PDA

View Full Version : Το καλύτερο παπι/Βοηθεια στην επιλογη παπιου



Σελίδες : [1] 2

Petroulas
14/04/2016, 21:40
λοιπον παιδια για να ακουσω, ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο ΠΑΠΙ λαμβανοντας υποψην και οικονομια, εμφανιση, ποιοτητα-αξιοπιστια που μπορει να οδηγησει καποιος με το 1ο διπλωμα των 18

( τονιζω το ΠΑΠΙ για να μην αναφερθουν μοτοσυκλετες )

viper1
14/04/2016, 21:44
Glx 50/90
C50 12v

sugariasgeorge
14/04/2016, 21:52
c50 ;)

yiannis172
14/04/2016, 22:23
λοιπον παιδια για να ακουσω, ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο ΠΑΠΙ λαμβανοντας υποψην και οικονομια, εμφανιση, ποιοτητα-αξιοπιστια που μπορει να οδηγησει καποιος με το 1ο διπλωμα των 18

( τονιζω το ΠΑΠΙ για να μην αναφερθουν μοτοσυκλετες )

Καινουργιο ή μεταχειρισμενο ψαχνεις;
Δε το διευκρινισες.

Σε καινουργιο και ανεξαρτητως budget το μονο που αντικειμενικα αξιζει ειναι το Χ,το οποιο δε νομιζω να το καλυπτει το νεο διπλωμα.
Απο'κει και περα ολα τα καινουργια πανω κατω στο ιδιο χαλι ειναι και κανενα καινουργιο παπι-πλην του Χ-δεν ειναι αξιος αντικαταστατης των παπιων των late '90s (Astrea,Supra,Crypton,KazeR 115).

kostaskk
14/04/2016, 23:05
λοιπον παιδια για να ακουσω, ποιο πιστευετε οτι ειναι το καλυτερο ΠΑΠΙ λαμβανοντας υποψην και οικονομια, εμφανιση, ποιοτητα-αξιοπιστια που μπορει να οδηγησει καποιος με το 1ο διπλωμα των 18

( τονιζω το ΠΑΠΙ για να μην αναφερθουν μοτοσυκλετες )

glx 90 οικονομια,ποιοτητα,αξιοπιστεια,φτηνα ανταλατικα και παντου

οχι c50 γιατι καινε λαμπες ειναι 6 βολτ και σκουριαζει-στραβώνει-κοβεται το πισω φτερο.


για οικονομια,αξιοπιστεια,ποιοτητα και ομορφια crypton x.

τι ενοεις πρωτο δίπλωμα στα 18? στα 16 ειναι το πρωτο.

omega
14/04/2016, 23:15
Στα 18 υπάρχει δυνατότητα για Α1 οπότε γιατί παπί;
Μοτοσυκλετάκι από εμένα.
Συγνώμη αν είμαι εκτός θέματος.

ΝΤΙΚ
14/04/2016, 23:25
επειδη εχω τρελαθει στο διαβασμα για τα παπια τελευταιες μερες,
και εχω κανει μια ερευνα αγορας, για απλη χρηση (χαμαλη) θα προτεινα το honda wave
καθαρα θεμα οικονομιας καυσιμου, τιμης (καινουργιο) και εμφανισης.
απο τα λεγομενα πολλων και αξιοπιστο, αλλα τονιζω για απλη καθημερινη μετακινηση.

I-want-a-moto
15/04/2016, 08:46
YBR,CBF,CBR όλα 125, άσε τα παπιά...;)

viper1
15/04/2016, 08:57
Ναι. Και το cb 1300 gsxr 1300 zrx 1200 γ@.....ε.
ΓΙΑ ΠΑΠΊ ΡΩΤΆΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΑΣ. Τι δεν καταλαβαίνετε?

turogalos
15/04/2016, 09:08
glx 90 οικονομια,ποιοτητα,αξιοπιστεια,φτηνα ανταλατικα και παντου

οχι c50 γιατι καινε λαμπες ειναι 6 βολτ και σκουριαζει-στραβώνει-κοβεται το πισω φτερο.


για οικονομια,αξιοπιστεια,ποιοτητα και ομορφια crypton x.

τι ενοεις πρωτο δίπλωμα στα 18? στα 16 ειναι το πρωτο.

Να διορθώσω μια παρεξήγηση:

Τα C50 είναι 12βολτα μετά το 1984. Ο σκελετός του C50 και του GLX είναι ακριβώς ο ίδιος. Το όνομα GLX υπήρξε μόνο στην Ελλάδα, μιας και στο εξωτερικό το C50 ήταν Honda Cub και το GLX συνήθως Honda Super Cub (επίσης ως C50, C70 και C90).

AristidisZ
15/04/2016, 09:15
Να διορθώσω μια παρεξήγηση:

Τα C50 είναι 12βολτα μετά το 1984. Ο σκελετός του C50 και του GLX είναι ακριβώς ο ίδιος. Το όνομα GLX υπήρξε μόνο στην Ελλάδα, μιας και στο εξωτερικό το C50 ήταν Honda Cub και το GLX συνήθως Honda Super Cub (επίσης ως C50, C70 και C90).

Ορθόν...

Το δικό μου είναι κατασκευής 97, εισαγωγή από Ιαπωνία

έχει 4 ταχύτητες με μίζα, το φως δε σβήνει και στα πλαστικά γράφει "Super Cub"

leris2
15/04/2016, 09:21
Ύστερα από τόσα χρόνια θεωρείται ότι αξίζει ακόμα ένα παπι 30ετιας (στο glx 90 αναφερομαι) σε σχέση με ένα σχετικά πιο καινούριο ας πουμε 10 ετιας (μιλάμε για επωνυμο)?
Δεν είμαι ειρωνικος έρευνα αγοράς κάνω.

viper1
15/04/2016, 09:27
Ύστερα από τόσα χρόνια θεωρείται ότι αξίζει ακόμα ένα παπι 30ετιας (στο glx 90 αναφερομαι) σε σχέση με ένα σχετικά πιο καινούριο ας πουμε 10 ετιας (μιλάμε για επωνυμο)?
Δεν είμαι ειρωνικος έρευνα αγοράς κάνω.

Για να κυκλοφορούν ακόμα είναι δοκιμασμένα. Σκέψου μόνο σε 30 χρόνια από τώρα αν θα βρίσκεις innova CRYPTON x και λοιπές εποχικες κατασκευες. Πάλι για glx θα μιλάμε :smokin:

turogalos
15/04/2016, 09:45
Θυμάμαι όταν ήμουν στο Λύκειο και βγήκαν τα Astrea Grand τα ίδια όλοι λέγανε, ότι δεν θα αντέξουν γιατί είναι κατασκευασμένα στην Μαλαισία, όλο πλαστικά και όχι <<αυθεντικά Honda>> κτλ, αλλά τελικά και αυτά βγήκαν αξιόπιστα. Όπως επίσης και τα KazeR αργότερα.

Όσο για το αν αξίζει, έχει να κάνει και με την συντήρησή του, πόσες φορές έχει ανακατασκευαστεί από όταν αγοράστηκε κτλ. Γιατί ένα πιο καινούργιο επώνυμο παπί να μην είναι καλύτερο από ένα 30ετίας;

Sapadak
15/04/2016, 09:52
Ύστερα από τόσα χρόνια θεωρείται ότι αξίζει ακόμα ένα παπι 30ετιας (στο glx 90 αναφερομαι) σε σχέση με ένα σχετικά πιο καινούριο ας πουμε 10 ετιας (μιλάμε για επωνυμο)?
Δεν είμαι ειρωνικος έρευνα αγοράς κάνω.

Σταματανε το πατέρα μου στο δρόμο να τον ρωτήσουν αν το πουλάει (90αρι μπορντω 3ταχυτο) σε μαμα κατασταση (εξωτερικα και εσωτερικα) και του έχουν 'δωσει' μεχρι και 900-1000 ευρώ. Πέραν απο λάδια, φίλτρα, λαστιχα, αλυσίδογραναζα, μπουζι δεν έχει ρίξει φράγκο και έχει καμια 45k μίλια
Αν βρεις ένα να αξίζει τσίμπα το



Θυμάμαι όταν ήμουν στο Λύκειο και βγήκαν τα Astrea Grand τα ίδια όλοι λέγανε, ότι δεν θα αντέξουν γιατί είναι κατασκευασμένα στην Μαλαισία, όλο πλαστικά και όχι <<αυθεντικά Honda>> κτλ, αλλά τελικά και αυτά βγήκαν αξιόπιστα. Όπως επίσης και τα KazeR αργότερα.

Όσο για το αν αξίζει, έχει να κάνει και με την συντήρησή του, πόσες φορές έχει ανακατασκευαστεί από όταν αγοράστηκε κτλ. Γιατί ένα πιο καινούργιο επώνυμο παπί να μην είναι καλύτερο από ένα 30ετίας;

Για μένα τα αξιόπιστα και ανθεκτικά παπιά ήταν μέχρι την εποχή τουGrand, και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου που έδωσα το δικό μου και δε το κράτησα

viper1
15/04/2016, 10:08
Σταματανε το πατέρα μου στο δρόμο να τον ρωτήσουν αν το πουλάει (90αρι μπορντω 3ταχυτο) σε μαμα κατασταση (εξωτερικα και εσωτερικα) και του έχουν 'δωσει' μεχρι και 900-1000 ευρώ. Πέραν απο λάδια, φίλτρα, λαστιχα, αλυσίδογραναζα, μπουζι δεν έχει ρίξει φράγκο και έχει καμια 45k μίλια
Αν βρεις ένα να αξίζει τσίμπα το




Για μένα τα αξιόπιστα και ανθεκτικά παπιά ήταν μέχρι την εποχή τουGrand, και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου που έδωσα το δικό μου και δε το κράτησα

+10000

Panos76
15/04/2016, 11:56
Παίδες, καταρχήν θεωρώ περιττό να γράψω την σχέση μου με τα cubs-glx..

Παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν καλύπτουν σύγχρονες ανάγκες μεταφοράς σε μία μεγαλούπολη.

Είναι επικίνδυνα - ειδικά για άπειρο αναβάτη - τουλ. στον τομέα των φρένων.

