PDA

View Full Version : Βελτιωση αποδοσης GLX 50cc



Petroulas
16/11/2015, 17:05
Καλησπερα παιδια, συντομα γινομαι 18 χρονων και ειμαι εντελως απειρος στις μηχανες και τα παπια παρολο που μου αρεσουν πολυ.
Για μεσα στην πολη θελω μια μηχανη αλλα ξερω οτι το Α1 δεν θα με καλυπτει για σοβαρη μηχανη...ετσι σκεφτομαι πως αν παρω μηχανη θα ειναι μετα τα 20-22..
Τελος παντων..εχω ενα GLXακι 20αετιας made in japan αυθεντικοτατο...ολο μαμα, το χρωμα δεν εχει ξεβαψει καθολου, αγραντζουνιστο με 10.000 χλμ...
Το περιεργο ειναι οτι το μηχανακι ειχε να παρει μπρος 2 χρονια και με 3-4 μανιβελιες πηρε και μαλιστα απο τοτε που πηγαινω 1 φορα την εβδομαδα να το βαλω μπρος παιρνει με την 1η ( φυλαγμενο σε γκαραζ ειναι )
Σκεφτομαι λοιπον μηπως το χρησιμοποιησω αλλα σκεφτομαι οτι σαν 50αρι ισως δεν τραβαει...εσεις τι πιστευετε, αξιζει ?
( να σημειωθει οτι δν το εχω μετακινησει καθολου παρα 1-2 φορες εξω απο το γκαραζ οπου και δουλευε κανονικοτατα με εξαιρεση οτι η ροδα η μπροστα δν κινειται με ευκολια αλλα αυτο λογω ακινησιας θεωρω...ααα και επισης δν σκοπευω να το καγκουριασω και ετσι μαλιστα μου αρεσει και πολυ η ποδια που εχει και το θεωρω ασχημο που πηγαινουν και του βγαζουν την ποδια και μενει οδοντογλυφιδα )

Petroulas
16/11/2015, 17:15
http://s13.postimg.org/z0w9jk2br/20151116_141202.jpg (http://postimg.org/image/8ftqnzzyb/full/)

[img=http://s11.postimg.org/xzi3epmgj/20151116_141228.jpg] (http://postimg.org/image/kvcj20uen/full/)
image (http://postimage.org/)

Σας παραθετω και 2 φωτο

SHOOTER045
16/11/2015, 17:19
Άστο όπως είναι για να παίρνει και άλλα ,20 χρόνια μπροστά με την πρώτη.
Αν θέλεις τράβηγμα παίξε με τα γρανάζια κίνησης

lykourgi
16/11/2015, 20:12
Η άδεια τι γράφει;

stathis78
16/11/2015, 20:18
Φίλε τα μηχανάκια αυτά δεν τα πειράζεις καθόλου γιατί δεν υπάρχουν μαμά πιά και έχουν πάρει αξία. Εγώ έχω ένα λευκό από το 1991. Επίσης αν ισχύει ότι το έκαναν 90άρι σημαίνει ότι έχουν βάλει χέρι στο μοτέρ. Άρα δεν είναι τελείως μαμά. Επίσης η πίσω ανάρτηση έχει αλλαχτεί με άλλη του εμπορίου καθώς και η χειρολαβή του συνεπιβάτη έχει αφαιρεθεί για να μπεί το τελάρο.

Κατά την άποψή μου η αξία του παπιού αυτού είναι να παραμείνει ως έχει. Αν προσπαθήσεις να το κάνεις κάτι αλλο θα το χαλάσεις. Το ότι παίρνει μπροστά με την μία μετά από δύο χρόνια ακινησίας, δεν σου λέει κάτι; Βολέψου για μερικά χρόνια με το GLX, βγάλε το δίπλωμα σου, μάθε πράγματα γύρω από τις μηχανές μιάς και σου αρέσουν και όταν θα έχεις τα λεφτά, την εμπειρία και τις γνώσεις πας και πέρνεις μιά μοτοσυκλέτα που θα καλύπτει απόλυτα τις τότε απαιτήσεις σου και τις οποίες είναι αδύνατο να τις γνωρίζεις από τώρα μιάς και δεν τις έχεις ανακαλύψει ακόμη.

