PDA

View Full Version : πινακιδες με το μηνα



thunder ace
09/04/2016, 12:17
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/101917/pinakides-me-ton-mina-poso-tha-kostizoun

AUFGEBRACHT
09/04/2016, 13:15
Καταρχάς πρέπει να ειπωθεί ότι είναι μια σκέψη των φοβερών μυαλών του ΥΠ.ΟΙΚ. και στη λογική των τεχνηέντως διαρροών προς άγραν αντιδράσεων. Η συγκεκριμένη σκέψη για "τέλη με τον μήνα" έχει ένα φοβερό τυράκι και τους δύσμοιρους ιδιοκτήτες οχημάτων. Τέλη με τον μήνα πάντως δεν είναι ουσιαστικά, αφού η αναλογία των 2/12 που λέει σημαίνει ότι αν π.χ. θες να επανακυκλοφορήσεις το όχημά σου για 2 μήνες θα πρέπει να πληρώσεις για 4 μήνες, τουτέστιν (κρατικό ) καπέλο.

thunder ace
09/04/2016, 13:19
ειπα..........μπας και βγαλω το μοτοgp μου λιγο το καλοκαιρι.

Tedvj23
09/04/2016, 13:28
Εγω παντως 1 εβδομαδα πριν πηρα πινακιδες σε 2 μηχανακια και πληρωσα κανονικα ολοκληρο το σημα τους..

teogtp
09/04/2016, 13:30
http://www.dikaiologitika.gr/eidhseis/oikonomia/101917/pinakides-me-ton-mina-poso-tha-kostizoun


Καταρχάς πρέπει να ειπωθεί ότι είναι μια σκέψη των φοβερών μυαλών του ΥΠ.ΟΙΚ. και στη λογική των τεχνηέντως διαρροών προς άγραν αντιδράσεων. Η συγκεκριμένη σκέψη για "τέλη με τον μήνα" έχει ένα φοβερό τυράκι και τους δύσμοιρους ιδιοκτήτες οχημάτων. Τέλη με τον μήνα πάντως δεν είναι ουσιαστικά, αφού η αναλογία των 2/12 που λέει σημαίνει ότι αν π.χ. θες να επανακυκλοφορήσεις το όχημά σου για 2 μήνες θα πρέπει να πληρώσεις για 4 μήνες, τουτέστιν (κρατικό ) καπέλο.

Τ'αφεντικό τρελάθηκε λεμεεε......
:rolleyes:

BLiTzER
09/04/2016, 13:31
Νομίζω (ελπίζω, καλύτερα) ότι όλοι έχουμε καταλάβει πλέον ότι ποτέ τίποτα δε θα γίνει για το δικό μας όφελος.

WiSe
09/04/2016, 13:32
Ειναι αστειοι οι ανθρωποι.... Αν δεν προσπεραστει το σκηνικο "ουρα εφοριας-γραφειοκρατια" μονο ταλαιπωρια θα ειναι η συγκεκρημενη ρυθμιση.

vaska
09/04/2016, 13:55
Νομίζω (ελπίζω, καλύτερα) ότι όλοι έχουμε καταλάβει πλέον ότι ποτέ τίποτα δε θα γίνει για το δικό μας όφελος.

Τώρα γιατί το λες αυτό?? ε??

Γιατί μάλλον είσαι εγκάθετος και προβοκάτορας......... ααα ναι και το χρέος είναι παράνομο, μη βιώσιμο, απεχθές και επονείδιστο.

stefanos
09/04/2016, 14:31
Εγώ λέω να πάρω πινακίδες όταν αρχίσουν τις εκπτώσεις:lol:

thunder ace
09/04/2016, 14:34
μωρε πειτε οτι θελετε.Αν ειναι για τετραμηνο να δωσω πχ 50 ευρω(για 1000cc)..........θα παρω.

DAYMAN
09/04/2016, 17:04
θυμιζει το......πιτσα με το μετρο η πινερλι με το μετρο.

leo1964
09/04/2016, 17:23
θυμιζει το......πιτσα με το μετρο η πινερλι με το μετρο.

Ωχ ωχ..ευτυχώς,έμεινες εκεί,γιατί το κράτος άλλο μας δίνει με το μέτρο,να μην πω με το χιλιόμετρο

alex14
09/04/2016, 18:44
Αντε ρε.. και βενζινη με δελτιο σε λιγο

nick_VFR
09/04/2016, 18:57
Όταν η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο νοσηρή φαντασία...



Ήμουν σίγουρος ότι, αν ποτέ έβγαζαν τέλη με τον μήνα που έλεγαν, θα χρέωναν κάτι παραπάνω από 1/12 των ετήσιων τελών κυκλοφορίας... αλλά ποτέ δεν περίμενα να παίρνεις τέλη για ένα μήνα και να πληρώνεις δύο!!


