PDA

View Full Version : Αφαίρεση σιγαστήρα YAMAHA YZF-R1 2003



Whisper123
11/04/2016, 17:17
356573

356574

356575

Γεια σας παιδιά!

Πρόσφατα αγόρασα ένα μεταχειρισμένο R1 μοντέλο 2003, και φοράει την εργοστασιακή εξάτμιση. Η μηχανή δεν ακούγεται καθόλου και ως αποτέλεσμα δεν γίνομαι αντιληπτός από τους υπόλοιπους χρήστες του δρόμου. Σκοπεύω να αγοράσω μία aftermarket εξάτμιση στο μέλλον, αλλά αυτή τη στιγμή θέλω να βολευτώ με μια πρόχειρη λύση.

Μπορώ να αφαιρέσω τον σιγαστήρα από την μαμά εξάτμιση? Δείτε φωτογραφίες.

Ευχαριστώ!!

lykourgi
11/04/2016, 17:24
Μην πειράξεις την εξάτμιση.
Το να κάνεις θόρυβο δεν είναι λύση στο θέμα της ασφάλειας.
Άσε που, κατά 99%, θα χαλάσεις την απόδοση του μοτέρ.

Καλώς ήρθες.

thunder ace
11/04/2016, 17:24
απλα μη το κανεις..............για πολλους λογους.Κανε υπομονη μεχρι να αγορασεις αλλη.Αλλα την μαμα ΜΗ τη χαλασεις.Καλοταξιδο οπως και ναχει.Υπαρχει περιπτωση την μαμα να την θελω εγω.

Tycho Moon
11/04/2016, 17:49
Μην πειράξεις την εξάτμιση.
Το να κάνεις θόρυβο δεν είναι λύση στο θέμα της ασφάλειας.
Άσε που, κατά 99%, θα χαλάσεις την απόδοση του μοτέρ.

Καλώς ήρθες.

Γνώμη μου είναι ότι το να κάνεις θόρυβο δεν είναι λύση αλλά ένα από τα μέτρα στο θέμα της ασφάλειας.

Για την απόδοση του μοτέρ συμφωνώ.

skylaros
11/04/2016, 17:50
Από λάστιχα, φρένα πως είσαι ?

7Tolis
11/04/2016, 17:55
Στη θέση σου θα έψαχνα για λάστιχα φίλε.
Καλόστριφτο :beer:

Whisper123
11/04/2016, 18:02
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παίδες!

Όσο για την ασφάλεια, εγώ πιστεύω είναι ένας παράγοντας να σε ακούνε (και να σε βλέπουνε) καλύτερα. Ειδικά αν είσαι μέσα στην πόλη συνέχεια, κ περνάς μέσα από την κίνηση, ποτέ δεν ξες ποιος θα αλλάξει λωρίδα επειδή δεν σε άκουσε/είδε.

Αλλά ναι αν είναι να πειράξει την απόδοση, τότε θα περιμένω να πάρω καμιά Akrapovic, Arrow, Yoshimura, κάτι τετοιο.

Τα λάστιχα είναι 2013 και τα αλλάζω την επόμενη βδομάδα.

Φρένα είναι σε εξαιρετική κατάσταση με καινούρια τακάκια.

Κείμη, στείλε μου ένα μήνυμα και κάτι θα κανονίσουμε :)

AristidisZ
12/04/2016, 08:49
Συγνώμη ρε παιδιά είναι δυνατόν να μην ακούγεται τετρακύλινδρο χιλιάρι ;;;
:confused::confused::confused::confused:

DoctoR_k6
12/04/2016, 08:57
Συγνώμη ρε παιδιά είναι δυνατόν να μην ακούγεται τετρακύλινδρο χιλιάρι ;;;
:confused::confused::confused::confused:

Μαλλον δεν εχει κορνα...

Λαστιχα πρωτα...κ μαθε να το καβαλας/οδηγας για αρχη.

Vamael
12/04/2016, 09:01
Το θέμα δηλαδή είναι αν θα πειράξει την απόδοση και όχι πόσο θα ενοχλείς.... μάλιστα....

Καλούς δρόμους να έχεις και πάντα όρθιος.

thunder ace
12/04/2016, 09:35
Συγνώμη ρε παιδιά είναι δυνατόν να μην ακούγεται τετρακύλινδρο χιλιάρι ;;;
:confused::confused::confused::confused:
ΝΑΙ ,δεν ακουγετε αν το πας με λιγες στροφες 3-4χ.Στις πολλες ,απο 6-7 και μετα ,αλλαζει και ακουγετε.

AristidisZ
12/04/2016, 09:43
ΝΑΙ ,δεν ακουγετε αν το πας με λιγες στροφες 3-4χ.Στις πολλες ,απο 6-7 και μετα ,αλλαζει και ακουγετε.

Με 3 χιλιάδες στροφές δε πάω ούτε εγώ :bawl:

Σε κάθε περίπτωση το να ισχυρίζεσαι ότι τα 150 decibel αποτελούν παράγοντα ασφαλείας, είναι μάλλον λίγο αστείο (ή και καλύτερα ενοχλητικό)...

thunder ace
12/04/2016, 09:46
Με 3 χιλιάδες στροφές δε πάω ούτε εγώ :bawl:

Σε κάθε περίπτωση το να ισχυρίζεσαι ότι τα 150 decibel αποτελούν παράγοντα ασφαλείας, είναι μάλλον λίγο αστείο (ή και καλύτερα ενοχλητικό)...

ΜΕ 3000στροφες,με το δικο μου με πεμπτη,παω με 75χλμ.Καλα ειναι για μεσα στο χωριο η και λιγο παραεξω.

duke200
12/04/2016, 12:28
αμα θες να ακουγεσαι περισσότερο μπορεις να αναβαθμίσεις την κόρνα σου, αντι την εξάτμισή σου.

lykourgi
12/04/2016, 13:50
αμα θες να ακουγεσαι περισσότερο μπορεις να αναβαθμίσεις την κόρνα σου, αντι την εξάτμισή σου.
Ακριβώς.

Tycho Moon
12/04/2016, 14:13
Ακριβώς.

Και τί θα κάνει? Θα κορνάρει συνέχεια σαν τους Κινέζους?

lykourgi
12/04/2016, 15:12
Και τί θα κάνει? Θα κορνάρει συνέχεια σαν τους Κινέζους?
Η κόρνα και η εξάτμιση έχουν, η κάθε μία, διαφορετικό ρόλο.

Όσο για το "τι θα κάνει", η απάντηση είναι ότι ο φίλος μας θα διαβάσει τις διάφορες γνώμες (τις οποίες ο ίδιος ζήτησε) και θα αποφασίσει ο ίδιος.

Whisper123
12/04/2016, 16:06
Παιδιά, η ερώτηση ήταν καθαρά τεχνική. Αν η αφαίρεση του σιγαστήρα (baffle) είναι δυνατή και αν ναι, θα επηρεάσει αρνητικά (αποσυντονίσει) την λειτουργία του κινητήρα?

Δεν είμαι απο κείνους τους κάγκουρες που ενοχλούν τους πάντες, απλώς συνήθισα με την νίντζα 250 να ακούγεται αρκετά περισσότερο και να γίνομαι περισσότερο αντιληπτός σε σταυροδρόμια και όταν αλλάζουν λωρίδες, και τώρα είναι περίεργο. Μετά τα 60χλμ/ω μόνο τον αέρα ακους. Δεν νομίζω ότι βγάζοντας τον σιγαστήρα θα βγαζεί "τρελό" θόρυβο έτσι κ αλλιως.

Αλλά ναι διαβάζοντας τις γνώμες σας, θα περιμένω να αγοράσω μία aftermarket που στο φιναλε ειναι και πιο ελαφριές και πιο εμφανίσιμες.

duke200
12/04/2016, 16:34
οχι δεν θα παθει τιποτα με το να βγαλεις το σιγαστήρα, ούτε μείωση απόδοσης, ούτε μειωση στρωτης λειτουργίας είναι η τεχνική απάντηση στην ερώτηση σου. Δεν ξερω αν με το βγαλσιμο του σιγαστήρα ακούγεται πολύ παραπάνω απο ότι θες.

Whisper123
12/04/2016, 17:07
οχι δεν θα παθει τιποτα με το να βγαλεις το σιγαστήρα, ούτε μείωση απόδοσης, ούτε μειωση στρωτης λειτουργίας είναι η τεχνική απάντηση στην ερώτηση σου. Δεν ξερω αν με το βγαλσιμο του σιγαστήρα ακούγεται πολύ παραπάνω απο ότι θες.

Παρόλα αυτά πιστεύεις βγαίνει εύκολα ο σιγαστήρας απ την μαμα? Βγάζω ξερω γω τις αλλεν βιδες και τον τραβαω με πεντσα?