SHOOTER045
16/11/2015, 20:21
Δεν τα θυμάμαι όλα
Έχω την εντύπωση ότι τα 50αρια είχαν κοντέρ 80
Και τα 90αρια 100
Το ταμπελακι κάτω από την σέλα (αριστερά) δηλώνει ότι είναι ευρωπαϊκό.
Ο κυβισμος γράφεται πίσω από το καλάθι στο εμπρός μασκακι,και πάνω στον κύλινδρο.
Επίσης η άδεια σου αναγράφει τον κυβισμο.
Αν έχεις την τύπου βιβλιαράκι της τροχαίας είναι 50αρι
Αν έχεις το πράσινο χαρτόνι είναι 90αρι.
Αν δεν έχεις καθόλου το πράγμα περιπλέκει

panavour
16/11/2015, 20:22
Ριχτου ενα καλο πλυσιμο,καντου και ενα σερβισακι και θα το εχεις για αλλα 30 χρονια
ΑΝ παλι δεν το θες το αγοραζω ΤΩΡΑ:D

Petroulas
16/11/2015, 21:59
Ευχαριστω και τους 2 σας για τις απαντησεις...
Shooter απο οτι καταλαβα εισαι και αστυνομικος...τελος παντων.. διπλωμα δεν εχω και ΔΕΝ θελω να κινησω το μηχανακι χωρις αυτο..οσο για το ταμπελακι δεν το ηξερα, το μονο που ξερω ειναι οτι ηταν αγορασμενο απο εκθεση στην σαλαμινα πολυ παλια οπως εχω μαθει.

Panavour οσο για το πλυσιματακι, εντος εβδομαδας :p και δν ειναι η πρωτη φορα π μου λενε οτι το αγοραζουν ετσι.. το εχουν ξαναπει πολλες φορες κ το εχουν ζητησει αλλα δν καταλαβαινω τον λογο..θελω να πω ναι'μεν ειναι γαιδουρι και διαχρονικο αυθεντικο μηχανακι αλλα απο την αλλη ειναι 50αρι και υπαρχουν τοσα παπια καλυτερα στις μερες μας...

Petroulas
16/11/2015, 22:03
Φίλε τα μηχανάκια αυτά δεν τα πειράζεις καθόλου γιατί δεν υπάρχουν μαμά πιά και έχουν πάρει αξία. Εγώ έχω ένα λευκό από το 1991. Επίσης αν ισχύει ότι το έκαναν 90άρι σημαίνει ότι έχουν βάλει χέρι στο μοτέρ. Άρα δεν είναι τελείως μαμά. Επίσης η πίσω ανάρτηση έχει αλλαχτεί με άλλη του εμπορίου καθώς και η χειρολαβή του συνεπιβάτη έχει αφαιρεθεί για να μπεί το τελάρο.

Κατά την άποψή μου η αξία του παπιού αυτού είναι να παραμείνει ως έχει. Αν προσπαθήσεις να το κάνεις κάτι αλλο θα το χαλάσεις. Το ότι παίρνει μπροστά με την μία μετά από δύο χρόνια ακινησίας, δεν σου λέει κάτι; Βολέψου για μερικά χρόνια με το GLX, βγάλε το δίπλωμα σου, μάθε πράγματα γύρω από τις μηχανές μιάς και σου αρέσουν και όταν θα έχεις τα λεφτά, την εμπειρία και τις γνώσεις πας και πέρνεις μιά μοτοσυκλέτα που θα καλύπτει απόλυτα τις τότε απαιτήσεις σου και τις οποίες είναι αδύνατο να τις γνωρίζεις από τώρα μιάς και δεν τις έχεις ανακαλύψει ακόμη.

Το μηχανακι ειναι 50αρι και δν του εχουν αλλαξει κινητηρα, οσο για την αναρτηση νομιζω καπου πρεπει να υπαρχει ακομα, αυτο ομως ΝΟΜΙΖΩ ειναι πριν το 90'

andreaspetr
16/11/2015, 22:41
Απο χαρτια ειναι κομπλε καταρχην??
σαν κατασταση ειναι αριστο αν εξαιρεσεις την σκονη και οτι θα θελει ενα καλο service,
λαστιχα και ενα παξιμαδι στον ρεγουλατορο της ροδας πισω.
εχω ιδιο,με 4 ταχυτητες και 50 κυβικα.

Petroulas
16/11/2015, 23:35
Και απο χαρτια και απο τα παντα, και αδεια κυκλοφοριας εχει

stathis78
17/11/2015, 06:32
και προσοχή μην γράψεις στο forum στοιχεία σου γιατί θα στο βουτήξουν το μηχανάκι στο άψε σβήσε. Αυτά τα μηχανάκια τα κυνηγάνε.

SHOOTER045
17/11/2015, 07:34
Απο πότε έχει να θεωρηθεί?

SHOOTER045
17/11/2015, 08:27
και προσοχή μην γράψεις στο forum στοιχεία σου γιατί θα στο βουτήξουν το μηχανάκι στο άψε σβήσε. Αυτά τα μηχανάκια τα κυνηγάνε.

Καθότι ΚΑΡΑΣΠΑΝΙΟ ΚΑΙ <ΜΟΝΟ > ΓΙΑ ΓΝΩΣΤΕΣ.
αυτό και το NR ένα πράμα...


Bob Alert...

