PDA

View Full Version : makita HR2611FT ή Dewalt D25134K



theofilosI
16/04/2016, 00:47
Εχω δει αυτα τα δυο εργαλεια, και εχω σχεδον καταληξει στο Μακιτα, η τιμη τους ειναι σχεδον ιδια στο σκρουτζ οποτε αυτο δεν παιζει ρολο.
τα ειδα απο κοντα φαινονται πολυ ποιοτικα και τα δυο, το μακιτα μου αρεσε πιο πολυ γιατι εχει πιο βολικα-προσεγμενα-ευχρηστα τσόκ ενω το dewalt φαινεται λιγο μπελαλιδικο. επισης στο μακιτα εχει αυτο το κουμπι στη λαβη που κραταει σταθερες τις στροφες χωρις να πατας τη σκανδαληπραγμα που θα βολευει πολυ αν βαλω συρματοβουρτσα ή πανοβουρτσα για γυαλισμα. το dewalt απο την αλλη εχει πολυ πιο στοιβαρη θηκη (δε με ενδιαφερει απλα το αναφερω) και ειναι πιο δυνατο στην κρουση με 2.8Joule σε σχεση με τα 2,40 J του μακιτα. σε ολα τα αλλα υπερτερει εστω και για λιγο το μακιτα.
η χρηση του θα ειναι ερασιτεχνικη και λιγο απ ολα (ελαχιστο καλεμι, τρυπες σε μπετο, ελαχιστα σε σιδερο, και καμια συρματοβουρτσα ή πανοβουρτσα για γυαλισμα) εσεις τι λετε, ποια η γνωμη σας?

ΝΤΙΚ
16/04/2016, 01:14
αν εισαι ερασιτεχνης οπως λες δεν θα καταλαβεις διαφορα.
υπερ αρκετα και τα 2 για αυτα που θες.
και οι 2 μαρκες ειναι απο τις κορυφαιες.
εχει και αλλες μαρκες που θα σε καλυπταν, ισως ποιο οικονομικες αλλα μεταξυ των 2 εγω θα επελεγα dewalt,( μονο και μονο γιατι η μακιτα σαν μαρκα εβγαλε και κινεζιες φασον, οχι το συγκεκριμενο, και μου την εσπασε)

DAN_DAN
16/04/2016, 06:38
+1 στο ότι και τα δυο θα σου κάνουν άνετα αυτά που θέλεις.
Εγώ θα έπαιρνα το Makita, λόγω του ότι δεν έχω κανένα dewalt, δεν τα έχω δουλέψει, ενώ τα Makita που έχω έχουν βγει σκυλιά!
Αν δεν έχεις αποκλείσει άλλες μάρκες, κοιτα και τα 2-24 της Bosch. Έχω 15 χρονια το dfr, το έχω δουλέψει επαγγελματικά (οικοδομή) και είναι πραγματικά αθάνατο.

fkol k4
16/04/2016, 09:22
Όπως έγραψαν και οι υπόλοιποι, και οι δύο είναι πολύ καλές μάρκες και μάλλον δεν θα καταλάβεις διαφορά, μια χαρά θα κάνουν τη δουλειά και τα δύο.
Μικρή παρατήρηση, μιας και τα SDS έχουν λιγότερες στροφές δεν κάνουν για συρματόβουρτσα κτλ, γι αυτή τη δουλειά ένα απλό τρυπάνι των 30€ θα είναι καλύτερο.

Δεν έχω γνώμη για την αξιοπιστία και των δύο, μιας και δεν είχα ποτέ DEWALT (αν και δεν αμφιβάλλω πως θα είναι μια χαρά). Για το Makita βάζω το χέρι μου στη φωτιά (έχω το HR2470 εδώ και πάνω από 15 χρόνια και είναι σκυλί, το ίδιο έχει ο αδερφός μου και σε μια τεχνική εταιρεία που δούλευα κάποτε είχαμε καμιά δεκαριά τέτοια και τους πίναμε το αίμα. Δεν χάλασε κανένα).

Για την κρούση αυτό που ισχύει είναι πως όντως το Makita σκάβει λίγο πιο αργά από το DEWALT (και από το BOSCH θα προσθέσω), από την άλλη κουράζει κάπως λιγότερο τα χέρια. Μη φανταστείς τρελές διαφορές όμως.

MISKIN
16/04/2016, 11:08
Σε αυτά τα εργαλεία ένας ερασιτέχνης όπως εσύ δύσκολο να βρει διαφορές στην απόδοση. Στο βίντεο δεν είναι τα μοντέλα που πόσταρες, αλλά πάνω κάτω βγάζεις συμπέρασμα και αυτό είναι ότι οι διαφορές είναι αμελητέες. Πάρε αυτό που σου αρέσει περισσότερο. Αυτό με τη βούρτσα είναι μαζοχισμός με αυτά τα εργαλεία. Γρήγορα θα ψάχνεις για κάτι πιο ελαφρύ με περισσότερες στροφές. Αν έχουν και τα δυο 3 χρόνια εγγύηση εγώ θα έπαιρνα το Makita. Αλλιώς κοίτα και το Bosch που σου είπαν.


https://www.youtube.com/watch?v=GGzKV6fVlZg

theofilosI
16/04/2016, 14:04
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας.
Ειδα τη μπλε σειρά της bosh και το αντίστοιχο εκανε 300+ (είχε και ένα μαραφέτι που μαζευει τη σκονη από τα τρυπηματα) οπότε δεν το αναφέρω καν λόγω τιμής.
MISKIN πιστεύεις ότι θα εχω θεμα με τη χρήση πανοβουρτσας για γυαλισμα ή συρματοβουρτσας; γιατί θα χρειαστουν και αυτα σε καμια αναπαλαιωση moto.

MISKIN
16/04/2016, 15:00
Αυτό δεν σου κάνει; (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7598)

Πανόβουρτσες και συρματόβουρτσες σε σκαπτικά; Πάρε ένα τροχό φθηνό να κάνεις τη δουλειά σου.

DAN_DAN
16/04/2016, 15:34
Αυτό δεν σου κάνει; (https://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=7598)

Πανόβουρτσες και συρματόβουρτσες σε σκαπτικά; Πάρε ένα τροχό φθηνό να κάνεις τη δουλειά σου.
Για αυτά που θέλει να κάνει καλύτερα το DF, όχι το D (260€ το έχει το κέντρο βιδας).

theofilosI
16/04/2016, 18:13
Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα

daz
16/04/2016, 18:54
Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα

Εκτός και αν θέλει να γυαλίσει inox. :D

:beer:

DAN_DAN
16/04/2016, 19:26
Το df έχει ακόμα λιγοτερες στροφές απο τα παραπάνω, και είναι πιο ακριβό.
Οπότε θα είναι ακόμα χειρότερο για λειανση-γυαλισμα
Και τα δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες στροφές. Η διαφορά τους είναι στο τσοκ, το DF έχει εναλλασσόμενο τσόκ (βγάζεις το sds και κουμπώνεις το ταχυτσόκ για τρυπάνια σιδήρου, ξύλου κτλ).
Τέλος πάντων, για βούρτσισμα-γυάλισμα δεν κάνουν αυτά τα εργαλεία, υπάρχουν φθηνότερες και καλύτερες λύσεις για τη δουλειά αυτή.
Ότι και αν πάρεις, καλοδούλευτο!:beer:

sahara
16/04/2016, 19:42
Σε κρουστικο πνευματικο δραπανο- πιστολετο νομιζω οτι η υπερτατη επαγγελματικη λυση ειναι η metabo.
Αριστα βεβαια και τα makita . Dewalt εχω δυο κομπρεσερ. Το ενα , το παλιο και μικροτερο ,ειναι ισως οτι καλυτερο εχω δουλεψει.
Το αλλο , μεγαλυτερο ,δεν με βολεψε καθολου , το σκυλομετανιωσα που το πηρα . Ειναι και με τι εργαλειο εχεις μαθει και συνηθισει να δουλευεις . Για ερασιτεχνικη χρηση εισαι υπερκαλυμμενος , οποτε για μενα παρε το φθηνοτερο , να σου μεινει χρημα και για το επομενο.

theofilosI
16/04/2016, 21:58
Και τα δύο έχουν ακριβώς τις ίδιες στροφές. Η διαφορά τους είναι στο τσοκ, το DF έχει εναλλασσόμενο τσόκ (βγάζεις το sds και κουμπώνεις το ταχυτσόκ για τρυπάνια σιδήρου, ξύλου κτλ).
Τέλος πάντων, για βούρτσισμα-γυάλισμα δεν κάνουν αυτά τα εργαλεία, υπάρχουν φθηνότερες και καλύτερες λύσεις για τη δουλειά αυτή.
Ότι και αν πάρεις, καλοδούλευτο!:beer:

Εννοουσα λιγοτερες στροφές σε σχέση με το μακιτα...

MISKIN
20/04/2016, 12:46
http://www.e-shop.gr/pistoleto-peristrofiko-ilektriko-bosch-pro-sds-plus-gbh-2-28-dv-p-TLS.030178?utm_campaign=newsletter160413&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=13-drapana-katsabidia&utm_content=13.1-pistoleto+peristrofiko+ilektriko+bosch+pro+sds+plus+gbh+2+28+dv

theofilosI
20/04/2016, 23:14
Αυτό είναι εργαλείο!!
Ευχαριστώ παρα πολυ!

MISKIN
21/04/2016, 00:23
Αυτό είναι εργαλείο!!
Ευχαριστώ παρα πολυ!

Η τιμή του είναι 209€ σε προσφορά, αλλά το link δε τη βγάζει.

