PDA

View Full Version : λαστιχα-βαλβιδες και κοκκινα σημαδια



thunder ace
16/04/2016, 09:45
Τα κοκκινα σημαδια δεν επρεπε να ειναι ακριβως στη βαλβιδα;Ξερει καποιος να πει αν εχει σημασια;Ρωταω γιατι στη μηχανη οντως τα σημαδια πεφτουν στην βαλβιδα ,ενω στο αμαξι που το κοιταξα οχι.356895

ptc
16/04/2016, 10:06
Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα, αν ή ζάντα έχει ένα σημάδι(τελίτσα) τότε οι κόκκινες τελείες πρέπει να ευθυγραμμιστουν με αυτήν. Αν δεν έχει τότε όντως οι κόκκινες τελείες μπαίνουν στο ύψος της βαλβίδας.
Αν συμβεί αυτό και ή ζάντα σου είναι επίσης σωστή, τότε ουσιαστικά δε χρειάζεται ζυγοσταθμιση. Άρα στην περίπτωση σου βλέπεις αν υπάρχει το σημαδι που είπαμε στο ύψος των κόκκινων τελειών. Αν όχι και πάλι δε σημαίνει πως έχει γινει λάθος εφόσον έγινε ζυγοσταθμιση με αντίβαρα. Απλά ο λαστιχάς ίσως έκανε μια δουλειά παραπάνω που θα μπορούσε να την έχει αποφύγει(αντίβαρα), και αυτό υποθέτοντας πως οι ζάντες σου ήταν αλφαδι.

annateo
16/04/2016, 12:15
Δεν είναι σίγουρο ότι δεν θα χρειαστεί ζυγοσταθμιση αν πετύχεις όλα τα σημάδια.
Απλά θα χρειαστεί ελαφρύτερα αντίβαρα.
Το αποτέλεσμα σε ένα ζυγοσταθμισμενο τροχό δεν αλλάζει.

mikes
16/04/2016, 18:08
υποτειθεται, ότι αν βαλεις τα σημαδια αυτά σε ευθυγραμμιση με τυχον σημαδι της ζαντας πετυχαίνεις καλυτερο ζυγισμα..

όμως ελάχιστες ζαντες εχουν τετοιο σημαδι... και σε οσες δεν εχουν, η βαλβιδα δεν αποτελει τετοιο... οποτε πρακτικα δεν εχει καμια απολυτως σημασια σε ποιο σημειο θα πεσουν τα σημαδια ειδικα από τη στιγμη που γινεται ζυγοσταθμιση ηλεκτρονικα και όχι με τη μεθοδο της βαρυτητας...

προσωπικα εμενα μου εχει τυχει παμπολλες φορες να ζυγιζω λαστιχο με τα σημαδια ευθυγραμισμενα, να ζηταει τα αντερα του από βαριδια, και μολις του αλλαξω θεση να ζηταει αρκετα λιγοτερα..

srx-660
17/04/2016, 08:34
...υπαρχουν και τα κιτρινα σημαδια!

mikes
17/04/2016, 09:17
...υπαρχουν και τα κιτρινα σημαδια!
και ασπρα, και πρασινα.. είναι αναλογα τον κατασκευαστη...

srx-660
18/04/2016, 10:28
οχι φιλε δεν ειναι αναλογα τον κατασκευαστη
το καθε χρωμα σημαινει το που πρεπει να μπει στην ζαντα σε σχεση με την βαλβιδα
και εχει σχεση με το ''κατασκευαστικο λαθος'' οσο αφορα το βαρος,του ελαστικου
διοτι αν το ελαστικο ηταν ισοβαρο ως προς την περιφερεια του, δεν θα υπηρχε λογως συζητησης

mikes
18/04/2016, 21:40
οχι φιλε δεν ειναι αναλογα τον κατασκευαστη
το καθε χρωμα σημαινει το που πρεπει να μπει στην ζαντα σε σχεση με την βαλβιδα
και εχει σχεση με το ''κατασκευαστικο λαθος'' οσο αφορα το βαρος,του ελαστικου
διοτι αν το ελαστικο ηταν ισοβαρο ως προς την περιφερεια του, δεν θα υπηρχε λογως συζητησης
καλα ότι πεις.. εσυ ξερεις καλυτερα από εμενα που εχω μονταρει και ζυγισει χιλιαδες λάστιχα... :smokin:

annateo
18/04/2016, 22:43
απο κατασκευής το κίτρινο σημάδι υποτίθεται ότι είναι το ελαφρύτερο σημείο του κύκλου του ελαστικού το οποίο πρέπει να ταιριάξει με την βαλβίδα που υποτίθεται οτι είναι το βαρύτερο σημείο του κυκλου της ζάντας εκτός αν η ζάντα εχει αλλη ένδειξη σαν τέτοιο.
Αυτη ειναι η θεωρια αλλα σε αρκετές περιπτώσεις σιγουρα εχουν αποδειχτει οτι αυτο δεν ισχύει.
οπως κ να εχει ζυγοσταθμιση θα χρειαστεί.
και αφου είναι σωστή δεν αλλάζει κατι στην ουσία και δεν αξίζει κάποιος να χαλαστει αν ο μάστορας ταίριαξε τις κουκιδες ή οχι.

lmb990
18/04/2016, 23:44
Τι μηχανακι ειναι αυτο στην φωτογραφια???

srx-660
19/04/2016, 13:31
καλα ότι πεις.. εσυ ξερεις καλυτερα από εμενα που εχω μονταρει και ζυγισει χιλιαδες λάστιχα... :smokin:
αυτο ειναι το προβλημα στο ελλαδισταν!
οτι αυτοι που πρεπει να τα ξερουν, δεν τα ξερουν....

κατα τα αλλα μου αρεσει η ''υπογραφη'' σου

vaska
19/04/2016, 14:07
οχι φιλε δεν ειναι αναλογα τον κατασκευαστη
το καθε χρωμα σημαινει το που πρεπει να μπει στην ζαντα σε σχεση με την βαλβιδα
και εχει σχεση με το ''κατασκευαστικο λαθος'' οσο αφορα το βαρος,του ελαστικου
διοτι αν το ελαστικο ηταν ισοβαρο ως προς την περιφερεια του, δεν θα υπηρχε λογως συζητησης

Τώρα εσύ κάτι έχεις διαβάσει αλλά δεν το κατάλαβες καλά, ξαναδιάβασέ το, κατανόησέ το και μετά ίσως μπούμε στην διαδικασία να κουβεντιάσουμε λίγο για το βάρος της βαλβίδας που όσο κι "αν το ελαστικο ηταν ισοβαρο ως προς την περιφερεια του", πάλι θα υπήρχε λόγος συζήτησης λόγω του βάρους της βαλβίδας.

Αν πάλι τελικά λέμε όλοι οι άλλοι μ@λ@κίες, δώσε ένα link να ξεστραβωθούμε μπας και μάθουμε κάτι παραπάνω.

sapila racing
19/04/2016, 14:31
ένα link να ξεστραβωθούμε μπας και μάθουμε κάτι παραπάνω.

http://www.motor.com/magazinepdfs/042008_09.pdf

:wave2:

vaska
19/04/2016, 15:17
http://www.motor.com/magazinepdfs/042008_09.pdf

:wave2:

Διαφωτιστικό, δεν ήξερα την διαφορά κόκκινης από κίτρινης βούλας και δεν μπορούσα (καλά ούτε τώρα μπορώ) να φανταστώ ότι εξαλείφεται τελείως η κάθετη δόνηση και δεν χρειάζεται ζυγοστάθμιση.

mikes
19/04/2016, 20:30
αυτο ειναι το προβλημα στο ελλαδισταν!
οτι αυτοι που πρεπει να τα ξερουν, δεν τα ξερουν....

κατα τα αλλα μου αρεσει η ''υπογραφη'' σου
η υπογραφη μου μιας και την αναφέρεις, αφορα σε κατι σαν και του λογου σου...
μιας λοιπον και εσυ εισαι πιο εξυπνος, όταν πας στον λάστιχα σου και τοποθετησει τα σημαδια στη βαλβιδα και στη ζυγοσταθμιση ζηταει 80 γραμμαρια ενώ αμα αλλαξει θεση στο λαστιχο ζητησει 15, να απαιτησεις να το βαλει παλι στα σημαδια και να σου φορτωσει τη ζαντα βαριδια γιατι ετσι λενε οι ειδικοι... η μαλλον πες του ότι ο κατασκευαστης λεει ότι αμα μπει το σημαδι στη βαλβιδα δεν χρειαζεται ζυγοσταθμιση και να μην κανει... και ασε με εμενα να το κανω όπως πρεπει... η θεωρια από την πραξη διαφερει κατά πολύ ξερεις...

τωρα οσον αφορα τα χρωματα των σημαδιων μιας και αυτό το σχολιο μου σε "εξοργισε" περιμενω να μου αποδειξεις ότι ολοι οι κατασκευαστες χρησιμοποιουν ακριβως τα ιδια χρωματα για μαρκαρισμα και όχι οενας κιτρινα ο άλλος κοκκινα άλλος ασπρα άλλος πρασινα και άλλος καθολου.. αν δεν μπορεις να το αποδειξεις τοτε απλα κανε μας τη χαρη και μη κανεις τον εξυπνο.. σαν εσενα βλεπω δεκάδες κάθε μερα... και ναι όπως το ειπες, αυτό είναι το πρόβλημα στο ελλαδιστν ότι γινατε ολοι ειδικοι!

telegonos
19/04/2016, 22:41
αυτο ειναι το προβλημα στο ελλαδισταν!
οτι αυτοι που πρεπει να τα ξερουν, δεν τα ξερουν....


Μουχει τύχει επαγγελματίας λαστιχάς με δικό του μαγαζί, που επέμενε, και επιμένει ακόμα, ότι το offset το μετράμε από την άκρη της ζάντας, και ότι αν βάλεις φαρδύτερη, αναγκαστικά αλλάζει το offset.

Ακριβώς όπως το έγραψες είναι το κακό μας το χάλι, πόσες φορές το έχω δει κι εγώ αυτό...

mikes
19/04/2016, 22:58
Μουχει τύχει επαγγελματίας λαστιχάς με δικό του μαγαζί, που επέμενε, και επιμένει ακόμα, ότι το offset το μετράμε από την άκρη της ζάντας, και ότι αν βάλεις φαρδύτερη, αναγκαστικά αλλάζει το offset.

Ακριβώς όπως το έγραψες είναι το κακό μας το χάλι, πόσες φορές το έχω δει κι εγώ αυτό...ωραια! μιας κι εσυ συμφωνεις ότι οι ειδικοι δεν ξερουμε και ότι ειμαστε το κακο μας το χαλι,κι εσυ ξερεις, για τεκμηριωσε μου τεχνικα γιατι δεν μπορεις να μετρήσεις οφσετ από την ακρη της ζαντας, και γιατι δεν πρεπει να αλλαξει το οφσετ αν βαλεις φαρδυτερη ζαντα... γιατι εγω μπορω να σου τεκμηριωσω το ότι ισως χρειαστεί να αλλαξει! περιμενω...:a014:

OldMan
20/04/2016, 12:00
Κανονίστε να σηκωθεί ο Ευκλείδης και να μας αρχίσει στις κλωτσιές....!!!!:smokin:

alex14
20/04/2016, 12:03
Κανονίστε να σηκωθεί ο Ευκλείδης και να μας αρχίσει στις κλωτσιές....!!!!:smokin:

Ο Τσακαλωτος ?? :confused:

:lol:

toyar
20/04/2016, 12:47
http://www.more-japan.com/blogs/2011/08/23/how-to-find-out-the-offset/

cityfly
20/04/2016, 15:27
Ο Τσακαλωτος ?? :confused:

:lol:

αυτός κλωτσάει ήδη

mikes
20/04/2016, 19:44
http://www.more-japan.com/blogs/2011/08/23/how-to-find-out-the-offset/
με εβγαλες απ'τον κοπο να γραψω κατεβατο πως μετριεται το οφσετ..
μιας και το ποσταρες, ας εξηγησω γιατι ισως χρειαστει να αλλαξει αμα βαλεις φαρδυτερη ζαντα..

από τη στιγμη λοιπον που το οφσετ είναι η αποσταση του "αφαλου" από το κεντρο της διατομης της ζαντας, μια ζαντα φαρδους πχ 7 ιντσων μπαινει πιο μεσα στο θολο από μια 5,5 ιντσων, οποτε αν ο θολος είναι λιγο στενος παιζει η φαρδυτερη ζαντα η να βρει στο γονατο της αναρτησης η να ακουμπάει στο ημιμπαρο όταν τερματιζει το τιμονι.. οποτε για να λυσεις το πρόβλημα αυτό αναγκαστικα πας σε μικροτερο οφσετ όχι πολύ μικροτερο όμως ώστε να μη βγει πολύ εξω ο τροχος γιατι εκει μπορει μετα να σου βρει στο φρυδι του φτερου αμα τερματισει η διαδρομή της αναρτησης..

toyar
20/04/2016, 20:36
παντως γενικα καλο ειναι να μην αλλαζει το οφσετ γιατι επηρεαζονται οι γωνιες κατα τη λειτουργια της αναρτησης και η φορτιση του ρουλεμαν του τροχου

mikes
20/04/2016, 21:09
παντως γενικα καλο ειναι να μην αλλαζει το οφσετ γιατι επηρεαζονται οι γωνιες κατα τη λειτουργια της αναρτησης και η φορτιση του ρουλεμαν του τροχου
οποιαδήποτε μετατροπή και αν κανεις, η εργοστασιακη γεωμετρια παει περιπατο... βεβαια άλλες φορες τα πραγματα γινονται πολύ καλυτερα, άλλες χειροτερα.. πχ στο δικο μου που από 5,5Χ15 με 185 φαρδος και 44 οφσετ πηγα σε 7Χ17 με 205 φαρδος και 38 οφσετ, η συμπεριφορα του βελτιωθηκε κατά πολύ.. εχω δει όμως και αρκετες περιπτώσεις που τα πραγματα εγιναν χειροτερα

η φορτηση του ρουλεμάν, θεωρω ότι περισσοτερο επηρεάζεται από το βαρος του τροχου και λιγοτερο από το οφσετ του μιας και δεν είναι σε αμεση επαφη με τον τροχο..

congate7
20/04/2016, 21:14
Στα dunlop κόκκινο σημάδι και στα bridgestone κίτρινο.
Επίσης φίλος που ασχολείται με λάστιχα είπε το ίδιο με τον mike. Απλά μπορεί να χρειαστεί λιγότερο «ζύγισμα» αν ταιριάξεις τα σημάδια

mike :beer:

mikes
20/04/2016, 21:29
Στα dunlop κόκκινο σημάδι και στα bridgestone κίτρινο.
Επίσης φίλος που ασχολείται με λάστιχα είπε το ίδιο με τον mike. Απλά μπορεί να χρειαστεί λιγότερο «ζύγισμα» αν ταιριάξεις τα σημάδια

mike :beer:
εχθες αλλαξα λάστιχα στο υπερτουμπανο ( :lol: ) μου... εβαλα παλι Dunlop streetsmart.. στο προηγουμενο ζευγαρι που φορουσα δεν υπηρχαν σημαδια.. σε αυτά που εβαλα το μπροστινο ειχε κιτρινο σημαδι και πισω πρασινο.. (αυτό για να μη λενε ορισμένοι για τα χρωματα των σημαδιων)
στη ζυγοσταθμιση το μπροστινο με το σημαδι στη βαλβιδα ζηταγε 45 γραμμαρια.. με το σημαδι απέναντι ζητησε 20.. (αυτό για να μη λενε ορισμένοι περι της θεσης που αποκλειστικα πρεπει να μπαινουν τα σημαδια...)


επισης το μπροστινο μου είναι dot 0115 αυτό ειχε ο προμηθευτης.. (αυτό για να μη λενε ορισμένοι για τις ημερομηνίες.. :lol: )

OldMan
21/04/2016, 14:41
από τη στιγμη λοιπον που το οφσετ είναι η αποσταση του "αφαλου" από το κεντρο της διατομης της ζαντας, μια ζαντα φαρδους πχ 7 ιντσων μπαινει πιο μεσα στο θολο από μια 5,5 ιντσων, οποτε αν ο θολος είναι λιγο στενος παιζει η φαρδυτερη ζαντα η να βρει στο γονατο της αναρτησης η να ακουμπάει στο ημιμπαρο όταν τερματιζει το τιμονι.. οποτε για να λυσεις το πρόβλημα αυτό αναγκαστικα πας σε μικροτερο οφσετ όχι πολύ μικροτερο όμως ώστε να μη βγει πολύ εξω ο τροχος γιατι εκει μπορει μετα να σου βρει στο φρυδι του φτερου αμα τερματισει η διαδρομή της αναρτησης..
Να υποθέσω ότι το μηχανακι σου εχει γόνατα Μακφέρσον..

mikes
21/04/2016, 20:59
Να υποθέσω ότι το μηχανακι σου εχει γόνατα Μακφέρσον..
:nono: διπλα ψαλιδια με ραβδους στρεψης εμπρος, ακαμπτο αξονα με σουστοφυλλα και ραβδο παναρ πισω ..:lol:

kostastec
24/04/2016, 15:39
η να ακουμπάει στο ημιμπαρο όταν τερματιζει το τιμονι.. προφανως αναφερεσε σε αυτοκινητο αλλα πες μας σαν επαγγελματιας το εχεις δει πολλες φορες αυτο το φαινομενο που αναφερεις???

mikes
24/04/2016, 19:47
η να ακουμπάει στο ημιμπαρο όταν τερματιζει το τιμονι.. προφανως αναφερεσε σε αυτοκινητο αλλα πες μας σαν επαγγελματιας το εχεις δει πολλες φορες αυτο το φαινομενο που αναφερεις???
εγω προσωπικα το εχω δει σε φιατ τσικουεντσετο.. γενικα επειδή και εγω αλλα και τα μαγαζια από τα οποια εχω περασει ηταν επαγγελματιες, αποφευγαμε τέτοιες καγκουριες.. αυτό δε σημαινει όμως ότι δε μπορει να συμβει...