GFawkes
17/11/2015, 08:44
για καθημερινες βολτιτσες μια χαρα ειναι.
Αντε να του βαλεις και ενα πιο κοντο γραναζακι και εισαι οκ, και οταν με το καλο αποκτησεις σωστο διπλωμα παρε ενα αλλα 250 και καθαρισες

Petroulas
17/11/2015, 11:15
Απο πότε έχει να θεωρηθεί?

Αν εννοεις αν εχει αδεια κυκλοφοριας κτλπ, εχει και ειχε παντα ακομα και τωρα, και ασφαλισμενο ειναι

Petroulas
17/11/2015, 11:16
και προσοχή μην γράψεις στο forum στοιχεία σου γιατί θα στο βουτήξουν το μηχανάκι στο άψε σβήσε. Αυτά τα μηχανάκια τα κυνηγάνε.

Κατι εχω ακουσει...ναι το ξερω γ αυτο εχω τραβηξει τις φωτο απο τετοιες γωνιες να μην φαινεται πινακιδα

noodles
17/11/2015, 15:36
μην πειραξεις τιποτα. αν κοντυνεις το γραναζωμα θα πηγαινεις συνεχεια με τις στροφες στον κοφτη. 50αρι ειναι, αυτη τη λιγη δυναμη εχει, δεν γινεται να γινει busa οτι και να κανεις. κανε ενα γενικο σερβις, λαδι, φρενα, λαστιχα κτλ και θα το εχεις για πολλα χρονια. οταν βγαλεις αλλο διπλωμα παιρνεις και το αναλογο μηχανακι.

Petroulas
17/11/2015, 18:04
μην πειραξεις τιποτα. αν κοντυνεις το γραναζωμα θα πηγαινεις συνεχεια με τις στροφες στον κοφτη. 50αρι ειναι, αυτη τη λιγη δυναμη εχει, δεν γινεται να γινει busa οτι και να κανεις. κανε ενα γενικο σερβις, λαδι, φρενα, λαστιχα κτλ και θα το εχεις για πολλα χρονια. οταν βγαλεις αλλο διπλωμα παιρνεις και το αναλογο μηχανακι.

Δεν με ενδιαφερει να πηγαινει πλακωτο με μπαντιλικια και τετοια αλλα να μπορω αξιοπρεπως εστω κ δικαβαλο να κυκλοφορησω

Petroulas
25/03/2016, 15:31
Καλησπερα παιδια, εχω ενα glx super cub μαμισιο 50cc 25 χρονων
Περασανε αρκετα χρονια απο τοτε που χρησιμοποιηθηκε τελευταια φορα και τωρα θελω να το χρησιμοποιησω και εγω.
Εχει 10.000 χλμετρα, παιρνει μπρος με την μια, του εχω αλλαξει βενζινες κτλπ εκτος απο λαδια και μπαταρια

Το προβλημα μου ειναι οτι ενω ο κινητηρας φαινεται να δουλευει τζαμι, οταν βαζω πρωτη και πηγαινω στις χαμηλες στροφες μοιαζει σαν κατι να το κραταει πισω για πολυ μικρο χρονικο διαστημα.
Σαν να κανει για πολυ λιγο χρονο σταματημα-σαν κατι να το εμποδιζει ( οχι στις στροφες αλλα στον τροχο ) στις πιο υψηλες στροφες δν εχω παρατηρησει κατι τετοιο ισως επειδη η δυναμη ειναι πιο μεγαλη και δν το παρατηρω

Αλλα με το που κατεβαζω στροφες και πηγαινω π.χ με 5 χλμετρα το κανει
Μοιαζει σαν να παταω το φρενο και να το αφηνω για ελαχιστο χρονικο διαστημα

Μου εχουν πει οτι ισως φταιει ειτε η αλυσιδα ( να ειναι χαλαρη )
Ειτε τα ρουλεμαν που δεν εχουν αλλαχτει
Ειτε η ζαντα να ειναι στραβη
Τι πιστευετε εσεις ?
Ευχαριστω !

toyar
25/03/2016, 16:06
δοκιμασε να χαλαρωσεις τις ντιζες των φρενων

duke200
25/03/2016, 16:45
δεν πιστευω να πατινάρει κι όλας?

kostaskk
25/03/2016, 17:17
αλλαξε λαδια για αρχη. στον 1 χρονο θελουν αλλαγη και ας εχεις κανει 0 χιλιομετρα γιατι περνουν υγρασια. στο δικο σου που καθονταν χρονια θα χουν γινει νερο

daz
25/03/2016, 23:37
Βγάλε τον τροχό και έλεγξε τις σιαγώνες, ρουλεμάν κτλ.

Petroulas
26/03/2016, 09:44
Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας θα το κανω και θα σας ενημερωσω :D

daz
26/03/2016, 10:58
Petrolas τα ρουλεμάν θα έκανα φασαρία αν προκαλούσαν τέτοιο πρόβλημα. Αντίθετα, στις σιαγόνες έχω δει να αποκαλούνται εντελώς τα τακάκια από πάνω, μετά από κάποια χρόνια ακινησίας.

Σίγουρα δεν είναι κράτημα του κινητήρα από καύσιμο έτσι? Καρμπ καθάρισες?

noodles
26/03/2016, 15:21
εμενα μου κανει για χαλασμενο καρμπυρατερ, αλλα δε ξερω σιγουρα. καθαρισε το, αλλαξε φιλτρο και βλεπεις. παντως καλο ειναι να τσεκαρεις, γραναζια και ρουλεμαν τροχων, οπως επισης να του κανεις ενα γενικο σερβις (λαδι, μπουζι κτλ).

Petroulas
27/03/2016, 18:34
Ακομη δεν εχω κανει απολυτως τιποτα !! Επειδη δν ξερω και πολλα θα το παω στον μηχανικο και θα σας πω τι θα μ πει και αυτος...

Αιντε να δουμε :P

Petroulas
29/03/2016, 20:14
Λοιπον το προβλημα ηταν στα γραναζια κινησης και αλυσιδα
Το μηχανακι μου εβγαλε αλλο προβλημα τωρα

Η εξατμιση εκει που συνδεεται με τον κινητηρα εχει σαπισει και ειναι ετοιμη να κοπει

Επισης βλεπω οτι το μηχανακι δεεεεν....σε ανηφορες
Μου ειπαν για 110 lifan που με προσοχη και καλη συντηρηση δεν θα μου βγαλει προβληματα.
Το μηχανακι το θελω για κοντινες βολτες, για καμια δουλεια αν τυχει
Οχι για κοντρες μπαντιλικια και μ...κιες

borbos
29/03/2016, 20:24
Κανε rebuild το μαμα μοτερ και ξεχνα το λιφαν.καντο και 72 μια χαρα θα ειναι

Petroulas
29/03/2016, 20:29
Δεν θελω να πειραξω το μαμα μοτερ ρε μαν...

Petroulas
29/03/2016, 20:33
Καλησπερα.
Εχω ενα glx 50 μαμα και δεν τραβαει το παπι σε ανηφορες....δεν θελω να βαλω χερι στο μοτερ να το κανω 72 κτλπ που λενε γιατι το παπακι ειναι σαν ενθυμιο.
Μου ειπαν για 110 lifan και οτι αμα το συντηρεις και δεν το καις πρωι βραδυ τοτε ειναι σκυλι
Τι ξερετε για αυτο το μοτερ ?
Αξιζει ?
Οχι για κοντρες φυσικα αλλα για βολτουλες ( με ανηφορες κατηφορες και οτι περιλαμβανει ο μπαξες ) ηρεμα και αξιοπρεπεστατα 2-καβαλο

Petroulas
29/03/2016, 20:40
Καλησπερα.
Εχω ενα glx 50 μαμα και δεν τραβαει το παπι σε ανηφορες....δεν θελω να βαλω χερι στο μοτερ να το κανω 72 κτλπ που λενε γιατι το παπακι ειναι σαν ενθυμιο.
Μου ειπαν για 110 lifan και οτι αμα το συντηρεις και δεν το καις πρωι βραδυ τοτε ειναι σκυλι
Τι ξερετε για αυτο το μοτερ ?
Αξιζει ?
Οχι για κοντρες φυσικα αλλα για βολτουλες ( με ανηφορες κατηφορες και οτι περιλαμβανει ο μπαξες ) ηρεμα και αξιοπρεπεστατα 2-καβαλο

SHOOTER045
29/03/2016, 22:44
Οτι μπαίνει μπαίνει
Είναι bolt on.
Αλλά δεν θα είσαι νόμιμος επ ουδενί.
Κανε το ενα σωστό 72αρι και ψαξου λίγο με το γραναζωμα

Petroulas
30/03/2016, 17:06
Καλησπερα παιδια.
Ειμαι κατοχος ενος GLX super cub 50cc
Ολο μαμα 10.000χλμ 24 χρονων... ναι ξερω στους περισσοτερους θα κανει εντυπωση και θα μου πουν GLX και δεν το εχεις κανει 72 κτλπ κτλπ...οχι δεν το εχω κανει και δεν θελω να το πειραξω καθολου.
Ακριβως για αυτο κανω το ποστ αυτο.
Θελω ενα μηχανακι να τραβαει και σε ανηφορες και σε βολτες ακομη και δικαβαλο αν ειμαι.
ΞΕΡΩ πως το 50 δεν ειναι για αυτο...
ΞΕΡΩ πως μπορει να βελτιωθει αμα το πειραξω αλλα δεν θελω να βαλω χερι στον κινητηρα γιατι θα ειναι σαν να το βεβηλωνω.
Με τα γραναζια οσο και να παιξω ειναι 50αρι δεν αλλαζουν δραματικα πολλα...


