PDA

View Full Version : Οι υπερσύνδεσμοι δεν είναι παράνομοι



Sapadak
12/04/2016, 09:32
Έτσι συμβούλεψε το ευρωπαικό δικαστήριο σε ερώτηση του Ολλανδικού δικαστηρίου

Περισσότερα εδώ (http://in.reuters.com/article/internet-copyright-eu-court-idINKCN0X40VE)

Bowleno
12/04/2016, 11:18
Όπερ τι σημαίνει για εμας τους μη μυημένους; :confused:

thunder ace
12/04/2016, 11:21
τα τορεντ εννοουν;

Sapadak
12/04/2016, 11:22
Όπερ τι σημαίνει για εμας τους μη μυημένους; :confused:

Αν καταλαβαίνω και εγώ καλά, οτι αν εσυ στο μπλογκ σου στέλνεις με υπερσυνδέσμους σε υλικό με πνευματικά δικαιώματα (ταινίες, μουσική κτλ) δε διαπράτεις κάποια κακουργηματική πράξη


τα τορεντ εννοουν;

Οχι μονο, οτιδήποτε προτατευεται πνευματικά (ταινίες, μουσικη, φωτογραφίες κτλ κτλ)

RizlaPlusPlus
12/04/2016, 11:24
Αυτο σημαινει οτι κατι γελοιοτητες του ελληνικου κρατους οπως αυτη (http://tvxs.gr/news/internet-mme/athoos-krithike-o-k-blogmegr-meta-apo-7-xronia) δε θα γονατιζουν τον κοσμακη 7 χρονια στα δικαστηρια για να βγει ακρη. Και επισης σημαινει οτι μπορουμε να ποσταρουμε ελευθερα λινκς με το μοτο.τζιπι :a54: :a014:

BLiTzER
12/04/2016, 11:36
Αυτό που λέει το άρθρο είναι ότι αν έχω στο site μου ένα λινκ, το οποίο οδηγεί σε κάποια φωτογραφία, βίντεο, οποιοδήποτε copyrighted υλικό, το οποίο, όμως, στο λινκ που αναπαράγω, είναι ελεύθερο στο κοινό, τότε εγώ δεν είμαι παράνομος.

Με λίγα λόγια, δε θεωρείσαι παράνομος για τη δημοσίευση συνδέσμων, αλλά του ίδιου του υλικού, εφόσον γίνεται χωρίς άδεια.

Τα torrents, φαντάζομαι, είναι ένα τελείως διαφορετικό θέμα, καθώς εμπλέκουν πειρατικό, παράνομο software.

Δεινόσαυρος
12/04/2016, 13:14
Όπερ τι σημαίνει για εμας τους μη μυημένους; :confused:

τα τορεντ εννοουν;

Όχι. Εννοούν τα απλά λίνκ.

(Τεχνικώς αυτά ονομάζονται hyperlink, εξ ου το "υπερσύνδεσμοι")

Δηλαδή δεν μπορεί να σου κάνει μήνυση κάποιος αν βάλεις στη σελίδα σου ένα λινκ που δεν του αρέσει.
Έχει καταντήσει αηδία. Σαν να πρέπει να λέμε και ευχαριστώ για τα πλέον αυτονόητα. Η ΟΛΗ ΙΔΕΑ του Web ήταν να μπορείς να βάζεις λινκ. Και πρέπει τώρα κάποιος να τρέχει στα δικαστήρια να αποδείξει οτι αυτό δεν είναι παράνομο. Έχουμε ξεφύγει κομματάκι...

===

ΥΓ
Blitzer, τώρα μόλις είδα την απάντησή σου :beer:

Sapadak
12/04/2016, 13:18
Όχι. Εννοούν τα απλά λίνκ.

(Τεχνικώς αυτά ονομάζονται hyperlink, εξ ου το "υπερσύνδεσμοι")

Δηλαδή δεν μπορεί να σου κάνει μήνυση κάποιος αν βάλεις στη σελίδα σου ένα λινκ που δεν του αρέσει.
Έχει καταντήσει αηδία. Σαν να πρέπει να λέμε και ευχαριστώ για τα πλέον αυτονόητα. Η ΟΛΗ ΙΔΕΑ του Web ήταν να μπορείς να βάζεις λινκ. Και πρέπει τώρα κάποιος να τρέχει στα δικαστήρια να αποδείξει οτι αυτό δεν είναι παράνομο. Έχουμε ξεφύγει κομματάκι...

===

ΥΓ
Blitzer, τώρα μόλις είδα την απάντησή σου :beer:

Δηλαδη Hyperlink που στέλνει σε τορεντοσελίδα είναι παράνομο??

Δεινόσαυρος
12/04/2016, 13:37
Δηλαδη Hyperlink που στέλνει σε τορεντοσελίδα είναι παράνομο??

Οι τορεντοσελίδες δεν είναι παράνομες. Τα torrent ένα πρωτόκολλο είναι και αυτά σαν οποιοδήποτε άλλο. Ένα σωρό νομιμότατες εφαρμογές τα χρησιμοποιούν.


Τώρα τι παίζει με το περιεχόμενό τους, άλλη υπόθεση. Δεν μπορείς όμως να κάνεις έναν δρόμο παράνομο γιατί "μπορεί", "ίσως", να περπατήσει εκεί κανας εγκληματίας.

AristidisZ
12/04/2016, 13:37
Πάντως θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές σε μουσικό φόρουμ (με πάνω από 1 μύριο μέλη) ότι απαγορευόντουσαν τα live links (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148848&p=2735276&viewfull=1#post2735276), αν και εκεί νομίζω είχε να κάνει με το redirect

BLiTzER
12/04/2016, 13:38
Δηλαδη Hyperlink που στέλνει σε τορεντοσελίδα είναι παράνομο??

Do not feed the troll.

Αυτό λέει το άρθρο. Ότι εφόσον το υλικό υπάρχει και είναι διαθέσιμο στο κοινό, δε μπορείς να θεωρηθείς παράνομος, επειδή τους διευκολύνεις, δίνοντας ένα λινκ.

nickald
12/04/2016, 13:40
Δηλαδη Hyperlink που στέλνει σε τορεντοσελίδα είναι παράνομο??

Αυτό είναι εντελως θολο και σε χωρες που εχουν μια σχετικη νομοθεσια για τα περι του ιντερνετ πραγματα (σε αντιθεση με εμας που εξετάζονται όλα αναλογα με το ποιος κανει την προσφυγη στη "δικαιοσύνη")

Υπαρχουν αποφασεις ισπανικων και σουηδικων δικαστηρίων που αναφερουν ότι δεν μπορει να διωχθεί καποιος επειδή δημοσιευσε κατι που παραπεμπει σε σελιδα (τορενταδικο) η οποια περιεχει υλικο που εμπιπτει στους ορους περι πνευματικης ιδιοκτησίας.

Υπαρχουν επισης αποφασεις και γνωμοδοτήσεις που αναφερουν ότι δεν μπορει να διωχθεί καποιος επειδή δημοσιευει το αρχειο .τορ εφόσον αυτό το αρχειο είναι δικο του δημιουργημα ανεξάρτητα αν αυτό χρησιμοποιηθεί για να διαμοιρασουν αλλοι χρηστες υλικο πν. ιδιοκτησίας. Υπαρχει επισης άλλη αποφαση ή οποια αναφερει ακριβως το αντιθετο.

Γενικα το θεμα είναι μυλος.

Τελευταια παει να ξεκαθαρισει τουλάχιστον το θεμα hyperlinks και κατά ποσο φερει ευθυνη αυτος που εχει το υλικο αλλα και αυτος που στελνει κοσμο σ'αυτον που εχει το υλικο. Η λογικη είναι ότι αν δημιουργήσεις το παρανομο υλικο εχεις ευθυνη αλλα αν δημοσιεύσεις την ιστοσελιδα που εχει τετοιο υλικο δεν μπορει να σου καταλογιστει γιατι απλα μοιραζεις κατι που στην ουσια υπαρχει ούτως ή αλλως.


Σχετικο υλικο υπαρχει σε αφθονια στο torrentfreak και σηκωνει διάβασμα με τις ωρες

Δεινόσαυρος
12/04/2016, 13:42
Πάντως θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές σε μουσικό φόρουμ (με πάνω από 1 μύριο μέλη) ότι απαγορευόντουσαν τα live links (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148848&p=2735276&viewfull=1#post2735276), αν και εκεί νομίζω είχε να κάνει με το redirect

Αυτό είναι άλλη υπόθεση.
Μπορεί κάποιο φόρουμ να πει απαγορεύουμε τα λινκ.
Μ@λ@**@ μεν, αλλά δική τους υπόθεση.
Εδώ μιλάμε για νομοθεσία, νομίζω, όχι για επί μέρους κανόνες της όποιας ιστοσελίδας.

AristidisZ
12/04/2016, 13:45
Αυτό είναι άλλη υπόθεση.
Μπορεί κάποιο φόρουμ να πει απαγορεύουμε τα λινκ.
Μ@λ@**@ μεν, αλλά δική τους υπόθεση.
Εδώ μιλάμε για νομοθεσία, νομίζω, όχι για επί μέρους κανόνες της όποιας ιστοσελίδας.

Βέβαια η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είχε εκατοντάδες GB μουσικής / βίντεο (σε link ανεβασμένα στο rapidshare), άρα καταλαβαίνεις...

Δεινόσαυρος
12/04/2016, 13:58
Βέβαια η συγκεκριμένη ιστοσελίδα είχε εκατοντάδες GB μουσικής / βίντεο (σε link ανεβασμένα στο rapidshare), άρα καταλαβαίνεις...

Είναι μεγάλη χαζομάρα το θέμα.

Έστω ότι κάνουν παράνομους τους υπερσυνδέσμους (λαίμαι τώρα...), τι σε εμποδίζει να γράψεις απλά ολογραφως το URL, αλλά να μην το κάνεις σύνδεσμο. Η μόνη διαφορά θα είναι οτι ο χρήστης θα πρέπει πλέον να κάνει copy-paste τη διευθύνση, δλδ απλά αφαιρέθηκε η διευκόλυνση του "κλικ", τίποτα άλλο.

Τι θα κάνουν μετά; θα σε μπουζουριάσουν επειδή ανέφερες πού βρίσκεται η διεύθυνση;;; :lol:
Σπασμωδικές κινήσεις απλήστων και ασχέτων..

BLiTzER
12/04/2016, 13:59
τι σε εμποδίζει να γράψεις απλά ολογραφως το URL, αλλά να μην το κάνεις σύνδεσμο. Η μόνη διαφορά θα είναι οτι ο χρήστης θα πρέπει πλέον να κάνει copy-paste τη διευθύνση, δλδ απλά αφαιρέθηκε η διευκόλυνση του "κλικ", τίποτα άλλο.


Το οποίο γίνεται χρόνια τώρα, για διάφορους λόγους. Π.χ. ht*p://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148848&p=2735296#post2735296

AristidisZ
12/04/2016, 14:11
Είναι μεγάλη χαζομάρα το θέμα.

Έστω ότι κάνουν παράνομους τους υπερσυνδέσμους (λαίμαι τώρα...), τι σε εμποδίζει να γράψεις απλά ολογραφως το URL, αλλά να μην το κάνεις σύνδεσμο. Η μόνη διαφορά θα είναι οτι ο χρήστης θα πρέπει πλέον να κάνει copy-paste τη διευθύνση, δλδ απλά αφαιρέθηκε η διευκόλυνση του "κλικ", τίποτα άλλο.

Τι θα κάνουν μετά; θα σε μπουζουριάσουν επειδή ανέφερες πού βρίσκεται η διεύθυνση;;; :lol:
Σπασμωδικές κινήσεις απλήστων και ασχέτων..

Καλά το συγκεκριμένο φόρουμ έχει συγχωρεθεί εδώ και αρκετά χρόνια...

:priest:

Μανολης67
12/04/2016, 17:19
Πάντως θυμάμαι τις παλιές καλές εποχές σε μουσικό φόρουμ (με πάνω από 1 μύριο μέλη) ότι απαγορευόντουσαν τα live links (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?t=148848&p=2735276&viewfull=1#post2735276), αν και εκεί νομίζω είχε να κάνει με το redirect

Παλιά αμαρτία...το τι εβρισκες εκεί μεσα.....:)