PDA

View Full Version : ΒΟηθεια με μηχανη.



thanasiskant
09/04/2016, 15:42
Καλησπερα στην ομοδα παιδια. Καλο ΣΚ να εχουμε!!! Θα ηθελα την βοηθεια σας σε ενα θεμα.

Μενω σε ενα συγκροτιμα πολυκατικιων ( μιλαμε για πολλες οικογενειες) και εδω και 15 χρονια που μενουν οι δικοι μου εδω, υπαρχει στο γενικο γκαραζ μια μηχανη yamaha που δεν εχει κουνηθει ουτε μια φορα. Πραγματικα ουτε μια. ΔΕν εχει πινακιδες τπτ. Λογικα και ειναι κλεμμενη. Πριν μερικες μερες ηρθε ενα φιλαρακι και πηγαμε στο γκαραζ για να παρουμε το αυτοκινητο μου και την ειδε. Μου ειπε οτι ηταν 250cc διχρονο μαλιστα.

Εγω αυτο που θελω ειναι να βρουμε πιο μοντελο ειναι ( θα ανεβασω φωτο ) αν ειναι οντως διχρονο ΚΑΙ αν μπορει καποιος να με καθοδηγησει να βρω τον αριθμο πλαισιου και να μπορεσω να βρω τον ιδιοκτητη προκειμενου να την αγορασω. Αν δεν ειναι διχρονο τι στα κομματια απλα θα ερθει να την παρει ο ανθρωπος και ας την κανει παλιοσιδερα.

Ο λογος που ενδιαφερθηκα ειναι επειδη δεν βρισκεις πια 250cc διχρονα. Επισης αν βρω τον ιδιοκτητη δεν νομιζω να μου ζητησει κανενα τρελο ποσο λογο παλαιοτητας ετσι και λοιπον θα παρω ενα μηχανακι για μερικα ευρουλακια.

Σας ευχαριστω ολους οσους θα με βοηθησετε. Σε περιπτωση που θελετε καποια πιο κοντινη εικονα η οτιδηποτε αλλο προκειμενου να βρουμε τι μοντελο μηχανης ειναι πεστε μου τι ακριβως πρεπει να κανω

356482

356481

SHOOTER045
09/04/2016, 17:12
Yamaha RZ250
356484

Αρ πλαισίου έχει κάπου στο λαιμό στην δεξια πλευρα πίσω απο το φανάρι.
Ίσως ο ιδιοκτήτης παρέδωσε για ακινησία η για ολική.
Στην μεν πρώτη περίπτωση μπορεί να κυκλοφορήσει κανονικά (εφ όσον τον βρεις)
Στην δεύτερη δεν μπορεί να κυκλοφορήσει κανονικά μονο ως track bike ίσως και ως ιστορικό.
Υπάρχει και η περίπτωση ο ιδιοκτήτης να αποδήμησε εις κύριον οποτε μπλέκει η ιστορία.
Ο αρ πλαισίου σου είναι ψιλοαχρηστος νομίζω.
Ξεκινά και χτυπά κουδούνια

leo1964
09/04/2016, 17:20
Είναι δίχρονο

nick_VFR
09/04/2016, 19:18
Δεν είναι απαραίτητο να είναι κλεμμένη, πιθανότατα ο ιδιοκτήτης απλά παρέδωσε πινακίδες.


Προσωπικά, θα ξεκινούσα από τον διαχειριστή. Θα ξέρει τους περισσότερους στην πολυκατοικία και όλο και κάποια ιδέα θα έχει... ;)

sapila racing
09/04/2016, 19:21
RD250LC και δεν δείχνει να λείπει κατι σημαντικό.

Είναι αξιόλογη μοτο, αν μπορέσεις και την παρεις καλό θα κάνεις!

buckley
09/04/2016, 20:08
Δες αν στο σηματάκι των τελών στο τεπόζιτο έχει το χαρτάκι με τον αριθμό κυκλοφορίας που έκοβες και έβαζες στο πλαισιάκι.
356488
Και άμα δεν το θες στη τελική εδώ είμαστε ρε αδερφάκι μου να σε βοηθήσουμε...
Πλάκα κάνω φίλος ε, κυνήγα το αξίζει.

thanasiskant
10/04/2016, 00:20
Βρηκα τελικα ηταν οντως γραμμενο στο αυτοκιλητο. Αυριο κιολας θα ξερω λογικα σε ποιον ανηκει. Λογικα κλεμμενη μου κανει ρε παιδια γτ δεν εχει κινηθει ποτε. Τι δλδ με το που ηρθε στο νεο τοτε σπιτι την παρατησε? Τεσπα αυριο μεθαυριο θα ξερουμε :P για τιμη εχουμε ιδεα?

thanasiskant
10/04/2016, 00:54
RD250LC και δεν δείχνει να λείπει κατι σημαντικό.

Είναι αξιόλογη μοτο, αν μπορέσεις και την παρεις καλό θα κάνεις!

απο τιμη γνωριζουμε?

lykourgi
10/04/2016, 01:10
Κλεμμένη και αφημένη τόσα χρόνια στο γκαράζ; Δύσκολο. Και μάλιστα χωρίς να την έχουν "γδύσει".

Αν βρεις τον ιδιοκτήτη, τα βασικά που πρέπει να μάθεις είναι :
α. εάν έχει χαρτιά
β. τι χρωστάει από τέλη κυκλοφορίας
γ. σε τι κατάσταση ήταν όταν την παράτησε. (ζημιές κλπ)

Μετά θα μιλήσετε για τιμή.