:moutza::moutza::moutza:

SHOOTER045
09/04/2016, 20:03
Όταν η πραγματικότητα ξεπερνά και την πιο νοσηρή φαντασία...



Ήμουν σίγουρος ότι, αν ποτέ έβγαζαν τέλη με τον μήνα που έλεγαν, θα χρέωναν κάτι παραπάνω από 1/12 των ετήσιων τελών κυκλοφορίας... αλλά ποτέ δεν περίμενα να παίρνεις τέλη για ένα μήνα και να πληρώνεις δύο!!


:moutza::moutza::moutza:

Μπορεί να θεωρήσουν οτι και καλά μας κανουν και χάρη...:moutza:

panagiotis1974
10/04/2016, 05:56
Τουλάχιστον έχουν πλάκα τούτοι δω,μπορεί να είναι απατεώνες αλλά γελάμε κιόλας!
Μπαρουφάκης,τα τέλη με τη μέρα,η άλλη με τα γεμιστά,δημοψηφίσμα,μεταναστευτικό,πανοκαμμένος,έχου με κλάσει απο τα γέλια.
Πόσο γέλιο θα δώσει ο μελιτζάνας ο γουρλομάτης ο ΝΔ ; Αυτούς δεν μπορεί να τους φτάσει με τίποτα.

irinia
10/04/2016, 08:14
ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΠΗΡΑΜΕ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ




Αυτό το έργο θα παίξει προσεχώς,τώρα πότε..??Προς το παρόν είμαστε απασχολημένοι
στο πόσα θα κόψουμε ξανά από μισθούς συντάξεις μια και η οικονομία είναι
σε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ΠΤΩΣΗ και δεν μαζεύεται φράγκο.Μόνο ο τουρισμός το καλοκαιράκι..??
Φορολογικές δηλώσεις αρχίσαμε να κάνουμε και η πολιτεία ακόμα δεν ανακοίνωσε
πως θα γίνει με τις ηλεκτρονικές αποδείξεις,ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΤΕ..!!
ΤΕΤΟΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ..?? ΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΗ ΦΑΝΤΑΖΟΤΑΝΕ ΑΡΑΓΕ..??
ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ..?? σας λέει κάτι η λέξη..??
Όσοι μπορείτε λέω εγώ πιάστε κανένα χωραφάκι στο χωριό,ποτέ δεν ξέρεις.

Manalishi
06/05/2016, 10:14
Υπογράφηκε και προωθείται άμεσα στη Βουλή, η ρύθμιση βάσει της οποίας δίνεται η δυνατότητα άρσης της ακινησίας επιβατικών οχημάτων ή μοτοσυκλετών ιδιωτικής χρήσης με την καταβολή των τελών κυκλοφορίας ως εξής:

για άρση ακινησίας χρονικής διάρκειας ενός (1) μηνός, καταβάλλονται τα 2/12 του ποσού των αναλογούντων στο όχημα, ετησίων τελών κυκλοφορίας,
για άρση ακινησίας χρονικής διάρκειας τριών (3) μηνών, καταβάλλονται τα τέσσερα δωδέκατα (4/12) του ποσού των αναλογούντων στο όχημα, ετησίων τελών κυκλοφορίας,
για άρση ακινησίας για το υπόλοιπο διάστημα του έτους και μέχρι το τέλος αυτού, καταβάλλονται τα δωδέκατα του ποσού των αναλογούντων στο όχημα ετησίων τελών κυκλοφορίας που απομένουν έως τις 31-12-2016, συν (+) δύο δωδέκατα (2/12) ετησίων τελών κυκλοφορίας.
Όπως επισημαίνει το υπουργείο Οικονομικών, με την συγκεκριμένη ρύθμιση, δίνεται κίνητρο στους ιδιοκτήτες οχημάτων που έχουν καταθέσει τις πινακίδες τους (αδυνατώντας να καταβάλουν τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας) να προβούν σε άρση της ακινησίας των οχημάτων με την καταβολή των αναλογούντων τελών, για μία μόνο φορά μέσα στο 2016.

http://www.nextdeal.gr/%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%AE%CF%83%CE%B5%CE%B9%CF%82/%CE%BF%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CE%BF%CE%BC%CE%AF%CE%B1/ypegrafh-h-analogikh-katabolh-telwn-kykloforias.html

motoexelixis
06/05/2016, 10:23
Αγγουρια κινητρο δινεται, παλι χαμος θα γινει με τις καταθεσεις των πινακιδων,αυτο το πραγμα να εχεις σκασει ενα τενεκε λεφτα για το μπουρδελο, να εχει εισπραξει κανονικα οτι του αναλογει απο φορους, φπα,τελη, ασφαλειες, και παρολα αυτα να σε τιμωρει σαν να εισαι κανενας βαρωνος κοκκαινης, με τη μορφη οικονομικης αφαιμαξης, μονο σ αυτο το ρημαδι το κρατος.Ευγε!

Blade Runner
06/05/2016, 10:41
Αφιερωμενο στο δημοσιογιαπακι που το σκεφτηκε



358113

Στην καθομιλουμένη αυτο λεγεται << νταβατζιλικι >>... με το συμπαθειο ..

THEOD
07/05/2016, 10:15
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το νέο σύστημα είναι κάτι τι δικαιότερο από το προηγούμενο που αν χρειαζόσουνα πινακίδες για πχ 1 τρίμηνο θα έπρεπε να πληρώσεις όλο τον χρόνο... ;)

SHOOTER045
07/05/2016, 10:27
Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, το νέο σύστημα είναι κάτι τι δικαιότερο από το προηγούμενο που αν χρειαζόσουνα πινακίδες για πχ 1 τρίμηνο θα έπρεπε να πληρώσεις όλο τον χρόνο... ;)

Δικαιότερο
Αλλά όχι δίκαιο.
Την λογική του πέναλτι δεν την καταλαβαίνω.

thunder ace
07/05/2016, 10:30
τουλαχιστον θα την κυκλοφορησω τους τρεις καλοκαιρινους μηνες.Για μενα τελικα καλο ειναι.

Ζεύκας
07/05/2016, 10:37
Σου λέει, οι άλλοι που πληρώνουν όλο το χρόνο τι είναι; μαλάκες;

επίσης φοβερή και πανέξυπνη ιδέα να υπάρχουν τέλη για ένα (1) μήνα.


έχω μια καλύτερη ιδέα: να βγάλουν εξάμηνα τέλη κυκλοφορίας. πχ μέσα Απριλίου με μέσα Οκτωβρίου.
να χαρεί ο κόσμος το όχημα του με τις ζέστες και τον ήλιο. όχι;

amyroukai
07/05/2016, 10:40
Πάρε δύο τρίμηνα ρε Μπαμπινο.

lykourgi
07/05/2016, 10:41
Την λογική του πέναλτι δεν την καταλαβαίνω.
Φαντάζομαι για να αποτρέψουν κάποιους να παίρνουν - δίνουν πινακίδα κάθε λίγους μήνες.

thunder ace
07/05/2016, 10:47
Σου λέει, οι άλλοι που πληρώνουν όλο το χρόνο τι είναι; μαλάκες;

επίσης φοβερή και πανέξυπνη ιδέα να υπάρχουν τέλη για ένα (1) μήνα.


έχω μια καλύτερη ιδέα: να βγάλουν εξάμηνα τέλη κυκλοφορίας. πχ μέσα Απριλίου με μέσα Οκτωβρίου.
να χαρεί ο κόσμος το όχημα του με τις ζέστες και τον ήλιο. όχι;
Δεν ειναι μαλακες,απλα εχουν να πληρωσουν ολο το σημα και την ασφαλεια.

SHOOTER045
07/05/2016, 10:49
Φαντάζομαι για να αποτρέψουν κάποιους να παίρνουν - δίνουν πινακίδα κάθε λίγους μήνες.

Απορω όμως πως τους ξέφυγε για την ωρα η ιδέα όπως στα αυτοκίνητα,να πληρώνουν σύμφωνα με τους ρύπους

Ζεύκας
07/05/2016, 10:54
Πάρε δύο τρίμηνα ρε Μπαμπινο.

"Με την συγκεκριμένη ρύθμιση, δίνεται κίνητρο στους ιδιοκτήτες οχημάτων που έχουν καταθέσει
τις πινακίδες τους (αδυνατώντας να καταβάλουν τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας) να προβούν σε άρση
της ακινησίας των οχημάτων με την καταβολή των αναλογούντων τελών, για μία μόνο φορά μέσα
στο 2016."


πηγή (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/telh-kykloforias-ana-mhna-sth-voylh-h-ruthmish.4042147.html)

SHOOTER045
07/05/2016, 10:59
"Με την συγκεκριμένη ρύθμιση, δίνεται κίνητρο στους ιδιοκτήτες οχημάτων που έχουν καταθέσει
τις πινακίδες τους (αδυνατώντας να καταβάλουν τα ετήσια τέλη κυκλοφορίας) να προβούν σε άρση
της ακινησίας των οχημάτων με την καταβολή των αναλογούντων τελών, για μία μόνο φορά μέσα
στο 2016."


πηγή (http://news247.gr/eidiseis/oikonomia/forologia/telh-kykloforias-ana-mhna-sth-voylh-h-ruthmish.4042147.html)
Oh yeahhhhh......
:a25::a25::a25:

Bradipous
07/05/2016, 11:06
Υπάρχει εταιρία που ασφαλίζει για ένα μήνα;

amyroukai
07/05/2016, 11:09
@μπαμπης δεν το είχα προσέξει αυτό.

