PDA

View Full Version : Καίει τις λάμπες...παπί Kriss



JackDaniels
21/04/2016, 00:15
Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα θέμα με το παπί μου το οποίο είναι και το κυρίως μεταφορικό μου μέσο κι έχω αρχίσει να απελπίζομαι. Να ξεκινήσω λέγοντας ότι έχω ένα Modenas Kriss του 2005 με κάτι πάνω από 125.000km, έχει μία ανακατασκευή κινητήρα στα 70.000 λόγω μπιέλας κι άλλη μία στα 120.000 λόγο χαζομάρας δικής μου αφού το άφησα χωρίς λάδι και κόλλησε σχεδόν. Λίγο μετά τα 120 χιλιάδες χλμ λοιπόν και μετά την δεύτερη πλήρης ανακατασκευή του κινητήρα ένα βράδυ έκανε μία υπέρταση και έκαψε όλες τις λάμπες. Ο μάστορας μου είπε ότι θέλω πηνίο, οπότε του βάλαμε ένα ιμιτασιόν λόγο έλλειψης γνήσιου κι επειδή το χρειαζόμουν να φτιαχτή το συντομότερο δυνατό και δεν μπορούσα να περιμένω παραγγελία. Με το ιμιτασιόν ξανά έκαψε τις λάμπες μετά από 500 περίπου χιλιόμετρα οπότε εν τέλη βρήκαμε γνήσιο και του βάλαμε πάνω. Μετά κάποια χιλιόμετρα τις ξανά έκαψε οπότε του αλλάξαμε τον σταθεροποιητή, αν δεν κάνω λάθος κι αν λέγεται έτσι, ο οποίος μπήκε ιμιτασιόν, και πάλι επειδή δεν μπορούσα να περιμένω τον αυθεντικό. Σήμερα, για μία ακόμα φορά και μετά από 2-3χιλιάδες χλμ, δείχνει πάλι να έχει παραπάνω τάση απ'ότι πρέπει, αφού μου έκαψε όλες τις πίσω λάμπες και οι μπροστινές φέγγουν παραπάνω απ'ότι συνήθως, οπότε λίαν συντόμως θα καούν και αυτές. Εν το μεταξύ με την όλη ταλαιπωρία δείχνει να έχει παραδώσει πνεύμα και η μπαταρία που πριν να συμβούν όλα αυτά ήταν σε καλή κατάσταση.
Ειλικρινά δεν ξέρω τη να κάνω, το μηχανάκι μου μου είναι αναγκαίο, έχω δώσει ένα κάρο χρήματα μέχρι τώρα και δουλειά δεν γίνεται, έχει κανείς ιδέα του τη μπορεί να φταίει? Σκοπεύω αύριο να πάω πάλι στο μάστορα (τον οποίο των έχω 10 χρόνια τώρα και δεν είχα προβλήματα μαζί του) να βρούμε αυθεντικό σταθεροποιητή μπας και κάνουμε δουλειά. Έχει κανείς καμιά ιδέα του τη άλλο μπορεί να φταίει? Είμαι στα πρόθυρα να το πετάξω και να πάρω καινούργιο! :(

andreaspetr
21/04/2016, 00:20
αν εχεις λιγα λαδια καει πηνια παντως αυτο.

toyar
21/04/2016, 06:14
με γνησια πηνια ανορθωτη καινουρια μπαταρια και ελεγχο-καθαρισμο σε φισες και γειωσεις δεν θα ξαναεχεις προβλημα