Δες εδώ, κατέβα στα εργαλεία και θα το δεις.

http://www.e-shop.gr/newsletter/mail-160413_17185.html?&utm_campaign=newsletter160413&utm_medium=email&utm_source=newsletter-all&utm_term=other&utm_content=other

daz
21/04/2016, 16:19
357262

theofilosI
22/04/2016, 20:29
Ααα μαλιστα και δεν το είχα δει!!!
ευχαριστώ παρα πολυ ρε φιλε!!!!
Το παιρνω αμεσα!

MISKIN
22/04/2016, 20:34
Και είναι και made in Germany!

http://www.auctelia.com/en/used-equipment/construction/construction-others/hand-tools/bosch-gbh-2-28-dfv-drill-chipper/index/21155

Το είδε φίλος επαγγελματίας που έχει makita και είναι στη πρίζα να το δώσει για να πάρει το Bosch!

theofilosI
22/04/2016, 20:39
Ωχ μάλλον δεν ειδα καλα αυτό εχει Ονομαστικός αριθμός στροφών: 0 - 900 min οπότε είναι πιο λιγες απο τα αλλα, κοιταξα τον αριθμό κρουσεων ανα λεπτο που είναι 4000 και μπερδεύτηκα :(

MISKIN
22/04/2016, 22:02
Ωχ μάλλον δεν ειδα καλα αυτό εχει Ονομαστικός αριθμός στροφών: 0 - 900 min οπότε είναι πιο λιγες απο τα αλλα, κοιταξα τον αριθμό κρουσεων ανα λεπτο που είναι 4000 και μπερδεύτηκα :(

Είναι 3 κιλά γαϊδούρι, αν είχε 4000 στρ θα απογειώνοταν μαζί με σένα. Στο ξαναλέω, είναι σκαπτικό περιστροφικό πιστολέτο. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ!

Alexandross
22/04/2016, 22:02
Εγώ εχω το απλό χωρίς κρουση σε αρίστη κατασταση και μου φαινεται θα το δώσω να παρω ενα σαν αυτο που εχετε βαλει στην προσφορά για ολες τις χρήσεις.
Το εχει φίλος μαραγκός και δεν καταλαβαίνει τίποτα πάνω απο 10 χρονια.

theofilosI
22/04/2016, 23:32
Είναι 3 κιλά γαϊδούρι, αν είχε 4000 στρ θα απογειώνοταν μαζί με σένα. Στο ξαναλέω, είναι σκαπτικό περιστροφικό πιστολέτο. ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΒΟΥΡΤΣΙΣΜΑ!

Ναι φιλε, και γι αυτό ψάχνω για απλο κρουστικο πλέον... Βέβαια οταν λεω βούρτσισμα ή γυάλισμα εννοώ κάτι λίγο πχ μια παλιά σχάρα ή ένα χρωμιομενο φτερο αντίστοιχα, και αυτό μια φορά το χρόνο και αν.... Γι αυτό προσπαθουσα να τα κάνω όλα με ένα εργαλείο...

daz
23/04/2016, 04:22
Τα "βαριά" εργαλεία της bosch φτιάχνονται στην Γερμανία στην Ελβετία και δε θυμάμαι που αλλού.
Αυτά τα εργαλεία είναι ότι καλύτερο μπορεί να δώσει ένας κατασκευαστής με τέτοια εμπειρία. Δεν συγκρίνονται καν με τα μικρά επαγγελματικά της.
Επίσης οσο πιο "επαγγελματικό" είναι ένα εργαλείο τόσο λιγότερο κάνει για γενική χρήση.

MISKIN
23/04/2016, 11:20
Ναι φιλε, και γι αυτό ψάχνω για απλο κρουστικο πλέον... Βέβαια οταν λεω βούρτσισμα ή γυάλισμα εννοώ κάτι λίγο πχ μια παλιά σχάρα ή ένα χρωμιομενο φτερο αντίστοιχα, και αυτό μια φορά το χρόνο και αν.... Γι αυτό προσπαθουσα να τα κάνω όλα με ένα εργαλείο...

Εγώ για κάτι τέτοιες δουλειές πήρα ένα γωνιακό τροχό. Προσπάθησα και γω με δράπανο (να καθαρίσω την εξάτμιση) αλλά δε βολεύει και οι στροφές είναι λίγες. Ένας τροχός έχει περίπου 10.000 στρ. Ένα δράπανο περίπου 1000 στρ. Δεκαπλάσιος κόπος...
Δε γίνονται όλες οι δουλειές με ένα εργαλείο. Παίρνοντας κάτι για να τα κάνεις όλα θα καταλήξεις να μη κάνεις τίποτε σωστά. Το έχω πάθει και δε το κάνω πια.

theofilosI
23/04/2016, 17:59
Αυτό ακριβώς σκέφτομαι να κάνω και μάλιστα να πάρω τροχο με ρυθμιζομενες στροφες