Με το cub ζεις και ανασαίνεις σε ράθυμους νοσταλγικούς ρυθμούς ως τρόπος ζωής για εσένα κ μόνο. Όπως πχ με ένα 2cv. Μπορείς να φτάσεις στην άκρη του κόσμου, αλλά σε ορθολογικούς όρους δεν το κάνεις.

teogtp
15/04/2016, 12:25
Σταματανε το πατέρα μου στο δρόμο να τον ρωτήσουν αν το πουλάει (90αρι μπορντω 3ταχυτο) σε μαμα κατασταση (εξωτερικα και εσωτερικα) και του έχουν 'δωσει' μεχρι και 900-1000 ευρώ. Πέραν απο λάδια, φίλτρα, λαστιχα, αλυσίδογραναζα, μπουζι δεν έχει ρίξει φράγκο και έχει καμια 45k μίλια
Αν βρεις ένα να αξίζει τσίμπα το




Για μένα τα αξιόπιστα και ανθεκτικά παπιά ήταν μέχρι την εποχή τουGrand, και ακόμα χτυπάω το κεφάλι μου που έδωσα το δικό μου και δε το κράτησα

+1340
Μεχρι και τα grand (οριακά θα ελεγα μιας και το δικο μου το εσφαξα στα περίπου 15000 χλμ. λογο πτωσης αποδοσης απο εργοστασιακο σφάλμα ) η αξιοπιστία ηταν δεδομενη.
Μετα το χαος....

Sapadak
15/04/2016, 13:44
Παίδες, καταρχήν θεωρώ περιττό να γράψω την σχέση μου με τα cubs-glx..

Παρόλα αυτά θεωρώ πως δεν καλύπτουν σύγχρονες ανάγκες μεταφοράς σε μία μεγαλούπολη.

Είναι επικίνδυνα - ειδικά για άπειρο αναβάτη - τουλ. στον τομέα των φρένων.

Με το cub ζεις και ανασαίνεις σε ράθυμους νοσταλγικούς ρυθμούς ως τρόπος ζωής για εσένα κ μόνο. Όπως πχ με ένα 2cv. Μπορείς να φτάσεις στην άκρη του κόσμου, αλλά σε ορθολογικούς όρους δεν το κάνεις.

Για μεγαλούπολη(αθήνα?) συμφωνώ οτι μάλλον θα κοιτούσα για μοτοσυκλετάκι 125 κυβικών ή κανα αντίστοιχων κυβικών παπί
Αλλά για μικρότερες πόλεις (ακόμα και Σαλόνικα αν δε βγαίνεις περιφεριακό) προσωπική μου γνώμη ειναι οτι είναι μια χαρά τα 90 κυβικά του παπιού

Panos76
15/04/2016, 13:48
Φυσικά, για την περιφέρεια είναι οκ. (αλλά για ήπια χρήση)


Αν πράγματι το πουλάτε 900-1000 το δικό σας, το παίρνω εγώ :D

Sapadak
15/04/2016, 13:54
Φυσικά, για την περιφέρεια είναι οκ. (αλλά για ήπια χρήση)


Αν πράγματι το πουλάτε 900-1000 το δικό σας, το παίρνω εγώ :D

:D

Γεροί να είμαστε και αυτό είναι προίκα για την 3η γενιά. Πραγματικά δεν υπάρχει κανένας λόγος να πουληθεί, γιατί πολύ απλά δε θα μπορέσει να αντικατασταθεί ποτέ (και αυτό και η Rally 200)

SHOOTER045
15/04/2016, 14:04
Θυμάμαι όταν ήμουν στο Λύκειο και βγήκαν τα Astrea Grand τα ίδια όλοι λέγανε, ότι δεν θα αντέξουν γιατί είναι κατασκευασμένα στην Μαλαισία, όλο πλαστικά και όχι <<αυθεντικά Honda>> κτλ, αλλά τελικά και αυτά βγήκαν αξιόπιστα. Όπως επίσης και τα KazeR αργότερα.

Όσο για το αν αξίζει, έχει να κάνει και με την συντήρησή του, πόσες φορές έχει ανακατασκευαστεί από όταν αγοράστηκε κτλ. Γιατί ένα πιο καινούργιο επώνυμο παπί να μην είναι καλύτερο από ένα 30ετίας;

Το τελευταίο 100% japan παπί ηταν το max100 απ οτι ξέρω.
Το glx αν ψαχτεις λίγο κάποιος και του αναβαθμίσει το μπροστινό τοποθετώντας δισκόφρενο ίσως και τηλεσκοπικο πηρούνι, γίνεται απόλυτα συμβατό με τις σημερινές ανάγκες

noodles
15/04/2016, 17:30
θα το παω λιγο πιο περα συγκρινωντας πλαισιο, φρενα, δυναμη μοτερ (ουτε sbk να ηταν :lol:), αλλα οκ.
σημερα το καλυτερο vfm μεταχειρισμενο παπι ειναι το crypton 115. εχει ακριβως οτι χρειαζεται καποιος για να κανει τη δουλεια του ανετα και με ασφαλεια (οση μπορει να παρεχει ενα παπι).
καλα τα glx και τα grand αλλα δυστυχως ειναι μονο ενα χαλια πλαισιο με δυνατο μοτερ χωρις φρενα και χωρις αναρτησεις (μην παρεξηγηθειται οι κατοχοι;)). δοκιμαστε να δουλεψετε delivery με glx και μετα με crypton 115, η διαφορα στο τελος της βαρδιας θα ειναι μεγαλη.

leftos
15/04/2016, 18:21
Μεταχειρισμενο suzuki shogun σκυλι οπως πρεπει να ειναι το παπι.
ΚΑι το address εχει δειξει την αξιοπιστια του επισης.
Γενικα η suzuki δεν ακουγεται στα παπια αλλα ειναι απο τα συγχρονα τα πιο αξιοπιστα.

Petroulas
15/04/2016, 21:57
παιδια και εγω παντως glx 50αρι εχω 4ταχυτο με 11.000 χλμετρα και μαμα
με τις ποδιες του με τα ολα του( ναι μαμα οχι 72 που συνηθως θεωρουν δεδομενο )
αλλα ρε μαγκες τον τελευταιο μηνα που το χρησιμοποιω εχω χεστει πανω μου...οι αναρτησεις ειναι χαλια και δεν ειναι λιγες οι φορες που με 30 χλμετρα εχω νιωσει οτι θα πεταξω κτλπ..
και επειδη δεν θελω να βαλω χερι στο παπι γτ ειναι κειμηλιο 20 χρονων +


ψηνομαι να παρω νεο παπι

οπως κανα innova...
και τα sprinter μου αρεσουν απο εμφανιση
Οσο για το Α1 εχουν αλλαξει οι κανονισμοι
δεν μπορεις να οδηγησεις μηχανη με συμπλεκτη αν εχεις το 125cc των παπιων...εκτος αν βγαλεις λεει αυτο που ειναι με συμπλεκτη που αναβαθμιζεις μετα απο 2 χρονια και μετα απο αλλα 2 σε απεριοριστα

irinia
16/04/2016, 07:32
ΞΑΝΑΚΑΝΕ ΤΗΝ ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΑΙ ΓΙΝΕ ΠΙΟ ΣΑΦΗΣ




Μας ρώτησες πιο είναι το καλύτερο παπί
που βγήκε ή πιο είναι το καλύτερο ΣΗΜΕΡΑ..??
Γιατί αυτά που διαβάζω...??
20 και 30 χρονών..??
Το γιαμάχα λοιπόν με το διαφορικό πριν 35 χρόνια
ήταν το καλύτερο TOWN MATE T-50...!!!

Petroulas
16/04/2016, 10:39
Προφανως με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα φιλε μιυ

AristidisZ
16/04/2016, 10:49
νομίζω ότι τα "μαμίσια" GLX πρέπει να αντιμετωπίζονται περισσότερα ως collectors item, και να μη μπαίνουν σε διαδικασίες σύγκρισης με οχήματα που κυκλοφόρησαν 2 γενιές μετά

αν κάποιος θέλει ένα παπί για να κάνει 2 κοντινά πήγαινε έλα τη μέρα μια χαρά είναι

αν το θες για να δουλεύεις 8 και 10 ώρες μαζί του, προφανώς υπάρχουν πολύ πιο κατάληλλοι πάπιοι

από εκεί και πέρα κανείς σταθμίζει τις ανάγκες του και προχωράει ανάλογα

εγώ το δικό μου πάντως δε θα το έδινα ποτέ, και ας αναγκαζόμουν να πάρω και 2ο (μικρό) μηχανάκι

viper1
16/04/2016, 11:22
Glx90 με μπροστινό και φρένα από CRYPTON x

thunder ace
16/04/2016, 11:39
Δλδ ρε παιδια ,αν παρει ενας ενα crypton x,και δεν το εχει για λυσα και ξεκα....μα,χαλαει πιο ευκολα απο ενα παλιο μοντελο;Ρωταω γιατι εχω πολλα παραδειγματα.Ενα Χ που το εχει 45αρης,ΔΕΝ εχει καψει ουτε λαμπακι στα 70.000.Ενα αλλο Χ που τοχει πιτσιρικας ,καθε μηνα ειναι συνεργειο.Το ιδιο και με c50,Ενα ινοβα που το εχει 38χρονος ντελιβερας,εχει 105.000χ και δεν εχει ανοιξει μοτερ..Τα σοβαρα παπια και οχι κινεζιες,ακομα και τα σημερινα μοντελα δεν χαλανε.

giannis113
17/04/2016, 01:05
Town mate 80αρι γνησιο 80αρι το ευρωπαικο που λεγανε με 4 ταχυτητες.

irinia
17/04/2016, 09:50
Προφανως με τα ΣΗΜΕΡΙΝΑ δεδομενα φιλε μιυ




ΑΦΟΥ ΡΩΤΑΣ ΓΙΑ ΤΑ ΣΗΜΕΡΙΝΑ ΠΑΠΙΑ



Έχοντας δοκιμάσει αρκετά προτείνω το τελευταίο που έδωσα πριν 3-4 μήνες περίπου.
HΟNDA WAVE-110, η γνώμη μου.Ότι καλύτερο σε σχέση με τα λεφτά του.

noodles
20/04/2016, 20:13
τιμιο το wave για τα λεφτα του. οπως επισης και το crypton 110.

σαλιγκαρι
20/04/2016, 21:55
suzuki address δαγκωτο , 46000χλμ μονο λαδια φιλτρο μπουζι , το παπι ειναι σκυλος στην κυριολεξια και ισως το πιο αδικημενο ολων.

geobiker
24/04/2016, 12:03
ζητώ συγγνώμη αλλά στην ερώτηση για το καλύτερο παπί το 2016 για να αγοράσει ένας πιτσιρικάς να κάνει τις γύρες του και κανα μεροκαματο ντελίβερι μελλοντικά (ναι δε λέει για ντελβερι αλλά μελλοντικά παίζει το έργο) η απάντηση glx και c50 στερείται... δεν ξέρω κάτι στερείται...

λοιπόν έχουμε και λέμε.. kaze r σκύλος αλλά πολυφορεμένος και θαλασσοπνιγμένος.. τα περισσότερα από μπιέλα αν είσαι τυχερός και βρεις απο σωστή συντήρηση χτύπα το.

κρισσ 2/κρισσ ίδια με το καζε αλλά νομίζω λιγότερο φορεμένα ίσως βρείς σε καλύτερη κατάσταση μοτερικα πάντα..

crypton 105 σκύλοι ΑΛΛΑ σκύλοι 15ετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
crypton r 115 σκύλοι σαν το καζε και καλύτεροι αλλά να είσαι τυχερός να βρεις καλοσυντηρημένο.

τα καινούρια
zx130 έχει 2 θέματα. ρελαντι και σωληνακι υποπίεσης (όχι όλα, το δικό μου δεν το έχει). Λύνονται και τα 2 με συνοπτικές διαδικασίες.. και ΜΗΔΕΝ ευρω.. κατα τ' άλλα σκύλοι μεγάλοι... με σωστή συντήρηση.. λένε πολλά (και πολλοί) για τα ζχ130 χωρίς να τα χουν οδηγήσει πολύ ή καθόλου. Εγώ έχω οδηγήσει 2-3 + το δικό μου και είναι ΤΑ καλύτερα εργαλεία που είχα ever... κατανάλωση πολύ καλή (καλύτερη του κρυπτον χ) σέλα πολυθρόνα, χώρος από κάτω, καλό γκάζι, γλυκό φρένο, σασμάν μου χάλασε το ένα ελατηριο στα 15 χιλ χμ 15 ευρω επισκευή και από τότε γλυκο και απαλό όπως πριν.. υστερεί στα φώτα και την κόρνα (οκ)

τα ίδια για το xcite135.. ίσως λίγο μετριότερα περιφερειακά..



crypton 110 (το καινούριο) φαίνεται κινεζιά και είναι.. δεν παύει όμως να είναι yamaha..δεν ξέρω περισσότερα.. δεν το χω οδηγήσει.

crypton x Φωτα, κόρνα, καθρέφτες πλαστικά άψογα.. μοτερ καλό θέλει πολλή προσοχή στη συντήρηση και στην οδήγηση.. το σασμάν του σκληρό και φαίνεται έτοιμο να σε πουλήσει ανα πάσα στιγμή.. οδηγική συμπεριφορά μέτρια (προτιμώ το 105 του 99) σέλα πανηγύρι, πας για αφτερ πριν το κλείσεις το παπί..

c50 glx townmate max είναι γαμώ τα μηχανάκια για αντίκες, φιλπα, ελπα κλπ..

και καταλήγω.. το zx130 και το crypton x είναι καλά μηχανήματα απ' όλες τις απόψεις.. οι μεγάλες τους διαφορές όμως με τα supra, crypton105, kaze r είναι ότι πρακτικές "του βάζω λάδια καθε 5-6 χιλ χμ και δε νιώθει μία", "μπουζί, τι είναι αυτό??", εκτεθειμένα μερόνυχτα χωρίς να τα βάλεις μπρος, σε βροχές και καυτους ήλιους + οδήγηση ρόδα τσαντα και κοπάνα δεν παίζουν.. Ωστόσο εκτιμώ ότι με σωστή συντήρηση και οδήγηση είναι πανάξιοι αντικαταστάτες και ακόμα καλύτεροι ίσως..

υγ τα μηχανάκια αυτά για τα οποία έγραψα τα έχω δουλέψει σε ακραίες συνθήκες κουριερ και ντελιβερι.. τα άλλα wave, address κλπ κάποια έχω οδηγήσει κάποια όχι αλλά δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.. για το wave ίσως μπορώ να πω αλλά όχι όπως για τ' άλλα.

kostaskk
24/04/2016, 13:17
στα zx πολλοι ειχαν προβληματα με το καρμπυρατερ, σε κρυο καιρο εσβηνε,δεν κρατουσε ρελαντι,δεν δουλευε κανονικα και δεν το διορθωσε κανενας φτηνα απο οσο ξερω. καταναλωση δεν γινεται να εχει μεγαλες διαφορες με το x που ειναι και με ψεκασμο

crypton x το ποιο ανθεκτικο και ποιοτικο απο ολα μακραν. ξερω πανω απο 30 που τα εχουν ατομα κατω απο 20.
ακομα νομιζω οτι ειναι το παπι με την μεγαλητερη τελικη που εχει βγει ποτε.
(μαμα μηχανακια και πραγματικα χιλιομετρα τελικης)
μερικα πανε ολη μερα κοφτες απο 16 χρονα.
σασμαν ποτε δεν εχω ακουσει-δει να χαλαει σε x
εχω δει σπασμενες ακτινες απο τις μπαντες,κλασμενο αμορτισερ (σε ενα απο τα πρωτα x που ηρθαν ελλαδα) μετα απο 6+ χρόνια χρησης
και τρομπα βενζίνης (που φταιει ο χρηστης συνήθως οταν χαλαει αυτη)

ακομα και καγκουρας τερμα να εισαι μοτερ χ135 ή σασμαν δεν σπαει με τιποτα
https://www.youtube.com/watch?v=R-sTa4tM4BQ.

επισης fx αρκετα καλα

Red Rider
24/04/2016, 15:10
Έχω crypton x και zx 130 στο γκαράζ μου..
Στο μόνο σημείο που υπερτερεί το zx είναι στην πιο άνετη θέση οδήγησης και στην ποιοτική ταπετσαρια της σέλας.Crypton x μηδενιζουν τα κοντέρ και συνεχίζουν με τυπική συντήρηση..

SHOOTER045
24/04/2016, 15:21
ζητώ συγγνώμη αλλά στην ερώτηση για το καλύτερο παπί το 2016 για να αγοράσει ένας πιτσιρικάς να κάνει τις γύρες του και κανα μεροκαματο ντελίβερι μελλοντικά (ναι δε λέει για ντελβερι αλλά μελλοντικά παίζει το έργο) η απάντηση glx και c50 στερείται... δεν ξέρω κάτι στερείται...

λοιπόν έχουμε και λέμε.. kaze r σκύλος αλλά πολυφορεμένος και θαλασσοπνιγμένος.. τα περισσότερα από μπιέλα αν είσαι τυχερός και βρεις απο σωστή συντήρηση χτύπα το.

κρισσ 2/κρισσ ίδια με το καζε αλλά νομίζω λιγότερο φορεμένα ίσως βρείς σε καλύτερη κατάσταση μοτερικα πάντα..

crypton 105 σκύλοι ΑΛΛΑ σκύλοι 15ετίας με ό,τι αυτό συνεπάγεται.
crypton r 115 σκύλοι σαν το καζε και καλύτεροι αλλά να είσαι τυχερός να βρεις καλοσυντηρημένο.

τα καινούρια
zx130 έχει 2 θέματα. ρελαντι και σωληνακι υποπίεσης (όχι όλα, το δικό μου δεν το έχει). Λύνονται και τα 2 με συνοπτικές διαδικασίες.. και ΜΗΔΕΝ ευρω.. κατα τ' άλλα σκύλοι μεγάλοι... με σωστή συντήρηση.. λένε πολλά (και πολλοί) για τα ζχ130 χωρίς να τα χουν οδηγήσει πολύ ή καθόλου. Εγώ έχω οδηγήσει 2-3 + το δικό μου και είναι ΤΑ καλύτερα εργαλεία που είχα ever... κατανάλωση πολύ καλή (καλύτερη του κρυπτον χ) σέλα πολυθρόνα, χώρος από κάτω, καλό γκάζι, γλυκό φρένο, σασμάν μου χάλασε το ένα ελατηριο στα 15 χιλ χμ 15 ευρω επισκευή και από τότε γλυκο και απαλό όπως πριν.. υστερεί στα φώτα και την κόρνα (οκ)

τα ίδια για το xcite135.. ίσως λίγο μετριότερα περιφερειακά..



crypton 110 (το καινούριο) φαίνεται κινεζιά και είναι.. δεν παύει όμως να είναι yamaha..δεν ξέρω περισσότερα.. δεν το χω οδηγήσει.

crypton x Φωτα, κόρνα, καθρέφτες πλαστικά άψογα.. μοτερ καλό θέλει πολλή προσοχή στη συντήρηση και στην οδήγηση.. το σασμάν του σκληρό και φαίνεται έτοιμο να σε πουλήσει ανα πάσα στιγμή.. οδηγική συμπεριφορά μέτρια (προτιμώ το 105 του 99) σέλα πανηγύρι, πας για αφτερ πριν το κλείσεις το παπί..

c50 glx townmate max είναι γαμώ τα μηχανάκια για αντίκες, φιλπα, ελπα κλπ..

και καταλήγω.. το zx130 και το crypton x είναι καλά μηχανήματα απ' όλες τις απόψεις.. οι μεγάλες τους διαφορές όμως με τα supra, crypton105, kaze r είναι ότι πρακτικές "του βάζω λάδια καθε 5-6 χιλ χμ και δε νιώθει μία", "μπουζί, τι είναι αυτό??", εκτεθειμένα μερόνυχτα χωρίς να τα βάλεις μπρος, σε βροχές και καυτους ήλιους + οδήγηση ρόδα τσαντα και κοπάνα δεν παίζουν.. Ωστόσο εκτιμώ ότι με σωστή συντήρηση και οδήγηση είναι πανάξιοι αντικαταστάτες και ακόμα καλύτεροι ίσως..

υγ τα μηχανάκια αυτά για τα οποία έγραψα τα έχω δουλέψει σε ακραίες συνθήκες κουριερ και ντελιβερι.. τα άλλα wave, address κλπ κάποια έχω οδηγήσει κάποια όχι αλλά δεν μπορω να εκφέρω γνώμη.. για το wave ίσως μπορώ να πω αλλά όχι όπως για τ' άλλα.

Exω GLX 90 απο το 89.
Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια

viper1
24/04/2016, 19:56
Έχετε δίκιο. Να πάρετε τα καινούργια Παπιά. Είναι και από ανακυκλωσιμο μέταλλο φιλικό προς το περιβάλλον και έχει και φρένα και μπροστινά. Τι σημασία έχει πόσες φορές θα κάνεις ανακατασκευή στο κινητήρα. Αφήστε τους υπολοιπους να ψάχνουν για κάνα glx

geobiker
25/04/2016, 09:35
στα zx πολλοι ειχαν προβληματα με το καρμπυρατερ, σε κρυο καιρο εσβηνε,δεν κρατουσε ρελαντι,δεν δουλευε κανονικα και δεν το διορθωσε κανενας φτηνα απο οσο ξερω. καταναλωση δεν γινεται να εχει μεγαλες διαφορες με το x που ειναι και με ψεκασμο


όσοι το είχαν το διόρθωσαν free στην τεομοτο μέσω της εγγυήσης, στο 90% έφταιγε το σωληνάκι υποπίεσης...

εγώ χωρίς να διορθώσω απολύτως τίποτα, μου έσβησε μόνο σε μια μέρα που στην αθήνα το χε στρώσει και σε 5 λεπτά διαδρομής είχε καλυφτει όλο το παπί από χιόνια..

τρελή φάση στη βουλιαγμένης, πρόσφατα, το νερό μου είχε φτάσει στα γόνατα (ναι στα γόνατα, όσοι χρησιμοποιούν των κωλόδρομο ξέρουν) αμάξια όλα δεξιά με αλάρμ και το ηρωικό ζχ να πηγαίνει μόνο του ακάθεκτο..
κάτι άκυρα σβησίματα σε φανάρια κλπ μου τα κάνει όπως μου τα κάνει και το κρυπτον χ..


Έχω crypton x και zx 130 στο γκαράζ μου..
Στο μόνο σημείο που υπερτερεί το zx είναι στην πιο άνετη θέση οδήγησης και στην ποιοτική ταπετσαρια της σέλας.Crypton x μηδενιζουν τα κοντέρ και συνεχίζουν με τυπική συντήρηση..

για ταχύτητα δεν ξέρω.. δε τρέχω ποτέ πάνω από 90 με παπί.. η θέση οδήγησης δεν είναι κάτι απλό.. στα 30 χμ πάνω στο παπί γίνεται το α και ο ω ;) όπως επίσης το μπροστινό ρεζερβουαρ και οι τέλειες θέσεις καθρεφτών και το πολ΄καλό καντραν


Exω GLX 90 απο το 89.
Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια
εξαιρετικά τα glx αλλά αμφιβάλλω... αν μπορείς να κάνεις διανομή ή ακόμα και να ακολουθήσεις τις παρέες με τα cryptonx ή zx130 ή ακόμα και crypton r.. απλά δεν παίζει.. οκ να το χεις για να πηγαινείς στο μινι μαρκετ για τσιγαρα ή στο γραφειο στα 2-3 χμ να το δεχτώ.. αλλά για παραπάνω 30 χρόνια μετά όχι..

SHOOTER045
25/04/2016, 09:54
Δεν βάζω κόντρες με παπιά πλεον.
Μεγάλωσα.
Πέρα απο τα τυπικά εντος πόλεως (ψώνια κτλπ)κάνω σχεδόν καθημερινά 30χλμ σε επαρχιακό.
Πριν λιγα χρόνια κατεβηκα Βόλο 600+ πανε έλα.
Για ρωτά και τον kostakk.

harris_x
25/04/2016, 10:57
Δεν βάζω κόντρες με παπιά πλεον.
Μεγάλωσα.
Πέρα απο τα τυπικά εντος πόλεως (ψώνια κτλπ)κάνω σχεδόν καθημερινά 30χλμ σε επαρχιακό.
Πριν λιγα χρόνια κατεβηκα Βόλο 600+ πανε έλα.
Για ρωτά και τον kostakk.

Δεν νομίζω πως μίλησε κανείς για κόντρες.

harris_x
25/04/2016, 11:00
Το παλικάρι ρωτάει για τα σύγχρονα παπιά.
Όχι για τις αρχαιολογίες 20+ ετών.

Οποιαδήποτε μη σχετική απάντηση θα φεύγει με τη μία.

irinia
25/04/2016, 22:54
TO ZX TO ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ




Το γιατί βρείτε το.........δεν είναι έτσι ακριβώς όπως μας τα λες φίλε.
Μετά από έναν+ χρόνο χρήσης και αφού μονίμως είχα ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ εξάτμιση
που δούλευε σαν κακή σόμπα πετρελαίου,η εταιρία δυστυχώς δεν μπόρεσε να
μου δώσει απάντηση σαφή για το πρόβλημα με τις αρρυθμίες ,τα σβησίματα
με τον κρύο καιρό,τους δισταγμούς,και το ανοιγμένο μονίμως τσοκ
όταν είχε χαμηλές θερμοκρασίες.
Έτσι κι εγώ επειδή βαρέθηκα και το θεωρούσα και επικίνδυνο κάποιες στιγμές όταν
έσβηνε στα καλά καθούμενα,το ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ....!!!
Εμένα ούτε τζάμπα,ούτε με λεφτά κατάφεραν να μου το φτιάξουν...!!
Γιαυτό κι εγώ με 10000 χλμ. περίπου το πούλησα.
Όταν είχε πάνω από 15-16 βαθμούς θερμοκρασία δούλευε καλά,μέτρια φώτα,κακή συναρμογή
με πολλούς τριγμούς...!!!Καρμπυρατέρ, 2100 η αγορά του.
Με 1750 πήρα το wave το οποίο για 1,5 χρόνο δεν έκανε κιχ,δούλευε άψογα,
με ψεκασμό,έκαιγε αρκετά λιγότερο,είχε σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με πολλή καλή
συναρμογή,ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ....!!!

kostaskk
26/04/2016, 06:43
εξαιρετικά τα glx αλλά αμφιβάλλω... αν μπορείς να κάνεις διανομή ή ακόμα και να ακολουθήσεις τις παρέες με τα cryptonx ή zx130 ή ακόμα και crypton r.. απλά δεν παίζει.. οκ να το χεις για να πηγαινείς στο μινι μαρκετ για τσιγαρα ή στο γραφειο στα 2-3 χμ να το δεχτώ.. αλλά για παραπάνω 30 χρόνια μετά όχι..
εχω κανει με glx το αρτα-αθηνα με επιστροφη σε μια μερα. 12 ωρες οδηγισης.. το ιδιο ταξιδι εχει γινει πολλες φορες και χωρις στασεις και μια φορα το αρτα-θεσσαλονικη-αρτα
οποτε σιγουρα πας οπου θες. η ηλικια του παπιου δεν περιοριζει τιποτα. σιγουρα θα ηταν ποιο ανετα αν πηγαινα με crypton x λογο αναρτησεων και μεγαλητερης μεσης ταχυτητας. η καταναλωση με καρμπ ηταν λιγο ποιο κατω ή ακριβος στα 2λιτρα/100 χιλιομετρα.
και η αυτονομια στα 210+ χιλιομετρα / ντεποζιτο
αλλα αν βαλεις και τα 400 ευρω που εδωσα για την αγορα του παπιου νομιζω αξιζει.
+οτι το glx εχει ποιο πολλα διαθεσιμα και ποιο φτηνα ανταλακτικα σε σχεση με τα καινουρια παπια ενω εχει αποδειξει την αξιοπιστεια του ολα αυτα τα χρονια

με 1700 - 2.000 ευρω που κανουν τα καινουρια καλα παπια θα μπορουσα να αγορασω 4 glx

ΝIKOLTSOS
26/04/2016, 07:18
Daytona Dinamik....:smokin:
ή το sprinter 125....

I-want-a-moto
26/04/2016, 08:14
Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...

geobiker
26/04/2016, 08:50
TO ZX TO ΣΤΑΜΑΤΗΣΕ Η ΙΔΙΑ Η ΚΑΒΑΣΑΚΙ




Το γιατί βρείτε το.........δεν είναι έτσι ακριβώς όπως μας τα λες φίλε.
Μετά από έναν+ χρόνο χρήσης και αφού μονίμως είχα ΚΑΤΑΜΑΥΡΗ εξάτμιση
που δούλευε σαν κακή σόμπα πετρελαίου,η εταιρία δυστυχώς δεν μπόρεσε να
μου δώσει απάντηση σαφή για το πρόβλημα με τις αρρυθμίες ,τα σβησίματα
με τον κρύο καιρό,τους δισταγμούς,και το ανοιγμένο μονίμως τσοκ
όταν είχε χαμηλές θερμοκρασίες.
Έτσι κι εγώ επειδή βαρέθηκα και το θεωρούσα και επικίνδυνο κάποιες στιγμές όταν
έσβηνε στα καλά καθούμενα,το ΕΣΤΕΙΛΑ ΣΤΗΝ ΕΥΧΗ ΤΗΣ ΠΑΝΑΓΙΑΣ....!!!
Εμένα ούτε τζάμπα,ούτε με λεφτά κατάφεραν να μου το φτιάξουν...!!
Γιαυτό κι εγώ με 10000 χλμ. περίπου το πούλησα.
Όταν είχε πάνω από 15-16 βαθμούς θερμοκρασία δούλευε καλά,μέτρια φώτα,κακή συναρμογή
με πολλούς τριγμούς...!!!Καρμπυρατέρ, 2100 η αγορά του.
Με 1750 πήρα το wave το οποίο για 1,5 χρόνο δεν έκανε κιχ,δούλευε άψογα,
με ψεκασμό,έκαιγε αρκετά λιγότερο,είχε σχεδόν τις ίδιες επιδόσεις με πολλή καλή
συναρμογή,ΜΕΡΑ ΜΕ ΝΥΧΤΑ....!!!

φίλε δε σε αμφισβητώ, εγώ μίλησα για την εμπειρία μου με το δικό μου zx και τα 2 της εταιρείας.. η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω και δύο άλλα παραδείγματα ζχ κολλητών με μηδέν προβλήματα..εγώ έκανα το εξής.. με το που το πήρα το πήγα στο εξουσιοδοτημένο μου έφτιαξε κάτι στο σωληνάκι υποπίεσης και το χειμώνα απλά ανέβαζα ελάχιστα το ρελαντί.. και κλασικά τις παγωμένες μέρες αναμα χωρίς τσοκ- άνοιγμα τσοκ μόλις έπαιρνε μπρος για κάνα 2 λεπτο μέχρι να βάλω κρανος να βγάλω dsck lock κλπ- κλείσιμο τσοκ κ έφυγα... αρρυθμίες ποτέ μόνο κάτι σβησίματα όταν σταματούσα απότομα στο φανάρι σπανίως.. στα εταιρικά δεν τους κάναμε τίποτα μαύροι σκύλοι..

πάντως δεν ξέρω αν το κανες εσύ αλλά είναι μέγα λάθος να ξεκινας με τσοκ...

μια ερώτηση.. τα xcite που είναι καρμπόν τα έκαναν αυτά?? ένα τέτοιο που έπαιζε στη δουλειά, ήταν κτήνος για 150 χιλ χμ απλά δεν έχω εμπερια από άλλα τέτοια..


και για να μη με περνάτε για κολλημένο.. η τρέλα μου στις αγαπημένες μου πάπιες είναι το crypton 105... ήδη ψάχνω ένα σε μια αξιοπρεπή κατάσταση για να το το αναστήσω και να βγάλει τα γνωστά κρυπτονικα απροβλημάτιστα δεκάδες χιλιάδες χμ...

geobiker
26/04/2016, 09:04
Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...

φίλε κοιτάζω κ εγώ shogun, γενικά ψάχνω ένα παλιό και σκυλί.. αν δε βρω crypton 105 που είναι το σκάλωμα μου πάω για shogun ή kriss II.
Για το shogun έχω ακούσει ότι είναι σκυλί αλλά έχει σπάνια ανταλλακτικά.. κατα τ' άλλα είναι ένα μη πολυφορεμένο καζε ρ

toyar
26/04/2016, 09:13
πιστευω πως αν καποιος θελει παπι δεν πρεπει να κοιταει το μηχανακι αλλα τον ιδιοκτητη
με εξαιρεση τις κινεζιες θα επαιρνα οτιδηποτε μαμισιο εβρισκα απο ιδιοκτητη σαρανταρη και πανω

Panos76
26/04/2016, 09:15
θα επαιρνα οτιδηποτε μαμισιο εβρισκα απο ιδιοκτητη σαρανταρη και πανω

τόσο χάλια είμαστε ρέει; :lol:

giannis113
26/04/2016, 12:09
τόσο χάλια είμαστε ρέει; :lol:

Αν κρινουμε απο την φωτο αβαταρ σου,

Ναι πολυ χαλια (θα το αγοραζα σημερα κιολας) :beer:

geobiker
27/04/2016, 09:56
μια ερώτηση στα όρια του off topic.... ένα παπί με κυριλέ χρήση και αξιοπρεπή συντήρηση.. πόσα χμ μπορεί να φτάσει στο περίπου..? έχω δει μηχανάκια να ξεπερναν εύκολα τα 150000 χμ.. υπάρχει κάποιο ταβάνι που λες το παπί απο δω κ πέρα παπαλα.. ή απλά συντηρείς και το κοντερ ανεβαίνει στο θεό.. το τοπ που έχω δει με δυο φορές μπιέλα από τραγική ανύπαρκτη συντήρηση είναι σε crypton r του 04-05 170 χιλ και κάτι.. και ακόμα γράφει...

yiannis172
27/04/2016, 18:07
Εγω το λεω συνεχεια...η Yamaha επρεπε να εχει τον ''τιτλο'' στα παπια και οχι η Honda....

irinia
27/04/2016, 18:46
φίλε δε σε αμφισβητώ, εγώ μίλησα για την εμπειρία μου με το δικό μου zx και τα 2 της εταιρείας.. η αλήθεια βέβαια είναι ότι έχω και δύο άλλα παραδείγματα ζχ κολλητών με μηδέν προβλήματα..εγώ έκανα το εξής.. με το που το πήρα το πήγα στο εξουσιοδοτημένο μου έφτιαξε κάτι στο σωληνάκι υποπίεσης και το χειμώνα απλά ανέβαζα ελάχιστα το ρελαντί.. και κλασικά τις παγωμένες μέρες αναμα χωρίς τσοκ- άνοιγμα τσοκ μόλις έπαιρνε μπρος για κάνα 2 λεπτο μέχρι να βάλω κρανος να βγάλω dsck lock κλπ- κλείσιμο τσοκ κ έφυγα... αρρυθμίες ποτέ μόνο κάτι σβησίματα όταν σταματούσα απότομα στο φανάρι σπανίως.. στα εταιρικά δεν τους κάναμε τίποτα μαύροι σκύλοι..

πάντως δεν ξέρω αν το κανες εσύ αλλά είναι μέγα λάθος να ξεκινας με τσοκ...

μια ερώτηση.. τα xcite που είναι καρμπόν τα έκαναν αυτά?? ένα τέτοιο που έπαιζε στη δουλειά, ήταν κτήνος για 150 χιλ χμ απλά δεν έχω εμπερια από άλλα τέτοια..


και για να μη με περνάτε για κολλημένο.. η τρέλα μου στις αγαπημένες μου πάπιες είναι το crypton 105... ήδη ψάχνω ένα σε μια αξιοπρεπή κατάσταση για να το το αναστήσω και να βγάλει τα γνωστά κρυπτονικα απροβλημάτιστα δεκάδες χιλιάδες χμ...



ΕΓΩ ΟΤΑΝ ΤΟ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΚΑΒΑΣΑΚΙ



Μου είπαν ότι δεν υπάρχει πρόβλημα......:lol:
Για να λύσεις ένα πρόβλημα,πρέπει πρώτα να το παραδεχτείς,
κι ΑΥΤΟΙ ΚΑΝΑΝΕ ΤΟ ΚΟΡΟΙΔΟ...!!!
Επίσης αν μπεις στο φόρουμ της Καβασάκι και διαβάσεις για το ΖΧ
θα δεις πόσοι τα ξεφορτώθηκαν..!!
Και εγώ εκεί μέσα ήμουν από αυτούς που έκαναν μεγάλη υπομονή
και είπα τα καλύτερα στην αρχή.
Όμως μετά από ένα χρόνο ΑΓΑΝΑΧΤΗΣΑ και το ΕΣΤΕΙΛΑ..!!
'Οποιος αμφισβητεί το φόρουμ της καβασάκι είναι εδώ

http://www.kawasaki-bikers.gr/core/

motomaniac
28/04/2016, 23:15
Glx90 με μπροστινό και φρένα από CRYPTON x

ki apo crypton 105 το πρωτο μια χαρα θα ηταν. και δεν θα χαλαγες και την εμφανιση...

motomaniac
28/04/2016, 23:19
Δλδ ρε παιδια ,αν παρει ενας ενα crypton x,και δεν το εχει για λυσα και ξεκα....μα,χαλαει πιο ευκολα απο ενα παλιο μοντελο;Ρωταω γιατι εχω πολλα παραδειγματα.Ενα Χ που το εχει 45αρης,ΔΕΝ εχει καψει ουτε λαμπακι στα 70.000.Ενα αλλο Χ που τοχει πιτσιρικας ,καθε μηνα ειναι συνεργειο.Το ιδιο και με c50,Ενα ινοβα που το εχει 38χρονος ντελιβερας,εχει 105.000χ και δεν εχει ανοιξει μοτερ..Τα σοβαρα παπια και οχι κινεζιες,ακομα και τα σημερινα μοντελα δεν χαλανε.

μην το λες.... ΜΑΧ με μπιελα στις 40.000. 45αρης κι αμα το δεις ειναι σαν να βγηκε χθες απο βιτρινα... ιννοβα που καιει λαδια πριν τα 40.000 τα ιδια... παπι daytona 125 55αρης που βαζει 4η στα 100μ και βαραει ηδη καδενα... κουμπαρος μας...

motomaniac
28/04/2016, 23:24
Exω GLX 90 απο το 89.
Δεν θυμάμαι πόσες φορές γύρισε κοντέρ και ποσα έχω αλλάξει(κοντέρ) άλλο απο κλοπή, άλλο απο τούμπα.
Αν εξαιρέσεις το μπροστινό με δισκόφρενο που έβαλα στα υπολοιπα είναι μαμά-πλεον και με το δικό του μοτέρ που στρώνεται με ευλάβεια

ποτε εβαλες το δικο του ρε???????????????

motomaniac
28/04/2016, 23:29
Εγώ αν έπαιρνα μεταχειρισμένο θα κοίταγα για κάνα suzuki 10 ετίας κοντά πχ. shogun μιας και αυτά δεν είναι τόσο διαδεδομένα και τα βρίσκεις αρκετά χαμηλά + ότι τα περισσότερα δεν είναι καγκουρεμένα. Για καινούργιο κοιτά πάλι προς suzuki μιας και έχει το φθηνότερο νομίζω 125αρι ή σε κάνα κινεζο-κορεατη (που μπορεί να είναι και καλύτερος).Όλα εξαρτώνται πάντα από το budget και τα κέφια...

εχει το χειροτερο μπροστινο που υπαρχει. ειδικα φρενο.. σαν μηχανικο απο mountain ειναι... καβαλας μετα κανα ινοβα η κανα κρυφτον και λες κι αλλαξε χρωμα η ασφαλτος ειναι.. δυνατο καλο ασπαστο αλλα πλαστικα και φρενα φορ δε πουτς...

Red Rider
30/04/2016, 09:05
Παλικαρια μην ξεγελιέστε... Όπως τα λέει και ο Terens είναι..όπου υπάρχει καπνός υπάρχει και φωτιά.
Πετάγομαι γιατί έχουν περάσει από τα χέρια μου πολλά πολλά παπακια... Ίσως έχω γράψει και 200 χιλιάδες χιλιόμετρα με παπί.
Το shogun που λέτε παραπάνω,το είχε ποτέ κανείς?Το οτι πατινάριζε μόνιμα και ότι σκορπίζαν τα πλαστικά?Το οτι μου "κόλλησε" τελικά χωρίς λόγο..(μπορεί και να ήταν τυχαίο..)

Petroulas
02/05/2016, 13:59
Φιλοι μου οπως σας ανεφερα εγω εχω ενα glx super cub 50αρι μαμα 25 χρονων με 10.700 χλμ
Επειδη ομως το μηχανακι ΔΕΝ τραβαει ΔΕΝ φρεναρει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣΣΣΣ
και ΔΕΝ πιστευω οτι αξιζει να πειραξεις μια αντικα γιατι χανει την αξια της
Για να μην βαλω λιφαν και δεν εχω ασφαλεια μετα ( 110 που εχω ακουσει πολυ καλα λογια )
Λεω να παρω ενα παπι αλλα χωρις να μου φυγει ο πατος απο λεφτα !

crypton x ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να οδηγησω καθως ειναι πανω απο 125 κυβικα
ετσι σκεφτομουν η

Daytona Sprinter 125 περιπου 1350€ καινουργιο

Honda Wave
Crypton R
Modenas Dynamic 125
Honda innova 125

Ποιο προτινετε ??

sbv
02/05/2016, 14:14
για τα innova δεν εχουν ακουστει και τα καλυτερα οποτε μη το διακυνδυνεψεις
το honda wave αυτη τη στιγμη ειναι το πιο οικονομικο συγχρονο παπι που υπαρχει και συγκριτικα με το κρυπτον ρ αν θες να παρεις ενα κρυπτον καλο θα το βρεις γυρω στα 900 με χιλιαρικο οποτε βαζεις αλλα 2 κατοσταρικα και παιρνεις ενα σχεδον καινουργιο wave με λιγα χλμ και πολυ πιο συχγρονο απο το ρ.
κινεζια δεν θα επαιρνα ποτε εγω προσωπικα εχω ακουσει απιστευτες ιστοριες με το τι εχουν παθει πανω στο δρομο και δεν εχουν και αξια μεταπωλησης σε σχεδη με ολα τα αλλα
για τα modenas δεν εχω προσωπικη αποψη(τα αλλα 2 τα εχω δουλεψει το πρωτο σε κουριερ και το αλλο σε delivery)

γιατι δεν κοιτας κανα supra που ειναι σκυλια και αυτα τα βρισκεις σε καλες τιμες

viper1
02/05/2016, 14:55
Φιλοι μου οπως σας ανεφερα εγω εχω ενα glx super cub 50αρι μαμα 25 χρονων με 10.700 χλμ
Επειδη ομως το μηχανακι ΔΕΝ τραβαει ΔΕΝ φρεναρει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣΣΣΣ
και ΔΕΝ πιστευω οτι αξιζει να πειραξεις μια αντικα γιατι χανει την αξια της
Για να μην βαλω λιφαν και δεν εχω ασφαλεια μετα ( 110 που εχω ακουσει πολυ καλα λογια )
Λεω να παρω ενα παπι αλλα χωρις να μου φυγει ο πατος απο λεφτα !

crypton x ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να οδηγησω καθως ειναι πανω απο 125 κυβικα
ετσι σκεφτομουν η

Daytona Sprinter 125 περιπου 1350€ καινουργιο

Honda Wave
Crypton R
Modenas Dynamic 125
Honda innova 125

Ποιο προτινετε ??
Αν το πουλάς στείλε πμ

Petroulas
02/05/2016, 15:19
Δεν το πουλαω φιλε μου ειναι ενθυμιο απο τον παππου μου !!

Petroulas
02/05/2016, 15:55
Tα Daytona Sprinter 125 καρμπ
ειναι τιμια παπια για τα 1350 ευρα καινουργια π κανουν ?

Απελλής
02/05/2016, 18:35
Χριστός ανέστη χρόνια πολλά. Έχω το wave από τον γενάρι 1800€ καινούριο , κατανάλωση 150χιλ με 4,5€ πολυ ευχαριστημένος.

Petroulas
02/05/2016, 19:02
Χρονια πολλα, αληθως
τραβαει ομως ρε φιλε ? ειναι injection...

Απελλής
02/05/2016, 19:20
Είμαι 80 κιλά και παω σταθερα 85-90 χωρίς να το ζορίζω , ο κουνιάδος μου εχει το innova i σε τραβιγμα ειναι το ίδιο σε τελικη λιγο καλύτερo το ιnnova. Δικάβαλο με 2τερα οι ανιφορες χωρίς προβλημα.

mouse112
02/05/2016, 21:03
Χριστός ανέστη χρόνια πολλά. Έχω το wave από τον γενάρι 1800€ καινούριο , κατανάλωση 150χιλ με 4,5€ πολυ ευχαριστημένος.

φίλος μου πηρε το wave...μεταχειρισμενο
ακουστε κατι κουλο...ξεκινάς 1η 2α 3η 4η πχ 80 km ...πας να βαλεις 3η...π@π@ρια μεντολες....τράβηγμα αρκετα καλο..;)
αν ''κοψεις'' στα 40-30 κατεβαζει κανονικα...
μεσα στην καμπανα εβαλε χερι (άλλαξε δίσκους)*
αλλα ΤΗ μαλακια μπορει να εκανε ?

μεσα στην καμπανα ΔΕΝ εχει ελατήρια ,εχει ενα σύστημα σαν αυτοκινητου (χτεντια) το 11
http://www.bike-parts-honda.com/pieces-honda-detail-78060-78060-AFS1101SHC-2011-E_08-WAVE+110.html
δεν θυμάμαι αν αυτο το συστημα εχει παιξει και αλλου...?

gsman
02/05/2016, 22:40
παρε wave φιλε και εισαι μεσα.
ο κινητηρας ειναι πολυ καλος, μελετημενος για οικονομια και αξιοπιστια, διαδροματος στροφαλος κ.α.

προσωπικα ινοβα θα επερνα μονο καινουργιο να του εκανα τη συντηρηση εγω απο την αρχη-ειναι πολυ αδικημενο μηχανακι, η χαρα των μηχανικων και ολα αυτα γιατι μια απλη αλλαγη λαδιων δεν φτανει.

yiannis172
02/05/2016, 22:52
προσωπικα ινοβα θα επερνα μονο καινουργιο να του εκανα τη συντηρηση εγω απο την αρχη-ειναι πολυ αδικημενο μηχανακι, η χαρα των μηχανικων και ολα αυτα γιατι μια απλη αλλαγη λαδιων δεν φτανει.

Τι εννοεις εδω; Οτι θελει καποια πιο εξειδικευμενη συντηρηση ή οτι δε σηκωνει ζορια γενικα;

gsman
02/05/2016, 23:15
θελει καθαρισμα η σιτα λαδιου απο καινουργιο που ειναι, απο πρωτο σερβις δηλαδη και μετα,τουλαχιστον καθε 10000χλμ , καποιος μηχανικος που το συζητησα ειπε πως καλο ειναι να γινεται καθε δευτερη αλλαγη.

απλα ειναι λιγο μπελαλιδικη δουλεια, οι ιδιοκτητες δεν το ζητουν και δεν το ξερουν κιολας και τα συνεργεια-αντιπροσωπειες δεν πολυασχολουνται...

geobiker
03/05/2016, 11:15
Φιλοι μου οπως σας ανεφερα εγω εχω ενα glx super cub 50αρι μαμα 25 χρονων με 10.700 χλμ
Επειδη ομως το μηχανακι ΔΕΝ τραβαει ΔΕΝ φρεναρει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣΣΣΣ
και ΔΕΝ πιστευω οτι αξιζει να πειραξεις μια αντικα γιατι χανει την αξια της
Για να μην βαλω λιφαν και δεν εχω ασφαλεια μετα ( 110 που εχω ακουσει πολυ καλα λογια )
Λεω να παρω ενα παπι αλλα χωρις να μου φυγει ο πατος απο λεφτα !

crypton x ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να οδηγησω καθως ειναι πανω απο 125 κυβικα
ετσι σκεφτομουν η

Daytona Sprinter 125 περιπου 1350€ καινουργιο

Honda Wave
Crypton R
Modenas Dynamic 125
Honda innova 125

Ποιο προτινετε ??

φίλε μπορείς να οδηγήσεις crypton x, τα διπλώματα εδώ και κάποια χρόνια πάνε με τους ίππους ή τα kw.. με την πρώτη κατηγορία οδηγας ως και 25 ίππους (περίπου).. Εκτός αν έχεις για 50άρι, τότε οδηγάς μόνο 50αρι μην κοιτάς ούτε 125..


όσον αφορά τα παπιά για τα οποία ρωτάς η απάντηση είναι μία: crypton r
και ούτε να το σκέφτεσαι για dynamic

φίλε αεκτζη με το zx130...ντάξει σου βγήκε το δικό σου με θέμα δεν θα βγάλεις τα παπιά των υπόλοιπων σκάρτα επειδή έτσι το θες.. μη με παραπέμψεις στο φορουμ των kawa..είχα περάσει πολλές ώρες εκεί πριν πάρω το zx.. και αυτό που έκανα ηταν μόλις το πάρω να το πάω σε εξουσιοδοτημένο (οχι στην τεομότο). Λυπάμαι ;)

noodles
03/05/2016, 21:23
Φιλοι μου οπως σας ανεφερα εγω εχω ενα glx super cub 50αρι μαμα 25 χρονων με 10.700 χλμ
Επειδη ομως το μηχανακι ΔΕΝ τραβαει ΔΕΝ φρεναρει και ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣΣΣΣ
και ΔΕΝ πιστευω οτι αξιζει να πειραξεις μια αντικα γιατι χανει την αξια της
Για να μην βαλω λιφαν και δεν εχω ασφαλεια μετα ( 110 που εχω ακουσει πολυ καλα λογια )
Λεω να παρω ενα παπι αλλα χωρις να μου φυγει ο πατος απο λεφτα !

crypton x ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να οδηγησω καθως ειναι πανω απο 125 κυβικα
ετσι σκεφτομουν η

Daytona Sprinter 125 περιπου 1350€ καινουργιο

Honda Wave
Crypton R
Modenas Dynamic 125
Honda innova 125

Ποιο προτινετε ??

spinter 125, crypton 110, wave 110, kazer 115 (2013) ολα τιμια και αξιοπιστα ειναι και στην ιδια τιμη. παρε οποιο σου αρεσει και το βρεις φθηνοτερο.

το innova i καλο και ομορφο, αλλα βγαζουνε προβληματα (μπιελα, καινε λαδι). το dinamik απλα το ξεχνας. ειναι ολα διαλυμενα. μπορει να βρεις και κανενα απειραχτο
αλλα δεν κανει για καθημερινο. καιει αρκετη βενζινη και λαδι.

Petroulas
04/05/2016, 16:25
Ειστε σιγουροι ρε παιδια αυτο με τις kw... Εχω ρωτησει 3 Γραφεια με διπλωματα και ολοι μου εχουν πει αυστηρα μεχρι 125

μαλλον με βλεπω αναμεσα σε Wave , Crypton η Sprinter

Petroulas
04/05/2016, 16:28
Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg,
και Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW.
Άδεια οδήγησης A1

geobiker
04/05/2016, 20:25
Ειστε σιγουροι ρε παιδια αυτο με τις kw... Εχω ρωτησει 3 Γραφεια με διπλωματα και ολοι μου εχουν πει αυστηρα μεχρι 125

μαλλον με βλεπω αναμεσα σε Wave , Crypton η Sprinter

ψήστο για zx, έτσι για σπάσιμο.. :)

geobiker
04/05/2016, 20:28
Μοτοσικλέτες μέγιστου κυβισμού 125 cm3, μέγιστης ισχύος 11 kW και λόγο ισχύος προς βάρος μικρότερο από 0,1 kW/kg,
και Μηχανοκίνητα τρίκυκλα, των οποίων η ισχύς δεν υπερβαίνει τα 15 kW.
Άδεια οδήγησης A1

πότε το έβγαλες το δίπλωμα?
το δικό σου τι λέει από πίσω μέσα στα κουτάκια?

Petroulas
04/05/2016, 22:07
Τωρα δινω δεν το εχω παρει

Petroulas
04/05/2016, 22:13
και το ZX δεν μπορω να οδηγησω παιδια...ειναι 130 :'(

mouse112
04/05/2016, 23:24
πότε το έβγαλες το δίπλωμα?
το δικό σου τι λέει από πίσω μέσα στα κουτάκια?

λογικα βγαζει το Α1...



Οι νέες κατηγορίες αδειών οδήγησης (όπως διαμορφώνονται με το Π.Δ. 51/2012 που ισχύουν από 19/1/2013)

ΑΜ κατηγορία - Άδεια Οδήγησης Μοτοποδηλάτου έως 50 κ.ε.
Α1 κατηγορία - Άδεια Οδήγησης Μοτοσυκλέτας έως 125 κ.ε. μέγιστη ισχύς 11 Kw
Α2 κατηγορία - Άδεια Οδήγησης Μοτοσυκλέτας έως 35 Kw
Α κατηγορία - Άδεια Οδήγησης Μοτοσυκλέτας χωρίς περιορισμό ισχύος ή κυβικών

Petroulas
05/05/2016, 00:45
Χρονια πολλα !!
Θελω να αγορασω ενα μηχανακι ΑΥΣΤΗΡΑ ως 125 εκατοστα που επιτρεπει το διπλωμα

ΠΑΠΙ και οχι μοτοσυκλετα
Δεν το θελω για κοντρες, να μπορω να κινουμαι αξιοπιστα στην πολη η ακομη και επαρχια μια στο τοσο και δικαβαλο χωρις προβληματα !
και ειμαι αναμεσα σε αυτα :

Daytona Sprinter 125 καρμπ
Kymco Jetix 125
( Το Honda Wave αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι και 400 € ακριβοτερο και χωρις μεγαλη τελικη )
Crypton 115

George_Sp
05/05/2016, 00:56
To sprinter-ακι το είχα ένα διάστημα. Τιμιότατο για τα λεφτά του. Απροβλημάτιστο και γενικά με καλή συμπεριφορά στο δρόμο.
Προσοχή μόνο στα φρένα του γιατί φοράει σωληνάκια υψηλής και είναι ευαίσθητα στο χέρι να σου μπλοκάρει εύκολα τροχούς. Σίγουρα αλλαγή αν φοράει τα μαμά λάστιχα που είναι απαράδεκτα.

Petroulas
05/05/2016, 07:33
Σε ευχαριστω !!! Και εγω εχω ακουσει οτι ειναι ΓΕΝΙΚΑ σαν μηχανακι ευαισθητο, φοραει κινητηρα Astrea ( αντιγραφη αν δεν κανω λαθος ) υπερκυβισμενο στα 119.7 κ.ε

geobiker
05/05/2016, 09:15
Σε ευχαριστω !!! Και εγω εχω ακουσει οτι ειναι ΓΕΝΙΚΑ σαν μηχανακι ευαισθητο, φοραει κινητηρα Astrea ( αντιγραφη αν δεν κανω λαθος ) υπερκυβισμενο στα 119.7 κ.ε

φίλε μου μια συμβουλή.. έγραψα και παραπάνω ποια παπιά μου αρέσουν, έχω δουλέψει ή έχω στη κατοχή μου.. όπως και πολλοί άλλοι φίλοι συμφορουμίτες.. και όλες οι απόψεις εξίσου σεβαστές.. αυτό όμως που θα σε συμβούλευα για πολλούς λόγους αλλά και ειδικότερα επειδή μιλάμε για το πρώτο σου παπί είναι το εξής: άσε προς το παρόν τα injection.. δε λέω ότι δεν είναι καλά.. αλλά μπες στον κόσμο της μοτο μέσα από το καρμπυρατερ.. και σου βάζω ως τελευταίο το ότι το καρμπυρατεράτο και να σου μείνει παίρνει με γκαζιά και καμιά κλωτσιά :p εν γένει το να μάθεις τα χούγια του καρμπ είναι η μεγαλύτερη τριβή πάνω στη μηχανή και στο πώς δουλεύει.. ακόμα κ αν σου σπάει τα νεύρα κάνα παγωμένο πρωινό και δεν παίρνει..

υγ τη μίξη αλόγου με σκύλο, r1 με τενερε.. :D το γνωστό αλήτη κοπρόσκυλιάρικο τα κάνω όλα και συμφέρω kaze r γιατί δεν το σκέφτεσαι??
ειδικά αν είσαι τυχερός και το χει κάνας θείος κυριάκος πωλείται και πιο φθηνά από το crypton r και πιο μαζικά..

εγώ στη θέση σου θα ήμουν ανάμεσα σε crypton r, kaze r όσο πιο μαμά τα βρω..

Petroulas
05/05/2016, 12:56
*Kaze R δεν μου αρεσει εμφανισιακα, εχει μικρη τελικη
*Crypton R μολις ειδα 6.9 αλογα αλλαξα γνωμη
*Daytona Sprinter καινουργιο καρμπ ειναι φθηνο, τιμιο αμα το προσεχεις και ΟΜΟΡΦΟ στα 1300 ευρω
*Honda Wave εχει μικρη τελικη + ειναι inj αμα παθει κατι την μαμησα + ειναι ασχημο και μοιαζει σαν σκουτερ
*Modenas Kriss δεν μου γεμιζει το ματι

παιδια ειμαι 18 χρονων, θελω ενα ομορφο παπακι, να μπορω να το φτιαξω εξωτερικα οχι μηχανικα, να ειναι αξιοπιστο και φθηνο στα ανταλλακτικα

(Το Sprinter παιρνει οτι ανταλλακτικα υπαρχουν απο honda astrea)

Τωρα δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα kymco Jettix, ακουγονται καλα λογια αλλα σπανια ανταλλακτικα

mouse112
06/05/2016, 00:09
*Kaze R δεν μου αρεσει εμφανισιακα, εχει μικρη τελικη
*Crypton R μολις ειδα 6.9 αλογα αλλαξα γνωμη
*Daytona Sprinter καινουργιο καρμπ ειναι φθηνο, τιμιο αμα το προσεχεις και ΟΜΟΡΦΟ στα 1300 ευρω
*Honda Wave εχει μικρη τελικη + ειναι inj αμα παθει κατι την μαμησα + ειναι ασχημο και μοιαζει σαν σκουτερ
*Modenas Kriss δεν μου γεμιζει το ματι

παιδια ειμαι 18 χρονων, θελω ενα ομορφο παπακι, να μπορω να το φτιαξω εξωτερικα οχι μηχανικα, να ειναι αξιοπιστο και φθηνο στα ανταλλακτικα

(Το Sprinter παιρνει οτι ανταλλακτικα υπαρχουν απο honda astrea)

Τωρα δεν ξερω τι παιζει με αυτα τα kymco Jettix, ακουγονται καλα λογια αλλα σπανια ανταλλακτικα

αν θες να ακουσετο....

ΜΗΝ χαλασεις ουτε 1 € για εξωτερικη εμφανιση...ΜΟΝΟ λαστιχα αλλαξε και τιποτα αλλο...
τα λεφτα που θα χαλαγες βαλτα σε ενα κουμπαρα και κρατισετα....

εχω δωσει πολλα λεφτα σε ανταλλακτικα...που μετα τα κλαις...

θα παω να παρω το crypton 110 απο το βινιο..καλα το δινει ,με αρκετα δωρα (στην πατρα ο συναγερμός ειναι εξτρα 180€ WTF :uplate:

για ανταλλακτικα ...εγω κοιτάω τη θα υπαρχει μετα απο 5 χρονια...για crypton τουλάχιστον ΣΊΓΟΥΡΑ θα βρίσκω...(και μοτερικα παιρνει απο 115 )

Petroulas
06/05/2016, 13:27
Δεν αμφιβαλλω !!! πολυ καλο το crypton αλλα 6.7 ιπποι συγκριτικα με 9 σε ενα παπι εχουν τεραστια διαφορα

3 ιππους ειναι ενα 50αρι σε δυναμη

bruno
06/05/2016, 13:29
Ποσο το δινει χωρις δωρα το crypton;

Petroulas
06/05/2016, 13:44
Οσο και να το δινει τα καινουργια σεν εχουν σχεση με τα παλια
εχω ακουσει απο ντελιβεραδες οτι τα καινουργια τα κριπτον ειναι φουλ κινεζια και δεν αξιζουν μια μπροστα στου πριν το '5

mouse112
06/05/2016, 13:46
Δεν αμφιβαλλω !!! πολυ καλο το crypton αλλα 6.7 ιπποι συγκριτικα με 9 σε ενα παπι εχουν τεραστια διαφορα

3 ιππους ειναι ενα 50αρι σε δυναμη

το καλυτερο που μπορεις να κανεις ..ειναι αφου με το καλο παρεις το διπλομα στα χερια σου...να πας να κανεις ενα test ride οποιο παπι σου αρεσει...

ασε τα νουμερα να λενε οτι θελουν ...αμα εσενα σε καλυπτει...;)

Ποσο το δινει χωρις δωρα το crypton;

δεν εχω ρωτησει..αλλα με ενα τηλεφονο μαθαινεις

bruno
06/05/2016, 13:52
Δηλαδη είναι καλυτερο το σπρίντερ;Θα παει πανω από 100χλμ;εχει καλυτερα πλαστικα;Το μονο που θα σου ελεγα είναι η τιμη του,γιατι αργοτερα θα θες κατι πιο μεγαλο.;)

Bowleno
06/05/2016, 13:57
Χρονια πολλα !!
Θελω να αγορασω ενα μηχανακι ΑΥΣΤΗΡΑ ως 125 εκατοστα που επιτρεπει το διπλωμα

ΠΑΠΙ και οχι μοτοσυκλετα
Δεν το θελω για κοντρες, να μπορω να κινουμαι αξιοπιστα στην πολη η ακομη και επαρχια μια στο τοσο και δικαβαλο χωρις προβληματα !
και ειμαι αναμεσα σε αυτα :

Daytona Sprinter 125 καρμπ
Kymco Jetix 125
( Το Honda Wave αλλα δεν μου αρεσει εμφανισιακα και ειναι και 400 € ακριβοτερο και χωρις μεγαλη τελικη )
Crypton 115

125 εκατοστά σε τι; μήκος; πλάτος; :p

το sprider 125 ξέχνα το, είναι υπερκυβισμένο 110 και έχει ευπάθεια λόγω αυτού ακριβώς, στον στρόφαλο/μπιέλα και τα κομβία τους...δεν αντέχουν τα παραπάνω κυβικά (αν εννοείς κυβικά με το 125 :D )
το 110 sprider από την άλλη, αξιοπιστότατο μέχρι αηδίας, άθραυστο, το έχει ο μπατζανάκης μου για delivery, έχει κάνει 80.000 χλμ σε 2,5 χρόνια :uplate: και δεν έχει κάνει κιχ.
Αυτά όσον αφορά το μοτέρ.
Φρένα πολύ καλά για την τιμή του, λάστιχα οπωσδήποτε αλλαγή με το που βγει από το μαγαζί που το αγοράζεις.
Πλαστικά μέτρια, ψιλοτρίζουν χωρίς όμως να προβληματίζουν.
Εν κατακλείδι, το 110 αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του, πολύ value for money......

Petroulas
06/05/2016, 14:07
Δηλαδη είναι καλυτερο το σπρίντερ;Θα παει πανω από 100χλμ;εχει καλυτερα πλαστικα;Το μονο που θα σου ελεγα είναι η τιμη του,γιατι αργοτερα θα θες κατι πιο μεγαλο.;)

Επειδη ακουγονται πολλα για το σπριντερ

Το 50 αρι δεν ειναι ΤΟΣΟ καλο...


Θετικα :
Το 125 ειναι αντιγραφη μοτερ Astrea υπερκυβισμενο στα 119.7 κ.ε
Το Σπριντερ φοραει οτι ανταλλακτικο υπαρχει απο Astrea, βρισκεις ανταλλακτικα πανευκολα , το σερβις του ειναι πολυ απλο
Ομορφο εξωτερικα
Περισσοτερος χωρος κατω απο την σελα σε συγκριση με αλλα παπια
Το καλυτερο παπι [ αποψη μου ] απο τα κινεζικα
Γαματα φρενα για παπι, μπρος πισω δισκοφρενο διπλο μπροστα, σωληνακια υψηλης πιεσης
Τιμη 1300 ευρω καινουργιο Μαζι με Δωρα οπως συναγερμοι κτλπτκλπ [ που σημαινει οτι κρατας τα λεφτα που θα εδινες για κατι αλλο καινουργιο που θα ηταν πολυ πιο ακριβο ωστε ειτε να φτιαξεις το παπι σου ειτε ακομη καλυτερα να τα επενδυσεις σε ενα μεγαλυτερο μοτορι σε 1-2 χρονια ]

Αρνητικα:
Τριζουν τα πλαστικα που αυτο μπορει να λυθει με σιλικονη η Foam
Οχι τοσο καλη ποιοτητα πλαστικων αλλα who cares για ενα παπι που το θες για βολτουλες και οχι ταξιδια 100 χλμ πορεια
Οχι τοσο καλα φωτα μαμα που μπορει να λυθει αγοραζοντας με 10 ευρω Max LED
Ευαισθητο σασμαν που αν δεν εισαι καγκουρας και δεν βαρας καρφωτες δεν θα σε αφησει


Παιδια οτι πληρωνεις παιρνεις ειναι η αληθεια , εγω πιστευω ομως με την πραγματικα πολυ λιγη γνωση μου για παπια και απο εντυπωσεις φιλων μου οτι ειναι μια χαρα σε σχεση αποδοση/τιμη
Σιγουρα ενας ντελιβερι δεν θα το επελεγε αλλα εγω πιστευω οτι για εναν ΝΕΟ που θελει ενα πολυ απλο παπι για να κανει την βολτα του, ομορφο με φθηνα ανταλλακτικα.Το παπι ειναι μια χαρα

Petroulas
06/05/2016, 14:10
125 εκατοστά σε τι; μήκος; πλάτος; :p

το sprider 125 ξέχνα το, είναι υπερκυβισμένο 110 και έχει ευπάθεια λόγω αυτού ακριβώς, στον στρόφαλο/μπιέλα και τα κομβία τους...δεν αντέχουν τα παραπάνω κυβικά (αν εννοείς κυβικά με το 125 :D )
το 110 sprider από την άλλη, αξιοπιστότατο μέχρι αηδίας, άθραυστο, το έχει ο μπατζανάκης μου για delivery, έχει κάνει 80.000 χλμ σε 2,5 χρόνια :uplate: και δεν έχει κάνει κιχ.
Αυτά όσον αφορά το μοτέρ.
Φρένα πολύ καλά για την τιμή του, λάστιχα οπωσδήποτε αλλαγή με το που βγει από το μαγαζί που το αγοράζεις.
Πλαστικά μέτρια, ψιλοτρίζουν χωρίς όμως να προβληματίζουν.
Εν κατακλείδι, το 110 αξίζει και με το παραπάνω τα λεφτά του, πολύ value for money......

Με την ιδια λογικη και το Crypton 115 υπερκυβισμενο ειναι κατα 9 μαλιστα συμφωνα με την επισημη σελιδα

Bowleno
06/05/2016, 14:42
Με την ιδια λογικη και το Crypton 115 υπερκυβισμενο ειναι κατα 9 μαλιστα συμφωνα με την επισημη σελιδα

το ένα κοστίζει 1300 ευρώ και το άλλο πάνω από 2.500.....θεωρείς ότι έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής; :rolleyes:
το κρύπτον για μένα είναι το καλύτερο παπί μιας και είχα το 1ης γενιάς (105) για 110.000 χλμ σε 3 περίπου χρόνια (διανομή φαρμάκων το πρωί και ενίοτε delivery το βράδυ)

εδώ μιλάμε για value for money παπί η το απολύτως καλύτερο παπί; :confused:
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.

Εάν ήμουν πιτσιρικάς θα έπαιρνα το τελευταίο κρύπτον να κάνω και την φιγούρα μου (και να μην κοιμάμαι τα βράδια από το άγχος......:rolleyes: )
Στην παρούσα φάση που θέλω απλώς να πηγαίνω από το σημείο Α στο σημείο Β και να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια, θα έπαιρνα το sprider.....
Προσωπικές απόψεις, πάντα, αυτές. :wave2:

Petroulas
06/05/2016, 16:49
το ένα κοστίζει 1300 ευρώ και το άλλο πάνω από 2.500.....θεωρείς ότι έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής; :rolleyes:
το κρύπτον για μένα είναι το καλύτερο παπί μιας και είχα το 1ης γενιάς (105) για 110.000 χλμ σε 3 περίπου χρόνια (διανομή φαρμάκων το πρωί και ενίοτε delivery το βράδυ)

εδώ μιλάμε για value for money παπί η το απολύτως καλύτερο παπί; :confused:
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.

Εάν ήμουν πιτσιρικάς θα έπαιρνα το τελευταίο κρύπτον να κάνω και την φιγούρα μου (και να μην κοιμάμαι τα βράδια από το άγχος......:rolleyes: )
Στην παρούσα φάση που θέλω απλώς να πηγαίνω από το σημείο Α στο σημείο Β και να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια, θα έπαιρνα το sprider.....
Προσωπικές απόψεις, πάντα, αυτές. :wave2:

Πολυ σωστος ! Αλλα εγω σαν πιτσιρικας θα επελεγα να παρω το Sprinter γιατι με αυτη την διαφορα λεφτων και αλλα λιγα, σε 2 χρονακια θα μπορω να παρω μια Γαματη μηχανη σε σχεση με μια αλλη ιδιων κυβικων ( με 1000 ευρω λιγοτερα που θα επαιρνα αν επαιρνα το crypton )
Και τονιζω εννοειται το sprinter δεν ειναι για ντελιβεραδες...για βολτες ομως κτλπ ειναι πολυ καλο value for money

gsman
06/05/2016, 17:37
το εχουν παρει βεβαια και ντελιβεραδες
ειναι το πιο ομορφο παπι ισως, οτι πρεπει για νεους, οχι αα ποιοτητα αλλα αποδεκτη
με προσοχη θα αντεξει

Petroulas
06/05/2016, 19:35
Το ιδιο πιστευω και εγω

geobiker
07/05/2016, 09:30
το ένα κοστίζει 1300 ευρώ και το άλλο πάνω από 2.500.....θεωρείς ότι έχουν την ίδια ποιότητα κατασκευής; :rolleyes:
το κρύπτον για μένα είναι το καλύτερο παπί μιας και είχα το 1ης γενιάς (105) για 110.000 χλμ σε 3 περίπου χρόνια (διανομή φαρμάκων το πρωί και ενίοτε delivery το βράδυ)

εδώ μιλάμε για value for money παπί η το απολύτως καλύτερο παπί; :confused:
Είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα.

Εάν ήμουν πιτσιρικάς θα έπαιρνα το τελευταίο κρύπτον να κάνω και την φιγούρα μου (και να μην κοιμάμαι τα βράδια από το άγχος......:rolleyes: )
Στην παρούσα φάση που θέλω απλώς να πηγαίνω από το σημείο Α στο σημείο Β και να κοιμάμαι ήσυχος τα βράδια, θα έπαιρνα το sprider.....
Προσωπικές απόψεις, πάντα, αυτές. :wave2:

συμφωνώ σ' όλα με bowleno εκτός απ το ότι θα παιρνα το σπριντερ... επίσης το κρυπτον 105 είναι ανώτερο από το 115 αν το βρεις βέβαια σε καλή κατάσταση..