PDA

View Full Version : τα ειδα ολα ξαφνικα....



bebeto
20/04/2016, 09:17
καλημερα σας κυριοι,εχω αγορασει προσφατα ενα r1 του 2003 και ειμαι παραααα πολυ ευχαριστημενος γιαυτο...εχω προλαβει και εχω κανει 4000 χμ και προχθες μου ετυχε ενα περιεργο συμβαν..στην επιστροφη απο την δουλεια ανοιξα την τεταρτη στην ευθεια της κατεχακης και ξαφνικα εκανε ενα απιστευτο κοσκινισμα το τιμονι με αποτελεσμα να τα δω ολα...την εσωσα αλλα με ζορισε...μολις αφησα το γκαζι και ισιωσε η μηχανη πιεσα το μπροστινο φρενο και δεν ειχε πιεση καθολου...το πιεσα δευτερη φορα και ολα οκ μια χαρα....θα την παω το σαββατο στον μηχανικο αλλα θα ηθελα την γνωμη σας τι μπορει να εφταιξε...φυσικα δεν την εχω ανοιξει απο προχθες..

AristidisZ
20/04/2016, 09:20
tank slapping

αν κάνεις search στο φόρουμ θα δεις πολλά νήματα σχετικά με το θέμα :wave2:

kostas777
20/04/2016, 09:24
Δες και αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=LmHU-gtlOKo

bebeto
20/04/2016, 09:24
θα το τσεκαρω τωρα φιλε,ευχαριστωω

sapila racing
20/04/2016, 09:27
καλημερα σας κυριοι,εχω αγορασει προσφατα ενα r1 του 2003 και ειμαι παραααα πολυ ευχαριστημενος γιαυτο...εχω προλαβει και εχω κανει 4000 χμ και προχθες μου ετυχε ενα περιεργο συμβαν..στην επιστροφη απο την δουλεια ανοιξα την τεταρτη στην ευθεια της κατεχακης και ξαφνικα εκανε ενα απιστευτο κοσκινισμα το τιμονι με αποτελεσμα να τα δω ολα...την εσωσα αλλα με ζορισε...μολις αφησα το γκαζι και ισιωσε η μηχανη πιεσα το μπροστινο φρενο και δεν ειχε πιεση καθολου...το πιεσα δευτερη φορα και ολα οκ μια χαρα....θα την παω το σαββατο στον μηχανικο αλλα θα ηθελα την γνωμη σας τι μπορει να εφταιξε...φυσικα δεν την εχω ανοιξει απο προχθες..

Δεν έφταιξε τίποτα, φυσιολογικο είναι.
Ανόιξες τετάρτη, βρήκες καποια σαμαρακια που δεν ηξερες οτι υπάρχουν και σου εκανε ενα ωραίο tank slapping, αφού έχει γρήγορη γεωμετρία και δεν εχει και σταμπιλιζατερ.
Με ενα δυνατό tank slapping, το μπροστινό περιστρεφεται πολύ γρήγορα γυρω απο τον άξονά του, και τα εμβολα στις δαγκάνες τραβιούνται μέσα όπως θα έκανες πχ για να αλλάξεις τακακια.
Μετα θέλει ενα δυο πατήματα μεχρι να ξαναακουμπήσουν τους δίσκους.

Δεν είσαι ο μόνος, αν σε καθησυχάζει το πρόβλημα αυτό το αντιμετωπιζουν και παγκόσμιοι.
Ενα σταμπιλιζατερ θα βοηθήσει, όπως επίσης και το να το ανοίγεις εκει που σε παίρνει!

Panos76
20/04/2016, 09:28
tank slapping



Αυτό όμως τι σχέση μπορεί να έχει;
πιεσα το μπροστινο φρενο και δεν ειχε πιεση καθολου... :confused:


Άκυρο, πρόλαβε τη σκέψη μου ο sapilas


Με ενα δυνατό tank slapping, το μπροστινό περιστρεφεται πολύ γρήγορα γυρω απο τον άξονά του, και τα εμβολα στις δαγκάνες τραβιούνται μέσα όπως θα έκανες πχ για να αλλάξεις τακακια.
Μετα θέλει ενα δυο πατήματα μεχρι να ξαναακουμπήσουν τους δίσκους.

bebeto
20/04/2016, 09:31
να εισαι καλα φιλε μου...ζοριστικα δεν σου κρυβω

sapila racing
20/04/2016, 09:38
να εισαι καλα φιλε μου...ζοριστικα δεν σου κρυβω

Για να καταλαβεις πως δουλεύει το πράγμα διαβασε εδω:

http://www.motomom.ca/whats-a-tankslapper/

Στην ουσία θα πρέπει να εχεις το νού σου να μην σφίγγεις το τιμόνι, πρέπει να το έχεις παντα χαλαρό.
Αν η ανάρτηση δεν είναι σε καλή κατασταση το πραγμα χειροτερεύει.
Επίσης είναι πιθανόν να μην είχε καν σαμαρια/ανωμαλίες το οδόστρωμα και να το προκάλεσες εσύ΄μόνος σου!

Αν πχ το μπροστινό σηκώθηκε εστω και λίγο όπως ενοιγες την 4η, κι εσυ σφιχτηκες λίγο με τρόπο που οταν προσγειωθηκε πάλι ο τροχός δεν ηταν απόλυτα ευθυγραμμισμένος με την πορεία σου, η συνταγή είναι έτοιμη.

bebeto
20/04/2016, 09:46
το τσεκαρα ενδελεχως(τι γραφω ο ανθρωπος?)με εσωσες αδελφε...και εσφιξα το τιμονι και τα μπροστινα μου εχουν παραμαλακωσει....θα εχω τον νου μου να μην κανω @@@@κιες..χιλλια χιλλια ευχαριστω

stynikop
20/04/2016, 10:41
Ωραίες απαντήσεις :beer:

Πάρε κι ένα ευχάριστο τανκ-σλαπιν βίντεο!
https://youtu.be/xe0igW8jNyU

bebeto
20/04/2016, 11:25
:eek: ετσι εκανα και εγω τα μουτρα μου μεχρι να ερθει στα ισια του το μηχανακι μου

borbos
20/04/2016, 12:15
Αν πχ το μπροστινό σηκώθηκε εστω και λίγο όπως ενοιγες την 4η, κι εσυ σφιχτηκες λίγο με τρόπο που οταν προσγειωθηκε πάλι ο τροχός δεν ηταν απόλυτα ευθυγραμμισμένος με την πορεία σου, η συνταγή είναι έτοιμη.

Το Πιο πιθανο

zannisvel
20/04/2016, 12:21
Οταν ενιωσα το πρωτο μου Tank Slapping ηταν με το R6 και ηταν τρομακτικη εμπειρια και ακομα δε ξερω πως κρατηθηκα πανω στο μηχανακι και δε με πεταξε.
Ειχα βαλει ενα steering dumper της Scotts το οποιο μετα το εβαλα και στο Ζ1000. Παρα πολυ ευχρηστο και για 7 χρονια που το ειχα δε ζητησε τιποτα. Καθε 2 χρονια απλα το εστελνα για service.

TONYBANDIT
20/04/2016, 15:10
Ποια ευθεια της Κατεχακη? Στο ανεβα προς Ηλιουπολη η προς τα κατω? Λογικα βρηκες σαμαρακι με γκαζι ανοιχτο.μετρησε σωστα τα sag και ρυθμισε τις αναρτησεις σου ενα κλικ προς το μαλακο γιατι οι δρομοι δεν ειναι πιστα.σταμπιλιτατερ βοηθαει αλλα αν δεν ειναι δυναμικο να δουλευει δηλ.μονο στο ζορι θα κανεις μπρατσα στην πολη μεσα.το σφιξιμο του τιμονιου επιβαρυνει ΠΑΝΤΑ την κατασταση και εινα το πρωτο λαθος που κανουμε ολοι ασυναισθητα.

amyroukai
20/04/2016, 19:46
steering dumper της Scotts
Σίγουρα; Που το dump το steering? Το ξαναβρήκες μετά; :lol:

thunder ace
20/04/2016, 19:51
Δες και αυτό: https://www.youtube.com/watch?v=LmHU-gtlOKo

Αμαν ρε φιλε,μου πιανεται η καρδια.Με το THUNDER το εχω παθει δυο η τρεις φορες, σε βιαιη επιταχυνση ομως.Δεν το ξεχναω με τιποτα.

SHOOTER045
20/04/2016, 20:55
Αμα δεν μπείτε με πολλά στον Βόλο απο Λαρίσης, με R1 δεν ξέρετε τι θα πει να γλιτωνεις τανκ σφαλιαρες,όχι σλαπινγκ....

stynikop
20/04/2016, 22:37
Έχει κάτι λοφάκια/σαμαρακια πάνω σε κάτι στροφούλες εκεί που λες Δημήτρη...
... άντε γειά :wave2:

zannisvel
20/04/2016, 23:26
Σίγουρα; Που το dump το steering? Το ξαναβρήκες μετά; :lol:

Απροσεκτος ως συνήθως :lol:

giannis113
21/04/2016, 00:18
Σταμπιλιζατερ, ας εχει το μαμα δε κανει, βαλε αλλο.

Και τωρα που σου ετυχε μια φορα, με ενα καλυτερο σταμπιλιζατερ θα εισαι πιο σιγουρος.

bebeto
21/04/2016, 09:08
προς την ηλιουπολη φιλε μου..στην μεγαλη ευθεια μετα το 401

bebeto
21/04/2016, 09:11
ναι ειναι πλεον απο τα πρωτα μου εξοδα...δεν χρειαζεται να ξανατυχει

DAYMAN
21/04/2016, 09:35
Αμα δεν μπείτε με πολλά στον Βόλο απο Λαρίσης, με R1 δεν ξέρετε τι θα πει να γλιτωνεις τανκ σφαλιαρες,όχι σλαπινγκ....

εννοεις την εισοδο της πολης μπαινοντας απο Βελεστινο;χαχαχαχαχα εκεινον τον εργολαβο επρεπε να τον ποντισουν στο Λιβυκο χωρις δικη.:moutza:

SHOOTER045
22/04/2016, 19:03
εννοεις την εισοδο της πολης μπαινοντας απο Βελεστινο;χαχαχαχαχα εκεινον τον εργολαβο επρεπε να τον ποντισουν στο Λιβυκο χωρις δικη.:moutza:

Το 08 λίγο καιρό μετα που ειχα την ΡΕΝΑ κατεβαινουμε μια ωραία ηλιόλουστη Κυριακή με αλλους τρεις για Βόλο.
Καυλ@μεν@ς εγώ με την ΡΕΝΑ βγαινω απο την έξοδο και ματσικωνω το γκάζι, είχα ξεχάσει τα μπερμ και τα λοφάκια.....
Αφού την γλιτωσα τότε.....:eek:

SONone
26/04/2016, 13:56
Το 08 λίγο καιρό μετα που ειχα την ΡΕΝΑ κατεβαινουμε μια ωραία ηλιόλουστη Κυριακή με αλλους τρεις για Βόλο.
Καυλ@μεν@ς εγώ με την ΡΕΝΑ βγαινω απο την έξοδο και ματσικωνω το γκάζι, είχα ξεχάσει τα μπερμ και τα λοφάκια.....
Αφού την γλιτωσα τότε.....:eek:

ε εμεις δεν την γλυτώσαμε. 1 fazer 600 σπασμενο και πολλα κοκαλα ο οδηγος εγω για καλη μου τυχη μονο μια εξάρθρωση κλειδας και ενα κρανος , πλεον γλαστρα. ομως τα @@ γιατροι στον βολο δεν μου την εφτιαξαν και ακομα ταλαιπωρούμαι.

SHOOTER045
26/04/2016, 14:59
Τώρα για τους γιατρους εκεί ειδικά στην ορθοπαιδική τι να λέμε.
Τα χειρότερα