PDA

View Full Version : Όταν δουλεύει το βεντιλατέρ



7Tolis
12/04/2016, 10:49
Η βόλτα τέλειωσε,επιστροφή στο πάρκινγκ.Το βεντιλατέρ όμως έχει πάρει μπρος.

Σβήνουμε και φευγουμε;
Γυρνάμε ένα κλικ το κλειδί ωστε να σβήσει ο κινητήρας αλλά να εξακολουθούν να δουλεύουν τα βεντιλατέρ μέχρι να σταματήσουν; (μπαταριοφάγα λύση)
Περιμένουμε με τον κινητήρα να δουλεύει να σταματήσουν τα βεντιλατeουρς και μετα σβήνουμε;

:ninja::ninja: και γιατί;

amyroukai
12/04/2016, 10:52
Στο πηγασέιρο σβήνει περί το μισό λεπτό μετά. Slow the eggs. Κλειδάκι, μέχρι να βγάλεις κράνος, να το βάλεις στο διπλό στάνδ, να ξεκλειδώσεις βαλίτσα κλπ έσβησε...

SHOOTER045
12/04/2016, 10:55
Αφήνεις αναμμένο να σταματήσουν τα βεντιλατερ και να πεσει η πίεση λαδιού

Hayate
12/04/2016, 11:08
Ότι είπανε κ οι προηγκούμενοι.Καλύτερα να δουλέψει λιγάκι αναμμένο μέχρι να πέσουν στα νορμάλ οι θερμοκρασίες παρά να το αφήσεις να φάει όλο το φορτίο της μπαταρίας.Άσε που θα στην ψοφήσει πολύ πιο γρήγορα.Εγώ συνήθως το κάνω γι αυτό που είπε κ ο μήτσος,να πέσει λίγο η πίεση του λαδιού.

yes-u
12/04/2016, 11:09
Αφήνεις αναμμένο να σταματήσουν τα βεντιλατερ και να πεσει η πίεση λαδιού

+ 1

Manalishi
12/04/2016, 11:10
Στο TDM, περιμενες (ξαν)αναμμένος μέχρι να σταματήσει, και έσβηνες μετά ...

RENZ
12/04/2016, 11:15
Αν και συμφωνώ να παραμείνει ο κινητήρας σε λειτουργία μέχρι να σβήσει το βεντιλατέρ (ώστε να πέσει και η θερμοκρασία του κινητήρα), δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η πίεση λαδιού.

congate7
12/04/2016, 11:41
Μου έχει τύχει να το σβήσω και μετά να καταλάβω ότι δουλεύει το βεντιλατέρ.
Εκεί τι κάνουμε; Τη μία το ξαναέβαλα και το άφησα να δουλεύει, την άλλη το άφησα σβηστό με το κλειδί στο ον μέχρι να σταματήσει.
Ποιο είναι το πιο σωστό;

SHOOTER045
12/04/2016, 12:02
Το ξαναβαζεις μπροστά για να <πεσουν>και τα λάδια
*γνώμη μού
Αν και θα πουν κάποιοι οτι στο πλαϊνό σταντ δεν είναι καλό να δουλεύει ρελαντί.
Κάθεσαι επάνω λοιπόν μέχρι να σβήσει το βεντιλατερ και μετα σβήνεις και κατεβαίνεις

Manalishi
12/04/2016, 12:07
Αν και συμφωνώ να παραμείνει ο κινητήρας σε λειτουργία μέχρι να σβήσει το βεντιλατέρ (ώστε να πέσει και η θερμοκρασία του κινητήρα), δεν καταλαβαίνω τι σχέση έχει η πίεση λαδιού.

Με σβηστό κινητήρα, δεν δουλεύει η αντλία νερού και λαδιού, άρα θεωρητικά τα νερά/λάδια παραμένουν στάσιμα, θερμαίνονται και αυξάνεται η πίεση τους.

congate7
12/04/2016, 12:12
Άρα το ιδανικό είναι να ξαναβάλεις μπροστά και να πας μια βόλτα το τετράγωνο χαλαρά.
:beer:

BLiTzER
12/04/2016, 12:14
Με σβηστό κινητήρα, δεν δουλεύει η αντλία νερού και λαδιού, άρα θεωρητικά τα νερά/λάδια παραμένουν στάσιμα, θερμαίνονται και αυξάνεται η πίεση τους.

Ναι, αλλά αν ο κινητήρας είναι σβηστός, το σύστημα έχει ήδη ξεκινήσει να ψύχεται, όχι;

RENZ
12/04/2016, 12:22
Με σβηστό κινητήρα, δεν δουλεύει η αντλία νερού και λαδιού, άρα θεωρητικά τα νερά/λάδια παραμένουν στάσιμα, θερμαίνονται και αυξάνεται η πίεση τους.

