PDA

View Full Version : Προβλημα με βενζινη



dimitris12
11/04/2016, 01:18
Καλησπερα.Εχω μια zzr250 '92.Εχω το εξης προβλημα.
Μετα απο 8χλμ πανω κατω συνεχους οδηγησης με 80-90χλμ η μηχανη σβηνει.
Η μιζα δουλευει αλλα δεν παιρνει μπρος.Βαση του ιστορικου πιο κατω αντιλαμβανομαι οτι δεν τραβαει την βενζινα.
Πρεπει να την αφησω 45-60δευτερα και μετα περνει.Οταν φτασει η βενζινα στα μισα του ντεποζιτου δεν παιρνει καθολου μπρος.Πρεπει να συμπληρωσω βενζινα για να δουλεψει η μηχανη.

Ιστορικο: Μετα απο επισκεψη σε εξειδικευμενο συνεργειο για επισκευη μιζας,ζητησα να καθαρισει και το καρμπυρατερ.
Την παρελαβα και μεσα στη βδομαδα ειχα διαρροη βενζινας.
Επισκεφτηκα ενα συνεργειο πανω στη διαδρομη μου (γιατι με ειχε αφησει στη μεση του πουθενα) και μου ειπε οτι ειχε τρυπησει το σωληνακι βενζινας εκει που ενωνεται με καρμπυρατερ.Το ανοιξε μπροστα μου,εβγαλε το παλιο σωληνακι(απο φιλτρο προς καρμπυρατερ) που ηταν 6αρι αποτι θυμαμαι και εβαλε ενα μεγαλυτερης διατομης μαζι με γωνια(η οποια ελειπε :eek: και που εμπενε στο καρμπυρατερ).Αλλαξε μαζι και το σωληνακι απο ντεποζιτο προς το φιλτρο βενζινης βαζωντας μεγαλυτερο σε μηκος.
Τα σωληνακια που χρησιμοποιησε για αντικατασταση δεν ηταν καινουρια,αλλα απο αλλη μηχανη(εχω την εντυπωση οτι ηταν βρωμικα μεσα).
Η αποκαλυψη της μερας ηταν οτι η μηχανη ηταν πατενταρισμενη και οτι το καρμπυρατερ επερνε τη βενζινα απο δεξια ενω το ντεποζιτο κατεβαζε την βενζινα απο αριστερα,οποτε η βενζινη ακολουθουσε διαδρομη πανω απο το καρμπυρατερ και οχι καθετα.
Απο τοτε που αλλαξε αυτα δημιουργηθηκε το προβλημα με το κατεβασμα της βενζινης.
Επισυμαινω οτι το εχω στην ελευθερη ροη της βενζινης για να δουλεψει η μηχανη με ντεποζιτο γεματο ανω του μισου.Αν εχω το διακοπτη της βενζινης στο οn μπουκωνει η μηχανη ανα 1χλμ.
Το σωληνακι πιεσεως δεν τσακιζει πουθενα.

Υπαρχει τροπος να διορθωθει το προβλημα?Καθε βοηθεια δεκτη.
Ευχαριστω

theofilos888
11/04/2016, 07:26
Δε δοκιμαζεις την εξαερωση του τεποζιτου; Μηπως εχει βουλωσει; Στην ταπα ειναι.

toyar
11/04/2016, 07:27
το πρωτο και πιο ευκολο ειναι οταν σου σβηνει να τσεκαρεις αν διορθωνεται ανοιγοντας την ταπα του τεποζιτου να τραβηξει αερα
το δευτερο επισης τσαμπα ειναι να αφαιρεθει το ρουμπινετο και να καθαριστει το ενσωματωμενο φιλτρο βενζινης το οποιο αν εχει πιασει μακα μεχρι τη μεση κοβει τη ροη της βενζινης απο μια σταθμη και κατω
το τριτο ακριβο αλλα αναγκαιο ειναι να κοιταξεις για σετ επισκευης του ρουμπινετου σου ωστε να δουλεψει κανονικα η τρομπιτσα βενζινης

Pan (dvs)
11/04/2016, 08:16
Αμα δεν κανεις συνεχομανα τα χλμ,σε καθημερινη ας πουμε χρηση,σου το κανει καποιες στιγμες.

Φυσικα κανε αυτο που λεει ο Θεοφιλος παραπανω,

dimitris12
11/04/2016, 12:23
Δε δοκιμαζεις την εξαερωση του τεποζιτου; Μηπως εχει βουλωσει; Στην ταπα ειναι.

Δεν εχω ιδεα απο μηχανολογικα.Πως γινεται εξαερωση?Ειναι ευκολο ή να το παω σε μηχανικο?


το πρωτο και πιο ευκολο ειναι οταν σου σβηνει να τσεκαρεις αν διορθωνεται ανοιγοντας την ταπα του τεποζιτου να τραβηξει αερα
το δευτερο επισης τσαμπα ειναι να αφαιρεθει το ρουμπινετο και να καθαριστει το ενσωματωμενο φιλτρο βενζινης το οποιο αν εχει πιασει μακα μεχρι τη μεση κοβει τη ροη της βενζινης απο μια σταθμη και κατω
το τριτο ακριβο αλλα αναγκαιο ειναι να κοιταξεις για σετ επισκευης του ρουμπινετου σου ωστε να δουλεψει κανονικα η τρομπιτσα βενζινης

Δεν διορθωνεται οταν ανοιγω την ταπα.Το εχω δοκιμασει.
Το ρουμπινετο ειναι ευκολο να το αφαιρεσω και να το καθαρισω?Δεν ειμαι μηχανικος αλλα πιανουν τα χερια μου γενικα.

thunder ace
11/04/2016, 12:58
Αν και δεν πολυκαταλαβα το μπερδεμα που εκαναν τα μαστορια με τα σωληνακια,γιατι δεν ξεκινας με το να βαλεις τα σωληνακια(αν οχι μονος σου,ενας μαστορας της προκοπης)οπως ειναι απο το εργοστασιο.Αν καταλαβα ,αυτη τη στιγμη δουλευουν "πατενταρισμενα".

dimitris12
11/04/2016, 16:31
Αν και δεν πολυκαταλαβα το μπερδεμα που εκαναν τα μαστορια με τα σωληνακια,γιατι δεν ξεκινας με το να βαλεις τα σωληνακια(αν οχι μονος σου,ενας μαστορας της προκοπης)οπως ειναι απο το εργοστασιο.Αν καταλαβα ,αυτη τη στιγμη δουλευουν "πατενταρισμενα".

Tα σωληνακια της βενζινης απο το ντεποζιτο προς το καρμπυρατερ αλλαξε,δεν αλλαξε τη διαδρομη.
Εκανα και τις απαραιτητες αλλαγες στο αρχικο ποστ για να ειναι πιο κατανοητο

theofilos888
11/04/2016, 16:59
Κατι παιζει με τις υποπιεσεις του μοτερ. Με σωληνακι ειναι κι αυτες.

dimitris12
12/04/2016, 00:04
Εβγαλα την ταπα εξολοκληρου και την καθαρισα επιμελως,οπως και μια τρυπα που ειχε στο ντεποζιτο που κατεληγε με σωληνα στην κατω μερια του κατω απο το καθισμα (προφανως ειναι η εξαερωση που μου λεγατε).Συνεχιζει να παρουσιαζει το ιδιο προβλημα...
Πιστευω οτι κατι παιζει με τη διαδρομη της βενζινας...
Υπαρχει περιπτωση να εχει περασει κατι μεσα στο καρμπυρατερ και να μην επιτρεπει τη βενζινη να κατεβει?
(Μου φαινεται λιγο περιεργο να συμπεριφερεται η μηχανη σαν να μην εχει βενζινη,ενω εχει μισο ντεποζιτο ακομα...και συμβαινει καθε φορα αυτο,οπότε αναγκαζομαι να συμπληρωνω για να παρει μπρος)


Κατι παιζει με τις υποπιεσεις του μοτερ. Με σωληνακι ειναι κι αυτες.
Οπως ειδα το καρμπυρατερ απο πανω εχει πολλα σωληνακια.Παιζει να μην τα εβαλε σωστα ο μηχανικος?
Αν καταφερω να βγαλω φωτο θα μπορουσαμε να βρουμε τη σωστη σειρα τους?

theofilos888
12/04/2016, 05:33
Τη σωστη σειρα τους την βρισκεις μονο απο το μανουαλ. Ανοιξε το ρουμπινετο που σου ειπαν πιο πανω. Και μετα θα δεις και μεσα στο τεποζιτο. Αν ειναι βρωμικο θα φανει. Καθαρισε το ρουμπινετο. Και αν ειναι πολυ βρωμικο το τεποζιτο, θελει και αυτο καθαρισμα. Δοκιμασες να το δουλεψεις χωρις το φιλτρο βενζινης;

toyar
12/04/2016, 05:56
το ρουμπινετο εχει ενα φιλτρο ενσωματωμενο σε ορθια θεση μεσα στο τεποζιτο
οσο το φιλτρο αυτο βουλωνει σταδιακα απο κατω προς τα πανω κοβει τη ροη της βενζινης απο μια σταθμη και κατω
μιλαμε για μηχανη 25 ετων ετσι;
και δεν εχεις και τρομπα να ρουφηξει δυνατα πας με τη βαρυτητα

dimitris12
12/04/2016, 19:12
Τη σωστη σειρα τους την βρισκεις μονο απο το μανουαλ. Ανοιξε το ρουμπινετο που σου ειπαν πιο πανω. Και μετα θα δεις και μεσα στο τεποζιτο. Αν ειναι βρωμικο θα φανει. Καθαρισε το ρουμπινετο. Και αν ειναι πολυ βρωμικο το τεποζιτο, θελει και αυτο καθαρισμα. Δοκιμασες να το δουλεψεις χωρις το φιλτρο βενζινης;

Δεν εχω μανουαλ.Την πηρα δευτερο χερι τη μηχανη και δεν ειχα ιδεα οτι ηταν πειραγμενη και παντεταρισμενη.
Το ρουμπινετο ειναι ευκολο να το λυσω ή θελει εξειδικευμενες γνωσεις?
Πως το καθαριζω το ρουμπινετο?Θελει καποιο υγρο ειδικο?
Δεν εχω δοκιμασει να δουλεψω τη μηχανη χωρις φιλτρο.


το ρουμπινετο εχει ενα φιλτρο ενσωματωμενο σε ορθια θεση μεσα στο τεποζιτο
οσο το φιλτρο αυτο βουλωνει σταδιακα απο κατω προς τα πανω κοβει τη ροη της βενζινης απο μια σταθμη και κατω
μιλαμε για μηχανη 25 ετων ετσι;
και δεν εχεις και τρομπα να ρουφηξει δυνατα πας με τη βαρυτητα

Το αντιλαμβανομαι αυτο,αλλα ειναι δυνατον να μην την κατεβαζει με μισογεματο το ντεποζιτο?Χτες μαλιστα ηταν γεματο στα 2/3 οταν με αφησε....
Υποθετω οτι το ντεποζιτο δεν ειναι 25ετων,αλλα νεοτερο.Οταν κοιταω μεσα με φακο βλεπω λιγη σκουρια στον πατο και γυαλιζει ολο το ντεποζιτο.Βεβαια αυτα που εξεχουν απο το ρουμπινετ(μεσα στο ντεποζιτο) εχουν χαλκι χρωμα(προφανως τα φιλτρα που αναφερες)

thunder ace
12/04/2016, 19:29
Κοιτα....αυτο το φαινομενο που σου παρουσιαζει,μου θυμιζει κατι που ειχα παθει με ενα cbx 550 που ειχα το 1985.Τελικα σε μενα ηταν το σωληνακι της υποπιεσης.Δεν ξερω πως ειναι στο δικο σου αλλα κοιταξε το.......ισως.......

toyar
12/04/2016, 19:30
το φιλτρο κανονικα ειναι λευκο προς το κιτρινο
το χαλκι χρωμα που βλεπεις ειναι προφανως λασπη που εχει σκεπασει τη σιτα του φιλτρου και εμποδιζει τη ροη
παρε ενα καθαριστικο μπεκ και ριξτο στο τεποζιτο στην αναλογια που γραφει μηπως και γινει δουλεια
το ρουμπινετο δεν ειναι δυσκολο να βγει αλλα μετα θελει καινουριο ορινγκ για να στεγανοποιησει σιγουρα

dimitris12
27/04/2016, 22:35
Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις και theofilos888 για την συμβουλη.
Εβγαλα το φιλτρο βενζινης κ δουλευει μια χαρα το μηχανακι.
Αν το αφησω ετσι,υπαρχει κανενας μελλοντικος κινδυνος ή να του βαλω φιλτρο?

George_Sp
27/04/2016, 22:41
Ευχαριστω παιδες για τις απαντησεις και theofilos888 για την συμβουλη.
Εβγαλα το φιλτρο βενζινης κ δουλευει μια χαρα το μηχανακι.
Αν το αφησω ετσι,υπαρχει κανενας μελλοντικος κινδυνος ή να του βαλω φιλτρο?

Θα πας να αγοράσεις ένα φίλτρο βενζίνης και θα του το περάσεις.

theofilos888
27/04/2016, 22:41
Εφοσον δουλευει ετσι, αστο. Αλλα θεωρω πως καλο ειναι να κανεις ενα καθαρισμα στο τεποζιτο σου.

dimitris12
27/04/2016, 23:19
Ρωταω γιατι ενας φιλος μου ανεφερε οτι οι παλιες μηχανες εχουν σιτα στο ρουμπινετο και φιλτραρεται η βενζινη και δεν εχει απο τη μανα του αλλο φιλτρο και οτι αυτο που ειχε το προσθεσαν.
Ισχυει ο ισχυρισμος?Ποια πιθανα προβληματα μπορει να παρουσιασω χωρις φιλτρο?

theofilos888
28/04/2016, 06:44
Ρωταω γιατι ενας φιλος μου ανεφερε οτι οι παλιες μηχανες εχουν σιτα στο ρουμπινετο και φιλτραρεται η βενζινη και δεν εχει απο τη μανα του αλλο φιλτρο και οτι αυτο που ειχε το προσθεσαν.
Ισχυει ο ισχυρισμος?Ποια πιθανα προβληματα μπορει να παρουσιασω χωρις φιλτρο?

Στο ειπαν και πιο πανω. Εχει τετοιο φιλτρο μεσα στο τεποζιτο. Θελει καθαρισμα και το φιλτρο και το τεποζιτο. Το φιλτρο κατακρατει τη βρωμα. Αυτη η βρωμα παει στα καρμπυρατερ και τα βρωμιζει. Μετα θελουν καθαρισμα. Κατα πασα πιθανοτητα το μηχανακι σου δεν ειχε φιλτρο βενζινης μετα το τεποζιτο και του το προσθεσαν στην πορεια. Γι αυτο και οι διακοπες στην παροχη. :wave2:

dimitris12
28/04/2016, 10:33
Eυχαριστω κ καλο Πασχα κ καλη Ανασταση σε ολους :beer: