PDA

View Full Version : Buy The Mile...



AristidisZ
12/04/2016, 15:10
Εντάξει, δε ξέρω αν υπάρχει και για μοτοσυκλέτες, αλλά το έχετε δει αυτό ;

http://www.buythemile.gr/

Δεν μπήκα στη διαδικασία να συγκρίνω τιμές, αλλά μου φαίνεται (εν πρώτοις) καλή ιδέα...

amyroukai
12/04/2016, 15:20
Δυστυχώς είναι για αυτοκίνητα μετά το 2000. Έχασαν έναν πελάτη.

BLiTzER
12/04/2016, 15:45
Δεν είναι κακό...

210€, με νομική. Θα τσεκάρω πόσα πληρώνω τώρα και θα επανέλθω.

SHOOTER045
12/04/2016, 17:12
Δυστυχώς είναι για αυτοκίνητα μετά το 2000. Έχασαν έναν πελάτη.

+ εναν
Δεν ασφαλιζουν Subaru

Sapadak
12/04/2016, 17:18
Δυστυχως χάσαν κιαλλο πελάτη. Εϊναι για μόνο 5000 χλμ το χρόνο :lol:

BLiTzER
12/04/2016, 17:30
Δεν είναι κακό...

210€, με νομική. Θα τσεκάρω πόσα πληρώνω τώρα και θα επανέλθω.

140κάτι το 6μηνο πληρώνω τώρα. ~285€/έτος. Δεν είναι άσχημα τα 70 ευρουλάκια στην τσέπη. Θα τιμήσω μάλλον.

Sapadak
12/04/2016, 17:33
140κάτι το 6μηνο πληρώνω τώρα. ~285€/έτος. Δεν είναι άσχημα τα 70 ευρουλάκια στην τσέπη. Θα τιμήσω μάλλον.

Τα 140 το εξάμηνο τα δίνεις στην anytime? Συγκρινε πόσο θα σου έβγαινε στην anytime γιανα δεις τις πραγματικές διαφορές

Πάντως να βάλεις έναν τσάτσο στο αμάξι σου, και οταν/αν γίνει κανα ατύχηματάκι, να βρουν/δουν τα δεδομένα και να σου πουν, κυριος πήγαινες με 65 σε δρόμο με όριο 60, δε ξέρω αν αξίζει

7Tolis
12/04/2016, 17:34
Ο τίτλος είναι μίλια αλλά η μέτρηση χιλιόμετρα.

BLiTzER
12/04/2016, 17:50
Ναι, Αnytime ήμουν και πριν. Μεταφέρθηκα στο αντίστοιχο πρόγραμμα (χωρίς νομική) του BTM και μου βγήκε 180€/έτος. Πάνω από 100€ "κέρδος". Από τον επόμενο μήνα θα είμαι στο νέο πρόγραμμα.

Για την ιστορία, το αυτοκίνητο είναι 1400cc, του 2006 και έχει ~45,000 χλμ.

BLiTzER
12/04/2016, 17:53
Πάντως να βάλεις έναν τσάτσο στο αμάξι σου, και οταν/αν γίνει κανα ατύχηματάκι, να βρουν/δουν τα δεδομένα και να σου πουν, κυριος πήγαινες με 65 σε δρόμο με όριο 60, δε ξέρω αν αξίζει

Το συμβόλαιο (μου το διάβασε στο τηλέφωνο) γράφει ότι τα δεδομένα επεξεργάζονται μόνο για τον υπολογισμό των χιλιομέτρων και μετά διαγράφονται.

basilis_k6
12/04/2016, 17:57
δεν ειναι ευκολο να σε πανε σε δικαστηριο για κατι τετοιο γιατι ειναι παραβιαση (χοντρη) του νομου προστασιας προσωπικων δεδομενων

