PDA

View Full Version : cbr 600 f4



iri1
07/04/2016, 09:25
καλημέρα,

ξερει κανεις αν το μοντέλο αυτο (2000) έχει imobilizer?
Στη φωτογραφία φαίνετε ενα κλειδι με ενα φωτάκι και μολις γυρναω τον διακόπτη ακουγετε ενα μπιπ περιοδικο. αν δεν πατησω το κουμπι του remote control δεν γυρναει η μιζα.
Ή ειναι καποια παπαρια του συναγερμου? θελω να βγάλω αντικλείδι και εχει μεγαλη διαφορά στην τιμη με imobilizer ή χωρις
ευχαριστώ

Bladerunner
07/04/2016, 09:31
Ναι, νομίζω από το 99 άρχισαν να έχουν.

byron
07/04/2016, 10:00
Αν θυμάμαι καλά, με 15€ έφτιαξα κλειδί με immobilizer στο SH πάντως. Οχι γνήσιο Honda, αφαίρεσαν το chip από το σπασμένο και το έβαλαν στο silca.

Ok, είχε διαφορά αλλά δεν ήταν κάτι τρελό. Δεν ξέρω αν ανεβαίνει περισσότερο αν δεν υπάρχει το chip βέβαια.

sniper
07/04/2016, 10:06
καλημέρα,

ξερει κανεις αν το μοντέλο αυτο (2000) έχει imobilizer?
Στη φωτογραφία φαίνετε ενα κλειδι με ενα φωτάκι και μολις γυρναω τον διακόπτη ακουγετε ενα μπιπ περιοδικο. αν δεν πατησω το κουμπι του remote control δεν γυρναει η μιζα.
Ή ειναι καποια παπαρια του συναγερμου? θελω να βγάλω αντικλείδι και εχει μεγαλη διαφορά στην τιμη με imobilizer ή χωρις
ευχαριστώ


Αυτό με το remote είναι το imo του συναγερμού.

Δευτερο κλειδί θες να πεις, όχι αντικλείδι. Τα F4 του 2000 έχουν HISS, imo δλδ, θες κλειδί με το τσιπάκι και το καλώδιο με τα κροκοδειλάκια για κωδικοποίηση. Ελπίζεις βέβαια οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες (προφανώς δεν το έχεις 1ο χέρι) να μην έχουν βγάλει ήδη 3, οπότε και δεν μπορείς.

macedonas
07/04/2016, 10:31
Βγάλε μια φωτο την υποδοχή του κλειδιού να σου πούμε ....
Αν έχει ένα πλαστικό που γράφει HISS έχει ιμο...
Το φωτάκι που βλέπεις να ανάβε είναι ΄ππως σου είπαν το μπλοκάρισμα κινητήτα του συναγερμού ...
Όταν σβήνεις τον κινητήρα το λαμπάκι αναβοσβήνει ?

sniper
07/04/2016, 11:03
Αυτό με το remote είναι το imo του συναγερμού.

Δευτερο κλειδί θες να πεις, όχι αντικλείδι. Τα F4 του 2000 έχουν HISS, imo δλδ, θες κλειδί με το τσιπάκι και το καλώδιο με τα κροκοδειλάκια για κωδικοποίηση. Ελπίζεις βέβαια οι προηγούμενοι ιδιοκτήτες (προφανώς δεν το έχεις 1ο χέρι) να μην έχουν βγάλει ήδη 3, οπότε και δεν μπορείς.

Μια καλύτερη φωτό από cbr600 99-00 (f4 - carbs).
Επιβεβαιώνουμε ξεκάθαρα ότι το μηχανάκι σου είχει HISS.

Bέβαια υπάρχουν και φωτό απο το ίδιο μηχανάκι (είτε με mph είτε με kmh) που δεν έχουν το λαμπάκι με το κλειδί δίπλα στο δείκτη θερμοκρασίας. Aλλά όλα έχουν HISS
356403

pipe_smoker
07/04/2016, 11:47
Αν θυμάμαι καλά, με 15€ έφτιαξα κλειδί με immobilizer στο SH πάντως. Οχι γνήσιο Honda, αφαίρεσαν το chip από το σπασμένο και το έβαλαν στο silca.

Ok, είχε διαφορά αλλά δεν ήταν κάτι τρελό. Δεν ξέρω αν ανεβαίνει περισσότερο αν δεν υπάρχει το chip βέβαια.

Η όλη διαφορά είναι στο ότι κάνανε τράμπα το τσιπάκι;)

Για να βγάλεις καινούριο/2ο κλειδί με ιμομπιλάιζερ θες γύρω στα 70-80 ευρώ.

