PDA

View Full Version : Αγορα οχηματος απο εξωτερικο



Lioulios
16/04/2016, 16:03
Γεια .

Ψαχνομαι τον τελευταιο καιρο να αγορασω οχημα καινουριο απο εξωτερικο και θελω να μαθω αν καποιος ξερει να μου πει που πρεπει να ρωτησω για τα διαδικαστικα .
τελωνειο θα πληρωσει 2 φορες ;

tsompanis
16/04/2016, 16:17
Σε αυτή τη χώρα, κάθε εβδομάδα αλλάζουν τα πράγματα:cry:
για καινούργιο δεν ξέρω αλλά για μεταχειρισμενο βολεύει μόνο με δάνειο μέσω τραπέζης.
Βέβαια αυτό ισχύει μέχρι δευτέρα πρωί, μετά ποιος ξέρει:lol:
Επειδή το ψάχνω και εγώ....
πήγαινε στο τελωνείο σου να σου πούνε και όταν έρθει η ώρα να το πάρεις ξαναπάνε

Lioulios
16/04/2016, 17:18
απο δευτερα θα επικοινωνησω με τελωνειο , αλλα ελεγα μηπως το χει κανει κανεις εδω μεσα με μοτο απ εξω .

Sapadak
17/04/2016, 08:17
2 φορές τελωνείο γιατί?

Εφερε πριν 3 εβδομάδες συνάδελφος ένα Α-Class 3ετιας μοντέλο και συνολικά στο τελωνείο πλήρωσε 850 ευρώ
Ρώτησε 3-4 εκτελωνιστές και οι τιμες παίζαν απο 3000 ευρώ!!!, μέχρι και 1100.
Τελικά η κυρία που του είπε 1100 (υπολογίζοντας για το αυτοκίνητο δε το είχε ΄δει΄) οταν τελείωσε τη δουλειά του βγαλε το παραπάνω φιρμάνι.


υγ
Πάρε σβάρνα και ρώτα εκτελωνιστές και τα χαρακτηριστικά του οχήματος που κατέληξες, μόνο έτσι θα βγάλεις άκρη.

Lioulios
17/04/2016, 18:33
γενικα βλεπω δε συμφερει να φερεις κατι φθηνο. Στα ακριβα κοματια , γλυτωνει κανεις πολλα ταληρα.

teogtp
17/04/2016, 19:35
γενικα βλεπω δε συμφερει να φερεις κατι φθηνο. Στα ακριβα κοματια , γλυτωνει κανεις πολλα ταληρα.

Αυτο που ειχα καταλάβει είναι οτι κερδιζες σε εξοπλισμο,σε αντιστοιχια με την ντοπια αγορα.
Αλλα αυτο πριν μπουν φορος πολυτελειας και λοιπες ιστορίες.

SHOOTER045
17/04/2016, 20:31
γενικα βλεπω δε συμφερει να φερεις κατι φθηνο. Στα ακριβα κοματια , γλυτωνει κανεις πολλα ταληρα.

Κάνε 3 παιδιά και άνω για να πάρεις αφορολογητο :D

giannis113
18/04/2016, 01:29
Επειδη το ψαχνω αρκετα,
Σε σχεση με γερμανια συμφερει μονο να κατεβασεις κατι μικρο οσον αφορα τα αυτοκινητα, διοτι αυτα δεν εχουν μεγαλη ζητηση εδω (γερμανια) επισης επαγγελματικο,
Οσον αφορα μοτο, αυτα που ειχα στο μυαλο μου στα 2000 -2500 εδω ουτε με σφαιρες, μονο Ελλαδα αυτες οι τιμες,

Σε μαντρα αυτοκινητων που μηλησα υπαρχει στανταρ ταριφα αναλογος το μοντελο για εκτελωνισμο στη Ελλαδα.