PDA

View Full Version : λάδια LIQUI MOLY



amorgr
08/04/2016, 14:05
καλησπέρα παιδιά,

τι γνώμη έχετε για τα συγκεκριμένα λάδια <<LIQUI MOLY>> (MADE IN GERMANY) ?
τα έχει χρησιμοποίηση κάποιος ? Σκοπεύω να τα βάλω σε κ8 600

Μανολης67
08/04/2016, 14:27
Τα εχω ακουστά από παλιά. ειναι χρόνια στην αγορά δηλαδή, τα χρησιμοποιούσε φίλος μου σε Yamaha TY 250 (trial δίχρονο) ο οποίος κατέβαινε και σε αγώνες και μου έλεγε ότι τα συγκεκριμένα λάδια είναι κορυφή.
Τωρα βέβαια επειδή περασαν χρόνια, μην σε κάψω και όλας, αν και δεν πιστευω να εχεις πρόβλημα.

kostasdirt
08/04/2016, 15:39
Παλιά που τα χρησιμοποιούσα ήταν κορυφαία με πρωτοπορικά πρόσθετα για την εποχή, επίσης είχε γενικά πολύ καλά προιόντα στην γκάμα της καθαριστικά μοτό κτλ...

duke200
08/04/2016, 18:00
καλα λαδια. Τα τελευταια έχουν ενα κεραμικό πρόσθετο (ceratec) το οποίο είναι πολύ αποτελεσματικότερο απο το μολυ (μολυβδένιο) που χρησιμοποιούσαν τα πρώτα.

devil's animal
08/04/2016, 18:06
ειναι απο τα αξιοπρεπη λαδια της αγορας...
:beer:

kordix
08/04/2016, 18:18
Tέτοια βάζει ο μάστορας στο 1150 και σε πιο καινούργια BMW που του πάνε, αλλά επειδή το κιβώτιο παίρνει ξεχωριστά βαλβολινη δεν έχω και πολλά να σου γράψω από εντυπώσεις.
Και με τα motul που είχε πριν το ίδιο δούλευε. Μέχρι να ανεβάσει λίγο θερμοκρασία όταν το βάζω μπροστά, ακούγονται διάφορα κατσαρολικα στο μοτέρ, αλλά μετά δουλευει ωραία όταν κυκλοφορήσει παντού το λάδι.

Θα δείξει στο μέλλον τι δουλειά κάνουν αν χρειαστεί ποτέ να ανοιχτεί το μοτέρ.

AUFGEBRACHT
08/04/2016, 18:52
Δεν έχω άποψη για τα λάδια moto της Liqui Moly αλλά για τα λάδια αυτοκινήτου έχω να πω τα καλύτερα. Τα χρησιμοποιώ εδώ και 3 χρόνια σχεδόν και δεν βλέπω λόγο να τα αλλάξω. Έριξα πολύ ψάξιμο πριν καταλήξω σε αυτά, οι περισσότεροι μου πρότειναν τα Mobil και τα Castrol, μόνο και μόνο από αντιπαράθεση των επίσημων προδιαγραφών της κάθε εταιρείας τα Liqui Moly ήταν μακράν ανώτερα από όλα και με διαφορά. Μάστορας που γνωρίζω και που ειδικεύεται σε μοτέρ του VW Group, μόνο αυτά βάζει. Επίσης τα έχουν σε μεγάλη εκτίμηση και σε ΗΠΑ, Αυστραλία από ό,τι είχα διαβάσει τότε που το έψαχνα (και εννοώ απόψεις χρηστών και όχι περιοδικών ή sites). Ξαναλέω ότι αναφέρομαι σε λάδια αυτοκινήτου της εταιρείας...

greco13
09/04/2016, 07:40
Έχω βάλει τα 10W60 εδώ και 2000km περίπου. Μου τα είχε προτείνει και μένα ο μάστορας. Δεν μου αρέσει και πολύ η συμπεριφορά στο κιβώτιο ταχυτήτων. Σε διαδοχικά κατεβάσματα μέχρι νεκρά δεν τις παίρνει πολύ γλυκά. Βέβαια σε κάθε μηχανάκι έχουν διαφορετική συμπεριφορά. Δοκιμάζοντας μαθαίνουμε..