PDA

View Full Version : "Στρώσιμο" νέου Honda PCX 150i



panlemp
13/04/2016, 20:26
Γειά σας και πάλι!

Μόλις σήμερα πήρα το PCX και ως πρωτάρης έχω απορίες σχετικά με το "στρώσιμο".

Ο έμπορος/μηχανικός μου είπε για τα πρώτα 1000 χλμ, μισό γκάζι (ΟΚ), όχι πολλές ανηφόρες (ΟΚ και εδώ) και για συνοδηγό παίζεται. Του εξήγησα ότι το κορίτσι είναι δεν είναι 50 κιλά και οι δυό μαζι καμία 120 κιλά και μου είπε οτι δεν υπάρχει πρόβλημα. Και ερωτω:

Θα επηρεάσει το στρώσιμο ο συνοδηγός ή τσάμπα θα φάω παντοφλιές που δεν την πάω βόλτα? :look:
Θεωρείτε ότι είναι απαγορευτικό ή με μέτρο θα είμαστε εντάξει?

Επίσης να προσθέσω ότι καθημερινά και για την πλειοψήφια των χιλιομέτρων από και προς τη δουλειά θα οδηγώ μόνος.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για τα "φώτα" σας.

gior-gos
13/04/2016, 21:15
Απαγορευτικο δεν ειναι, αλλά το ζορι καλο ειναι να ερθει σταδιακα. Στην αρχη μισο γκαζι, οχι πολλες ανηφορες, αποφυγη δικαβαλου, μετα περισσοτερο γκαζι, πιο πολλες ανηφορες, κανα δικαβαλακι, και γενικοτερα, καθως το μηχανακι θα γραφει ολο και περισσοτερα χλμ, τοσο κι εσυ παραλληλα θα το ζοριζεις περισσοτερο.

Τα 120 κιλα που ειναι το βαρος και των δυο σας δεν ειναι κατι εξωφρενικο. Θα ελεγα να κανεις 400 - 500 χλμ μόνος και μετα σιγα - σιγα βαλε και την κοπελια πανω (μόνο μη βαλεις καμια άλλη πιο βαρια πανω ε :winka::lol:).

Πηρες πολυ καλο μηχανακι. Καλοριζικο :beer:

duke200
13/04/2016, 22:33
120 και οι δύο? Ανετα απο την αρχή δικάβαλο. Κατα τα λοιπά συμφωνω με τον προλαλήσαντα.

Το μανουαλ σου το διάβασες? Τι λέει για το στρώσιμο?

panlemp
13/04/2016, 23:07
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας.

Το βιβλίο οδηγιών λέει επι λέξει : "Κατα τη διάρκεια των πρώτων 500 χλμ διαδρομής, αποφύγετε τις εκκινήσεις με πλήρη ισχύ και την απότομη επιτάχυνση, αποφύγετε το απότομο φρενάρισμα και να οδηγείτε συντηρητικά".

Δεν αναφέρει κάτι για έξτρα βάρος/ συνεπιβάτη.

Θα το πάω συντηρητικά και βλέπουμε.

Ευχάριστω και πάλι!

stefanos
13/04/2016, 23:57
Θα επηρεάσει το στρώσιμο ο συνοδηγός ή τσάμπα θα φάω παντοφλιές που δεν την πάω βόλτα? :look:
Θεωρείτε ότι είναι απαγορευτικό ή με μέτρο θα είμαστε εντάξει?


Μέχρι να στρώσεις, να μάθεις το μηχανάκι, καλό είναι να είσαι μόνος.:)

macedonas
14/04/2016, 00:04
Αυτοί που είναι 100 κιλά δν στρώνουν μόνοι τους μηχανάκια να φανταστώ :lol::lol:
Τα δίνουν σε ποιο αδύνατους να τους τα στρώσουν .........

headbanger
14/04/2016, 02:04
μόλις τελείωσα το στρώσιμο τουδικού μου 2τροχου.

τα πρώτα 500 χμ δεν άνοιξα το γκάζι πάνω από 30%, δενέριξα την 6η μέσα, άφησα την μηχανή να φρενάρει κυρίως ώστε το οι υποπιέσεις να στρώσουν τις φλάτζες, χωρίς τίποτα απότομο. μετά τα 500 και δικάβαλο αλλά με προσοχή όχι πάνω απο 4κ στροφές ( έχω κόφτη στις 6300 μάγκες). 1-2 φορές μου ξέφυγε το γκάζι και 150άρισε για πλάκα αλλά σε γενικές γραμμές σεμνά και ταπεινά.

Τώρα στα 1600 χμ αλλαγή υγρών, γενικό 1ο σέρβις και έλενχος και μετά ξέσκισμα.

Βέβαια τα πιο πολλά μοτόρια έρχονται στρωμένα από το εργοστάσιο, εμείς στο στρώσιμο πλέον προσέχουμε για γρέζα κτλπ για αυτό και η συντηριτική οδήγηση.

omega
14/04/2016, 07:15
Καλοδούλευτο το pcx για τον φίλο.
Η κοπέλα σου δεν θα πάθει το παραμικρό αν περιμένει μια βδομαδούλα(σκάρτη αν το δουλέψεις).
Μικρό μοτέρ,φροντίδα και προδέρμ.. για αρχή και μετά φροντίδα σκέτη.
Αυτό θα έκανα εγώ.

nickald
14/04/2016, 07:27
Όταν ειχα παρει το 125 ημουν 120 κιλα αηδια από μονος μου.... μη μασας....

panlemp
16/04/2016, 13:13
Αγαπητοί συν-αναβάτες και πάλι ευχαριστώ για το χρόνο σας και τις απαντήσεις σας!

Προσπαθώ να ακολουθώ τις συμβουλές σας, σήμερα το πήγα 1η "μεγάλη" βόλτα μέχρι Βουλιαγμένη (40 χλμ. πηγαινέλα), μόνος, με κοντέρ ως τα 60 αυστηρά και ελπίζω οτι θα στρώσει κατάλληλα. Δικάβαλα εως τώρα λίγα και για 2-3 χλμ. και όχι ανηφόρες. Θα επανέλθω με νεότερα.

Ως νέο μέλος στο moto.gr και μοτοσυκλετιστής ειλικρινά εκτιμώ κάθε συμβουλή/γνώμη.

Καλές βόλτες σε όλους μας!

:beer:

toyar
16/04/2016, 13:17
μπορεις να πας με παραπανω χλμ αλλα ηπια επιταχυνση με λιγο γκαζι
χαλαρα μεχρι να ζεσταθει
μην κρατας σταθερη ταχυτητα και στροφες
καλες βολτες:beer:

thunder ace
16/04/2016, 13:48
Καλοταξιδο.Καλο θα ειναι αν πηγαινεις μια διαδρομη(τωρα,για το στρωσιμο)πχ 15-20χλμ και το σβηνεις,να το αφηνεις να κρυωσει αρκετα και μετα να φευγεις.Δλδ οχι να σταματας ,μετα δυο λεπτα φευγουμε κλπ.Να κανει τον θερμικο κυκλο του ο κινητηρας.Και οτι σου λενε τα παιδια εδω μεσα.