αμα ειχε μηχανακια θα το εβαζα χθες

σε αμαξι αξιζει? δεν εχω ιδεα ποσο πληρωνει τωρα το δικο μου γιατι δεν ειναι ακριβως δικο μου. για πειτε οσοι το δοκιμασατε

toyar
12/04/2016, 18:07
πηρα και ρωτησα..........
με λιγα λογια 25% εκπτωση στα ετησια προγραμματα αν κανεις μεχρι 5000χλμ το χρονο
αυτοκινητα απο 2000 και πανω και το παπαρακι μονιμα στην obd
πανε να μαζεψουν αυτους που θα παρουν πινακιδες για λιγους μηνες το χρονο με βαση τον νεο νομο που ακουγεται

akis_trevor
12/04/2016, 18:09
κρυφοκουταδηδες ρε πστμ....:smokin:
:D:p

lykourgi
12/04/2016, 19:31
Η obd δεν είναι η θύρα που συνδέονται τα διαγνωστικά των συνεργείων;
Τι θα γίνεται σε τέτοια περίπτωση, που θα πρέπει να αποσυνδεθεί ο "ρουφιάνος";

Επίσης πιστεύετε ότι θα διαγράφουν έτσι απλά τα δεδομένα;
Και δεν μιλάω μόνο για νομική χρήση αυτών. Αυτό πράγματι, είναι δύσκολο.
Αλλά το να αρχίσουν (πχ) να σου σκάνε διαφημίσεις ή προωθητικά τηλέφωνα από επιχειρήσεις πάνω στα δρομολόγιά σου, είναι πιθανό.

basilis_k6
12/04/2016, 19:40
εβαλα μια τιμη για αυτοκινητο και γελασα αρκετα. ειναι πιο ακριβη απο αυτη που εχω.

zannisvel
13/04/2016, 08:34
Μολις το κοιταξα και εγω. Σρη δικη μου περιπτωση ειναι 50€ πιο φθηνή το χρονο για μικτή με ασφαλεια κλοπής. Αλλα τα 5000 χλμ τα ακουμπαω το χρονο.

stam2
13/04/2016, 08:38
το obd δεν κατάλαβα τι στοιχεία συλλέγει, και τι επεξεργασία επιδέχονται...
γενικότερα δεν κατάλαβα πως δουλεύει... είναι gps...?

Sapadak
13/04/2016, 08:40
το obd δεν κατάλαβα τι στοιχεία συλλέγει, και τι επεξεργασία επιδέχονται...
γενικότερα δεν κατάλαβα πως δουλεύει... είναι gps...?

356655

Δες εδώ (http://www.buythemile.gr/OBDInstall.pdf)

stam2
13/04/2016, 08:52
ευχαριστώ για την διευκρίνηση.

πολύ κατασκοπεία μου φαίνεται όλο το σχέδιο...
μέτρηση των G, πάτησα γκάζι το κατέγραψε, έστριψα, πάτησα φρένα επίσης.
και είναι και πηγή συνεχούς ακτινοβολίας εντος του αυτοκινήτου, και λένε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείς κινητό λόγω ακτινοβολίας που αντανακλάται μέσα στην καμπίνα ειδικά όταν έχεις παιδί.
όχι ότι ξέρω ποιές και σε τι βαθμό ακτινοβολίες είναι βλαβερές, αλλά το να έχεις συνέχεια δίπλα σου μια συσκευή να δουλεύει σαν gps/gprs κλπ πιστεύω δεν είναι ότι καλύτερο.

Τεσπα, με το καλό όποιοι θέλουν να το δοκιμάσουν...

AristidisZ
13/04/2016, 08:58
Εμένα αυτό που δε με βρίσκει σύμφωνο σε πρώτη φάση είναι ότι τελικά δεν είναι by the mile, αφού είτε κάνεις 300 χλμ είτε 4.999, το ίδιο θα πληρώσεις...

Όταν διαφημίζεις ότι η ασφάλεια είναι ανάλογη της χρήσης, θα έπρεπε και η χρέωση να ήταν έτσι

BLiTzER
13/04/2016, 08:58
και είναι και πηγή συνεχούς ακτινοβολίας εντος του αυτοκινήτου, και λένε ότι δεν κάνει να χρησιμοποιείς κινητό λόγω ακτινοβολίας που αντανακλάται μέσα στην καμπίνα ειδικά όταν έχεις παιδί.
όχι ότι ξέρω ποιές και σε τι βαθμό ακτινοβολίες είναι βλαβερές, αλλά το να έχεις συνέχεια δίπλα σου μια συσκευή να δουλεύει σαν gps/gprs κλπ πιστεύω δεν είναι ότι καλύτερο.

Μιλάμε για διαδρομές 5,000 χλμ. τον χρόνο, όταν το 80% των Ελλήνων έχουν 3 κινητά στο αυτί τους 24/7 και μόνιμα ανοιχτό wifi στο σπίτι, στη δουλειά, στην καφετέρια.

To μόνο θέμα είναι αυτό της privacy, το οποίο, αν το καλοσκεφτείς, επίσης δεν υφίσταται πλέον, αφού έτσι κι αλλιώς την έχουμε παραδώσει προ πολλού.

BLiTzER
13/04/2016, 09:14
Εμένα αυτό που δε με βρίσκει σύμφωνο σε πρώτη φάση είναι ότι τελικά δεν είναι by the mile, αφού είτε κάνεις 300 χλμ είτε 4.999, το ίδιο θα πληρώσεις...

Όταν διαφημίζεις ότι η ασφάλεια είναι ανάλογη της χρήσης, θα έπρεπε και η χρέωση να ήταν έτσι

Δεν είδα να διαφημίζουν πουθενά κάτι τέτοιο. Προφανώς γι'αυτό το έχουν κάνει "BUY the mile". Ακόμα και στο εξωτερικό, υπάρχουν 2 τρόποι τιμολόγησης. Είτε πραγματικό by-the-mile, είτε κάποια έκπτωση σε οδηγούς που δε χρησιμοποιούν πολύ το όχημά τους. Ακριβώς ό,τι κάνει και η Anytime δηλαδή.

Επίσης, υπάρχει επιλογή για μηχανάκια κανονικά. Έκανα μια δοκιμή μόλις και μου έδωσε 126€/έτος, με νομική προστασία. Πού το συνδέουμε όμως; :p

AristidisZ
13/04/2016, 09:21
Δεν είδα να διαφημίζουν πουθενά κάτι τέτοιο. Προφανώς γι'αυτό το έχουν κάνει "BUY the mile". Ακόμα και στο εξωτερικό, υπάρχουν 2 τρόποι τιμολόγησης. Είτε πραγματικό by-the-mile, είτε κάποια έκπτωση σε οδηγούς που δε χρησιμοποιούν πολύ το όχημά τους. Ακριβώς ό,τι κάνει και η Anytime δηλαδή.

Επίσης, υπάρχει επιλογή για μηχανάκια κανονικά. Έκανα μια δοκιμή μόλις και μου έδωσε 126€/έτος, με νομική προστασία. Πού το συνδέουμε όμως; :p

Νομίζω εγώ που το συμπλήρωσα σε κάποια φάση έλεγε ότι ισχύει μόνο για επιβατικά αυτοκίνητα...

Η διαφήμιση πάντως λέει "ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ"...

killbill
13/04/2016, 09:22
Καλημέρα, επειδή είμαι του κλάδου. Καλό το προγραμμα, προυποθέτει συσκευή μόνιμα στο αυτοκίνητο (καταγράφει). Ειναι για αυτούς που σίγουρα δεν κάνουν πάνω απο 5000χλμ το χρόνο, αν τα περάσεις πληρώνεις σημαντικό ποσό επιπλέον και βγαίνει παραπάνω απο ότι θα πλήρωνες κανονικά.

BLiTzER
13/04/2016, 09:33
Η διαφήμιση πάντως λέει "ΑΣΦΑΛΙΣΗ ΜΕ ΤΟ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΟ"...