Για αυτο τον λογο σκεφτομαι αν αξιζει να το κρατησω και να βαλω λιφανεζο 110 με καινουργιο καρμπ
Η
Να το πουλησω ( που θελω δραματικα πολυ να το αποφυγω γιατι ειναι κληρονομια μου ) και να παω σε αλλο μοτορι..οπως κανα daytona sprinter κτλπ

Απο φιλους εχω ακουσει οτι το lifan 110 αμα του αλλαζεις λαδια και δεν το ...μαμας δεν βγαζει προβληματα και εχει και νευρο για ανηφοροδικαβαλα

Ολο μαζι με μοτερ + καρμπ υπολογιζω κανα 230 .. αξιζει ?
Και κατι ακομη...φοβαμαι λιγο το glx επειδη δεν εχει δισκο αλλα ταμπουρο μπροστα
Ειναι χαζος φοβος η καλα κανω και ανυσηχω

Υ.Σ
Δεν ειμαι καγκουρας, το μηχανακι δεν το καιω και δεν σκοπευω να το ζοριζω με πολλα χλμετρα καθε μερα και τελικιλικια

leo1964
30/03/2016, 17:32
Να το κρατήσεις ως έχει,να μην πειράξεις τίποτα!
Ούτε lifan ούτε τιποτα

DrBig
30/03/2016, 17:35
Η ερώτηση εχει δύο σκελη, στο θέμα αξιοπιστίας του λιφαν τι έχετε να πειτε;

Petroulas
30/03/2016, 17:47
Γιατι να μην βαλω lifan ? Το 110 αμιζο ειναι σκυλι...επισης 50 cc Το μηχανακι δεν τραβαει .. δεν θα τον πεταξω εννοειται τον κινητηρα θα τον καλυψω καλα καλα και θα τον βαλω υπογειο ετσι ωστε οποτε θελω να τον ξαναβαλω

kostaskk
30/03/2016, 19:04
ειχα τον λιφαν παλια και τον εχω και τωρα σε glx90. τον φοραει και φιλος μου για 9 χρονια.
κανενα προβλημα με λιφαν μοτερ ποτε και εχω ταξιδεψει κιολας. πολλες φορες ειχε 350-400 χιλιομετρα σερι χωρις σταση και με πολυ ζεστη
και εχω κανει και 800-900 χιλιομετρα σε μια μερα.
σε ανηφορες τραβαει πολυ καλα και στο κοντερ του glx ισως να δεις και τα 100km/h με ενα νορμαλ γραναζομα.
αν το κανεις κοντο δλδ αφήσεις το μαμα γραναζομα του glx θα τραβαει παντου και παντα.
εκει που τωρα ζορίζεσαι και εισαι τερμα γκαζι (στα 60km/h ο λιφαν θα πηγαινει με 1/3 του γκαζιου χαλαρα. χωρις καν να εχει πολλες στροφες.

θα εισαι ομως παρανομος, μπορει να σε γραψουν και δεν ξερω αν θα περναει κτεο. (μαλλον οχι)
οι βλαβες που εχω ακουσει για λιφαν ειναι: σασμαν αν εισαι καγκουρας και τις βαζεις καρφωτες, δισκα ελατηρια μετα απο πολλα χιλιομετρα και φλαντζες λογο μεγαλης συμπιεσης που μπορει να δακρισουν.
στο δικο μου λιφαν ειχα μονο πατιναρισμα που λυθικε με 35 ευρω. (νεα δισκα ποιο σκληρα ελατηρια)

SHOOTER045
30/03/2016, 19:19
Έχει 50αρι
Αρα δεν περνάει ΚΤΕΟ και είναι φουλ παράνομο.
Σε 90αρι αν δηλωθεί περνάει ΚΤΕΟ

toyar
30/03/2016, 20:02
νομιζω θα ηταν καλα να γινει 72 με γνησια ανταλλακτικα και να δηλωθει κανονικα
αλλιως επειδη ειναι σπανιοτατο αν οχι μοναδικο, βαλτο στην ακρη να μη φθειρεται και παρε κατι αλλο να κανεις τη δουλεια σου

Petroulas
30/03/2016, 21:12
Καταρχας σας ευχαριστω ΠΟΛΥ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας.
Εχω την εντυπωση οτι τα 50αρια περνανε κτεο...αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Ναι το ξερω τετοια μηχανακια δν υπαρχουν πια και γ αυτο το φυλαω και σε γκαραζ για να μην το αρπαξουν.
Πιστευω ομως οτι αν βαλω το λιφανακι για απλη χρηση που το θελω θα ειμαι πολυ ενταξει ( μεσα στην πολη βολτιτσες κτλπ )