Εκεί γύρω στο 10ρικο κάνει το σκέτο.

devil's animal
07/04/2016, 13:17
συνεχιστε να δινετε πληροφοριες σε καποιον που ρωταει πως να βγαλει αντικλειδι για μια μηχανη που φαινεται σκονισμενη-παρατημενη...:rolleyes:
μονο εγω βλεπω δλδ την ερωτηση για το αν εχει immobilizer, υποπτη?:confused:

μπορει το παιδι να ειναι μια χαρα, αλλα αν δεν φυλαμε τα ρουχα μας, δεν θα τα'χουμε....

sniper
07/04/2016, 13:22
συνεχιστε να δινετε πληροφοριες σε καποιον που ρωταει πως να βγαλει αντικλειδι για μια μηχανη που φαινεται σκονισμενη-παρατημενη...:rolleyes:
μονο εγω βλεπω δλδ την ερωτηση για το αν εχει immobilizer, υποπτη?:confused:

μπορει το παιδι να ειναι μια χαρα, αλλα αν δεν φυλαμε τα ρουχα μας, δεν θα τα'χουμε....

Ναι τι του λέμε; Κάτι που δεν υπάρχει σε τουλάχιστον 1231243 site? Οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει ένα ακοπο κλειδί Honda και να το κόψει να δουλευει η κλειδαριά.

Αν δεν το πάει σε εξουσιοδοτημένο Honda, όπου και θα του ζητήσουν την άδεια (αν δεν τον ξέρουν) για να κωδικοποιήσουν το κλειδί, τσουλητό θα το πηγαίνει μόνο.

Τα τζιμάνια λες να μπαινουν εδώ για να μάθουν τα μυστικά της τέχνης τους; :rolleyes:

pipe_smoker
07/04/2016, 13:25
συνεχιστε να δινετε πληροφοριες σε καποιον που ρωταει πως να βγαλει αντικλειδι για μια μηχανη που φαινεται σκονισμενη-παρατημενη...:rolleyes:
μονο εγω βλεπω δλδ την ερωτηση για το αν εχει immobilizer, υποπτη?:confused:

μπορει το παιδι να ειναι μια χαρα, αλλα αν δεν φυλαμε τα ρουχα μας, δεν θα τα'χουμε....

Ίσως δεν έχεις άδικο.

Αλλά από την άλλη δε γράφτηκε και κάτι που δεν μπορεί να μάθει κάποιος με ένα (πολύ) πρόχειρο γκουγκλάρισμα, ή και με ένα τηλέφωνο σε ένα συνεργείο.

devil's animal
07/04/2016, 13:48
Ναι τι του λέμε; Κάτι που δεν υπάρχει σε τουλάχιστον 1231243 site? Οποιοσδήποτε μπορεί να αγοράσει ένα ακοπο κλειδί Honda και να το κόψει να δουλευει η κλειδαριά.

Αν δεν το πάει σε εξουσιοδοτημένο Honda, όπου και θα του ζητήσουν την άδεια (αν δεν τον ξέρουν) για να κωδικοποιήσουν το κλειδί, τσουλητό θα το πηγαίνει μόνο.

Τα τζιμάνια λες να μπαινουν εδώ για να μάθουν τα μυστικά της τέχνης τους; :rolleyes:


Ίσως δεν έχεις άδικο.

Αλλά από την άλλη δε γράφτηκε και κάτι που δεν μπορεί να μάθει κάποιος με ένα (πολύ) πρόχειρο γκουγκλάρισμα, ή και με ένα τηλέφωνο σε ένα συνεργείο.



ειπα: μπορει να ειναι μια χαρα...
μπορει ομως καi να ειναι ενα επιδοξο κλεφτρονι (no offence iri1) που θελει να τσουρνεψει μια παρατημενη f4 και δεν ξερει αν θα παρει μπροστα με απλο αντικλειδι και θελει και προγραμματισμο immobilizer...

ολα παιζονται στην ζωη και η γνωμη μου ειναι να μην το παρατραβαμε...
και παλι χωρις ιχνος προσβολης προς οποιοδηποτε μελος...
:beer:

iri1
07/04/2016, 17:31
ειπα: μπορει να ειναι μια χαρα...
μπορει ομως καi να ειναι ενα επιδοξο κλεφτρονι (no offence iri1) που θελει να τσουρνεψει μια παρατημενη f4 και δεν ξερει αν θα παρει μπροστα με απλο αντικλειδι και θελει και προγραμματισμο immobilizer...

ολα παιζονται στην ζωη και η γνωμη μου ειναι να μην το παρατραβαμε...
και παλι χωρις ιχνος προσβολης προς οποιοδηποτε μελος...
:beer:

πιο πολυ με πλήγωσε το σκονισμένη και παρατημένη απο το επίδοξο κλεφτρόνι............μαλλον πρέπει να την καθαρίζω πιο συχνά

356415356417356418

το ένα και μοναδικό κλειδί μου έχει σραβώσει λίγο και έλεγα να πάρω αλλο ενα μην γίνει κανα κακό. Στην κλειδαρια της μηχανης έχει ενα αυτοκόλλητο.....

Bladerunner
08/04/2016, 08:10
το ένα και μοναδικό κλειδί μου έχει σραβώσει λίγο και έλεγα να πάρω αλλο ενα μην γίνει κανα κακό. Στην κλειδαρια της μηχανης έχει ενα αυτοκόλλητο.....

Βγάλε 2ο κλειδί, γιατί αν χαθεί αυτό που έχεις το κόστος μετά ξεφεύγει. Πολύ!

banditgr
08/04/2016, 21:39
δεν υπάρχει κανένα προβλημα ναφτιάξεις κλειδί...1 επιλογή να κλονοποιησεις το ήδη υπάρχον κλειδί σου σε καποιον κλειδαρά που κανει immo.
Η δευτερη είναι να πάρεις κλειδί άκοπο και να το προγρμματίσεις με το καλώδιο..κατα την διάρκεια του προγραμματισμού σβήνοται τα παλλια και μένουν μόνο οσα παρει εκείνη την στιγμή.

leftos
09/04/2016, 11:26
Καλα για τα παραπανω δεν θα σχολιασω αφου στο πρωτο ποστ το παιδι ειναι κατατοπιστικοτατο και φαινεται 99% πως δεν ασχολείται με τις λαμογιες που ασχολουνται αλλοι.
Αν ψαχτεις στο ebay θα δεις οτι δινουν ακοπα κλειδια και οδηγιες για το πως θα προγραμματισεις το immobilazer.
Κοστος αστειο...
Το παιρνεις το κοβεις σε εναν κλειδαρα και το προγραμματιζεις. ΚΑι ειναι οπτικα ιδιο με το honda.

banditgr
09/04/2016, 11:56
Καλα για τα παραπανω δεν θα σχολιασω αφου στο πρωτο ποστ το παιδι ειναι κατατοπιστικοτατο και φαινεται 99% πως δεν ασχολείται με τις λαμογιες που ασχολουνται αλλοι.
Αν ψαχτεις στο ebay θα δεις οτι δινουν ακοπα κλειδια και οδηγιες για το πως θα προγραμματισεις το immobilazer.
Κοστος αστειο...
Το παιρνεις το κοβεις σε εναν κλειδαρα και το προγραμματιζεις. ΚΑι ειναι οπτικα ιδιο με το honda.

???? ρε αρχηγέ τι απάντηση είναι αυτη....εντελώς άκυρη?Λαμογιές ??? δεν θα σχολιάσεις καν??? ας μην ποστάριζες καν γιατί προφανώς δεν έχεις γνώσεις για το θέμα.
Λαμογιά ειναι να αντιγράψει το κλειδί σε άλλο????οσο λαμογιά είναι να πας και στον κλειδαρα να σου αντιγράψει τα κλειδιά του σπιτιού σου!.....ξέρεις δεν απαγορεύεται:uplate:
:wave2: για να μην συνεχίσω

iri1
09/04/2016, 16:45
οκ παιδια.....ευχαριστώ ολους για τις απαντήσεις. θα δω τι θα κανω.
παω να το πλύνω λίγο και μετα θα δω τα fp3.....
Καλό αγώνα αυριο

macedonas
09/04/2016, 18:15
ειπα: μπορει να ειναι μια χαρα...
μπορει ομως καi να ειναι ενα επιδοξο κλεφτρονι (no offence iri1) που θελει να τσουρνεψει μια παρατημενη f4 και δεν ξερει αν θα παρει μπροστα με απλο αντικλειδι και θελει και προγραμματισμο immobilizer...

ολα παιζονται στην ζωη και η γνωμη μου ειναι να μην το παρατραβαμε...
και παλι χωρις ιχνος προσβολης προς οποιοδηποτε μελος...
:beer:
Ξεκινησα να γράψω και εγώ τη χαζομάρα μου εναντίον σου ,αλλα μετά από λίγο σκέψη , από φάσισα πως έχεις απόλυτο δίκιο .....
Δε γίονται ούτε τέτοιες ερωτήσεις σε ένα φόρουμ , αλλά και ουτε απαντήσεις .
Πας με τη μηχανή σε ένα οποιοδήποτε συνεργείο και σε καθοδηγούν !!!