Ναι, έχεις δίκιο, δεν είχα δώσει ποτέ βάση. Αλλά, κοιτάζοντας τη σελίδα τους, δεν πρόκειται να μπερδευτεί κανείς. Marketing tricks, ξέρεις... :p

356657


Καλημέρα, επειδή είμαι του κλάδου. Καλό το προγραμμα, προυποθέτει συσκευή μόνιμα στο αυτοκίνητο (καταγράφει). Ειναι για αυτούς που σίγουρα δεν κάνουν πάνω απο 5000χλμ το χρόνο, αν τα περάσεις πληρώνεις σημαντικό ποσό επιπλέον και βγαίνει παραπάνω απο ότι θα πλήρωνες κανονικά.

Ρώτησα χτες και μου είπαν ότι, αν χρειαστεί, μπορείς να αγοράσεις επιπλέον 1,000 χλμ. Δε ρώτησα το κόστος.

RizlaPlusPlus
13/04/2016, 09:48
Δεν ασφαλιζουν Subaru

Βγαλε κι εμενα μαστορα.


EDIT: Τελικα πηρα κι εγω το δρομο του blitzer, και ασφαλιζουν Subaru. Αλλο μενου το ενα, αλλο μενου το αλλο.
Δε μ'αρεσει παντως...

EDIT 2: Βlitzer δεν ειναι buy the mile αυτο που ειδες. Εκανα κι εγω δοκιμη με τη μοτο και αφου μου εβγαλε τιμη, προσεξα τα ψιλα γραμματα που λενε οτι ειναι κανονικη ασφαλιση. Το buy the mile ειναι οντως μονο για επιβατικα αυτοκινητα και εχει δευτερο κουμπακι που σου ριχνει χυλοπιτα ΑΦΟΥ πρωτα εχεις βγαλει τιμη.
Κοκκινη καρτα απο μενα.

bros400pgm
13/04/2016, 11:38
Προφανως αυτο το μαραφετι βλεπει και τα χλμ του αυτοκινητου; Πως καταλαβαινει οτι δεν το εχεις αφησει σπιτι;







Πού το συνδέουμε όμως; :p

Aσχετο μιας και δεν γινεται για μοτο, αλλα με το μετατροπεα του καλωδιο του tuneecu (ΚΤΜ φισα σε OBD2) μπορεις να συνδεσεις το bluetooth OBD.

basilis_k6
13/04/2016, 13:37
by the mile δεν ειναι για κανενα λογω. μηχανακια πως βρηκατε τιμη αφου πεταει μνμ οτι δεν δινει τιμη για μηχανακια + By the mile.??

γενικα ενω στην αρχη μου φανηκε ωραιο τελικα ειναι ακριβο και ανουσιο.


επισης εχω βαρεθει -αληθεια δεν παει αλλο- να μου κανουν εκπτωση για χρηση καρτας και οχι μετρητων. και στην τελικη αποφασιστε ολοι μαζι τι θελετε. να πληρωνω μεσω νετ? με μετρητα? με καρτα? με δοσεις? να στηνω κ()ΛΩ? Τι συμφαιρει τελος παντων γιατι τελευταια φορα που το τσεκερα δεν ειχε κανενα οφελος αυτος που τον πληρωνα με πιστωτικη. οχι κατσε... ειχε! το 2005 πριν τη μεγαλη επικη μαλακινση που μας εφερε στην κριση του 2008. τοτε που μας παρακαλαγανε να εχουμε 46 πιστωτικες απο την ηλικια των 12. παλι εκει ειμαστε? δεν το ειχα καταλαβει....

BLiTzER
13/04/2016, 13:44
Μμμ; Κάνω κάτι λάθος; :p

356672

o_gavros
13/04/2016, 13:53
και δε με λέτε ρε λεβέντες, πόσο σίγουροι νιώθετε ασφαλισμένοι στην "κάθε φορά";
γιατί έχω ακούσει κι έχω ακούσει.

AristidisZ
13/04/2016, 13:53
Μμμ; Κάνω κάτι λάθος; :p

356672

Συμπλήρωσε τα στοιχειά της μοτό σου

θα σου βγάλει το παρακάτω:

356674

BLiTzER
13/04/2016, 13:55
Ένιγουει. Εγώ δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ το παραμικρό πρόβλημα και είμαι χρόνια ασφαλισμένος και στα 2 οχήματα. Βέβαια, δεν είναι ότι τη χρειάζομαι συχνά.

infidel
02/06/2016, 17:37
Έπεσε το μάτι μου σε μια εφαρμογή για Android της AXA ασφαλιστικής. Από τα λίγα που κατάλαβα από την περιγραφή πρέπει να έχουν κάνει κάτι αντίστοιχο, μόνο που δεν παίρνεις OBDII adapter για να καταγράφεις τα χλμ. αλλά στέλνεις φωτο? video? κάτι τέτοιο μέσω της εφαρμογής για να πιστοποιήσεις τα χιλιόμετρα που έκανες. Άρα θεωρητικά πάντα μπορεί να εφαρμοστεί και σε μηχανές...

panagiotis1974
06/06/2016, 17:04
Γελάω ακόμα με το κόλπο για τα χιλιόμετρα που βρήκανε.Έχω κλάσει στα γέλια με τη γυφτιά.
Μου αρέσει που το σκέφτεστε μερικοί σοβαρά.Τραβάτε ρε σε μια ασφάλεια και κάντε απλή για 6άμηνο που θα βάλετε στο αμάξι το ρουφιάνο με gps και έλεγχο στο κοντέρ.
Για φαντάσου να φάει και κάνα κοκομπλόκο το μηχάνημα και να επηρεάσει το αμάξι η να σε βάζει σε ασφαλή λειτουργία τις μέρες με βροχή και πάγο κατά το καυλούν της κάθε μαλακισμένης εταιρίας.
Όταν αρχίσουν τα "εκεί που έγινε το ατύχημα είχε όριο 50 κι εσύ πήγαινες 52,άρα δεν μπορούμε να πληρώσουμε" ή "το όχημα δεν είχε επιθεωριθεί απο εξουσιοδοτημένο service στα 30.000 και τώρα έχει 30.085 μπορεί να προκάλεσε το ατύχημα η αμέλεια σας" Τότε να δούμε τι κάνετε.

BLiTzER
06/06/2016, 17:07
Μαζί σου. Σαν τη γυφτιά που έκαναν πριν 15-18 χρόνια με τα κινητά τηλέφωνα. Άσε, ρε μεγάλε, που θα με παρακολουθείς και θα με γεμίζεις ραδιενέργεια (!!!). Λες και δεν ήμασταν μια χαρά με τα σταθερά.

Κι αυτό το κωλοίντερνετ, ποιος ηλίθιος το σκέφτηκε λολολ! Το big brother δεν πιάνει μία μπροστά του. Ποτέ δεν ξέρεις ποιος θα μπει στον υπολογιστή σου και θα κλέψει τις φωτογραφίες σου. Ή θα σε χρεώσει 1000€ λογαριασμό, χωρίς να κάνεις τίποτα. Μακρυά, παιδιά!

panagiotis1974
06/06/2016, 17:19
Ραδιενέργεια δεν παίζει απο τα κινητά.Η ακτινοβολία είναι μικρότερη απο τον ήλιο του καλοκαιριού.
Κανένας δεν μπορεί να σε χρεώσει απο το ιντερνετ αν προσέχεις τα pin σου και έχεις τις στοιχειώδεις γνώσεις πάνω σε ασφάλεια συναλαγών.
Για τις φωτογραφίες σου τι να πω αφού στο φατσοβιβλίο τις ανεβάζουν μόνοι τους όλοι.
Δεκτή ακόμα και η ειρωνεία φίλε,σκέψου όμως λίγο λογικά.