Για ποια χρήση την θέλεις;

thanasiskant
10/04/2016, 01:24
Κλεμμένη και αφημένη τόσα χρόνια στο γκαράζ; Δύσκολο. Και μάλιστα χωρίς να την έχουν "γδύσει".

Αν βρεις τον ιδιοκτήτη, τα βασικά που πρέπει να μάθεις είναι :
α. εάν έχει χαρτιά
β. τι χρωστάει από τέλη κυκλοφορίας
γ. σε τι κατάσταση ήταν όταν την παράτησε. (ζημιές κλπ)

Μετά θα μιλήσετε για τιμή.

Για ποια χρήση την θέλεις;

Μακαρι. ΑΝ δεν εχει χαρτια τι κανουμε? ΕΙδα κατι τιμες για χιλιαρικα και πανω και λεω οπα δεν παιζει για αυτο ρωταω. Κυριως για μονοημερες για το καλοκαιρι οπωσδηποτε να πηγαινω σχολη δουλεια. δεν το θελω για κατι τρελο μιας και απο οτι ειδα ειναι σκοτοστρα τρελη :P θα μπορουσα να βρω αλλο και πιο καινουριο σιγουρα αλλα αν ειναι να το παρω κοψοχρονια γιατι οχι? Ξαναλεω πριν αρχισετε να κραζετε θα μπορουσα να παω σε αλλη που θα ταιριαζε καλυτερα σε αυτα που ζηταω αλλα γιατι να μην το κυνηγησω να δω τι θα βγει? στην τελικη να χασω κατι σιγουρα δεν εχω. Μονο χρονο.

toyar
10/04/2016, 07:14
φιλε μου δε σου κανει αυτο το μηχανακι για τη δουλεια που το θες
ακομα κι αν δεν ειναι κλεμμενο ή καταχρεωμενο απο τελη για να ξαναλειτουργησει θελει γνωσεις μερακι και λεφτα
ακομα κι αν στο χαρισουν θελει πανω απο χιλιαρικο για να ξαναβγει στο δρομο
αν θελεις κατι να κυκλοφορεις η αγορα ειναι γεματη απο μαχιμα μηχανακια ολων των ειδων

harris_x
10/04/2016, 11:59
φιλε μου δε σου κανει αυτο το μηχανακι για τη δουλεια που το θες
ακομα κι αν δεν ειναι κλεμμενο ή καταχρεωμενο απο τελη για να ξαναλειτουργησει θελει γνωσεις μερακι και λεφτα
ακομα κι αν στο χαρισουν θελει πανω απο χιλιαρικο για να ξαναβγει στο δρομο
αν θελεις κατι να κυκλοφορεις η αγορα ειναι γεματη απο μαχιμα μηχανακια ολων των ειδων

+675

lonerider
10/04/2016, 12:07
Μπορεί να είναι και η δικιά μου που μου είχαν κλέψει πίσω το 1990:mad:...φιλαρακι αν βρεις άκρη να το πάρεις το εργαλείο και με λίγα λεφτά και με κάποιες γνώσεις θα φτιάξεις μηχανακι που θα το κοιτούν όλοι όπου και αν περνάς. ....

thunder ace
10/04/2016, 12:15
Αν πχ ο ιδιοκτητης χρωσταει 10 χρονια τελη.Οταν θα θελησει να την πουλησει ,πρεπει να τα εξοφλησει πρωτα;Αν εχει κανει διακανονισμο(για να τα εξοφλησει),τι γινετε σε αυτη την περιπτωση;Γινετε η μεταβιβαση,αυτος συνεχιζει να εξοφλει τις δοσεις και ο νεος ιδιοκτητης ειναι καθαρος;.

Tedvj23
10/04/2016, 13:09
Για μενα αν δεν εχει αδεια αστο εκει που ειναι αν εχει και ΔΕΝ χρωσταει τελη κυκλοφοριας πανω απο 100 ευρω μην του δωσεις..:beer:

buckley
10/04/2016, 14:35
Για μενα αν δεν εχει αδεια αστο εκει που ειναι αν εχει και ΔΕΝ χρωσταει τελη κυκλοφοριας πανω απο 100 ευρω μην του δωσεις..:beer:

Ήθελα να βλεπα τα μούτρα σου ρε χουβαρντά αν ήσουν στη θέση του ιδιοκτήτη.
Φίλε μου Θανάση για καθημερινό μηχανάκι δεν κάνει όπως στο είπαν και παραπάνω.Για δεύτερο και άμα και πρέπει απαραίτητα να το αγαπάς.

Tedvj23
10/04/2016, 18:37
Αν ηταν 350 θα εδινα κατι παραπανω ok τωρα..?:bawl:

OldMan
11/04/2016, 13:17
Αυτα δεν ειχα μια τρυπούλα (καποιοι την θεωρούσαν βάραθρο) ισχύος που οταν την ξεπερνούσες δεν προλαβαινες να καταλάβεις αν θα πας από καπάκι ή από highsiding..???

Acacius
12/04/2016, 00:12
Αν ο ιδιοκτήτης είναι σαν κι εμένα, τότε από το "κάτσε να μαζέψω τα βασικά ανταλλακτικά" μέχρι το "παντρεύτηκα-έκανα παιδί-πλάκωσε κρίση", όχι 15 αλλά 25 χρόνια περνάνε με τη μηχανή να μαζεύει σκόνη...

buckley
15/04/2016, 09:32
Τι έγινε μ' αυτό ρε φίλε τελικά το αποκατέστησες το κορίτσι ???