Η πίεση του λαδιού φθάνει το max μόνο κατά τη λειτουργία του κινητήρα (υπάρχει και ασφαλιστικό-bypass). Επίσης, η τάπα του ψυγείου λειτουργεί και σαν ασφαλιστικό, και όταν ανοίγει, το επιπλέον υγρό επιστρέφει στο δοχείο διαστολής όπως γίνεται και κατά τη λειτουργία του μοτέρ.
Παρ' όλα αυτά η λειτουργία του κινητήρα μέχρι να σταματήσει το βεντιλατέρ βοηθά στο να πέσει ομοιόμορφα η θερμοκρασία του, η οποία έχει ανέβει αρκετά και γι' αυτό τέθηκε σε λειτουργία.

SHOOTER045
12/04/2016, 12:24
Ναι
Αλλά εδώ μιλάμε για λειτουργία βεντιλατερ όταν φθανεις στον προορισμό σου και θέλεις να σβησεις

gior-gos
12/04/2016, 12:27
Οπως ζεσταινεις το μηχανακι πριν ξεκινησεις το πρωι, με την ιδια λογικη, το αποθερμαινεις. Οκ, θεωρητικα ακουγεται ευκολο. Περιμενεις 2 - 3 λεπτα να σβησει το βεντιλατερ και μετα σβηνεις και την μηχανη. Στην πραγματικοτητα ομως, αν μπεις σ αυτο το τριπακι θα κανεις τη ζωη σου δυσκολη. Φαντασου να θες να παρεις κατι απ το περιπτερο και να περιμενεις να σβησει το βεντιλατερ για να σβησεις την μηχανη. Να θες να βαλεις βενζινη· το ιδιο. Να σταματησεις για να ρωτησεις πληροφοριες σε κανα χωριο και να μην ακους καλα τον μπαρμπα ή τη γιαγια γιατι δεν τολμας να σβησεις. Να χεις παει για μπανιο και να περιμενεις μες στο λιοπυρι σα μαλακας πότε θα σβησει το βεντιλατερ. Σβηστο και φυγε ρε φιλε..

Με διακοπτη αναμμενο και σβηστό κινητηρα το μόνο που θα αποθερμανθει θα ειναι το παραφλου που βρισκεται στο σημειο εκεινο του ψυγειου που ρουφαει το βεντιλατερ, οπότε δεν..

Αν ειναι να μπεις σ αυτη τη διαδικασια, μ αναμμενο κινητηρα.

toyar
12/04/2016, 12:29
ρε παιδια ημαρτον:plaf:
το σβηνεις και φευγεις απλα..........
ΑΝ ο κατασκευαστης το θεωρει χρησιμο θα εχει προβλεψει το βεντιλατερ να δουλεψει και με κλειστο διακοπτη
θα δουλεψει μερικα δευτερολεπτα ακομα και θα σβησει οποτε φυσικα η μπαταρια δεν θα παρει χαμπαρι
οι διαδικασιες σβησιματος προβλεπονται μονο στα turbo για προστασια της τουρμπινας και του λαδιου

amyroukai
12/04/2016, 12:33
Μιά που το πιάσαμε το ζητηματάκι...


Ο λόγος που ανέβηκε η θερμοκρασία είναι ότι παράγεται ζέστη από την λειτουργία του μοτέρ, η οποία δεν απάγεται αποτελεσματικά λόγω της ανεπαρκούς κυκλοφορίας αέρα στις κυψέλες του ψυγείου, ναι;
Το βεντιλατέρ αερίζει μιά μικρή επιφάνεια σε σχέση με το μέγεθος του ψυγείου, ναι;
Άρα δουλεύει το μοτέρ, συνεχίζει να παράγει ζέστη που δεν μπορεί να απαχθεί, αλλά κάποια στιγμή σβήνει το βεντιλατέρ γιατί έχει timer και δεν μπορεί να είναι διαρκώς αναμμένο... Και νομίζει ο χρήστης ότι "κρύωσε" το μηχανάκι και χαίρεται, όταν -μάλλον- έχει κάνει κάτι ανάμεσα σε μιά τρύπα στο νερό ή τα πράγματα χειρότερα...

Νομίζω.

SHOOTER045
12/04/2016, 12:41
Ναι γι αυτό το turdo timer στο Subaru σβήνει το μοτέρ Άδου έχει δουλέψει κάνα δύο φορές το βεντιλατερ
*μετα απο ταξίδι

RENZ
12/04/2016, 12:52
Μιά που το πιάσαμε το ζητηματάκι...


Ο λόγος που ανέβηκε η θερμοκρασία είναι ότι παράγεται ζέστη από την λειτουργία του μοτέρ, η οποία δεν απάγεται αποτελεσματικά λόγω της ανεπαρκούς κυκλοφορίας αέρα στις κυψέλες του ψυγείου, ναι;
Το βεντιλατέρ αερίζει μιά μικρή επιφάνεια σε σχέση με το μέγεθος του ψυγείου, ναι;
Άρα δουλεύει το μοτέρ, συνεχίζει να παράγει ζέστη που δεν μπορεί να απαχθεί, αλλά κάποια στιγμή σβήνει το βεντιλατέρ γιατί έχει timer και δεν μπορεί να είναι διαρκώς αναμμένο... Και νομίζει ο χρήστης ότι "κρύωσε" το μηχανάκι και χαίρεται, όταν -μάλλον- έχει κάνει κάτι ανάμεσα σε μιά τρύπα στο νερό ή τα πράγματα χειρότερα...