AUFGEBRACHT
07/05/2016, 12:16
-Πιάσε 1 μήνα πινακίδα σε παρακαλώ...
-Βγήκε 1,5 να τ' αφήσω;

THEOD
07/05/2016, 12:40
Δικαιότερο
Αλλά όχι δίκαιο.
Την λογική του πέναλτι δεν την καταλαβαίνω.

Δίκαιο δεν είναι τπτ σε αυτόν τον παλιόκοσμο... :D
Προσωπικά πάντως δεν θα μπω στο τρυπάκι να κατηγορώ και να μεμψιμιρώ όταν ένα μέτρο κινείται σε δικαιότερη κατεύθιυνση από το προυπάρχων - ακόμα και αν δεν είναι αυτό που θα ήθελα...
Το μέτρο προσπαθεί να δώσει μια αναλογικότητα μεταξύ της πληρωμής και του χρόνου κυκλοφορίας την στιγμή που το προηγούμενο καθεστώς ήταν "κουτσοί-στραβοί στον Αι Παντελεήμονα". Από αυτή την άποψη είναι καλοδεχούμενο... Ναι δεν είναι πλήρως αναλογικό αλλά μην ξεχνάς ότι ζούμε σε εποχές που σε λίγο θα φορολογείται και ο αέρας που αναπνέουμε (εδώ κουμπώνει η λογική του πέναλτυ)...

THEOD
17/05/2016, 14:22
Προς ενημέρωση
Σήμερα, όπως κάνω σχεδόν κάθε χρόνο από το 12 και μετά, παρέλαβα τις πινακίδες που είχα καταθέσει κάπου στο τέλος Νοέμβρη.
Άφού προσκόμισα το φρέσκο ασφαλιστήριο πλήρωσα τα αναλογούντα τέλη 10 μηνών (8 που αναλογούν μέχρι το τέλος του έτους + 2 μήνες το πέναλτι). Σύνολο 100,00 ευρώ αντί των 120,00 που θα ήταν με το παλιό καθεστώς... Οκ, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά μου ήρθε δωρεάν το 1ο γέμισμα... :wave2:

Tedvj23
17/05/2016, 14:32
Υπάρχει εταιρία που ασφαλίζει για ένα μήνα;

ergo

buckley
17/05/2016, 14:46
Προς ενημέρωση
Σήμερα, όπως κάνω σχεδόν κάθε χρόνο από το 12 και μετά, παρέλαβα τις πινακίδες που είχα καταθέσει κάπου στο τέλος Νοέμβρη.
Άφού προσκόμισα το φρέσκο ασφαλιστήριο πλήρωσα τα αναλογούντα τέλη 10 μηνών (8 που αναλογούν μέχρι το τέλος του έτους + 2 μήνες το πέναλτι). Σύνολο 100,00 ευρώ αντί των 120,00 που θα ήταν με το παλιό καθεστώς... Οκ, δεν είναι κάτι τρομερό αλλά μου ήρθε δωρεάν το 1ο γέμισμα... :wave2:

Μόνο αν έχεις κι άλλο δίκυκλο να περπατάς, αλλιώς αν όλο το διάστημα που λες την έβγαλες με κουτί έχεις μπει μέσα σόλο μπουζούκι φίλε.

THEOD
17/05/2016, 19:34
Μόνο αν έχεις κι άλλο δίκυκλο να περπατάς, αλλιώς αν όλο το διάστημα που λες την έβγαλες με κουτί έχεις μπει μέσα σόλο μπουζούκι φίλε.

Μετά από 30 χρόνια σε 2 ρόδες και πολλά μηχανάκια να έχουν περάσει από τα χέρια μου, τα τελευταία 14 χρόνια όποια μηχανή και αν είχα πάντα υπήρχε από δίπλα και ένα παπί το οποίο φυσικά κυκλοφορεί παντού και πάντα...
Πλέον τα τελευταία 3-4 χρόνια κάνω ελάχιστα χιλιόμετρα με την μηχανή (οι αιτίες πολλές - μην το αναλύσουμε τώρα)... Ενδεικτικά από το 2013 έχω γράψει 4,5Κ... :sad: Οπότε έχω καθιερώσει την εξάμηνη ακινητοποίηση τους χειμερινούς μήνες ώστε να μην πληρώνω ετήσια ασφάλεια για ένα μηχανακι που κοιμάται στο γκαράζ τους χειμερινούς μήνες. Τις πινακίδες για ένα εξάμηνο θα τις έπαιρνα έτσι κι αλλιώς περίπου τέτοια εποχή, απλά εκμεταλεύτηκα τον νέο νόμο και γλύτωσα ένα εικοσάρικο...