PDA

View Full Version : Λαμπες xenon η led?



Pan (dvs)
12/04/2016, 22:06
Aν υποθεσουμε οτι προσαρμοζουνε και οι δυο στα φαναρια μας,ποια νομιζετε οτι ειναι η καλυτερη λυση και γιατι?


Λαμπες xenon η λαμπες led?

356641 356640

Μανολης67
12/04/2016, 22:09
ΟΙ Led πλεον αξιόπιστες, αλλα γενικά εχουν πρόβλημα στην εστίαση, στην δέσμη δηλαδή, (άσχετο αν προσαρμόζονται στην βάση του προβολέα)

George_Sp
12/04/2016, 22:18
για LED απόδοσης εφάμιλλης των HID σε Lumens, θες προς το παρόν μια περιουσία και επώνυμες κατασκευές γιατί προς το παρόν χρειάζονται μεγάλα ποσά ψύξης. Είτε με heavy duty ψυκτρα+ ανεμιστήρια είτε με τα φύλλα αλουμινίου βεντάλιες (που προϋποθέτει χώρο πίσω από το φανάρι 2πλάσιο από ένα τυπικό HID kit.

Ακόμα είναι νωρίς εκτός αν είσαι διατεθειμένος να βάλεις γερά το χέρι στη τσέπη.
Το κιτ HID projectors που έχω στο Versys κόστισε 250ευρώ περίπου.
Για αντίστοιχο σε LED έπρεπε να πάω στα 400-450ευρώ.

αν το οικονομικό δε σε απασχολεί και έχεις ή μπορείς να προμηθευτείς ένα σωστό projectorα ή κάτοπτρο διάχυσης για led πηγή τότε το led είναι ξεκάθαρα ο νικητής λόγω ταχύτητας απόκρισης, αξιοπιστίας κατανάλωσης αλλά και ποιότητας φωτισμού.

congate7
12/04/2016, 22:47
Ενδιαφέρον θέμα. :a014:

Καμία πιο οικονομική λύση που να φωτίζει καλύτερα από τις κλασικές λάμπες υπάρχει;
Εννοείται, αν γίνεται, να ενοχλεί όσο το δυνατόν λιγότερο.

Τόσα λεφτά δεν δίνω για κανένα λόγο για βάλω φώτα στο drzάκι μου.

sugariasgeorge
12/04/2016, 22:55
σιγουρα τα led....αλλα και τα HID εχουν τα +...
.
Πλεονεκτηματα LED

1. Λογω του οτι μετατρεπουν περισσοτερη ηλεκτρικη ενεργεια σε φως και λιγοτερη σε θερμοτητα , εχουμε λιγοτερη καταναλωση ενεργειας για το ιδιο αποτελεσμα
2. Πιο ανθεκτικα: Εχουν διαρκεια ζωης περιπου 10 φορες περισσοτερη απ'οτι οι HID, ενω, επειδη ειναι πλαστικα, εχουν και μεγαλυτερη αντοχη στους κραδασμους, χτυπηματα κλπ
Ακομα, επειδη δεν χρειαζονται ballast, εχουμε ενα ακομα στοιχειο λιγοτερο που μπορει να παθει βλαβη
3. Το λιγο παραπανω τους κοστος, αποσβαινεται και με το παραπανω, λογω της 10πλασιας διαρκειας της ζωης τους
4. Εχουν ακαριαια ανταποκριση στο αναψε-σβησε, χωρις την χρονο καθυστερηση των HID (τα οποια, συν τοις αλλοις, μπορει και να χαλασουν με το συνεχες "αναψε-σβησε"
5. Ευκολη εγκατασταση, μιας και δεν εχουν ballast αλλα συνδεονται κατ'ευθειαν στο ηλεκτρικο κυκλωμα της μηχανης (Ασε που γλυτωνουμε και το χωρο που θα χρειαζομασταν για να τοποθετησουμε το ballast!)
6. Ειναι μικροτερο και ελαφρυτερα, για το ιδιο φωτιστικο αποτελεσμα.
.
Τα HID λοιπον δεν εχουν κανενα πλεονεκτημα? Αμ ΕΧΟΥΝ!
Το βασικοτερο τους ειναι οτι εχουν μια ευρυτερη και με καλυτερη εστιαση-κατανομη δεσμη φωτος και ως εκ τουτου μπορουν να χρησιμοποιηθουν νομιμα, ενω τα περισσοτερα LED, ΟΧΙ!
Γι'αυτο το λογο, οι περισσοτεροι τα χρησιμοποιουν σε off-road διαδρομες 'η χρησιμοποιουν ενα dimmer, για να μην τυφλωνουν τους αντιθετα ερχομενους

Ενα αλλο ακομα θεμα ειναι αυτο της "επισκευασιμοτητας" που ειναι πολυ δυσκολη χωρις την καταλληλη τεχνολογια, σε αντιθεση με τα HID .

sugariasgeorge
12/04/2016, 23:00
Ενδιαφέρον θέμα. :a014:

Καμία πιο οικονομική λύση που να φωτίζει καλύτερα από τις κλασικές λάμπες υπάρχει;
Εννοείται, αν γίνεται, να ενοχλεί όσο το δυνατόν λιγότερο.

Τόσα λεφτά δεν δίνω για κανένα λόγο για βάλω φώτα στο drzάκι μου.
λαμπες τυπου Philips Vision Moto .

skylos mauros
18/04/2016, 00:01
Πόσο πανε πανω κατω οι λαμπες; εβαλα στο κουτι τις osram nightbreaker, οχι τρελη διαφορα αλλα για μηχανες δεν κανουν λογω ακουσα μικρης διαρκειας ζωης. Ειναι λεει το νημα τους λεπτο και ταλαιπωρειτε απο τους κραδασμους.... δεν ξερω αν ισχυει.

George_Sp
18/04/2016, 00:28
Πόσο πανε πανω κατω οι λαμπες; εβαλα στο κουτι τις osram nightbreaker, οχι τρελη διαφορα αλλα για μηχανες δεν κανουν λογω ακουσα μικρης διαρκειας ζωης. Ειναι λεει το νημα τους λεπτο και ταλαιπωρειτε απο τους κραδασμους.... δεν ξερω αν ισχυει.

υπάρχει έκδοση για μηχανές γι αυτό ακριβώς το λογο. Στις philips λέγονται motovision.

macedonas
18/04/2016, 08:13
http://www.car.gr/parts/view/5863043/
Και θα δεις διαφορά !!!

zopas
18/04/2016, 10:26
Να κανω και εγω μια ερωτηση για νσ μην ανοιγω νεο θεμα...

Μετα απο 2 τοποθετησεις ξενον στο βαραντερο μου που αφου μου κοστισε χρημα και κοπο, δεν εμεινα καθολου ευχαριστημενος απο το ποιοτικο αποτελεσμα σκεφτομαι στο μελλον να δοκιμασω bi xenon με προτζεκτορρς(angel eyes)
Αν καποιος τα εχει τοποθετησει ρωταω:

-Στη πολη το βραδυ με φωτισμο και στο σουρουπο εχουν δεσμη δηλ φωτιζουν κανονικα οπως τα μαμα Η4 φωτα;

-Στη βροχη διατηρειται η δεσμη φωτος;

- Η μεσαια σκαλα τυφλωνει τα επερχομενα οχηματα η τους καθρεπτες των προπορευομενων οχηματων;

- χρειαζεται αλλαγη ο εσωτερικος καθρεπτης των φωτων;

-Υπαρχει διαφορα στην ποιοτητα σε μαρκες bi xenon angel eyes;

Ευχαριστω...

George_Sp
02/09/2016, 15:28
Να κάνω ένα μικρό update μιας και οι εξελίξεις τρέχουν και τις παρακολουθώ στενά.

Από Σεπτέμβρη είναι πλέον διαθέσιμα LED kits για μηχανές σε αντίστοιχες τιμές των καλών XENON/HID kits και με εφάμμιλη απόδοση σε Lumen αλλά και με σωστές δυνατότητες ψύξης.

Για να σας γλιτώσω από τον κόπο να ψάχνετε ποιο led kit είναι το καλύτερο θα γράψω τα εξής στοιχεία:

Cree XHP-70 με κόστος περίπου 60-80ευρώ για ένα kit με 2x h7/h4/h1

Κάτι σαν αυτό δηλαδή
http://www.ebay.com/itm/1set-H4-6600lm-110W-Cree-XHP-70-Hi-low-Beam-Car-LED-Headlight-Kit-White-/322226570046?hash=item4b0633433e:g:-I4AAOSw65FXrvmf&vxp=mtr

Στα διάφορα site πώλησης τα έχουν περάσει με την ονομασία R3 plus.

Προσοχή στη τοποθέτηση να περιστρέψετε σωστά τη λάμπα εντός του φωτιστικού σώματος ώστε να ευθυγραμμιστεί σωστά η δέσμη.

Προς το παρόν θα μείνω με τα HID μου στο Versys και ίσως αργότερα να δοκιμάσω και προσωπικά ένα τέτοιο κιτάκι ώστε να βάλω και φωτογραφίες δίπλα-δίπλα.

ionized
03/09/2016, 06:04
εγω ξηλωσα τα ξενον που ουτως η αλλως αμα δεν εχεις κατοπτρα φεγγουν οπου νανε και γιατι στην ομιχλη δεν εβλεπα τιποτα (εχει και πολλες εδω)