Νομίζω.

α) Ναι
β) Ναι
γ) Όχι. Δε σβήνει λόγω timer. Τουλάχιστον όχι όταν δουλεύει ο κινητήρας.
Και βέβαια ο κινητήρας δεν ψύχεται όταν δεν κυκλοφορεί το "παραφλού".
Τέλος το ερώτημα ήταν τι είναι καλό να κάνουμε όταν ακούμε το βεντιλατέρ όταν παρκάρουμε τη μοτό και όχι σε στάση για λίγο. Πάντως συμφωνώ ότι όλα αυτά είναι ψιλά γράμματα...

gior-gos
12/04/2016, 13:03
Το βεντιλατέρ αερίζει μιά μικρή επιφάνεια σε σχέση με το μέγεθος του ψυγείου, ναι;
Άρα δουλεύει το μοτέρ, συνεχίζει να παράγει ζέστη που δεν μπορεί να απαχθεί, αλλά κάποια στιγμή σβήνει το βεντιλατέρ γιατί έχει timer και δεν μπορεί να είναι διαρκώς αναμμένο... Και νομίζει ο χρήστης ότι "κρύωσε" το μηχανάκι και χαίρεται, όταν -μάλλον- έχει κάνει κάτι ανάμεσα σε μιά τρύπα στο νερό ή τα πράγματα χειρότερα...

Δεν ξερω ποια εχουνε timer, αλλά καποια δεν εχουνε. Αν για καποιους λογους η θερμοκρασια του παραφλου δεν κατεβαινει, το βεντιλατερ θα δουλευει εσαεί..

Επισης, συμφωνα με το οργανο μετρησης της θερμοκρασιας του παραφλου, η λειτουργια του βεντιλατερ οντως καταφερνει να ριξει την θερμοκρασια του παραφλου 7 - 8 °C περιπου (δηλαδη για παραδειγμα, απο τους 105 στους 98), τριχες..

Αυτο που ειναι - ας πουμε βλαβερο - , δεν ειναι η σταθερη υψηλη θερμοκρασια αλλά η συνεχης αυξομειωση της θερμοκρασιας..

stam2
12/04/2016, 13:29
Πιστεύω ότι κάθε μηχανάκι έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ιδιαιτερότητες.
Για παράδειγμα στο R1 που είχα, ο σκελετός της μηχανής δούλευε επίσης ως μέσο απαγωγής θερμότητας. Όταν λοιπόν γύρναγα από βόλτα με "ξαναμένο" το μηχανάκι, ειδικά το καλοκαίρι που ζεσταίνεται για πλάκα, κατόπιν παρατήρησης το βεντιλατέρ έριχνε, περίπου 7-8 βαθμούς όπως προειπωθηκε, την θεμροκρασία στο αντιψυκτικό. Όμως αν το άφηνες να δουλέυει ρελαντί σταματημένο, με την φυσική έλλειψη ροής αέρα δεν πετύχαινες και πολλά γιατί όσο χρόνο έψυχε το ψυγείο, άλλο τόσο σχεδόν ζέσταινε το μοτέρ.

Αυτό που έκανα εγώ, ήταν να αφήνω με σβηστό μοτέρ (αλλά και φώτα που είναι σημαντικό) αλλά αναμένο το βεντιλατέρ να πέσει η θερμοκρασία του νερού στο ψυγείο, καθώς δεν κυκλοφορεί όσο είναι ζεστό, και μόλις έσβηνε το βεντιλατέρ, έβαζα άλλη μια φορά μπροστά να κυκλοφορήσει το νερό που είχε δροσιστεί ελαφρώς.
Μόλις έβλεπα μια εξισορόπηση στους 97-98 βαθμούς και πριν προλάβει να ανέβει άλλο έσβηνα κανονικά.

Αυτό φυσικά δεν είναι κάτι που μπορείς να το κάνεις συνέχεια, και ενδεχομένως να είναι και ψυχολογικό αφού ο κατασκευαστής τα έχει προβλέψει όλα αυτά, όμως αυτό έκανα εγώ, και πράγματι έβλεπα τη διαφορά στο κρύωμα του μοτέρ, αλλά φυσικά δεν μπορώ να θσχυριστώ ότι αυτό είναι κάτι που έλειπε από τη ρουτίνα της μοτοσυκλέτας και τελικά εγγυάται μεγαλύτερη ζωή στον κινητήρα....

OldMan
12/04/2016, 13:31
Ρε τι τραβάτε και σεις οι αδερφές με τα φουρφούρια..:(


;)Tip: Γυρνάτε το μηχανάκι προςε τα εκεί από όπου φυσάει και σβήνετε άφοβα και παλικαρίσια..

toyar
12/04/2016, 13:36
αυτο που εγγυαται μεγαλυτερες φθορες στο μοτερ ειναι να το βαζεις μπρος για πλακα

gior-gos
12/04/2016, 13:40
;)Tip: Γυρνάτε το μηχανάκι προςε τα εκεί από όπου φυσάει και σβήνετε άφοβα και παλικαρίσια..

:beer:

Κι αμα εχει ψυγεια κι απ τις δυό πλευρες, το γυρναμε λιγο απ τη μία και λιγο απ την άλλη :sun:

Pan (dvs)
12/04/2016, 13:41
Στο πηγασέιρο σβήνει περί το μισό λεπτό μετά. Slow the eggs. Κλειδάκι, μέχρι να βγάλεις κράνος, να το βάλεις στο διπλό στάνδ, να ξεκλειδώσεις βαλίτσα κλπ έσβησε...

Mηπως εχει καποιο συστημα προστασιας,αναλογο με αυτο που εχουνε π.χ. τα θερμαινομενα grips?

gior-gos
12/04/2016, 13:45
Mηπως εχει καποιο συστημα προστασιας,αναλογο με αυτο που εχουνε π.χ. τα θερμαινομενα grips?

Σβηνουν μονα τους σε καθορισμενο χρονο;

DoctoR_k6
12/04/2016, 13:56
Περιμενω να σταματησειτο βεντιλατερ(ενω λειτουργει ο κινητηρας)σβηνω κ φευγω...Ουτως η αλλως η Suzukαρα δεν σπαει δεν χαλαει!!!:D
Για το Beverly μπορει να ριξω κ καμια γυροβολια να ειμαι σιγουρος!!:lol:

Pan (dvs)
12/04/2016, 13:59
Σβηνουν μονα τους σε καθορισμενο χρονο;

Μολις αρχισει να πεφτει η ταση (?) τα θερμαινομενα κλεινουνε αυτοματα.Ισως κατι τετοιο να συμβαινει και με τα βεντιλατερ.

sapila racing
12/04/2016, 14:03
Τι λέτε ρε παιδιά?
Πραγματικά έχω πάθει πλάκα με αυτα που διαβαζω. :confused:

sapila racing
12/04/2016, 14:04
ρε παιδια ημαρτον:plaf:
το σβηνεις και φευγεις απλα..........
ΑΝ ο κατασκευαστης το θεωρει χρησιμο θα εχει προβλεψει το βεντιλατερ να δουλεψει και με κλειστο διακοπτη
θα δουλεψει μερικα δευτερολεπτα ακομα και θα σβησει οποτε φυσικα η μπαταρια δεν θα παρει χαμπαρι
οι διαδικασιες σβησιματος προβλεπονται μονο στα turbo για προστασια της τουρμπινας και του λαδιου

+1074

DAYMAN
12/04/2016, 14:04
δεν σβηνεις μοτερ περιμενεις και μετα απο καποια δευτερολεπτα σταματαει το βεντιλατερ και κατοπιν σβηνεις μοτερ.Με τον τροπο αυτο γινεται ηπια και πιο γρηγορα η απαγωγη θερμοτητας.Πολλα μανιουαλ εταιρειων το αναφερουν με εντονα γραμματα.

macedonas
12/04/2016, 14:25
Και με τα αμάξια το ίδιο κάνετε ? στήνετε αυτί για να ακουσετε αν δουλεύει το βεντιλατέρ και αν ναι δεν τ σβ΄νετε ?
Ρε μην κάνετε δύσκολη τη ζωή σας .....

devil's animal
12/04/2016, 15:32
το βεντιλατερ σας αναβει γιατι πηγαινετε σαν κοτες...
προσπαθηστε να πατε με καμια 70αρια χλμ (ναι εντος πολης) και ριξτε την θερμοκρασια της μηχανης σας ομορφα και αντρικια...ουτε βεντιλατερ, ουτε αναμονες, ουτε αναβω-σβηνω μοτερ σαν να ειμαι ο monk, ουτε καθομαι πανω μεχρι να σβησει...ουτε...ουτε..ουτε...


ροη στην οδηγηση σας και γκαζι...:vroum:

theofilos888
12/04/2016, 15:48
:a014::a014:

virus
12/04/2016, 16:37
τοχω καταργησει το βεντιλατερ μου ζαλισε τα ουμπαλα :D

7Tolis
12/04/2016, 16:57
το βεντιλατερ σας αναβει γιατι πηγαινετε σαν κοτες...
προσπαθηστε να πατε με καμια 70αρια χλμ (ναι εντος πολης) και ριξτε την θερμοκρασια της μηχανης σας ομορφα και αντρικια...ουτε βεντιλατερ, ουτε αναμονες, ουτε αναβω-σβηνω μοτερ σαν να ειμαι ο monk, ουτε καθομαι πανω μεχρι να σβησει...ουτε...ουτε..ουτε...


ροη στην οδηγηση σας και γκαζι...:vroum:

Εσύ στο γκαράζ δηλαδή μπαίνεις χωρίς να ανοίξει η πόρτα; Τα φανάρια που τα πας; Χύμα τα περνάς;

Μανολης67
12/04/2016, 17:08
το βεντιλατερ σας αναβει γιατι πηγαινετε σαν κοτες...
προσπαθηστε να πατε με καμια 70αρια χλμ (ναι εντος πολης) και ριξτε την θερμοκρασια της μηχανης σας ομορφα και αντρικια...ουτε βεντιλατερ, ουτε αναμονες, ουτε αναβω-σβηνω μοτερ σαν να ειμαι ο monk, ουτε καθομαι πανω μεχρι να σβησει...ουτε...ουτε..ουτε...


ροη στην οδηγηση σας και γκαζι...:vroum:


Χτυπήστε και κανά δυό κόφτες.....

Μανολης67
12/04/2016, 17:13
Δεν ξερω για σας, εγω με το 660 με ξηρό καρτερ και κύλινδρο με επένδυση αλουμινίου παρακαλώ να ανάβει το βεντιλατερ, χειμωνα δεν αναβει ΠΟΤΕ, ανάβει (λίγο) μόνο καλοκαίρι και στην πόλη.
Περσι το καλοκαίρι Ιουλιο πήγα Πατρίδα ( Θεσσαλονίκη φτωχομάνα) και εκανα πάνω κάτω μέσα στο μποτιλιάρισμα στην Ι. Δραγούμη γυρω γυρω απο τέρμα Λεωφορείων νταλα μεσημέρη με 40αρια κελσίου για να ακούω το βεντιλατερ να δουλεβει!
Πάντως ξέχωρα απο την πλάκα, δεν νομίζω να υπάρχει θέμα, καλύτερα πρόσεξε πχ τα λάδια και το παραφλου (συχνά αλλαγή) και ολα καλά.

teogtp
12/04/2016, 17:56
Ποια η λογικη του ,δουλευω στο ρελαντί το μοτερ (αρα δεν υπαρχει ροη αερα για να ψύξει τα υγρα) για να ψυχθεί το μοτερ;
Με αυτο τον τρόπο επιβαρύνεται ο κινητήρας με εξτρα θερμικο φορτίο.
Το βεντιλατερ υπάρχει για να υποβοηθήσει το κυκλωμα ψυξης οταν αυτό δεν μπορεί να γίνει με φυσικο τρόπο.
Γνωμη μου.....

devil's animal
12/04/2016, 18:06
Εσύ στο γκαράζ δηλαδή μπαίνεις χωρίς να ανοίξει η πόρτα; Τα φανάρια που τα πας; Χύμα τα περνάς;



στα φαναρια δεν προλαβαινει ν'ανοιξει...το ιδιο και στην πορτα του γκαραζ...

και δεν κανω πλακα...
δεν πρεπει να εχω δει ποτε 100ο C στο καντραν του gsxr...ή αν εχω δει θα εχει γινει μια φορα που ουτε την θυμαμαι...

basilis_k6
12/04/2016, 18:37
ο πιο γρηγορος τροπος να ριξεις θερμοκρασια ειναι να κλεισεις την πηγη θερμοτητας. αρα το μοτερ. αν επρεπε να μενει ανοιχτο θα το γραφανε στα μανουαλ.

spyro
12/04/2016, 18:42
κάπως, κάπου, κάποτε σε ένα φόρουμ παραδίπλα μετα από 20 χιλ δίσκοι σε ποστ, στο τέλος έπεσαν κεφάλια για αυτό το θέμα

:D



σβήνεις και φεύγεις

stynikop
12/04/2016, 19:52
το βεντιλατερ σας αναβει γιατι πηγαινετε σαν κοτες...
προσπαθηστε να πατε με καμια 70αρια χλμ (ναι εντος πολης) και ριξτε την θερμοκρασια της μηχανης σας ομορφα και αντρικια...ουτε βεντιλατερ, ουτε αναμονες, ουτε αναβω-σβηνω μοτερ σαν να ειμαι ο monk, ουτε καθομαι πανω μεχρι να σβησει...ουτε...ουτε..ουτε...


ροη στην οδηγηση σας και γκαζι...:vroum:

:lol::cry:

Μανολης67
12/04/2016, 20:02
Παρε αερόψυκτο, η κάνε το ίδιο αερόψυκτο αφαιρώντας βεντιλατερ, παραφλού κτλ.
Για την ιστορία, κάποια μοντ πορτοκαλίας εταιρείας εχουν το βεντιλατερ ΕΞΤΡΑ, κάτι θα ξέρουν αυτοί...

SOTOS80
12/04/2016, 20:27
Σε CBR xx που δεν κλείνει σχεδόν ποτέ μέσα στην πόλη τι να πω....
Εγώ το σβήνω και ας δουλεύει έτσι κ αλλιώς και να το αφήσω αν δεν κινηθεί η μηχανή δεν θα σβήσει ποτέ μόνο του.

devil's animal
12/04/2016, 20:33
Σε CBR xx που δεν κλείνει σχεδόν ποτέ μέσα στην πόλη τι να πω....



δεν χρειαζεται να πεις...
να καταλαβεις πρεπει...οτι το ΧΧ δεν ειναι για μεσα στην πολη...


και το εχουμε πει πολλακις...καλυτερα να σκιζεται σε μια πιστα το μηχανακι (οχι μονο το XX..γενικα)...παρα να βραζει το μοτερ του μεσα στην πολη ολο το καλοκαιρι, πηγαινοντας με 20χλμ/ωρα και σταματωντας στα φαναρια για 1-1,5 λεπτο...

7Tolis
12/04/2016, 20:59
Κατανοεις πως για να βγεις από την πόλη πρέπει κάπως να την διασχισεις ναι;

lykourgi
12/04/2016, 21:05
Μπορείς να παρκάρεις το "εργαλείο" σε πάρκιγκ, έξω από την πόλη και να πηγαίνεις σπίτι με το παπί.

Σαν τους νταλικιέρηδες, ρε παιδί μου. :giggle:

Μανολης67
12/04/2016, 21:12
Καλό το θρεντ! Ευθυμήσαμε πάλι!

devil's animal
12/04/2016, 21:13
Κατανοεις πως για να βγεις από την πόλη πρέπει κάπως να την διασχισεις ναι;



αν απευθυνεσαι σε 'μενα, μενω εκτος πολης...
αλλα και εντος που εμενα καποτε, επιανα κεντρικους αξονες-λεωφορους και πηγαινα οπως ειπα με μια ταχυτητα που δεν αφηνε το μηχανακι να σηκωσει θερμοκρασια...τουλαχιστον οχι τοση ωστε ν'ανοιξει το βεντιλατερ...
το να πανε τα "νερα" 95-97, συμβαινει...αλλα 100 και πανω ειναι απαγορευτικο στο δικο μου μυαλο, οποτε κοιταω να πηγαινω με αρκετα ωστε να πεφτει...
αυτο προϋποθετει οπως ειπα ροη στην κινηση και μια καλη ταχυτητα...

αν θες να χωθεις στα στενακια της κυψελης μεσα στο καλοκαιρι για να πας για καφε Φ.Νεγρη κακο του κεφαλιου σου...
ή αν κατεβεις παλι καλοκαιριατικα με το 1100 στην ομονοια για δουλειες, καταμεσημερο, παλι υπαρχει θεμα...


τι το περιεργο λεω?

7Tolis
12/04/2016, 21:18
Μπα όχι εντάξει τίποτα το περίεργο όλα καλά.

Ichigo
12/04/2016, 21:34
σε ότι μηχανάκι έχω το σβήνω κατευθείαν. δεν περιμένω να περασει όλα τα στάδια θερμοκρασιας που ειναι σχεδιασμενο το μέταλο του κινητήρα φτάνοντας μέχρι άνοιγμα και σβησιμο βεντιλατερ δε λέει άλλωστε και το μάνιουαλ κάτι τέτοιο

που είναι αυτός ο παλιΆνθρωπας τώρα να μας εξηγήσει για τον θεωρητικό κύκλο Carnot και αλλα ωραια ρε πστμ;; :evil:

lonerider
12/04/2016, 21:40
Και εγώ σβηνω αμέσως....ποιο το νόημα να μην σβήσω?ας το εξηγήσει κάποιος απο αυτούς που δεν σβήνουν...

THEOD
12/04/2016, 21:47
άλλο ένα "επικό" θέμα σχεδόν αντάξιο του kill switch... Ρε σεις απορώ που βρίσκετε την όρεξη και την ενέργεια για τέτοια διλήμματα...

sugariasgeorge
12/04/2016, 21:54
εγώ σβηνω αμέσως!!!
αλλωστε Africa ειναι .... δεν χαλαει... οπως ολα τα χονδα ...;)
:beer::beer::beer:
(σημ. δεν σηκωνει και θερμοκρασια με τιποτα λεμε)

kostaskk
12/04/2016, 21:57
σε aprilia sx 50 με χρόνια χρησης μονο μια φορα το ειχα πετυχει να αναβει.. νομιζα ειναι χαλασμενο :-p
σε ορισμενα μανουαλ λενε μετα απο μεγαλα ταξίδια με υψηλες ταχυτητες να αφηνεις το μηχανακι για λιγο στο ρελαντι πριν το σβισεις.
το κανουν και στα λεοφορεια. μετα απο μεγαλες διαδρομες ή στις ενδιαμεσες στασεις

η θερμοτητα παει στα μεταλλα του μοτερ,μετα στον αερα ή νερο. αυτο θελει χρονο να γινει.
αν εσυ πας τερμα γκαζι σε μια ευθεια τα μεταλλα του μοτερ δεχονται και απαγουν χ θερμοτητα με y ρυθμο (γρηγορο ρυθμο)
αν σταματισεις ξαφνικα κοβεις την ψυξη μεσο αερα στο ψυγειο.
η συσσωρευμένη θερμοτητα στα μεταλλα απαγεται με μικροτερο ρυθμο, αρα συσσωρεύεται στο νερο σου.
αυτο ανεβαζει θερμορασια νερου και πιεση.
πιθανοτατα
(ακομα και σβιστο μοτερ να εχεις, η θερμοτητα που παραχτικε πρεπει να φυγει και αν δεν μπορει να το κανει θα παει στον αερα γυρο απο το μοτερ και στο νερο)

οποτε το ποιο καλο ειναι πριν σταματισεις να κρυωνεις το μοτερ εν κινησει με μια μεγαλη σχεση και πολλα χιλιομετρα ωστε οταν σταματισεις να μην ειναι αναμενο το βεντιλατερ

Μανολης67
12/04/2016, 22:07
Καλοκαιρινό θέμα, επίκαιρο, ευτυχώς δεν είχα πρόβλημα με το DT 200 γιατί δεν είχε βεντιλατερ

mikes
12/04/2016, 22:28
να γιατι αεροψυκτο.... δεν υπαρχουν τετοια προβλήματα...

ρε σβηνετε και φευγετε λεμε.. τιποτα δεν παθαινουν, το βεντιλατερ κρυωνει το νερο που υπαρχει μεσα στο ψυγειο, όχι στον κινητηρα, οποτε δεν υπαρχει νοημα να περιμενετε..

SOTOS80
12/04/2016, 23:20
δεν χρειαζεται να πεις...
να καταλαβεις πρεπει...οτι το ΧΧ δεν ειναι για μεσα στην πολη...


και το εχουμε πει πολλακις...καλυτερα να σκιζεται σε μια πιστα το μηχανακι (οχι μονο το XX..γενικα)...παρα να βραζει το μοτερ του μεσα στην πολη ολο το καλοκαιρι, πηγαινοντας με 20χλμ/ωρα και σταματωντας στα φαναρια για 1-1,5 λεπτο...

Υπάρχει και δεύτερο μηχανάκι για κάθε μέρα αλλά αυτο δεν σημαίνει ότι δεν θα κουνήσω το xx καθόλου.... Εννοείται ότι δεν το πάω κέντρο που ξέρω ότι θα κολλήσω στην κίνηση αλλά οποίος έχει xx , VFR κτλ καταλαβαίνει τι θέλω να πω ... Δεν χρειάζεται να μπλέξω σε κίνηση πολύ γι να ανάψει .... Ανάβει για πλάκα και χωρίς να έχει θέμα το μηχανάκι...έτσι δουλεύει.μετσι κ αλλιώς όταν ταξιδεύουμε δεν γίνεται να είσαι μόνιμα στην εθνική αναγκαστικά θα μπεις σε πόλη... Θα μπλέξεις σε κίνηση κτλ κτλ. Απλά ανέφερα ότι αν σταματήσω και ανάψει βεντιλατερ...πολύ απλά αν δεν ξεκινήσω δεν θα σβήσει. Όποτε το σβήνω και δεν έχει πάθει τίποτα... Πολύ το ψιριζουμε νομίζω.

Dalt0n
13/04/2016, 01:27
το βεντιλατερ σας αναβει γιατι πηγαινετε σαν κοτες...
προσπαθηστε να πατε με καμια 70αρια χλμ (ναι εντος πολης) και ριξτε την θερμοκρασια της μηχανης σας ομορφα και αντρικια...ουτε βεντιλατερ, ουτε αναμονες, ουτε αναβω-σβηνω μοτερ σαν να ειμαι ο monk, ουτε καθομαι πανω μεχρι να σβησει...ουτε...ουτε..ουτε...


ροη στην οδηγηση σας και γκαζι...:vroum:

:beer: :beer: να και ένας λογικός ανάμεσα σας

basilis_k6
13/04/2016, 01:31
Το ξέρετε φαντάζομαι ότι τα "μηχανάκια" είναι μία γενικευση. Κάποια δεν έχουν βεντιλατερ γιατί δεν είναι σχεδιασμένα για τέτοια χρήση, κάποια έχουν μόνο για να μην πάρουν φωτιά και κάποια είναι ρυθμισμένα (μάλλον και το χχ) να κρατάνε με το βεντιλατερ πάντα χαμηλά τη θερμοκρασία. Ο εγκέφαλος αποφασίζει και δεν είναι πάντα στην ίδια θερμοκρασία ρυθμισμένος.

kordix
13/04/2016, 09:00
Εγώ πάντως φροντιζω να έχω έτοιμα μαριναρισμενα τα κρέατα απο πριν, για να προλάβουν να γίνουν, πριν κρυώσει ο μποξερ.

Ohm
13/04/2016, 09:02
άλλο ένα "επικό" θέμα σχεδόν αντάξιο του kill switch... Ρε σεις απορώ που βρίσκετε την όρεξη και την ενέργεια για τέτοια διλήμματα...

κάτσε να δεις τι έχει να γίνει έτσι και κάποιος ρωτήσει "φρένο με ένα, δύο ή τρία δάχτυλα;"

OldMan
13/04/2016, 13:39
που είναι αυτός ο παλιΆνθρωπας τώρα να μας εξηγήσει για τον θεωρητικό κύκλο Carnot και αλλα ωραια ρε πστμ;; :evil:
Είστε και γουσταρλήδες, βλέπω...:smokin:

7Tolis
13/04/2016, 13:45
Τελικά σβήνουμε ή περιμένουμε;

OldMan
13/04/2016, 13:50
Μπορούμε και να περιμένουμε αλλα είμαστε ηδη με ρεζερβα θα σβησουμε αναγκαστικά...

7Tolis
13/04/2016, 14:13
Θα σου πω γιατί ρωτάω. Εκεί που παρκάρω έχει ησυχία. Νεκρική θα έλεγα. Λόγω φασαριας της μηχανής όποτε περιμένω, μου τη λένε (λογικό μου φαίνεται)κάποιοι γείτονες.

Άρα, άμα σβήνω και φεύγω και όλα καλά τότε θα σταματήσουν να μου τη λένε. Μερικές φορές έτυχε κάποιοι συναγερμοι να ενεργοποιήθουν. Φαντάζει αστείο αλλά δεν είναι και τόσο.

BLiTzER
13/04/2016, 14:16
Εγώ σβήνω πάντα 50 μέτρα πριν φτάσω στο σπίτι μου. Έτσι, δε δουλεύει ποτέ το βεντιλατέρ όταν παρκάρω, δε χτυπάνε 4 συναγερμοί αυτοκινήτων έξω από το σπίτι μου και γενικά, όλοι είναι χαρούμενοι.

thunder ace
13/04/2016, 14:17
τι τραβαμε εμεις οι υγροψυκτοι!!!!!!

sapila racing
13/04/2016, 14:23
Θα σου πω γιατί ρωτάω. Εκεί που παρκάρω έχει ησυχία. Νεκρική θα έλεγα. Λόγω φασαριας της μηχανής όποτε περιμένω, μου τη λένε (λογικό μου φαίνεται)κάποιοι γείτονες.

Άρα, άμα σβήνω και φεύγω και όλα καλά τότε θα σταματήσουν να μου τη λένε. Μερικές φορές έτυχε κάποιοι συναγερμοι να ενεργοποιήθουν. Φαντάζει αστείο αλλά δεν είναι και τόσο.

Φτανεις στον προορισμό σου, σβήνεις και φεύγεις.
Τελος τα προβλήματα.

thunder ace
13/04/2016, 14:25
Φτανεις στον προορισμό σου, σβήνεις και φεύγεις.
Τελος τα προβλήματα.

ετσι μπραβο......τι συζηταμε τοση ωρα ρε παιδια;

Ohm
13/04/2016, 16:35
Φαντάζει αστείο αλλά δεν είναι και τόσο.

όταν κάποια φορά θα έχεις πονοκέφαλο, ή θα είσαι άρρωστος ή κουρασμένος ή θα έχεις ανάγκη από ησυχία τέλος πάντων και από κάτω είναι ο άλλος που "ζεσταίνει" το παρτάλι του με την ακράπα και συντονίζει στο βουητό όλο το δωμάτιό σου, θα νοιώσεις πόσο ενοχλητικό είναι.

o_gavros
14/04/2016, 11:17
Ρε τι τραβάτε και σεις οι αδερφές με τα φουρφούρια..:(


;)Tip: Γυρνάτε το μηχανάκι προςε τα εκεί από όπου φυσάει και σβήνετε άφοβα και παλικαρίσια..

πλιζ ντηφάιν που αρχίζει και που τελειώνει το παλικαρίσια.
είναι λεπτές οι γραμμες,καταλαβαίνεις :lol:

Bowleno
14/04/2016, 12:22
Είστε και γουσταρλήδες, βλέπω...:smokin:

Σε μοτοφόρουμ είμαστε, ε,δεν θα.....είμαστε; :D

Σβήνετε ρε τα παρτάλια σας αμέσως μόλις φτάνετε εκεί πάτε και όλα καλά (και η τσέπη ακόμα καλύτερα.....)

toyar
14/04/2016, 12:39
ακομα πιο εντυπωσιακο γινεται το σβησιμο με μια ξερογκαζια στον κοφτη και kill ειδικα σε αεροψυκτο με καρμπυρατερ:p

duke200
14/04/2016, 12:42
δεν ξερω αν πρεπει να περιμένεις ή όχι, το σωστό πάντως είναι να σβήνει το μοτέρ ενώ το ψυκτικό (όπως και το λάδι) έχει κανονική θερμοκρασία (90 βαθμούς), ανεξαρτήτως αν δουλεύει η όχι το βεντιλατέρ. Και αυτο γιατι αν το κλείσεις και το παραφλού έχει αρκετά παραπάνω απο 90 βαθμούς, λόγω της μη κυκλοφορίας του υγρού δημιουργείται τοπικά μεγάλη υπερθέμανση-διαστολή με πιθανά μακροπρόθεσμα ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Το ίδιο συμβαίνει και με το λάδι. Λόγω του οτι σταματάει η κυκλοφορία, προκαλείται τοπικό "καρβούνισμα" του λαδιού με αποτέλεσμα την συντόμευση της διάρκειας ζωής του λαδιού και την ανάγκη για συχνότερα διαστήματα αλλαγής. Φυσικά για τα 100% συνθετικά λιπαντικά με υψηλό δείκτη flash point, δεν φοβάσαι κατι τέτοιο.

OldMan
14/04/2016, 12:44
Αποχαιρετισμός στα βεντιλατέρ...!!! :wave2: