΜ στο φορτιστή του Λιντλ.
Είδα ότι άναψε πράσινο αλλά είπα, δεν την αφήνω όλη νύχτα για πιο καλά.
Να γίνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ....
Έγινε αεροπλάνο!
Ανατινάχτηκε!
78ε...
:uplate:

Re man...είσαι σίγουρος πως ήταν φορτιστής και δεν ήταν μπαλαντέζα με λαμπάκια; :(

toyar
06/04/2016, 20:44
ο φορτιστης του λιντλ ειναι ΚΑΙ συντηρητης
ή σου εχει χαλασει ή ηταν η ωρα της μπαταριας σου

macedonas
06/04/2016, 20:50
Και εγώ έχω πάνω στο φορτιστή του λιντλ μια μπαταρία πάνω από μήνα τώρα !!!!

Pan (dvs)
06/04/2016, 20:51
ο φορτιστης του λιντλ ειναι ΚΑΙ συντηρητης
ή σου εχει χαλασει ή ηταν η ωρα της μπαταριας σου

Να χαλασε προιον με σοβαρες προδιαγραφες αποκλειεται,ητανε η ωρα της.

MG-KTiNoS
06/04/2016, 20:52
Re man...είσαι σίγουρος πως ήταν φορτιστής και δεν ήταν μπαλαντέζα με λαμπάκια; :(

Τι να σε πω...
Στο Λιντλ για φορτιστή μου το μπούλησαν....

(της πέταξε τα μάτια ΟΞΟ μιλάμε.... καπάκι τάπες τα πάντα όλα...!!!!)
:lol:

annoula1981
06/04/2016, 21:02
Εγώ μια φορα έβαλα χέρι στην μπαταρία και δεν έμαθα ποτε ποιον πόλο βγάζουμε πρώτο και ποιο δευτερο μέχρι που είδα το τσαφ και ένιωσα λιιιιγο ρευματακι.. από τότε την πάω στο μαστορα σαν το κλασικο κοριτσάκι που δεν ξερει την τυφλα του..

THEOD
06/04/2016, 21:02
Ρε φίλε δεν αφήνεις ποτέ μπαταρία να φορτίζει χωρίς να είσαι στον χώρο. Θέλει πολύ προσοχή και δεν φταίει ο φορτιστής του λιντλ.

Τώρα που γράφω ο c-tek είναι για 3η ημέρα πάνω... Καλά που μου το θύμισες να τον βγάλω γιατί τον είχα ξεχάσει... :D
Κι άλλες φορές στο παρελθόν τον έχω αφήσει "ξεχασμένα" 24ωρα και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει κάτι ύποπτο...

DAYMAN
06/04/2016, 21:13
εγω εχω αφησει 28 ωρες την μπαταρια (πεθαμενη ηταν) συνδεδεμενη στον φορτιστη του lindl φορτισε οσο φορτισε καιμπηκε σε mode συντηρησης.Η μπαταρια αυτη ειναι στην μηχανη σημερα.Μηπως κατι αλλο εγινε;

theofilos888
06/04/2016, 21:32
Ηταν δακτυλος των γερμανων για να μας ξεπαστρεψουνε!!!!!

teogtp
06/04/2016, 21:33
Ρε μπουρλοτιέρη η 25 Μαρτίου πέρασε....πάνε 10 μέρες τώρα........



:bawl::bawl::bawl:



(μεταξύ μας δεν ανατινάζεις και το παλιοΤΔΜ να γλυτώσεις;;;;;;;;;;;;;;)

Δεν καταλαβες......... το TDM ανατίναξε ......
:D
Φορτιστή εν λειτουργία, μόνο σε καλα αεριζομενο χωρο και μακρια απο ευλεκτα αντικείμενα.

Μανολης67
06/04/2016, 21:36
Την πιο μεγάλη γκελα που εκανα σε μηχανάκι: πηγα να αλλάξω υγρά φρενων (πισω) σε Aprilia Sintesi mod 1990 το λάθος μου ηταν οτι πάταγα φρένο, τρόμπαρα δηλαδή, ενω δεν έπρεπε, ( μάλλον).
τελικά τα υγρά αλλάχθηκαν αλλά το φρένο δεν λειτουργούσε, πηγα σε συνεργείο, τίποτα, πήγα στην Αθήνα στην τότε αντιπροσωπεία για αντλία., δεν είχαν, τίποτα, τελικα επειδή το μηχανάκι εβγαλε και αλλα προβλήματα, το σκότωσα έτσι,

taisteal
06/04/2016, 21:36
Μια φορα ελυσα την αντλια βενζινης του bmw για να καθαρισω τεποζιτο,και οταν την ξαναεβαλα εσφιξα πολυ τον κολιε
που συγκρατουσε το σωληνακι παροχης,και εσπασε το πλαστικο τσουτσουνι :moutza:
Φυσικα εκει δεν επαιρνε κολλα,και ευτυχως εβαλα πανω μερος αντλιας απο bmw 316 που ταιριαζε.
Κατομπαλο φυσικα...

teogtp
06/04/2016, 21:43
Μια φορα ελυσα την αντλια βενζινης του bmw για να καθαρισω τεποζιτο,και οταν την ξαναεβαλα εσφιξα πολυ τον κολιε
που συγκρατουσε το σωληνακι παροχης,και εσπασε το πλαστικο τσουτσουνι :moutza:
Φυσικα εκει δεν επαιρνε κολλα,και ευτυχως εβαλα πανω μερος αντλιας απο bmw 316 που ταιριαζε.
Κατομπαλο φυσικα...

Να γιατι βγαζουν κακο ονομα τα BMW. ........
Μανταλακιδες......:D

byron
06/04/2016, 21:46
Νομίζω, την μεγαλύτερη μλκ την εχω κάνει σε ένα ΧΤ 600...
Αφού έσπασε το καρέ της μανιβέλας στις διακοπές και βλαστήμησα οτι ιερό και όσιο έχει η Ιαπωνία, αγόρασα καινούργιο καρέ. Το έβαλα πάνω, έβαλα και μια βίδα που ταίριαζε (στο σπείρωμα), τράβηξα μια μανιβελιά και τρύπησα το καπάκι του συμπλέκτη. :uplate:

η βίδα που έβαλα, ήταν πιο μεγάλη σε μήκος οπότε μόλις έκανε την περιστροφή η μανιβέλα :wave2:

duke200
07/04/2016, 00:08
να σας πω δυο απίστευτα δικά μου.

1. Εβαλα τα καινούργια λάδια χωρίς να έχω βαλει την ταπα.:cry: Το πήρα χαμπαρι όταν είχα βάλει και το 1.5 λίτρο μέσα.:moutza:
2.Άλλάζοντας κυλινδροπίστονο μου πεσε ο πείρος μέσα στο στοφαλοθάλαμο και δεν έβγαινε με τίποτα ακόμα και με τούμπα το μηχανάκι και μαγνήτη. Φυσικά έλυσα όλο το μοτέρ απο την αρχή και επι τη ευκαιρία άλλαξα και όλα τα ρουλεμαν.

taisteal
07/04/2016, 00:12
Να γιατι βγαζουν κακο ονομα τα BMW. ........
Μανταλακιδες......:D

Θα σου εγραφα λιστα γιατι βγαζουν κακο ονομα,αλλα βαριεμαι να γραφω

:moutza::moutza:

vaska
07/04/2016, 01:17
Έβαλα την μπαταρία του ΤΔΜ στο φορτιστή του Λιντλ.
Είδα ότι άναψε πράσινο αλλά είπα, δεν την αφήνω όλη νύχτα για πιο καλά.
Να γίνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ....
Έγινε αεροπλάνο!
Ανατινάχτηκε!
78ε...
:uplate:

Να 'σαι καλά ρε Νίκο με έκανες και γέλασα αν και είμαι σίγουρος ότι εσύ δεν γέλασες καθόλου. Πολύ γραφική η περιγραφή σου


Ρε φίλε δεν αφήνεις ποτέ μπαταρία να φορτίζει χωρίς να είσαι στον χώρο. Θέλει πολύ προσοχή και δεν φταίει ο φορτιστής του λιντλ.

Δεν ισχύει αυτό που λες, έχει να κάνει με το είδος του φορτιστή, μήνες έχω την μπαταρία του αυτοκινήτου πάνω στον οπτιμέητ και δεν τρέχει κάστανο. Στα μάνιουλ το γράφουν για να είναι καλυμμένοι αν κάτι πάει στραβά και φουντώσει το σύμπαν.


+1
(για μέρες, όχι ώρες).

για μήνες λέμε



Τι να σε πω...
Στο Λιντλ για φορτιστή μου το μπούλησαν....

