PDA

View Full Version : KTM 990 ADVENTURE ΚΑΙ TuneECU



lookylook
10/04/2016, 23:07
Καλησπέρα σε όλους.
Αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει tuneEcu, μπορεί να μου πει σε γενικές γραμμές τι χρειάζεται από υλικό και κόστος για να ξεκινήσει κάποιος δοκιμές; έχει μεγάλο βαθμό δυσκολίας; Και μια γενική ερώτηση:
Μπορείς να πας σε δυναμόμετρο, και να φτιάξεις χάρτη όπως τον θες, και στον περνάνε αυτοί στην ECU, έχεις δεν έχεις pcv ή tuneEcu?
Οι χάρτες αυτοί, μπορούν να αποθηκευτούν σαν αρχεία και σε στικάκι να τους περνάς εσύ όποτε θες; (εννοείται αν έχεις pcv ή tuneEcu)
Δεν έχω ξανασχοληθεί και θέλουμε να δούμε ένα 990 του 11 πόσο οικονομικό μπορούμε να το κάνουμε, αλλά να γίνεται και πύραυλος όταν θέλουμε
Ευχαριστώ

DrBig
11/04/2016, 06:05
Χρειάζεσαι ένα καλώδιο obd κι ενα λαπτοπ για να συνδεθεις με το tuneecu, αλλά ξεχνά το, δεν θα σε καλύψει, όπως δε θα σε καλύψει και το δυναμομετρο. Βασικα έχω κάνει αυτό ακριβώς που ψάχνεις σε 990 κολλητου και το pcv + autotune με συνεχή λειτουργία κλειστου βροχου είναι μονόδρομος.

Οι αλλαγές που θα κάνεις στο μηχανάκι είναι:
1) ταπες στις εξατμισεις αν δεν έχουν η ακόμα καλλίτερα μαμάτες εξατμισεις.
2) αφαίρεση σνορκελ
3) αφαίρεση δευτερευουσων πεταλουδων
4) αφαίρεση μαμά λαμδα και απολειστικη χρήση του wideband του autotune.
5) αφαίρεση SAS

Αν θες και χρειάζεσαι, μπορώ να βοηθήσω να φτιάξεις χάρτη afr στο pcv.

indianos950
20/04/2016, 07:50
Άγη το autotune το χρειάζεσαι μονο για να παρεις δεδομένα η μένει μόνιμα στη μηχανη συνδεδεμένο ;


Τις τάπες να τις βαλω μόνιμα πανω;
Το κτμ το εχω εντελως με τα στάνταρ πράγματα του εργοστασίου περα απο τα τελικα και το προγράμμα του tune Ecu χωρίς καποια τροποποίηση. Εχω και το καλωδιο

DrBig
20/04/2016, 08:04
Άγη το autotune το χρειάζεσαι μονο για να παρεις δεδομένα η μένει μόνιμα στη μηχανη συνδεδεμένο ;


Τις τάπες να τις βαλω μόνιμα πανω;
Το κτμ το εχω εντελως με τα στάνταρ πράγματα του εργοστασίου περα απο τα τελικα και το προγράμμα του tune Ecu χωρίς καποια τροποποίηση. Εχω και το καλωδιο

Εξαρτάται τι θες. Για μέγιστη δυνατη οικονομια καλό είναι να είναι πάντα επάνω. Αλλιώς βολευεσαι και με tuneecu.
Με ταπες έχεις καλλίτερα μεσαία. Αν τις έχεις βάλτες και δες μόνος τις διαφορές.

Σε κάθε περιπτωση, αν θες να κάνεις καλό χάρτη, είτε με PCV είτε με tuneecu, πρέπει να έχεις κάποιας μορφής wideband και να κάνεις το χάρτη στο δρομο.. Είτε με ανεξαρτητο όργανο, είτε με autotune. Στην δεύτερη περίπτωση τα σκας ολίγον τι, αλλά κανείς δουλειά πολύ πιο ευκολα και πιο αποτελεσματικα.

indianos950
20/04/2016, 08:24
Άγη με ενδιαφέρει να μην προκαλέσω μακροπρόθεσμα βλάβη στον κινητήρα λόγω φτωχου η πλούσιου μείγματος. Δεν ψάχνω την απόλυτη δύναμη του. Μου αρκεί οπως ειναι.

Οπότε να τις βαλω να κόψει και λιγο η φασαρια αν και δεν εχω παρατηρήσει μεγαλη διαφορα.

Εχεις κρατήσει τον χάρτη που φτιάξατε ;

DrBig
20/04/2016, 08:55
Άγη με ενδιαφέρει να μην προκαλέσω μακροπρόθεσμα βλάβη στον κινητήρα λόγω φτωχου η πλούσιου μείγματος. Δεν ψάχνω την απόλυτη δύναμη του. Μου αρκεί οπως ειναι.

Οπότε να τις βαλω να κόψει και λιγο η φασαρια αν και δεν εχω παρατηρήσει μεγαλη διαφορα.

Εχεις κρατήσει τον χάρτη που φτιάξατε ;

Φτιάξαμε χάρτη afr στο pcv, όχι καυσιμου. Οπότε δεν θα σου είναι χρήσιμος. Η μαμά ecu τρεχει τον μαμισιο χάρτη.
Αν βάλεις ταπες, δοκίμασε και τον μαμά χάρτη. Ο ακραπας παρα είναι πλούσιος.

indianos950
20/04/2016, 10:53
Οπότε χωρίς ταπες το αφηνω ομως ειναι με τον πλούσιο χάρτη και αστο να καιει. Σιγουρα δεν μπερδεύει ρεταρει κόβει δίνει , οπότε ολα καλα θα ελεγα

DrBig
20/04/2016, 11:06
Οπότε χωρίς ταπες το αφηνω ομως ειναι με τον πλούσιο χάρτη και αστο να καιει. Σιγουρα δεν μπερδεύει ρεταρει κόβει δίνει , οπότε ολα καλα θα ελεγα

Δε θέλω να σε κουρδιζω, αλλά με ταπες θα τραβαει καλλίτερα στο μεγαλυτερο φάσμα στροφών....

indianos950
20/04/2016, 11:24
Θα το δοκιμάσω αμεσα

freco
20/04/2016, 13:46
Μαμά με ακράποβιτς ταπωμένες και ακράποβιτς χάρτη καίει τον πάτο του. Δεν μπερδεύει αλλά πρέπει να ξηλωθείς στις βενζίνες (-30 χλμ στην πόλη ανά τεπόζιτο -50 χλμ εθνική).
Μαμά με ακράποβιτς ταπωμένες και μαμα χάρτη έχει (σπάνια σε μένα, ίσως λόγω στυλ οδήγησης) ένα κόμπιασμα αλλά είδα ελάχιστη διαφορά σε απόδοση.
Έχω tune ecu, καλώδιο κλπ όμως δεν δοκίμασα άλλο χάρτη εκτός από αυτούς τους δύο αφού είμαι με μαμά φίλτρο.

indianos950
20/04/2016, 14:45
η καλύτερη επιλογη ειναι το autotune τωρα ολα τα αλλα ειναι περιπου. Φίλτρο dna αξιζει να βαλουμε η θα μπερδέψει ακομη περισσοτερο την κατασταση;

DrBig
20/04/2016, 15:02
η καλύτερη επιλογη ειναι το autotune τωρα ολα τα αλλα ειναι περιπου. Φίλτρο dna αξιζει να βαλουμε η θα μπερδέψει ακομη περισσοτερο την κατασταση;

Οχι δεν αξιζει κατά την γνωμη μου. Διαφορά στην απόδοση δε θα δεις.
Τι σε τρώει όμως, τι δε σ αρέσει;

indianos950
20/04/2016, 15:08
Τιποτα δε με ενοχλει. Να δουλευει ιδανικά θα ηθελα.

DrBig
20/04/2016, 15:11
Τιποτα δε με ενοχλει. Να δουλευει ιδανικά θα ηθελα.

Τότε άστο τελείως μαμισιο, συμπεριλαμβανομένων και των εξατμισεων.

xaotikos
20/04/2016, 21:42
Και το autotune βεβαια έχει τα "προβληματάκια/κόλπα" του όπως για παραδειγμα δεν συνίσταται να γραφεις σε επιβράδυνση ή κατηφόρες, θα πρεπει να κάνεις και manual πειράγματα στις τιμες που συνιστά το autotune (spikes) κλπ. Από χάρτη στην τύχη βέβαια ή σε άγνωστο μάστορα είναι πολύ πιο ακριβες και πιο γρήγορο + οτι μπορείς να έχεις 2 χαρτες με διακοπτη και γενικότερα ισως είναι η ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να το ψάξει και έχει χρονο.

DrBig
21/04/2016, 04:15
Και το autotune βεβαια έχει τα "προβληματάκια/κόλπα" του όπως για παραδειγμα δεν συνίσταται να γραφεις σε επιβράδυνση ή κατηφόρες, θα πρεπει να κάνεις και manual πειράγματα στις τιμες που συνιστά το autotune (spikes) κλπ. Από χάρτη στην τύχη βέβαια ή σε άγνωστο μάστορα είναι πολύ πιο ακριβες και πιο γρήγορο + οτι μπορείς να έχεις 2 χαρτες με διακοπτη και γενικότερα ισως είναι η ιδανική λυση για κάποιον που θέλει να το ψάξει και έχει χρονο.

Αυτά που λες είναι σωστά, αλλά ισχύουν στην περίπτωση που θες να φτιάξεις χάρτη και μετα να αποσυνδεσεις το autotune. Αν το αφήσεις μόνιμα απάνω, τότε δεν σε ενδιςφερει τι γράφει, αλλα το γεγονός ότι φροντίζει το afr να είναι ααυτο που θες real time.

fz6man
28/04/2017, 20:01
παιδιά ποιος ασχολείται με τέτοια πράγματα Θεσσαλονίκη ή ποιο βόρια; Ψάχνω να βρω λύση για το ψεκαστό του 06 γιατί καίει το εργαλείο στην πόλη 120 με 150 χμ χωρίς την ρεζέρβα επίσης δεν ξερω καν τι γρανάζωμα φοράει το εργαλείο..