PDA

View Full Version : ΣΦΙΞΙΜΟ ΤΙΜΟΝΟΠΛΑΚΑΣ Η ΓΡΑΣΑΡΙΣΜΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ?......Η ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ?



giannis1070
14/04/2016, 00:26
Αγαπητοί συνάδελφοι ναυτεργάτες,

Εχθές το απόγευμα ξεκινάω πολύ αργά (πάρα πολύ αργά) από ένα φανάρι και παρατηρώ ότι το μπροστινό σύστημα συμπεριφέρεται περίεργα, σαν να είμαι σε δρόμο με κακοτεχνίες, αλλά το καταλαβαίνω μόνο από το μπροστινό.

Ξανασταματάω λίγο πιο κάτω, επαναλαμβάνω τη διαδικασία και παρατηρώ ότι το κάνει μέχρι τα 10 χ.α.ω, μετά το φαινόμενο εξαφανίζεται. Δεν έχω ούτε κραδασμούς στο τιμόνι, ούτε δονήσεις, ούτε τρέμουλα ούτε τίποτα (απ'όσο μπορώ να καταλάβω δηλαδή).

Γυρνώ το βράδυ σπίτι, βάζω τη μηχανή στο stand, τσεκάρω ακτίνες (με το γνωστό ντινγκ-ντονγκ), καμία λασκαρισμένη, τσεκάρω στεφάνι, η περιφέρειά του φαίνεται εντάξει, γυρνάω ρόδα αργά και γρήγορα, γυρνάει φυσιολογικά.

Στηρίζω τη μηχανή καλά, πιάνω τα πηρούνια και τα κουνάω μπρος πίσω και διαπιστώνω πως το μπροστινό σύστημα έχει έναν μικρό(άλλα όχι ανεπαίσθητο) τζόγο.

Ρωτάω λοιπόν τα εξής:

α) Έχω διαβάσει, και εδώ αλλά και σε άλλα φόρα, ότι καμιά φορά το εργοστάσιο δε γρασάρει επαρκώς το ρουλεμάν του τιμονιού, με αποτέλεσμα μετά από λίγο καιρό να παρουσιάζει συμπτώματα μη επαρκούς λίπανσης. Υπάρχει περίπτωση να είναι αυτό??
Να προσθέσω εδώ ότι η μηχανή είναι του 2014 και έχει 9200 χλμ (είναι στην εγγύηση μέχρι τον Αύγουστο).
Να πω επίσης ότι τις τελευταίες 2 εβδομάδες πηγαινω αρκετά συχνά σε χωματόδρομους, σε αργούς ρυθμούς και χωρίς να κάνω enduro ή ταρζανιές, μέχρι να μάθω τη μηχανή (όχι ότι μετά θα κάνω).

β) Υπάρχει περίπτωση να θέλει σφίξιμο η άνω βίδα της τιμονόπλακας?
Παραθέτω φωτό για να εξηγηθω. Οι μπλε κουκίδες οι οποίες δεν είναι ευθυγραμμισμένες, λένε κάτι??

356727


γ) Είναι κάτι άλλο? Είναι πολλά άλλα?

Ό,τι έχετε ευχαρίστηση!
Ευχαριστώ.

7Tolis
14/04/2016, 00:32
εφόσον ειναι ακόμη στην εγγύηση δεν θα έβαζα χέρι μόνος μου.Σε εξουσιο/νο ωστε να είσαι καλυμμένος.Για ξέσφιγμα μοιάζει.Φθορά με τόσα λίγα χλμ δε παίζει.

Bowleno
14/04/2016, 08:36
Ότι σου είπε ο Τόλης....΄σο είναι στην εγγύηση ούτε λάδια δεν αλλαζεις μονος η σε συνοικιακό συνεργείο....
το πας σε εξουσιοδοτημένο να το κοιτάξουν.
Κι εμένα για λασκάρισμα μου μοιάζει αν και είναι περίεργο να λασκάρει τόσο εύκολα και σε τόσο λίγα χλμ. Το πιθανότερο, να μην έχει γίνει σωστό σφίξιμο από το εργοστάσιο (σπάνιο αλλά συμβαίνει Δευτέρες και Παρασκευές, συνήθως :lol: )
Φθορά όντως δεν παίζει (ακόμα...) εγώ θα τους έλεγα να κοιτάξουν αν είναι οκ και από πλευράς λίπανσης τα ρουλεμάν.

giannis1070
14/04/2016, 10:07
Το πιθανότερο, να μην έχει γίνει σωστό σφίξιμο από το εργοστάσιο (σπάνιο αλλά συμβαίνει Δευτέρες και Παρασκευές, συνήθως :lol: )


:D Ειδικά εάν είναι Δευτέρα πρωινές ή Παρασκευή βραδυνές, ακόμα χειρότερα!

Δεν βάζω χέρι παιδιά, απλά θέλω να πάρω γνώμες από πιο έμπειρους από εμένα.
Θα το πάω συνεργείο ούτως ή άλλως.

Pan (dvs)
14/04/2016, 14:27
Μπορει να θελει σφηξιμο.Μην το πειραξεις καθολου πηγαινε συνεργειο.

noodles
15/04/2016, 17:59
οι μπλε κουκιδες πρεπει να ειναι ευθυγραμμισμενες νομιζω, πηγαινε σε εξουσιοδοτημενο να στο σφιξουν (μαλλον αυτο φταιει).
τι μηχανακι ειναι? μηπως παρουσιαζει προβλημα ευκολα?
κανε μια αναζητηση στο γοογλε μηπως το εχουν παθει και αλλοι.