(της πέταξε τα μάτια ΟΞΟ μιλάμε.... καπάκι τάπες τα πάντα όλα...!!!!)
:lol:

Μου θύμησες πριν από κανένα 4τράμηνο που ήθελα να κάνω φόρτιση στην ήδη τελειωμένη μπαταρία του παπιού και βαριόμουν να πάω στο γκαράζ που έχω τους optimate και την έβαλα πάνω σε έναν παλιό Bosch που δεν είναι συντηρητής. έχει μόνο αργή και γρήγορη φόρτιση. Την άφησα όλο το βράδυ, το πρωί βρήκα ένα χάλι ίδιο με το δικό σου μόνο που η δικιά μου είχε αρρωστήσει και από παραμαγούλες. Τούμπανη έγινε!!

devil's animal
07/04/2016, 06:23
ειχαν κοπει οι βιδες απο τα μαρσπιε συνοδηγου στο xr250r που ειχα και επειδη ανεβαζα συχνα δικαβαλο εβαλα κατι τουμπανες πιο μακρυες...
μετα απο κανεναν μηνα κατι δεν πηγαινε καλα με το μηχανακι...
ενω ανεβοκατεβαινα τα πεζοδρομια και επεφτα σε λακουβες δεν επανερχοταν...:uplate:

ειδα μια ωραιοτατη τρυπα στο αλουμινενιο ψαλιδι που εβρισκε η βιδα και εμπαινε μεσα και κολλαγε εκει.....:moutza:

καλα τα εξτρα λαδια και το ξερασμα απο την την τσιμουχα του ψευτοκαπακου, ηταν για πλακα...

sahara
07/04/2016, 07:36
Εχω εναν oxford συντηρητη μπαταριας μονιμα συνδεδεμενο στην μπαταρια του μπαντιτ . Ειναι ομως συντηρητης οχι φορτιστης εχει διαφορα...Δεν εχω αλλαξει ποτε μπαταρια απο τοτε που πηρα το μηχανακι.(2009)!

PortisHead
07/04/2016, 08:15
-Κλοτσημενες βιδες...απειρες φορες...απο υπερβάλοντα ζήλο στο σφίξιμο...και μετα πατεντες για να τις βγαλω.
Μεχρι που ειχα αγορασει κιαυτο --> http://i85.photobucket.com/albums/k67/massive850/Car/se.jpg
αλλα ποτε δεν βοήθησε...παντα τις εβγαζα τελικα , φτιαχνοντας πατημα στο κεφαλι της βιδας με σιδηροπριονο , και απλο κατσαβιδι.

typhoon
07/04/2016, 08:28
Πιτσιρίκας πρώτο μηχανάκι μια μομπιλετα 50αρα πεταλατη. Είχα την ιδέα να της κάνω σερβις κ καλά κ αλλάζω το μπουζί με ένα που είχαμε στην αποθήκη...ήταν αυτοκινήτου...το μοτερακι στη βόλτα κολλησε κ δεν ξαναπήρε πότε. Έκτοτε έμαθα ότι τα μπουζί έχουν τύπους κ θερμοκρασίες

virus
07/04/2016, 23:05
ειχα λυσει μοτερ απο klx για στροφαλο

το δενω το βαζω πανω στην μηχανη

βαζω λαδια νερα μπουζι ετοιμο για μιζα

και βλεπω πανω στον παγκο το balance του στροφαλου :a018::a018:

ξαναλυθηκε με πολυ βρισιμο :cry::cry:

greco13
08/04/2016, 08:20
Πήγα να κάνω αλλαγή λαδιών στο LC4.. Το κάρτερ από κάτω έχει 2 τάπες. Η μία είναι για να φεύγουν τα παλιά λάδια η άλλη είναι η βαλβίδα πίεσης του λαδιού. Με έτρωγε ο κώλος μου να ξεβιδώσω και τις 2 (δεν ξέρω γιατί). Μην τα πολυλογώ πήγα ο στόκος και βίδωσα την βαλβίδα πίεσης στην λάθος υποδοχή με αποτέλεσμα το εμβολάκι που έχει μαζί με το ελατήριο να χαθούν μέσα στο κάρτερ. 3 μέρες πάλευε ο μηχανικός να τα ψαρέψει με μαγνήτη. Αλλιώς πηγαίναμε για λύσιμο...

gior-gos
08/04/2016, 08:32
Ειχα βουλωσει το στομιο του τεποζιτου της βενζινης μ ενα πανακι για να τριψω κατι σκουριες εκει γυρω. Με το που τελειωσα και πα να βγαλω το πανακι, τσουπ, πεφτει το πανακι μεσα στο τεποζιτο :plaf:. Προσπαθησε ο μαστορας ποση ωρα να το ψαρεψει μ ενα εργαλειο - ελατηριο, τιποτα. Τελικα βγηκε το τεποζιτο κ η τρομπα :rolleyes:

Μανολης67
08/04/2016, 14:32
Πήγα να κάνω αλλαγή λαδιών στο LC4.. Το κάρτερ από κάτω έχει 2 τάπες. Η μία είναι για να φεύγουν τα παλιά λάδια η άλλη είναι η βαλβίδα πίεσης του λαδιού. Με έτρωγε ο κώλος μου να ξεβιδώσω και τις 2 (δεν ξέρω γιατί). Μην τα πολυλογώ πήγα ο στόκος και βίδωσα την βαλβίδα πίεσης στην λάθος υποδοχή με αποτέλεσμα το εμβολάκι που έχει μαζί με το ελατήριο να χαθούν μέσα στο κάρτερ. 3 μέρες πάλευε ο μηχανικός να τα ψαρέψει με μαγνήτη. Αλλιώς πηγαίναμε για λύσιμο...

Και μετά λένε ότι τα πορτοκαλί δεν είναι ζημιάρικα!
οχι πείτε μου, θα το πάθαινε αυτό άμα ειχε πχ YAMAHA?? οχι φυσικά! (οι σχιστομάτες προβλέπουν τα πάντα)

byron
08/04/2016, 14:44
Και μετά λένε ότι τα πορτοκαλί δεν είναι ζημιάρικα!
οχι πείτε μου, θα το πάθαινε αυτό άμα ειχε πχ YAMAHA?? οχι φυσικά! (οι σχιστομάτες προβλέπουν τα πάντα)

Μια χαρά θα το πάθαινε, και σε ποιό απλά μοτέρ...πχ C-50 12V. Πέρασε το ελατήριο του τεντωτήρα καδένας μέσα στο μοτέρ, και έκανε παρέα στα γρανάζια μέχρι που ανοίχτηκε.

Μανολης67
08/04/2016, 15:05
Σήμερα, 15:44 #36
byron
και έκανε παρέα στα γρανάζια μέχρι που ανοίχτηκε.

Και έλαβε τέλος μια υπέροχη σχέση!

byron
08/04/2016, 15:35
Σήμερα, 15:44 #36
byron
και έκανε παρέα στα γρανάζια μέχρι που ανοίχτηκε.

Και έλαβε τέλος μια υπέροχη σχέση!

Παραδόξως, δεν έγινε στενή. Είχε λουφάξει σε μια μεριά περίμενοντας κανα-δυο χρόνια μέχρι να βγεί στην επιφάνεια.

MG-KTiNoS
08/04/2016, 15:57
:lol:

SHOOTER045
08/04/2016, 16:47
Παραδόξως, δεν έγινε στενή. Είχε λουφάξει σε μια μεριά περίμενοντας κανα-δυο χρόνια μέχρι να βγεί στην επιφάνεια.

Αυτό θα πει ενέδρα...

stefanos
08/04/2016, 17:34
Βίδωνα το παξιμάδι στον αυτοσχέδιο εξολκέα μου και παρατηρούσα τον πείρο να βγαίνει σιγά σιγά από το πιστόνι ,με το σχετικό χαμόγελο της επιτυχίας...
Ξαφνικά ακούω ένα ελαφρύ θόρυβο, σαν κάτι μικρό μεταλλικό να έπεσε μέσα στο στρόφαλο.
Την ίδια στιγμή θυμήθηκα ότι τα δίχρονα έχουν βελονοειδή ρουλεμάν στον πείρο.
Ευτυχώς μετά από ώρες ψάρεμα κατάφερα να τα βγάλω από το στροφαλοθάλαμο και να δέσω το μοτέρ με καινούργιο πιστόνι.
Ένα που μου είχε ξεφύγει το βρήκα στο "στρώσιμο" καρφωμένο στο πιστόνι αφού είχε τελειώσει τις χαραγματιές στις θυρίδες στον κύλινδρο και την κεφαλή.
Το μπουζί ευτυχώς την γλύτωσε:rolleyes:

SHOOTER045
08/04/2016, 18:17
Στο Bandit που πήρα.
Χτύπαγε κάτι ελαφρώς στα σωθικά.
Το ελυσα
Καθάρισα
Αλλαξα.
Στο δέσιμο κάποια μλκια έγινε - μάλλον στην αντλία λαδιού.
Στην πρωτη δοκιμαστική<έσφιξε> το μοτέρ και το πρηστηκε το φ λαδιού.

leo1964
08/04/2016, 18:22
Ηταν δακτυλος των γερμανων για να μας ξεπαστρεψουνε!!!!!

με τους Κινέζους ηθικούς αυτουργούς:lol:

mikes
08/04/2016, 21:38
όταν επαθα τη ζημια στο ψεκασμο, αφου μπηκε πανω το νέο σωμα και το μηχανακι δεν πηρε μπροστα,
ξεκινησα να το ξαναλυσω για δω τι παιζει.. εσπασα το παπαρακι της τρομπας που πιανει το σωλινακι, και
σαν να μην εφτανε αυτό επεσε και το ρεζερβουάρ κατω... αποτέλεσμα 300 ευρω νέο σωμα τρομπας, και
μια γουβα στο ντεποζιτο.. τελικα δεν εφταιγε το νέο σωμα ψεκασμου που δεν πηρε μπρος το μηχανακι!

askianos
09/04/2016, 15:41
Έβαλα την μπαταρία του ΤΔΜ στο φορτιστή του Λιντλ.
Είδα ότι άναψε πράσινο αλλά είπα, δεν την αφήνω όλη νύχτα για πιο καλά.
Να γίνει ΤΟΥΜΠΑΝΟ....
Έγινε αεροπλάνο!
Ανατινάχτηκε!
78ε...
:uplate:

του λιντλ εχω παρει και εγω το ιδιο εξαρτημα.απλα όταν φορτηζει η μπαταρια για πολλες ωρες καλο είναι να ανοίγεις τα καπακια που συμπληρωνεις τα υγρα .
γτ βραζουν τα υγρα και γινεται σαν χυτρα!πχ και σε μπαταρια αυτοκινητου το ιδιο να κανεις..αν παλι είναι κλειστου τυπου βαλτο όπως το εκανες και κάθε καμποση ωρα να το παρακολουθείς ως προς την θερμοκρασια η με το ματι..αν από τετραγωνη σου γινει στρογγυλη τρεξε να κρυφτεις!:lol:

askianos
09/04/2016, 15:51
ένα μαγικο που εκανα μια φορα ηταν όταν ημουν μικρος να ελενξω την σταθμη του λαδιου από το τζαμακι ,
στο πλαι του καρτερ σε ένα παλιο μηχανακι που ειχα...δ εβλεπα λαδι! λεω πω ρε φιλε ευτηχως που το ειδα!
κατσε να συμπληρωσω!:bawl:
χυνω...χυνω.....χυνω!!!γκουσκουνης!!:lol:
τιποτα στο τζαμακι!
τελικα?
τα λαδια ηταν τοσο καθαρα που εγω νομιζα ότι δ ειχε!!!!:bawl:
και μετα?ρουφα το τρομπονι που ελεγε και ο άλλος!:eek:

giannis113
10/04/2016, 01:16
Aprilia shiver 750,

Γυρνουσα το κλειδι αναβε για ενα κλασμα του δευτερολεπτου το καντραν.
(Εντος εγγυησης) βρε τι εχει, τηλεφωνο αντιπροσωπεια,

Πρεπει να το φορτωσετε να το φερετε κλπ κλπ.
Κανονιζω αυτοκινητο.
Ερχεται, ξεκιναμε να την φορτοσουμε.

βγαζω τη σελα να δω το βιβλιο σερβις.

ΠΕΦΤΕΙ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ οπως το κρατουσα πανω στος πολλους της μπαταριας και στο μπαμ αρχιζει και κανει ελεγχο απο μονο του, σφιγγω τους πολους γυρναω κλειδι ετοιμος..

Απριλια, ουτε ενα λαστιχακι στα καλωδια τα ειχε φαει η υγρασια.

venumis
28/05/2016, 16:53
με τον ctek δεν ειχα ποτε προβλημα...

τον εχω αφησει και 5ωρο και 6ωρο πανω στην μπαταρια για να την τουμπανιασει...και σε αμαξι και σε μηχανη...
το θεμα ειναι να ειναι καλος ο φορτιστης...μολις την τουμπανιαζει, μπαινει στο mode συντηρησης και μπορεις να τον αφησεις (θεωρητικα) για παντα....

Αυτο ακριβώς ..Εκτος και αν ο φορτιστής του Lidl που λέει ο φίλος είχε επιλογή auto και manual και τον είχε βάλει στο manual. Σε αυτη την περίπτωση πρέπει να την παρακολουθείς γιατι οταν φορτίσει πλήρως δεν θα μπεί σε κατάσταση συντήρησης.Τώρα αν ο φορτιστής του lidl δεν μπορεί να συντηρηση αλλά φορτίζει επ'απειρον εκει θέλει προσοχή.

Rigas.
29/05/2016, 23:13
:hunter::bawl::bawl::bawl:εγώ με τη μπαταρία σε φορτιστή έβαλα ηλεκτροκοληση δίπλα.... δεν θες να φανταστεις!

lykourgi
29/05/2016, 23:26
:hunter::bawl::bawl::bawl:εγώ με τη μπαταρία σε φορτιστή έβαλα ηλεκτροκοληση δίπλα.... δεν θες να φανταστεις!
Τι εννοείς "δίπλα";
Τι έγινε;

Rigas.
30/05/2016, 00:25
:a016:Πάνω στον ίδιο πάγκο.διπλα...έγινε .....

taisteal
30/05/2016, 00:36
:a016:Πάνω στον ίδιο πάγκο.διπλα...έγινε .....

Ε πες μας τι εγινε!!!

teogtp
30/05/2016, 07:23
Ε πες μας τι εγινε!!!

Μπέρδεψες τις τσιμπίδες του φορτιστή με αυτές της ηλεκτροκολλησης;

teogtp
30/05/2016, 07:35
Ε πες μας τι εγινε!!!

Μάλλον θα περιμένουμε να γυρίσει από την σελήνη. .....

notakos600
30/05/2016, 07:49
Φορτιστής/συντηρητής ctek στο ΧΤ600 στο χωριό.
Μόνιμα επάνω στη μπαταρία από τον Σεπτέμβριο μέχρι το Πάσχα που πήγα και το έβγαλα βόλτα.
Κανένα πρόβλημα, μπαταρία brand new, το καλό που έχει αυτός ο φορτιστής είναι πως μετά από διακοπή ρεύματος επανέρχεται μόνος του σε ότι έκανε πριν, ενώ αυτός του lidl γυρίζει στο off!
Σχετικά με τις στραβές στα τόσα χρόνια ενασχόλησης με τις μοτό.....άπειρες, η πιο συγκλονιστική...βγάζω τον πείρο του πιστονιού της Jawa 350....και όλες, μα όλες οι βελόνες του ρουλεμάν έπεσαν μέσα στον στροφαλοθάλαμο.......:a31:

virus
01/06/2016, 00:06
ελυσα μπροστινο και τιμονοπλακες για να τσεκαρω και να δω την κατασταση

ξεκιναω το δεσιμο

μπουκαλες σταυρος και βαζω το κεντρικο παξιμαδι
σφιξιμο στα 40nm ξεσφιγμα και σφιξιμο παλι στα 15 nm

το τιμονι δεν μου αρεσε. λεω θα κανει μαλακιες το ροποκλειδο :a37:
κατεβαζω στα 14 nm τιποτα
κατεβαζω στα 10...... τιποτα
κατεβαζω στα 6..... %&^*&^(*(&

κανω την τεχνικη με το δαχτυλο στον σταυρο
σκατα παλι δεν μου αρεσε η ασθηση του τιμονιου :a52:

παω σεναν φιλο μου και δανειζομαι το ροποκλειδο του
ξανα μανα τα ιδια παλι δεν ειχα την αισθηση που ηθελα :whiteflag:

μου εκανε σαν σφιχτο το τιμονι δεν ειχε ελευθερια κινησης. τα νευρα μου στο παραπεντε και λεω ας κανω τα υπολοιπα να ηρεμησω και το ξαναπιανω το θεμα αυτο

αρχιζω, ροδα, δαγκανες, φτερο, πλαστικα, φερινγκ, παπαρακια, και τελος την κορνα

Αμ δε... την εβαλα την κορνα, ρε τα καλωδιακια που ειναι; να ψαχνω τα καλωδιακια της κορνας.....

:moutza: :moutza: :moutza: :uplate: ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΤΑ ΞΕΚ@ΛΑΚΙΑ :a018::a018: