PDA

View Full Version : Δισκόπλακες για Daytona 675



harris_x
12/04/2016, 09:37
πρέπει να αλλάξω δισκόπλακες, όπως πάντα θα χρησιμοποιώ DP τακάκι ή αν δεν βρω, CL.

Σκεπτόμουν να βάλω τις μαμά (safe side) αλλά η διαφορά τιμής με αυτές του tsouboss είναι σημαντική....

Τι προτείνετε;

Έχει βάλει κάνεις σε αντίστοιχο μηχανάκι για χρήση και στην πίστα τις εν λόγω δισκόπλακες;

Bladerunner
12/04/2016, 09:46
Στο δικό μου έχω βάλει Braking (http://www.braking.com/)

Πολύ καλή απόδοση και κυρίως αίσθηση. Σε συνδυασμό με DP τακάκια φρενάρουν το μηχανάκι ακαριαία, αλλά σου προσφέρουν και την πληροφόρηση που χρειάζεται για να κρατήσεις τα φρένα μέχρι βαθιά μέσα στη στροφή.

byron
12/04/2016, 09:52
Ti είναι οι tsouboss? :confused:

Ti προέλευσης είναι?

Edit https://www.youtube.com/watch?v=QHRf7EiT1PU το βρήκα...

sapila racing
12/04/2016, 09:54
Ti είναι οι tsouboss? :confused:

Ti προέλευσης είναι?

http://www.tsubossbrakeracing.com/site/

Ελληνικής προέλευσης, Κορωπι.

harris_x
12/04/2016, 10:10
ισχύει πως η tsuboss κατασκευάζει τις δισκόπλακες για την braking;

Bladerunner
12/04/2016, 10:40
ισχύει πως η tsuboss κατασκευάζει τις δισκόπλακες για την braking;

Δεν το ξέρω. Αντιπρόσωπος της Braking στην Ελλάδα πάντως είναι ο Μπέζας (http://bele.gr/index.php?lang=el).

Hayate
12/04/2016, 10:44
ισχύει πως η tsuboss κατασκευάζει τις δισκόπλακες για την braking;

Κάτι τέτοιο έχει κυκλοφορήσει κ στο παρελθόν και εδώ μέσα και άλλοι φίλοι μου το έχουν πει.Έχουν πολύ καλό Feedback πάντως σαν κατασκευαστές.Σκέφτομαι και εγώ στο GSXR να πάω να βάλω Tsuboss.

panos_zip
12/04/2016, 11:08
Εγώ δεν θα τις έβαζα σε ss μηχανάκι.
Εχω άσχημη εμπειρια στο tiger.
Είχα πέσει με αρκετά χιλιόμετρα και το μηχανάκι σταμάτησε μέσα στα χώματα.
Όταν μετά ξεκίνησα να το φτιάχνω είδα ότι η μια μαμά διακόπλακα στράβωσε οπότε και άρχησα να ψάχνω για εναλλακτικές. Μετά από προτροπή γνωστού μου (ο οποίος είχε παλιότερα σε μοταρντ τσουμπος δίσκο και είχε κάνει και αγώνες) αποφάσισα να τις βάλω.
180 αν θυμάμαι καλά είχα πληρώσει το ζευγάρι. Τόσο έβρισκα ΤΗ ΜΙΑ braking τότε.

Την είχα με σκληρό τακάκι, δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα.
Το φρένο χειροτέρευσε. Δεν είναι ότι δεν είχα φρένα, αλλά σε σχέση με πριν ήταν λίγο χειρότερο.
Σε ταξίδι εντός ελλάδος δικάβαλος και φορτωμένος, κάποια στιγμή σε πολύωρη διαδρομή ανάμεσα στα βουνά και με αρκετή χρήση του φρένου η εμπρός αριστερή στράβωσε.
Τελικά οι μαμά ήταν κομπλέ απλά είχαν κολλήσει οι ροδέλες της και όταν τις καθάρισα προσεκτικά δούλεψαν κανονικότατα.
Μεγάλη μου βλακεία, τσάμπα λεφτα, αλλά βιαζόμουν να βγάλω το μηχανάκι τότε.
Τις έβαλα πάλι πάνω και όλα επανήλθαν στο φυσιολογικό.

Τέλος να πω οτι οι tsuboss έχουν χαμηλή ποιότητα κατασκευής.
Μόλις τις έσφιξα πάνω στη ζάντα ξαφλούδισε το χρώμα γύρω από τις βίδες.
Επίσης όταν έπλενα το μηχανάκι οι δίσκοι έπιαναν αυτη την επιφανειακή σκουριά.
Το ίδιο πάθαινε και όταν εφευγα ταξίδι και έμαινε καιρό στο γκαραζ.

Αν δεν μπορεις να βρεις μαμά σε καλή κατάσταση μεταχειρισμένες, καλύτερα κατά τη γνώμη μου να πας σε κάποια επώνυμη λύση.
Οι EBC είναι πολύ καλές και στο forum triumph έχουν φορεθει και λενε καλά λόγια. Υπάρχει και εκπτωση εκεί νομίζω.

Επίσης να ξέρεις ότι το tiger 1050 2007-2012 (για το sport δεν ξέρω) με το 675 εκτος του R έχουν ίδιους δίσκους.

leftos
12/04/2016, 11:15
Με την tsuboss το κακο ειναι οτι καποιοι δεν εχουν μεινει ευχαριστημενοι αλλα ακομα και αυτοι τις πηγαν πισω και πηραν τα χρηματα τους.
Μπορει να υπαρχει διαφορα στην παρτιδα παραγωγη λεω εγω.
Γενικα ειναι καλα σαν υλικα και η εξηπηρετηση ειναι σωστη απο την εταιρια.

GIGEORGE
12/04/2016, 11:53
πολλοι απριλιανοι με πιο βαρια μηχανακια (caponord) κ εγω σε xp 530 εβαλα μεγαλυτερες του τσουμπου χωρις κανενα προβλημα,εχει βελτιωθει αισθητα σε ποιοτητακ η τιμη δεν παιζεται

panos_zip
12/04/2016, 12:48
Φθηνή λύση ειναι σίγουρα. Η φθηνότερη διαθέσιμη αυτή τη στιγμη αν δεν κάνω λάθος για καινούριο σετ.

Δεν πιστεύω πάντως πως είναι βελτίωση ειδικά για ss.


Αυτό για την επιστροφή και αποζημίωση δεν το ήξερα.

noodles
15/04/2016, 18:12
για τις tsuboss δεν ακουω καλα λογια απο φιλους με ss. πολυ καλοι δισκοι για τα λεφτα τους ειναι οι atrax. δες αν βγαινουν για το δικο σου μοτο.