Θα σας στειλω και φωτο αυριο να ριξετε μια ματια και εσεις :P

SHOOTER045
30/03/2016, 21:15
Καταρχας σας ευχαριστω ΠΟΛΥ για τις απαντησεις και το ενδιαφερον σας.
Εχω την εντυπωση οτι τα 50αρια περνανε κτεο...αλλα μπορει να κανω και λαθος.
Ναι το ξερω τετοια μηχανακια δν υπαρχουν πια και γ αυτο το φυλαω και σε γκαραζ για να μην το αρπαξουν.
Πιστευω ομως οτι αν βαλω το λιφανακι για απλη χρηση που το θελω θα ειμαι πολυ ενταξει ( μεσα στην πολη βολτιτσες κτλπ )

Θα σας στειλω και φωτο αυριο να ριξετε μια ματια και εσεις :P

ΤΑ 50ΑΡΙΑ ΠΑΠΙΑ ΣΚΟΥΤΕΡ ΚΛΠ ΓΕΝΙΚΑ ΟΣΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΑ
ΔΕΝ ΠΕΡΝΑΝΕ ΚΤΕΟ

SHOOTER045
31/03/2016, 07:18
Αυτή η λογική το έχω ενα c50-glx και αφήνω-κατεβαζω το μοτέρ για να μην <χαλάσει>και να μην <φθαρεί>δεν μπορώ να την καταλάβω.
Ο λογος ποιος είναι?

borbos
31/03/2016, 08:01
rebuid σου λεμε να κανεις ρε man...οχι να το βιασεις....

Panos76
31/03/2016, 08:42
Αν το μηχανάκι έχει από μαμά 10Κ km, δε θέλει απολύτως τίποτα πέρα από το προβλεπόμενο σέρβις.

Τόσο το glx 50 όσο και το 90 δεν είναι μηχανάκια που ανταποκρίνονται σε σημερινές συνθήκες πόλης.

Υπό φυσιολογικές προϋποθέσεις, δεν γίνεται να πάρεις κάτι από κάτι που δε μπορεί να στο δώσει.

Φτιάξ' το και άστο στην άκρη και με 6-7 κατοστάρικα τσίμπα ένα σύγχρονο μηχανάκι να κάνεις τη δουλειά σου.

noodles
31/03/2016, 09:49
για πιο λογο να δωσεις 200-300 ευρω να παρεις λιφαν και να μη φτιαξεις το μοτερ που εχεις με τα μισα λεφτα το οποιο θα εχεις για αλλη μια 10ετια? glx ειναι, οχι μηχανακι του 60 το οποιο εχουν φτιαχθει μονο 100 σε ολο τον κοσμο.

αν εχουν χαλασει οι βασεις εξατμισης στην κεφαλη πιθανων μπορεις να βαλεις αλλες βιδες (αναλογα τη ζημια εχει, αλλιως παιρνεις καινουρια κεφαλη), αν εχει χαλασει η εξατμιση, αγοραζεις καινουρια.

teogtp
31/03/2016, 10:20
Αν θυμάμαι καλά, το μοτερ του glx θέλει και μπιελιτσα αν θέλει κάποιος να το κάνει 72 και να αντέξει.

OldMan
31/03/2016, 12:57
Αν θυμάμαι καλά, το μοτερ του glx θέλει και μπιελιτσα αν θέλει κάποιος να το κάνει 72 και να αντέξει.

Για να ερχεται μετα να λεει ότι το μηχανακι πασχει απο ρεύματα..??

Petroulas
01/04/2016, 20:54
Καλησπερα
Τι μπορω να κανω για να αυξησω την δυναμη ενος glx 50cc μαμα χωρις να βαλω χερι να πειραξω το μοτερ μεσα ?
Ντρεπομαι λιγο αλλα δεν εχω πολυ γνωση απο παπια...
Κατι λενε για κεφαλες και κυλινδροπιστονα και δεν ξερω...με αυτα πειραζω το μοτερ η οχι ?
Θα τραβαει καλυτερα ?

Petroulas
01/04/2016, 20:59
Α και κοστος ποσο θα με παει ? Στο περιπου παντα

SHOOTER045
01/04/2016, 21:01
Α παρασκευή είναι ε?
:a014::a014:

Μανολης67
01/04/2016, 21:02
Φιλε αν δεν ειναι 1απριλιάτικο, ναι, με αυτα πειράζεις μοτερ, το πιο απλό και ασφαλές αλλη εξάτμιση, (αν και στα παπιά δεν είμαι ειδικός)
Γνωμη μου μην πειράξεις τίποτα αλλο,
Η αλλιώς υπομονή να πάρεις κατι πιο δυνατό.

SHOOTER045
01/04/2016, 21:06
Εφ οσον το χεις μαμά αστο μαμά.
Η ώρες ενα άλλο κύλινδρο τζαπαν,κάντο 72cc με ενα ανάλογης ποιότητας πιστονακι,ρυθμισε το καύσιμο σου και τίποτα άλλο .
Η εξάτμιση στα παπια έχει μικρο κέρδος απόδοσης

noodles
01/04/2016, 21:34
το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να βαλεις 72 η 80 κυλινδροπιστονο (για το 80 δεν ξερω αν το αντεχει ο στροφαλος σου), τιποτα περισσοτερο.

Petroulas
01/04/2016, 22:00
Οκ ευχαριστω

leo1964
02/04/2016, 00:26
Να τ'αφήσεις όπως είναι,μόνο αν μεγαλώσεις τα κυβικά θα πάρεις κάτι,αλλά μπαίνεις σε άλλα λούκια,έξοδα πολλά,δεν αξίζει

Petroulas
07/04/2016, 21:52
Καλησπερα
τι μπορω να κανω πειραζοντας το μοτερ για να αυξησω την δυναμη στο GLX 50cc μαμα που εχω ? ( εχω αλλαξει εξατμιση βασικα )
να ενημερωσω οτι ειμαι πανω κατω αρχαριος απο μηχανολογικα για αυτο οι απαντησεις σας να ειναι οσο πιο απλες γινονται...

Θα ηθελα επισης να μου πειτε το κοστος περιπου ετσι ωστε το μηχανακι να παει περιπου 125 κυβικα

και αν αξιζει αντι να πειραξω το μοτερ να βαλω ενα lifan 110 η 125

SHOOTER045
07/04/2016, 22:01
Ξαναρωτα αύριο
Οι παρασκευές είναι αφιερωμένες στα παπιά

Petroulas
07/04/2016, 22:05
αχααχαχχα

duke200
07/04/2016, 22:11
το μονο που συμφερει όσον αφορά αξιοπιστία-τιμή-απόδοση, είναι ένα οικονομικό 72αρι κυλινδροπίστονο.

αλλα καλύτερα ασε το GLX στην ησυχία του και πάρε ένα μηχανάκι που να σε ικανοποιεί το γκάζι του.

off topic: Αμαν πια με τις μετατροπές στα παπια. Μα να προσπαθουν να μετατρέψουν το παπί σε μηχανή? Πάρτε απο την αρχή μηχανή και αφήστε τα βρωμο-παπο-σκούτερ.

Τα παπια είναι για να σε μεταφέρουν σε κοντινές διαδρομές οικονομικά. Αυτός είναι ο προορισμός τους και τιποτε άλλο. Δεν είναι ούτε για κόντρες, ούτε για μεγάλα ταξίδια, ούτε για adventure και ούτε για να τη βλέπετε valentino rossi στις στροφές της γειτονιάς. Πετάτε τα λεφτά σας άδικα.

Petroulas
07/04/2016, 23:18
ρε φιλαρα, ναι να σε μεταφερουν, οχι ομως να προσπαθω να ανεβω την ανηφορα του γκαραζ και να καταληγω να σπρωχνω το μηχανακι μεχρι πανω

και αυτο συμβαινει σχεδον σε καθε ανηφορα !
3-3.5 ιππους ειναι το κωλο 50cc δεν τραβαει !
το 3-3.5 με το 8-9 εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα !!!
δεν ζητησα πως να το κανω 125 διχρονο aprilia να βγαζει 25 αλογα
Ενα μικρο σταβλακι θελω να κινουμαι με ανεση και με την γκομενα αμα θελω !

toyar
08/04/2016, 00:24
there is no replacement for displacement λενε οι αμερικανοι..............

duke200
08/04/2016, 06:58
ρε φιλαρα, ναι να σε μεταφερουν, οχι ομως να προσπαθω να ανεβω την ανηφορα του γκαραζ και να καταληγω να σπρωχνω το μηχανακι μεχρι πανω

και αυτο συμβαινει σχεδον σε καθε ανηφορα !
3-3.5 ιππους ειναι το κωλο 50cc δεν τραβαει !
το 3-3.5 με το 8-9 εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ διαφορα !!!
δεν ζητησα πως να το κανω 125 διχρονο aprilia να βγαζει 25 αλογα
Ενα μικρο σταβλακι θελω να κινουμαι με ανεση και με την γκομενα αμα θελω !

ας επαιρνες 50αρι διχρονο

Bladerunner
08/04/2016, 08:26
Petroulas, δεν υπάρχει λόγος να ανοίγεις διαρκώς νέο θέμα με το ίδιο ερώτημα. Μαζεύτηκαν όλες οι απορίες σου εδώ ώστε να υπάρχουν συγκεντρωμένες και οι απαντήσεις.

AristidisZ
08/04/2016, 08:32
Kυλινδροπίστονο 72άρι, και ένα λίγο πιο μεγάλο καρμπ

Θα δεις διαφορά

Μια χαρά ανεβαίνει και ανηφόρες και ότι θες

Σοβαρά τώρα, θα έβγαζες γιαπωνέζικο μοτέρ για να βάλεις κινεζιά ;;;

Panos76
08/04/2016, 09:17
Πάντα ήμουν υπέρ της άποψης για τα glx/C50, τα αφήνεις στην άκρη να υπάρχουν και κινείσαι με κάτι σύγχρονο, δυνατό, αξιόπιστο και οικονομικό σε αγορά & χρήση, πχ.http://www.car.gr/classifieds/bikes/view/7892851/

Διότι στο τέλος της μέρας, τα έξοδα της αναβάθμισης με όλα τα συνεπακόλουθά της θα καταλήξουν να φτάσουν ή και να ξεπεράσουν μια οικονομική αγορά ενός δυνατότερου κ πιο φρέσκου παπιού.

Προϋπόθεση να αναβαθμίσεις το δίπλωμά σου που θα το βρεις μπροστά σου έτσι κ αλλιώς. ;)

Petroulas
14/04/2016, 00:11
χαιρετε, πως θα κανω το μηχανακι μου απο 50cc σε 72cc
περα απο κυλινδροπιστονο αλλαζω και καρμπ ?
ξερει κανεις κοστος ? ευχαριστω !

alex k8
14/04/2016, 10:11
κυλινδροπιστονο, καρμπυρατερ 16αρι, κεφαλη astrea.απο κοστοι πολλα και διαφορα.κανα 100αρικο να υπολογιζεις χοντρικα αν το φτιαξεις μονος σου

duke200
14/04/2016, 13:00
η κεφαλή astrea κατα τη γνώμη μου είναι προαιρετική ίσως και ακατάλληλη, μιας και (αν θυμάμαι καλά) επειδή έχει πολύ μικρότερο θάλαμο καύσης από του 50αριού, θα σηκώσει συμπίεση στο θεό. Προαιρετικό θεωρώ επίσης και το καρμπιρατέρ, αλλά αμα το βαλεις κακό δεν θα κάνεις.

βαλε αναζήτηση στο car.gr και θα βρεις αυτο που ψάχνεις

http://www.car.gr/parts/?ca=811&makes=Honda&models=Honda+72&sort=modified

OldMan
14/04/2016, 13:00
Άλεξ ή σου ξεφευγει ένα μηδενικό ή θα τα αγοράσει απο σκραπατζίδικο...

alex k8
14/04/2016, 14:27
Άλεξ ή σου ξεφευγει ένα μηδενικό ή θα τα αγοράσει απο σκραπατζίδικο...

κυλινδρο και πιστονι κανα 50αρικο ιαπωνεζικα, οχι γνησια ομως
καρμπ κανα 30αρι κινεζικο (δουλευει μια χαρα)
κεφαλη αν θες βαζεις περιπου 40ε κινεζικη (δεν ειναι για πεταμα)
αυτες περιπου ειναι οι τιμες για ιμιτασιον πραγματα που θα κανεις τη δουλιτσα σου μια χαρα
εσυ old επειδη εισαι και λιγο old θυμασαι τις παλιες αναβαθμισεις με τιμες σε γνησια πραγματα
η 12βολτη κεφαλη εχει πιο μικρο χωρο καυσης απο του astrea

alex k8
14/04/2016, 14:31
Εγώ λέω να βαλει μια τέτοια


356752

οχι τετοια φιλε, μια φιλτροχοανιτσα στην εισαγωγη και εισαι κομπλε, αυτη ειναι για πιο πολλα χιλιοστα μοτερ......:beer:

Ανεμοστρόβιλος
14/04/2016, 20:49
χαιρετε, πως θα κανω το μηχανακι μου απο 50cc σε 72cc
περα απο κυλινδροπιστονο αλλαζω και καρμπ ?
ξερει κανεις κοστος ? ευχαριστω !

Κυλινδροπίστονο 72cc, καδένα χρονισμού, ραουλάκι καδένας, δισκάκια όλα γνήσια 150euro. ΄
Όλα τα υπόλοιπα παραμένουν ίδια. Τώρα όπως πήγαινα μόνος μου πριν, πάω δικάβαλος.

OldMan
15/04/2016, 13:51
εσυ old επειδη εισαι και λιγο old θυμασαι τις παλιες αναβαθμισεις με τιμες σε γνησια πραγματα
Αααα... μάλιστααααααααααααα

Δηλ. του λεμε του ανθρώπου να φτιαξει μηχανακι που θα τον πηγαινει μεν αλλα να μην περναει κοντα απο λαϊκες, ειδικα αν υπαρχουν παγκοι με μπανανες...

SHOOTER045
15/04/2016, 13:58
Αααα... μάλιστααααααααααααα

Δηλ. του λεμε του ανθρώπου να φτιαξει μηχανακι που θα τον πηγαινει μεν αλλα να μην περναει κοντα απο λαϊκες, ειδικα αν υπαρχουν παγκοι με μπανανες...

Τι θες να πεις.
Οτι τα άλογα που υπόσχονται, δεν είναι στραγάλια???:D